Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Scolile din Japonia vs scolile din Romania

#21
21 Toate scolile sunt la fel viata din scoli e la fel,unele reguli in plus sau in misnus....
Aleg scoala din romania pentru ca aici traiesc si pentru ca na-m fost personal in japonia intr-o scoala sa vad cum e si nici daca as avea ocazia nu cred ca ma-s risca.
Continuati sa idolatrizati,visati si asa mai departe...
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#22
@Rinnie, eu aleg scoala din Romania. Pe langa faptul ca iubesc tara si imi place aceasta tara si tot ce tine de ea (apropo, imnul e foarte cul) eu o sa aleg si scolile din ea. Daca ai veni in scoala mea, nu stiu intra voastra, o sa vedeti: iarba de jumatate din jumatatea metrului (cateodata mai lunga) -se mai taie cateodata, insa alteori parca esti la pasune (iar asta e cam des)-, copii fumeaza dupa sala de sport, femeile de serviciu fumeaza in clase cand fac curatenie (cand o fac) -si nu sfiesc sa se ascunda-, profesorii le dau focuri copiilor desi stiu ca ei fumeaza (wtf?! asta s-a intamplat o data la sport, profesoara i-a dat unei tipe, clasa a saptea, bricheta si apoi s-a luat de ea ca de ce tocmai in baia salii de sport a fumat -de parca s-ar fi asteptat sa se fi dus afara), unii aduc bautura (un alt tip a fost exmatriculat fiindca venea drogat la scoala si le si aducea in incinta 8- |), alte fete au renuntat la scoala fiindca au ramas gravide sau urmau sa se casatoreasca si trebuiau sa stea acasa (asta se intampla de... cealalta natie) si multe alte lucruri, cum ar fi: un baiat l-a impins pe altul pe scari (intentionat), un tip a scuipat-o pe profesoara de romana, o tipa baietoasa a terorizat-o pe profesoara de engleza (tipa baietoasa e bisexuala si cam i se aprinsesera talpile dupa profa de engleza) pana a plecat din scoala (parca o prinsese in baie daca nu ma insel) si altele. 106 Insa asta-i Romania la care tin. <3 21)
In Japonia aia sunt rasisti. Cand am citit chestiile alea imi venea sa scuip steagul Japoniei fiindca tara nu o pot scuipa pentru ca nu sunt acolo sau nu am o harta (defapt am *thinking*). Nu le permit un stil a lor, o gandire a lor, ceva. Nu vreau sa zic mai multe despre astea fiindca pe langa faptul ca nu am fost acolo, nici nu vreau sa ma duc (poate doar pentru unele peisaje si kimonouri etc.), dar nici nu mai stiu ce sa zic (nu ma ostenesc).
Scolile din Romania sunt scolile din Romania. Poate nici noi, dar nici profesorii nu se omoara cu invatatura, insa daca doresti sa ajungi ceva atunci poti. Sunt si oameni care au ajuns mari oameni (dar au fost luati pentru a ajuta la experimente in alta tara -mi-a explicat/povestit o data tata).
De cat sa ma duc in Japonia si sa ma sinucid din cauza stresului (mai ales ca sunt o persoana delasatoare, ma apuc de lucruri pe ultima suta de metrii) mai bine stau in tara mea iubita si ascult certurile dintre profesori si colegi, de jicnirile profesorilor aduse la adresa noastra si pe colegii mei vorbind despre jocuri sau filme XXX in ora de matematica (pe nimeni nu intereseaza ce predeaza, iar profesoara nu se deranjeaza sa le atraga atentia). 106
@Azazel, te sustin.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#23
Mai, dar oare de ce, noi romanii, tindem spre strainataturi si chestii de acest gen ? 22
FAIL.
Pentru ca, sunt roman, deci aleg Romania. Scolile din Romania sunt ok, nu am nimic impotriva lor. Nici macar nu am fost in Japonia sau in alta tara sa vad cum decurge invatamantul acolo... And who knows, maybe ther are bad things, poate ca japonezii isi doresc sa viziteze scolile din alte tari, exact subiectul pe care-l dezbatem noi acum.
In Romania majoritatea scolilor au un mediu educational nice, liber sa zic asa ; spuneti voi acum, nu sunteti stresati or sth like that shit.

Personal, aleg scolile din Romania.

#24
Scolile din Romania sunt oarecum, in oarece masura (spundand cu o voce dezgustata) okeii. Hai sa zicem. Intr-o scoala de la noi ce faci?! Mergi la ore si daca mai dai si peste un profesor cu ifose (cum am avut noi) trebuie sa te abti sa clipesti ca altfel iti impusca un 3 cat catalogul (da, nota mareeee) iar altii nici nu isi bat capul cu predatul. Trebuie sa stai sa tocesti ca sa nu iti strici (era sa zic un cuvant urat) media si ...?! Si nimic. La fel si elevi isi pierd tot interesul si iar incepe cu "lasa, ca am sa copiez in clasa tema ca nu-i mult"... si iar risti sa iti dai media la gunoi. Si toti de aici care aleg scolile din 'minunata' noastra tara pentru motivele tampite gen 'nu avem uniforme' , 'nu ne da de scris', 'scriem putin' sau 'facem ce vrem' aflati ca nu toate scolile sunt la fel. Aici vreau sa-i raspund lui yaoi maniac, draga mea, crezi tu ca aia o scoala?! (nu ar mai avea rost sa pun normala intre paranteze). Nu. O scoala normala ar trebuii sa aiba niste reguli bine definite care sa fie respectate. Le respecti, okei, nu le respecti, la revedere. Asta e un bonus pentru scolile din Japonia, acolo nu ai sa vezi pe cineva ca se drogheaza, fumeaza, devine un adult mai repede decat ar trebuii (ca sa ma exprim frumos), doar cu unele exceptii care sunt chiar rare. Dupa unformele faine, dragutze sau mai stiu eu cum nu ma dau in vant. Nu imi place sa port fusta si nici sa fim toti la indigo desii decat sa vezi o 'tanara' cu un decolteu de 1 metru si cu o fusta care nici macar fundul nu il acopera (hai sa fim seriosi, fustele japonejilor nu-s chiar asa scurte) mai bine sa ai o imbracaminte impusa. Iar apoi se mai discuta si problema cluburilor. Nici astea nu ma prea pasioneaza dar dude, decat sa mergi sa te ascunzi dupa un tomberon sa te droghezi nu mai bine stai tu frumos la scoala sa faci ceva constructiv si distractiv? Ba cred ca da. Scolile noastre ce au? Nu au absolut nici un mod de ai face pe elevi sa se simta bine (sa se distreze e prea mult pentru nivelul nostru) sau de ai face sa vina la scoala cu drag. Asta bine inteles daca se indura vre-un profesor si iti da o tigara ca vede ca mori acolo. Si un lucru pe care il iubesc legat de scolile din orient sunt minunatele festivaluri (de vara, ale scolii etc) scolare unde fiecare clasa face cate un restaurant, un magazinas sau chiar un loc unde se tin jocuri. La noi dai bani, si bani aia ii baga profesorii in buzunar. Vi se pare corect? Mie sincer nu. Si ziceti ca aici nu suntem stresati? Ce gluma buna. Acolo macar elevi invata cu un rost. Au multe posibilitati dupa ce termina liceul/faculatatea dar aici trebuie sa te rogi ca sa iti gasesti ceva bun de lucru. Cum au spus si ceilalti in japonia nu sunt profesorii mai cool sau nu stiu eu ce dar macar nu sunt ceva gen "lasa-ma sa te las" ca la noi. Nu zic ca avem profesori rai, unii sunt chiar foarte buni dar modul de predare uneori (sau mai des) lasa de dorit. Si Addeh, la ce te asteptai? Si nu cred ca suntem doar noi romanii, multa lume isi doreste ceea ce nu are. E firea noastra umana, abea cum ai realizat? Pana la urma suntem doar niste maimute mai evoluate.
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt

#25
Off: No hai ca topicul asta se transforma in topic de dezbateri si mi-e ca o sa trebuiasca mutat pe la Dezbateri 21

Bineinteles ca tindem spre lucruri pe care nu le avem, ne lipsesc -> and ofc, suntem oameni, fiinte cu o capacitate de gandire extraordinara (nu-mi place termenul 'maimute evoluate', dar hai sa zicem...).
Eu mi-am spus parerea and that's all.

#26
Nu e necesar sa fie mutat la Dezbateri, e bine si aici chiar daca oamenii discuta pe tema. Nu asta era si dorinta noastra?

In orice caz, bineinteles ca as vrea sa experimentez sistemul educational japonez, dar ma gandesc ca este mult mai strict fata de asteptarile noastre. Dar ar merita pentru experienta si pentru ca par sa aiba mai multe facilitati fata de scolile romanesti, dar cu acelasi nivel ridicat de cunostiinte.

Sistemul romanesc de invatamant nu e cel mai rau, degeaba ai laboratoare, calculatoare performante daca materia predata este minima. Eu studiez pe sistemul britanic si este foarte ametit, preferam liceul de informatica de acasa, in comparatie cu cele 20 de examene pe care trebuie sa le dau.

Va plangeti atat de scoala, daca sunteti intr-un liceu bun pe merite atunci nu ar trebui sa aveti asa mari probleme. Parca ati fi niste copii rasfatati. Ce iti pasa tie Monochrome Monster daca ceilalti fumeaza etc? Te-a fortat cineva, sau ai vazut vreun elev sa forteze un altul?

Da, mediul de invatamant nu e perfect, dar macar dobandesti cunostiinte si ocazia sa fi mai mult de un student mediocru. Daca sistemul ar fi asa prost, nu ar iesi atatia informaticieni, doctori, chimisti, ingineri de pe bancile scolilor noastre.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#27
Oricat de mult imi place Japonia, incep cu partea realista-negativa, valabila peste tot pana la coada: nu e totul asa cum pare. Oricata nevoie am avea de mai multe reglementari in domeniul educatiei, de oameni seriosi care vin si isi fac treaba, de profesori pe care nu se citeste sila de la o posta, de elevi respectuosi si nu numai, in Japonia viata este mult mai stricta si oamenii sunt ceva mai reci, mai egoisti (ma rog, treaba asta o echilibreaza cumva cu obiceiurile culturale pe care ei le respecta din fire, dar vorbim de esenta). Ori, noi suntem mai... latini. Am avut rude carora si in America, unde e diversitate nu gluma, lumea li s-a parut mult mai rece decat in Romania.

Nu degeaba are Japonia rata cea mai mare a sinuciderilor in randul tinerilor (pretul dezvoltarii accelerate si a presiunilor societatii, de a castiga bani, de a nu te plange, de a munci cat poti)... desi asta probabil ca tine, iarasi, de obiceiurile lor vechi si ideile pe care le-au mostenit si nu numai de faptul ca intr-adevartrebuie neaaparat sa munceasca in fiecare secunda (Harakiri/Seppuku ftw!). Apoi am inteles ca desi au posibilitatea, majoritatea lucratorilor in japonia abia daca isi iau o zi sau doua de vacanta pe an! Pentru ca aparent simt ca nu isi permit, ca pierd timpul, ca vor fi desconsiderati de colegi (asta daca nu cumva sunt grav bolnavi) si aparent e o reala problema, iar guvernul vrea sa impuna cetatenilor sa-si ia liber (or fi facut-o ca sa obtina profit de pe urma agentiilor turistice 21 ). Problema tine totusi de salariati mai mult.

Apoi in japonia sistemul de invatamant se bazeaza foarte putin pe creativitate, si studentii/elevii trebuie sa toceasca o groaza. In esenta, treaba asta nu-i grozava. Si totusi, cam asa a fost la ei de la inceputurile educatiei, deh, isi folosesc mai mult emisfera stanga ; ))

Pe de alta parte muream de ciuda cand vedeam cat de responsabili sunt fiind invatati sa curete clasa si alte locuri in care se aduna de mici, cat de respectuosi sunt cand vine vorba de spatii publice (nu vorbesc la telefon tare in metrou sau autobuze, nici macara nu se tin de mana sau se saruta in public cum vezi pe aici,la orice colt! Ha, imagineaza-ti o astfel de Romanie cu oameni care se abtin si se gandesc la cel care trece pe langa). Si cum se distrau facand chestiile astea sau se luau la intrecere. Si ca majoritatea lor este mult mai bine crescuta si politicoasa decat majoritatea noastra/ a americanilor, etc... . Un exemplu ar fi Cat-Cafe-urile sau Cafenelele tematice, cu soparle, sau maid cafe-urile... la noi s-ar sfarsi cu abuzuri si adolescenti nesimtiti. (la adresa animalelor, mai mult ca sigur, asta ori sa puna proprietarul un pret de asa natura incat numai lumea cu os ituatie ceva mai buna sa-si poata permite de dragul tematicii si a relaxarii, numai ca atunci probabil s-ar alege fara clienti...)

Pauzele acelea lungi dedicate pranzului sunt de asemenea o idee faina, si elevii par kawaii asa, in Romania se indampla destul de multe chestii mai mult sau mai putin dezgustatoare prin clase 21 (ma indoiesc ca vei vedea pe la vreun liceu in japo copii copaci care sa arunce cu o banana in tavan si sa ramana o bucata de banana lipita acolo saptamani de-a randul, sau gume de mestecat si banci murdare, si sa scape basma curata, ba dimpotriva, lumea sa nu zica absolut nimic, sa considere asta ceva normal, ca la noi)

Totusi ei sunt multi, au probleme cu spatiul, si daca ar mai avea si probleme cu igiena si bolile, pe langa cutremure si tsunami-uri, nici nu vreau sa ma gandesc ce ar fi.

Poate noi suntem mai "careless" deoarece nu ne-am lovit niciodata de catastrofe la un asemenea nivel (sau uragane, sau incendii, sau altele...) datorita pozitiei geografice.

Elevii japonezi trebuie aparent sa se duca dupa scoala normala la scoli de pregatire speciale ca sa inteleaga materia predata si apoi au teme din toate directiile... Ei zic totusi ca perioada studentiei e una de relaxare inainte de job... apoi mai este si problema sociala.
In realitate, cei care sunt cat de cat diferiti de sistem, au alte idei, sau sunt mai rebeli, sunt marginalizati. Desi au multe portite de scapare (anime-uri, maid cafe-uri, tot felul de locuri mai mult sau mai putin sanatoase), sunt timizi, si e treaba asta... daca un copil face ceva bun, mai intai primesc laude buncii, parintii, profesorii, chiar si Buddha, si daca mai ramane vreo particica, atunci primeste si copilul ceva 71 Pe de alta parte, daca greseste, e vina lui. Nu cred ca e general valabil, dar poate fi intr-adevar o ramasita a vechiului stil de viata. Locuri pentru diverse hobby-uri sunt putine in viata individului... si apoi totul trebuie programat.

Atat ca, uite, eu am avut parte de un liceu cu profesori interesati/interesanti si responsabili, si desi nu a fost totul roz, ma bucur de fiecare data cand ma reintorc acolo sau trec pe langa, plus ca e o atmosfera faina, nu m-am simtit niciodata "incatusata" si nici nu incerca nimeni sa-ti taie si aripile si craca de sub picioare (ok, ca peste tot, mai existau si exceptii : ))). Generala a fost insa... haos, din unele puncte de vedere (cam multe). In Japonia as adora sa stau ca experienta, au multe parti faine totusi, sa invat despre ei, dar nu sa trebuiasca sa ma supun unui stil de viata umil sau greoi, cu putin timp liber, sau sa-mi petrec toata viata acolo...

Desi da, recunosc ca ceva reglementat este mult mai bun decat haosul prezent in majoritatea scolilor din Ro. Iar prefacatoria si atitudinea unora e... sub orice critica, si ma refer aici la colectiv.

Ce imi mai place la ei e ca nu accepta machiaj si imbracaminte indecenta. Desi nu sunt neaaparat o fana a unui astfel de regim strict, ar fi dragut daca intr-adevar si la noi in Romanica lumea ar fi mai decenta si fetele nu ar incerca sa para niste... ei bine, ceva ce in Japonia s-ar numi comportament oribil/dezonorant si nici ca s-ar uita cineva serios la tine (pe la mine fetele -unele- isi comparau sutienele de fata cu baietii fara prea multe abtineri)

Chit ca au si eu niste probleme in sfera asta... 21 (metrouri doar pentru femei, pedofili... dar oricum probabil ca nu dai nas in nas cu ei zilnic cum dai cu aurolacii si tiganii pe la noi)
One more thing: tipul de om bitchy gen "Regina George" (Mean Girls reference ; ))) ar avea o cu totul alta soarta in J.: dintr-un om popular cum esti considerat pe aici daca ai o doza considerabila de nesimtire/tupeu, acolo ai pica fix in partea opusa si nu te-ar mai baga nimeni in seama, ceea ce sincer mi se pare mai... sanatos. Nici sa accepti mereu ordine de la altii si sa fii un mielusel (cum mai sunt stereotipizati japonezii/asiaticii), dar macar sa se puna accent pe a-ti pasa de cel de langa tine si mediul in care traiesti.

Si inca o treaba; daca aici face lumea misto de tine ca inveti bine si altii incearca sa te traga in jos, acolo te respecta lumea daca ai ceva materie cenusie, si e normal, e o trasatura dezirabila...

Cam asta ar fi o parte din ce am cules pana acum.
[Imagine: tumblr_n2r6g6d0RN1qdpo2no1_500.gif]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce ati vrea sa stiti despre Japonia? Mitsukai Yoru 11 10.836 18-11-2011, 11:57 PM
Ultimul răspuns: Mitsukai Yoru
  Diferente dintre Japonia si China NiyaTai 11 18.076 19-10-2011, 09:31 PM
Ultimul răspuns: Mitsukai Yoru


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)