Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

OHSHC(Ouran High School Host Club)

#1
[Imagine: ___Ouran_Koukou_Host_Club____by_Are.jpg]
acesta este Ouran High School Host Club
a love/comedy/romance anime
Ouran High School Host club( Oran Koko Hosuto Kurabu) este un manga de Bisco Hatori, transformat in serial in mangazinul "Hakushensha's LaLa" in august 2003.
Serialul o urmareste pe Haruhi Fujioka, un student de curand transferata la Liceul Ouran pentru merit, si alti mambri ai Clubul lui Host titular. Comedia romantica incurcata se axeaza pe relatiile din si dinafara Clubului si satirizeaza cliseele si stereotipurile care sunt indurate in serial atintite asupra fetelor.
Haruhi Fujioka e studenta de curand transferata la la Liceul Ouran. Datorita pretului superlativ al uniformei scolare, ea se rezuma la bluze lung, tricouri polo si veste ce o duc sa semene cu un baiat. Ochelarii ei mari si parul scurt-baieteste a facut ca cei mai multi din colegii ei sa o confunde cu un baiat. Motivul parului scurt se datoreaza faptului ca un copil i-a lipit guma de mestecat in par, ea gasind acest lucru deranjant, asa ca si l-a tuns singura.
Cautand un loc linistit de invatat, Haruhi da peste A Treia Sala de Muzica (Third Music Room), locul de lucru a Clubului Gazda Ouran (Ouran Host Club), un grup de 6 baieti stundenti care isi petrec timpul incantand fetele scolii pentru profit. In timpul primei intalniri cu acestia, Haruhi darama accidental o vasa in valuarea a 8 milioane de yeni.
Spre a putea plati acea suma enorma, Haruhi s-a angajat ca "cainele" clubul si primeste cerinte constante de servire a meniului si curatenie. Dar mai tarziu, cand ei(clubul adica) se hotarasc sa o inalte in rangul clubului, gemenii Hitachiin - Kaoru si Hikaru - ii dau jos ochelarii, si sunt socati sa vada cat e de draguta. Apoi i-a oferit o uniforma de baieti si a facut-o o gazda(host) oficiala. Mai tarziu, cand si-a udat uniforma, ea s-a dus sa se schimbe. Tamaki ("tatal" clubului) a intrat un minut mai tarziu dupa ea sa ii dea un prosop, si a aflat ca el (Haruhi) era de fapt o ea.

personajele principale sunt de fapt chiar Clubul Host
[Imagine: ourancolorbar5ab.jpg]
de la stanga la dreapta...cu tot cu stereotipurile lor xD:
-Gemenii Hitachiin: Kaoru Hitachiin , Hikaru Hitachiin(asta e fav meu <3) -> the Little Devile types (mereu pusi pe sotii)
-Haruhi Fuijoka...asa mai poreclita de Tamaki "Fiica" (daughter;musme) -> the Natural type
-Tamaki Suou...asa mai autoporeclitul "Tata"(Father, Otou-san) -> the Prince type
-Kyouya Otori ....asa mai poreclitul (tot de Tamaki) "Mama" (Mother, Oka-san) -> the Cool type
-Haniozuka Mitsukuni...a.k.a "Hunny" -> the Lollita type
-Morinozuka Takashi...a.k.a "Mori" -> the Wild type

am uitat sa precizez ca serialul are 26 de episoade care mai de care e ras...doar ultimele 2 sunt mai dramatice
[Imagine: sd5setsunasekaisig1-icy2.gif]
"uhm... thanks for the help"
"don't mention it... to nobody!"
[Imagine: chibi_81.gif]
aia mica

#2
He he
Ouran High school vazut acum 2 luni cam asha
Destul de bun anime-ul ..kiar daca s-ar incadra si la comedie 10
gemenii sunt ge-ni-a-li..ii ador..Kaouru spre sfarsit imi place mai mult,la inceput Hikaru era iubirea mea 10
Mori seamana un pic cu Ren din Nana...10..de fapt invers 21
Hunny e sweet..21
Tamaki..cam inganfat
Haruhi...nu o sufar...fr si perfect :^^'''
mi-a placut anime-ul ,kiar daca l-am vazut in niste conditii de.....
nu este kiar genul meu,dar a merss
Anne tu erai cea mai potrivita sa faci topic..scri mult T.T 24
[Imagine: tuomasdivers1015ru1copy.png]
"It doesn't matter if You win or lose, it matters if I win or lose!"
-Winston Churchill -

#3
M-am apucat sa vad acest anime cu destul de mult interes dupa ce am vazut un OVA, dar dupa primul episod m-am simtit dezamagita. Nu prea l-am gustat, nu e chiar genul meu, aproape de loc, asa ca am renuntat sa-l mai vad.
Singurul personaj care mi-a placut a fost Mori.
It's a game...

#4
L-am vazut si eu de ceva vreme si parca m-as mai uita o data.
E singurul anime pe care l-am repetat(now that's wierd,I never an anime twice)
Am ras bine cand l-am vazut(si la sc doua sapt numai de el am discutat cu o colega....am facut-o si pe ea sa se uite,si nu a regretat).
Desi substratul,dupa mine,a fost destul de cliseic,eu am savurat anime-ul(cu alte cuvinte,am ras 10 )
Personajul meu favorit ar fi Kyouya.Why?Well,it's obvious,he was the Shadow King(and The Low Blood Presure Beast,as a matter of fact ^^ ).He knew everything(that damn little notebook)
Anyway,OHSHC intra prin topurile mele.Nici eu nu stiu prea bine de ce >.<
[Imagine: gameswlpp_79.gif]

#5
Hey hands of Kaoru!!! He's mine!!!

Una ma declar multumita de serie. Am ras pe saturate. Cred ca gemenii sunt preferatii mei din toata seria... XD
(Sunt mult prea terminata de la atatea posturi consecutive... -_-''')
In sine anime-ul aduce ceva nou, va dati seama daca ar exista ce se intampla in serie in lumea adevarata 21 (sau exista?)
Haruhi si Tamaki ar face o pereche de milioane (damn cat as vrea sa mai progreseze manga-ul) Mel Sakura Kiss da dependenta, iar la cap grafica nu sta rau deloc.
Ar mai fi sa zic de Kyouya The dark king... numai cand te uiti la el iti dai seama cat de alunecos poate fi...
Eh nu uitati sa il vizionati, merita!

#6
Yey!...Ouran high School Host Club.Ador anime-ul,chiar dak nu e atat de complex precum manga unde devine mai interesant ...il iubesc.Mori de ras pe jos o ora la el si tot parca mai vrei.E PLIN de comedie si romance .Cloana sonora e frumoasa.Grafica e nice chiar,personajele super misto.Tamaki ,e mega funny,dar personajele mele preferate sunt Hitachin brothers & Kyouya.A...si ador cat de haios poate fi Hunny-sempai(cum il striga pe fratele lui"Chika-chan")kawaii!o//o
~Nush ce pot sa mai zic ..e super-extra-mega-hiper cool.Merita vazut! [Imagine: ouran-high-school-host-club-capitulo-24_...Grande.jpg]

[Imagine: 20061208-ouran_high_school_host_clu.jpg]


#7
Eh .. si uite asa incepem .... OHSHC este un pic din toate .. si drama. Partile triste in general se invart in jurul copilariilor personajelor principale. Haruhi a ramas fara mama de mica iar membrii clubului au vieti nu tocmai frumoase tocmai din cauza bogatiilor. Mai sunt si partile in care Clubul in sine incearca sa "relipeasca" relatii rupte, sau sa cupleze persoane, incercand sa ajute cat pot de mult. Ironia este insa, k ei fac propaganda ideii de a fi sincer si deschis fata de persoanele la care tii, knd de fapt chiar ei isi ascund problemele unul fata de altul, deoarece Clubul devine pt toti cei ( odata cu Haruhi ) 7 un fel de a relationa, socializa, a evada din vietile de acasa si pur si simplu de a se simti bine in compania prietenilor, si nu vor ( probabil ) sa umbreasca toate astea cu propriile lor probleme. Comedie este din plin ( uneori ma trezeam zambind chiar de la inceputul episodului ), iar romantismul e in floare . Mi se pare un anime dragutz, simplu si haios, chiar "dulce" in anumite momente ... merita. Mi-a adus usor aminte de Fruits Basket ... mai ales din perspectiva unor personaje. De ex: Tamaki e la fel de teatral k Ayame ( anumele sarpele ), Mori aduce a Haru ( vaca ), Kyouya a Hatori ( dragonul ) si Honey aduce mult cu Momiji ( iepurele ) ....

Anyway .. I just like it ... Mai ales k fiecare personaj are caracterul sau bine definit, povestile sale, conceptiile sale, dramele sale pe care va trebui sa le descoperiti singuri ^^ Iar soundtrack-ul .. well melodia de inceput o ascult de fiecare data knd vreau sa ma inveselesc, e extrem de haioasa ( sau asa mi se pare mie ). Animatia e de "ultima" generatie , Culorile sunt destul de vii, iar expresiile faciale si corporale sunt accentuate (mai ales knd vb de teatralismele lui Tamaki )

Si asa de final SPOILERE.. Personaje principale pt mine : Tamaki .. desi la inceput tragi-comedia ce lancezeste in el e usor iritanta, povestea lui si importanta lui pt clubul in sine dar si pt cei din ea, pe care o afli de abia pe la sf, iti schimba total parerea despre el. Kyouya ... este excelent ... incredibil de puternic si inteligent ... iar Haruhi ... chit k este naiva si nestiutoare intr-ale firii omului ... este de admirat pt sinceritatea ei si felul de a se purta si vb deschis. Sincer .. cum ziceau parintii lui Tamaki si Kyoua prin ep 26 ... nu's pe cine sa aleg pt Haruhi dintre ei 2. Desi poate .. Tamaki si Haruhi este o relatie mai promitatoare

#8
Am vazut prima data Ouran High School Host Club acum cateva luni si pur si simplu l-am adorat 21 e prea funny. Acum m-am hotarat sa-l revad si am inceput sa citesc si manga-ul. Cred ca este al doilea anime pe care am vrut sa-l revad. Nu ma prea dau in vant dupa romance-uri dar asta era prea tare sa nu-l vad si revad :chuu:
Preferatul meu e Kyouya. The Shadow King rules them all :ha: Caracterul lui linistit si figura lui il face foarte greu de descifrat. That guy is evil si e prea subtil. totusi he's funny. The one who knows everything about anything.

Pe locul doi si foarte aproape de primul loc se afla Kaoru. La inceput parca imi placea ceva mai mult Hikaru, insa cand am inceput sa realizez cat suntde diferiti si sa-mi dau seama exact cum e unul si cum e celalalt am realizat ca il prefer pe Kaoru. E mai matur, mai rational si se comporta perfect normal dacae singur, pecand Hikaru isi cam pierde cumpatul daca este fara Kaoru. Alt lucru care-mi place la el este felul in care el vede si pretuieste legaturile dintre el si ceilalti membrii ai clubului. Se vede ca intr-o familie (cam disfunctionala in opinia mea)si vrea sa pastreze aceste legaturi neaparat.
Brotherly love. Ador cand Hikaru si Kaoru isi etaleaza iubirea interzisa 21:love:

Pacat ca anime-ul nu este mai lung ca era destul de reusit.

Edit: Deci nu stiu de ce dar acest smiley ma duce cu gandul la Kyouya: :smart:
[Imagine: elegance1.png]
Arigatou Luinil hug


#9
Eu am început să citesc manga'ul . Anime'ul l'am terminat şi mi'a plăcut foarte mult , povestea este extrem de bine schiţată şi nu mai zic nimic de personaje , sunt foarte bine plasate în anime şi de asemenea , li s'a schiţat într'un mod foarte inteligent caracterul . Deşi , am mai întâlnit o povestea asemănătoare cu cea a anime'ului [ într'o dramă ] , chiar nu a contat , fiindcă anime'ul a apărut primul şi deci , pentru mine şi'a păstrat originalitatea .
Să încep cu grafica , care mi se pare acceptabilă , destul de bună , se putea mai bine , dar mie mi'a convenit . Opening'ul este adorabil , l'aş asculta într'una , este mult prea adorabil . Şi vocea tipei îmi place , sună aşa copilăroasă melodia . Love it .
GEMENII ăia sunt mult prea geniali . Sunt personajele mele preferate , nu ştiu care îmi place mai mult . Când zic că îmi place Hikaru , pentru că e mai impulsiv şi mult mai manly decât Kaoru , îmi aduc aminte ce dulce e Kaoru şi nu ştiu care îmi place mai mult . Şi nu îmi place yaoi'ul , dar pe ei îmi place să îi privesc , ciudat sau nu , mi se par tare drăgălaşi în acele momente 24 .
Şi îmi mai place Honey , e aşa de drăgălaş şi când îl văd cum se prosteşte e atât de drăgălaş . Plus că e blond . Adică roşcaţii şi blonzii sunt moartea mea . Mnoa , nu prea îmi place Tamaki , nu suport prinţişorii cu fiţe . Pentru poziţia lui , se prostea exagerat de mult . Ah , nu mi'a convenit finalul şi consider că anime'ul trebuia să aibă mult mai multe episoade , ca să se stabilească o relaţie mult mai puternică între ei .
Mori era atât de damn smexi când îl potolea pe Honey 8D . Haruhi mi se pare okay , adică avea puţină feminitate pe acolo , dar este okay . Îmi place de ea mai mult ca băiat , chiar arată mişto ca băiat .
Şi l'am lăsat ultimul pe Kyouya , care cred că este cel mai bine realizat personaj , deşi nu îi întrece pe gemeni în perspectiva mea , dar el clar este ceva . Foarte rece şi calculat şi chiar foarte frumos , fără ochelarii ăia , arată genial .
În legătură cu povestea , mi'a plăcut , am râs într'una , chiar şi la final 21 . O învârteau pe săraca fată 24 .
@ Isuzu : Când am citit ce ai scris în acel edit , era cât pe ce să vărs apa pe care tocmai o beam . Chiar că aduce a Kyouya 8D .

#10
La început, am ezitat să mă uit la acest anime. Why? Mi se părea plictisitor, neinteresant. Şi într-o zi am avut inspiraţia să văd MĂCAR primul episod. Şi nu m-am mai putut opri; în două zile am văzut tot anime-ul. Păcat că Haruhi nu era mult mai feminină în anime, dar în rest, îmi place foarte mult povestea, subiectul, grafica.

Gemenii 39 Îmi amintesc mult de mine şi de o prietenă când ne găsim să gândim la fel. Well, sunt amuzanţi şi-mi place faptul că nu au stare.
Haruhi - Ador la ea faptul că este simplă, şi naturală. Nu e genul cu fiţe, care să se maimuţărească. Go go, Haruhi ! b-)
Tamaki - Well, cam încrezut. Dar îmi place mult faptul că se ţinea după Haruhi <
Kyouya - <3 ÃŽl ador . Yummy yummy 9
Haniozuka Mitsukini - E adorabil, dar uneori mă enerva că se prostea. <.<
Mori - Mi-a plăcut de el în episodul în care a luat-o pe Haruhi în braţe şi alerga cu ea <3 În rest.. nu prea l-am simpatizat :?
A little bit of heaven , and a little bit of hell .

Zuppy03




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)