Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Summer Wars (2009)

#1
[Imagine: 198391419_Summer_122_63lo.jpg]

Anidb A scris:Koiso Kenji, a eleventh-grader math genius who works in the summer as a part time computer technician for the virtual world of Oz (imagine facebook a handful of decades in the future), is invited by the most popular girl at his high school to her expansive family's home for a summer job. In the middle of their trip, a hacker infiltrates the network and takes control of Oz, plunging humanity into absolute chaos.

Hosoda Mamoru continues where Miyazaki Hayao leaves off in this film loaded with action and emotion that combines beautiful tradition and humor with one of the season's most imaginative creations: the luminous world of Oz. Virtual rabbit-like heroes take on monstrous shadows in this indisputable summit of anime.

2010 - Japan Academy Prize for Animation of the Year


Atentie ca trailerul da ceva spoilere daca n-ati vazut filmul.

Inca unul din filmele cu care m-am indeletnicit in ultimele zile, si inca unul care mi-a placut foarte mult.

In primul rand, ca sa scot asta din cale, apreciez ENORM lipsa de echi din film. Sunt atat de obosit si de plictisit de anime-uri a caror principala atractie este sexul si personajele dezbracate incat in momentul in care am ajuns la finalul acestui film si am realizat ca n-am fost supus iar la asa ceva in locul unui plot acatarii n-am putut decat sa ma bucur.

Unora acest film va va aminti usor de primul film Digimon (pentru cine l-a vazut, evident...nu-i rau, daca sunteti fani vizionati-l).

Sunt multe de apreciat in Summer Wars. Imaginea unei familii japoneze extinse precum si partea de documentare excelenta; grafica absolut superba (da, personajele sunt stilizate, dar backgroundurile sunt absolut fenomenale, chiar depaseste de multe ori ceea ce am vazut in Beyond the clouds), plina de culori vii si detaliu fantastic; muzica superba pe cam tot parcursul filmului; dezvoltarea personajului principal (un pic cliché el dar i se iarta, e atat de bine executat filmul) precum si a relatiilor sale cu restul persoajelor ( relatii UMANE, slava cerului) si tot asa. Cine nu a vizionat inca filmul ii recomand s-o faca. Este inca o dovada clara ca studiourile japoneze inca mai stiu sa scoata chestii bune la inaintare.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#2
Un film bun intradevar. L-am vazut acum doi ani din intamplare pentru ca aveam chef de un anime rapid si pentru ca semana cu Digimon cum a spus si CyBeR, film indragit din copilarie.

Grafica superba din punctul meu de vedere. Povestea destul de draguta cu momente drama impletite cu comedie si un final rezonabil. Il recomand ca un film de seara ce nu te lasa cu intrebari dar cu o sezatie usoara de fericire.
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#3
Asta e genul de film anime care-l recomanzi celor ce nu vizioneaza anime-uri. Are arhisuficienta aroma anime si japoneza, dar personaje foarte umane si interesante incat sa nu-i sperie pe ceilalti (a la Redline de exemplu).

Din nou, MARE MARE PACAT ca nu sunt mai multi fani anime care sa fi vizionat acest film si sa vina sa discute cu noi despre el. Eu postez acum mai mult ca sa ridic topicul inapoi la suprafata.
Mai exista si altceva, VAST SUPERIOR, fata de Naruto si Bleach copii. Extindeti-va un pic orizonturile.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#4
Nu am multe de spus despre Summer Wars. Poate pentru ca nu stiu ce as putea sa spun despre el.

Summer Wars nu a avut cea mai originala poveste, o grafica uluitoare sau ceva cu care sa cu iasa cu adevarat in evidenta dar afost diferit de toate tampeniile scoase de media care sunt practic bagate pe gatul auditoriului. Un bun exemplu ar fi Naruto (care sa recunoastem, e o risipa totala de bani si resurse), Bleach, One Pice si restul seriilor fara sfarsit care la un moment dat devin plictisitoare si cliseice. Recunosc ca lista mea anime e foarte modesta deoarece timpul nu imi permite sa ma uit la anime-uri asa cum o faceam acum un an-doi dar caut intotdeauna ceva diferit. M-am uitat la anumita animeuri unde chiar m-am simtit prost pentru munca depusa si pentru banii cheltutiti si la animeri care au lasat o mare amprenta pe mine iar Summer Wars e undeva la mijloc. Au fost unele aspecte care nu mi-au placut (desii recunosc ca au fost putine) si unele pe care pur si simplu le-am adorat.

Filmul a fost pentru mine ceva foarte revigorant. Odata ce am revenit in lumea animeurilor am avut nevoie de un start in forta, ceva care sa imi aminteasca de ce mi-am petrecut atata timp urmaritnd aceste animatii japoneze. Initial am vrut sa re-vizionez o serie consacrata care se afla de mult pe lista mea si imi este draga (ce ciudat sa spun asta) dar aveam nevoie de ceva nou iar SW a fost exact ceea ca cautam.

Punctul forte al seriei a fost felul in care personajele au fost definite, nefiind tipul de stereotipuri pe care il gasesti in fiecare anime. Erau oameni simplii care duceau o viata simpla, erau personaje realiste pe care le-am apreciat, insa recunosc, Natsuki pentru mine nu a fost chiar la locul ei chiar si dupa ce am vazut partida de Koi-Koi dintr ea si Love Machine si asta din simplul motiv ca s-a folosit de Kenji inca de la inceput. Cu siguranta baiatul merita ceva mai bun. Era sa uit de micutul tip din germania care aparuse cand toatul era pe sfarsite, a fost u moment foarte dragut si *ahem* emotionant. In orice caz, cum a spus si CyBeR, relatii umane. Legat de celelalte aspecte, muzicii nu ii prea dau importanta (recunosc, insa ca sunt anumite OST-uri pe care le pot numii un "masterpiece") deci nu prea am ce sa spun despre asta insa daca ar fi sa iau scenele la rand poate ca as gasii cel putin o melodie care sa imi placa.
Grafica a fost potrivita. Atunci cand urmaream bataliile din Oz parca ma uitam la un desen animat de pe CN ceea ce m-a surprins intr-un mod placut pentru ca am vazut o diferenta majora intre realitate si Oz plus ca eu si mintea mea de fetita am gasit acele avataruri foarte adorabile. Pot sa spun ca grafica a fost fluida, oarecum prea fluida desii daca anime-ul asta ar fi avut o grafica gen BRS sau majoritatea nime-urilor ecchi ar fi fost o mare risipa. Grafica a fost unul din aspectele care au facut acest anime original si i-au dat o oarecare unicitate. In concluzie, grafica buna, potrivita.

Lasand toate aspectele astea am sa trec la ceea ce mi s-a parut cel ami important, ideea in sine. Um, well, a fost originala si nu prea dar sa imbini o lume virtuala si salvarea lumi e cu siguranta ceva nou pentru mine. Poate spun asta pentru ca nu a vazut prea multe filme de animatie si nici chiar filme reale (nu stiu de cel, pur si spumplu nu suport sa vad un film cu actori ... reali cu exceptia a catorva filme asiatice) dar cum am spus, mie mi s-a parut ceva nou. In unele parti mi s-a parut ca totul devine prea tras de par sau se misca prea repede dar totul s-a redresat imediat. Nu stiu, a fost ceva revigorant pentru mine dupa o lunga-lunga pauza in care singurele anime-uri pe care le-am vazut au fost Kaichou wa Maid-sama si Winter Sonata care m-au cam obosit. In concluzie, realitate-virtual + unele momente din realitate care devenisera oarecum nu foarte realiste, a iesit chiar ceva bun.

Nu cred ca am spus chiar ceva semnificativ despre film dar daca este cineva care ar dorii sa ma contrazica in legatura cu ceva, nu am nici o problema. Imi place sa impar opinii.
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Redline (2009) CyBeR 5 9.841 20-03-2016, 09:22 PM
Ultimul răspuns: wolfie


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)