Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Profil de Liceu

#31
am intrat la uman, filologie, intensiv engleza(desi nu stiu de ce se cheama asa pt ca am neoie de 7 note la franceza si doar 4+nota din teza la engleza pana la sfarsitul semestrului).
in afara de latina si logica, totul imi place. materia mi se pare usoara, profesorii de treaba, si am notele cele mai mari din clasa la romana, engleza, franceza si istorie.
am venit aici pt ca nu imi place sub nicio culoare matematica si chimia. la fizica ma descurc binisor, si cu tic-ul e simplu rau de tot.
ce ma scoate rau de tot din sarite e ca dau teza la latina. profa nu e bagata in seama, nu ne preda mai deloc si are pretentii de la noi. deocamdata mi se pare cel mai usor profil(cred ca din cauza ca imi plac romana si engleza la nebunie),dar mai asteptam cativa ani.
"Cum Satana a fost astfel condamnat sa vagabondeze, sa colinde si sa n-aiba deloc stare, el nu are niciun salas al lui, caci desi detine, gratie naturii sale ingeresti, un soi de impertinenta in apele murdare si in aer, asta face totusi parte cu siguranta din pedeapsa ce i-a fost data, cea care il sileste... sa nu aiba niciun loc sau un teritoriu stabil, unde sa ii fie ingaduit sa isi odihneasca talpile picioarelor."
[Imagine: hopeestheim.png]

#32
Ok....vad ca marea majoritate este deja la liceu,mai exact Uman.Eu sunt a 7`a.4 Am inceput deja sa ma gandesc unde vreau sa merg si am ajuns la concluzia ca eu nu sunt de mate info in nici un caz,poate cel mult economie unde chiar m`am interesat cat de cat.Ideea de uman imi surade mai mult.Uman bilingv engleza.Deocamdata sunt doua optiuni: ori merg la Filologie la Iorga ori la Virgil Madgearu pe economie si apoi sa merg cu A.S.E. .Este cineva la vreunul din liceele astea?Daca da,spuneti`mi si mie cum e pe acolo:profesori,colectiv,ore.Mersi mult ! ^^
[Imagine: Urahara_Sig_by_KaitoWatanabe.png]

#33
Liceu : Dante Aligheri / Bucuresti
Clasa : 11 D
Profil : Stiintzele naturii

mdap l-am ales pt. ca e in zona ... as vrea ca dupa liceu sa intru la o facultate de arte ...pictura/desen sau ceva pe calculator ..am avut aceasta sansa de a ma duce in clasele mai mici la tonitza dar nu m-au lasat ai mei ..si nu stiu daca la facultate va trebui sa dau niste probe pt aptitudini sau ceva de genul asta ...
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~[Imagine: kuroshitsuji-2-ciel-sebastian_00104.jpg?w=450]
http://www.youtube.com/watch?v=rb5CXew9Kvs

#34
(12-09-2010, 04:49 PM)Tan A scris: fii serios, partea I o fac perfect... doar ca dupa vine greul, partea a 2-a cand tre sa comentezi o tema de kkt, si eseul, unde daca e sa zic tot ce stiu, acopar tot subiectul, spun tot ce trebuie, dar cand tragi linie am maxim 1 pg si 1/4, pe cand ceilalti au 3 pg, desi in esenta, eu am zis mai multe...

Tan, ai nevoie de o schema . Pun pariu ca daca ai avea un plan ai reusi sa faci si la romana de 10...sau cel putin de nota 8 ^^
*asta daca te referi la comentarii , demonstratii sau pur si simplu compunerea sau comentarea unui subiect (spre exemplu:toamna)*[posturi unite]
(27-11-2010, 11:13 PM)AKA A scris: Ok....vad ca marea majoritate este deja la liceu,mai exact Uman.Eu sunt a 7`a.4 Am inceput deja sa ma gandesc unde vreau sa merg si am ajuns la concluzia ca eu nu sunt de mate info in nici un caz,poate cel mult economie unde chiar m`am interesat cat de cat.Ideea de uman imi surade mai mult.Uman bilingv engleza.Deocamdata sunt doua optiuni: ori merg la Filologie la Iorga ori la Virgil Madgearu pe economie si apoi sa merg cu A.S.E. .Este cineva la vreunul din liceele astea?Daca da,spuneti`mi si mie cum e pe acolo:profesori,colectiv,ore.Mersi mult ! ^^

Dupa ce termin liceul (...si dupa ce il voi incepe in toamna lui 2011 ) as vrea la ASE la cibernetica.Eu am fost indecisa inca din clasa a 5-a si te rog sa ma crezi ca sunt a 8-a si ma intreb de ce Dumnezeu nu mi-am dat seama din prima din urmatorul lucru: poti imbina umanul cu realul.CUm? Simplu:te duci la real ,la informatica-engleza.Am gasit cateva licee cu acest profil.Am citit un articol (repet , DOAR AM CITIT) care spunea ca la real sunt cei mai buni profesori.Asta insemnand si romana, istorie...etc.Si eu una sunt destul de multumita: cat timp la liceu nu exista geometrie sunt deja mai usurata .
Asta cred ca a fost un fel de OFF topic, dar uite ce ai putea face:sa te uiti la medii, cum s-a intrat, informatii despre liceu, despre profile..etc si iti spun ca vei gasi tot ce vrei.Daca te ajuta, iti pot recomanda cateva site-uri.(daca le mai gasesc promit sa le scriu)
[Imagine: wqymg0.jpg]

#35
Părerea mea e că nu trebuie să vă alegeţi liceul, ci profilul. Nu zic să vă duceţi la orice caşcarabetă dar dacă intraţi la un liceu de nivel mediu, la profilul la care vă descurcaţi e foarte bine. Nu trebuie să trageţi de medie să intraţi la cel mai bun liceu la nu ştiu ce profil care nu vă place şi după aia să staţi să vă chinuiţi.

O altă chestie. Nu e bine să vă lăsaţi părinţii să decidă pentru voi. Până la urmă nu ei trebuie să stea câte 6-7 ore pe zi în liceul ăla, ci voi. Şi nici după prieteni să nu vă luaţi, că mergeţi la acelaşi liceu, că o să fiţi în aceeaşi clasă... E posibil ca odată ajunşi în acelaşi liceu, relaţiile voastre să se răcească (că, na, întâlniţi lume nouă) şi e posibil să vă ofticaţi.

E foarte bine dacă luaţi bilingvul (oricare ar fi el: engleză, franceză...), pentru că aveţi mult mai multe oportunităţi. Eu sunt la filologie bilingv engleză şi am primit multe oferte pentru studiu în afară. Fac 6 ore de engleză pe săptămână şi sunt o groază de manuale. În a 9a am făcut: geografia Marii Britanii, tradiţii şi obiceiuri şi alte două manuale pentru gramatică. În a 10a: istoria Marii Britanii, istoria SUA, Across Cultures (care e foarte interesant) şi încă două manuale pentru gramatică. A 11a şi a 12a se vor baza mai mult pe literatură şi cum să alcătuieşti o compunere/nuvelă/etc.

În principiu, intrasem la filologie pentru engleză şi română şi pentru a scăpa de matematică. Şi este foarte ok. La matematică, chimie, fizică toată lumea are medii mari fără să treacă prea mult pe la ore. Avantaje sunt o groază: materiile menţionate anterior nu vor mai fi în program din clasa a 11a, cei de la filologie nu dau bac-ul la mate, dar ăia de la mate-info îl dau la română etc.

Pentru cine vrea să intre la filologie există riscul de a face latină. Nu e cea mai frumoasă limbă şi nici cea mai uşoară. Eu nu o fac, nu pentru că nu este în program, ci pentru că profesoara este conştientă că latina nu ne va ajuta foarte mult.
Încercaţi să vă faceţi cunoştinţe în liceul pe care vreţi să-l urmaţi ca să aflaţi cât mai multe despre profesorii de acolo.

Aşadar, gândiţi-vă bine unde vreţi să ajungeţi ca să nu regretaţi după aceea. Şi succes viitorilor boboci!
Noaptea e pe tocuri, tu dansează cu ea.
Noaptea e pe fugă, tu spune-i să stea.

#36
eu sunt la un profil uman sau cel putin asa cred , noi spunem vocational pentru a nu incurca lumea . Cam despre ce e vorba ? Ma pregatesc sa fiu educatoare , iar asta e chiar ok . Avem 3 ore de practica pe saptamana ( la gradinita , iar eu am picat fix la grupa mica ) + una de I.P.S.M.C. ( pedagogie ) . Ce sa spun ? Suntem numai fete in clasa ceea ce e putin nou pentru mine , dar incerc sa sa inteleg bine cu toata lumea . La acest profil accentul se pune atat pe materiile reale gen fizica ( personal mor dupa ea ) , chimie si matematica ( la mate mai mult pe metodica ) , dar si pe materiile umane : romana , engleza , franceza ... Bine inteles ca " frumoasele " nu sunt nici ele uitate : desenul si muzica fiind foarte importante pentru activitatile de la gradinita .
Sfatul meu pt cei care vor sa vina la acest profil : Pregatitiva bine pentru probele eliminatorii si incercati sa depuneti mai mult efort la materiile de profil precum : comunicarea didactica , pedagogie , practica ....
Pe viitor mi ar placea sa studiez artele vizuale sau la o facultate de fizica (sau de ce nu amamdoua odata 4 )
So , cam asta am ales eu , e frumos dar cu munca si dedicatie ( cum spune profa de pedagogie ) se poate pupicpupic
oricum succes in alegerile pe care le faceti...

#37
Eu sunt a 8-a...Anul trecut eram convinsa ca vreau sa ma duc la filologie, nefiind foarte buna la matematica, dar dupa ce am vazut orarul la filo, m-am razgandit. De ce? Pentru simplul fapt ca eu nu stiu exact ce vreau sa ma fac dupa terminarea liceului, iar la filo' se rateaza unele chestii ca matematica, chimia, si chiar biologia [ o verisoara de a mea mi-a zis... ]. Asa ca mai bine in liceu o sa ma chinui ceva mai mult la mate/ fizica [ la chimie n-am probleme, imi place ], sa stiu ca ma pot duce la orice facultate si sa inteleg ceva. Oricum la mate-info nu pot scoate romana si limbile straine, LOL. Da, in concluzie, cred ca o sa ma duc pe mate-info bilingv engleza...


#38
Şi eu sunt a VIII-a şi sunt decisă! Dau la mate-info pentru că mereu mi-a plăcut matematica . Un alt motiv este şi faptul că nu sunt prea decisă în ceea ce priveşte facultatea, iar dacă aş da la filologie mi s-ar tăia toate opţiunile legate de partea reală. Mă gândesc la arhitectură"? , dar asta e altă chestie. Revenind, aleg mate-info!

Am şi eu o întrebare: La mate-info se face franceză serios? Adică se axează pe ce a fost făcut în gimnaziu? Eu sunt în plop la franceză, nu ştiu mai nimic. Există vreo modalitate să poţi scăpa de ea la liceu?
[Imagine: 25rd0nd.jpg]

#39
Eu m-am axat pe profilul real. Mai precis, Mate-Info, intensiv informatică. De ce? Ei bine, iubita mea Matematică, ce, practic, mă face să mă pun în mişcare. Bine, nu neg că aş fi ales şi Filologia, dar, într-o familie de "matematicieni" (mai mult sau mai puţin), nu puteam să schimb tradiţia.
Şi mă bucur, pentru că, faptul că sunt la un profil real, nu mă împiedică să mă implic şi în literatură. Citesc mult, mult mai mult decât fac mulţi de la filologie, scriu şi încerc să-mi dezvolt partea critică. Şi ştiu că, în cazul în care voi dori, le voi putea lua slujbele la mulţi de la Filologie.
Informatica e foarte uşoară, chiar foarte uşoară dacă ajungi să înţelegi "secretul" - anume să gândeşti logic, să fi atent, să-ţi faci temele şi să nu toceşti. Fizica am început s-o învăţ din plăcere. La chimie nu mă descurc deloc, dar n-are nimic.
Şi româna încă a rămas printre primele pe listă.
Restul, engleză, franceză - totul ţine doar de voinţă. Şi latina n-are nicio treabă cu viaţa mea de zi cu zi, căci mereu mi s-a părut inutilă.

#40
Nu vreau mate, nici fizica nici chimie, nici nimic real x.X .Nu stiu exact ce- am sa fac, insa in nici un caz n- am sa ma duc la real ca mor . Cred ca la uman - filologie , desi habar n- am latina.. o alta varianta ar fi sa dau la filiera vocatinala, la invatatori ( liceul Costache Negri/ Pedagogic din Gl) , insa nici in ruptul capului nu ma fac invatatoare.. dar cel putin as avea o baza... desi se fac cinci ani, dupa poti da unde vrei pentru ca se fac toate materiile si nici una nu e mai prejos ca alta... m- a apuca durerea de cap doar cand ma gandesc la matematica, desi am numai zece ( hehe ) , tot nu- mi place.. Cred c- am sa ma duc la stinte sociale 24 , cel putin imi place istoria 21
Mi-e foameee!!!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Prima zi de scoala /liceu Khonsu 41 33.744 15-04-2013, 08:08 PM
Ultimul răspuns: Fear
  Cel mai tare an de liceu/generala si cel mai urat an de liceu/generala! hiimera 1 2.829 10-01-2012, 12:21 AM
Ultimul răspuns: Andrei.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)