Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Printesa lebedelor

#21
bun...imi place mult ficul! e foarte original si captivant!
greseli...de tastare nu am vazut (sau nu am fost eu atenta...ceea ce este la fel de probabil...)
am vazut undeva, dar nu ma intreba unde ca habar nu am,-am vazut cand imi mai treceam o data ochii peste toate capitolele si mi-a sarit in ochi- un "du-te" scris legat dar cred ca a fost o scapare:D
altceva...pot spune ca imi place stilul tau de a scrie si felul in care imbini naratiunea cu descrierea si cu dialogul!
sunt nerabdatoare sa aflu cum vor evolua lucrurile si sa vad daca am dreptate (am eu o... teorie) deci astept urmarorul capitol! sper sa nu mai dureze foarte mult!:)
deci spor la scris si multa inspiratie!
kisses!:*:x:*
Let`s start with the premise thet we aren`t completly idiots.
"You forgot another lesson: Never turn your back until you know your enemy is dead. Looks like we'll have to go over the lesson again next time I see you-which will be soon."

#22
18: Une forte personnalité


‘Dracu’ s-o ia de vipera ordinara!’ injura ea dand cu piciorul intr-un perete.Laila inca spumega.Ce fusese chiar atat de neobisnuit incat sa o starneasca in acest fel?
‘Laila,calmeaza-te ,te rog’ spune Lucia cu jumatate de gura.
‘Nu pot.Nu e prima data cand imi face asa...atat mie cat si altora.N-o mai suport’ striga ea.
‘Daca o pocnesti nu faci decat sa te cobori la nivelul......defapt,ai fost bestiala.Tipa nici n-a vazut ce-a lovit-o’ marturisi Lucia.In mod normal un om ar zice asta,dar ar fi doar o replica cliseica cu scopul de a calma o persoana,insa Lucia stia mai bine de atat.Daca ea ar fi fost in locul Lailei,daca cineva i-ar fi spus ce ar fi vrut ea sa zica,acest cliseu,probabil l-ar fi pocnit in nas fara discutii.Lucia hotari ca era mai bine sa spuna adevarul,si anume ca Laila intr-adevar a lovit-o asa cum merita.
‘Mda....am fost destul de tare ,nu?’ incerca Laila sa glumeasca vazand ca prietena ei o sustinea.
‘N-as fi avut atata forta in pumn nici daca vroiam.’ Adauga ea zambind.
‘Data viitoare n-o sa scape asa usor.’ Spune Laila si cele doua incep usor usor sa rada,destinzand atmosfera.
‘Multumesc ca mi-ai luat apararea.’ Zice Lucia si o imbratiseaza pe prietena ei.
Karen nu-si mai facu aparitia pana cand cele doua fete plecara spre vestiar sa se schimbe.
‘Ne vedem luni’ spune Laila si iese din camera.Lucia o lasase sa plece singura acasa fiindca parea mult mai calma ,de asemenea trebuia sa se opreasca la magazin sa faca niste cumparaturi.

*
Laila nu era genul care sa planga dupa ce fusese deja facut.Furia ei se imprastiase ca un praf batut de vant.Mai lasa inca urme in sufletul ei insa isi revenise ,desi reflecta totusi asupra rabufnirii ei un pic cam violente decat de obicei.
‘Ai cam intins coarda azi’ aude vocea lui Saiki.Tanarul o asteptase la coltul scarilor,cine stie de cand.
‘Humpf....si-a meritat-o cu varf si indesat.’ Spune ea franca si incepe sa coboare scarile.
‘Chiar si asa...adesea si-o merita insa niciodata nu si-o ia.’ Spune el tinand pasul cu ea la coboratul scarilor.
‘Ei bine acum si-a luat-o bine.Stii cum sunt eu...colerica,adun mult dispret si dupa un timp..POC!’ recunoaste ea fara pic de remuscari.
‘Laila,puteai s-o pocnesti in afara Academiei..si pe deasupra ai facut-o si cu profesorul de fata,daca nu te baga in spectacol?” o mustra el.Laila se opri imediat ce terminara amandoi de coborat scarile.
‘Nu dau doi bani pe spectacolul asta,sa ma scoata daca considera ca nu sunt buna nici macar de un rol amarat de zana ‘ spune ea taios si mareste pasul spre iesire.Saiki o apuca de mana.
‘Nu mai fi asa sfidatoare.Asa ai facut si anul trecut,d-aia n-ai intrat in piesa.Mi-ai promis c-o sa te stapanesti mai bine’ ridica el tonul iritat.
‘Asculta..daca nu-ti convine atitudinea mea atunci trage niste sfori ca toti bogatanii si scoate-ma din trupa!’ striga ea la el furioasa.Abia dupa aceea si-a dat seama ce a zis,insa oricat de mult stia ca Saiki nu era genul , o irita ca nu era de partea ei si incerca intr-un fel s-o scoata pe Karen nevinovata din asta.
‘De Karen de ce nu zici nimic?Ca m-a amenintat si pe mine si Lucia,ai?’ reproseaza ea.Saiki nu parea sa raspunda la insistentele ei violente iar asta o facea si mai nervoasa.
‘Ti-a mancat pisica limba?De ce...ti-ai dat seama ca am dreptate?’
Saiki continua sa ramana tacut , cu o expresie impasibila si mai rece decat de obicei pe chip.Furioasa peste masura ca nu putea sa scoata nimic de la el Laila isi deschise dulapul,isi puse repede pantofii in picioare ,tranti usa cu forta si o lua spre usa automata gata sa izbucneasca in plans de nervi.
Chiar inainte sa iasa doua brate se infasurara strans in jurul ei .Saiki o tinea strans lipita cu spatele de pieptul sau.Initial Laila incerca sa se elibereze la fel de furioasa insa dupa cateva incercari nereusite se lasa pagubasa.Ura cand facea asta.Asta era metoda lui sa o calmeze si sa o potoleasca.Mereu facea asa cand Laila era nervoasa: tacea ca prostul si apoi o imbratisa dupa ce era la capatul rabdarilor gata sa plece, in felul asta ea deja se descarcase si mintea ei era mai limpede.
‘Te-ai calmat?’ intreba el putin amuzat.
‘Mereu faci asa,insensibilule.’ Bombane ea.
‘Asta pentru ca vreau sa ma asculti cu atentie cand incerc sa te fac sa te simti mai bine.Mi-ai promis ca o sa fii mai cumpatata....’
‘Am incercat , dar ....nu ma ajuta deloc blonda aia jegoasa’ se smiorcaie Laila.
‘Mi-ai zis ca baletul e cel mai important lucru de aici pentru tine,nu rata asta pentru o tampita cum e Karen.Vreau sa-ti vad zana....asa ca te rog sa te stapanesti data viitoare.’ Spune el bland si-si lipeste buzele de crestetul capului ei dandu-i un pupic asa cum un frate mai mare face cu surioara lui mica.
‘Mda...hai lasa dulcegariile,siroposule’ chicoteste ea.Saiki avea dreptate legat de faptul ca baletul era unul din cele mai importante lucruri in academia asta pentru Laila,insa se insela crezand ca era singurul lucru .

*
‘Pot sa jur ca aia doi sunt ca doi porumbei’ isi zice Lucia chicotind de la fereastra.Prinsese cearta,era cam imposibil sa n-o prinda din moment ce vocea Lailei rasuna pe culoarele pustii.
‘Ce mai face lebada mea?’ aude deodata o voce .Cand se intoarce ramane socata sa vada cine i se adresa.Miwagi Shito statea pe culoar ,cu un zambet mult prea larg si mult prea mieros pentru personalitatea sa stricata , pe fata.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#23
Fir-ar! Imi sta pe limba un cuvant nepotrivit. De ce papucii mei albastri de la cocolino a trebuit sa apara jigodia aia la usa la sfarsitu capitolului. Si zambetul ala gretos...! Ce mai ai de gand de data asta, javra puricoasa?(nu cu tine, ci cu Shito)

Hai ca m-a enervat de data asta. Apropo de enervat, bravo Laila. Genial pumn. Ce n-as da sa fi fost in locul tau. In spital o bagam. La urgente ajungea imediat.

Karen este o idioata. Nu stiu cum de Yuki a suportat-o. Cum de a putut sa fie impreuna cu ea. Este o scorpie rea, fara inima, haina, enervanta si detestabila. Si mai are si are de vedete in capul ala al ei gol. Ca doar atata are in el. Aere si fite.

Nush de ce presimt (prost) ca Laila o sa fie la final cu Saiki si ca Lucia va fi cu Yuki. Desi Yuki este cam imposibil acum si Lucia i-a cam scos cucuie, sigur o sa faca asemeni altui personaj de-al tau. Presimt eu (prost si) cu putere. Sunt aproape (ne)sigura ca o sa fie cu Yuki. Iar la Saiki si Laila sunt destul de sigura.

Asa... nu prea vad ce as mai putea zice, nu mai am nicio idee inafara de faptul ca ar trebui sa o calce cineva pe Karen cu masina de calcat. Si sa o impuste cineva cu un pistol cu apa. Si sa isi taie venele cu banii aia multi pe care ii are ea.

Deci m-au enervat rau Shito si Karen, asa ca am vorbit necuviincios.

P.S. Daca te-a deranjat ceva din postul meu, PM si sterg.
[center]No winter lasts forever; no spring skips its turn.
I love spring anywhere, but if I could choose I would always greet it in a garden.[/center]

[center][Imagine: 21czipi.jpg][/center]

#24
19:Patrimoine

‘Lucia-chan,esti foarte scumpa in unfiroma aia.Verdele te prinde extraordinar,ca si la petrecere’ zambeste el angelic.La fel ca si in noaptea aceea , frica si panica care o cuprinse vazandu-l din nou o bloca pur si simplu.Reusi sa se dea inapoi cativa pasi insa nu se putea compara cu inaintarea lui rapida.Exact astazi nu isi luase spray-ul paralizant cu ea din cauza ca i se parea total lipsit de necesitate,totusi,chiar daca l-ar fi luat , probabil nu ar fi avut putere sa-l foloseasca.Cand ceva o sperie ingheata pur si simplu.
Vazandu-l cum continua sa se apropie de ea ca un prieten care dorea doar sa isi imbratiseze amica , Lucia incerca in ultima clipa sa plece in directia opusa insa reactia fusese intarziata iar Shito o lipise de un perete blocandu-i cu bratele orice directie capabila sa ii asigure evadarea .
‘Lasa-ma’ spune ea mai mult pe un ton rugator decat autoritar.Chipul sau mult prea inocent si trasaturile sale fine si superbe intrau in contrast cu ceea ce era el in realitate,accentuandu-i teama tinerei liceene care acum se incordase la maximum,desi asta nu avea sa o ajute cu nimic daca avea sa incerce ceva cu forta din nou asupra ei.
‘Nici macar un buna sau un salut.Ce urat,mai ales ca nu am terminat ce faceam in seara aceea , plus ca sunt un om care-si tine cuvantul’ zice el aplecandu-se spre ea si fortand-o sa se lipeasca si mai mult de perete si sa-si intoarca capul in dreapta.
‘Nu ti-a ajuns pumnul de vineri libidinos hartuitor ce esti?’ il intrerupse deodata vocea mult prea cunoscuta a lui Yuki.Shito se juca cu cateva fire carliontate din coditele Luciei cand Yuki aparu.
‘Incep sa cred ca o faci special ,Kiseki’ ii raspunse Shito pe un ton amuzat insa cu o vaga urma de iritare.
‘Ce cauti aici , Miwagi?’ intreba Yuki glacial.
‘Pai,am venit sa-mi iau surioara scumpa si draga.Am inteles ca o salbatica de colega a lovit-o si ca nu poate sa mearga.Ar trebui sa controlati mai cu strictete pe cine acceptati in academia asta , Kiseki.’ Raspunde blondul pe un ton batjocoritor.
‘Laila n-a gresit cu nimic.Sora ta s-a luat de ea.’ Intervine Lucia mai cu vlaga auzind vorbele false si exagerate ale lui Shito.
‘Te-ai aprins in sfarsit!?’ rade Shito aplecandu-se din nou spre ea si incercand s-o sarute cu forta.Yuki il apuca de guler si-l trase deoparte, indeajuns ca Lucia sa se elibereze si sa se dea intr-o parte.
‘Atunci n-ai treaba aici,sterge-o la sor’ta’ spune el calm si il impinge deoparte.Shito isi aseza la loc camasa care se mototoli in pumnul lui Yuki si fara alte cuvinte trecu pe langa ei punandu-si mainile in buzunare.
‘Ar trebui sa inveti sa nu mai ingheti asa,altfel oameni ca el o s-o ia ca pe un acord de a te hartui ‘ spune Yuki pasiv.
‘Stiu,incerc sa imi educ asta.Multumesc,din nou .’ spune ea umil si pe un ton recunoscator.
Yuki nu-i raspunse si o lua spre scari in timp ce-si deschise un pachet nou de tigari.De teama sa nu cumva sa se intoarca daca ramane singura,Lucia il urma.
Ce ii venise in acel moment sa puna intrebarea aceea nu putea fi explicat , insa isi dadu drumul la gura inainte sa realizeze asta:
‘Yuki-san,cum de ati iesit cu o fata ca Miwagi Karen?’ intreba ea.Abia dupa ce Yuki se intoarse spre ea ,pentru prima data avand chipul mirat , Lucia realiza ce prostie scosese pe gura.
‘Se pare ca Laila nu e singura care-si baga nasul peste tot’ zise el si incepu sa rada ‘....diferenta e,ca ei ii inghit asta fiindca frate-miu tine la ea,dar de la tine n-am de ce sa inghit asta’ continua el ,tonul sau devenind rece iar chipul incruntandu-i-se.’Ce te intereseaza pe tine asa ceva,nu numai fara sens,dar si personal pe deasupra?’ intreba el oprindu-se din mers si fulgerand-o din priviri.Daca Lucia crezuse pentru un moment ca Yuki defapt nu era asa rau cum i se paruse,daca pentru o clipa simtise ca ii era indatorata fiindca a ajutat-o,acum ingheta sub privirea lui infricosatoare si orice sentiment de bun augur legat de el disparu.
‘Imi...imi cer scuze,auzisem din intamplare si eram....curioasa’ reusi ea sa ingaime,fara sa-l priveasca in ochi de teama.
‘Curiozitatea a omorat pisica Chimitsu-san’ concluziona el si isi dadu foc la tigare continuandu-si drumul spre iesire.Acum parea mai calm si revenise la atitudinea sa detasata.

*
‘Lucia....Lucia!’ ridica tonul Touji pentru a-si trezi fata din transa.’Dormi cu ochii deschisi?Te-am intrebat cand e spectacolul?’
‘Scuze tata’spuse repede Lucia.Ramase cu gandul la ce se intamplase azi si uitase nu numai sa termine de spalat farfuria pe care o avea in maini dar chiar si sa ii raspunda tatalui ei la intrebare.
‘E sambata asta.Poti sa vii? Pe la vreo 17.00’
‘S-ar putea,sper sa nu fiu in tura ‘zice el .Lucia nu vroia sa-si forteze tatal sa vina.Stia ca nu prea mai avea pasiune pentru balet de cand Liza muri , insa spera totusi sa vina avand in vedere ca era primul ei spectacol oficial si fiindca era pasiunea ei.
‘Tata,la ce varsta a avut mama primul ei spectacol?’ intreba ea deodata cam melancolic.
Touji paru surprins de intrebare insa dupa ce statu putin pe ganduri raspunse:
‘Probabil ca primul a fost pe scena Academiei,eu insa am vazut-o pentru prima data cand aveai tu 4 ani.Atunci reusise sa obtina un contract frumusel .Trebuie sa mentionez ca desi eram indragostit de ea ,cand am vazut-o dansand jur ca parca abia atunci o recunosteam cu adevarat’admite el cu un zambet destul de pal pe buze.
‘Aha...’ murmura Lucia si isi strange genunchii la piept punandu-si barbia pe ei.Touji se ridica deodata fara sa o anunte si iese cam grabit din camera.Lucia il priveste mirata.
‘Am uitat sa-ti dau asta’ explica el si ii intinde un carnetel cu floricele pe el.Lucia il lua in mana si-l deschise.
‘Asta a fost al lui mama!’ exclama ea uimita.’Habar n-aveam ca tinea un jurnal’
‘Nici eu.Cred ca desi nu mai e cu noi tot are puterea aceea caracteristica ei de a ne surprinde.L-am gasit in timp ce faceam curat in pod.’ Spune el asezandu-se pe canapea langa ea.Chimitsu Touji nu mai facu curat in pod de 5 ani,ceea ce era foarte ciudat pentru el.
‘Mersi tati’ spune Lucia si dupa ce ii da un pupic scurt se duce in camera ei entuziasta.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Stapana inimii,printesa focului soricelindragostit 4 3.696 20-06-2011, 07:10 PM
Ultimul răspuns: Candy_Girl_Love.
  printesa ratacita(sasusaku) cryssy 14 9.004 11-12-2010, 04:25 PM
Ultimul răspuns: Flash
  printesa ratacita(sakura) cryssy 3 3.899 14-10-2010, 08:39 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Regele tradafirilor si Printesa gheturilor Amelia_Angel_Devil 1 2.912 27-09-2009, 11:23 PM
Ultimul răspuns: BloodyInnocence


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)