Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Reptila de la ora 12:00

#1
Ma plimbam cu prieteni pe strada SeintPetrik pe la 11:45 bucurandu-ma de inceputul vacantei de vara.
Ma uit in dreapta si ii vad pe Asuma si Kurenai tinandu-se de mana.Kurenaise bucura de acel moment romantic dar Asuma isi fuma linistit tigara.
Imi vad linistit de treaba mea continund sa rad de cei doi.Ma uit la ceas si vad ca e 12:00 dar nu apuc sa sa-mi bag telefonul in buzunar si aud un strigat de ajutor.
-Ajutor...cineva sa ma ajute...
Era Kurenai.Asuma era tras de picor de cineva sau ceva.Era o coada metalica gigantice ce stralucia in lumina felinarelor.Kisame,Deidara si Kakuzu observasera de asemenea problema.Asuma disparea incetul cu incetul sub o umbra stranie lasnd o dara de sange in urma.
Kurenai era disperata,ma mir cum de nu a lesinat.Aud o voce grosa familiara striganduma:
-Itachi...Itachi trebuie sa intervenim!spre fericirea mea era Kisame si avea dreptate trebuia sa intervin,dar pana ne-am gandit noi si ne-am facut curaj sa traversam strada si sa-i tragem un picior in burta individului Asuma disparuse de tot si individul de asemenea.
Trist si ganditor ma intorc acasa cu gandul la Asuma si la mutra lui Kurenai cand se uita la trupul neinsufletit a acelei persoane la care tinea ca la ochii din cap.ma bag in pat dar aud o voce ce tot imi striga:
-Itachi ai grija ce faci ai grija unde mergi si fi atent la prietenii tai hi hi hi...dar eu incerc sa le scot sa scap de acest sentiment de frica sa-mi scot acele rasete diabolice din cap dar nu pot,incerc sa ma gandesc la momentele fericite pe care le-am petrcut si reusesc dar in toate apare si Asuma,incerc sa ma gandesc ca a inceput vacanta dar degeaba.
Pana la urma adorm dar cu greu.Visez pe cineva un par negru lucios o piele alba ca varul cine era "gandeste Itachi gandeste" imi spuneam eu in minte, dar nimic.
Ma trezesc,dar tot cu gandul la asta .Aud soneria:
Trrrrrrrrrrrrr trrrrrrrrrrrrrrr,raspund si-l vad pe cel mai bun prieten al meu Kisame bunul meu prieten ce ma sprijinit in tot deauna.
-Hey...Itachi iesi pe-afara?
-Oh!Frate acum te-ai trezit sa ma suni.
-Pai e ora 12:30...
-Cat...OMG mersi ca m-ai trezit oh doamne.
-Itachi ,ghici, am o noutateeee!
-Ce e?
-Yugao a recunoscut!
-Ce a recunoscut?
-Oare ...ca-l place pe Deidara:D.
-CE? de cand ,cum asa...
-Pai...stai sa ma gandesc... nu stiu da il place:D
-K,hai ca ies stai o clipa.Ma imbracam cand aud o voce strigandu-ma dar incer sa nu bag in seama dar din nou si din nou.Devenea din ce in ce mai enervant.
Dintr-o data aud telefonul sunand:
-Aloo...Itachi?
-DA ce e?
-Sunt Kakuzu vroiam sa-ti spun ca Choji sipein au disparut.Nu-i ma-i gaseste nimeni.
-OMG asta nu-i de-a buna.



scz pentru greseli trebuie sa mai fac updateuri

#2
Saluti'>:D<
Frumos ficul,cam scurt dar trece de 43 de randuri, parca asta era limita:-?.Ai destul de putina descriere si cam mult dialog la sfarsit,puteai sa povestesti dialogul din perspectiva lui Itachi si asa il scurtai:).
Din cate stiu eu nu-i bine sau nu-i voie sa folosesti prescutari:"OMG!"
Am vazut o greseala:"tot deauna"-totdeauna,minori dar totusi iti sar in ochi:D.
Sper sa te corectezi si sa continui ficul caci e interesant.Vad ca esti nou,ca si mine;)).Spor la scris si anuntama cand pui next,se intelege ca vreau next*nya*
Sunt prima:).Bye:-h
[Imagine: KMS02-5.gif]
An alter-ego: Let your trouble fly like they have wings.
Me: Well,they actually have...
The alter-ego: What?
Me: It's just... they follow you anywhere XD

#3
Pai..ai greseli de tastare, mai iti trebuie descriere, cu mai multa descriere faci capitolul mai lung. Actinune mi-se pare cam prea grabita incetineste-o si uite inca un motiv pentru care trebuie sa adaugi descriere. Cu naratiunea stai bine, si nu ai voie cu prescurtari. Dialogul este total sec, trebuie sa mai lucrezi la el. Hmm cam ata deocamdata nu am vazut repetitii, si apropo, la unele propozitii nu ai inceput cu litera mare, mai bine iti corectezi capitolul inainte de al posta.

PS: Sper ca nu te-ai suparat, dar vreau sa te perfectionezi. Te rog anunta-ma cand pui next :d.

#4
Hey !
Vad ca ai postat un fic nou.. deci o sa incerc sa te ajut sa depistezi problemele. ^^

1`Titlu & Idee

Cel mai mult titlul ma ademenit sa citesc, pare interesanta ideea, insa nu am foarte multe detalii pentru a confirma ce am spus mai sus, oricum sper sa incerci sa legi continutul de nume si sa ne dezvalui treptat semnificatia ficului. :]

2`Descriere & Actiune

La cele doua va trebui sa mai lucrezi.
Pentru ca in mare parte actiunea a fost extrem de grabita, ai sarit de la una la alta, detalii nu ne-ai prea oferit.
Sa stii chiar daca noi toti stim cum arata personajele, tu oricum va trebui sa le descrii, dar nu asa: "Ma numesc Itachi, am parul negrul ca noaptea si ochii la fel, am XX ani si..." etc, incearca altfel ok.
In acest prim capitol avea oportunitatea sa descrii o groaza de chestii: precum sentimente, aici chiar necesita o descriere ampla si era perfect daca o faceai.
Pe langa asta, mergea si sa descrii locul inconjurator, pentru ca nimeni nu are habar unde a fost si unde s-a intamplat actiunea.. --" nada.
Acolo, in momentul cand ai spus ca Itachi a visat pe cineva si ca nu isi dadea seama puteai sa descrii mai mult, ce ai scris acolo este foarte putin, mergea mai bine asa: "In intunericul subconstientului meu, si-a facut aparitia o silueta. Parul ii era luminat slab, scotand in evidenta acea noanta abisala si intunecata, iar pielea ei fiind palida alba ca zapada..." etc, alt exemplu nu prea mai stiu cum sa ti-l dau, dar ceva in genul asta mergea si mai puteai scrie acolo cate ceva.
Acum ma leg de actiune, este grabita si cum am spus mai sus, ai sarit de colo colo.. --"
Ai grije si nu te grabi, descrii si ai sa vezi ca nimic nu are sa mai fie grabit. :3

3`Greseli & Aspect

Ai avut multe greseli, nu mai scrie atatea litere, ex, din text: "Trrrrrrrrr Trrrrrrrrrr", puteai pune mai bine asa : "Trr ! Trr !" maxim doi de "i", sa spunem, dar nu 1000, sau puteai sa spui ca ceasul a inceput sa spune sau pardon mobilul. ^^
Cifrele se scriu cu litere, mai ales ca nu sunt foarte mari si nu sunt: dăţi sau ani.
Incearca sa te corectezi dupa ce postezi, sau postezi, insa revi cu edit imediat. :]
Uite cateva greseli:

* metalica gigantice - metalica gigantica
*K - Ok [nu folosii limbajul prescurtat sau de mess]
* OMG - Oh My God [acum nu stiu daca este chiar o greseala, dar ar fi mai bine sa scrii tot cuvantul.]

Si altele poate, mai este inca ceva: pui anapoda semnele de punctuatie, de multe ori am vazut ca dupa punct scrii cu litera mica si acolo jos, la ultimul dialog facut ai scris "CE" , trebuia "Ce".
Incearca sa ai mai mare grije si incearca sa te inveti sa scrii cu ochii pe ecran, caci sunt sigura ca scrii foarte repede. .OwO

Si acum ma voi referi la aspectul paginii:
Corect ar fi fost daca scria si tu : Capitolul I sau 1 si un titlu jos [nu neaparat].
Tu imediat ai inceput asa, dar puteai sa lasi un mic com, legat de ceea ce doresti sa faci cu ficul, sa ne explici anumite chestii si dupa aceea incepeai sa scrii.
Pana si cum asezi in pagina ceva, da bine si atrage cititorul. : )

Pai cam atat, nu spun cai nu imi place, este o idee interesanta si chiar doresc sa vad ce are sa urmeze. Sunt sigura ca esti plin de idei frumoase si interesante, nu te lasa indiferent de comul lasat de altii.
Eu nu am fost rautacioasa acum, poate un pic dura.. dar doresc sa te ajut sa incerci sa faci ceva bine si sa te perfectionezi. :')
Daca te-a deranjat ceva la acest com, te astept cu un PM. Si sa nu-ti fie rusine sa imi spui, ok ?

Bye, Bye ! :3

#5
Pune`ti disclaimer altfel topicul se inchide in termen de 2 zile. Si nu ai voie cu emoticoane in capitol.
-

#6
Buna, cum am trecut si eu pe la fic'ul tau, titlul e de vina, caci e prea interesant, si vreau sa vad ce se mai intampla. Pai prima oara cand am vazut ca ai o poza cu Sasuke m'am gandit ca fic'ul ar sa fie despre el, dar vad ca este despre Itachi. Nu'i by ca mie una tot imi plashe. Deci descriere ai avut dar ai putea sa mai pui, dialogul.. pot sa zic ca mai mult ca mie nu punea nimeni, actiunea este putin grabita dar si eu o mai fac asa, deoarece ma plictisesc sa descriu, strada, ca avea 199 de caramizi sau pietre, 2 felinare, pietrele erau sub forma de cercuri desenate prost sau lucruri de genu. Deci deabia astept sa vad continuarea caci ideea mi se pare originala.
Te :* si sa ma anunti cand pui continuarea. Muulta inspiratie si spor la scris.

#7
Hey. Am aterizat si eu pe la ficul tau,titlul e devina. Pai inceputul e destul de interesant. Descriere ai avut dar prea putina. Incearca sa descrii mai mult personajele,locurile si sentimentele. Fiind chiar primul capitol chiar ai avut multe de descris. Actiunea e cam grabita,dar asa e si la mine uneori :d Inainte sa incepi sa scrii puteai sa pui si tu "Capitolul I" si sa iti pui un disclaimer. Greseli de tastare ai avut cateva dar nu ma pun acum sa ti le enumar pe toate. Ti-am mai spus:Ideea e interesanta si imi place.
Sper ca nu te-a suparat comm-ul meu,dar vreau sa te ajut sa evoluezi. Sper sa ma anunti cand pui continuarea :x
:bye:
[Imagine: trandafir2-1.jpg]

Iubirea e asemenea unui trandafir... Prima data te vrajeste cu frumusetea si delicatetea sa apoi te inteapa si iti lasa rani adanci.
Cel Mai Dureros Mod De A`ti Fi Dor De Cineva E Sa Stai Chiar Langa El, Stiind Ca Nu Il Poti Avea...
Apusul lasa in urma o amintire, rasaritul aduce o speranta... Intre apus si rasarit sunt ore fara viata

[Imagine: animeBlueMissYou.jpg]

Prietenia este un ocean pe care multi vor sa-l treaca dar pana la mal majoritatea se ineaca.
















Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Reptila de la ora 12:00 $tefan 1 2.112 30-04-2011, 12:15 AM
Ultimul răspuns: Zuzy Is Angell
  Reptila de la ora 12:00 $tefan 0 1.769 29-04-2011, 10:39 PM
Ultimul răspuns: $tefan


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)