Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O trecem pe feminin

#21
bau >:): ....in sfarsit ai pus capitolul...n-ai idee cat l-am asteptat. Ca de obicei, la tine nu gasesc nici-o greseala :(...
Capitolul mi-a placut...chiar daca la un moment dat m-a scos din sarite....pe la faza aia cu taica-su . Sa fi fost in locul ei, eram mai rea...m-ai ales daca m-ar fi si palmuit. Nu prea ar fi trebuit sa plece de acasa, poate taica-su a reactionat urat si in fata Irinei...sper ca nu-i face nimic. Mi-a placut si atitudinea pe care a avut-o cand s-a intalnit cu Miki. Trebuia sa o puna cineva la punct pe aia :)):.
Hmm...cine e misteriosul baiat care-a aparut in parc...Silviu cumva :-?: ...sper ca e el ...si sper ca nu o sa-i faca rau ...

Astept capitolul urmator, scumpo ....bye & kissu:*

#22
Tu vrei sa ma bagi in boala cu atitudinea fetei asteia? Mira a crescut atat de mult in ochii mei dupa ce l-a infruntat asa pe tac'su, si nu stiu de ce ma face sa ma simt bine. [okay, o dau putin in off'topic: citesc o carte cu "vampyres" iar tatal protagonistei este a total sucker si acum ca o vad pe Mira infruntandu-l -ceea ce tipa aia, Zoey, nu face- ma bucura intr-un fel, parca simt ca isi ia revansa si fata de cretinul ala de tata al lui Zoey. si gata, nu are rost sa povestesc aici toata cartea aia lol XDD]

Mi-a placut mult sfarsitul, e atat de.. super. Intr-un leagan. Un tip *drools* vine la tine. Te saruta. HOLY SHIT :X Sper ca in capitolul urmator mai descrii ceva picant p'acolo, doar nu ai de gand sa ma lasi in coada de peste /:)

Sa postezi repede sweetie ;;) spor la scris in continuare, besc :*
Love me or hate me. Either way I'm on your mind.

#23
Eto ... ce capitole , mi s-a inmuiat inima dupa ce le-am citit :x . Cred ca pot sa o inteleg pe Ela destul de bine , venind vorba de tatal sau T.T , ma bucur ca a reusit sa riposteze impotriva sa . Cam vulcanica firea ei , desi e adorabila , cred ca ne putem regasi in ea :)) .
Nici mie nu mi s-a parut ca a fost prea rea cu Miki , it was so perfect the way she acted * evil smile * . Ehehe , Silviu e asa de .... ce n-as da sa stiu ce este in mintea lui , ma intriga cu atitudinea sa ! Pare asa de inocent ( stiu , sunt prea naiva ) , dar la modul cum gandeste Ela , incep sa gandesc altfel .

Astept nextul >:D< ! Hugs :* !

#24
Se supără cineva dacă pun capitolul 6?
Mulţumesc tuturor pentru comentarii şi aprecieri :X . Mă bucur că vă place D: . Deea, din păcate nu am scene hot momentan. Dar vor apărea, you'll see. Doar că toate la timpul lor :]]. nu le poţi băga aşa dintr-odată pe toate. Cât despre Silviu. E doar Silviu :)) .
Aşa... ăă să vedem. Sper să vă placă şi sper să citiţi şi comentaţi în continuare. Vă apreciez susţinerea ! :x mulţam!! <3
Lectură plăcută!

[center]Capitolul Åžase [/center]

- N-am nimic, serios.
Ei bine un ton pe care tocmai îl folosisem eu nu putea fi contrazis, aşa că Silviu nu a mai întrebat nimic. Stăteam pe o bancă , în parc. Se înserase şi la fel puteam simţi cum şi aerul se răceşte. Bârr, eram îmbrăcată în aceaşi rochie subţire pentru vară, în care cu câteva ore în urmă îmi era cald.
Tipul îşi pusese un braţ în jurul gâtului meu şi începusem să vorbim despre diverse, când mă tot întreba ce am păţit. Ha, de parcă i-aş fi spus lui viaţa mea personală.
- Ţi-e frig?
Mi s-a adresat , probabil simţindu-mi pielea tremurând. Pe asta nu aveam cum să o neg.
- Aşa puţin.
Am zâmbit larg şi înainte să mai poate vreunul dintre noi să adauge ceva, telefonul meu am sunat. Exasperată de numărul ce mă apela, am răspuns furioasă.
- Da?
Mă stresa şi mai tare să realizez că tonul celuilalt era calm şi rece , de parcă nimic nu s-ar fi întâmplat. La naiba, m-am încruntat chiar fără să realziez.
- Bună Mirabela. Vin-o acasă.
O spusese atât de direct şi concis iar eu ştiam că dacă aş fi refuzat mi-aş fi înrăutăţit situaţia.
- Bine.
Am răspuns promt şi am închis telefonul, fără a-i da mare importanţă celui de lângă mine, m-am ridicat .
- Probleme?
Mi-am dat ochii peste cap. Adică, nu era logic? Din moment ce mă sunase cineva aşa, şi mă pregăteam să plec? I mean hello, normal că asta era şi „ chestia” . Of, am realizat vag că de fapt eram prea nervoasă şi simţeam nevoia să îmi vărs nervii pe cineva. Şi cum Silviu era singurul din jurul meu, hai să îi tăiem lui capul.
- Aha. Tre’ să plec.
Era singurul mod în care puteam să fiu drăguţă. Am vrut să nu mă mai uit înapoi şi să plec şi la dracu aş fi vrut de fapt să mă oprească şi să mă mai sărute odată. Dar nu a făcut-o iar eu nu m-am întors, pentru că era sub demnitatea mea. Frate, mi-am dorit şi eu ceva de la tine şi nu ai făcut-o. Cretinule.

Ajungând în apartament, am întâlnit acolo tot neamul. Bine, fratele meu şi nevastă-sa, tata şi evident mama. Oare unde erau bunicii? Mătuşile, unchii şi verii? Of.
- Am ajuns.
Am ţipat destul de tare cât să atrag atenţia tuturor. Zâmbind ironic m-am aşezat pe un fotoliu din sufragerie şi i-am privit pe toţi pe rând.
- Bună Cristi, Ana. S-a întâmplat ceva?
M-au salutat şi ei la rândul lor iar eu păstram expresia de „ nevinovată până la proba contrarie” şi chiar nu făcusem nimic. Nu înţelegeam ce atâta tămbălău pentru faptul că eu vroiam să locuiesc singură.
- Miri, ar fi cel mai bine să vi să stai cu mine. Înţeleg că nu vrei să pleci de aici, că ai prieteni şi aşa mai departe. Aşa că vii să locuieşti cu mine, e cel mai bine şi convenabil aşa.
M-am ridicat şi am încercat să îmi calmez, măcar puţin , nervii. Dar normal că nu am reuşit atât de tare pe cât aş fi vrut s-o fac.
- Aha, daaa. Sigur, asta o să se întâmple.
- Ai grijă la tonul ăla.
M-a atenţionat tata şi a trebuit să mă aşez la loc, lăsând capul în jos. Îmi venea să arunc cu ceva în ei. De ce nu mă înţelegea nimeni? Ei nu au fost de vârsta mea? Tot ceea ce ceream era să fiu lăsată în pace şi să locuiesc cum vreau eu , să trăiesc după propria mea dorinţă. Vai, ce să zic erau toţi interesaţi de ceea ce mi se întâmpla. Pe mine mă durea direct în cot, şi nici acolo.
- O să stai la Cristi. Punct.
Am simţit nevoia să mârâi , să zgâri, să muşc. Să fac orice ca să le pricinuiesc măcar puţină suferinţă. Inima mea bătea cu o acceleraţie nebună, incontrolabilă. A trebuit să îmi strâng mâinile în pumni ca să nu urlu acolo, ca un animal sălbatic.
VREAU SÄ‚ FAC CE ÃŽMI PLACE MIE. CUM VREAU EU.
Mi-am anunţat conştiinţa , imaginându-mi că ţip de fapt în realitate. Am oftat, încercând să eliberez negativismul. Nu mi-a reuşit. Inspiră, expiră.
- Înţelegeţi, eu nu vreau să stau cu bro . O să fiu în plus.
Poate că rolul victimei mi se potrivea mai mult. Gata, dacă nici asta nu merge, mă pun pe plâns.
- Nu poţi locui singură, ce nu-nţelegi?
Vai de mine, tăticul grijuliu şi autoritar a vorbit.
- Ha! Ba pot, şi încă cum. Vrei să-ţi arăt? Şi să fim serioşi, trebuia să te gândeşti la consecinţe înainte să o-nşeli pe mama şi să părăseşti dracului viaţa noastră. E ca un joc, ai game over asta e , ţi-ai pierdut viaţa. Tre’ s-o iei de la capăt nu de la mijloc.
Proastă gură am şi eu. Proastă de tot. Era prea târziu să astup cuvintele scoase şi era clar că îmi era mai greu să mă bag în pielea victimei, după asemenea vorbe dure. Nu mă aşteptam ca fratele meu să fie cel care vorbeşte.
- Mirabela, nu amesteca lucrurile. Aici vorbim despre tine, nu despre ce s-a întâmplat..
I-a aruncat o privire plină de reproş tatei, după care s-a uitat la mine cu blândeţe. Apropiindu-se şi aşezându-se lângă mine, mi-a prin mâinile într-ale sale.
- Trebuie să înţelegi, pentru o fată de vârsta ta e periculos să locuiască singură. . .
Am oftat ÅŸi ochii mi s-au umplut de lacrimi.
- Ştiu... dar nu vreau... să vă stau în cale. Îmi place casa asta. Ne-am mutat toată viaţa noastră, dar nu mai pot.
Fără să îmi dau seama, deja începusem să şterg lichidul amărui de pe obraji care nu contenea să se reverse din ochi. Îmi ieşise şi faza asta, plângeam de furie pentru că nu puteam să urlu.
- Of, nu plânge.
Mama m-a îmbrăţişat.
- Nu mai plec eu nicăieri, o să îi zic Mirelei că nu se poate şi gata.
Nu ! Nu ! Nu ăsta este rezultatul pe care vreau să îl obţin. Ei bine , chiar înainte să protestez, a vorbit fostul soţ al mamei.
- Văd că aşa nu ajungem la niciun rezultat. O să te lăsăm, de probă, să stai o perioadă singură. Dacă nu merge şi vedem că ai probleme, te trimitem la Cristi sau la mine, fără alte comentarii. E clar?
A folosit acea voce învinsă, ce definea parcă un „ ultimatum” . Folosim soluţia asta pentru că alta nu avem, că dacă ar fi alta deja am apela la ea. Sincer mă durea-n fund de asta, era de-ajuns faptul că eu câştigasem. Ha!
M-am ridicat şi l-am îmbrăţişat pe tata , sărutându-l pe obraz.
- Mulţumesc!
Mda, trebuia să fac şi asta oricât de mult nu îmi plăcea, că altfel nu puteam să îl mai înduplec altădată. A oftat şi m-a strâns în braţe.

A doua zi , când m-am trezit, am văzut că am primit un mesaj de la Silviu.

[center] Bună frumoaso, ce faci? Mai eşti supi?
Ne vedem ÅŸi noi azi?[/center]

Am aruncat mobilul de-o parte, am făcut un duş şi după ce m-am schimbat i-am răspuns la mesaj. Nu am avut nimic special de zis.
[center] Oh, sunt bine . Ne vedem la ÅŸapte, la mall. Pa[/center]
Nu cred că mai era ceva de răspuns la sms-ul ăsta, dar el a dat înapoi un : Ok, te pup. În fine, sincer nu m-a interesat atât de tare . Era o zi extrem de plictisitoare. Sfârşitul lui august se apropia, şi în curând urma septembrie. Ceea ce însemna şcoală, şcoală enervantă unde mă voi stresa şi îmi voi ucide toţi neuronii rămaşi. Care probabil nu mai sunt în cantitate mare oricum . Am deschis laptop-ul şi m-am logat pe messenger. Am văzut câteva persoane on-line, printre care şi Daniel. Avea la status : Love is not that simple ; you can’t say is outloud, you have to feel it .
Mda, băiatul ăsta vroia să impresioneze, posibil, pe cineva sau poate suferea? Nu m-a interesat atât de tare. Văzusem că primisem un add din partea lui Silv , şi am acceptat cererea de prietenie. Vroiam să închid laptop-ul, pentru că mă plictiseam, dar atunci m-a băgat cineva în seamă.

[center] Daniel : Bună Mira.
Sexy Chick : Heeeei Dan, ce faci puiÅŸor?
Daniel : : )) Bine, pierd vremea. Vrei să mergem să jucăm nişte baschet?
Sexy Chick : Sună ok. La sală, într-o jumătate de oră?
Daniel : Ne vedem acolo. Haidi pa.
[/center]

Mi-am luat echipamentul sportiv şi am fugit spre sală. Era relaxant să fac asta, plus că am adorat dintotdeauna acest sport. După câteva coşuri ratate, m-am gândit că nu am nicio şansă să marchez ceva. Atunci Dani s-a pus în spatele meu, m-a înconjurat cu braţele, prinzânu-mi mâinile cu ale sale.. Mingea se afla printre degetele mele, mi-a mişcat braţele în aşa fel încât să arunc . Şi a fost un succes, marcasem un coş.
- Mersi, domnu’ căpitan.
A râs şi s-a depărtat din spatele meu. I-am simţit mirosul, adoram parfumul pe care îl folosea. Niciodată nu l-am întrebat ce marcă e, dar într-adevăr era un miros delicios.
Am văzut că se mai tunsese puţin de la ultima noastră întâlnire, părul său negru ieşea oricum în evidenţă, la fel ca şi ochii căprui.
- Cu plăcere, mergem să bem un suc?
Am dat din umeri şi am plecat. Lângă sală era o teresa, unde mergeam de fiecare dată după exerciţiile fizice. Deşi nu mai fusesem de o perioadă lungă pe aici.
- Eşti în ultimu’ tău an, cât de tare. Gata, o să scapi curând de liceu!
- Pun pariu că o să-mi fie dor , la facultate e altfel. Şi oricum am bacu’, deci eu nu-s aşa fericit.
A zâmbit şi i-am zârit dinţii albi. Nu se bucura de o dantură complet dreaptă, dar nici nu îi era ruşine să deschidă gura.
- Şi unde vrei să mergi?
- Drept, cred. Încă nu m-am decis. Sunt în ultimul an degeaba.
Mi-am dat ochii peste cap şi între timp mi-a sunat telefonul. Era acelaşi număr care mă apelase şi zilele trecute. Am răspuns.
- Bună?
- Bela scumpo. Sunt William.
„ Bela”, adică frumoasă, cum îmi zicea cretinul ăsta. Accentul ăla italian îmi omora neuronii.
Inima mea a început să bată mai tare, şi nervii începeau să mi se dezvolte. Nenorocitul dracului are tupeul să mă sune. Dar lasă, calm Ela. Nu trebuie să te impacientezi acum doar pentru că prostul ăsta s-a gândit să te deranjeze.
M-am gândit cum să reacţionez, habar nu aveam! Puteam să ţip la el şi să vadă cât de tare mă oftic, mă rog asta mi-ar fi plăcut : să îl înjur. Dar , după aş fi regretat. M-am calmat şi am încercat să fiu drăguţă.
- Hei Will, ce mai faci?
Am abordat un ton vesel, adică am încercat.
- Bine , bine. Acas’. Mi-era dor de tine, nu mi-ai lăsat nicio adresă când am fost în Grecia, şi m-am gândit să te sun să îţi aud vocea.
Baliverne, minciuni, stresule! Îmi vine să îţi închid în nas, dar ai observa cât de tare mă doare şi nu pot face asta . Mai îndur puţin.
- Aa, asta era. Gata m-ai auzit, mulţumit?
A râs. Of, idiotule ; de ce ai tonul atât de drăguţ? Aş vrea să te ucid, mă oftic, da. Pentru că te plac, adică plăceam. O să ţi-o arăt eu !
- Åži adresa?
Am oftat.
- Vrei să mă vizitezi?
- Poate.
Prostule!
- Atunci, poate o să ţi-o zic. Trebuie să închid, nu sunt singură şi nu e politicos să vorbesc în telefon. Pa.
Nu mai puteam sta prea mult la discuţii, pentru că probabil aş fi izbucnit cu toţi dracii mei.
- Pretendent?
A trebuit să îmi dau ochii peste cap şi să analizez expresia feţei lui Dani. Care era şi problema lui? M-am ridicat.
- O să merg acasă, am câteva de făcut. Mersi pentru azi, m-am relaxat.
Înainte să mă întorc, m-a prins de mână. M-am înroşit puţin la faţă, caracteristică de care aş vrea să scap.
- Te conduc, eu te-am scos din casă totuşi.
Am scos limba la el ÅŸi m-am eliberat.
- Altădată, bine?
A oftat iar eu am dispărut. Nu aveam chef de compania lui azi.

#25
Moooama , moama!!!! Ah am ratat un capitol (sau chiar doua daca nu ma insel), dar nu-i nimic, il comentez si p'ala.
Incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult de fata asta. Faza cu "stam si dam" a fost super :))).Macar i-a inchis gura nesuferitei aleia.Si confruntarea cu tasu'...ma rog, acum l-am mai iertat pt ca a lasat-o sa locuiasca singura, si totusi, sa dea in ea? Dar presupun ca parintii mai fac asta din cand in cand (nenorocitii :)) )
Iar sarutul ala de la sf a fost uhuhuuuu.Pentru un moment am crezut ca aia a fost faza mea preferata, dar mi-a placut si mai mult atunci cand a plecat si o enerva faptul ca n-a venit s-o sarute.Ahh atat de real :X:X:X.
Ma rog, nu am trecut chiar prin fazele astea, dar imi este extrem de usor sa mi le imaginez. Nici daca as fi fost in locul ei nu as fi trait atat de bine toate acele sentimente :X
Am impresia ca as citi un jurnal, dar mult mai bine de atat, pt ca totul se petrece in prezent.Si ah..cand ma gandesc la cate or sa mai urmeze..Doar sa ai grija sa nu grabesti actiunea..desi nu prea te vad eu facand asta.
Abia astept sa postezi din nou :X.Ador ficul asta..sincer le-a intrecut si pe cele yaoi (oare ce nu-i in regula cu mine?:)) ). Dar vorbesc serios.Este mult prea captivant ca sa nu fiu indragostita de el.
Pai..te astept cu nextu' >:D< >:D<
Legile lui Murphy:
Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari.
*
Sexul este unul din cele 9 motive ale reincarnarii. Celelate 8 nu sunt importante.
*
Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa.

*My anime list*

#26
Ce capitol minunata!:X Cat de mult ador caracterul Mirei, cum se poarta si cum gandeste... e asa de:-?... nu gasesc cuvintele potrivite sa ma exprim. Oricum, ii ador personalitatea. Ce bine ca tatal ei a lasat-o sa locuiasca singura.xD Ce faze super au fost in acest capitol, mai ales cea in care a plecat si Silviu nu a vrut sa o sarute.:X A fost un capitol excelent. Nu am fost atenta la greseli, dar nici nu am vazut vreuna.^^ Cred ca Dany simte ceva pentru Mira, ceva mai mult ca o simpla prietenie. Cate parti super au fost si pe care le ador.... Iar acum ca au lasat-o sa locuiasca singura ma intreb ce o sa faca.:-?
Cat de mult astept urmatorul capitol. Spor la scris.>:d<
[Imagine: 2uihshu.gif]

[Imagine: TheDream.png?t=1276345103][Imagine: EunHye22.png?t=1284281440][Imagine: 04.png?t=1304468354]
You’ve Fallen For Me.













#27
Nyuu! Saracutul de Dan! Ia lasa-ma pe mine sa te consolez ;;)
*cough* ahem.
Okay, imi place Dan. Mult. :)) In primul rand din cauza numelui, e atat de dragut. Si in al doilea rand pentru ca mi se pare tipul de baiat care iubeste o fata in secret si nu i-o spune, ci incearca s-o faca pe ea sa observe asta. Cred ca asta face si cu Mira, sau cel putin asa vreau eu sa cred. Yume, sper sa am dreptate :-w sa nu-mi dai sperante cu tipul asta degeaba :))
Si ca sa te citez sweetie:
(22-01-2010, 09:20 PM)Teh A scris: Cât despre Silviu. E doar Silviu :)) .
Point there, brusc tipul asta m-a lasat rece si l-am ochit pe Dan. Hmm, dar nu stiu de ce. Nici nu cred ca mai conteaza xD

Sper doar ca Mira sa realizeze potentialul lui Dan :)) Si imi pare rau ca i-a taiat asa craca =))
Si, am eu impresia sau Mira has a killer body? :>

besc.:*
Love me or hate me. Either way I'm on your mind.

#28
Wow am pierdut doua capitole , dar ma bucur ca ai postat .
Cat despre primul capitol pierdut a fost unul frumos cu exceptia conflictului pe care l-a avut pe tatal sau . Desi oarecum stiam ca urma sa accepte decizia ei , de asemenea ma bucur ca i-a spus tot ce simte , gandeste . Si ai sfarsit asa frumos acest capitol , desi stiam ca era Silviu , am avut o mica speranta ca era Daniel . Nu stiu de ce il prefer in locul lui Silv , dar nu cred e posibil pentru ca Mirabela in vede ca un prieten , cel putin acum ...
Mai voia un sarut , deci sa inteleg ca a inceput sa tina la el sau poate doar ii place modul in care saruta?
Pai in ultimul capitol am vazut doar o mica greseala de tastrare : ,, vin-o '' -vino. Cat mi-a placut ,, meciul '' cu Dani , pacat ca baschetul nu prea ma incanta . Deja nu imi place William , dar o sa aflu mai multe despre el in urmatorul capitol .
Cam atat ! next ...

#29
Iar am rămas gură cască atunci când am văzut comentariile voastre :|. Deci, e oficial, nu îmi vine să cred că vă place atât de tare ficul.
Mda cred că v-aţi săturat că tot zic asta, dar pur şi simplu asta simt. Şi mă bucur că vă place. Mulţumesc tuturor pentru tot, cometnarii, aprecieri, că citiţi, everything!!!
Ah, cât despre William, o să vedeţi voi cum stă treaba. Dar asta mai târziu, nu chiar acum. Mai devreme o să vină ' lămurire ' cu Dani. Şi mai înainte de asta, să vedem ce facem cu Silviu.
O să vedeţi :]]...

Mulţam că citiţi! Lectură plăcută! [ am venit prea repede cu 7 le? nu m-am putut abţine : )) ]

[center]Capitolul Åžapte [/center]

Prostul de Will nu m-a mai sunat, dar eu m-am gândit la perioada când am fost în Grecia.
Da, fusese simplu. Am întâlnit un tip foarte drăguţ. Înalt, blond, ochii albaştrii. Prinţul din poveste. Tocmai uitasem de toată harababura cu Raul şi Aura, sau încercam să mă relaxez, când a apărut un băiat care m-a înnebunit. Şi se părea că şi el mă plăcea la fel de mult. Am ieşit de câteva ori. Da , bine. O seară ieşea cu mine, alta cu altcineva şi tot aşa. Şi ceea ce a pus punctul pe i, a fost faptul că eu mai eram şi „ curvă ” că mi-o trăsăsem de câteva ori cu el deja. Şi de abia ne întâlnisem!
Da, de parcă asta era adevărat. Cât am mai putut să îl înjur. Şi ca să punem mai multă frişcă pe tort, m-a mai lăsat şi baltă în mijlocul oraşului să mă descurc singură, când el îmi dăduse întâlnire acolo. Un laş idiot, prost , nenorocit. Un jegos, o jigodie. Un paria! Îl uram ,într-adevăr. Pe atât de mult pe cât îl plăcusem, mă piş pe el de cretin!
Nu mai era timp să mă gândesc la asta, trebuia să mă răzbun pe genul masculin plin de hormoni. Şi Silviu era primul pe lista mea. Săracu’, era băiat bun. Şi eu proastă dacă aş fi crezut cu adevărat asta. Am râs în sinea mea.
- Unde pleci Ela?
- La salon, vreau să mă tund.
Ochii mamei s-au mărit.
- Ce să faci?
- Nu te prefă că nu ai auzit.
Mă îmbrăcasem lejer într-o salopetă-rochie. Îmi asortasem o pereche de sandale, şi părul mi-l lăsasem liber. Căutasem de ceva vreme o tunsoare care să mi se potrivească dar nu găsisem cine ştie ce. Mă enerva părul ăsta lung, mă definea ca o naivă, inocentă, care nu făcuse altceva decât să fie prostită. Nu , nu. Nu mai eram aşa.
Nu i-am mai dat atenţie mamei mele care , cred că începuse să facă crize de isterie. Doar pentru că vroiam să îmi schimb look-ul, ce să zic.
După cum se poate deduce uşor, aveam şi eu un loc în care mergeam constant să mă relaxez, o prietenă de-a mamei care deţinea un salon. Sau doar lucra acolo, sincer nu ştiam şi nici nu îmi păsa. Am decis să încerc altceva. Pentru că sigur mi-ar fi făcut capul calendar : de ce să tai minunăţia asta de păr?! Iar eu nu puteam să comentez prea multe ca să nu mă cert cu mama.
Am luat metroul şi am ajuns destul de rapid la destinaţie. Era un salon nou, deschis de o lună ( cred ) . Şi era chiar drăguţ, dacă stăteam să analizez pereţii albi cu nişte modele interesante pictate pe ei. Chiar cool.
Şi îmi făcusem şi programare, sâc.
- Andrei Mirabela. Am rezervare la coafor.
Era o recepţionistă drăguţă cu care vorbisem la telefon pentru a stabili programarea.
- O, da. Intraţi acolo.
Mi-a arătat o uşă , dându-mi un cupon şi am intrat. În fine, celelalte lucruri erau obişnuite. M-am aşezat pe scaun, am cerut să fiu tunsă ( după ce am analizat o revistă ) şi nimeni nu m-a luat la întrebări : de ce să tunzi un păr aşa lung? În sfârşit, linişte.
Când a terminat, am început să mă analizez.
- Iată, te prinde bine de tot.
Mi s-a adresat tipa care avusese „ grijă de mine ”. O femeie de vreo treizeci şi ceva de ani, tunsă tot scurt şi având şuviţe roşcate. Părul ei era şaten de fel. Avea şi un pierce în nas, cât de drăguţ. Am chicotit.
- Mersi . Nu vă supăraţi, unde v-aţi pus piercing-ul?
Mi-a zâmbit şi ochii săi mari şi albaştrii au strălucit.
- Tot în clădirea asta. Încearcă la etajul doi . Cred că poţi rezolva chiar azi, nu-i nici foarte scump.
Am dat din umeri.
- Trebuie aprobare de la părinţi?
S-a strâmbat.
- Nu ÅŸtiu sigur, deÅŸi aÅŸa cred. Mai bine mergi ÅŸi verifici.
Nu e nimic ce nu poţi rezolva cu un zâmbet şi un picuţ de mită. Mi-am mai analizat odată părul . Era cu mult mai scurt. Înainte îmi ajungea până la fund, acum până în jurul umerilor, deşi mărimea firelor era inegală. Îmi făcusem şi breton, şi mă puteam bucura pentru că îmi plăcea cum îmi stă.
Urcând la etaj, am decis să îmi trag şi un pierce. Într-adevăr a fost ieftin, în comparaţie cu alte locuri. Şi tipul de acolo era o bomboană ( avea un fund tare drăguţ ). I-am explicat că nu am o aprobare scrisă de la părinţi dar dacă se supără cineva nu îmi trădez sursa. Chiar a râs şi a zis că sunt prea scumpă ca să mă refuze. Hmm.
După ce am rezolvat asta, m-am simţit pe deplin satisfăcută şi am mers acasă. Acum urma circul.
O oră întreagă mi-a ţinut morală despre tot felul de lucruri de care nici nu am auzit vreodată şi mi-a zis să îmi scot cercelul din nas. Dar evident, nu am vrut. Era unul micuţ, de efect. Şi se vedea aşa de bine! Mai ales cu noua mea frizură, iar mama era complet convinsă că trebuie să-mi strice bucuria. Am dat-o dracului şi am refuzat să fac cum vrea ea. I-am zis că oricum după ce pleacă ea o să îl port aşa că nu mi-a mai zis nimic.

Următoarele zile m-am întâlnit cu Silviu şi am aflat mai multe despre el. Dar nimic nu m-a interesat, ca să fiu sinceră . Oficial eram împreună, iar Aurei i se părea tare „ mişto” cum a spus ea singură . Aveam şi eu prieten şi acum puteam să avem întâlniri în cupluri ( bleah! ) . Am lăsat-o să viseze totuşi.
Lui Silv i s-a părut interesant noul meu look, chiar mi-a zis că mă prinde ( mda ) şi Dani a zis că nu prea e de acord. Îi plăcea părul meu lung. Neinteresant , zilele erau într-adevăr plictisitoare. De abia am simţit când a venit septembrie. Asta pentru că mama îşi făcea bagajul şi trebuia să o ajut. Am realizat că mai era o singură săptămână şi începea şcoala. Iar Aura venea peste cinci zile.
- Asta o iei? Ah, şi asta? Şi pentru ce naiba îţi trebuie ceasul ăsta?
Eram la categoria : împachetarea detaliilor. Mama nu vroia să uite nimic acasă, probabil că urma să mă sune mai târziu, când ajungea : trimite-mi şi mie x şi y pentru că nu le-am luat! Însă eram obişnuită şi nu era cazul să mă stresez din cauza asta.
- Aşa, deci am cam terminat şi cu asta Mira. Oh, o să le pun în sufragerie. Sper să nu uit nimic. Hmm, mai sunt doar trei zile şi plec. Am aranjat cu biletul de avion şi Mirela a zis că mă ia de la aeroport. Bani ţi-am lăsat... Ăă, şi lui Cristi. Hm, mai trebuie să mergem să îţi cumpăr rechizite şi cam atât !
Mi-am dat ochii peste cap.
- Mi le iau singură, nu te mai stresa atât.
- Of , nu –mi vine să cred că te las singură. O să îmi lipseşti atât de mult!
M-a îmbrăţişat şi a trebuit să îi răspund în acelaşi mod . Dar când devenise prea sufocantă am îndepărtat-o.
- Ok, o să am grijă de mine. Hello, am şaişpe ani. Merg la culcare că e foarte târziu şi mi-e somn. Noapte bună.
Am plecat într-adevăr să dorm. Doar din cauza plictiselii şi pentru că mâine aveam ceva important de făcut.

Telefonul a sunat de două ori înainte ca cineva să răspundă. Era prima dată când îl sunam pe Silviu şi am decis să îi acord puţin credit. L-am invitat în oraş, şi am putut realiza că a fost foarte surprins de ceea ce tocmai făcusem. A acceptat, evident. Doar nu era să mă refuze.
M-am îmbrăcat într-o fustă , nu foarte scurtă şi o bluză cu un model drăguţ imprimat pe aceasta. Avea un decolteu nevinovat. Mi-am luat o pereche de pantofi cu un toc nu prea înalt. Puteam spune că arătam sexi, chiar şi cu tunsoarea mea rebelă şi cu pierce-ul din nas. Mi-am analizat picioarele , fundul şi sânii. Ieşeau în evidenţă. La fel şi luciul ce făcea mărimea buzelor mai vizibilă.
Mergeam în club, dar mami nu prea ştia asta. I-am zis doar că ies, şi nu a comentat prea multe.
Cum aveam nişte vecini aşa , foarte curioşi din fire, am decis să mă întâlnesc cu Silviu undeva mai departe de blocul meu, unde mă aştepta cu maşina lui ( nu mai urcasem în ea până acum ) . Ca să fiu sinceră nu mă pricep şi nu ştiu ce model era, aşa că doar am putut să îi admir culoarea neagră, era drăguţă.
- Bună.
M-a prins în braţe şi m-a sărutat, având grijă să îmi strângă bine trupul . Nu mă mai dichisesem atât de tare până acum la întâlnirile cu el, deci era evident să fie ceva mai admirativ decât de obicei. M-a sorbit din priviri şi umplut de complimente tot drumul. Mintea mea nu prea stătea să le analizeze pe toate ( prea plictisitor) aşa că doar am decis să îi zic „ mersi” pentru orice spunea. Am mers într-un club în care el mergea mai des.
Când am intrat, am zâmbit inconştient. El îşi trecuse mâna în jurul taliei mele, parcă vrând să se vadă că eram a lui. M-am întrebat fugitiv dacă arătam chiar aşa de bine îmbrăcată aşa . Adică, ok : lipsa de şuncă se vedea, aveam un trup cu care mă mândream ( ha să moară toţi duşmanii mei, cum ar zice Iulian, un coleg de clasă ) . Dar în viziunea celorlalţi, ce arată bine ( şi e şi femeie ) nu are creier. Deci, era clar că toţi mă vedeau , probabil, ca o tipă numai bună de băgat în pat . Şi cu care nu puteai avea o discuţie. Că doar de, se preocupa să arate bine. Şi la drept vorbind, gusturile sunt împărţite. Nici eu nu eram chiar atât de extraordinară. Şi asta o zic în caltitate de narcisistă.
Adoram luminile, atmosfera, mirosul. Ah, nu ştiu de ce nu aveam eu voie să vin în cluburi!
Am văzut-o şi pe Alice, era cu Mari, şi câţiva alţi amici. Nu mergeam doar noi doi. Silviu mă trăgea mai aproape de el. I-am zâmbit superior, începusem să îl domin. „ Lasă-l să se creadă Casanova pentru moment” . Mi-a şoptit conştiinţa mea. Era şi Dani aici.
- Ola .
Am zis în semn de salut pentru a nu fi nevoie să mai pup pe toată lumea, chiar nu aveam chef de asta.
- Bună Ela, Silviu. Oh, ce e cu tine în club? Ţi-a dat mami voie?
Vocea asta era a Mihaelei, ce idioată era.
- Eu nu joc după cum îmi dictează ea, adică nu toată lumea face ca tine puişor. Ce melodie tare, hai să dansăm.
L-am luat de mână pe Silv şi am început să dansez, ceea ce l-a îndemnat şi pe el să facă acelaşi lucru. Era o melodie veche, dar într-adevăr ca lumea. B.U.G Mafia – Hai cu mine. Adoram cântecul ăsta.
Chiar începusem să mă frâng, în aşa fel încât ceilalţi din grupul de prieteni se holbau la mine . Miki era încruntată iar Daniel, ba nu îşi putea lua ochii, ba parcă mă mustra cu privirea. Nu înţelegeam. Am zis că mă uit la chipul prietenului meu. Asta mi-a sporit încrederea în mine.
[center] Şi ce bine arăţi, ce bună eşti, cât poţi să fii de tare...[/center]
Adoram versurile astea. M-a tras mai aproape de el şi mi-a căutat buzele ,sărutându-ne. Era cald, şi era clar că el se înfierbântase bine de tot. Iar mie îmi plăcea să îi gust buzele, deci nu aveam nimic împotrivă. L-am muşcat atât de tare încât s-a simţit nevoit să se retragă.

- Ce bine ştii să te ascunzi Ela dragă. Cine ar fi crezut că eşti atât de...
A început să zică Geo, chiar un coleg de clasă. Ali şi Mari stăteau unul lângă celălalt. Cu toţii stăteam la aceaşi masă, într-un separeu. Eu stăteam între Silviu şi Dani. Miki lângă Geo, care era în faţa mea.
- Extravagantă, cred că ăsta e cuvântul.
A adăugat Irina, sora lui Mari. Da, era ciudat să mergi cu soru-ta în club. Dar ea făcea parte din acest cerc de prieteni, aşa că era absolut inevitabil. Fratele ei era cel adoptat de către Alice.
Am dat din umeri.
- Niciodată nu ştii.
Am chicotit şi Silviu m-a sărutat scurt.
- Mda, adică te-ai prefăcut destul de bine până acum.
Normal că nu se putea să stea ea liniştită. Roşcata a spus asta pe un ton mai mult sau mai puţin disrepţuitor. Eu m-am conformat cu un zâmbet superior.
- Şi asta o face şi mai simpatică. Şi misterioasă, am fi zis cu toţii că o cunoaştem. Ne-ai tras clapa de data asta, zău.
A adăugat Dani parcă pentru a mă salva de insultă. Dar eu nu aveam nevoie de ajutorul nimănui. Am mai sorbit puţin din suc şi am realizat că situaţia devenise destul de incomodă. Mihaela se uita la Silviu ( saliva ) şi apoi la mine ( mă înjunghia cu privirea ) . Ceea ce m-a făcut să realziez cum să îi întorc şi eu toate dăţile când m-a făcut să mă simt ca ultima persoană de pe planetă . Lasă că vede ea, şi aşa m-am plictisit de situaţia asta.
- Mă duci acasă?
M-am adresat către Silviu. Trecuseră câteva ore de când eram acolo şi eram obosită. A încuuvinţat şi am plecat spre maşină.
- E vreo problemă între tine şi Miki?
Nu se vede de la o poştă?
- Neah, aÅŸa ne iubim noi.
A râs .
- Pe bune acum. Era oarecum serios.
- Ce contează? Nu se rezolvă nimic dacă zic da sau nu .
A dat din umeri.
- S-a dat la mine . Mă rog eu nu i-am dat prea mare importanţă. E enervantă uneori.
Tocmai oprise maşina pentru că ajunsesem în faţa blocului meu . M-am uitat la el sfidător.
- Ce i-ai zis?
Da, mă interesa. Adică vroia să vadă doar dacă poate să mi-l sufle şi să mă lase pe mine cu buza umflată. Ţi-am luat-o înainte păpuşă .
- Am respins-o, evident. Nu mă interesează, te plac doar pe tine. Plus că oricum nu e genul meu.
Adică dacă ar fi fost ai fi stat cu ea. Ha ha ha. Ce am mai râs.
Am ieşit din maşină, dându-i un sărut scurt.
- Caută ce n-are . Am spus ca o replică la cele auzite. A chicotit dar nu m-am mai întors, fierbeam de nervi.

#30
Voiam sa ma duc sa ma culc , dar cand am vazut ca ai postat din nou am decis sa mai aman .

Daca in post-ul anterior spusesem ca nu mi place William , acum retrag . Il detest ... Cat ma bucur ca nu il place pe Silviu si ca doar vrea sa se joace cu el. Si eu am facut acelasi ca ea asta vara , chiar ma enerva parul meu lung si aceiasi parere o am si acum . Adeseori o schimbare de look este binevenita , totusi nu ma asteptam sa isi faca si un piercing , dar bravo ei .
S-a descurcam atat de bine , Mirabela , in club . Iar la sfarsitul capitolului am avut din nou un motiv ca sa nu imi placa Silviu si nici Miki ,

O mica greseala de tastare : ,,realziez'' -realizezi
In rest vrea sa vad cum se razbuna Ela pe Silviu si pe Will , sa sufere amandoi ,in special ultimul . Nu cred ca mai are rost sa spun next-ul .




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)