Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Sasuke ,Sakura – ce inseamna iubirea (+16)

#11
Oki m-am intors
Capitolul asta este mult mai bun ca si celalalt
Se poate remarca o diferenta.Dar incearca sa mai descrii momentele acelea..asa mi se pare ca e prea mecanic tot..povestesti din perspectiva ta asa ca aratati sentimentele
Gambate:D
Astept nextu' cat de repede:D
[Imagine: Vampire_Knight___Kaname___by_Vampire_Knight_Club.jpg]

Nu-i asa ca Kaname e un dragut
He is mine so back off or you die 14


#12
in primul rand te felicit ca nu ai renuntat...daca nu accepti si criticile dure nu ai ce cauta aici....doar nu vrei sa iti spuna lumea "vai ce fic super ai" si chestii d'astea...te-ar minti degeaba si nu ai mai evolua..invata de acum incolo sa inveti din critici (intelegi ce vreau sa spun)
acum sa revenim la oile noastre:))...se vede o diferenta fata de primul capitol dar mai sunt lucruri care nu mi-au placut:
1. grabesti actiunea prea mult: de ex la faza cand Sasuke se culca cu Sakura nu ai decat 10 randuri (iti dai seama...le-am si numarat:)))...e o faza cat se poate de hot...daca nu te-ai grabi ai putea scrie si un capitol intreg:)
2. cearta dintre Julia si Sasuke...sunt adolescenti "in puii mei"...hormonii o iau razna bla bla bla...ea ar fi trebuit sa urle la el daca vrei cearta:))...si el ii zice decat "Acum ,hai , culca-te si sa nu te mai prind ca umbli cu ea."....si gata se termina....ar fi trebuit sa fie mai impulsiva
3. dupa faza ca el ii va strica reputatia Sakurei gata nu mai vorbeste cu ea....am impresia ca e cam fitoasa Julia....daca era prietena i-ar fi zis inca o data sa nu se lase pacalita, i-ar fi zis ceva de genu "Promite-mi ca nu te vei lasa fraierita" sau mai stiu eu ce..dar tot ce face ea e sa taca din gura si sa o ignore...asta nu e atitudine de prieten
4. Sakura e cam usuratica....el nu face decat sa-i spuna hai cu mine dupa ore si ea, desi fusese avertizata se duce...trebuie sa fii un pic fraier sau cum am mai zis chiar voia sa si-o puna cu el (scuzati limbajul:P)
5. asta se leaga si de primul capitol :))...Sasuke este un mare cocalar..."buna papusa"?...asta e replica de agatat?..."iubita"?...si Sakura chiar se gandeste ca el a zis-o din suflet....ce inocenta e...desi inocenta dispare imediat cum a aparut=))...nu pot sa spun ca Sasuke e personajul meu preferat, dar am o imagine despre el (destul de maleabila cu atatea ficuri), dar mereu e baiatul misterios (sexy, nu?) si nicodata nu se injoseste cu replici de 2 bani (yeni daca e in Japonia:P)

cam atat deocamdata....sper ca nu te-ai suparat si daca da mai citeste inca o data ce am scris la inceput...si eu am primit critici dure pe alte site-uri...m-a durut, normal, dupa ce mi se spusese ca ficul este bunicel si fusesem incurajata sa continui, dar nu m-am oprit din scris...e cea mai mare prostie pe care poti sa o faci...daca te deranjeaza scrie mai bine si vino sa ne dai peste nas..."Uite ce am scris...mai puteti spune ceea ce ati spus mai devreme?"....asta trebuie sa faci...spor la lucru si astept imbunatatiri

see ya ^_^
Timpul trece. Chiar si atunci cand pare imposibil. Chiar si atunci cand fiecare bataie a ceasului doare la fel ca pusul sangelui sub o vanataie. Trece neregulat, cu rataciri ciudate si pauze taraganate, dar trece. Chiar si pentru mine.

[Imagine: chibi_1647.gif]
, chibi-ul lui funky_angel
[Imagine: 059_shiny.gif]

#13
In primul rand te felicit ca nu ai renuntat. :x
Am vazut ca ai rezolvat mare parte din gramatica si ortografie si asta ma bucura; esti o persoana ambitioasa si asa ar trebui sa ramai in continuare pentru ca-mi inchipui ca asta nu va fi singurul tau fic.
La descriere mai ai de lucrat ceva si pun pariu ca in 1-2 capitole o sa rezolvi si asta. La fel cum ti-au spus si alti useri, trebuie sa te pui in pielea personajului ... si apropo de personaje, inteleg ca Juliei ar putea sa-i fie frica de Sasuke, dar totusi, era prietena Sakurei deci ar fi trebuit sa vorbeasca cu ea si sa o avertizeze din nou.
Oricum, sunt curioasa ce va urma mai ales dupa replica "Lumea nu va avea o parere buna despre ea dupa ce termin eu."
Felicitari din nou! :-)
Astept continuarea ;;)

#14
Dimineata sosi repede.Ma trezesc langa brunetul meu care inca dormea ca un copil .Il sarut apoi ma dau jos din pat .Imi iau hainele cu care am fost ieri ma imbrac imi iau ghiozdanul si plec.La iesirea din bloc erau trei baietii care se uitau la mine si zambeau pervers .Mai merg putin si aud pe unul din ei spunand “ Sasuke asta nu isi mai potoleste hormonii ?Asta e a 4-a saptamana asta”.Stiam la ce se referea dar refuzam sa cred.Ajung la scoala ,intru in clasa si ma asez in banca mea langa Julia.Trebuia sa i-o spun dar imi era frica.Dupa cateva ore imi fac curaji si io spun:
-Julia,trebuie sa iti spun ceva
-Ascult!
-Julia eu…..eu …….m-am culcat cu Sasuke!
Ultima parte am spus-o incet dar ea tot a auzit .Se uita la mine uimita si dezamagita.
-Sakura……te-am avertizat…..Mi-a spus sa nu mai stau cu tine pentru ca o sa fi considerate tarfa dupa ce termina el cu tine
-Cum?Am avut incredere in el .De ce nu mi-ai zis de treaba asta?
-Ti-am spus sa il eviti ,Sakura!
-Julia…..Nu am folosit protectie si….el nu a folosit……Oh nu!!
-Esti tu sigra ca si-a dat drumu’ in tine?
-…..Nu stiu…..
-A fost primul?
-…..DA….
-Sakura poate ai avut noroc si nu s-a intamplat nimic dar ai grija ,da?
-Da….multumesc Julia.
Se sunase de iesire asta ,era ultima ora . Sasuke nu a venit azi la scoala ,cred ca era prea oboist dupa partida de pasiune de aseara.Ajung acasa si ma trandesc in patul din camera mea si incep sa plang.”Am avut incredere in el si el….si-a batut joc de mine.Daca raman insarcinata?.Ce fac?Cum voi termina scoala?Ce va zice mama si tata?Mi-e frica…”Aceste intrebari mi le-am pus pana am adormit.
Au trecut 6 saptamanii de cand a inceput scoala si decand am avut aventura cu Sasuke .In aceaste saptamanii Sasuke nu m-a bagat in seama nici nu se uita la mine.Dar ciudat este ca nu a spus nimanui de noaptea petrecuta cu mine.Totusi nu era asa de rau ,nu era un om fara suflet ,si asta m-a bucurat.Poate ca mai era o sansa sa se fi schimbat.
Era dimineata ceasul meu desteptator m-a trezit din visare.Ma dau jos din pat cu o ameteala ingrozitoare,si o senzatie de voma.Ceva era neinregula ,nu ma puteam da jos din pat.O sun pe Julia si ii spun de starea mea .Aceasta a zis sa raman acolo ca vine la mine .Eram singura acasa asa ca i-am spus sa numai sune sa vina direct la mine in camera asa si facu dupa 1 ora a venit la mine:
-Ce faci draga mea ?Ce ai?
-Nu stiu…de ceva timp nu ma simt bine
-Ce simtome ai?
-Pai am senzatie de voma ,si ameteala
-Aha…..Sakura nu e bine
-De ce?
-Ti-am adus un test de sarcina
-Cum?
-Astea sunt simtome de sarcina
-Julia mi-e frica.Spun eu in timp ce ma bufneste plansul
I-au pliculetul cu testul de sarcina de la Julia.Ma duc in baie si fac exact cum scrie pe pliculet.In timpul asta Julia astepta cu sufletul la gura rezultatul testului.Dupa 10 minute ies din baie cu testul in mana.
-Deci…cum ti-a iesit testul?


<<Va urma>>

#15
Deci prima oara greselile:

trandesc-trantesc
ce va zice mama si tata-ce vor zice
saptamanii-saptamani
decand-de cand
neinregula-in neregula
numai-nu mai sune
i-au-iau

Alte greseli ar fi ca nu pui virgula unde trebuie. Virgula nu se pune niciodata inainte de si cand este conjunctie! De exemplu aici:"Ma dau jos din pat cu o ameteala ingrozitoare,si o senzatie de voma." sau "Pai am senzatie de voma ,si ameteala"

Evita repetitiile! Ultima fraza abunda in cuvintele "pliculet" si "test". Poti folosi pronume.

Nu ai descriere, predomina naratiunea. Prezinti foarte bine cadrele, iar dialogul nu e sec si e bine.
Astept sa vad cum evoluezi!Fi mai atenta si corecteaza de mai multe ori! Sa nu-ti mai dea prin cap sa renunti! ;)

#16
Doar nu te'ai descurajat de comm'ul meu o.o
My God , la primul meu fic sti ce critici am luat? >__>
te superi degeaba ca eu nu am nicio vina :-j
Intr-o regula a forumului [daca ai citit regulile desigur] spune ca nu trebuie sa punem la suflet orce critica, nu este o crima daca ai gresit, din aceea cauza trebuie sa ne indreptam si sa invatam din critici.
Lasand toate acestea la o parte incepem cu capitolul asta.
Nu prea mi-a placut, ai bagat mult dialog, poate chiar exagerat de mult, am mai observat ca este si sec >_>
Stii ar trebui sa te bazezi pe descriere si naratiune, poti baga dialog, dar nu sa abuzezi de el.


Greseli:

Citat:.Imi iau hainele cu care am fost ieri ma imbrac imi iau ghiozdanul si plec.

deic aici trebuia sa pui virgule, aceasta propozitie parca nu are nimic daca nu are virgule, prea banala , nu stiu cum sa'ti explic :-?

trebuia cam asa ceva :-? : 'Imi iau hainele cu care am fost ieri virgula ma imbrac virgula imi iau ghiozdanul si plec.'

"Sasuke asta nu isi mai potoleste hormonii ?Asta e a 4-a saptamana asta”-? aici este o repetitie suparatoare fara acel ultim cuvat adica "asta"


"si io spun"-> "i-o"

Citat:-Julia eu…..eu …….m-am culcat cu Sasuke!
Ultima parte am spus-o incet dar ea tot a auzit .Se uita la mine uimita si dezamagita.
-Sakura……te-am avertizat…..Mi-a spus sa nu mai stau cu tine pentru ca o sa fi considerate tarfa dupa ce termina el cu tine
-Cum?Am avut incredere in el .De ce nu mi-ai zis de treaba asta?
-Ti-am spus sa il eviti ,Sakura!
-Julia…..Nu am folosit protectie si….el nu a folosit……Oh nu!!
-Esti tu sigra ca si-a dat drumu’ in tine?
-…..Nu stiu…..
-A fost primul?
-…..DA….

prea multe semne de suspensie , estetica arata ca moartea, incearca sa nu mai folosesti asa multe okz?


'Se sunase de iesire asta ,era ultima ora . '-> aici nu ai pus nici virgula unde trebuie si sa inteles o tampenie :| "se sunase de iesire, asta fiind ultima ora"

"...si decand am avut aventura cu Sasuke "-> "de cand"


gata cu greselile

am mai observat ca scrii la timpuri diferite, ceea ce nu e bine, ba la trecut, ba la prezent.
Pui semne de suspensie aproape mereu si nu stii unde sa pui virgulele, derutand astfel userii cand citesc.
ai dato in dialog sec, nu'mi place >_>
Cam mic capitolul, insa nu am vazut nicio schimbare, poate ceva in rau >_>
incearca sa faci propozitiile mai frumoase, cu un vocabular frumos, pune pe cineva sa'ti corecteze ficul daca tu nu esti in stare, poate rogi pe cineva sa te ajute, nu stiu.
Sper sa nu te mai superi pe mine, chiar nu vreau sa te jignesc.
Nu accept PM decat din partea autoarei, celor care nu le convine sa se abtina >__>
Orcine ar fi spus că aşa e Sfârşitul
Credeam c-o să fie cumplit, dureros
Când colo, sfidând la amurg răsăritul
Fu cum nu se poate mai pur, mai frumos . . .


[Imagine: 590860ruyjz7bfx6.gif]

[Imagine: chibi_2356.gif]
Tanya, chibi-ul lui SaKu_AnGeLs_SaSu

#17
OMG!!Sasuke e un mitocanX(X(....cum poate sa-i faca asta lu' Sakura?...

cat de pervers e..:))..:|si lucrul asta ma enerveaza la culmex(
cum mhai sa se culce cu ea,sa o lase insarcinata si sa nu o mai bage in seama?:|x(

greselile de tastare nu le mai mentionez si eu ca au fost spuse deja..
dar cum sa se poarte asa cu sora lui?si ceea ce i-a facut lu' sakura e de neiertat...:|

nu mi place ca mai pe la sfarsit ai pus prea multe puncte de suspensie...si timpurile...ai zbarcit-o rau de tot...:|


ideea e draguta.imi place:)

nu mai am ce sa spun:))
astept next-ul cat mai repede

bye:-h
poop:*:*
Un băiat şi o fată se întâlnesc,
se iubesc ÅŸi se iau.
- Mihail DrumeÅŸ

[Imagine: tumblr_l62y3awKTQ1qbcrgio1_500.png]

Cortina a căzut pe ultimul act al tragediei.
Dar noi, care am rămas după el, ce vom face? -
Mihail DrumeÅŸ


Claustrofobie

#18
Am aterizat si eu pe aici si am citit toate capitolele. Ce pot sa spun ficul este dragut, ideea este originala insa mai ai de lucrat la el. Titlul este atragator, imi place ideea pe care ti-o da despre fic. Imi place caracterul lui Sasuke, doar ca nu mi se pare real ca o fata care nu stie ce e iubirea( cum ne-ai dat de inteles din titlu) sa se culce cu un baiat cu 4 ani mai mare ca ea,pe care il cunoste doar de 3 zile. Mi se pare absurd dar totusi imi place ideea cu baiatul mare si dur si fata mica si inocenta , neexperimentata si dornica de iubire. Sper sa dezvolti mai mult aceasta idee si sa nu schimbi caracterele personajelor. Incearca sa faci intamplari reale, punete in locul personajelor ( sincer ...chiar ai face ce a facut Sakura? T_T).....ai grabit complet actiunea...adica daca sakura era la prima oara nu era asa direcat ....se temea si ea putin. Poate ca la inceput nu accepta , dar a luat-o Sasuke cui fromosu si a manipualt-o sau nu stiu....orice alceva dar cu siguranta nu ceda asa usor....oricum sa trecem peste.
Ai mare grija la descriere. Foloseste cat mai multa si imbin-o cu dialogul care sper sa contina fraze mai lungi si mai apmple si sa nu mai fie asa sec si lisit de dinamism sau haz.
Sper ca rep. meu sa nu te deranjeze si daca chiar vrei sa mai trec pe la ficul tau da-mi un Pm...daca nu...vor comenta si altii;)).

#19
nu stiu sigur de ce mai comentez pe-aici, dar ma rog....sa incepem
1. nu mi se pare ca ai evoluat vreun pic fata de primul capitol (acelasi dialog sec, fara descriere, actiunea parca ar fi la o cursa de viteza)
2. la 14 ani tu ai face ca ea?...cum a spus si ***candy bar*** trebuie sa te transpui in locul personajelor
3. daca voiai neaparat sa o lasi pe Sakura cu burta la gura puteai sa dai un search pe net sa vezi dupa cat timp ai simptomele pe care tu le descrii si sa nu pui o perioada aiurea
4. unde disparuse Julia?...avea si ea parte de putina actiune..poate cu unul din baietii aia care au vazut-o pe Sakura:))
5. de la o catea in calduri Sakura revine la adolescenta inocenta si cam prostuta...cum sa fie ea a patra in saptamana aia...ce tupeu pe capul lui sa ii faca asta tocmai ei...ce credea? ca si-a descoperit izbirea ei de toti peretii(= iubirea vieti:D)...si faza ca el "si-a dat drumul in ea":cum poate sa raspunda ca nu stie...eu nu am experimentat asta, dar dupa cat ma duce pe mine dovleacul nu e ca si cum ar sufla usor spre ea...ar simti lichidul ala inauntrul ei
6. ai o groaza de greseli, cum ar fi:pui virgula inainte de "si", repeti in prostie cuvinte(chiar si in aceeasi propozitie)...devine obositor si foarte enervant cand citesti
7. asta e pentru Black.And.White.Rose:Sasuke nu are cum sa stie ca ea e bortoasa...nici ea nu stie pana cand nu are greturile specifice...deci nu-l poti invinui (inca) pentru faptul ca o ignora ca are un copil cu el
8.era sa uit:))...daca Sasuke e asa de macho nu a auzit de safe sex?...adica sincer...chiar ar fi riscat el sa faca una ca asta.....sau daca nu a folosit niciodata prezervativul iti dai seama cate a putut sau a lasat gravide?.....OMG :-o...da' stiu ca nu glumeste:))

sper sa tii cont de ceea ce scriem noi aici pentru ca sunt decat sfaturi care sa te ajute sa evoluezi...nu s-a nascut nimeni invatat, dar din moment ce scriem aici lucrurile astea cred ca arata ca avem ceva mai multa experienta ca tine
daca te deranjeaza postul meu sa ma anunti
Timpul trece. Chiar si atunci cand pare imposibil. Chiar si atunci cand fiecare bataie a ceasului doare la fel ca pusul sangelui sub o vanataie. Trece neregulat, cu rataciri ciudate si pauze taraganate, dar trece. Chiar si pentru mine.

[Imagine: chibi_1647.gif]
, chibi-ul lui funky_angel
[Imagine: 059_shiny.gif]

#20
deci...scuze ca am intarziat..n-am mai dat comentarii de ceva timp...dar se putea sa scapati de mine?:))
asa..sa vedem...
imi place la nebunie ideea asta..pana acum e ok ... dar sincer..mie mi s-a parut ca ai cam grabit actiunea....aici acasa , aici la scoala , aici la Sasuke ...
descrierea este bunicica dar intotdeauna este loc de mai mult ... nu?:)
dialogul este cam mult :-s si cam sec
naratiunea este la fel ca descrierea ... sa ma repet:intotdeauna este loc de mai mult
greselile se pare ca au fost mentionate ...
cam atat si sper sa nu te fi suparat pe mine
Chuu & Kissu':*



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Ce Inseamna Psihologie KitKat 0 1.942 10-09-2012, 02:00 PM
Ultimul răspuns: KitKat
  A fi diferit, nu inseamna a fi ciudat Anna 20 10.111 16-10-2011, 05:59 PM
Ultimul răspuns: crazy little red
  sakura and sasuke(zambete ce palesc) sharma_sakura 4 3.449 03-09-2011, 02:47 PM
Ultimul răspuns: sharma_sakura
  sasuke si sakura(trandafiri isi croiesc drumul dragostei) sakura_haruno75 1 2.788 29-05-2010, 04:07 PM
Ultimul răspuns: Aly
  O iubire de neuitat..Sasuke and Sakura iubire de neuitat sasu saku 5 5.882 09-05-2010, 08:22 PM
Ultimul răspuns: Denny
  O iubire de neuitat..Sasuke and Sakura iubire de neuitat sasu saku 8 8.287 09-05-2010, 08:20 PM
Ultimul răspuns: Denny
  Inceputul are intodeauna si un sfarsit, dar asta nu inseamna ca totul se v-a termina. MemoriesOfNobody95 3 2.831 21-04-2010, 06:44 PM
Ultimul răspuns: Sushiiushii
  Iubirea Inseamna Sacrificiu [+16] hinata_rock 0 2.290 22-12-2009, 03:55 PM
Ultimul răspuns: hinata_rock
  TE indragostesti cand te astepti mai putin(love story with sakura si sasuke) ralu_th7 8 7.133 16-12-2009, 03:09 AM
Ultimul răspuns: Bad Blood.
  My Storry About Sasuke&Sakura sakura_alexutza 19 14.711 18-07-2009, 07:08 PM
Ultimul răspuns: Axxa.No.Way


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)