Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

SOPA ~ stop online piracy act ~

#41
Ai intarziat. Exista deja un thread pentru actul de lege, care a fost inchis. Deja alti oameni au explicat ce si cum si i-au calmat pe cei panicati, inclusiv eu.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#42
(05-02-2012, 01:32 PM)OnewTeoYaoi A scris: Trebuie sa te uiti si sa-l dai mai departe!!!E urgent!!! Trebuie neaparat sa te uiti, nu glumesc nu e episod din robotii!!!! Trebuie facu ceva si numai noi putem opri asa ceva, noi care avem si noi dreptul de a vedea un film sau sa ascultam o melodie.
http://www.youtube.com/watch?feature=pla...n7-umK6wUs

E atat de mare ironia incat nici nu-mi vine sa mai zic ceva despre asta.
Apropo...tu nu ai "dreptul" de a vedea un film sau a asculta o melodie fara sa platesti pentru respectivele. Ceea ce in Romania se considera "drept" fiindca asa suntem toti educati, ca-i ok sa piratam, in majoritatea lumii se considera furt intelectual.
Deci tie nu ti se ia nici un drept de a vedea un film sau asculta o melodie, ci doar posibilitatea de a le fura in liniste si pace.
Altele sunt problemele cu legizlatiile astea idioate, nu ca nu mai putem fura (pirateria oricum gaseste o cale).
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#43
https://secure.avaaz.org/en/eu_save_the_...?slideshow
aici puteti vota. xD nu e nevoie de post code așa că puteți da send fără să vă faceți griji.
hm, sper doar să treacă și nesimțirea asta de ACTA.
Apropo btjunkie au închis site-ul să nu ajungă precum ăștia de la Megaupload.
-

#44
@ Linilerei : In legatura cu ce ai spus la inceput, cu cei de la FF: Cam tot Fan Zone-ul ar trebui inchis conform ACTA, nu doar la FF. In primul rand: AMV-urile au la baza o melodie la care nu ai drept de autor + imagini asupra carora (again) nu ai drept de autor. Iar la GFX, ei bine, toate GFX-urile au la baza o poza, corect? Daca imi fac maine un GFX cu Death Note, sa spunem, si-l postez aici, nu am drept de autor asupra pozei, ceea ce inseamna amenda (Vorba lu` Aly: O sa ajungem sa ne desenam semnaturile singuri :]] ). Pe langa asta mai e sectiunea pentru fotografie. Hai sa spunem ca aici n-ar cam fi ce sa cenzurezi, doar daca te mananca sa faci o poza cuiva din lumea politica sau sa pozezi vreo chestie cu emblema vreunei companii or smtg. Iar la Fan Art o sa ajungem la mititica doar pentru ca am desenat un rotund cu trei taieturi pe de`o parte si pe alta si chipurile seamana cu Naruto.

Cum am mai spus si in alt thread: Peste tot pe Zup se munceste. Cu ce drept vor sa ne ia ce este practic si teoretic al nostru? Ei lupta pentru drepturile de autor, dar drepturile mele de autor ca desenator, sau ca fotograf, sau ca scriitor or smtg cine le mai apara?
[Imagine: SIGN.png]
Thanks ^Ciresica^
SasuSaku fics || Miky`s Smile Zone

#45
Citat:Peste tot pe Zup se munceste. Cu ce drept vor sa ne ia ce este practic si teoretic al nostru? Ei lupta pentru drepturile de autor, dar drepturile mele de autor ca desenator, sau ca fotograf, sau ca scriitor or smtg cine le mai apara?
Practic si teoretic nu este totul al zupului. Se munceste asta asa este. Dar vezi tu, desenele chiar daca sunt ale tale, personajele nu. Amv-ul l-ai facut tu, dar nu ai desenat tu pozele si nici nu ai inregistrat TU melodia de pe fundal. Cel putin la Fan Art, majoritatea, chiar toti se inspira sau mai precis copiaza munca altora. Chiar daca Naruto, Death Note si alte animeuri sunt deja utilizate, devenind banale ca si desene, tot nu NE apartin. Dreptul tau de desenator este sa fi original, nu sa copiezi munca altora si avand in vedere ca exista FOARTE MULTI desenatori pe lumea asta, posibil cu aceleasi idei. Asa ar suna ideea principala. Si totusi sa nu se confunde SOPA cu ACTA. Par identice dar nu e tocmai asa. Deci daca ACTA se va aproba de Parlamentul European in vara acestui an, exprimarea libera de pe zup nu va mai exista. Acum ramane de vazut daca se va aproba. Oricum monitorizarea noastra pe internet, cum spune ACTA, exista de mult timp chiar si in tara noastra. Doar ca acum ar fi oficiala aceasta monitorizare.
Multi nu sunt deacord cu aprobarea ACTA de la noi din tara, respectiv din alte tari. Daca din nou cuvantul populatiei nu va conta, e rau. Deja actul a fost semnat pe ascuns si se discuta la fel tot pe ascuns.
Nu ar trebui totusi sa ne panicam si sa ne omoram ca nu va mai exista metin 2 si muzica mp3 gratis. Sa ne sutinem drepturile si sa respingem in ori ce fel Acta.. Pana in mai-iunie mai este, deci profitati de libertatea pe internet de pe acum.
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]

#46
(13-02-2012, 12:59 AM)xo.Miky.xo A scris: @ Linilerei : In legatura cu ce ai spus la inceput, cu cei de la FF: Cam tot Fan Zone-ul ar trebui inchis conform ACTA, nu doar la FF. In primul rand: AMV-urile au la baza o melodie la care nu ai drept de autor + imagini asupra carora (again) nu ai drept de autor. Iar la GFX, ei bine, toate GFX-urile au la baza o poza, corect? Daca imi fac maine un GFX cu Death Note, sa spunem, si-l postez aici, nu am drept de autor asupra pozei, ceea ce inseamna amenda (Vorba lu` Aly: O sa ajungem sa ne desenam semnaturile singuri :]] ). Pe langa asta mai e sectiunea pentru fotografie. Hai sa spunem ca aici n-ar cam fi ce sa cenzurezi, doar daca te mananca sa faci o poza cuiva din lumea politica sau sa pozezi vreo chestie cu emblema vreunei companii or smtg. Iar la Fan Art o sa ajungem la mititica doar pentru ca am desenat un rotund cu trei taieturi pe de`o parte si pe alta si chipurile seamana cu Naruto.

Cum am mai spus si in alt thread: Peste tot pe Zup se munceste. Cu ce drept vor sa ne ia ce este practic si teoretic al nostru? Ei lupta pentru drepturile de autor, dar drepturile mele de autor ca desenator, sau ca fotograf, sau ca scriitor or smtg cine le mai apara?

Pentru Dumnezeu cum va place sa vorbiti fara sa stiti ce ziceti.
Legea nr 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe A scris:Art. 9. � Nu pot beneficia de protectia legala a dreptului de autor urmatoarele:
a) ideile, teoriile, conceptele, descoperirile stiintifice, procedeele, metodele de functionare sau conceptele matematice ca atare si inventiile, continute intr-o opera, oricare ar fi modul de preluare, de scriere, de explicare sau de exprimare;
b) textele oficiale de natura politica, legislativa, administrativa, judiciara si traducerile oficiale ale acestora;
c) simbolurile oficiale ale statului, ale autoritatilor publice si ale organizatiilor, cum ar fi: stema, sigiliul, drapelul, emblema, blazonul, insigna, ecusonul si medalia;
d) mijloacele de plata;
e) stirile si informatiile de presa;
f) simplele fapte si date.

Cel mai mare dusman al vostru este o lipsa absolut crasa de informare si o reticienta absurda fata de orice tentativa de a intelege ceva extrem de clar.
ACTA nu va opri creerea de FanFiction sau de FanArt prin simplul fapt ca nu prejudiciati in nici un fel opera originala. Va citez din acelasi document legal.

Legea nr 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe A scris:Art. 13. � Utilizarea unei opere da nastere la drepturi patrimoniale, distincte si exclusive, ale autorului de a autoriza sau de a interzice:
a) reproducerea operei;
b) distribuirea operei;
c) importul in vederea comercializarii pe piata interna a copiilor realizate, cu consimtamantul autorului, dupa opera;
d) inchirierea operei;
e) imprumutul operei;
f) comunicarea publica, direct sau indirect a operei, prin orice mijloace, inclusiv prin punerea operei la dispozitia publicului, astfel incat sa poata fi accesata in orice loc si in orice moment ales, in mod individual, de catre public;
g) radiodifuzarea operei;
h) retransmiterea prin cablu a operei;
i) realizarea de opere derivate.

Realizarea de opere derivate n-am vazut niciodata sa fie interzisa de catre oricine in ceea ce tine de fanfiction sau fanart.
Chestie foarte simpla economica: imagini de fanart sau lucrari de fanfic atrag atentia asupra operei originale, ceea ce in schimb aduce profit creatorului. Nu va va fi interzisa creerea de asa material decat prin cererea expresa a autorului (ceea ce deja poate sa se realizeze). FanArt sau FanFic nu a fost NICIODATA incadrat ca piraterie. In Japonia exista conventii intregi dedicate creatorilor de doujinshi pentru serii cunoscute, din care acestia pot incasa bani.

Si, ca sa termin explicatiile:
Greatnews.ro A scris:ACTA (Acord comercial de combatere a contrafacerii) prevede, printre altele, că providerii de internet pot să consulte informaţiile din calculatorul unei persoane conectate atunci când există suspiciuni că aceasta foloseşte sau accesează material piratat. Totuşi, ACTA permite statelor care au semnat acordul, aşa cum este România, să se retragă sau să aducă amendamente.

FanArt sau FanFic nu pica sub denumirea de material piratat, nu are cum. ACTA nu e SOPA, si chiar daca ar fi e stupid sa te astepti ca un detinator de drepturi de autor sa renunte la publicitatea GRATUITA pe care o fac lucrarile de FanArt (chiar si acele clipuri de pe Youtube de multe ori sunt tolerate deoarece AJUTA originalele, creaza interes etc etc etc).
Problema cu ACTA e total alta...e invadarea spatiului intim, nu amenzi pentru FanArt sau FanFiction. Iar ca sa intelegeti o chestie...treaba asta cu monitorizarea din partea ISP-ului a ceea ce ai tu in computer a fost declarata ILEGALA anul trecut de catre Curtea Europeana de Justitie. Asadar exista un precedent si mai departe va poate explica vreun student la Drept daca vreti.

INFORMATI-VA si GANDITI!
[Imagine: tumblr_m95uonbiuU1re9dfoo1_500.gif]

#47
@Diz: Este acelasi lucru pe care am vrut si eu sa-l transmit: acela ca emblemele si restul sunt interzise prin lege de a fi fotografiate si postate pe diverse site-uri (populare sau mai putin populare, dar totusi vizitate) fara acordul proprietarului. Ideea este ca tot acolo bate. Incearca sa citesti cu mai multa atentie data viitoare, ok?

Multumesc.
[Imagine: SIGN.png]
Thanks ^Ciresica^
SasuSaku fics || Miky`s Smile Zone

#48
Citat:acela ca emblemele si restul sunt interzise prin lege de a fi fotografiate si postate pe diverse site-uri (populare sau mai putin populare, dar totusi vizitate) fara acordul proprietarului. Ideea este ca tot acolo bate. Incearca sa citesti cu mai multa atentie data viitoare, ok
Frate, tu realizezi ce zici ? Du-te și citește ce înseamnă copyright, piraterie și în mare despre ACTA că scârțâi rău. Dacă faci fotografii la vedete, oameni, embleme and shit nu înseamnă că te pedepsește nici o lege pentru că nu intră în copyright. Tu vrei să spui că noi oamenii deținem copyright pe noi, nu ? Gen ne deține Dumnezeu or who ? Nu ai citit nimic din ce a spus Diz. Am vaga impresie că nici nu te-ai sinchisit să o faci.

Încalci legea ACTA dacă faci piraterie ( gen distribui muzica, jocuri pe cale ilegală. ) Nu știu ce mă sperie mai mult. Voi sau ACTA . . . sad.

Definiție de dicționar : piraterie, piraterii s. f. (pub.) reproducere și comercializare ilegală (a cărților, casetelor video și audio, a programelor de calculator etc.).
-

#49
(13-02-2012, 08:12 PM)xo.Miky.xo A scris: @Diz: Este acelasi lucru pe care am vrut si eu sa-l transmit: acela ca emblemele si restul sunt interzise prin lege de a fi fotografiate si postate pe diverse site-uri (populare sau mai putin populare, dar totusi vizitate) fara acordul proprietarului. Ideea este ca tot acolo bate. Incearca sa citesti cu mai multa atentie data viitoare, ok?

Multumesc.

Emblemele? Te legi de Zuppy cumva? Ca ala e copyright Shiva, tot ce tine de zuppy, smiley, gif-uri, fundaluri, toate sunt create de Shiva si sunt ale ei. HAHAHA. Serios, vreti sa terminati cu AcTA masii?

ROMANIA A SEMNAT AcTA. ROMANIA NU A ADOPTAT AcTA.

A semna un act inseamna ca sustii acel act, dar poti sa sustii acel act fara ca el sa fie adoptat vreodata, sa intre vreodata in vigoare, sa fii supus asupra incidentei acelui act. AcTA nu este act juridic adoptat in Romania.

AcTA se leaga de cei care fura un material si il vand pe net, a.k.a. fac al naibii profit de pe un material care nu le apartine.

Apropo, aia cu o sa ajungem sa desenam semnaturi proprii era la caterinca lol. Faceam misto ca erati speriati de bombe cu AcTA.

Uite, am mai zis asta undeva, am o prietena care e in Noua Zeelanda, stat care a adoptat AcTA, la pus si in aplicare si este lege cu sanctiune penala, pot downloada filme, jocuri, semnaturi, o groaza de chestii, pot uploada pe torenti, pe site-uri de sharing, NU AU PATIT NIMICA si la ei AcTA e adoptat de acum 2 ani! Intelegeti? 2 ani si NU S-A INTAMPLAT NIMICA.

Stop the freak out session ._.


(13-02-2012, 01:46 PM)DiZ A scris: FanArt sau FanFic nu pica sub denumirea de material piratat, nu are cum. ACTA nu e SOPA, si chiar daca ar fi e stupid sa te astepti ca un detinator de drepturi de autor sa renunte la publicitatea GRATUITA pe care o fac lucrarile de FanArt (chiar si acele clipuri de pe Youtube de multe ori sunt tolerate deoarece AJUTA originalele, creaza interes etc etc etc).
Problema cu ACTA e total alta...e invadarea spatiului intim, nu amenzi pentru FanArt sau FanFiction. Iar ca sa intelegeti o chestie...treaba asta cu monitorizarea din partea ISP-ului a ceea ce ai tu in computer a fost declarata ILEGALA anul trecut de catre Curtea Europeana de Justitie. Asadar exista un precedent si mai departe va poate explica vreun student la Drept daca vreti.

INFORMATI-VA si GANDITI!

Daca v-as baga in termeni juridici v-ati uita crucis la mine, asadar, mai simplu, atunci cand exista un precedent, gen monitorizarea din partea celui de la care aveti internet a tot ceea ce aveti in calculatoare a fost declarata ilegala de Curtea Europeana de Justitie, inseamna ca toate legile viitoare care sunt bazate pe monitorizarea de catre furnizor a tot ceea ce aveti voi in calculator vor lua drept decizie acelasi raspuns ca si Curtea Europeana de Justitie, adica este ilegal.

Asadar, Curtea Europeana de Justitie a spus ca monitorizarea de catre furnizor a ceea ce avem in calculatoare este ilegala, atunci si Romania v-a spune acelasi lucru, nu poti lua o decizie contrara celei initiale daca ai precedent.

You'll be thought that in a basic law class. Daca ai precedent, iei aceeasi decizie ca si cel de dinaintea ta.



(15-01-2012, 10:42 AM)Mamo-chan A scris: Sa intru si eu cu ai mei 2 centi.

Pe mine personal ma doare la basca de SOPA din mai multe motive:

1. Suntem in Romania, nu America. SOPA ar putea sa ne afecteze cel mult daca ar inchide/cenzura unele site-uri din SUA pe care le vizitam noi.
2. Din nou, suntem in Romania. Suntem pe locul 5 in topul vitezei la net in lume, si pot spune ca avem si cea mai libera utilizare a netului. Aici il platesti si al tau e (sigur cu mici exceptii, de ex. hacking serios - NASA, PayPal etc.)
3. Intr-adevar, foarte putine companii sustin SOPA - dar nu inteleg de ce Coca-Cola ii sustine de pilda o.O

Aici la noi in tarisoara putem sta relativ linistiti, SOPA nu o sa ne afecteze foarte mult, chiar daca este pana la urma reglementata. ^-^

Actually, dupa Coreea de Sud, pe glob, suntem pe numarul 2 la viteza de internet. That's why AcTA freaked us all.



Apropo, trebuie sa ai drepturi de autor IN romania, altfel, poti sa ai in SUA, nu intri sub incidenta dreptului roman. La ceea ce tine de anime in engleza/romana, Animax are drepturi de autor asupra celor care le-a difuzat iar la manga, daca o manga se regaseste pe mangashop, ei au drepturi de autor in Romania dar pe varianta in engleza, nu pe cea in romana. Acest lucru se intampla atunci cand NU faci profit, ci doar PROMOVEZI aceasta idee de anime/manga/fanfiction.


#50
Pai.... ACTA zice ca:
-daca pe vre-un filmulet pus la sharing de tine se afla ORICE asupra caruia TU nu detii drepturi
-daca faci poza cuiva care, la un moment dat, nu mai este deacord
-daca ai o experienta cu un anumit trademark
-daca ai vre-un fisier "piratat" in calculator, cand i-se scoală unui poliţai sa te caute
-daca accesezi vre-un site care contine link spre un site care contine link spre site-uri, care... (ma rog, ati inteles ideea) spre ceva (ORICE) ilegal
(printre -prea- multe alte exemple)
...atunci esti VINOVAT si VINOVAT poti merge foarte (prea) usor la inchisoare...
[center][Imagine: forgive_people.jpg]
[Imagine: this-is-my-limit-83836-530-398.jpg][/center]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)