Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Revista Mangaholic

#1
Am primit azi revista Mangaholic. A ajuns cu intarziere datorita postei romane, dar ce sa-i faci. Bine, practic a ajuns in doar o zi sau doua, insa a trebuit sa o retrimita, pentru ca prima data nu a ajuns la mine (dupa cum am zis... Posta Romana >.< )

In fine... am citit-o azi si am reusit sa imi fac o parere despre ea. Pana acum am evitat sa vorbesc prea mult despre aceasta revista, pentru ca eram in necunostinta de cauza dar de acum pot sa imi dau cu parerea.

In primul rand, a fost ieftina. Sub 10 RON (nu stiu exact cat m-a costat pe mine, ca am platit in euro, prin paypal) dar oricum, a fost ieftina. Am fost placut surprins de aspectul ei. Desi coperta arata cam... banal pe site-ul lor oficial -> http://himawari.ro/mangaholic , in realitate e mult mai simpatica. Am fost la fel de placut surprins si de faptul ca se deschide si citeste exact ca o manga, de la dreapta la stanga.

Pe de alta parte insa, grafica manga-urilor putea fi mai buna. Nu e atat de rea pe cat spuneau unii dar cu siguranta se putea mai bine. Am inteles insa ca numarul viitor va sta mai bine la capitolul asta. Cea mai mare problema a lor a fost insa, in opinia mea, typesetting-ul. In conditiile actuale, revista arata cam de nota 7. Cu un typesetting facut de cineva cu experienta ar fi meritat cu 8 si ar fi facut si manga-urile sa para mai dragute. Citesc manga de foarte multa vreme si credeti-ma ca un typesetting bun poate schimba multe. Mai ales ca in cazul lor typesetting-ul a lasat muuuuult de dorit. E drept ca si eu sunt mai exigent dar totusi... Se puteau alege alte fonturi, textul trebuia centrat mai bine, i-ar fi prins bine si niste border-uri pe alocuri. Daca cineva de la revista Mangaholic citeste asta, le-as recomanda sa ia legatura cu cei de la Sannins ( http://sannins.com ) pentru o eventuala colaborare din punctul asta de vedere.

Nu regret insa ca am cumparat revista. Am asteptat cu nerabdare sa o primesc si sa stiti ca pana la urma sunt multumit. Sunt mai nemultumit de atitudinea multora fata de aceasta revista. Multi au criticat-o, dar nu vad cati s-au oferit sa ii ajute sau sa le dea niste sfaturi. Oricum, eu unul o sa iau cu siguranta si numarul urmator. Ceva imi spune ca va fi unul mult mai bun!

Altcineva a mai cumparat/citit revista?



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Revista Animezup xpt1 8 5.306 13-11-2010, 05:30 PM
Ultimul răspuns: TheBestCookie:X


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)