Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Revista Animezup

#1
Buna ziua!

Va rog sa ma scuzati ca incep pe acest ton, dar...
Animezup.com nu s-a gandit sa faca o brevista online, cu cateva (vre-o minim 5) dedicate povestilor de pe forum?
Este foarte usor de facut...
doar faceti un document word si-l uploadati pe calameo.com, apoi o descarcati ca pdf si folositi codul dat de calameo, pentru a pune revista pe site... puteti pune un wordpress pe animezup.com/revista/ si sa puneti, acolo, numerele revistei...
...Continut, aveti de unde aduce... si, aproape sigur, si acordul autorilor, sa le publicati creatiile, cu o ([foarte] scurta) descriere a lor (autorilor)...

O zi buna!

#2
Well avem o revistă deja, dar nu s-a mai lucrat de ceva timp la ea. Din câte am înţeles se va pregăti ceva [ când am postat la topicul idei pentru zup ]. O revistă există deja, însă când va fi disponibilă asta nu ştiu.
BTW http://animezup.com/forum/showthread.php...62&page=14 aici e topicul cu idei pentru zup dacă în caz mai ai şi altele. Revenind la revistă încă nu se ştie ce se va întâmpla cu ea, când va fi disponibişă iar şi dacă va mai ieşi un nou număr.
-

#3
Citat:Este foarte usor de facut...
doar faceti un document word si-l uploadati pe calameo.com, apoi o descarcati ca pdf si folositi codul dat de calameo, pentru a pune revista pe site... puteti pune un wordpress pe animezup.com/revista/ si sa puneti, acolo, numerele revistei...


wait what? cine ar face chestia asta stupida?

deschizi .doc cu MS word, dai export as pdf, si pui direct link cu pdf-ul... browserele stiu cum sa interpreteze
SAU, il exporti ca imagini si folosesti mangazup.com pentru a folosi deja readerul online existent...

#4
Da, dar calameo are un player care face pdf-ul, doc-ul sau "ce-o fi"-ul, sa semene cu o revista!
Nu ma credeti! Incercati! (Revista de "sub" link, nu-mi apartine.)

#5
e doar ceva mai fancy... daca AZ va face o revista(parere strict personala), important va fi continutul, nu prezentarea, pentru ca oricum revista va avea un target restrans...

si oricum
http://mangazup.com/revista-mangazup-nr-1-0-1
daca ma intrebi pe mine merge si asa prezentarea unei reviste, diferenta este ca asa cei care fac revista au mult mai mult control Smile

#6
Control? Poate... dar, pana la urma, stai n-spe mii de ani, pentru a rasfoi paginile... si a le citri...
... adica numarul de pagini este prea mare... ar ajunge vre-o 20-30... si mai multe numere...
... plus ca te chinui sa citesti pe o pagina, in modul prezentat de tine...
... e o vorba ce spune: "clientul are, intotdeanuna, dreptate"... adica trebuie sa ne raportam la nevoile clientilor... iar ei au "nevoie" de o revista, nu doar de nistte poze...

#7
Am inteles aluzie cu ce doreste clientul, astazi ma voi apuca de revista Mangazup nr 2 care va fi mai diferita decat primul nr si intr-un fel voi incerca sa contina articole care ar fi potrivite si pt animezup asa ar deveni o revista universala.
Cred ca nu s-ar mai numi revista Mangazup ci revista Zuppy, dar nu e momentul sa-i decid numele acum.
Momentan selectionam ce articole va contine, daca aveti idei nu ne suparam si poate reusesc sa stabilesc in sfarsit echipa care va lucra la ea. Pana acum cele selectionate cam includ subiecte discutate si aici pe forum deci e universal pentru moment, vom vedea pe parcurs.
Ja ne.
[Imagine: Untitled-1.png]

#8
si cateva capitole dintr-un fi,c de pe forum, nu ar strica... chiar daca am ajunge (iar) la 100 si ceva, de pagini...
Apropo, ati putea incerca sa impartiti revista in mai multe reviste, pentru a evita sa avem prea multe pagini, in: Zuppy's News (stiri de pe site, etc.), Zuppy's Fic (Cateva fic-uri si descrieri ale lor si, bineinteles, link-uri spre ele), Zuppy's Manga (fateva manga-uri, eventual un manga creeat de useri) si toate sa intre intr-un pachet (descarcam swf-ul cu revista si-l folosim cu un SWFtoEXE, apoi punem cele 3 exe-uri, intr-o arhiva pe care o punem langa versiunea online)

Iar despre viewer, daca nu va place Calameo, atunci (macar) issuu

#9
sincer e mult mai bine sa fie pusa pe MangaZup pt e si mare si se vede si bine....acuma faceti cum vrei voi eu nu stiu ce este mai bineSmile
[Imagine: Hachi--Nobu-sign.jpg]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Revista Mangaholic Flaw 0 2.351 25-08-2008, 10:13 PM
Ultimul răspuns: Flaw


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)