Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Orientarea sexuala

Pai este un subiect interesant si merita dezbatut. Incerc totusi sa ma abat de la super-discursul meu21 Imi voi spune parerea in cateva randuri.
In primul rand, fiecare are dreptul sa iubeasca pe cine vrea si cand vrea. Eu nu ma opun, fie ca respectivele persoane, sa zicem, sunt gay/lezbi/bi.22 Adica intr-adevar, este greu sa-i intelegi punctele de vedere ale unei anumite persoane, dar nu totul se bazeaza pe aparente; Conteaza si felul in care intelegi tu situatia, din punctul de vedere in care vorbesti despre acest subiect.39
Am observat discutiile voastre in acest topic. Asa cum am mai spus (si sunt sigura ca nu numai eu), fiecare actioneaza si gandeste dupa cum vrea. Inca o chestie importanta. La un moment dat, am vazut ceva de genul ca cineva a devenit gay/lezbi/bi din cauza anime`urilor/manga`urilor de acest tip. Eu nu cred. Nu vizionez de mult timp asta, dar pot spune ca este pura imaginatie. Pana si ficurile se incadreaza aici. Fiecare are accesul la asta, iti place. atunci da. Dar daca nu esti de acord cu asta....22
Well, asta este parerea mea. Intr-un cuvant, nu ma bag in treburile altora. 33
Iata ca tot m-am intins cu randurile2121

A fi diferit nu înseamnă automat a fi bolnav . Consider că este nedrept să judeci la rece o persoană după orientarea sexuală .
Omenirea a evoluat destul de mult , oare le este atat de greu oamenilor sa accepte ca unii dintre noi iubesc altfel ? Pana la urma sexualitatea tine de intimitate , este ceva personal si nu ar trebui sa fii judecat in functie de ea .Zuppy09
Am să-mi trag un glonţ în cap
Şi-am să-mi fac o gaură
Ş-am să vad lumea prin ea
Într-o altă aură .

Maybe I was naive, got lost in your eyes, and never really had a chance…

Make you wish you never, wish you...
Wish you never never, wish you never been born

Nu inteleg de ce prin afirmatia sunt gay, sunt lesbiana sau sunt bisexual(a), o persoana poate fii cracterizata drept "bolnava". Sexualitatea, inca de la inceputuri, a fost un subiect Tabu, pastrat in taina, tocmai din cauza fricii de a fii judecat. Cu trecerea anilor, fiecare persoana a invatat sa imbratiseze defectele sau atuurile pe care le are si sa le impartaseasca si cu ceilalti. Sa iti afirmi sexualitatea mi se pare un gest cu adevarat curajos, pe care nu multi il pot face tocmai din teama de a fii etichetat drept "bolnav".
Mai sus cineva mentioneaza ca un/o cunoscut(a) a devenit bisexual(a), deoarece a citit multe manga-uri. Personal, nu cred ca asa ceva este posibil. Tin sa cred ca persoana respectiva ori si-a descoperit adevarata sexualitate, ori a avut curajul sa se afirme in sfarsit.
Orientarea o descoperi pe masura ce te maturizezi, deoarece este inauntrul tau si nu pentru ca media sau interetul promoveaza asa ceva.
Asa ca a fii diferit fata de ceilalti nu este un defect, este mai degraba o trasatura unica pe care trebuie sa inveti sa o accepti asa cum e.

@Black Pearl, iti dau dreptate.
Adica este nevoie de maturitate in cazul asta. Si bineinteles, nimeni nu poate fi catalogat [pe nedrept, ce-i mai rau] bolnav si doar ca sa se stie respectivul/respectiva in treaba.
Chiar nu este un defect asta, adica faza cu orientarea sexuala, asa cum ai spus si tu BP, a fi diferit, reprezinta ceva minunat si special. Well, imi plac discutiile de pe`aici39

Citat:Mai sus cineva mentioneaza ca un/o cunoscut(a) a devenit bisexual(a), deoarece a citit multe manga-uri. Personal, nu cred ca asa ceva este posibil. Tin sa cred ca persoana respectiva ori si-a descoperit adevarata sexualitate, ori a avut curajul sa se afirme in sfarsit.
Well waddya know ^^ I agree with this too :] 'cuz it's frickin' true, dar eu nu am reusit sa imi exprim parerea asa bine, si ma bucur ca ai facut-o tu, Black ^^


BUT, my friends, let's face it. This is Ro-fucking-mania, si 10 din 11 persoane sunt rasisti sau fac discriminari 78
U see, ei se tem de ceea ce nu inteleg, dar se tem de oameni care practic nu au nicio problema mintala, care practic, nu le pot face niciun rau, si care nu le vor raul. In schimb le este oferita discriminarea pe tava 78 and why? Try to figure this ^^ it's too simple >.>
---MY YAOI BLOG-- *click*
[Imagine: _Gay_Rights__by_Minty_Hippo.png][Imagine: Not_a_choice___stamp_by_ethereal_cr.gif]
Why is it that, as a culture we are more comfortable with seeing two men holding guns than holding hands? [Ernest Gaines]


Uuu, un subiect interesant.
Eu personal nu am nimic cu persoanele care sunt atrase de persoane de acelasi sex (doar ca unele lesbiene ma cam calca pe nervi), ba din potriva, eu chiar le sustin. Si nu cred ca homosexualitatea sau bisexualitate sa fie o boala. si nu ca nu as stii ce vorbesc, pentru ca am avut eu dea face cu astfel de persoane si un lucru a fost cert: eu sunt eu, voi sunteti voi. Nici cu casatoria intre persoane de acelasi sex nu am nimic. Adica, daca doi oameni se iubesc, se iubesc. Asta nu e ceva ce poti tu controla, dragostea e dragoste indiferent pe cine iubesti.
Pai, cam atat am avut de spus, desi m-am cam balbait.
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt

@~MusicxD~ and @Yaoi Queen intradevar acest subiect este mai delicat si necesita maturitate intr-o anumita masura, dar daca receptorul in aceasta discutie pus si simplu nu vrea sa perceapa mesajul pe care noi vrem sa il transmitem, fiti sigure ca nu vom reusi sa ii schimbam parerea prea curand. Imi pare rau ca aceasta situatie este catalogata drept "nenaturala, "ciudata" sau mai stiu eu cum, dar pentru ca o persoana sa isi schimbe radical parerea actuala (negativa bineinteles) va mai dura.
Doresc sa cred ca in viitorul apropiat lumea va fii mai toleranta, mai umanista si mai blanda cu cei din jur. Nu vor stii nicodata cand "ala bolnav" le va sari in ajutor.

With love
Blackie >^.^<

Sincer n-am citit decat primele posturi si mi-a fost de ajuns sa vad ca parerile sunt impartite. Incep prin a spune ca diferenta intre normal si anormal nu se face chiar atat de usor pe cat se crede . La urma urmei, ar exista doua criterii ... Primul dintre ele este cel statistic, conform caruia, majoritatea este normala si cei aflati in inferioritate nu . Daca e sa ne luam dupa asta, atunci in cazul in care ar fi mai multe persoane care sunt atrase de altele de acelas gen, cei care sunt straight, ar fi anormali, nu-i asa ?

Un alt criteriu e cel al normei sociale, dupa cum spun chiar manualele de psihologie, care ne informeaza ca sunt anormali cei care incalca normele sociale . Daca intr-o tara e normal ca populatia sa fie gay, in alta, acest lucru ar fi privit ca o prostie.

Am inceput cu "vrajelile" astea ca sa ajung la concluzia ca fiecare, poate, la urma urmei, sa faca ce vrea, nu ? La asta se rezuma libertatea, sa faci ceea ce doresti , fara sa-l deranjezi pe cel de langa tine [ lucru care tine de bun simt, dupa parerea mea ]. In concluzie, atata timp cat aceste persoane nu se manifesta in public, nu vad care ar fi problema. Putem gandi liber, nu-i asa ? Cel putin asa cred .
Old nick - mary2we

S-am scris cu sange
Pe randuri de cristal
Poveste-acum incepe ...

My pics on dA

My pics on AnimeZup

Viata dubla - my fic


Eric,ai dreptate dar daca lumea gandeste putin,au mintile scurte si deh,sunt comunsiti.Majoritatea judeca asa fara rost si pentru ca nu au ce face.Ei cred ca e o boala si ca se rezolva cu ajutorul psihologului sau cu nu stiu ce alte chestii.Doamne22
Mai e si bunica-mea aia care cica vine ''sfarsitu lumii'' si tot ma innebuneste ca un baiat trebuie sa fie cu o fata si alte bla blauri de-ale ei.Nici mama nu e mai breaza,de parca o sa ascult eu parerea lor78
Pe mine ma deranjeaza lumea care se ia de prietenii mei.In liceu era destul de greu cu gasca mea pentru ca nu era zi de la D-zeu sa nu ma bat cu cineva24)
Asta e,nu pot face pe plac la toata lumea.Bina ca la facultate lucrurile s-au imbunatatit.Nu mai am colegi manelisti,coclari si pitipoance cu creieru cat o boaba de mazare.
Ma deranjeaza discriminarea,nedreptatea si violenta asupra persoanelor care sunt gay/lesby sau bi.
Sunt destule chestii pe care poporul roman ar trebui sa-si consume energia,de exemplu :cum sa devina un om mai bun.
Are tara asta destule probleme mai importante iar aceste persoane (gay.lesby.bi) nu sunt nici-un pericol.
Si apropo de casatoriile intre gay.Ce e asa de deplasat? A,ca,copilul nu are o mama si un tata ci doi tati? V-ati gandit ca poate le va oferi o educatie kalumea si vor ajunge oameni pe o inalta scara a societatii? Sa stiti ca exista si cateluse care isi cresc mai bine puii decat foarte multe mame din aceasta tara care ii lasa pe la orfelinate sau arucati prin casa sau care cresc in familii care vad numai violenta,injuraturi de la niste parinti betivi care traiesc undeva la tara.
Cunosc o fata (care acum e in America),o fosta colega de-a mea de generala, care a fost crescuta de doua lesbiance si acum fata e la academia de politie,prima din toata academia.Deci? Mda,lumea face din tantar armasar.
Sa stiti ca exista si asemenea parinti capabili sa creasca un copil si acel copil sa ajunga foarte bine.
Vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca sunt acrii.....
Ok,casatoriile in biserica....ummm...asta mi se pare putin ciudat.Am sa zic si de ce. Sincer,totusi e casa Domnului.Sunt PRO casatoriei dar nu in bisererica.E un loc sfant care trebuie respectat.Se pot face casatorii si pe plaja unde e romantic....si preotul isi poate tine slujba.Smile Dar daca lui D-zeu ii place ce e frumos si acesta va perminte asta,atunci....jos palaria.
Nu stiu care a mai zis ca daca copilul sau, il intreaba ceva atunci cand vede doi gay ce o sa-i raspunda.
Frate,de parca nu sti ce sa-i zici unui copil de 5 ani ?!22 Doamne.....lool22 cand e mare si poate pricepe ii spui adevarul.Si ar trebui sa-l mai inveti si cum sa se poarte si sa lase discrimiarile.Treziti-va frate! Aceasta nu este cea mai mare problema a Romaniei,cum am mai zis are altele pe cap.Deschide-ti ochii,uitati-va in jur si apoi comentati.
Si cam asta cred eu.Cui nu-i convinebye

Daca ar exista mai multi gay decat hetero am disparea ca specie. Stii, suntem mamifere si avem in noi ceva ce ne face sa vrem sa ne inmultim (ca doar nu ne putem imparti).

Dar, oarecum in sustinerea celor spuse de tine: am citit ca exista anumite culturi in care bisexualitatea (deci pana la urma tot ne inmultim) e normala.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra




Utilizatori care citesc acest subiect:
3 Vizitator(i)