Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Prietenia

#1
Salut tuturor. Prietenia este cred ca cel mai important lucru pentru noi toti. Unui prieten poti sa ii spui mai multe decat parintilor. Un prieten va fi intotdeauna langa tine si invers atunci cand vei avea nevoie de cineva care sa te asculte si sa iti dea un sfat.
Dar oare este intotdeauna totul roz? Ce trebuie sa faci ca sa gasesti un prieten adevarat in lumea de azi?
Smecherii se cred mari si tari ca sunt copii de bani gata, isi aleg prietenii dupa nivelul social, dupa cum se imbraca, dupa ce fel de muzica asculta, dupa cat de tocilar este, daca fumeaza, daca se drogheaza, daca arata bine. Dupa ei un prieten trebuie sa faca tot ce le arde lor.
"Prietenii" pot si dupa interes. De exemplu anul trecut la mine in clasa am fost 6 fete(acum suntem 4). Si au existat multe certuri, deoarece una dintre ele ne intorcea pe ce parte dorea(ii convenea). Noua ne spunea ca cica una a zis asa cealalta a zis alta, dar defapt ea doar arunca vina pe altii ca sa scape bazma curata. Noi ne certam ca proastele si incepeam sa ne barfim crezand ca tot ce spune ea este adevarat. Eram putine si ne lasam singure saptamani intregi pana cand avea ed gand domnisoara sa se impace cu ea. Pentru ca daca vreuna dintre noi se ducea la ea sa ii zica ceva, ea se supara pe noi si nu puteam face nimic. Eram ca niste marionete. Dupa multe certuri, batai si discutii contradictorii am realizat pana la urma care era miezul problemei. Anul acesta a fost mai diferit. Noi nu mai aveam incredere in ea si ne-am maturizat atat de mult incat am realizat ca prietenia este mai mult decat o persoana cu care stai si te distrezi. Poti ajunge sa tii mult la ea, atat de mult incat poti crede orbeste si sa nu iti dai seama pe cine ai ca prieten.

Am creat acest topic, pentru a ne cunoaste mai bine. Adica fiecare am trecut prin certuri si momente frumoase alaturi de prieteni si le putem povestii si spune ce am invatat din astaSmile
I wanna feel that i`m love.. ♥
I wanna feel you.. ♥
I`m laying down on the floor, ♥
I can`t believe I`m alone.. ♥
I`m begging you on my knees, ♥
Please come back, come to me ! ♥
I feel the beat of your heart, ♥
To stay away, be apart ! ♥
I want, I need you so much. ♥
All my love, all my love, all my love is on fire, ♥
Like the sun, like the sun, like the rain down on me ! ♥

#2
Eu una cred k o prietenie nu se poate descrie in cuvinte.In ziua de azi nu mai exista prieteni adevarati ci doar prieteni falsi care in fata se comporta frumos cu tine doar pt a profita de tine,iar in spate te barfesc. acum 2 ani am realizat ceea ce imi spunea cineva odata:ca nu exista prieteni adevarati.Timp de 4 ani am suferit crezand ca fostele mele colege din 5-8 imi erau prietene bune.Le ajutam la toate lucrurile,nu exista lucru cu care sa nu le ajut.Fie la teme,teste,proiecte si multe altele.Abia cand eram la sfarsitul clasei a 8-a mi-am dat seama ce fel de fete sunt.Am fost o zi bolnava si nu m-am putut sa ma duc in aceea zi,iar colega mea de banca le-a inregistrat cand ma barfeau zicand ca sunt proasta si ca ma pot fraieri cum vor ele.In fiecare zi colega mea imi zicea ca sunt niste increzute care doar profita de pe urma mea , dar eu nu am crezut-o,pana cand mi-a aratat aceea inregistrare.De atunci mi-am dat seama cat de multa dreptate avea.Mi-am dat seama ca ea este cea mai buna prietena a mea.Ea a fost sinura care mi-a deschis ochii si mi-a aratat ca celelalte profita de pe urma mea.Pana la sfarsitul clasei a 8-a nu le-am mai bagat pe celelalte in seama.Anul trecut cand am intrat la liceu am avut norocul sa intru ca colega mea in aceeasi clasa.De atunci suntem cele mai bune prietene.
[Imagine: j5atg3.png]


#3
Da adevarat. Asa era si la mine. Ele barfeau nu aveau nici o problema, ne invarteau pe degete dupa cum aveau chef si tot asa. Pana cand la ultima noastra cearta au fost niste discutii aprinse, ne-am luat la bataie etc, etc..
Si o singura fata a ramas langa mine, dar ea a plecat acum in alta tara.
Nu realizezi cat ti la un prieten decat atunci cand il pierzi.
Prietena mea cea mai buna Andreea, este de varsta cu mine. Bine noi suntem si verisoare. Si sincer la inceput credeam una despre alta ca suntem nesuferite, nu ne suportam..Etc.
Si acum suntem prietene foarte bune de 4 ani. Ma rog in septembrie facem 5 dar mai e pana atunci. Si tin foarte mult la ea. Sper ca si ea la mn21
Ne-am sustinut intotdeauna si desi nu ne vedem prea des comunicam zilnic, prin telefon mess. Acum facem si meditatii impreuna. In vacante dormim una la alta, stam in fiecare seara pana tarziu si vorbim, ne spunem secrete. Ne place sa facem bratari din bilute..Si ea nu e fitoasa plina de arfe si restu. E o fta simpla, genul mai tocilar sa zic asa, si asta imi place cel mai mult la ea. Ca nu se da in vant ca alte .. Sa nu le zic cum.
I wanna feel that i`m love.. ♥
I wanna feel you.. ♥
I`m laying down on the floor, ♥
I can`t believe I`m alone.. ♥
I`m begging you on my knees, ♥
Please come back, come to me ! ♥
I feel the beat of your heart, ♥
To stay away, be apart ! ♥
I want, I need you so much. ♥
All my love, all my love, all my love is on fire, ♥
Like the sun, like the sun, like the rain down on me ! ♥

#4
Interesant topic , asa ca m-am gandit sa postez ^^ . Am trecut prin multe datorita prietenilor mei , lucruri bune sau rele . Pe zi ce trece realizez ca prietenia este atat de importanta . Adica , daca nu am aveam prieteni ... ne-am fi simtit atat de singuri , corect ? Nu am mai avea cu cine comunica , cu cine sa ne mai distram , cu cine sa ne impartasim secretele si placerile . Zi de zi simtim nevoia de a comunica , iar prietenii ne ajuta sa ne indeplinim aceasta dorinta .
Mama mea este o persoana deschisa si foarte intelegatoare . Ii spun aproape orice in legatura cu viata mea . Dar uneori imi este rusine sa ii povestesc anumite intamplari , iar in acel moment ma deschid prietenilor . Cu siguranta prietenii nostri stiu cateodata mai multe despre noi decat stiu parintii .
Mereu ma gandesc cum ar fi fost viata mea daca nu as fi avut prieteni . Cu siguranta total schimbata . Prietenii ne fac sa zambim , nu-i asa ? Smile

Desigur , situatia nu e mereu roz ... Prietenia nu inseamna numai fericire . Cateodata ajungem sa suferim enorm din cauza unor prieteni , deoarece exista si prietenie pe interes 21 . Nu am inteles niciodata acele persoane , care parca profita de tine . Te fac sa ii placi , sa crezi ca sunt niste oameni cu o inima atat de buna , cand in spatele acelor vorbe , acelor fapte ... se ascunde un lant de minciuni . Ajungem sa cunoastem tradarea , iar acest lucru este atat de dureros . Am fost tradata de foarte multe ori , am suferit si eu ca ceilalti . Dar nu pot sa spun ca eu n-am gresit cu nimic . Ne miram cateodata de ce prietenii nostri nu se pot abtine sa nu barfeasca . Daca stam bine sa ne gandim , nu exista om care sa nu barfeasca . Simtim de foarte multe ori sa facem acest lucru , deoarece ne lipsesc ideile , iar cel mai bun lucru care ne scoate din plictiseala este barfa .

Dar una este barfa ca motiv de plictiseala si alta este barfa din rautate . Multe persoane ne mint in fata , ne fac sa credem ca chiar tin la noi , iar cand nu suntem de fata ... BUM 21 "Ala e handicapt , idiot , prost ... " , si lista poate continua =]] . Dar cu siguranta aici intervine gelozia . Majoritatea persoanelor barfesc din cauza geloziei , chiar daca nu vor sa arate acest lucru . Ei bine , nu au decat sa ne barfeasca , ne fac sa ne simtim si mai importanti =]] .

Pot sa recunosc ca singurii mei prieteni foarte buni sunt baietii. Probabil din cauza ca sunt o fire mai baietoasa , iar aproape toate fetele din scoala mea sunt cu fite si pe interes . Nu stiu daca asa sunt toti baietii , dar cu siguranta cei pe care ii cunosc pot fi de incredere . Sunt mereu amuzanti si mereu vor sa ne puna intr-o dispozitie buna . Ma distrez de minune cu ei . Cu fetele ... mi-a pierit cheful de mult 21 ( aici ma refer doar la cele pe care le cunosc ^.^ , deoarece cu siguranta sunt si fete normale , simple si nu pe interes )
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#5
Un topic foarte interesant.
Chiar dacă voi toţi ziceţi că prietenii adevăraţi nu există, vă înşelaţi. Poate că nu i-aţi găsit voi încă. Un prieten adevărat îţi rămâne alături până la final, te ajută cu cea mai mare bunăvoinţă şi poate să calce peste orice doar pentru tine. Eu, personal, am un prieten adevărat. Mi-aş da viaţa pentru el şi el ar face la fel. Ne cunoaştem din clasa a doua [ din clasa întâi până acum, am rămas aceeiaşi elevi ] . Ne-am întâlnit prima dată când învăţătoarea ne-a mutat din bancă şi eu am picat în banca a patra cu el. De atunci, prietenia noastră a devenit din ce în ce mai strânsă şi ne înţelegeam din ce în ce mai bine. Eram tot timpul împreună, tot timpul unul pentru celălalt. Chiar dacă ne certam, ne împăcam repede fiindcă ştiam că o mică ceartă nu ne putea distruge prietenia. Ne înţelegeam şi ne înţelegem foarte bine şi niciodată nu m-a trădat sau bârfit în şase ani. Nu l-am ales drept prieten pentru că are bani sau din cauza aspectului lui, am devenit prieteni pentru că eram asemănători şi mă simţeam bine în prezenţa lui.
Prietenii falşi nu au lipsit din viaţa mea, dar am reuşit să-i depistez repede şi să-i îndepărtez. Nu am nevoie de ei şi nici nu îmi trebuie.
Clasa din care fac eu parte, nu este foarte unită deşi ne cunoaştem din clasa întâi. S-au format diferite grupuri de prieteni şi grupurile nu comunică între ele. La teste, când o profă ni le aduce, este tărăboi. Dacă unu ia o notă mai mare decât altul, atunci ăla cu nota mai mică nu mai poate de gelozie. Nimeni nu se bucură pentru ăla cu nota mai mare şi este o bătaie pe note cum n-ai mai văzut. Deşi ne cunoaştem de mult, prieteni adevăraţi şi uniţi n-am putut ajunge.
Situaţia nu e deloc roz uneori şi certuri pot să apară uneori. Dar dacă cele două persoane sunt cu adevărat prieteni, atunci se pot împăca. Ce relaţie de prietenie poate să reziste, în timp, fără mici certuri? Nu cred că prea multe.

Anyway, fiecăruia îi trebuie un prieten fiindcă el te face să zâmbeşti, îţi aduce fericirea şi te ajută. Singur în viaţă nu prea ai cum să supravieţuieşti.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#6
Da, cum a zis şi Metal şi sunt de acord cu el în totalitate singur fără prieteni nu ai cum să stai. Totuşi dacă nu experimentezi trădările, gelozia şi certurile atunci eşti un copil băgat într-un bol de plastic unde viaţa e numai roz. Faptul că mai găseşti prieteni falşi te face să ai o altă părere faţă de oameni şi să încerci să ai alături de tine doar pe cei care chiar sunt cu adevărat prieteni nu cei ce te bârfesc pe la spate şi te mint. Am avut şi eu specimene dastea, nu neg pentru că nu poţi zică că nu ai avut prieteni falşi, oameni care au stat lângă tine degeaba ori pe interes pentru că ar fi o minciună. Prietenii adevăraţi se simt după cum sunt ei şi nu realizezi că îţi e bff sau nu ştiu ce alt rahat, ci îl simţi ca pe un frate, vă înţelegeţi, plângeţi împreună etc. Dar totuşi prin relaţiile false cu alţi oameni, există şi o parte bună pentru că prin trădarea lor, realizezi că nu există viaţă roz şi că nu totul în vaţa e ca în filme. Îţi deschide mai bine ochii şi te face să vezi dincolo de aparenţe, te face oarecum mai matur, mai deschis în privinţa vieţii. Adevărat că unii suferă pentru că au ţinut mult la prietenii lor pe care îi credea adevăraţi, iar aceşti oamnei nu se pot numi slabi, ci mai mult ei sunt sensibili şi unii plâng pentru că simt că au fost trădaţi şi indignarea asta îi face să verse lacrimi. Asta e un exemplu nu o luaţi prea personal. Se întâmplă unora nu la toţi.

Totuşi adevăraţii prieteni există şi nu poţi spune că nu există şi să fi un om rece şi ''smart ass'' dându-te nu ştiu ce despre viaţa când de fapt eşti la o vârstă în care nici nu te-ai lăsat de oliţă- Sorry pentru acest concept al meu, dar chiar e real, sincer. Eşti adolescent, da ? Păi poartă-te ca unul.Grupul de prieteni se schimbă des şi ajungi să vezi că oamenii nu sunt aşa şi unii se schimbă şi realizezi că nu îţi e prieten adevărat pentru că îl vezi şi îl ''miroşi'' cum s-ar zice. Realmente totul se întâmplă, aşa e rasa umană, aşa oamenii fac chestiile şi calcă strâmb, dar totuşi să ne gândim că poate nu erai pe gustul persoanei respective. Cel mai bine e să îi îndepărtezi pă ăia falşii şi să-i laşi pă ăia calumea, oamenii de cuvânt care plâng lângă tine şi totodată te acceptă aşa cum eşti nu pentru că ai bani şi pentru că eşti frumos sau eşti popular. Trebuie să realizăm că lumea se schimbă , sunt într-o continuă schimbare ce îi aduce finalmente într-o lume falsă, superficială, dar nu trebuie să uităm de noi şi de adevăraţii noştrii prieteni. Poate că ai fost trădat, dar pe undeva acolo acolo prin mulţimea aia se află prietenul ăla adevărat care ţi-ar sări în ajutor când ai vrea să faci o prostie şi când crezi că nu mai poţi şi te umflii în plâns.
-

#7
Adevarat. Metal si Akasuna Lynn sunt de acord cu voi. Intr-o prietenie nu este neaparat tot timpul roz. Dupa mult timp am inceput sa realizes cat inseamna prietenii ptr mine. Si am tot timpul grija sa nu vorbesc urat cu ei la nervi pentru ca uneori mi se mai intampla sa mai scap unele chestii..
Si nimanui nu i-ar placea sa auda lucruri urate pe care nici macar nu le gandesc..
Unele persoane cred ca sunt foarte fitoasa sau chestii de genul. Dar daca nu au ajuns sa ma cunoasca asa cum sunt eu cu adevarat atunci ma doare fix intr-un mare nimic. Pana la urma oricine are dreptul la o parere proprie. Si indiferent de aceasta trebuie sa o respectam.
Asa ca ma port cu atare si multa indiferenta cu persoanele rau intentionate. Nu vreau astfel de prieteni. Ori te comporti normal ori la revedere.
I wanna feel that i`m love.. ♥
I wanna feel you.. ♥
I`m laying down on the floor, ♥
I can`t believe I`m alone.. ♥
I`m begging you on my knees, ♥
Please come back, come to me ! ♥
I feel the beat of your heart, ♥
To stay away, be apart ! ♥
I want, I need you so much. ♥
All my love, all my love, all my love is on fire, ♥
Like the sun, like the sun, like the rain down on me ! ♥

#8
Buna..am aterizat si eu pe'aici. Subiectul este foarte interesant.
"Prietenia"..ceva rar in zilele noastre. Nu multi cunosc adevaratul sens al acestui cuvant.
Cei de mai sus, au spus lucruri foarte adevarate..si sunt de acord cu ei.
Prietenii adevarati exista, dar sunt foarte putini. De obicei, nu-ti ajunge o viata pentru a putea cunoaste omul, dar incercam si noi sa traim cat de cat. Nu putem sta ca in jungla.
Am invatat si eu de-a lungul scurtei mele vieti, cateva lucruri folositoare, si am ajuns la concluzia ca exista prieteni adevarati. Problema este, ca natura umana ne impiedica uneori sa credem asta cu tarie. Este vorba aia..ai baga mana in foc pentru el?
Chiar daca stii ca intotdeauna ti-a fost alaturi, si pareti cu adevarat prieteni, se mai intampla uneori sa te indoiesti.
Eu una, ma gandesc destul de des la persoanele pe langa imi fac veacul, si tot atat de des ma intreb cati gandesc ca mine. Cum pot afla adevaratele lor ganduri? Nu prea ai cum..trebuie sa ai incredere in cuvantul lor.
Consider ca am prieteni, dar oare de ce nu pot spune "adevarati"?
21 veti incepe sa radeti probabil..dar am destul de multi prieteni..si nu pot spune cu tarie, si cu cea mai mare bucurie..ca sunt adevarati.
Unele dintre prietenele mele, spun ca suntem ca niste surori. Ele imi povestesc viata lor, detaliind tot, asemeni unui jurnal..dar probabil nu s-au intrebat niciodata daca si eu am facut la fel..in fine.
Traim intr-un secol al vitezei, unde apar schimbari la fiecare pas, iar pentru unii din noi este mai usor sa traim pe propriile picioare, constienti ca nimeni nu-ti poate folosi gandurile impotriva ta, dar totusi constienti ca trebuie sa ai prieteni.
Viata este foarte ciudata, de asemeni complexa. Nu putem cunoaste tot..probabil ne amagim, probabil ca nu..dar cine are un prieten adevarat..acela este un om fericit.
[Imagine: Pureloid.jpg]


[Imagine: 5448822.png]

#9
Oky...Oky...eu sincer nu prea stiu ce sa zic despre prietenia asta. Adica pot spune o tona de lucruri si totusi nimic. Prietenia adevarata, hmmm, nu stiu daca am gasit-o dar sunt sigura ca exista pe undeva pe acolo. AM o prietena foarte buna. Imi e prietena din clasa a5`a cand s-a mutat la mine la scoala. Ma rog, au fost ceva probleme la inceput dar noi ne intelegeam bine. Am ajuns de nedespartit. Ne-am mutat din clasa impreuna, datorita faptului ca nu mai suportam colegii. Asta pare destul de adevarata pentru o prietenie nu? Dar in ultimul timp relatia mea de prietenie cu ea scartaie...SI eu nu stiu daca mai pot avea incredere deplina in ea. Deci, incepe sa imi cam moara ideea aceea de prietenie adevarata si incep sa cred ca poate nu am stiut niciodata ce e aia. In schimb prietenii superficiale...Vaai 105 ...Stiu atatea despre ele..oamenii aceia care te joaca pe degete...Sau asa zisii prieteni pentru tema la mate...Sau mai stiu eu ce specimene. Mda', urasc genul acesta de persoane. SI mai sunt si barfitorii aia asa de simpatici, care daca spui un cuvant ca iti place de x sau ca te-ai certat cu y si fac o barfa suculenta dintr-un singur cuvant gresit. Ei bine detest si genul acestia de prieteni falsi. Dar totusi, eu consider ca am prieteni...de umplutura...pe la scoala cel putin...am cu cine vorbi in ora de religie si cu cine stau in pauze...Cam asta e judecata mea 39
KyuMin.

#10
Interesant topic...

Prietenia...este acel ceva de care ai nevoie pentru a simtii ca traiesti.Prietenia nu este mereu legata cu sfori puternice,si de multe ori lucrurile devin serioase.Prietenia nu este intotdeauna roz si frumoasa.Exista vremuri cand totul pare fara sens si multe prietenii se pierd din cauza asta.Doar cele adevarate raman,si credeti-ma ca stiu ce inseamna o prietenie adevarata,si stiu cat de usor s-a pierdut.
Am avut o prietena,cea mai buna prietena a mea,insa ea s-a mutat in alt oras si nu ne mai intalneam,si legaturile noastre s-au slabit.Insa acum vorbim mult mai des si chiar daca mai exista mici certuri intre noi din cauza oamenilor invidiosi,noi tot ne intelegem si incercam ca prietenia ce ne leaga sa nu se desfaca.
Am mai intalnit prietenia,si dupa cativa ani,mi-am dat seama ca nu este o prietena adevarata.Ma mintea,barfea sau mai stiu ce alte lucruri care ma deranjau.Asa ca am renuntat la asta si mi-am continuat drumul cu capul sus.
O prietenie nu tine de cat de bogat esti,sau cate haine ai in dulap,prietenia tine de caritate si respect.Daca nu exista respect intre noi(si aici nu ma refer la glumele pe care le facem),atunci aceasta prietenie se va pierde incetul cu incetul,pana cand observi ca ai ramas singur.Adevaratele prietenii trec peste orice impreuna,la bine si la rau,tot legate sunt.Adevaratele prietenii nu sunt treacatoare,si se gasesc cu greu.
Prietenia advarata se va arata la momentul potrivit,si atunci iti vei da seama cine este cu adevarat langa tine si te sprijina.Virtutea este fundamentul esential al prieteniei si pentru ca o prietenie sa fie una adevarata si de lunga durata,nu este nevoie decat de daruire si sentiment reciproc.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)