Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Suntem singuri in Univers?

#11
De acord u YKashim. Poate nu multi stiu, dar deja s-a deescoperit ca viata ar putea exista pe alta planeta in afara de Pamanat. Pe Neptun s-au gasit conditii prilenice de viata, gandindu-te ca pe o astfel de planeta in care temperaturile sunt ~240 de grade sunt sanse foqarte mari sa existe viata din cauza prezentei apei sub fora de gheata, a hidrogenului si metanului inghetat. Poate nu exista cine stie ce fiinte superintelogente, dar exista microorganisme, si de aicxi pana la formarea speciilor este doar un pas. Voi va dati seama cat se schimba universul, in sensul ca pe Marte a existat apa a existat cu siguranta viata si ceva a distrus-o, Pamantul e distrus o data la 27 de milioane de ani, si nu, nu vine in 2012 sfarsitul lumii doar pentru ca mayashii au incetat sa existe dupa ce au facutt calendarul ala[ gandindu0te ca oricum s-au inselat cu ~13 miliarde de ani in privind universului]. Plus ca la noi in galaxie s-au descoperit ca 60% de stele asemanatoare cu a noastra, dintre care 20% au planete precum pamantul. O alta idee, s-a descoperit un semnal luminos, dinspre centrul universului. Desi unii spun ca ar fi o gaura neagra mai mica se pare ca nu e adevarat. Inca nu se stie clar despre ce e vorba, si nici nu dispunem de tehnologie atat de avansata, de abia avem niste sonde care nici nu se pot apropia indeajuns de alte planete. In schimb ppeste 4 miliarde de ani o sa stam pe satelitii lui Jupiter si Saturn, o sa fgie tare atunci 21 Se pare ca se vor dezvolta conditii prielnice vietii, speram sa nu vina sfarsitul Planetei, ca al lumii deja vine in fiecare an21

#12
(13-08-2010, 11:26 PM)Me†al A scris: poate nu extratereştii, dar ceva trebuie să fie.

o.o Daca nu sunt pe Pamant, sunt extraterestrii. U know, extra - terestri. Extra - Terra. : )) Anyway, misto aia cu pisicile. <333 ( cat addicted = )) )

In fine. Viata nu inseamna neaparat 'oameni', pot fi doar microorganisme. Si, intr-adevar, nu inseamna ca celelalte forme de viata ne sunt superioare. Nu se stie. : >
Personal, cred ca nu suntem singuri (ce horror a sunat asta : )) ). Geez, Universul e infinit, cel putin in aparenta - cert e ca noi nu i-am gasit limitele. La ce bun atata spatiu doar pentru cateva miliarde de oameni (atatia suntem, nu? xD : )) ) si care mai si stau pe o singura planeta?
[center][Imagine: 5ml548.png][/center]

#13
Mi se pare total ilogic, incoerent şi stupid să crezi că noi suntem singuri în Univers. La cât de IMENS este, e imposibil fie şi doar să avem acest gând. Cum noi trăim pe Pământ, aşa ar putea trăi şi alte creaturi pe alte planete, poate apropiate de ale noastre, poate în alte galaxii, who knows. Adevărat, nu a fost dovedit acest fapt, concret. Sau cel puţin nu am auzit să se fi descoperit pe alte planete viaţă, dar asta nu e deloc imposibil. Unde am căutat noi, se poate să nu existe. Sau poate există, de unde ştim noi? Nu avem nicio dovadă şi totodată nicio certitudine că ceea ce am cercetat până acum nu a fost decât fals sau pur şi simplu nu am căutat ce şi cum a trebuit. Mai trebuiesc descoperite mii şi mii de lucruri, nu doar despre alte creaturi ci pur şi simplu despre galaxia noastră, despre planeta noastră chiar. În orice caz, pe subiectul acesta aş putea bera zile întregi fără a ajunge la o concluzie concretă, având în vedere că nu avem dovezi concrete.
Chiar şi aşa, repet, este imposibil ca noi, locuitorii Terrei, să fim singuri în această Galaxie, dapăi în acest Univers ! Nu ştim în ce condiţii de viaţă ar putea trăi alte creaturi afară de noi; este uimitor chiar şi cum trăiesc unele creaturi pe pământul nostru, pentru că există adaptare. Dacă au fost creaţi, dacă s-au născut într-un anumit loc, cu anumite condiţii, s-au adaptat, s-au obişnuit şi aşa au ştiut, respectiv ştiu ei să trăiască. Poate pt. noi, oamenii de pe pământ ar fi imposibil să trăim pe o altă planetă locuită de alte creaturi, poate că aceste condiţii de viaţă diferă la extreme, sau poate doar puţin. Poate sunt aproape identice, semănând aşa de mult. Cine ştie? Nimeni, absolut. Dar este cert, există viaţă şi în altă parte.
Extratereştrii. Asta sunt, aşa se numesc. Dar nu neapărat trebuie să fie mici, verzi, cu ochi imenşi pt. statura lor cu urechi gen antene şi codiţe de maimuţă. Lets be serious. Desigur, poate că sunt şi aşa, who knows? Dar se numesc extratereştrii pt. simplul fapt că nu locuiesc pe Terra. Nu ştim cum arată ei. Şi nu avem nici cea mai mică idee despre inteligenţa lor, nu ? Nu ştim dacă ne-au întrecut sau dacă noi le suntem cu mult superiori, sau dacă, pur şi simplu, avem acelaşi grad de inteligenţă, tehnologie, evoluţie. Poate că sunt un fel de mutanţi, poate că sunt pur şi simplu oameni ca şi noi, sau nişte animale pe care le avem sau nu pe Pământ. Cine ştie? Nimeni. Şi de asta unii oameni se îndoiesc că ar mai exista viaţă şi în altă parte; pt că nu ştiu şi probabil refuză de frică, de frica de a nu recunoaşte că nu suntem singurii. Unicitatea pe care ne-o atribuim este total falsă. Poate chiar există un Univers paralel cu al nostru, şi nu îl numesc " galaxie", ci Univers, şi acolo există ceva identic cu al nostru, o replică. Sau poate că noi suntem pur şi simplu o replică a unui alt Univers, sau poate că sunt gemeni identici. Cine ştie? !
Ceea ce vreau eu să spun este faptul că totul, absolut, este posibil când vine vb. despre acest subiect. Este posibil să existe viaţă, este de fapt foarte probabil şi imposibil SĂ NU existe. Musai este. Altfel nu ar avea sens. Mă îndoiesc chiar şi că am fi prima galaxie creată, prima planetă locuită. Şi dacă, prin absurd, am fi aşa, clar pe parcurs ar exista viaţă şi în multe multe multe alte părţi.
Poate că Marte, for instance, nu este decât o evoluţie a unei planete aproape identice cu a pământului şi peste nu ştiu câte mii de generaţii se va transforma şi Terra în planeta Marte şi noi vom, bye bye, muri, apoi alte creaturi de nor lua locul. Pt. că, nu cred că o plaentă este total nelocuită. Dacă aş sta să mă gândesc la asta, aş putea abera prea mult şi totodată fără sens pt că nu am cunoştinţe în această temă, dar cert eu consider că există viaţă în această galaxie, pe alte planete diferite de Terra şi totodată, bineînţeles şi chiar şi mai sigur, sunt multe alte galaxii în univers locuite.
Nu suntem noi singurii din Univers, aşa că nu e cazul să ne simţim singuri : )) poate peste câteva sute de ani se vor întâlni, generaţiile ce vor urma, cu extratereştrii, concetăţenii noştrii, din aceeaşi galaxie, sau cine ştie, poate din alt Univers. Până atunci, mi se pare stupid ca noi ceilalţi, ce trăim acum, să refuzăm posibiltatea absolut sigură de existenţă a altor creaturi.

#14
@wststreet: Am zis eu identici? Eu ma refeream stric la nivelul de evolutie.
Daca e in continua crestere nu inseamna ca tinde la infinit?

Citat:A existat, exista sau va exista viata in univers?
Prea filozofic pentru forumul asta 21

P.S,: imi place cand lumea e de acord cu mine si nu stie de ce b-)
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#15
@YKashim

Daca vrei sa ma leg acuma si de infinit...

Universul a fost in continua crestere de la inceput, de miliarde de ani.. Infinitul e un termen relativ, nu poti spune ca ceva e infinit absolut.. dar te gandesti ca sunt unele valori foarte mari care nu le poti stii exact, acela e "infinit".

In Computer Science poti sa imparti cifra 1 la numere tot mai mici si vei obtine numere tot mai mari... cand cifra la care imparti ajunge foarte mica si nu se mai poate scrie ca e mai mare ca 0 se spune ca imparti la 0.. dar isi pastreaza semnul si obtii infinit absolut pozitiv folosind numere care in realitate nu ar da infinit absolut ci doar un numar foarte mare.... damn ca a intrat taica-miu in camera si nu mai inteleg ce am explicat D:


Daca n-ai chef sa citesti ce am scris.. Pe scurt:
Numere foarte mari pot fi numite infinit. Iar dupa parerea mea infinit absolut nu exista.
[Imagine: Knowledge1s.jpg]

#16
Let me put this another way... simbolul pentru infinit.. (acel 8 rasturnat), daca pui creionul pe o margine si trasezi vei ajunge in acelasi loc, lafe si cifra 0.. daca nu vezi in afara laturii si nu stii ca e cifra 8, tu ai impresia ca mergi la infinit.. dar defapt tu mergi intr-un spatiu restrans..

Whatever.. nush de ce ma chinui ca nu ma ajuta cu nimic sa explic astea si nici celui care citeste nu ii va folosi cu nimic :))
[Imagine: Knowledge1s.jpg]

#17
ii dau dreptate lui metal .. adica universul e infinit si sigur sunt si alte planete pe care exista viata .. altfel cum s.ar explica insectele de pe marte sau aparitile misterioase ale OZN-urilor? e posibil sa exista extraterestrii si mi.ar placea sa.i cunosc .. poat4e sunt prietenosi ... si poate ''vin cu gand de pace de pe o planeta indepartata ''21 ...
[Imagine: 2j5yse9.jpg]
<3

#18
(14-08-2010, 04:55 PM)wststreet A scris: Let me put this another way... simbolul pentru infinit.. (acel 8 rasturnat), daca pui creionul pe o margine si trasezi vei ajunge in acelasi loc, lafe si cifra 0.. daca nu vezi in afara laturii si nu stii ca e cifra 8, tu ai impresia ca mergi la infinit.. dar defapt tu mergi intr-un spatiu restrans..

Whatever.. nush de ce ma chinui ca nu ma ajuta cu nimic sa explic astea si nici celui care citeste nu ii va folosi cu nimic 21
Ba inteleg, eu doar continuam toata discutia.

Si apropo de ajuns in acelasi loc, nu se presupune ca (,) candva universul o sa se restranga?

Stai: noi de ce am deviat atat de la subiect?

?? Insecte pe marte? Link!
Asa si... eu cred (ca si altii) ca daca alte civilizatii au tehnologia necesara sa ne viziteze nu vor face decat sa ne cucereasca/profite de resursele care le-ar folosi.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#19
Citat:Asa si... eu cred (ca si altii) ca daca alte civilizatii au tehnologia necesara sa ne viziteze nu vor face decat sa ne cucereasca/profite de resursele care le-ar folosi.

Same here.
E ceva total evident. Normal că dacă ar veni cineva pe planeta noastră nu ar veni să ne salute: hei, bună! ce mai faceţi? am venit să vă vedem, mişto p'aci la voi! Mda, să fim serioşi. E mai mult decât atât, asta e ceva ce presupun eu, predomină peste tot. Nu ar veni cineva doar din curtoazie pe planeta asta, sau dacă ar ştii cineva de existenţa noastră şi ar putea să ne " viziteze" , ei bine dacă şi când ar face-o nu ar fi doar aşa .. din dragoste de Mircea Radu. Ci pur şi simplu să ne cucerească, subjuge ş.a.m.d. Cred că e ceva gen " un adevăr-regulă extins în tot Universul", sau ceva de genu'.
Hei, şi cine ştie, poate chiar în momentul ăsta o navă spaţială dintr-o altă galaxie se îndreaptă spre noi şi va ajunge peste nu ştiu câţi ani şi ne vor cuceri. Până atunci.. .Well, yeah, putem sta liniştiţi. Faza cu " nava spaţială" its more like a joke, ar avea nevoie de mai multe să ne cucerească, totuşi, nu ? 21

Că veni vb. despre asta, dacă ar fi să ne cucerească extratereştrii ţara, ce aţi prefera? să îi lăsăm să domine peste noi sau să distrugem planeta cu toate bombele alea nucleare posedate de... nu ştiu ce puteri ale lumii ? autodistrugere sau subjugare extraterestră... hmmm.

#20
Oh, it's going to be a long post. So.

Citat:Dar daca stai sa te gandesti, la noi pe pamant sunt unele chestii vii care traiesc in conditii incredibile.
Adevărat. Ăsta este un argument foarte bun. Vietatea prespectivă nu trebuie să trăiească bine mersi, cu soare, piscină şi căldură . Anumite chestii, trăiesc în condiţii extreme, şi supravieţuiesc.
Citat:Pentru ca noi nu am descoperit-o inca asta nu inseamna decat ca nu avem mijloace de transport care sa mearga suficient de repede si mult in spatiu pentru a cauta.
Exact. Şi unele persoane cred că pentru că noi nu ştim să fi existat alte chestii,înseamnă întradevăr că nu există . E o judecată eronată.
Citat:Poate peste cateva decenii sau secole barbatii pamanteni vor avea neveste extraterestre verzulii si cu antenute21. Oare cum va arata hentaiul atunci?Hmmmmmmmmmm
Of. Şi aveai un post atât de interesant. De ce a trebuit să strici tot? However, am găsit ceva . De ce toată lumea are impresia că dacă ar fi să existe extratereştrii, trebuie să fie verzi, cu antene pe cap ? Grow up. You shall see that only on TV.
Citat:Mi se pare total ilogic, incoerent şi stupid să crezi că noi suntem singuri în Univers. La cât de IMENS este, e imposibil fie şi doar să avem acest gând.
Indeed . Dar sunt şi care cred că suntem singuri .
Citat:Că veni vb. despre asta, dacă ar fi să ne cucerească extratereştrii ţara, ce aţi prefera? să îi lăsăm să domine peste noi sau să distrugem planeta cu toate bombele alea nucleare posedate de... nu ştiu ce puteri ale lumii ? autodistrugere sau subjugare extraterestră... hmmm.
Teh, să luăm cazul cel mai rău . Ne sunt superiori din punct de vedere tehnologic. Da ? Ce crezi că face românu'? Stă să lupte pentru mama România, sau se salvează ? Fuge, îşi ia mama, câinele, iubita şi se salvează.

So . Eu cred că nu suntem singuri . E imposibil . Şi nu cred că extratereştrii vor fi neaparat violenţi . Nu avem de unde şti .
You know it is going to be a bad day , when you jump out of bed and miss the floor.







Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)