Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Rasism

#21
Am mai postat aici, nu? Nu conteaza!

(16-09-2010, 10:02 PM)Tan A scris: -daca lovesti o femeie, esti misogin
-daca lovesti un negru, esti rasist
-daca lovesti un evreu, esti antisemit
-daca lovesti un homosexual, iar esti nustiucum
etc...

Homofob, iubire 10

Nu mi-au placut niciodata sclifoseniile alea ipocrite si siropoase "Nu trebuie sa discriminam caci punandu-ne in locul altei persoane, si iubirea si...." Discriminarea se face involuntar, si nu, nu te poti pune in locul altei persoane, niciodata nu o sa simti ce simte o persoana cand e intr-o situatie complet diferita de a ta. Lasa-ti imaginatia intacta pentru multele din activitatile voastre artistice. (hă-hă-hă!)
Tan avea dreptate, s-a facut atata tam-tam pe subiectul asta in unele parti incat nu ai dreptul sa iti displaca un individ de culoare ca sar muscati din fund ca-i rasism.
Nu-mi plac tiganii, la dracu, cui ii plac? Dar realizez ca este pureil sa fim extremisti, lumea trebuie educata si nimic mai mult, desigur ca un genocid este mai tentant si mai rapid dar nu asa merg lucrurile intr-o socetate ce se vrea a fi dezvoltata.
In alta ordine de idei, renuntati la clisee, tiganii ne fac de ras, da ne fac de ras. Este si vina noastra ca ne fac de ras, la fel cum de multe ori si noi ne facem de ras.
Ar trebui sa nu va pese, and that's the way it is. Tara din care esti nu te defineste sau caracterizeaza ca individ, astea-s doar stereotipuri. Nothing to be ashamed or proud of ;P

Trecand de la rasismul din tara noastra la cel in general--> that's also stupid or even more stupid.
Do not speak unless you can improve the silence.

#22
Eu nu ma consider rasist, dar am o problema, niciodata nu am putut sa ma uit la un film cu negri sau sa-i ascult cantand. Iar de tiganii ce sa spun pur si simplu mi-e frica de ei.
Banii sunt puterea, banii sunt mandria si banii sunt totul.

#23
Imi dau cu parerea si sper sa nu iau warn(sper).
Rasismul nu este normal si nu are nici o logica daca stam sa ne gandim(nu ne diferentiaza cu nimic culoarea pieli,zona din care venim sau orientalile sexuale).
Ideea e ca majoritatea urmam turma in mare parte asa ca la nervi sau cand o mare majoritate este la fel termeni discriminatori sunt foarte des intalniti.Uni chiar iti intra in vocabular si asta e,acum de ce sa mai urlam ca discriminarea nu e buna.
Pana la urma nu esti sau esti mai bun cu ceva daca discriminezi sau daca nu.
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#24
Citat:rasism, da exista, este bine sa existe? partial... deoarece dupa cum spunea Charles zi Britannia, nu egalitatea produce progresul, ci competitia dintre diferite grupuri... daca momentan indo-europenii conduc lumea, mi se pare clar ca ei sa fie clasa privilegiata...
@Tan - nu stiu ce ti-a zis tie Charles zi Britannia (personaj de anime? acu' se citeaza la modul serios din personaje? bine, am mai auzit pe unii citand din Spiderman... dar asta e alta poveste... o sa-mi scriu viitoarea lucrare de licenta - daca voi mai face vreuna LOL - cu citate din anime-uri), dar competitia dintre oameni pe criterii stupide a dus foarte rar la lucruri utile.

Progresul se poate face printr-o competitie la un nivel mai ridicat. Nu pe considerente absolut imbecile precum rasismul, homofobia, xenofobia si alte atitudini care nu au ce cauta in mintea unui om educat cum trebuie. Daca vor concura negrii cu albii nu o sa inventam leac pentru cancer. Nici macar cel de pe internet.
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)