Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Orientarea sexuala

"But I will wear my heart upon my sleeve
For daws to peck at: I am not what I am."

Daca e sa vorbim in mod fiziologic intradevar nu e normal masculin cu masculin sau feminin cu feminin, dar curiozitatea este destul puternica pentru unii.

Daca e sa o luam in mod psihologic ce poti dori de la partener inafara de actul sexual ?
Pai cineva cu, care sa iti petreci viata, partile bune si partile rele, o persoana cu, care sa te intelegi si sa iti fie mereu alaturi.

Acum in Romania e foarte ciudata gandirea majoritatii, tot aud faze in loc de "iubita lui", "prietena lui", nu pot sa inteleg ce le trece prin cap, cele doua cuvinte simbolizeaza relatii diferite, nu ar trebui folosite ca sinonime.

Prietenia nu este acelasi lucru cu iubirea, cel putin nu cu sensul intim al iubirii.

Consider ca iubirea poate fi intre persoane de orice sex, asemenea prieteniei, dar pentru ca aceste orientari sexuale ce nu sunt considerate "normale" sa fie intelese mai intai cred ca trebuie ca lumea sa faca diferenta intre iubire si prietenie.

Prietenia implica un anumit atasament fata de o alta persoana, dar nu trebuie confundat cu atasamentul ce il ofera relatia de iubire, un prieten (adevarat) o sa te sprijine in orice situatie insa aceea persoana nu duce aceeasi viata ca si tine, nu este legata zi de zi de viata ta lafel de mult ca in relatia de iubire.

Iubirea impica un atasament mult mai mare, si acest lucru este firesc daca ne gandim la cat timp/suflet aloci persoanei respective.De asemenea actul sexual spre deosebire de simplul dialog va creea un atasament si mai puternic.Iubirea adevarata ar trebui sa insemne dorinta de a lega viitorul tau de viitor celeilalte persoane.

Oricum pe mine personal nu ma intereseaza orientarea sexuala a altei persoane atat timp cat aceea persoana este constienta de faptul ca nu toata lumea vrea sa stie ce orientare are.Daca persoana in cauza are un comportament decent si nu deranjeaza pe cei din jur sunt complet OK cu persoana respectiva.

PS: Niciodata sa nu spuneti "Nu ai dreptul sa ma judeci" sau "Doar Dumnezeu are dreptul sa ma judece", mor de ras cand aud profesoara de religie spunand asta, zi de zi suntem judecati dupa tot felul de criterii, dar ceea ce cu adevarat conteaza este: Te intereseaza cu adevarat cum esti judecat ?Suntem liberi sa ignoram, atata timp cat nu ai un judecator in fata ta, tot ceea ce spun ceilalti sunt opinii, pe care esti liber sa le ignori daca simti ca se cuvine. :)
[Imagine: MEVzYF0.png]

Citat:Daca e sa vorbim in mod fiziologic intradevar nu e normal masculin cu masculin sau feminin cu feminin, dar curiozitatea este destul puternica pentru unii.
Sorry, curiozitatea? Daca o persoana e atrasa de persoane de acelasi sex, asta nu e pentru ca exista curiozitatea, ci pentru ca asa s-a nascut. Crezi ca un tip gets a ***** in his ass just to see how it feels? I mean, it looks painful like hell, but I dunno, I may be wrong. And also, in mod fiziologic? Asta la ce se refera, sunt curioasa, la faptul ca doua femei sau doi barbati nu pot sa aiba un copil fara putin ajutor?

Citat:Oricum pe mine personal nu ma intereseaza orientarea sexuala a altei persoane atat timp cat aceea persoana este constienta de faptul ca nu toata lumea vrea sa stie ce orientare are.Daca persoana in cauza are un comportament decent si nu deranjeaza pe cei din jur sunt complet OK cu persoana respectiva.
Si aici sunt curioasa, ce ai vrut sa spui? Unde tragi tu linia la comportamentul decent la o persoana gay sau straight?
[Imagine: ak8THBQ.png]


Tot despre orientari ne certam, pana cand ajungem sa vorbim despre genders , representation & intersectionality o sa treaca mult. sigh.
[Imagine: tumblr_n68tec3tqU1t5muapo3_500.gif]

Dar vai, atata filosofeala pe tema ,,Sa vorbim, ca sa nu adormim''. Oare ma pot integra si eu in aceasta ,,discutie"? (recunosc, am citit doar primele 2-3 pagini si ultimele 1-2; m-am plictisit.)

Citat:Ce parere aveti despre acest subiect ? Sunteti de acord cu acest lucru ?
Acest subiect fiind ,,Orientarea sexuala", nu inteleg intrebarile... ce parere am despre orientarea sexuala, sunt de acord cu orientarea sexuala? Nu stiu ce sa zic, cred ca era mai bine daca natura gasea un mod mai usor de a ne inmulti, sexul in sine e placut, insa da prea multe batai de cap.
Revenind la treburi mai serioase, daca sunt de acord cu homo/bisexualitatea? Eu una recunosc, sunt un pic mai inceata de minte, neintelegand in ce masura trebuie sa mi se ceara acordul intr-o chestiune care nu ma priveste in absolut niciun fel. ,,- Ana, esti de acord ca doi oameni de acelasi sex sa se babardeasca & stuff? - Bineinteles. - Ati auzit? Puteti sa-i dati drumul acum!''
Serios... Daca sunt intrebata ,,Ana, esti de acord ca acest criminal sa continue sa omoare oameni?" ar avea mai mult sens, pentru ca acest lucru chiar este un pericol social si ma poate afecta si pe mine. Incerc, in schimb, sa inteleg cu ce ma afecteaza ca doi oameni de acelasi sex fac sex in intimitatea lor. Pe ei ii intreaba cineva daca sunt de acord cu heterosexualitatea? Intrebari fara sens. Hai, mergea pana si ,,Ati fi de acord sa faceti sex cu o persoana de sexul vostru?", parca asa avea mai multa logica.

Din start, topicul si-a pierdut sensul.

Citat:Eu spun ca da. Fiecare om are dreptul sa iubeasca / faca ce vrea cu cine vrea indiferent de sex. Pana la urma e viata lui si nimeni nu ar trebui sa intervina si sa critice acest lucru. [...]'' Etc
Intr-un fel sau altul, chiar daca exprimat mai... altfel, sunt de acord. Corect spus este ca fiecare om are libertatea de a-si exercita drepturile atata timp cat nu stinghereste / ameninta viata ori drepturile altor oameni. Si nu eu am inventat asta.
Faptul ca te iubesti, faci sex sau te casatoresti cu o persoana de acelasi sex, toate in limitele decentei (same goes for heteros, too), nu reprezinta niciun pericol, sau cel mult reprezinta un pericol inchipuit.

Oh, toleranta asta... Stiti, voi astia care invocati Biblia / Coranul / stuff, uitati cel mai important lucru: pe langa altele, Doamne-Doamne zice ,,iubeste-ti aproapele!''. Ohhhh, right in the heart. Una peste alta, nu sunteti in masura sa ,,judecati'' si sa dati voi ,,sentinte'' dupa codul penal bisericesc. Cel putin cat timp se pare ca nu intelegeti o boaba macar.

Pe principiul ,,Tara arde in foc, iar baba se piaptana''.

P.S. Ar trebui sa le multumim homosexualilor. La cat creste populatia globala in ultima vreme, in X ani se va epuiza toata mancarea. So why is everyone supposed to breed?
P.S.S. Mi-am facut timp si m-am uitat si pe restul topicului. N-am mai ras in halul asta, in genul ala de ras cu lacrimi, de zile bune. Thank you, zup.
[Imagine: ls.jpg]



@Fata cu par de foc

Sper ca realizezi ca generatia noastra se razboieste in idei pentru a determina lumea generatiei viitoare. Fiecare decizie e importanta si fiecare dezbatere e sanatoasa.
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U

Citat:Sorry, curiozitatea? Daca o persoana e atrasa de persoane de acelasi sex, asta nu e pentru ca exista curiozitatea, ci pentru ca asa s-a nascut. Crezi ca un tip gets a ***** in his ass just to see how it feels? I mean, it looks painful like hell, but I dunno, I may be wrong. And also, in mod fiziologic? Asta la ce se refera, sunt curioasa, la faptul ca doua femei sau doi barbati nu pot sa aiba un copil fara putin ajutor?

Ok deci la faza cu, curiozitatea, poate ca m-am exprimat gresit dar din cate imi imaginez pun pariu ca exista persoane care ar vrea sa incerce odata in viata, nu sunt una din ele dar nu neg faptul ca ar fi posibil ca unii oameni sa gandeasca asa.

Citat:Si aici sunt curioasa, ce ai vrut sa spui? Unde tragi tu linia la comportamentul decent la o persoana gay sau straight?

Ma refeream la unii travestiti ce isi exprima clar orientarea sexuala si provoaca disconfort pentru restul lumii datorita unui mod vulgar de exprimare.
Poate sa fie de ce orientare o fi, atata timp cat se comporta ca un om civilizat totul e ok.
[Imagine: MEVzYF0.png]



Omul e schimbat de Dumnezeu. Uitati-va pe youtube cum fosti homsoexuali si lesbiene povestesc cum Iisus le-a schimbat viata cat si adevaratele motive care i-au impins la asa ceva.

Perversiunea nu justifica actiunile unui om cum nici mania nu ii le justifica. Actiunile perversului cat si cele ale maniosului sunt fara justificare. Omul trebuie sa se lupte cu sine insusi si cu patimile sale. Dumnezeu ajuta. Mi-a schimbat si mie viata de curand eliberandu-ma de perversiune si linistindu-mi corpul, sufletul si mintea. Nu am avut atata pace de foartemult timp. Dar pentru asta, cum ma agit, cum am ganduri de perveriune, ganduri rele sau prin care e manifestata rautatea de orice fel, lenea sau nemultumirea sau tristetea, trebuie sa ma rog. De ii judec pe altii, in momentul acela trebuie sama rog pentru persoana respectiva, astfel scapand de mandrie, rautate si ramanand langa Dumnezeu.

Cei ce il urmeaza pe Dumenzeu au mintea si inima spalata treptat, iar ochii spirituali se deschid astfelputand discerne cu o mai mare usurinta raul de bine cat si repercursiunile monstruase ale raului.

Homosexualitatea e o abominatie, iar promovarea ei e draceasca fapta! Nu doar ca cei ce o incurajeaza si accepta cu lejeritate distrug viitorul omului corupandu-i mintea in perioada sa de agitatie si nestiinta, astfel distrugandu-i intreaga viata, dar mai distrug si mintiile tinerilor, iar fapta lor draceasca are repercursiuni generatie dupa generatie.

Daca lumea nu are exemple fii tu unul! Fi un exemplu de moralitate, blandete si iubire- cum Dumnezeu e Iubirea insasi cat si dreptatea insasi, asa fiti si voi drepti si iubitori si nu mai pacatuiti caci mintile voastre sunt nespus de murdare! Intoarceti-va la Dumnezeu, incepeti prin a asculta cele 10 porunci si a merge la biserica unde sa cantati macar in minte cantecele de la strana si Dumnezeu o sa va schimbe, curatandu-va mintea si inima.
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U

Citat:Cei ce il urmeaza pe Dumenzeu au mintea si inima spalata treptat

I'm going to hell for laughing at this.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

My five cents go on Storymaker being a closeted gay guy.

Pana atunci, astept cu interes exemple graitoare ale "repercursiunilor monstroase ale raului".
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)