Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Sarutul vampirului

#1
Well, am decis sa'mi postez si eu fic'ul pe forum ^.^ Sper sa primesc critici cat de dure care sa ma ajute sa scriu din ce in ce mai bine.

Prolog.

Simteam cum sudoarea imi curgea pe piele, lipindu-mi parul, care imi acoperea ochii atat de diferiti, cel putin imi placea sa cred asta deoarece nimeni nu mai avea aceeasi culoare, nici macar parintii mei, de frunte.
Inima imi batea foarte tare de parca ar fi vrut sa-mi sara din piept.Tocmai am avut un cosmar, inca unul in acea saptamana.M-am ridicat in fund privind nelinistita in jurul meu.Aveam o senzatie ca si cand cineva mi-ar observa toate miscarile.Am inchis ochii si am inspirat adanc aer in piept sperand ca asa va trece acea stare, insa nu a fost asa.Vazand ca senzatia nu dispaream am decis sa ma ridic din pat si sa merg pe balcon ca sa iau putin aer.

Acel aer cald al serii de vara m-a facut sa ma linistesc si sa uit atat de cosmar, cat si de tot ce ma inconjura.Cel putin asa credeam atunci.
Am auzit ceva miscandu-se in tufisurile de langa copaci.Am tresarit, mutandu-mi privirea in acea directie imediat.Avand in vedere ca era noapte, nu am putut distinge nimic inafara de o silueta unui barbat, inalt si bine facut.M-am panicat asadar am facut cale-ntoarsa spre camera, insa m-am lovit de cineva total necunoscut.Am vrut sa tip insa eram prea speriata, nu puteam scoate niciun sunet, asadar am inceput sa fac pasi marunti inspre balustrada din piatra a balconului.

Privind mai atenta am observat cum de sub buzele lui conturate de un rosu pal, care se aflau parca intr-o opozitie cu restul trasaturilor sale, cu acei ochi mici si albastri care aveau o usoara tenta de rosu si cu parul sau castaniu, ies la iveala doi colti ascutiti.
Am ramas muta de uimire caci nu mai vazusem pana atunci asa ceva, desi auzisem povesti despre astfel de creaturi ale noptii.
Am vrut sa spun ceva, insa nu am mai apucat.In urmatoarea clipa s-a napustit asupra gatul lui meu acoperit de pletele negre.M-a imobilizat, tinandu-ma in brate, apoi cu mana libera mi-a dat parul la o parte.Am scos un icnet de durere cand si-a infipt coltii in gatul meu, apoi nimic, se lasase linistea.


Well, cam aceasta ar fi prologul.Sper ca v'a placut si astept critici cat de dure, desi stiu ca e cam greu sa va faceti o parere deja.
Zbye ~
Time you enjoy wasting, was not wasted.

#2
Hm, salut.
Încep prin a spune că îmi place titlul. E uşor, scurt şi în română * ai un plus de la mine, deoarece nu prea mă atrag titlurile în engleză*.
Cât despre prefaţă… Nu prea pot să zic multe, deoarece e destul de scurtă şi m-a lăsat în ceaţă, ca să zic aşa. Greşeli nu am observat, doar apostroful pe care îl foloseşti în loc de “- “. Cred că ar arăta mai estetic şi ar fi şi corect dacă pe viitor ai scrie aşa: lipindu-mi, nu lipindu'mi sau să-mi în loc de să'mi, mă rog, ai prins tu idea.
Am mai ochit şi o mică repetiţie şi anume: merg putin pe balcon ca sa iau putin aer. Puţinul ăla putea fi înlocuit cu altceva pentru a evita o astfel de repetiţie inutilă.
Cam atât cu greşelile. Nu am mai văzut niciuna. Dialog nu ai avut, nu am ce comenta, iar descrierea e ok. Uşoară, dar bună. Acum eu sunt curioasă care e faza cu acel vampir şi cine-i tipa, dar probabil că voi afla în capitolele viitoare. Acum nu îmi pot da seama cât de original e ficul…
So, cam atât. Aştept nextul ca să-mi pot crea o părere clară.
Bye Bye *hug*

#3
Salut.
Dupa parerea mea este super pentru inceput, chir daca ar fi mers putin mai lunguta prefata.
Greseli de ortografie nu am vazut si nici nu am stat sa le caut (cine nu face greseli?).
As vrea tare mult sa apara in curand nextul pentru a putea intelege mai bine subiectul. Asa ca spor la scris! :x

#4
Heya si mersi ca mi'ai atras atentia in privinta repetitiei, chiar nu am vazut-o o.O Si o sa folosesc cratima de acum inainte ^^

Cap.1 - Amintiri

Stateam cu ochii mijiti in cartea de matematica, incercand sa invat pentru testul pe care urma sa-l dau peste aproximativ treizeci de minute, cu tot cu pauza.Ceilalti colegi, la fel ca intodeauna, aveau alte preocupari cum ar fi barfa sau lucrurile de genul acesta deoarece fie isi invatasera acasa, fie nu le pasa ce nota luau.Insa cum sa-mi invat eu acasa si acum sa stau linistita?Nu, eu aveam altceva de facut, iar acum trebuia sa invat despre vectori in treizeci de minute.Doamne, cat uram matematica, mai ales geometria.

-Haide Alexa, mai lasa cartea aceea odata!Eu m-am plictisit de cand o tot citesti, se auzi vocea colegei mele de banca.In fond nu ai nevoie.Sau iar nu ai invatat acasa?
-Mda, toata ziua am invatat, ii spun ironica, dandu-mi ochii peste cap.
-Haide, ca oricum te vei descurca, o sa te las sa copiezi de la mine.
-Glumesti, nu?Tocmai tu ti-ai gasit sa vorbesti?Daca as copia de la tine probabil as lua o nota si mai mica.
-Pfff, nu trebuia sa fii asa de rea, insinuand asta, spune bosumflandu-se.Ahh uram cand facea pe suparata.Fara sa-i mai spun nimic m-am ridicat din acea banca, mergand intr-una mai indepartata pentru a continua cu tocitul.

Au trecut si cele douazeci de minute plus cele zece de pauza, iar noi ca soldateii ne-am indreptat spre locurile noastre.Profesoara, o femeie inalta, cu parul lung si negru si cu ochi caprui patrunzatori, a intrat imediat dupa noi, inmanandu-ne cate o foaie de hartie.Mi-am scris numele si am citit in gand exercitiile.
Oh, Doamne, putea fi ceva mai greu de atat?Nu intelegeam nimic, desi stiam toata teoria.Aveam nevoie de ajutor, insa langa mine statea Monica si sincer chiar nu aveam de gand sa copiez de la ea, mai ales dupa scena de mai devreme.

Priveam in gol foaia, gandindu-ma ca timpul trece repede, iar eu aveam sa o inapoiez profesoarei aproape goala, doar cu numele meu pe ea.Insa in acel moment am auzit o melodie, iar versurile ei constau in raspunsurile exercitiilor de la test.E mana lui.Am luat pixul in mana si am inceput sa transcriu "versurile" pe foaie.
Restul orei a trecut repede, iar eu am iesit in pauza, avand pe fata un zambet larg, fiind multumita ca in cele din urma am putut rezolva exercitiile fara sa copiez de la Monica.

-Uhm ...un test reusit?ma intreaba o voce cunoscuta.Ma intorc si vad zambetul cald al lui Andrew, vampirul care ma muscase in urma cu doi ani, "omorandu-ma".Mda, m-a omorat insa in mod accidental si inca ii pare rau pentru asta, desi m-a readus la viata, dandu-mi din sangele sau, alaturi de cateva puteri cum ar fi o agilitate foarte mare, puterea de a auzii lucrurile foarte bine, de a vedea in intuneric si de a-l simti intodeauna pe el, oricunde s-ar afla.
-Multumesc, ii spun imbratisandu-l.Esti un inger, unul intunecat, insa totusi un inger.Toti cei care treceau pe coridor au ramas uimiti de gestul meu, insa mie nu-mi pasa.Defapt ceilalti nu vedeau prea bine relatia dintre un vampir sange pur si un om transformat de un vampir.
-Linisteste-te zambareato, spune Nate, ciufulindu-mi parul.Nathan era cel mai bun prieten al lui Andrew si bineinteles era si el un vampir sange pur la fel ca toti cei din scoala aceea.Defapt eu eram singura diferita si asta deoarece Andrew aproape isi implorase bunica sa faca in asa fel incat sa pot merge si eu la acest liceu.
-Mda...scuze,spun dandu-i drumul.M-a prins euforia in mreajele ei, spun razand.

Celelalte ore au trecut pe nesimtite in timp ce ma distram de minune cu cei doi.Dupa ce programul scolii s-a terminat, cei doi m-au invitat la un suc la cafeneaua liceului, caci pana in oras era cale lunga si in plus nu aveam voie sa mergem neinsotiti, cel putin ei doi.
-Deci azi se fac doi ani de cand ne-am intalnit prima data, spune ca si cand ar fi regretat acea clipa.Si chiar regreta acel lucru, se vedea clar in ochii lui, desi nu era vina lui ca ne intalnisem tocmai in acele imprejurimi.Adica el tocmai reusise sa scape din ascunzatoarea in care il dusese rapitorii angajati de unchiul sau, care a avut ideea de a-l rapi si a cere rascumparare bunicii sale, singura persoana care l-a crescut pe Andrew de cand era mic.Dupa ce a reusit sa scape de matahalele acelea a fost foarte insetat deoarece nu mai bause sange de cateva zile, de aceea a recurs la astfel de gesturi ...necugetate.

Vazandu-l cat de trist era, atat eu cat si Nate am incercat sa-l inveselim.
-Yeah, doi ani in care ne-am distrat de minune si in care am invatat multe lucruri noi.Deci thanks motanel, ii spun ciufulindu-l, stiind ca nu-i plac deloc pisicile, motanii si tot ce tinea de ele.
-Stii ca nu-mi place sa-mi spui motanel.Pe fata lui apare o strambatura.Sau vrei sa-ti spun.....?
-Nu, nu, nu ...incetam cu poreclele.Am inceput sa radem amandoi.
-Ce amuzanti sunteti voi doi, ar trebui sa faceti o emisiune, spune Nate alaturandu-se rasului nostru.Apropo...un inamic se apropie.Expresia ii devine serioasa in timp ce priveste inspre intrarea in cafenea.
Imi intorc privirea in directia usii si o observ pe Natasha intrand in cafenea.Se apropie cu mersul ei tantos de noi, incolacindu-si bratele dupa gatul lui Andrew in timp ce se aseza in bratele lui.
-Iubitule, nu vrei sa vii sa faceam...o plimbare?il intreaba jucandu-se cu o suvita din parul lui.
-Tar...hapciu...fa,spun ducandu-mi mana la nas dupa asa-zisul stranut.
-Sanatate, spune Nate razand.
-Pai Nat noi sarbatoream ceva aici, ii raspunde Andy.
-Haide, iubitule, sunt convinsa ca Mary nu se supara.Nu-i asa Mary?Isi intoarce privirea spre mine, avand pe fata un zambet tampit.
Doamne, stia cat uram sa-mi spuna Mary, desi venea de la Rosemarie, al doilea meu prenume.
-Faci ce vrei, in fond e viata ta.
Dupa mai multe minute de gandire cei doi au iesit din cafenea, tipa avand pe buze un zambet larg.Nu intelegeam cum putea sa fie iubitul uneia ca ea.Ahh, cat ma enerva fata aceea.

Am mai ramas cu Nate pana cand se inserase afara.Discutasem despre diverse lucruri si trebuie sa recunosc ca ma intelegeam al naibii de bine cu el.Aveam aceleasi gusturi in materie de muzica, petrecerea timpului liber si criticarea unor anumite specimene omenesti, sau in cazul acesta neomenesti.
M-a condus pana la usa internatului, luandu-ne apoi ramas bun.Am urcat in camera mea, mergand direct spre baie.Am scapat pe drum de haine, iar cand am ajuns in incapere am intrat direct in cabina de dus.In astfel de momente ma bucuram extrem de mult ca nu aveam o colega de camera caci probabil m-as fi certat zilnic cu ea datorita firii mele.

Dupa ce am terminat de facut dus, m-am imbracat in pijama si am mers spre fereastra, privind in gol luna, amintindu-mi de acea noapte de vara in care ne intalniseram prima data.
Fusese o noapte cam ca aceasta, insa cu cateva ore mai tarziu, iar aerul cald de vara te facea sa vrei sa mergi la plimbare in orice minut, fara sa tii cont cat este de tarziu.Din tufisurile care se aflau langa casa in care stateam cu parintii mei, si-a facut aparitia un baiat inalt si extrem de insetat...insa nu de apa sau ceva de genu, ci de sange.Nu stiusem pana atunci de existenta acestor creaturi ale noptii, deci avusesem parte de o mare surpriza.Cele petrecute dupa aceea au ramas intiparite in mintea mea, desi am incercat sa uit acel moment in care el ma muscase de gat, "omorandu-ma".In cele din urma, dupa mai multe intalniri accidentale am ajuns sa trec peste cele intamplate si sa-l cunosc mai bine pe cel care ma transformase intr-o fiinta diferita, atat de oameni, cat si de vampiri.Odata cu trecerea timpului ne-am imprietenit, devenind de nedespartit, cel putin in unele situatii, desi nu toata lumea vedea cu ochi buni aceasta amicie.

Mi-am abatut privirea inspre gradina si l-am vazut.Era acolo, insa nu era singur.Natasha era cu el si pareau foarte fericiti.Nu voiam sa creada ca ii spionez sau ceva de genul, asa ca m-am indepartat de fereastra, asezandu-ma pe pat.Am privit in gol tavanul pana cand am reusit in cele din urma sa adorm.


Well, sper ca acum v'ati facut cat de cat o idee despre ce este vorba.Btw, cum spuneam mai sus, astept critici dure xD
Time you enjoy wasting, was not wasted.

#5
Hellow, sweety >:D<
Am trecut si eu pe aici, cum se putea sa lipsesc? Imi place mult titlul, simplu, dar interesant. Sa vedem cat de mult va avea legatura cu continutul, desi sunt sigura ca va avea legatura :]] Nu am mai citit de mult un fic cu vampiri, sunt curioasa sa vad cum vor sta lucrurile in acesta. In primul rand, la primul post al tau ai pus "Prefata". Prefata se pune inaintea cartii, in general oferindu-se date despre cartea respectiva, este expus planul lucrarii, se dau referiri bibliografice, etc. Adica asa stiam eu. Prologul este acela care prezinta evenimentele premergatoare ale actiunii, sa zic asa. Adica ce ai povestit tu in primul post. Ma bucur ca denumesti capitolul respectiv, ii dai un titlul care sa aibe legatura cu continutul. Rar vad astfel de lucruri pe aici. Adica pe mine una acest lucru ma atrage cel mai mult, denumirea capitolului respectiv :]] La inceputul capitolului ai inceput sa explici cate ore, minute mai sunt pana la test, explicatie care nu prea isi avea rostul, din punctul meu de vedere. Adica cititorul nu sta acum sa se gandeasca, sa calculeze :]] Il intereseaza esentialul. Si ca tot vorbind de ore, minute, iti sugerez sa nu mai scri cu cifre ( ex: 2, 4, 20 ), ci sa scri cu litere. Ofera textului un aspect mult mai placut si ingrijit. Mi-a placut faptul ca ai descris destul de mult relatia dintre Alexa si Andrew, cum au ajuns ei in final prieteni, cum fata a trecut peste acel moment groaznic. Adica te felicit pentru acest lucru, deoarece unii nu fac acest lucru, lasa cititorii, sa zic asa, cu ochii in soare :]] Nu dau detalii. Ma bucur ca tu ai facut acest lucru. Dar totusi, deoarece mereu exista un dar :]] Cred ca ai fi putut descrie mai mult.Ai grija la dialog, deoarece in unele parti mi-a parut putin sec ,sa spun asa. Am observat cateva greseli de tastare, niste litere mancate, sau adaugate. Nu mai stau sa le caut. Oricum nu sunt la vedere.

Sunt curioasa sa vad ce se va intampla in continuare, deoarece nu am putut sa-mi fac o impresie generala despre primul capitol. Astept sa vad care este adevaratul subiect al fic-ului. Sper sa vii cu ceva dragut si sa contina si ceva mister :]] Succes in continuare si multa bafta. Spor la scris :3
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#6
Hey Ya :))
Am ajuns si eu prin zona:))) bun...am citit si prefata si capitolul.Deja parerea mea o sti,una foarte buna.Mie personal imi place la nebunie orice e despre vampiri:D
Eu personal is mandra ca pot sta la discutie cu o scriitoare asa de buna:D
Eu cred ca sunt cea mai infocata cititoare a ficului tau.Nu pot spune mai mult decat spor la scris si vrem urmatorul capitol:d
Fac pariu ca nu sunt singura cu aceiasi parere, deci spor la scris:D
Love Fiction And Anime
Love My Friend's

Copilu' Tembel xDD

Virusel

Dragonz Eyez

Dya xD



#7
Ma bucur ca va place si Beki, my dear, o sa incerc sa tin cont de sfaturile tale ^^ Si btw, aveai dreptate, trebuia sa scriu prolog nu prefata [baka me].
Anyway, aici e al doilea capitol ^^

Cap.2 -Happy b'day bitch


Soarele reusi sa-si faca loc printre draperiile de culoarea lavendei pana ajunsesera la fata mea.Insotite de alarma ceasului, m-au trezit.Mi-am dus mana incet catre ceas, apasand butonul care oprea alarma.M-am ridicat in fund, frecandu-ma la ochi.Dupa ce am mai lenevit in acea pozitie cateva minute, m-am ridicat si am mers la baie, facandu-mi rutina obisnuita.M-am imbracat apoi in uniforma obligatorie a scolii, impletindu-mi parul intr-o coada lejera.Mi-am prins bretonul cu o agrafa si mi-am luat geanta si telefonul de pe pat, iesind pe usa.Am mers de-a lungul coridorului pana la iesirea din acel internat.

In curte se aflau deja o multime de vampiri de toate varstele.Desi nu erau de acord cu prezenta mea acolo ma salutau din politete.I-am salutat si eu in schimb.
Ajungand la scoala m-am intalnit cu Nate si Andrew.
-Wow...nu avem catelusa astazi?il intreb pe Andrew razand.
-Haide Alexa, nu mai fi asa, imi spune el.
Si cum ar vrea sa fiu?El nu vede ce tarfa este?Nu vrea decat sa si-o puna in fiecare minut dar nu, cum sa vada el asa ceva?
-Si pisicuta, se mai saluta din cate stiu eu, intervine Nate zambind.El era de acord cu mine in privinta Natashei pacat ca Drew nu-si dadea seama de asta.
-Ah da...scuze.Neatza' baieti, spun zambind.
-Mult mai bine.Neatza si tie.

Mergem tustrei in clasa afisand zambete pe fata.Cel putin am afisat pana cand Natasha si-a facut aparitia.Eu am mers mai departe, lasandu-i pe cei doi, Andrew si Nathan, cu ea.Am intrat in clasa si m-am asezat, ca de obicei, in banca mea de la fereastra.Mi-am pus geanta pe celalalt scaun si am privit absenta pe fereastra.
In cele din urma au intrat in clasa si cei trei, Nate fiind putin mai trist decat ceilalti doi.A venit direct la banca mea si s-a asezat, punandu-si capul pe banca.
-Ce s-a intamplat?il intreb privindu-l.
-Ei bine trebuie sa merg la ziua Natashei sambata.
-Glumesti.Parca i-a fost ziua sambata trecuta si de aceea a facut acea petrecere la care nu am fost invitata.
-Aceea a fost preaniversarea ei.Stii bine ca la cati bani are poate face o petrecere in fiecare saptamana.
-God, inca o sambata pe care trebuie sa o petrec singura.
Atunci Nate isi ridica capul avand un zambet pe fata.
-Ce zici, vrei sa ma insotesti?Te rog, ba chiar te implor.
-Eu?Nicio sansa, stii bine ca nu o suport si in plus nu am fost invitata.
-A spus ca putem veni cu cineva si oricum stii ca nici eu nu o suport.Te rog, daca vi tu nu va mai fi asa plictisitor.
Intreaga ora de matematica m-a tot implorat.Profu' i-a atras atentia de nenumarate ori insa nici cum nu se potolea.In cele din urma am acceptat caci nu am mai suportat.Da, avem rabdare, cam multa uneori, insa aceasta ajunsese la capat.

Restul orelor au fost al naibii de plictisitoare.In nicio pauza n-am putut sa vorbesc cu Andrew deoarece intodeauna acea catea era dupa el.Doamne cat ma enervam sa-i vad impreuna, desi niciodata nu intelesesem de ce.
Dupa ce am iesit de la ore am mers cu autobuzul in oras.Fiindca nu eram vampir nu aveam interdictie la asta.Am mers la un magazin de haine deoarece stiam cat de mult ii placeau hainele, mai ales cele decoltate.Si inca odata, oare de ce am acceptat?
Dupa ce i-am cumparat o rochita roz, fara bretele, am decis sa-mi cumpar si mie ceva.Mda desi nu prea mai aveam bani deoarece acea rochita costase mai mult decat merita ea, am inceput sa ma uit prin magazin. Mi-am gasit o rochita albastra.Doamne cat era de frumoasa.Avea imprimeuri cu fluturi, ceva foarte rar intalnit.Norocul meu ca era la reducere.Am cumparat-o, apoi am asteptat autobuzul si m-am intors inapoi la liceu.

Am mers direct in camera mea fiind obosita.Drumul pana in oras era obositor, iar eu nu eram obisnuita sa merg singura.Mda, zilele in care ma strecuram cu cei doi baieti in oras au apus, acum nu mai aveau timp de prietena lor cea mai buna.
Lasand cumparaturile in camera am mers la cantina.Imi era foarte foame si speram ca mai era ceva de mancare.Din nefericire nu mai era nimic.M-am intors in camera mea la fel de infometata cum am plecat.Mai erau cateva ore pana la miezul noptii, iar eu nu aveam somn.Am decis sa cobor in gradina si sa ma plimb putin insa se pare ca nu a fost o idee prea buna.I-am zarit pe Natasha si pe Andrew acolo si nu pot spune ca stateau.Erau unul peste altul, pe jumatate dezbracati.Am ramas surprinsa, ei chiar nu se gandeau ca ii poate vedea cineva?Se pare ca nu. Am decis sa ma intorc in camera deoarece mi-a pierit tot cheful de plimbare.
Odata ajunsa, m-am schimbat intr-o pijama improvizata si m-am asezat in pat.In scurt timp am reusit sa adorm.

*********************************************************************

Restul saptamanii a trecut relativ repede.Mi-am pierdut timpul cu Nate fara sa-l vad pe Andrew inafara orelor.Am trecut peste ce am vazut in gradina spunandu-mi in minte ca nu are de ce sa-mi pese.Iar, in cele din urma a venit si ziua de sambata.
Nate imi spusese ca incepe pe la sase dupa-masa deci aveam timp de leneveala pana atunci.Insa nu am lenevit ci am fost in sala de antrenament si mi-am descarcat nervii pe manechine.Dupa ce am terminat cu ele aveau mare nevoie de reparatii.Pe la patru si jumatate m-am intors in camera mea.
Am facut un dus care m-a relaxat si apoi am inceput sa ma pregatesc pentru petrecere.M-am schimbat in acea rochie albastra, care avea imprimeuri cu fluturi, apoi m-am machiat putin si mi-am aranjat parul, facandu-mi cateva bucle lejere, lasandu-l apoi liber pe sparte.Ca incaltaminte am ales o pereche de sandale negre, foarte frumoase.Am impachetat rochia Natashei punand-o apoi intr-o punga de cadou.

Pe la sase fara cincisprezece minute s-a auzit un ciocanit in usa.Era Nathan care a venit dupa mine.M-am parfumat si am deschis usa.A ramas surprins.Desi ne cunosteam de 2 ani nu m-a vazut niciodata intr-o rochie, nu-mi prea placeau lucrurile de acest gen, insa de data asta trebuia.
Ne-am indreptat apoi spre locul unde avea loc petrecerea Natashei.Am mers la pas lejer deci am ajuns exact la fix.Cand am intrat toti si-au indreptat privirea spre mine.Unii ma considerau frumoasa, altii nu intelegeau cum de am avut tupeul sa merg la acea petrecere.Insa pe fata lui Andrew am citit uimire, era foarte surprins sa ma vada acolo, mai ales intr-o rochie.
A fost imediat abordata de Natasha, intrebandu-ma ce cautam acolo.Partenerul meu i-a spus ca insasi ea i-a zis ca putea sa vina cu oricine si ca el m-a ales pe mine.S-a uitat putin la noi si a intrat la idei cum ca noi am fi un cuplu, afirmatie care l-a facut si pe Andrew curios.Mi-a spus ca nu stia ca facem un cuplu, iar eu i-am raspuns rece ca si daca am fi, el nu ar stii deoarece nu prea a mai petrecut timpul cu noi.

Dupa aceea i-am dat cadoul Natashei iar cei doi s-au indepartat de noi.Nate m-a intrebat de ce nu am negat afirmatia cum ca noi am fi un cuplu iar eu i-am raspuns printr-o ridicare de umeri.
Muzica incepuse si toti au inceput sa danseze, toti cu exceptia mea.Stateam singura langa un perete privindu-i pe ceilalti cum se distreaza.Plictisita am iesit pe balconul incaperii privind luna.Era o luna plina superba care te facea sa te pierzi in ea.
-Chiar sunteti un cuplu? ma intreaba Andrew aparand in spatele meu.Wow, ma luase prin suprindere si niciodata nu facea asta.
-Nu, nu suntem un cuplu.
-Ma bucur,r eplica usurat.Se bucura?Oare de ce s'ar bucura?
Mi-a tinut companie insa niciunul dintre noi nu a mai spus nimic.Eu stateam cu fata inspre luna, iar el inspre incaparea de unde se auzea muzica.Apoi urma o melodie lenta si spre surprinderea mea m-a invitat la dans.Desi eram putin uimita de intrebarea lui am acceptat.
-Esti foarte frumoasa, imi spune la ureche in timp ce dansam.
Si inca o data a reusit sa ma surprinda.Chiar nu ma asteptam sa spuna asta.Ciudat, un sentiment cald mi-a umplut sufletul facandu-ma sa zambesc.Insa bineinteles acea fericire nu avea cum sa fie de durata caci imediat ce melodia s-a terminat, Natasha si-a facut aparitia.
-Iubitule, ce faci aici?il intreaba.M-ai abandonat pentru una ca ea?Pentru un om care este acum o corcitura?
Andrew s-a pregatit sa spuna ceva, insa nu l-am lasat.
-Poate sunt eu o corcitura cum spui tu insa macar am demnitate si nu vreau sa mi-o pun din cinci in cinci minute.
-Cum iti permiti sa vi aici neinvitata si sa ma mai si insulti?
-Cum am spus, ea este invitata.Este partenera mea, spune Nathan aparand.
Am trecut pe langa ea facandu-ma neinteresata de prezenta ei.Am trecut pe langa masa cu bauturi si ea a luat bolul cu punci vrand sa-l arunce pe mine insa din pacate s-a varsat pe ea, ei bine avusesem si eu o mica vina pentru asta.A inceput sa tipe si sa planga cerand sa fiu data afara.Doamne cat de amuzanta era.Inainte ca paznicii sa vina sa ma escorteze afara, m-am uitat la ea.
-Happy b'day bitch!ii spun razand.

Expresia de pe fata ei a fost minunata.Daca as fi avut aparatul foto ca sa-i fac o poza, as fi pus-o in ziar, insa cum sa am eu aprte de o asemenea bucurie?Am fost dusa afara de paznici si m-am indreptat spre camin fiind al naibii de fericita.
Odata ajunsa in camera m-am schimbat in pijama si m-am pus in pat amintindu-mi de dansul cu Andrew si de faza cu Natasha.Am ras pana cand in cele din urma am adormit cu zambetul pe buze.



Well, acesta a fost cel de-al doliea capitol.Sper ca v-a placut si astept sfaturi si critici dure ^^
Time you enjoy wasting, was not wasted.

#8
Ma bucur ca ai pus continuarea, chiar o asteptam.
Ce pot sa spun? Genial si acest capitol, mi-a captat mai mult atentia decat primul. Mi-a placut scena de la petrecere, Natasha merita toate acele lucruri :]] Nu pot sa cred ca Alexa i-a cumparat o rochie. Eu una i-as fi cumparat o curea sa si-o lege de gat. Mi se pare mie sau se leaga o idila intre Alexa si Andrew?:> Sper sa fie asa, deoarece chiar s-ar potrivi. Dar nu pot spune ca de Nate nu imi place :]] E un scump, felul in care s-a rugat de ea sa vina cu el la petrecere. Mi-a placut de Alexa ca atunci cand a fost data afara de la petrecere nu s-a suparat sau sa se fi enervat :]] A avut atitudinea care as fi avut-o si eu daca as fi fost in locul ei :]] As fi radiat de fericire pentru faptul ca i-am stricat petrecerea scorpiei.
Pe langa opinia mea...am observat o greaseala, un limbaj mai mult de messenger.

Citat:-Ah da...scuze.Neatza' baieti, spun zambind.
-Mult mai bine.Neatza si tie.
Trebuia sa scri fara z aici. Ai grija la acest limbaj de messenger, deoarece nu ofera un aspect placut capitolului. Totusi e o mica greseala care poate fi indreptata pe viitor. Probabil cum esti obisnuita de pe messenger...:]] Na, si eu mai fac greseli de genul acesta.
Modurile de expunere sunt la locul loc, dar ai grija la dialog, deoarece e prea mult, iar in unele parti este sec. Dialogul si naratiunea trebuie sa fie intr-un fel in echilibru.
Well...cam atat am avut de spus, succes in continuare. Astept urmatorul capitol.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#9
Heya ^^ Am trecut si eu pe aici, si cand vad, o poveste minunata imi apare in fata :P
"Fic-ul" tau este exact ca intr-o carte. Dialogul, naratiunea si descrierea mi se par ca stau intr-un echilibru perfect. Stiu ca in ultimul timp, la fic-urile pe care le-am citit, erau 80% descriere, 23% naratiune si 7% dialog. Cand vad astfel de povesti, sar randuri la greu. Pentru ca imi e greu sa citesc 10 randuri cum apune soarele sau cum infloreste o floare. Sincera sa fiu, demult vroiam sa vad ca cineva mai pune dinamism. Imi place ca ai facut o combinatie intre "vampirism" si "liceenizare" :)) Prefata a fost bestiala, iar povestea devine din ce in ce mai interesanta. Eu una prefer ca Alexa sa ramana cu Nate, pentru ca pare mult mai de treaba decat Drew. Are o personalitate care ma atrage mai mult :P Totusi, astept continuarea ta. Sa ma anunti cand pui next-ul >.>
Cya ^^
[Imagine: 61516723.png]
LSHTCCOMNAIWEDA
Which translates to: Laughing so hard that coke came out my nose and I wasn't even drinking any.



Thanks Mimi x3 !


#10
@Beki - ma bucur ca iti place si faza cu acel "neatza"..., ei bine mi-a scapat.O sa incerc sa nu se mai repete
@Dragonz Eyez - nici nu-ti imaginezi cat de bine imi pare ca iti place xD

Cap.3 - Aparente

Se facuse ziua de ceva vreme insa eu nu vroiam nici cum sa renunt la visul meu, imi facea prea multa placere felul in care o faceam pe Natasha sa sufere in fata celorlalti.Se pare ca eram la ora de sport si cum noi facem box, in fiecare saptamana era cate o lupta, anuntata exact in momentul in care ora incepea.Si de acea data fusesem aleasa eu si ... cine alta inafara de Natasha?
Felul in care ii aplicam acele crosee si upercut-uri erau executate perfect, facand ca fata ei sa se invineteasca usor.Si fiindca eram la ora, cu profesorul langa noi, nimeni nu putea intervenii pentru ea.
Tocmai cand in vis ii dadeam croseul de dreapta final, cineva a batut la usa, trezindu-ma.

M-am enervat, aruncand violent patura de pe mine.Ma ridic si merg la usa, deschizand-o nervoasa.
-Da? intreb fara sa ma uit cine era in fata usii.
-Nu crezi ca ar trebui sa-ti iei ceva pe tine inainte sa deschizi usa?Daca era vreun pervers care ar fi sarit pe tine vazandu-te in aceasta tinuta?ma indreaba Andrew razand.
Mda, "tinuta" mea era compusa dintr-o pereche de boxeri si un maieu deoarece era al naibii de cald noaptea in acele camere.

-Mda, lasa ironiile.Deci cu ce ocazie pe aici?Nu se presupune ca ai ramas peste noapte la minunata ta iubita?Ultimele cuvinte le-am rostit cu dispret, insa se pare ca el nu-si daduse seama de asta.
-Pai, avand in vedere ca este unu dupa-masa, cred ca ai ceva mai important de facut.Si totusi, nu ar trebuii sa fii deja imbracata?Nu veneau azi in vizita parintii tai?
Ei ma vizitau o singura data pe luna, exact in duminica de la mijlocul lunii.Imi intorc privirea catre calendar.La naiba, cum am putut uita? Fac o rotire de 90 de grade si fug repede catre dulap.Incep sa-mi caut haine haotic.Aruncam peste cap fiecare haina pana cand in cele din urma am gasit o pereche de pantaloni trei-sfert in carouri si o camasa, la fel, de culoare rosie cu negru.
Vreau sa-mi dau maieul jos, insa apoi realizez ca usa era deschisa si ca Andrew se afla acolo.L-am intrebat de ce mai sta inca acolo, iar el mi-a raspuns printr-o simpla ridicare din umeri.A pasit in camera si s-a asezat pe pat.Vroiam sa-i spun sa plece insa timpul trecea si trebuia sa ma intalnesc cu ai mei.

Ma resemnez, mergand in baie.Fac un dus rapid si ma schimb in hainele alese.Dupa aproximativ 10 minute ies din baie si il gasesc pe Andrew tot acolo.Se uita ciudat la mine, iar datorita legaturii noastre am simtit ca nu vroia sa plece, ci vroia sa mai stea si sa zaboveasca putin.Insa nu si eu, trebuia sa plec si rapid.
Imi aranjez parul repede si apoi imi iau telefonul de pe masuta.Ma incalt repede cu ceva adidasi albi cu negru si deschid usa vrand sa plec.A incercat sa mai stea putin in confortul patului insa l-am repezit.S-a strambat insa pana la urma s-a ridicat si m-a urmat.

Iesim din camin si ajungem in gradina unde ma asteptau parintii mei, fratele meu, Christian, un tip inalt, brunet, cu ochii albastrii ca cerul si...Natasha? Oare ce naiba cauta ea acolo?Si de ce vorbea Christian cu ea?Ma apropiu de ei incercand sa zambesc.
-Buna Alexa, spune mama fericita.Se auzea in glasul ei ca ii fusese dor de mine.Chiar daca eram la acest liceu cu internat de aproape un an, nu s-a obisnuit pana acum fara mine.
-Buna.O imbratisez atat pe ea cat si pe tata.
-Si eu nu merit nimic daca tot m-am deplasat pana aici?ma intreaba Christian mutandu-si privirea spre mine.
-Cum sa nu?Nici nu stii ce dor mi-a fost de tine si de remarcile tale enervante.Cum de nu ai venit de, uhm, jumatate de an?Mda, cred ca in urma cu 6 luni te-am vazut ultima oara.Esti prea ocupat ca sa vi sa-ti vezi sora?
A pregatit o replica taioasa, insa a renuntat la ea.Stia ca am dreptate si asta i-a taiat avantul vorbelor.Mi-am rotit privirea in jur si mi-am dat seama ca cei doi, Andrew si Natasha, inca erau acolo
-Drew, Tasha, numele ei l-am pronuntat cu mult dispret, desi nimeni inafara de fratele meu nu si-a dat seama, sunt convinsa ca aveti ceva mai bun de facut asa ca nu vrem sa va retinem.
Andrew a deschis gura ca sa protesteze deoarece il amuza situatia insa si-a dat seama din privirea mea ca eram al naibii de serioasa, asa ca s-a resemnat si au plecat amandoi.Am rasuflat usurata.

Am mai discutat lucruri banale si lipsite de sens, cu parintii mei, pana cand, in cele din urma, se inserase afara.I-am condus spre masina ramanand in urma cu Christian.
-Iti place de el, nu-i asa?ma intreaba brusc.
Ce naiba?Ce i-a venit de ma intreaba asa ceva?Mai ca m-am inecat.
-Nu si nu inteleg de ce m-ai intrebat asta.Si oricum nu ar fi problema ta.
-Cum sa nu fie problema mea Lex?Stii bine ca tin la tine deoarece esti surioara mea mai mica.Si intodeauna ma intereseaza tot ce e legat de tine sau ai uitat ca atunci cand l-ai intalnit prima data, se referea la noaptea atacului, eu te-am gasit si am stat cu tine pana cand ai reusit cummva sa uiti putin din cele intamplate?Inca de atunci ai simtit ceva pentru el, recunoste.
Eram pierduta in amintiri insa cand a rostit ultimele cuvinte m-am trezit.Stiam ca are dreptate, intodeauna ave, si totusi, ceea ce simt pentru el nu e mai mult decat prietenie, nu-i asa?Da, doar atat.
In cele din urma, m-a readus cu picioarele pe pamant, spunandu-mi ca trebuie sa plece, inca ca o sa-mi mai faca o vizita.Mi-am luat ramas bun atat de la el cat si de la parinti, apoi s-au urcat in masina, pornind spre casa.

M-am intors spre camin fiind fericita ca imi vazusem familia.Nu erau multi vampiri prin campus si asta era bine, nu vroiam sa ii vad cum se uitau iar la mine ca la un extraterestru.Chiar asa se uitau, daca nu chiar mai rau.
-Nathan...te iubesc, spune Marianna, o colega.
Tocmai atunci treceam iar prin gradina.Cei doi erau dupa o tufa de trandafiri imbratisati.Am ramas gen WTH? cand am auzit ce i-a spus Marianna.Nici prin gand nu mi-a trecut ca Nathan sa fie asa, sa nu-mi spuna mie ca are o iubita, tocmai mie dintre toate persoanele.E clar, aparentele inseala desi credeam ca il cunosc.Am incremenit, scapandu-mi telefonul pe jos.
Baiatul se ridica si ma observa.Se pare ca nici el nu se asteptase sa ii gasesc.Isi intinse mana spre mine, insa am facut cativa pasi in spate.Am inceput sa fug catre camera mea, fiind uimita de propria-mi reactie.De ce fugeam?In fond e viata lui, nu trebuie sa-mi dea mie socoteala, insa ma simteam tradata de unul dintre cei mai buni prieteni.

Tocmai cand am intrat pe usa caminului m-am ciocnit de Andrew.
-Ce s-a intamplat de fugi asa?
Am inceput sa-i relatez ceea ce tocmai vazusem.Vazandu-i expresia mi-a dat deama ca stia, stia si mie nu mi-a spus.De ce?De ce nu au facut acest lucru?Am facut cativa pasi in spate si apoi am zbughit-o pe scari in sus, oprindu-ma doar cand am ajuns in camera.M-am asezat in pat, incepand sa ma gandesc la cele intamplate.Expresia de pe fata lui Nate cand l-am surprins asupra faptului denota vinovatie, nu vroia ca eu sa-l vad in acea postura, insa il vazusem, il vazusem desi nu vroisem acel lucru.

Toata noaptea m-am gandit cat de inselatoare pot fi aparentele.Crezi ca cunosti pe cineva insa tocmai atunci deznodamantul este cu totul altul.
Am blestemat alarma ceasului cand a sunat, facandu-ma sa realizez ca incepe o noua saptamana de chin, una si mai grea decat celelalte. Nu prea vroiam sa merg, insa, si asa eram pe muchie de cutit la aceasta scoala, deci nu aveam nevoie de alte probleme.Am facut un dus scurt, m-am imbracat in uniforma scolii si apoi am iesit pe usa avand la mine toate lucrurile necesare.

Andrew si Nate au tot incercat sa vorbeasca cu mine primele ore insa nu i-am ascultat, ma prefaceam ca nu exista.Era greu, era greu sa te prefaci ca cei mai buni prieteni ai tai nu exista, in fond de doi ani eram aproape de nedespartit si acum... din cauza la o fata totul s-a dus naibii.
Si intr-un final a venit si ora de sport.Curiozitatea fata de cine va lupta a fost mai mare ca mahnirea fata de cei doi.
-Si cei sau cele care vor lupta azi sunt...Alexa Roseweld si Marianna Rey.Aveti cinci minute sa va pregatiti, spune profesorul zambind.
Am ramas socata, insa nu fiindca nu-mi facea placere, ci fiindca era aproape ca visul meu doar ca acolo ma luptam cu Natasha.

M-am echipat si am urcat in ring.Profesorul ne-a pus mie si Mariannei, manusile si apoi s-a retras.
-Puteti incepe fetelor, spune lovind gongul care anunta inceperea meciului.




So, acesta a fost al treilea capitol ^^ Sper ca v-a placut si astept critici si sfaturi.
Zbye ~
Time you enjoy wasting, was not wasted.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Sarutul ispitei Riynka 4 4.393 10-11-2012, 02:45 PM
Ultimul răspuns: Riynka
  Sarutul trandafirului [ YAOI ] Hasamy lost vampire 118 47.679 05-08-2011, 12:06 PM
Ultimul răspuns: LoLix
  Sarutul mortii.... Dufresne 40 18.672 08-01-2011, 01:12 PM
Ultimul răspuns: Kayla.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)