Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Nightmare

#11
heyya sis!!
incepem cu greselile, ca sa nu uit de ele :P

dinou = din nou
lovito = lovit-o
cojmar= cosmar
ajutama = ajuta-ma
sajnea = tasnea
injunghindo = injunghind-o
am incpeut = am inceput

deci, am vazut greseli de tastare, precum si lipsa unor semne de punctuatie...

alte comentarii nu mai am, ca deja cred ca vrei sa ma omori :))
e frumos, dar cred ca te-ai grabit putin, deoarece actiunea s-a grabit si ea, si uite-te ce a iesit...
data viitoare scrie relaxat, ca nu o sa te omoare userii astia daca nu pui continuarea la timp [pe mine nu m-au omorat...]

e anul nou, si uite ce cadou iti fac...nesimtita de mine...
lasa ca ma revansez maine cand ti-l dau pe G***t :haha:

sa nu te superi pe mine please!! :*
아름다운 미녀를 좋아하면 고생한다
Heart aches when you fall in love with a beauty...

[Imagine: 127954537375290.jpg]





#12
pazea muritorilor,aterizeaza jigoku :zuppy04:
sa vedem ce avem noi aici:-? o sa incep cu defectele,ca sa lamurim o treaba de la inceput
Primul capitol

10 Octombrie 2001(Eliza) ( scz stiu ca e ceea mai mare greasala de a incepe asa dar nush cum altfel ) -explicatia din paranteza nu-si are rostul.Nu-ti da de gol greselile,chiar daca esti constienta de ele,poate altora le place ideea si altii trec peste. [desi ai dreptate,nu e cel mai reusit inceput]

era o zi ploioasa -fiind inceput de fraza,este recomandat sa scrii prima litera cu majuscula :)
aduti aminte aduti aminte , daa, zicea:
Joacate cu mine iar eu te voi invinge
- greseli gramaticale [aduti->adu-ti;joacate->joaca-te] apoi,daca asta gandeste 'adu-ti aminte' ar fi trebuit cumva izolat prin ghilimele sau un alt stil stiu si eu, bold,italic :) ultima precizare aici: ai uitat linia de dialog

dupa 5 min - nu mai folosi prescurtari in ficuri,ca nu facem economie de litere cand scriem povesti

Eram speriata,parinti mei au venit acasa in jur de ora 2 eu eram intinsa in bucatarie pe gresia aceea alba plina de sange
Nu respiram dar,ii vedema pe parinti mei ce se agitau sa ma salveze dupa 5 min m-am trezit…eram speriata iar mama m-a luat in brate si a inceput sa planga eu imi aminteam fiecare gest facut de parinti mei incercand sa ma salveze si le-am povestit despre fetita si cum a incercat sa ma omoare …si cum I-am vazut incercand sa ma salveze ei au ramas ca 2 stane de piatra si incetul cu incetul au inceput sa ma creada nebuna asa ca ma duceau zilnic la pshiolog .
- n-am prea inteles nimic din faza asta,ai repetat prea mult ideea de salvat. Ideile celelalte se cap bat cap in cap 'ii vedeam pe parinti' 'm-am trezit' nu prea merge,dar cred ca ai vrut sa spui ca personajul isi revenise din soc eventual.si de unde sangele daca fata aceea era in oglinda?sau nu?

Acum am 16 ani si am o viata obijnuita de adolescenta - obisnuita scrie corect,macar in ficuri

Parintii mei si cu mine ma mers in vizita la parintii tatalui meu, era o atmosfera de familie sau mai bine zis de sarbatori - parintii,parintii... puteai spune simplu 'bunici' si evitai repetitia. Virgula aia mergea inlocuita de un punct,sau facuta cumva legatura intre propozitii

dupa cateva min ma uit spre mama zicandui: - [zicandu-i,de fapt] aceeasi prescurtare cu 'min'

-daca ar fi roata imediat a-si face-o dar din pacate e motorul - prima litera a propozitiei se scrie cu majuscula.Asa ai invatat si la scoala,nu? [a-si face-o-> as face-o]

cativa din iepurasi mei din plusi
- acel 'iepurasi' trebuia articulat 'iepurasii'

iepurasi mei din plusi dintr-o data am vazut langa mine o femeie inalta - puteai pune punct acolo sau sa legi propozitiile,eventual printr-o conjunctie.

Se intosese cu fata spre mine si cateva lacrimi ii curgeau pe piept m-a luat in brate si dupa cateva minute am simtit un cutit in inima daa nu ma durea simteam tristeataea acelei fete
- *flashback* 1.tipa era in masina,cum a luat-o in brate? 2.cu cateva secunde mai devreme,mana ii trecuse prin.Cum de-a reusit s-o imbratiseze?

eram conectata la mi si mi de aparate - mii si mii de aparate :)

La aceste vorbe ,nu puteam scoate 2 vorbe - vorbe,vorbe care tot mai dor *oops,am gresit caseta* se repeta'vorbe' ^^'

.ea era intinsa pe jos intr-o balta de sange .dar in acel moment barbatu ii infipse de cateva ori ,cutitul ,necontrolabil,dupa aceea adusese o trusa cu ajutorul acreia a inceput sa ,jupoaie pielea de pe femeie ,tasnea sange peste tot ,eram terfiata de ceea ce se intampla. Dupa ce a terminat ,a inceput sa ii taie numite parti ale corpului.
Dpa ce ii taiase ,mebrele ,aduse un sac si fiecare lucru folosit,a fost bagat in acel sac chiar si aceea femeie plus hainele lui . A bagat acel sac ,in masina si a ajuns in locul unde ,maisna familiei mele s-a stricat .
- o ploaie de virgule,majoritatea inutile. verbele isi cam schimba timpurile si creeaza un haos :-?
asta a fost. *primul capitol*

Capitolul 2
Facusem mai multe desene cu mos craciun ,care erau imprastiate prin toata camera ,era destul de tarziu pentru a le strange.
Desi tata ma batea la cap sa le strang .
- 'strange' 'strang' se repeta.. incearca sa inlocuiesti cu sinonime

Am vrut sa il ating ,dra cand am incercat ,mana imi trecuse prin el …
Cand am incercat sa imi trag mana ,am simtit cum ceva ma strange de mana ,era o stramsoare destul de dura .
-mai comentez?
Gura ii era cusuta ,dar un lichid albicios I se scurgea din gura .
-Sunt sigura ca a fost doar un cojmar - cosmar, de fapt
..imi era frica era ,dinou - nu e prima data cand vad greseala asta. se scrie 'din nou'
era bradul ,cand m-am indreptat spre brad .
Am vazut cum aceea fetita se pune la culcare - se pune? nu e prea adecvat nici atmosferei si nici unui fic.. 'se aseaza' era mai potrivit
si sangele sajnea - omfg! sajnea! incredibil!oribil! dar ce inseamna? :closedeyes: [probabil 'tasnea'] *ce ti-e si cu tehnologia asta a sajnitului :bored: *
Cand am auzit acel titpat m-am speriat si m-am pus langa brad - puteai inlocui cu 'm-am asezat'
gata, gata cu exprimarea si gramatica

nu prea am vazut descrierea pe care-o asteptam de la un fic horror. Ar trebui sa accentuezi sentimentele,teama,ura,orice altceva mai mult decat scenele in sine,dar asta nu inseamna ca ele ar trebui ignorate. Cand descrii cu toate astea,introduci practic cititorul in atmosfera aceea si nu prea mai vede greselile nici daca le 'vaneaza' ^^
Ai grija cu tastatura. Citeste de 2-3 ori inainte sa postezi si astfel observi nu doar greselile de tastare ci si greselile in exprimare,repetitiile inutile sau cuvinte care nu-si au locul :)
sa spunem ca am terminat pe azi


P.S: sper ca nu te-am suparat ^.^''

#13
Hmmm cititiorilor mei ..imi pare nes[pus de rau ...pt intarziere[posturi unite]
Am fugit speriata ,fugeam pe holul lung ,pana cand am ajuns in fata unei usi imense ,am deschiso ..dar ce am vazut ..a facut ca sangele sa mi se opreasca. Doii scheleti erau intinsi pe podeaua care avea cateva pete rosiatice ,uscate .Din camera venea un miros groaznic de la petele uscate .
asa zisele cadavre erau acoperite de aceleasi pete .
Cu greu m-am indreptat spre "cadavre" ,la unul dintre ele am obsevat ca (,) capul era departe de corp ca si cum ar fi fost decapitat.
M-am uitat atent la corpuri si am observat ceva ciudat ,hainele erau puse invers la fel ca si mebrele stangi.
Am mai observat si ca intre cele 2 corpuri era o carte .
Am luat cartea si cand am deschiso , am gasit un biletel ,Pe care scria cteva cuvinte ciudate "schimba ,trecutul si inlouieste viitorul"
iar pe spate scria un cuvant pe care nu prea il puteai citi dar cu chin cu vai am reusit sa inteleg scria : "[i]Scimbarea sufletului"
Atunci am inteles ceva ."Mosul" era defapt Amalia .dar de ce vroia sa ma omoare ? nu intelegeam ...si pana la urma ce se petrecea ?
-Schimba trecutul cu viitoarul si vei vedea .O voce blanda si calda se auzi .
-Cine a zis asta ?
-Eu ...si aparu' Ginger .Vei intelege ,daca iti explic mai bine .
Amalia avea probleme inca de la nastere .probleme mentale daca pot spune asa .
Acel mos era fiul meu .I placea sa vina sa o vada pe Amalia de craciun .
-Dar am vazut...
-Stiu ce ai vazut dar ..sti si fantomele au puterile lor ..pot schimba minciuna in adevar /
-Dar ..asta insmena ca ..Amalia imi vrea raul?
-Ei bine ,daca nu ma lsi sa continui nu vei intelege,nu ?
-Asa-i te rog continua !
-Intr-o seara ,fiul meu ,ei bine a venit noaptea ca asa zisul " Mos Craciun"
dar chiar atunci Amalia scapase de sub control .
Din fata dulce si cuminte a ajuns un monstru nebun.M-a omorat pe mine si familia ei,iar pe fiul meu, ei bine,i-a pregatit o soarta mai cruda .Urma sa nu aiba liniste nici dupa moarte.
-Dar de ce avuse aceea criza?
-Mama ei urma sa nasca un alt copil ,iar Amalia credea ca va fi inlocuita ,asa ca a decis sa distruga tot .
-Dar eu nu inteleg ,cum a facuta sa schimbe aceste lucruri ...scheletilor ..s-si ..de ce ma urmareste pe mine?!
-Sti cum au murit ei ? intreaba femeiea cu acelasi glas cald si calm?
-Nu..daca ai spus ca tot ce am vazut e o minciuna.
-Pe fiul meu l-a omorat ,prin injunghiere ,iar dupa ce a murit a schimbat hainele si ai vauzt si tu mainile stangi sunt schimbate .De ce? deoarece si ea s-ia taiat mana ...dar nu inainte de ai decapita capul fiului meu .Parca totul era aranjat,parca totul era planuit ,de la schimbare pana acum.
-Dar ce vor de la mine si ce e cu schimbarea ? defapt ..mai bine spus cum s-au schimbat ? De ce?
-Pai ,Amalia asa zisul "mos " vrea sa te omoare ,pentru simplu fapt ca (,) crede ca acum o poti inlocui ,iara asa zisa Amalia adevaratul mos incearca sa te salveze de ea .
-Cum a-s putea sa o inlocui? Si cum pot sa o inving ?
-Trebuie sa schimbi totul la loc ,tot ...!si dupa ce totul este schimbat spiritele lor vor fi in locul in care trebuie atunci o poti invnge pe amalia.
-Cum?
-Dovedesto ca nu o poti inlocui ...iar ea se va odihni in pace...
-Dar ...cum a-si putea-o face sa creada asta ?
-In camera ta vei gasi un tablou ,cu ea si cu parinti ei ,care... Dar nu apuca sa termine propozita ca "mosul'' Amalia isi facu' aparitia .
"Ho Ho ,a venit mosul ,cu cadouri"

To be continued
.I dont need anyone in my life who does not want to be there.
.Sometimes i cant , sometimes i dont want to , and sometimes i dont even try.
.I am nostalgic , cinical and lonely , so i may hurt you.

#14
Citat:Am fugit speriata ,fugeam[ repetitie] pe holul lung ,pana cand am ajuns in fata unei usi imense ,am deschiso ..dar ce am vazut ..a facut ca sangele sa mi se opreasca. Doi scheleti erau intinsi pe podeaua care avea cateva pete rosiatice ,uscate .Din camera venea un miros groaznic de la petele uscate .
Asa zisele cadavre erau acoperite de aceleasi pete.[ ai repetat de trei ori pana acum "pete"]
Cu greu m-am indreptat spre "cadavre" ,la unul dintre ele am obsevat ca (,) capul era departe de corp ca si cum ar fi fost decapitat.
M-am uitat atent la corpuri si am observat ceva ciudat ,hainele erau puse invers la fel ca si membrele stangi.
Am mai observat si ca intre cele 2 corpuri era o carte.[" iar intre cele doua se mai afla o carte", puteai pune virgula la propozitia precedenta si scrie in continuarea.. caci altfel faci alta repetitie]
Am luat cartea si cand am deschiso , am gasit un biletel ,Pe care scria cateva cuvinte ciudate "schimba trecutul si inlocuieste viitorul", iar pe spate scria un cuvant pe care nu prea il puteai citi dar cu chin cu vai[ intr-un final am reusit sa inteleg...", nu mai folosi cu chiu cu vai, suna oribil intr-un fic] am reusit sa inteleg scria : "Schimbarea sufletului"
Atunci am inteles ceva ."Mosul" era defapt Amalia, dar de ce vroia sa ma omoare ? nu intelegeam ...si pana la urma ce se petrecea? [ de ce vroia asa ma omoare, cred ca spune totul, nu mai era nevoie si de urmatoare propozitie interogativa]
-Schimba trecutul cu viitoarul si vei vedea .O voce blanda si calda se auzi .
-Cine a zis asta ?
-Eu ...si aparu' Ginger .Vei intelege ,daca iti explic mai bine .
Amalia avea probleme inca de la nastere .Probleme mentale daca pot spune asa .
Acel mos era fiul meu .Ii placea sa vina sa o vada pe Amalia de Craciun .
-Dar am vazut...
-Stiu ce ai vazut dar ..sti si fantomele au puterile lor ..pot schimba minciuna in adevar.
-Dar ..asta inseamna ca ..Amalia imi vrea raul?
-Ei bine ,daca nu ma lsi sa continui nu vei intelege,nu ?
-Asa-i te rog continua !
-Intr-o seara ,fiul meu ,ei bine a venit noaptea ca asa zisul " Mos Craciun"
dar chiar atunci Amalia scapase de sub control .
Din fata dulce si cuminte a ajuns un monstru nebun.M-a omorat pe mine si familia ei,iar pe fiul meu, ei bine,i-a pregatit o soarta mai cruda .Urma sa nu aiba liniste nici dupa moarte.
-Dar de ce avuse aceea criza?
-Mama ei urma sa nasca un alt copil ,iar Amalia credea ca va fi inlocuita ,asa ca a decis sa distruga tot .
-Dar eu nu inteleg ,cum a facuta sa schimbe aceste lucruri ...scheletilor ..s-si ..de ce ma urmareste pe mine?!
-Sti cum au murit ei ? intreaba femeia cu acelasi glas cald si calm?
-Nu..daca ai spus ca tot ce am vazut e o minciuna.
-Pe fiul meu l-a omorat ,prin injunghiere ,iar dupa ce a murit a schimbat hainele si ai vazut si tu mainile stangi sunt schimbate .De ce? deoarece si ea si-a taiat mana ...dar nu inainte de ai decapita capul fiului meu .Parca totul era aranjat,parca totul era planuit ,de la schimbare pana acum.
-Dar ce vor de la mine si ce e cu schimbarea ? defapt ..mai bine spus cum s-au schimbat ? De ce?[ repetie peste repetitie, alege una din ele, ori defapt , ori mai bine spus.. nu poti sa le pui pe amandoua]
-Pai ,Amalia asa zisul "mos " vrea sa te omoare ,pentru simplu fapt ca (,) crede ca acum o poti inlocui ,iar [ sa nu mai folosesti niciodata "iara"] asa zisa Amalia adevaratul mos incearca sa te salveze de ea.
-Cum as putea sa o inlocuiesc? Si cum pot sa o inving ?
-Trebuie sa schimbi totul la loc ,tot ...[ se subantelegea ca trebuie sa schimbe absolut totul, nu mai era nevoie de inca un "tot" acolo]!si dupa ce totul este schimbat spiritele lor vor fi in locul in care trebuie atunci o poti invinge pe Amalia.
-Cum?
-Dovedeste ca nu o poti inlocui ...iar ea se va odihni in pace...
-Dar ...cum as putea face sa creada asta ?[ nu mai e nevoie sa pui si articolele, se obsrva despre ce persoana este vorba]
-In camera ta vei gasi un tablou ,cu ea si cu parinti ei ,care... Dar nu apuca sa termine propozita ca "mosul'' Amalia isi facu' aparitia .
"Ho Ho ,a venit mosul ,cu cadouri"
deci:-?, suntexagerat de multe repetii, mai adauga descriere, si fii mai atenta la propozitiile seci, ca se intampla cam des...
si desigue fii mai atenta la tastare..
:bye: sis







Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Nightmare of my life Sho-Yo 8 5.370 04-04-2011, 08:35 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  Nightmare Akie 1 2.255 23-08-2010, 04:00 PM
Ultimul răspuns: Miss Serenity
  My worst nightmare is losing you [Tokio Hotel twincest; made by two yaoi lovers] angeliqueVampire 20 14.306 07-03-2010, 03:07 PM
Ultimul răspuns: Aiumy
  A dream or a nightmare ? ~~YuRa~~ 4 3.360 17-06-2009, 06:28 PM
Ultimul răspuns: Axxa.No.Way


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)