Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Originea nick-ului

#31
Poi inainte aveam Onytsa.
Povestea este una tragica21.
Totul a inceput acum cativa ani, cand geniala mea mama mi`a spus asa, apoi toti imi spuneau asa. Ma strigau asa. Pana cand asa mi`a ramas porecla. La scoala toti imi spuneau Onytsa, chiar si vecinii.
Apoi prietenii imi spuneau Onytsa, iar eu ma enervam14. Pe mess majoritatea imi zic Onytsa si colegii tot Onytsa imi zic. Ei bine, acum m`am obisnuti cu asta si imi place, ma caracterizeaza.[copilaroasa].
Hiroko, nu pot spune ca are o origine anume. Pur si simplu citeam ceva despre Harajuku si mi`a venit cuvantul asta in minte. Si asa a ajuns nick`ul meu.

#32
well, primul nick (silver-witch) vine de la numele unei poze (cautam eu asa ceva pe net intr-o zi si am gasit o fata frumoasa pe o masa si cand am dat sa o salveze in comp mi-a aparul silver_witch, insa eu am vrut sa ii schimb ceva la el si asa a aparut silver-witch)
apoi wasp (viespe in engleza) vine, de fapt, de la porecla unui personaj dintr-o carte de care eu m-am atasat (desi e fata si eu sunt tot fata). aveam de ales dintre plague si wasp si eu, ca fetita dementa ce sunt, nu am vrut sa il iau pe plague caci suna a nume de baiat asa ca am adoptat numele de wasp. iar bozo (ala de mai jos...acum am un lapsus si nu imi mai aduc aminte cum i sa zice) vine de la numele sotului meu (imaginar) iar povestea lui e urmatoarea...eram eu intr-o zi in autobuz cu sor-mea si, ca de obicei, ne bateam joc de cativa tipi din fata noastra si nu mai stiu eu ce ii zic si ea vine cu replica "-exact ca bozo, nu?"...nu mai stiu exact de unde era numele asta da mie mi-a placut si acvum am un sot si un prieten(imaginari amandoi) care sunt cam prin orice propozitie care o zic.
"Cum Satana a fost astfel condamnat sa vagabondeze, sa colinde si sa n-aiba deloc stare, el nu are niciun salas al lui, caci desi detine, gratie naturii sale ingeresti, un soi de impertinenta in apele murdare si in aer, asta face totusi parte cu siguranta din pedeapsa ce i-a fost data, cea care il sileste... sa nu aiba niciun loc sau un teritoriu stabil, unde sa ii fie ingaduit sa isi odihneasca talpile picioarelor."
[Imagine: hopeestheim.png]

#33
Din nou eu.
Poi da, dupa cum vedeti am un nick nou si anume Zăpă.
Cum mi-a venit ideea pentru acest nick? Usor.
Eram la ora de matematica, iar eu desenam. Deodata profesorul ma scoate la tabla si ma pune sa rezolv nu stiu ce exercitiu la algebra. Incep sa rezolv eu si intr-un sfarsit termin.
Vine proful la mine, se uita la tabla, la rezulat si apoi imi zice ceva de genul:
- Poi nu e bine.
Ma uit la el si apoi la exercitiu si iar la el si iar la exercitiu, pana cand imi zice:
-Poi cu vrei sa-ti dea bine daca tu ai gresit aici?(si mi-a indicat locul)... Zăpă!
Si de atunci toti imi zic Zăpă (dar si Onytsa) si uite asa a ajuns nick-ul meu Zăpă.4

#34
Sasha -Musa*

Imi plac ambele, dar in special Musa * ,e mai mult numele meu scenic . Eram Sasha inainte de intra in trupa de creatie a scolii si totul ce fac e legat de muzica. Uneori , fac si pe muza 65 ,desi imi place mai mult sa critic 21. Ma enerveaza ca unii spun Musa ( suna de parca fac parte din insecte ,urasc asta),
se citeste Muza . Iar de ce nu am scris z in locul s ? Motivul este ca imi placea italiana si asa a ramas .
[Imagine: aaaakip.jpg]

#35
După cum aţi observat de ceva timp, nu mai am nickul "Ayu", ci Ayuka.Ce m-a făcut să nu mai fiu draga "Ayu" şi să fiu "Ayuka" ? Umn, să încep cu începutul.Iniţial, Ayu venea de la Ayumi, care venea de la MissAyumiYamada, care venea de la Ayumi Yamada, tipa roşcată din Honey & Clover (deşi îmi place mai mult de Hagumi Hanamoto)."Ayu" părea copilăresc şi prostesc şi mai ales "Ayu-chan" (dea, mi-am dat seama mai târziu).Aşa că mi-am dorit ceva mai multă seriozitate în numele meu şi am adăugat "ka", şi acum chiar sună mai bine, din punctul meu de vedere, şi mult mai matur.A fost ceva de moment, nu am stat să procesez ceva timp chestia cu nicknameul.Mi-am zis că "Ayu" nu e deajuns, aşa că uite unde s-a ajuns, la minunatul nickname "Ayuka".
I've only been in love with a beer bottle and a mirror.
(Sid Vicious)

#36
Originea nickului meu e un pic mai ciudata. Totul a inceput cand am primit porecla Sissi. Imi placea foarte mult, fiindca era un nume de printesa21 Intr-o zi, cautam pe net ceva poze anime cu tipe mai emo-princess(ii trebuia la o colega si m-am oferit voluntar la cautare). Si titlul unei imagini era Sinderella. M-am gandit oare ce semnifica si atunci mi-am dat seama:
Sinderella vine de la Cinderella(Cenusareasa in romana). Si sin=pacat. Iar cum porecla mea era Sissi, m-am gandit ca mi se potriveste. Si bum-bam, asa a ajuns ca Sinderella sa fie nick-ul meu. Si imi place foarte mult4
[center][Imagine: 140ae5t.png][/center]
Mersi Mimisor!
[center]Ahaha.Nu.
[/center]


#37
Păi nick-ul meu vine de la o veche obsesie. La un moment dat m-a lovit inspiraţia şi am vrut şi eu să-mi fac un fic. Numele personajului principal: Sayuuki. Yuuki (nu ştiu dacă se scrie cu doi de "u", dar fie) înseamnă, în japoneză, zăpadă. Pe mine mereu m-au inspirat lucrurile liniştite, cum e zăpada, aşa că mi-am folosit şi eu puţinele cunoştinţe japoneze că să-mi creez un pseudonim (adică nume fals). Şi aşa am rămas cu nick-ul "Sayuuki", nume care apare şi-n semnătura mea 10.

#38
Păi de ce să încep cu primul, că vă plictisiţi.
Am avut [Biu.], oarecum de la Bianca, numele meu. Era un tip nesuferit şi n-aveam chef să vorbesc cu el. Când m-a întrebat cum mă numesc am spus scurt "Biu" şi de atunci aşa îmi zic toţi afară.

Apoi Abigail, pentru că aşa îmi spun bff-urile mele. Au amestecat cuvântul Bia şi a ieşit Abi, iar de atunci a rămas Abi, Abigail, Abigailuţă, când suntem doar trei.

Acum e Anto, pentru că ieri am fost în skate park şi un tip mi-a spus că "am faţă de Anto". So, mi s-a părut stupid, dar cei din skate park [şi pe care-i cunosc şi pe care nu] îmi spun Anto.

#39
Hmm nici nu stiu de unde mi-a venit ideea sa imi pun numele Lette ...
Mi se pare ca am vazut undeva pe hi5 numele Lettitia si m-a bufnit rasul dupa care am zis sa il mai ajustez umpic pentru un nume perfect si a iesit Lette.. prima oara am vrut sa il pun "Lett" dar am zis ca trage prea mult spre cuvantul in engleza"let" , asa ca m-am razgandit si tot Lette a ramas 19
Just the
way you know me..

#40
Fanii Sonata Arctica stiu de unde vine nick-ul meu. Cum nu sunt prea multi fani Sonata pe aici, o sa explic. Unia e cel de-al cincilea album de studio al formatiei finlandeze de power metal Sonata Arctica.
Photo
Mi se pare ca suna a nume de fata, e scurt si mi se pare potrivit ca nick. De obicei imi place sa-mi pun nick-uri dupa melodii sau nume de albume, mai ales daca sunt dintr-un singur cuvant. Nu prea imi place sa am nick-uri de 10 randuri, ci mai mult ceva ca o porecla, ca un alt nume.
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)