Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Rasism

#11
Ich, ai mare dreptate. Rasismul nu isi are loc in viata unui om. Ar trebuii sa ne punem in locul celui discriminat. Ne-am simtiii bine? Nu toti tiganii sunt la fel, nu toti cei de culoare neagra sunt la fel. Dar nu inteleg. S-a format un stereotip cumva? De ce rasa galbena nu este la fel de discriminata ca si cea neagra? Mai exista credinte de genul "omul dracului ca e negru"? sau mai stiu eu ce?Ne-a fost implementat in minte de catre societate rasismul. "Uh, ce urati sunt negrii" s.a.m.d. Romanii, de asemenea, sunt discriminati in Occident, nu din cauza compatriotilor nostrii cu bun simt, care au plecat cu gandul de a muncii cinstit, cu o facultate si inteligenti. Noua ni s-a facut o imagine proasta doar din cauza celor care fura, care traiesc pe seama altora, ca niste paraziti, din cauza cersetorilor si a criminalilor. Si da, majoritatea sunt tigani. Nu ai ce le face. Si nu stiu cum s-ar putea rezolva problema cu bunul lor simt. Ei au propria societate, propriile reguli. Si cand spun asta, ma refer doar la cei inapoiati, ca sa zic asa. Exista, insa, si tigani, carora nu le e rusine sa fie numiti tigani, care urasc daca le spui "rrom", care au o ambitie in viata, care au terminat o facultate, care muncesc si traiesc cinstit. Cei care vor sa se adapteze unui mediu mai bun si mai satisfacator vietii lor. Tiganii sunt cum ii stim noi, din vremuri indepartate. Dezbinati, nomazi si au un mare spirit de turma. Si instinct animalic, cred. Asa si un alb, daca ar sta intr-un grup de asemenea oameni, ar devenii astfel lor.

#12
(18-10-2010, 07:52 PM)Ich. A scris: Wunderbar, nu cred ca e neaparat "o telenovela ieftina" dezbatuta aici.

Cred ca tu nu prea stii sa citesti. Nu am spus ca subiectul este de telenovele ieftine, ci ca de acolo va luati voi replicile astea de tree hugers. Mai iesiti din casa.
Do not speak unless you can improve the silence.

#13
Vreau sa incep cu afirmatia : Da, sunt rasista! De ce? Pentru ca pur si simplu nu suport romii, tiganii--- cum vreti sa le spuneti, care in loc de " Buna- ziua" pe strada iti trantesc acolo niste cuvinte care lasa de dorit. Adica, chiar atat de necivilizati, prost crescuti pot fi, dar macar sa taca acolo din gura si sa nu se tot lege de tine. Dupa cate ca- i mai primim si la noi, ei vor egalitate. Pe ce? Pe nimic?! Poate pe infractiuni si tot tacamul.
Nu spun ca toti sunt asa. Exista si unele exceptii care intr- adevar sunt oameni adevarati, nu niste perosne necivilizate ( incerc sa evit sa- i fac in vreun fel, ca dupa cine stie ce mai iese... )
Niciodata nu le- am spus nimic, nu i- am jignit in vreun fel, nu m- am manifestat asa cum se manifesta ei atunci cand nu le place cineva.
In rest, nu am nimic impotriva cu nimeni.
Mi-e foameee!!!

#14
(16-11-2010, 04:56 PM)Assyria A scris: Vreau sa incep cu afirmatia : Da, sunt rasista! De ce? Pentru ca pur si simplu nu suport romii, tiganii--- cum vreti sa le spuneti, care in loc de " Buna- ziua" pe strada iti trantesc acolo niste cuvinte care lasa de dorit. Adica, chiar atat de necivilizati, prost crescuti pot fi, dar macar sa taca acolo din gura si sa nu se tot lege de tine. Dupa cate ca- i mai primim si la noi, ei vor egalitate. Pe ce? Pe nimic?! Poate pe infractiuni si tot tacamul.
Nu spun ca toti sunt asa. Exista si unele exceptii care intr- adevar sunt oameni adevarati, nu niste perosne necivilizate ( incerc sa evit sa- i fac in vreun fel, ca dupa cine stie ce mai iese... )
Niciodata nu le- am spus nimic, nu i- am jignit in vreun fel, nu m- am manifestat asa cum se manifesta ei atunci cand nu le place cineva.
In rest, nu am nimic impotriva cu nimeni.


Cred că am citit acelaşi lucru (chiar şi cu aceeaşi exprimare) la alte 2k de persoane.
Cum şi tu spui că nu suporţi ţiganii, care, sunt aceeaşi rasă cu noi, oricine poate spune că nu suportă pe altcineva.
[Imagine: subpagenav02_r1_c1.gif]

I am a lying asshole and a troll.

#15
Nu stiu ce au scris alte persoane.. nu m- am uitat, insa tiganii nu sunt chiar roamni puri... asa ca nu vad cu ce am gresit. Eu mi- am spus parerea... nu vreau si nici nu cred ca tiganii sunt de aceeasi rasa cu noi. Parca la origine erau din India medievala... nu? Chiar m- am informat si romii nu sunt romani.
Mi-e foameee!!!

#16
Şi indienii nu sunt de aceeaşi rasă cu noi ?
Şi ca să te scutesc şi mă să scutesc de la un răspuns, o să-ţi zic că toţi suntem dintr-o singură şi fericită rasă: homosapiens.
Trăsăturile feţei, culoarea pielii şi alte diferenţe au fost date de regiunile unde s-au aşezat, nu de "o altă rasă".
[Imagine: subpagenav02_r1_c1.gif]

I am a lying asshole and a troll.

#17
Permite-mi sa te contrazic, Horia. Toti facem parte din aceeasi specie, homo sapiens. Sunt trei rase diferite, europeana, neagra si mongoloida (chiar daca unii considera ca austrlienii ar fi o rasa diferita). Rasismul exista pentru ca avem mai multe rase, specia e una singura.
Assyria, confunzi notiuni. Romii nu sunt romani, dar nu sunt alta rasa. Si noi si ei facem parte din aceeasi rasa, poate alta etnie, dar asta e o notiune diferita. In topicul asta nu se discuta gradul de civilizatie al unor oamenii, ci ura dintre rase. Sunt unii oamenii care urasc negrii pentru simplul fapt ca sunt negrii nu pentru cum se poarta. Cam asta e subiectul topicului si tiganii nu prea au ce cauta aici.
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine


#18
Cand vine vorba de alte rase:...nu urasc negrii sau chinezii. Ba chiar am un prieten chinez foarte de treaba. Cat despre negrii acelasi lucru, am cunoscut destul de multi, pentru ca am calatorit mult, si pot sa spun cu cea mai mare sinceritate ca sunt foarte prietenosi si sociabili.

Cand vine vorba de rromi:...acum am aflat ca nu sunt romani din posturile de mai sus. Si ma bucur enorm. P-astia chiar nu-i suport. Le stiu comportamentul de zi cu zi, deci nu e o chestiune gen "nu judeca cartea dupa coperta", pentru ca stiu foarte bine acea "carte", "am citit-o de mii de ori", tre' sa vina niste matahale sa se ia de mine pentru ca trec pe langa ele. Ca ei nu pot sa stea cuminti in banca lor. Deci urasc rromii/tiganii si ne fac de ras natia, punct!
Unele lucruri sunt irealizabile pana cand vine cineva care nu stie asta si le realizeaza (Albert Einstein)

[Imagine: hitsugaya.png]
by Toxâ„¢

Genialul si superhaoticul meu fic: "No rock, No Life"


#19
(17-11-2010, 12:10 AM)Unia A scris: bla bla... si tiganii nu prea au ce cauta aici.
Agreed.
Oh, beauty is a beguiling call to death and i'm addicted to the sweet pitch of its siren.That that starts sweet ends bitter, and that which starts bitter ends sweet.That is why you and i love the drugs... now please, pass me a light.

#20
nu sunt rasistă, nu am nimic cu cei de altă naţie/ culoare etc. şi mi se pare încuiat să ai ceva cu cineva doar că nu arată ca tine.
ştiu că scrisese cineva că subiectul 'ţigani' nu are ce căuta aici, dar nu sunt aceaşi naţie cu noi deci ..
srsly nu că am ceva ţiganii, sau cu faptul că arată altfel, am mai mult ceva cu comportamentul lor, şi nu cu cei cei îşi văd de treaba lor ci ăia ce stau în cort pe mijlocul bulevardului, şi se comportă necivilizat.
originar ei sunt veniţi din india la noi, ca sclav şi mai apoi eliberaţi de ţepeş ( asta e ce am auzit eu, nu ştiu dacă e corect ). totuşi de ce nu se comportă şi ei mai civilizat ? ţipă de la un capăt al unei străzi la celălalt unii la alţii: făă * nuştiu cum * hai făă aci !.
ne fac de râs peste tot unde merg mai ales decând li se spune rromi. oamenii ne bagă în aceeaşi oală cu ei, doar pentru că avem în comun la nume 'rom', şi totă lumea dă vina pe noi, de unde vin ţiganii ? din românia. uh ,deşi cred că toţi credem acelaşi lucru. şi dacă nu e aşa să îmi zică şi mie cineva faptul că îi place că decâte ori trece pe lângă un puradel, scuipă sau te ia la injurat sau faptul că văd: unţigan ce iese dintr-o ghenă împreună cu familia sa, 2 case , un bolc şi mai apoi un cort de ţigani, şi simt un miros de cal amestecat cu fumul de la un foc şi aud zgomotul făcut de o flecmă ce iese din gura unuia ._. '. da da sună a rasism, CONDAMNAŢIMĂ ! sper să nu se înţeleagă greşit, nu am nimic cu nimeni

mă rog, m-am lăsat prea mult cuprinsă de subiectul ăsta.
revenind, sunt contra rasismului.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)