Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Puterea visului

#1
Capitolul 1

Pentru Margo Walles sa o ia de la inceput era ca si cum nu ar fi realizat nimic pana acum.Nu si-ar fi imaginat niciodata ca iubitul ei ar putea fi un mafiot care voia doar averea ei.
Din cauza ca acesta reusise sa-i fure toata averea aceasta decise sa se intoarca in orasul sau natal, ceea ce pentru ea semnifica un mare efort deoarece ea era fiica unei servitoare.Chiar daca era fiica unei angajate ea era considerata ca si cum ar fi fost fiica patronilor.
Desi pentru Margo sa o ia de la inceput era un cosmar , pentru Joshua Templeton era un vis din care nu mai voia sa se trezeasca.Acesta era fiul patronilor din casa in care lucra mama lui Margo.El a fost indragostit de ea inca de cand erau mici copii ,dar aceasta nu si-a dat seama niciodata.
Cand Margo ajunse la New York a fost intampinata de Laura , sora lui Josh si de Katie ,care era considerata de catre Josh precum o sora.Acestea trei erau cele mai bune prietene inca de mici.Cand Laura si Katie au vazut-o pe Margo au alergat catre ea si au sarit sa o imbratiseze aproape sa o darame din picioare.
-Fetelor ,mai usor ,abia am ajuns si deja vreti sa sa ma si alungati inapoi in Italia?
-Sa stii ca asa ar trebui sa facem , ca sa te inveti minte sa iti alegi mai bine partenerii.
-Katie,las-o in pace ,trebuie sa fie distrusa din cauza acelui ticalos,si obosita din cauza ca abia a ajuns in urma unei calatorii.
-Las-o Laura ,are dreptate,ar fi trebuit sa fiu mai atenta cu cine impart asternuturile.Si oricum, nu sunt obosita deloc.Abia asteptam sa va revad dupa mai bine de zece ani.
-Si noi credema ,dar am fi vrut sa nu fie nevoie sa vii aici doar pentru ca ai ramas fara banii tai si nu ai avut alta varianta.
-Katie ,ti-am zis sa o lasi in pace si sa nu ii mai tii morala ca si cum ai fi mama ei.Daca ai fi in locul ei ai fi facut la fel.
-Da ,dar cum nu ma comport ca si cum as fi fost o leguma ca si ea,nu este nevoie sa fac asta.
-Bine, inteleg ca sunt grea de cap, dar nici chiar ca o leguma.De unde era eu sa stiu ca ala era mafiot?Doar nu puteam sa-l intreb in timp ce eram in pat:auzi iubi', esti mafiot sau om de afaceri?.Te rog Katie, nu fii absurda.
-Fetelor , hai sa nu ne mai certam.Margo , mama ta ne asteapta acasa.
-Bine ,hai sa mergem si , Margo, imi pare rau pentru cum m-am purtat mai devreme si pentru ce am zis.
-Nu-i nimic , stiu ca nu a fost cu rautate.Si acum daca am terminat ,abia astept sa ajung acasa
-Ah, ce bine e sa fii din nou acasa.
-Da,te-ai gandit si tu ca dupa ce acel pierde-vara ti-a luat tot sa vii la familia ta sa te ajute.
-Berta,te rog,las-o in pace,abia a ajuns si trebuie sa fie foarte obosita.
-Ma scuzati domnisoara Laura ,insa nu a venit pe aici de cand a plecat ,macar sa vina pentru parintii dumneavoastra care o iubesc precum o fiica daca nu pentru mine.
-Da,sigur,As fi venit pentru tine care ma iubesti la disperare si nu mai puteai sa traiesti fara mine.
-Margo ,te rog.Mama ta iti spune toate aceste lucruri pentru ca te iubeste.
-Da,ce mai iubire.In loc sa ma intrebe daca sunt bine sau altceva ea ma mustruluieste.
-Te rog sa nu te mai certi si mergi sus sa te schimbi pentru ca vom servi masa.
-Bine,iti multumesc.
-Pentru putin.
Pentru Margo era o binecuvantare sa poata scapa de acele haine incomode si sa se schimbe in ceva mai lejer,insa , ea se gandea la momentul in care se va revedea cu sotii Templeton.Se gandea la ce le va zice si ce vor crede ei despre ea.

#2
Eu prima, eu prima dau edit dupa ce termin de citit desigur.
Edit:
Pai scumpa mea fetita am venit si eu pe la ficul tau dupa cum ti-am promis.
Titlul: este dragut, si ma bucur, ideea este interesanta, dar o sa astept urmatoarele capitole ca sa ma pot pronuta asupra ei. Descrierea a fost prea putina si asta nu imi place, dialogul in schimb mi s-a parut prea mult tinand cont ca este primul capitol si chiar putin sec la un moment. Actiunea a fost foarte grabita, greseli am vazut cateva. Capitolul a fost prea scur si lipsit de detalii. Incearca sa pui mai multa descriere. Cam atat astept nextu sper ca o sa tii cont de sfaturi.

#3
Nu voi fi rea, pentru ca esti nou venita si vreau sa nu te descurajez >:D< . Deci :

Titlul este chiar dragut, cred ca va fi ceva original si cu putin ajutor cred ca vei face o treaba buna.
Este o.k. la inceput, ai naratiune putina dar pe parcurs o sa te inveti si o sa mai adaugi, la fel si cu descrierea, pentru inceput descrie obiecte, locurile unde se afla personajele si dupa treci la sentimente. Capitolul este cam scurticel si de aceea acel dialog a fost prea mult si sec pentru el. Mai scurteaza din el, incetul cu incetul o sa il faci la proportii potrivite. Actiunea este cam grabita dar cu descriere imediat o incetinesti. Ideea este cam simpluta, dar sunt sigura ca daca tii cont de sfaturile noastre o sa o dezvolti si vei avea o idee mai originala.

Per total este chiar binisor pentru un incepator, vin si data viitoare >:D< !
[Imagine: Jun0xCa.png]

#4
Decii dupa ce tiam citit fic-ul mam gandit sati dau un comentariu :P
In primul rand cum sa spus si mai sus mai multe detali si descrie mai mult. Nici eu nu ma descurc asa bine cu descrierea dar in fine. Pentru un prim capitol este cam mult dialog` . Incearca sa mai scurtezi din el pentru ca e cam plcititor / sec.
Actiunea cam grabita un piculet. Daca adaugi mai multa descriere atunci actiunea nu va mai fi asa grabita `: *
Inca ceva cand pui semnele , . ? ! odata lasi liber odata nu lasi liber [ sper ca intelegi la ce mam referit nu`? ] Dupa ce scri o proporozitie pui semnul lasi liber si scri mai departe! [ mai inteles nu? eu sper ca da:P]

Sper ca nu tea suparat comentariul meu `: P
Astept nextu si sper sa ti cont de ce tiam spus
Biie

P.S. Ma anunti si pe mine cand pui nextu porfavor `: o 3?
[Imagine: touhou-sayori-works-23662058db_large.jpg]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Puterea unei femei DiamondZ 29 13.452 22-07-2011, 05:17 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Puterea elementelor Michiyo道代 5 3.637 30-11-2010, 12:42 AM
Ultimul răspuns: Meredih
  Eu la puterea a 6 a !i! K o K o !i! 30 16.984 23-12-2009, 07:13 PM
Ultimul răspuns: Zuzu*lov3
  Puterea vointei ...:::sweetcandy:::... 13 7.845 26-05-2009, 07:02 PM
Ultimul răspuns: ...:::sweetcandy:::...


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)