Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Prejudecatile

#1
Heya dragii mei! Astazi as vrea sa abordez un subiect mai delicat si destul de neplacut. As vrea sa discutam despre oamenii cu prejudecati si despre cum reusiti voi sa-i puneti la punct! Dupa cum stiti,eu am ceva anisori adunati si o veritabila pasiune pentru anime(mai putin manga). Din acest motiv,am avut si am in contiuare de suferit.Cam 97% dintre persoanele care ma cunosc,mai mult sau mai putin,ma considera infantila sau perversa,doar pentru simplu fapt ca-mi plac anime-urile. In mintea lor,o persoana,trecuta de o varsta,nu mai poate avea o asemenea pasiune(e jenanta din punctul lor de vedere). Voi ce spuneti? Ati avut parte de astfel de persoane,care sa va puna o eticheta,inainte de a discuta cu voi? Cum procedati? Cum va aparati de astfel de rautati gratuite? Eu personal ii ignor,nu ma obosesc sa incerc sa-i fac sa-si schimbe parerea(sunt adepta proverbului "cainii latra,ursul merge"). As vrea sa va citesc parerile,deoarece pentru mine este o chestiune importanta si delicata,iar opiniile voastre sunt la fel de importante! Va pup si va astept comentariile!
Moving like the speed of sound
      Feet can`t keep on the ground
                        Can`t stay in one place
                              Keep moving like a bullet train...

#2
Eu as spune perversa in sensul bun al cuvantului smile ( asta de la pervers la pervers). Sa nu crezi ca esti singura, si eu sant considerat 'copil batran" dar am invatat din propria experienta, ca gusturile si hobbyurile nu se discut. Chiar proprii mei parinti ma mai trag de 'ureche' din cauza acestui hobby. Asta poate ca majoritatea nu inteleg sau nu vor sa inteleaga aceasta idee sau alte ideei.

Oricum ca si tine , eu nu vb despre asa ceva si iii gnor' desigur e cel mai bine sa ii ignori. Un filozof spunea ''nu vb despre ceeea ce sti, deoarece lumea te va crede nebun. Si nu vb prea multe despre acest 'lucru' , indiferent ca fac parte din celasi grup, deoarece vor fi invidiosi si te vor face nebun pe ascuns.''

#3
Ah, prejudecati xD ce frumos suna, ce frumos aluneca pe limba xD
Prejudecatile sunt motivul major pentru care am decis ca e cazul sa ma maturizez, din anumite puncte de vedere. Acest cuvant imi da tremurici, atat de mult il displac.
@yzyy
Cand am citit ce cred alte persoane despre aceasta pasiune pe care o impartasim, mi-am vazut viitorul si mi-am dat seama ca nu imi pasa. Ca sa ma exprim corect, nu imi mai pasa. Era o perioada in care si eu eram judecata cu putere de altii de varsta mea pentru ca ma uitam la "cacariile" sau la "tampeniile" astea, asa cum se exprimau ei, atat de frumos. Pe atunci le aratam acel deget si le ziceam sa ma lase in pace. Cat despre parinti, mama era cea care ma certa si nu reusea sa isi dea seama ce naiba fac dar asta era pe atunci pe cand aveam Animax. Ma simteam prost, vinovata, de parca faceam ceva grav. Tin minte ca tot imi spunea: "Tu la din astea te uiti?"
Chestia e ca exprimarea ei ma punea pe ganduri. Am lasat-o in pace si apoi si ea pe mine si dupa ce am primit pc-ul, i-am dat bice. Si stii ce e interesant? Cat de multe am invatat din ele. Daca ii spui cuiva asta, ca ai de invatat din arta aceasta, isi da ochii peste cap. Dar anime nu inseamna desene animate in care era aventura si nu intelegeam mai nimic. Anime pentru mine inseamna mai mult decat o forma de relaxare. Am plans, am ras cu lacrimi si mi-am pus sentimentele la vedere la fiecare episod nou. E o pasiune, prefer sa mor din cauza unei pasiuni decat din cauze naturale xD
Si daca am ajuns aici, oamenii te judeca atunci cand pasiunile tale ajung sa fie mai importante decat altele. Spre exemplu, mai importante decat iesirile cu prietenii. Stiu ca intotdeauna vor fi inaintea lor si stiu ca probabil voi avea de suferit pentru asta dar m-am hotarat de mult.
Eram genul care judeca din orice, judeca din oricine si ma simteam mai presus, mai buna decat altii/altele pentru ca o faceam. Aruncam cuvinte jignitoare in stanga si in dreapta si ma gandeam, oare ce s-a ales de noi? Acum ma intreb, oare ce era in capul meu atunci? De ce ma credeam atat de interesanta, atat de importanta, incat imi doream ca cei pe care ii jigneam sa se aplece in fata opinii mele. A fost nevoie de educatie, m-am educat singura. Suntem conservatori, traim intr-o astfel de tara si nu facem mai nimic ca sa schimbam asta. Dar vad ca putin cate putin xD
Asa ca am incercat, incerc si voi incerca in continuare sa nu mai judec dupa ce ascult un cuvant din ceea ce vrea sa spuna o alta persoana. E nevoie de multa munca, simt asta dar de asemenea simt si placere atunci cand reusesc sa nu mai judec, atunci cand simt ca reusesc sa trec peste acel instinct.
De aceea, in ultimul timp gandesc astfel: Poti sa faci ce vrei, cat vrei, cum vrei si cu cine vrei cat timp nu ranesti pe nimeni si te simti bine. Nu e treaba mea daca iti place sa cresti serpi, nu e treaba mea daca vrei sa ai o duzina de copii, nu e treaba mea daca vrei sa fii o pasare singuratica toata viata. Treaba mea e ce fac eu. De ce sa petrec atata timp, facandu-i pe altii nefericiti sau cel putin incercand sa ii fac, atunci cand pot sa petrec acelasi timp, facandu-ma pe mine fericita xD.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#4
DeDal,ai perfecta dreptate! Traim in tara in care traim si ca sa schimbam ceva ar fi necesara o implicare mai profunda. Si nu sunt sigura,daca sunt suficienti candidati,pentru acest lucru. Da asa e,oamenii te judeca daca nu ai aceleasi pasiuni ca ei,te judeca daca esti impotriva curentului general si asta nu ai cum sa o schimbi. Trebuie sa inveti sa te aperi si eventual sa le raspunzi pe masura! Si privitor la auto-educatie...din punctul meu de vedere este cea mai buna alegere! Nimeni nu te poate obliga sa faci ceva,asa cum o poti face tu insuti!
Visum,nu ai nevoie de intelegerea nimanui! Tot ce conteaza este sa poti trai in pace cu tine insuti si cu pasiunile tale,fara sa-i afectezi pe altii si implicit fara ca altii sa te afecteze!
Moving like the speed of sound
      Feet can`t keep on the ground
                        Can`t stay in one place
                              Keep moving like a bullet train...

#5
Eh, daca stau bine si ma gandesc chiar si eu am judecat. In general , noi, astia tineri (nu te fac batrana yzyy) , mai mult generatia asta , toti incep cu nu stiu ce haine, nu stiu ce muzica, se schimba conform tendintelor, iar eu cred ca sunt toti ca niste roboti. Mai bine o fata inebunita dupa yuri si un baiat care sta sa se uite la un anime cu love , cel putin esti diferit. Da, critica doare, te deranjeaza ca cineva nu te intelege, aste pentru ca nu vrea sa faca asta, iar acelasi lucru il faci si tu, nu vrei sa ai de aface cu lumea lui. Cam asa a-s trage eu concluzia avand in vedere ca , atunci cand aveam in jur de vreo 10... hmmm, mai bine spus intre 10-13, 14 anii, se chinuiau prietenele sa ma scoata afara din casa. Da , eram inebunita dupa Naruto si Yu YU Hakusho, dar asta e altceva. Imi ziceau ca de ce ma uit la astea cand pot sa ies afara sa ma distrez, iar eu ziceam, ca pot sa ies si maine sa ma distrez, dar cum ma uit la Naruto Eh, apoi la liceu totul s-o schimbat, am intalnit o groaza de persoane care se uita la anime, deci , nu prea am probleme de genu. Nu discut despre aniemuri in general cu oamenii, prefer sa fiu discreta. Asa m-am obisnuit, iar daca ar fi sa-mi zica ceva, mmm, imi vad de treaba mea, nu ma bag, fiecare cu ce-l doare.
Mmmm, yzyy , nu am o activitate asa mare astfel sa-mi pese ce cred alti, nu prea sunt atenta pentru ca nu ma intereseaza, asa ca e or zice nu stiu, nu-mi pasa, nu vreau sa aud vreodata si asta este adevarul 4 ...
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”


#6
Draga yzzy, dupa cum spuneai si tu acesta este un subiect mai delicat. Cu totii ne confruntam cu problema prejudecatilor. Trebuie sa recunosc ca si eu ii judec pe ceilalti, dar in ultimul timp nu prea m-a interesat de nimeni. Problema este ca oriunde mergi, esti judecat si etichetat in tot ceea ce faci. Daca nu esti asa cum vor ceilalti, daca esti diferit, normal ca te judeca si te considera ciudata, aiurita. Societatea mereu e dura, dar nu trebuie sa te gandesti sa le faci pe plac celorlati. Trebuie doar sa fi tu, sa faci ceea ce-ti place. Iar cine iti va fi prieten nu va pune accent pe "defectul" tau, asa cum il numesc ceilalti. Si profesoara mea de romana a auzit de o colega ca se uita la anime si a intrebat-o ce sunt alea. Ea i-a spus ca sunt un fel de desene, dar mult mai dezvoltate, pentru ca nu stia cum sa-i explice profesoarei. Iar profa a ras si a spus ca noi nu mai suntem de desene. Huh, profa, ca sa sti, anime nu inseamna desene, ci arta! Iar din anime poti invata multe lucruri. Bineinteles, daca ai spune asta si altora, ar rade de tine. Dar ei nu inteleg si nici nu vor sa inteleaga. Fiecare traieste in lumea proprie si vede viata din diferite puncte de vedere. Dar dupa cum spuneai si tu, cel mai bine e sa-i ignoram pe ceilalti. Intr-un timp si mama imi spunea ca nu sunt copil mic sa ma uit la Naruto, dar i-am spus frumos ca Naruto nu e doar pentru copii. Eu una ma mandresc cu faptul ca ma uit la anime si ma voi uita mereu, indiferent de varsta pe care o am, dar nu prea imi place sa vorbesc despre asta cu ceilalti. Nu trebuie sa ne pese de parerea altora atata timp cat suntem fericiti.

#7
Mereu au fost, sunt si vor fi prejudecati, pana la urma fac parte din natura umana. Nu avem timp pe parcursul vietii noastre scurte sa ne documentam minutios cu privire la orice tema sau idee noua care trece pe langa urechile sau ochii nostri....daca ar fi asa, am fi toti omniscienti si ar urla intelepciunea in noi, ceea ce nu este cazul. Prin urmare recurgem in a mai asculta si ce spune gura lumii sau a ne multumi cu o opinie formata in mod superficial si instinctual, fara a patrunde prea adanc in subiectul respectiv. Poate ca nu este cel mai corect mod de a gandi lucrurile, dar cateodata e bine sa iti mai asculti si inima, nu doar ratiunea.

In al doilea rand, nu avem cum sa ne placa tuturor aceleasi lucru, suntem toti construiti in mod diferit, fiecare cu caracterul si personalitatea lui unica. Prin urmare, eu inteleg si pe cei care zic ca anime-ul e o prostie, deoarece sa fim seriosi, unele serii sunt total idioate si iti mananca neuronii, putand fi foarte bine bagate in oala cu emisiuni gen "Un show pacatos" sau "Acces Direct", nu inveti absolut nimic de la ele, iar daca acest gen de anime-uri au fost si primele tale contacte cu aceasta arta, este si normal sa iti faci prejudecati. Ca o analogie e la fel ca a mananca pentru prima data niste sarmale proaste, sa vomiti din cauza lor si sa nu mai mananci pe urma niciodata indiferent cat de bune le-ar face cineva, tocmai pentru ca ai amintirea asta neplacuta in minte.

O alta chestiune pe care vreau sa abordez cu privire la acest subiect este ca noi degeaba ne simtim ofensati, cei din comunitatea anime, ca suntem stigmatizati pentru hobby-ul nostru, deoarece nici noi nu ne lasam mai prejos. Ba chiar pot spune ca in acesti 8 ani de zile petrecuti pe diverse forumuri si chat-uri, am intalnit unele dintre cele mai rautacioase si pline de prejudecati persoane din viata mea, care habar nu aveau ce inseamna toleranta si respectul fata de cei care au alte opinii sau convingeri fata de ale lor afisand o asa atitudine de superioritate de parca prin vizionarea Death Note-ului au descoperit leacul impotriva cancerului.....foarte penibil.

Ar trebui sa ne vedem toti de treaba noastra si sa ne respectam reciproc, chiar daca nu impartasim aceleasi opinii, dar pana la urma e mai usor si mult mai rapid sa dai cu piatra in cineva decat sa stai sa il intelegi mai bine....doar avem treburi mai importante de facut, nu?
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#8
Lasati ciudatii mei perversi... o sa vina timpul in care ne vom intalni si vom iesi la un suc si un cartofior prajit - asta daca se va sacrifica Cartofior pt noi (glumesc).

Dar trebuie sa recunoastem, si noi judecam pe altii, fara sa vrem sau din ura. Exemplu eu, marele si mititelul PedoDreams.. asta poate din cauza ca nu intelegem, sau pentru majoritatea cred ca daca jignesti ii faci un bine.

Sincer sa fiu, nu e bine nici sa nu luam masuri, nu e bine sa nu ne pese, deoarece vom devenii inchisi in noi, si nu vom mai putea sa avem acel curaj si spun din propria experienta.

Imaginati va doar, sa fi martor la un accident si tu sa treci nepasator.

#9
Daca stau sa ma gandesc banuielile, apar ca urmare a nivelului scazut de inteligenta, alta explicatie nu gasesc. Nu ma refer la acea inteligenta, ci ma refer la informare. Adica nici macar sa incerce sa inteleaga, sa vada, sau sa intrebe.

#10
Dragii mei,ma bucur ca am reusit sa va atrag atentia cu acest subiect!! Chiar ma bucur! Hm...am uitat,totusi sa fac o mica precizare....si anume,ca doar o mica parte din persoanele de care va vorbeam,stiu ce inseamna anime-urile! Restul...habar nu au si cand am facut o incercare discreta,de-a le explica,singura chestie care au retinut-o,e ca sunt desene animate! Asa ca....fara comentarii! @.@
Angel,eu consider ca ai o atitudine buna,fata de acest subiect! Canalizeati energia catre lucruri cu adevarat importante...viitorul tau,imaginatia ta,tot ce-ti face tie placere!Daca reusesti asta,atunci ai sa poti sa fi fericita!
Romania,ai dreptate,suntem diferiti si nu putem sa cunoastem absolut tot ce exista pe lumea asta,dar opinia mea este ca daca insisti sa-ti spui parerea,e bine sa te informezi mai intai,macar la modul minim! Poate ca asa e,poate ca si noi aruncam cu acuzatii netemeinice,dar conteaza sa-ti dai seama la timp de chestia asta si sa incerci sa repari raul facut. Nu cred ca voi,cei mai mici ca varsta,decat mine sunteti stigmatizati pentru acest hobby(inca!),dar asa e,trebuie sa ne respectam reciproc,sau macar sa depunem un efort simbolic pentru asta.
Ali,niciodata,dar absolut niciodata nu mi-am trait viata in functie de parerile celorlalti! Si asa e,cine doreste sa-mi fie prieten sau apropiat,trebuie sa ma accepte asa cum sunt,deoarece si eu,la randul meu,fac la fel! Sper sa faci si tu,tot asa,cu conditia sa incerci sa ai tact si diplomatie,atunci cand iti impui punctul tau de vedere! E mai bine asa.
Visum,exact despre asta este vorba! Despre cei care habar nu au ce anume reprezinta un subiect,dar simt o nevoie acuta,de a arunca cu pareri,reprosuri sau ironii stupide! Poate ar trebui sa luam masuri,dar apare intrebarea daca merita sa faci efortul acesta! Idealismul este o marfa rara in ziua de azi!!
Da,e adevarat,nu suntem perfecti si nici nu cred ca v-om reusi vreodata sa devenim.Dar asa cum spunea DeDal,putem sa ne auto-educam! Si asta trebuie sa facem toata viata!
Deja intram mai profund in subiect si nu mai vorbim,strict de noi,cei pasionati da anime!Smile
Realitatea e ca eu am vrut sa va provoc la o discutie mai serioasa si pe plan general! Va multumesc ca ati postat,multumesc ca mi-ati impartasit gandurile voastre si va astept in continuare parerile,deoarece consider ca am ce invata de la voi! Va pup cu drag pe toti!
Moving like the speed of sound
      Feet can`t keep on the ground
                        Can`t stay in one place
                              Keep moving like a bullet train...




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)