Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Va place poezia?
Da.
80.00%
8 80.00%
Nu.
20.00%
2 20.00%
Total 10 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Poezii in Ritm de rap :)

#1
Credeam.

Candva crdeam in tine,
Ca ma iubesti indiferent de ritm si rime,
Dar mai apoi cand viata s`a descotorosit de mine,
Tu ai plecat lasandu`ma in bucati de mine.

Am invatat sa traiesc si fara tine,
Plangand zi de zi pe la colturi straine,
Dar cand viata te`a pedepsit si pe tine,
Tu te`ai intors plangand la mine.

Insa eu am invatat chiar de la tine,
Ca mila nu se mananca pe paine,
Asa ca te`am ignorat mai bine,
Lasandu`te putreda in remuscari divine.
INGERII SUNT SPIRITE INARIPATE,PRIETENI CU SPIRITUL TAU INARIPAT! :X:X:X My love GRAVITATION... 


DeeJay David feat Dony-Temptation [Mix by DeeJay Aliss] http://www.youtube.com/watch?v=gCif6BTxEfg BIG thx for subscribe and comment this song pupic

#2
okay....care-i faza pentru ca nu am inteles la ce te referi si nu mi sa parut ca poezia e gen rep...poate pentru ca nu am mai auzit de asa ceva pana acum. Mi-a placut sincer dar mai trebuie lucrat. E o inventie buna poezia in ritm de rap, asta daca nu cumva e plagiata( ma refer la idee). In orice caz am incercat sa o cant sa vad daca imi iese ceva rap :))) dar din pacate nu mi-a reuisit prea bine. Ai unele versuri fara logica....stiu...da chiar stiu... e poezie dar tot trebbuie sa aiba un pic de logica daca vrei sa inteleaga omul ce scrii ca de exemplu:
Citat:Tu ai plecat lasandu`ma in bucati de mine.
Deci versul asta te rog citestel cu atentie si zimi si mie care e faza cu " bucati de mine", poate ai vrut sa fac rima dar nu are logica si suna si urat, fara supare, dar arata groaznic, parca nu ii e locul acolo.
Citat:Lasandu`te putreda in remuscari divine
Asta a fost un vers frumos. Chiar mi-a placut. Partea cu "remuscari divine" e pus punctul pe i, a fost cireasa de pe tort, parca e un tort(poezia), din care mananci(versurile) si apoi dai de o aroma ce iti incanta papilele gustative("remuscari divine"). Daca e sa o iei logic....apropo de logica... nush cum pot fi remuscarile divine dar exista si oameni nebuni( exemplu: eu :)) ) care chiar cred ca exista asa ceva.

Lasand logica la o parte incearca sa nu mai mananci litere pentru ca poezia este frumoasa dar cand vezi litere mancate sau greseli de gramatica(nu e cazul la tine), arata urat si parca ti se taie sa o mai citesti.

Cam atat am avut de spus si astept si alte lucrari. Succes!
Uita-te in sus...
Uita-te in jos...
Acum uita-te la mine...
Fac misto de tine!!! 10

#3
Poezii in ritm de rap...hmm...pai rap-ul in sine reprezinta o poezie...adica faci un fel de pleonasm...daca vroiai sa te cred pe cuvant puneai muzica si da...iti spuneam...ai obtinut rap...adica...de la poezii mergem usor usor catre muzica...iar acestor versuri poti sa le asociezi si alte genuri de muzica...nu doar rap...intelegi ce vreau sa spun...sper...
Deci fara muzica atasata...este doar poezie...nu si rap...
Si acum...poezia este interesanta...nu am prea multe de adaugat...defapt...singurele prcizari pe care doream sa le fac, le-a facut deja Elena...nici mie nu imi place cum suna "bucati de mine"...defapt tot versul e putin cam fortat...dar in mare e ok...iar ultimul vers a fost superb...imi place cum ti-ai ales cuvintele pentru a-ti incheia poezia...chiar foarte frumos.
Succes in continuare.

#4
Nici nu ştiu cum naiba am ajuns la threadul ăsta, dar dacă tot sunt aici, barem să las şi-un comentariu.
Îmi pare rău să te dezamăgesc, dar ceea ce ai scris tu acolo nu-i nici pe departe poezie. Aş numi-o eşuare.
Sinceră să fiu, chiar mă minunez citind şi recitind aşa-numita poezie. Nu-i văd sensul. O poezie ar trebui să transmită ceva, dar în cazul acesta nu transmite absolut nimic. Oh, poate doar îmi provoacă mie greaţă.

Rap? Well, rapul cere şi rimă, iar rima ta e chinuită. Te sfătuiesc - prieteneşte, cred - să renunţi la ea, asta pentru binele cititorilor. Nu cred c-ai vrea să ştii în ce hal mă zgârie pe creieri.

Citat:Dar mai apoi cand viata s`a descotorosit de mine,
Tu ai plecat lasandu`ma in bucati de mine.

Ia te uită, mine rimează cu... mine.
Ah, da. Îmi explici şi mie cum naiba să fii lăsată în bucăţi de tine? Nu de alta, dar vreau şi eu să pricep, să nu mor proastă.

Titlul este total neinspirat şi banal; nu reflectă absolut nimic.
Măsura nu există, ritmul nici atât, iar muzicalitatea se pierde încă de la versul doi al primei strofe.
Versurile sunt puerile / banale.

Tema aleasă este, evident, folosită şi răsfolosită. Dragoste şi despărţire. Oh, ce tragic! * inserts sarcasm here *
Exprimarea ta lasă de dorit. Mila nu se mănâncă pe pâine? Nu pricep şi te rog, iartă-mă, dar nu-ţi înţeleg geniul mirobolant.

Mai ai de lucrat, şi-ncă mult. În primul rând ar trebui să citeşti ca să-ţi dezvolţi vocabularul [ proză, poezie - îţi pot recomanda nişte cărţi / poeţi dacă vrei ], şi-abia dup-aia să-ncerci să-ţi expui gândurile şi sentimentele, iar asta doar aşa, să-ţi iasă ceva cât de cât în bătaia vântului.
Dar ştii, dacă nu ai nici un pic de talent, mai bine o laşi moartă.

Succes în aducerea unei epave pe linia de plutire.
Ah, şi nu trebuie să-mi iei în seamă comentariul dacă nu vrei, adevărul e că nu mă prea interesează. Eu doar mi-am exprimat opinia în astă ţară democrată.
Dacă vrei să arunci cu roşii în mine, fă-o prin intermediul unui pm.
Edmond: [pauses, remembering what Fernand said when he asked why he betrayed him] It's complicated. Let's just say it's vengeance for the life that you stole from me.

#5
Mama mama, ce rai suntem >:D<

About the poem..da, trebe sa recunosc ca nu m'a impresionat deloc. Totusi, daca iti place sa scrii, keep going, I'm only trying to help, nu te descuraja.
Ideea nu e rea, e doar reciclata. Rima in schimb, my god..rima..da, zgarie. Sunt multe locuri in care poti s'o imbunatatesti, e pur si simplu prea simplista. Restu, ti'a spus lumea.

Now, the good part..Faza cu 'remuscari divine' a fost inspirata, desi ~un pic~ cam out of place pentru ideea ce incercai tu sa o transmiti. 'Divin' cu sensul de minunat,exceptional ar merge, si daca la asta te'ai referit, scuze.

All the best.

#6
ok.,aici vine marele rechin alb
bani si relati toata ziua imi fak
lacate de usi ,seifuri ,si combinatii
esti nebun ,cuvintele mele le inteleg doar fratii
imi chem echipajul ,transformat intrun cerc de patrate
cartierele sunt asa murdare si aglomerate
si in timp ke va intrebati cine sunt si ce fac
vin ca vocea lui dzeu asupra voastra si va vb depre punctul culminant
sunt raza de soare ,care va ofera caldura..
si cum ucid in strada ,va f-- direct in gura
fiule tu ma intrebi cine e cel mai frumos,de ce deranjez,,
eu te numesc fiul meu findka stralucesti si ma crezi
vere eu sunt tatal tau.,.am nascut atat de multe stiluri..
sunt un martir..te leg si te bag in chinuri
rad cu tine findca tu crezi ca e amuzant
vere ,sute de mii in buzunar am,sunt regele din diamant
nam omorat pe nimeni.doar contul mi lam amplificat
lam facut oficial cu stampila..dupa ce lam furat..
atat de multe tarfe au gura plina de cacat
au toate fata de necostat si de scuipat
sunt atat de rece si incins ca un fier cald
sunt atat de fermecat de fete in pat
toate ma vor ,si nu stiu ke draku sa le mai fac




marele albastru,bumbac,oras
in orasul meu sunt un fel de nas
bat greu,nimeni nu se joaka ku mine
vezi ke face frate ,ka nu face bine
numele meu subliniat chiar de tine
droguri ,tarfe.pesti ,bani si crime
menaje a trois ,lovesc cu piciorul in calea mea
cizme gucci,diamante svaroscki,a cui e vina..
mii de lovituri de cateva sute de dolari zi de zi dau
nam taxe de platit ,am vile unde sa stau
ghinion akum pe spatele lor ka mam intors
priviti in jos fraierilor..k am sa va intork pe dos
pastrez aceste vorbe intrun aliaj de siguranta
dau delete buruienilor de oameni si i skuip pe fata
ei spun ca lukrurile bune vin de la cei care asteapta
asa ca eu nam niki un stres ,am mintea prea desteapta
la naiba .eu doar va cer o intrebare
vreau sa stiu kine e aici kel mai tare
atat de popular,ar trebui sa ma pozezi
alti dorm kand noi suntem inka treji
banii nu patrund nikiodata la cineva in casa
banca este cea care e de fiekare data pe faza
lau arestat pe prost in timp ce manca
si pt toate astea la dat in gat fina-sa
timpul este bani,si numi pot permite vreo intarziere
e timpul sa vezi ke pot fake in nike-urile mele
diamante rotunde,ceas rolex la mana
mercedes clasa e, mafia ma suna
tarfele imi ofer de fiekare data un apetit
smekeri fac ke vor ,de fiekare data am sa zik



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Dragoste in ritm de rapp Nywa 46 28.894 08-03-2013, 11:22 PM
Ultimul răspuns: RalucaGabor
  Cu ritm în sânge hiimera 2 1.972 06-03-2012, 09:35 PM
Ultimul răspuns: Rain
  O viata traita in ritm de rock Who said i have to be normal 13 12.720 17-01-2010, 12:08 AM
Ultimul răspuns: Abbeh.
  Poezii...Poezii...Eu le scriu si eu le distrug frumusetea... Serenity 6 4.734 29-03-2008, 07:23 PM
Ultimul răspuns: Kajin


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)