Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

?! Nelamurire: Plagiatul

#1
Deschid topicul asta aici pentru ca nu am idee unde in alta parte. Daca apartine de alt sub-forum, feel free to move it; mod is god praise.

M-am uitat prin toate topicurile sticky si n-am gasit nimic in legatura cu subiectul asta; totusi, vad ca e o problema daca nu frecventa, cel putin ...prezenta pe ici pe colo. Sunt foarte curioasa ce intelegeti voi prin ideea de "plagiat", unde e linia fina intre copiere nesimtita si inspiratie? Ce e ok sa faci si ce nu? Se considera plagiat atunci cand userul X a lipit foaia de monitor si doar a trasat liniile, sau si atunci cand s-a uitat la un alt desen si a incercat sa-l reproduca?

Vreau sa aud cat mai multe pareri.

#2
la Fan Art din cate stiu si vad se permite sa lipesti foaia de monitor si sa reproduci, se permite sa te uiti la un desen si sa il reproduci. DAR, la Awesome's People Area nu ai voie cu asa ceva.
Awesome's People Area
http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=23882

Citat:Atentie, nerespectarea acestori reguli atrage dupa sine warn, poate si ban.

God Wrote:
1. Nu aveti voie sa postati desene create cu modelul de pe internet/alte surse in fata. Acest sub-forum este NUMAI pentru desene originale, va rog sa respectati acest lucru.
2. Nu mai mult de un thread dedicat lucrarilor personale. Exceptia de la regula se aplica in cazul mangaurilor si webcomicurilor originale: atunci aveti voie sa creati cate un thread pentru fiecare poveste.
3. Cand criticati desenele unui user, fiti respectuosi. Si asta presupune ca stiti formula unei critici folositoare: impresie generala + greseli + corecturi + puncte bune = ??? = PROFIT. Asta ajuta respectiva persoana sa isi identifice punctele slabe si punctele forte mult mai bine decat un "wah frumos! pwp' sau un 'you suck, get a life'. Cine nu poate face o critica mai lunga de 3 randuri nu are ce cauta in aceasta sectiune [adica warn].
4. Daca primiti o critica dura, nu incepeti vreo cearta. Invatati sa intelegeti ce a vrut sa spuna si ca scopul acelei persoane nu este de a va ponegri imaginea, ci de a va ajuta.
5. Vrei feedback? Da tu mai intai! Exact. Daca tu crezi ca ai nevoie de mai multa atentie, nu te plange ci fa ceva in sensul asta. Du-te prin threadurile altora si ajuta-i, asa comunitatea va fi mai activa si vei primi la randul tau acele comentarii pretioase.

In concluzie, aceasta parte a forumului este dedicat celor care CHIAR pretuiesc originalitatea, gasesc placere in a farui ceva nou si unic si urasc copiile ieftine, adica tracingurile [care de altfel umplu toate sectiunile Fan Art ale forumurilor romanesti de profil manga si anime].[/quote]

Fan Art

http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=95

Citat:Cum pot fi multe nereguli la Fan Art , uitati regulile topicului!

[align=center]<<<<<---------Reguli--------->>>>>

1. NU postati desenele voastre in threadul altcuiva! El/ea l-a deschis pentru critici la adresa operelor sale , nu sa va afisati voi talentul acolo .

2. NU furati desene! Afisati-va doar desenele voastre ,nu luati de pe Deviant Art sau Elfwood si ziceti ca sunt ale voastre .

3.Puteti folosi orice vreti la desenat . Carioci , tempera , acuarele , creion , carbune ,markere , nu conteaza . Din partea mea puteti folosi si var daca va place .

4. Atentie! Nu exagerati cu ecchi! Eu va las atata timp cat mentionati la tiltlul threadului vostru ca ar contine asa ceva . Daca desenati numai echi ,scrieti la tiltu Atentie! mult ecchi sau ceva de genu , dar numai sa anuntati userii .Daca nu aveti totusi numai ecchi ,mentionati ocasional fac ecchi sau some ecchi . Insa daca atunci cand ati deschis threadul nu stiati ca veti posta niste desene ecchi , anuntati unul din moderatorii topicului (eu , snowishtiger )sa va schimbe numele la thread .

5. Fara hentai! Ok , sunt de acord cu ecchi dar sub nici o forma nu voi lasa hentai in topic! Daca aveti chef de hentai , rugati administrtatorii sa va deschida un topic numai pentru asta dar in care sa nu intre userii mai tineri .

6. Cand colorati o schita/un desen de-al vostru in Photoshop/Corel/Painter/etc nu se cheama GFX! Gfx se cheama atunci cand luati o imagine de pe net si o modificati intr-un program , dar daca faceti voi line art-ul se cheama Fan Art .

7. Nu voi accepta imagini cu tente rasiste , satanice , discriminatorii ,etc. De fapt ,orice artist care face acest gen de arta si o publica in forum primeste warn imediat .

8. Cei care deseneaza manga au voie sa-si deschida doua threaduri dar nu mai multe .Primul thread cu desene care nu constituie un manga ,iar al doilea pentru a posta manga-ul facut de el/ea .

Dupa cum vad eu, la Fan Art se permite intr-o oarecare masura, dar sa nu aveti de fiecare data doar desene copiate pe ecran...

Parerea mea, daca vreti sa avansati ca desenatori, mai bine va uitati la desen si il reproduceti decat sa lipiti foaia de monitor.


#3
Line Art este total diferit de a copia desenele si de a pretinde ca sunt ale tale si toate cele. Inteleg a iti lua inspiratia mai ales daca desenezi chestii copyrighted cum era desenul cu Simba. Eu nu vad a pune foaia pe monitor sau pe o carte ca pe ceva ce poate fi considerat ARTA.

Si nu inteleg de ce altcineva ar crede altfel.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#4
'Plagiat' e un cuvant puternic in comunitatea asta mica, niciunul nu e artist care copiaza aici.
Unii dintre voi nu stiu ce inseamna FAN art. Fan art este un desen dupa un personaj/tablou/carte deja aparut, ca de-aia il si desenezi, ca esti FAN. Toate desenele dupa naruto/one piece/bleach/ death note etc, sunt plagiate. Dar nu sunt, se numesc FAN ART-uri, inclusiv desenul cu Simba.
Daca vrei sa copiezi un desen, e ok, pentru ca iti formezi mana. eu asa am ineput de la 6 ani, de cand ma uitam la Pokemon. Tata imi aducea imagini cu pokemoni, si eu puneam foaie peste si copiam, iar dupa incercam sa-i fac fara.
Se numeste plagiat atunci cand iei o idee de la cineva si ti-o insusesti. deci aici nu se pune problema, ca nimeni nu s-a laudat ca ei au facut desenele din capul lor.

Cersei, sper ca te-am lamurit. 4 bye, si treci pe la mine la desene 4 sper sa-ti placa 10

EDIT.Lia: Controleaza-ti ironiile ieftine.

[Imagine: L-sig-for-alecs.jpg]

Aleksandr's awesome:DEVIANTART/PICS/DRAWINGS

#5
Citat:Inteleg a iti lua inspiratia mai ales daca desenezi chestii copyrighted cum era desenul cu Simba. Eu nu vad a pune foaia pe monitor sau pe o carte ca pe ceva ce poate fi considerat ARTA.

Parerea mea e ca la Fanart, accentul cade pe "fan", si nu pe "art". Nu cred ca poti avea pretentia sa-l gasesti pe Dali la Fanart, la fel cum nimeni nu se poate asteapta ca Dostoievski sa-si ascunda un roman printre ficurile cu Naruto. La Fanart nu gasesti arta, si nici nu cred ca asta era scopul. E un subforum in care fanii anime care deseneaza isi posteaza desenele. Si atat. Iar cine cauta bijuterii vizuale, a gresit locul. Parerea mea.

Revenind la problema, sunt de acord cu Alecs. In plus, peste jumatate din fan arturi sunt facute dupa o poza sau ceva, si sincer, avand in vedere ca-s realizate de persoane care mai mult ca sigur n-au nicio dorinta sa continue sa se formeze in aceasta directie pe viitor, e foarte ok. Este pasiunea lor, si merita apreciata, asa cum este, si criticata constructiv, fara atac la persoana sau nu stiu mai ce.
Cu ce nu sunt de acord este art theft-ul, adica postarea de desene care efectiv nu-ti apartin, pe care eventual ti-ai lipit aiurea un watermark in ps. Am intalnit o situatie de gen pe forumul Vindictus.eu, unde un user tot posteaza imagini luate de pe forumul serverului american(si nimeni nu ia nicio masura impotriva lui >.>). Aia e aiurea si trebuie taxat.

#6
Am reusit sa recuperez posturile thanks to google who cached the page 71

http://webcache.googleusercontent.com/se...clnk&gl=ro

Asta pentru ca va aparea "Edited by Narnia"




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)