Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Orientarea sexuala

Nu inteleg de ce toti fanaticii indoctrinati trebuie sa se foloseasca de Biblie, in conditiile in care se pot folosi la fel de bine de "Istoria Pamantului de Mijloc" pentru ca are cam acelasi efect pentru noi cei care putem gandi si singuri.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

(27-01-2013, 12:28 PM)Lia A scris: Nu inteleg de ce toti fanaticii indoctrinati trebuie sa se foloseasca de Biblie, in conditiile in care se pot folosi la fel de bine de "Istoria Pamantului de Mijloc" pentru ca are cam acelasi efect pentru noi cei care putem gandi si singuri.


Felul in care gandesti e datorat in mare parte mediului si imprejurarilor in care ai crescut si poate, doar poate, intr-o mica masura modului constient in care ai analizat lucrurile. Deci fanaticii indoctrinati, care dedica acea mare parte Bibliei, chiar aleg felul in care gandesc, spre deosebire de tine, care ai fost influentata fara sa stii/vrei in legatura cu asta. Daca te-ai fi nascut in America de Sud probabil credeai acum in Quetzalcoatl si Tezcatlipoca.
In al doilea rand, nu te pune nimeni sa intri cu manusile de box in ringul de judo. Cu alte cuvinte, daca nu iti place sa discuti despre homosexualitate din perspectiva religioasa, nu te forteaza nimeni sa o faci. Nu de altceva, dar daca ai de gand totusi sa faci asta o sa patesti exact ca un boxer in lupta cu un judoka, si anume o sa primesti un picior in nas. Asta inseamna ca nici noua, celor care nu gandim singuri, nu ne prea intereseaza de cei care o fac cu succes si prost.
Daca vrei sa discuti despre homosexualitate in perspectiva religioasa, te rog elaboreaza un contraargument. Daca nu, e de ajuns sa spui ca argumentul respectiv nu e valabil in afara religiei (ceea ce de altfel stim deja). Daca te apuci de facut apologia ateismului la o dezbatere care nu are legatura cu asta nu arati decat frustrare in legatura cu un argument ce nu ar trebui sa te afecteze.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

Tu, Sy, esti idiot ca de obicei pentru ca na, asta iti e meseria, sa fi teologul care nu accepta ca religia nu trebuia adusa in orice subiect si infipta oamenilor pe gat ca argument. De ce trebuie sa vin eu cu un contrargument? De cand e religia un argument solid si incontestabil?

Spare me the rest of the stupid details. Asa cum nefumatorii sunt deranjati cand cineva le fumeaza in fata si incearca continuu sa ii convinga sa fumeze (nu pe mine, eu deja o fac), asa sunt si eu deranjata cand cineva imi arunca in fata religia.

Si nu sunt atee, sunt agnostica, inca nu am gasit religia in care sa cred. Daca tot am crescut influentata macar am putut inlatura un element din ecuatia asta pe care sa-l decid singura. Sunt sigura ca sunt mult mai deschisa la minte ca cineva care a stat toata viata lui in acelasi loc.

I just have low pain tolerance for stupid bullshit.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

Citat:Tu, Sy, esti idiot ca de obicei pentru ca na, asta iti e meseria, sa fi teologul care nu accepta ca religia nu trebuia adusa in orice subiect si infipta oamenilor pe gat ca argument.

fii*

Citat:De ce trebuie sa vin eu cu un contrargument? De cand e religia un argument solid si incontestabil?
De cand te-ai bagat intr-o disputa de argumente religioase. E clar ca postarea lui Storymaker foloseste ca sistem de reper Biblia. Daca tu nu o faci nu vad de ce te-ai bagat in seama pe chestia asta. Singurul lucru de care puteai sa te legi era faza cu 'In concluzie, religia ar trebui si ea luata in considerare', dar cum tu te-ai decis sa faci pe frustrata pe-aici uite ca adunam o pagina de off-topic ca sa te lamuresc ce e aia dezbatere.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

Motivul pentru care religia nu este introdusa in dezbateri este pentru ca exista aceasta intoleranta. Dar daca vreti sa facem asta eu sunt perfect dispus

In primul rand as vrea sa subliniez ca daca nu a fost spus de Iisus este o invetie facuta de oameni. Acceptati asta pentru ca daca nu ar fi asa nu s-ar fi separat biserica acum o mie de ani. Exista o diverenta intre credinta si biserica.

Pana sa vreau sa raspund la acest post eram de opinie ca Iisus nu a spus absolut nimic despre homosexuali. Aparent am gresit in privinta asta: http://rainbowallianceopenfaith.homestea...Gay01.html

Daca vreti sa citit acel articol si sa intelegeti ce vrea sa zica aceasta discutie e inutila pentru voi si veti face un pas spre a vedea diferenta intre credinta si religie.

Nu o sa stau sa verific in biblie daca e 100% adevarat, cum nu o sa stau sa verific daca tot ce ziceti si voi e adevarat.

Citat:In biblie spune un sfant asa : Omul trebuie sa fie asemeni ingerului, dar daca nu se poate abtine de la cele trupesti, sa se casatoreasca, pentru a nu trai in curvie. Omul casatorit nu pacatuieste.

Lucifer este un inger. Un exeplu pe care toata lumea il stie. Dupa el mai sunt si Nephilimi (sper ca asa se traduce in romana). Ingeri care se imperecheaza cu oameni si apoi pleca sa isi vada de treaba lor. Super moral acolo.

Si de cand casatoria impiedica curvia? Trebuie sa ne aducem aminte ca, dupa spusele bibliei, oamenii au fost de doua ori in numar foarte mic. Ma indoiesc ca Adam s-a casatorit cu toate ficele lui ca sa isi faca copii. Noe si ai lui nu cred ca aveau si un preot cu el. Revenind la curvie, casatoria nu te impiedica cu nimic.

Citat:Religia dezvolta ceea ce se cheama "moralitate"

Sa ne amintim despre obiceiurile de acum cateva sute de ani. Religia spunea ca cineva acuzat de vrajitorie trebuie sa fie legat de un bolovan si aruncat la inec. Daca plutea era ucis pentru vrajitorie. Daca nu toata lumea se bucura ca nu era o vrajitoare si ignorau ca cineva tocmai a fost ucis. Foarte "moral" din partea lor si in concordanta cu a cincia porunca. La fel de moral ca orice persecutie a altor credinte.

Si vorbind despre credinta de cult. Care este credinta de cult in crestinism? Cea catolica sau cea ortodoxa? Din cate stiu au o istorie "aproape" identica si se roaga la acelasi Dumnezeu. Si totusi atatea sute de ani au existat lupte intre cele doua si daca credeai in una puteai deveni sclavul cuiva din cealalta.

Din cate stiam eu credinta era despre intelegere, despre bunatate. Viata este un test ca sa vezi unde ajungi dupa moarte. De ce ar fi treaba cuiva sa impiedice homosexualitatea? De ce ar trebui sa intervina cineva in testul persoanei respective? Daca Dumnezeu a facut tot pe acest pamanat el a facut si homosexualii. O credinta despre iertare ar da teste ale caror rezolvare este iertarea, nu persecutia. Daca Dumnezeu spune sa facem doar lucruri bune atunci sa impiedici ceva, orice, este sa fi impotriva lui.

Cred ca m-am indepartat cam mult de la subiect prin aceast ocolis credinta =/= religie.

Ce este pacat despre homosexualitate? Despre Iisus am vorbit mai sus. Nici una dintre cele zece porunci nu vorbeste despre asta. De altundeva de unde putem sa credem cuvantul lui Dumnezeu? Restul a fost scris de oameni si este doar cuvantul unor oameni. Poate ca erau credinciosi si aveau impresia ca li se sopteste la ureche ca asta e vointa lui Dumnezeu. Dar de unde stim ca e asa si nu era cel mai frumos dintre ingeri? La urma urmei si Hitler credea ca Dumnezeu ii spune sa impiedice un pericol.

@Syryus la un nivel profesionist ma indoiesc ca acea lupta ar iesi cum crezi.

@Lia chill. If they are spiting bullshit you just have to feed it back to them. E o diferenta intre cei ce stiu religia si cei ce se agata de cateva citate si ignora ce inseamna sa crezi
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

@MajinCloud Cam tot ce ai spus e off-topic. Toate lucrurile pro si contra homosexualitatii trebuie luate in ecuatie, incluzand religia, care este (sau a fost) baza morala a oamenilor contemporani.

Uite de ce cred eu in ortodoxie si crestinism in general: Biblia poate fi interpretata in foarte multe feluri. Oamenii rai pot sa se foloseasca de asta pentru a-si scuza slabiciunile si a preacurvi avand si tupeul sa spuna ca Dumnezeu chiar i-a impins la asta (linkul dat de tine). Dar sti tu ce face ortodoxismul ca fiind o religie demna de urmat si ce face interpretarea bibliei de catre parintii ortodoxi ca fiin cea corecta? Faptul ca ei, fata de altii, au fost oameni buni la suflet, umili si iubitori ce nu au vrut decat binele nostru. Aceste mici si simple calitati ce par sa dispara in ziua de azi i-au salvat de la a manipula prin biblie. Catolicii au facut ce au facut, dar ortodoxii au ramas drepti. Iar cand vezi un calugar plangand pentru noi, nu poti sa nu iti fie mila cat si sa privesti cu drag asa un om. Oamenii buni nu manipuleaza si nu folosesc scuze pentru a face fapte rele.

Sti de ce s-a raspandit religia? Fiindca sfintii au facut minuni. Ai vedea asta daca ai citii mai mult. Si niciodata nu au cerut bogatii sau lucruri lumesti, atat de buni si umili erau. Asa ca, te rog nu mai judeca superficial. Iti multumesc.






Am scris asta ca sa arat de ce religia merita luata in consideratie intr-o dezbatere ce are legatura cu toti oamenii (incluzand foarte multi crestini).
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U

(27-01-2013, 07:18 PM)Storymaker A scris: @MajinCloud Cam tot ce ai spus e off-topic. Toate lucrurile pro si contra homosexualitatii trebuie luate in ecuatie, incluzand religia, care este (sau a fost) baza morala a oamenilor contemporani.

Uite de ce cred eu in ortodoxie si crestinism in general: Biblia poate fi interpretata in foarte multe feluri. Oamenii rai pot sa se foloseasca de asta pentru a-si scuza slabiciunile si a preacurvi avand si tupeul sa spuna ca Dumnezeu chiar i-a impins la asta (linkul dat de tine). Dar sti tu ce face ortodoxismul ca fiind o religie demna de urmat si ce face interpretarea bibliei de catre parintii ortodoxi ca fiin cea corecta? Faptul ca ei, fata de altii, au fost oameni buni la suflet, umili si iubitori ce nu au vrut decat binele nostru. Aceste mici si simple calitati ce par sa dispara in ziua de azi i-au salvat de la a manipula prin biblie. Catolicii au facut ce au facut, dar ortodoxii au ramas drepti. Iar cand vezi un calugar plangand pentru noi, nu poti sa nu iti fie mila cat si sa privesti cu drag asa un om. Oamenii buni nu manipuleaza si nu folosesc scuze pentru a face fapte rele.

Sti de ce s-a raspandit religia? Fiindca sfintii au facut minuni. Ai vedea asta daca ai citii mai mult. Si niciodata nu au cerut bogatii sau lucruri lumesti, atat de buni si umili erau. Asa ca, te rog nu mai judeca superficial. Iti multumesc.


Sweetie, tin sa te contrazic in privinta asta. Nu stiu cata dreptate am, dar vad lucrurile altfel. O sa incep cu un mic detaliu care nu-i legat direct de discutia asta. Marea Schisma a cam avut loc din ratiuni politice. Nu sunt tone de diferente de interpretare a Bibliei intre ortodocsi si catolici. In al doilea rand, toate religiile au "oameni buni la suflet, umili si iubitori". Aici apare o singura problema: toata bunatatea asta se cam da cap in cap cu religia bagata cu forta pe gat. Ai adus vorba de sfinti. Uite, fix aia erau oamenii buni la suflet, umili si iubitori. Daca nu intram in chestii de genul "O fi facut asta numa' fapte bune, da' s-a nimerit sa nu fie de-al nostru. In Iad cu el.", si asa-numiti sfinti au existat prin toata lumea. Chiar mai mult, din cate stiu eu, majoritatea predicau despre acceptarea celorlalti, nu aruncau in ei cu pietre.

Si asa am ajuns la subiectul topicului, orientarea sexuala. Consider ca homosexualii, lesbienele, etc. sunt perfect ok, atata timp cat:
1 Nu fac asta din vreun moft, de exemplu pentru celebritate. Mi se pare absolut stupid ca tu, in calitate de vedeta, sa te saruti sau ceva cu o persoana de acelasi sex doar pentru ca stii ca poate sa iasa un scandal.
2 Nu se manifesta public exagerat. Aici ma refer la parade si toate cele. O Straight Pride Parade ar fi considerata stupida, poate chiar discriminatoare.

Asa, multi aduc contraargumente legate de casatorie, reproducere si altele. Nu mi se pare ca planeta duce lipsa de populatie. De fapt, sunt multi copiii abandonati sau orfani. De asemenea, cred ca ideea cu faptul ca ala mic are nevoie de "modele" mama-tata, cred ca orice copil ar duce-o mai bine cu doi tipi/doua tipe decat fara parinti.

In concluzie, oamenii pot sa iubeasca pe cine vor, dupa parerea mea nu e nimic rau in asta.
[Imagine: tumblr_lv3rziB5Jg1qcnuye.gif]

@Storymaker am raspuns pe acelasi topic pe care lai deschis chiar tu. Pentru ca in afara de "religia spune ca homosexualitatea e un pacat" restul a fost proaganda

Nimeni nu zice ca Dumnezeu ii impinge pe oameni la homosexualitate. Opinea mea este ca lui Dumnezeu nu ii pasa despre asta. Daca ii pasa nu ii facea.

Cum poti sa spui ca a asupri libertatea cuiva te face un om bun la suflet, umil si iubitor? Ai vazut vreodata un calugar care sa planga printre oameni care sa refuze sa primeasca sau sa dea ajutor unui homosexual?

Gaseste citatul din biblie care spune ca homosexualitatea nu ar trebui legalizata. Legalizata ca sa nu mai exista curvie in asta. Arata cine a zis asta. Cine era acea persoana si de ce a ziso. Este imoral nu e un argument. Si ar fi ideal sa nu fie o anlogie pentru ca, precum ai spus, nu trebuie sa manipulam citate.

Nu discutam despre religie aici. Daca vrei sa facem asta deschide un topic. Nu imi pasa de ce s-a raspandit religia. Este treaba fiecaruia daca vrea sa creada sau nu. Daca esti credincios ar trebui sa stii ca nu e treaba ta sa ii judeci pe cei ce nu cred. Daca nu crezi ar trebui sa stii ca logica ta nu tine pentru toata lumea. Deasta nu se aduce religia in discutie. Si sa nu uitam cate religi exista pe planeta
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

Avand in vedere ca fiecare fiinta are un sistem de reproducere,actul sexual intre 2 persoane de acelasi sex este o anomalie,deoarece sunt incalcate legile naturii.
Propun un exercitiu:daca intreaga umanitatea ar suferi de homosexualitate,cum ar mai avea loc perpetuarea speciei?
"Cand vezi un om bun, incearca sa-l imiti; cand vezi un om rau, analizeaza-te".



Cum ar mai avea loc perpetuarea speciei? In vitro.
Si pe moment nu "sufera" intreaga umanitate de homosexualitate.
[Imagine: tumblr_lv3rziB5Jg1qcnuye.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
3 Vizitator(i)