Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Nana

#1
Ei bine, cum aseara postzilla pe care il scrisesem pentru a deschide acest topic a fost pierduta..
Scriu iar azi... Geez.. Deci topic despre Nana nu am vazut, nici nu am mai dat search.. Mai am ceva de vazut din anime, desi ieri m-am instalat pe la sase jumate in fata calculatorului si am vazut cel putin 10 episoade [am iesit la 2 >.>] ..
Anime-ul mi se pare genial.. M-a atras mai mult decat alte anime-uri care le-am vazut si desi credeam ca numarul mai mare de episoade care il va face ceva mai greu de vizionat online.. pur si simplu am facut orice sa il vad.. [yep.. am stat pe vre-o doua site-uri sa fugaresc episoade, iar din episodul 15 [desi am ajuns pe la 21] nu am vazut "partea de mijloc" .. nu era decat in spaniola >.>

Anyway, un scurt rezumat.. In Nana este prezentata povestea a doua tinere, care poarta acelasi nume si care se intalnesc pentru prima oara in Trenul de Tokyo.

Nana Komatsu isi doreste sa mearga in Tokyo la iubitul ei si la prietenii ei din colegiul de arta si deasemenea pentru a putea duce o viata independeta.. A crescut intr-o familie iubitoare si are inca doua surori. E vorbareata, iar cand cineva o ajuta sau vede ceva foarte dragut se comporta ca un catel.. De aceea Nana Osaki ii mai spune si Hachiko sau Hachi - dog name >.<. Hachi se indragostea foarte usor, iar ultima data s-a indragostit de un vechi prieten[Shoji] a prietenei ei Junko. Insa el si Junko[si Kyosuke] merg in Tokyo pentru a-si continua studiile la universitati, pe cand Hachi nu reuseste sa intre la nici una.. Shoji o sfatuieste sa ramana acasa pentru un an si sa stranga bani.. apoi sa vina si ea in Tokyo
Nana Osaki abandonata de parinti [mama ei parasind-o cand ea avea patru ani, nu-si cunoastea tatal] a fost crescuta de Bunica ei pana cand Nana a implinit 15 ani [parca 4.. ma lasa memoria desi nu e mult de cand am vazut anime-ul] si a ramas singura.. In orasul natal era intr-o trupa [Blast].. Dupa ce bunica i-a murit s-a mutat la Ren Honjo [basistul trupei si iubitul ei] .. Insa dupa un timp, Ren primeste o invitatie de la Trapnest [alta formatie care urma sa se lanseze in Tokyo] pentru a i se alatura lor.. In cele din urma Ren accepta si pleaca. Nana e distrusa insa nu dorea sa mearga dupa el in Tokyo.. vroia sa mearga pentru ea. Asa ca dupa un an pleaca in Tokyo si asa se intalneste cu Hachi in tren..
De aici se intampla alte chestii, amuzante sau mai putin amuzante.. insa care se imbina perfect..

Dintre persnaje, cel mai mult mi-a placut Osaki si Ren.. Desi.. si Yasu e un personaj interesant..

Grafica mi-a placut la nebunie, desi e un pic ciudata.. iar openingurile si endingurile m-au fermecat ^^ .. e printre primele dati cand chair ascult si melodiile din anime.. insa sunt deasemenea, geniale..

Ei bine, am terminat un postzilla ceva mai scurt decat cel de aseara.. Cine a vazut anime-ul, sau debea la inceput.. e bine venit sa isi spuna parerea.. Insa pe mine animeul m-a castigat si deja a intrat in top 3 ^^..

#2
momentan am terminat de vazut pana la ep 5 (mam blocat cand nam gasit ep 6...dar o sa mai caut)...miam facut o parere bunicica despre anime pana acuma.
grafica e buna, desi daca ar fi sa ma iau de personaje, numi plac picioarele lor ...
op shi end...love the songs ^_^
iar pana acuma story-ul in general e destul de captivant..,,iar backgroundul personajelor e interesant.chiar vreau sa continui sa vizionez animeul (desi momentan mai vizionez unul in pararel).

#3
Am vazut pana la 44...am asteptat sa le upload-eze pe toate. Dupa ce-l upload-eaza pe ultimul (47),o sa-l termin 10 . Unele personaje seamana cu cele din ParaKiss (cum ar fi Ren cu George, Mikako cu Miwako, Nobu cu Arashi,etc.),fapt care m-a atras cel mai mult. Grafica e excelenta,coloana sonora si mai si, iar povestea in sine e interesanta. Putem invata din greselile facute de Nana si Hachi...
Nota pt. anime : 10 4 ...one of my favs!

#4
e unul dintre animeurile mele preferate il iubesc! nu lam vazut pe tot am ajuns la 40 dar am citit despre el si chiar imi pare rau k nanaramane gravida 2 si k nu poate fi cu ...mm..cum ii zice..mereu uit numele blondinului 21
oricum nana are un final cam trist 20 iar cealalalta nana e super si ea rockarita cu o voce superba :X
[Imagine: miafirma.jpg]

#5
Asa....Nana e animeul meu preferat...cred unu dintre ele...pur si simplu..il ador....de la primul episod nu mai mi-am scos ochi din calculator..animeul e on-going asa ca nimeni nu l-a terminat ...am vazut pana la ep 47 si mai astept...acum citesc manga *__* sunt pe la cap 68...si nu ma pot lasa21....grafica..e bestiala mi se pare atat de draguta ca cea de la Paradise kiss si aia m-a fermecat xD...Ca si voi si eu o prefer pe Oasaki ...e bestiala ...din influenta animeuui am pus-o pe mama sa imi ia chitara 21 si a acceptat mi-a dat banii [muhhaahha...caci cu vocea n-am nici o sansa cu toate ca nu cred ca o sa imi iau ..O_O lenea ^ ^"] asa...imi place ca nu e sf...sincer imi plac astfel de povesti...unele elemente sunt chiar reale...asa in legatura cu cuplurile am trei preferate ^ ^"
Nana & Ren [kaawaaaii...ren it's cool xD nana is too] ..Reira & Shin [Shin it's so cutee..and smart ^.^ a good thinker..iar reira la fel de dragalasa] si Nana & Nobu [sa nu imi ziceti ca tin cu nobu in loc sa tin cu takumi spoiler din anime (caci Takumi o insala pe Hachi si nu ii pasa de ea..cititi manga si veti vedea)]
E atat de ciudat cum Nana isi gaseste ca cea mai buna prietena o fata total diferita de ea...dar sunt dragute amandoua cu toate ca Hachi ar trebui sa fie mai responsabila..^^"...
si sa nu se mai indragosteasca atat...sper ca se va intoarce la nobu
Daca va amintiti era o tipa Yuri care se dadea la Nobu iar acum e cu el..-_- atat a insistat ca lui Nobu i s-a facut mila si a acceptat-o in speranta ca o va uita pe Nana...dar tot la ea se gandeste ^.^....a si Shin si Reira se despart [momentan inca nu am terminat manga ^.^]....sad..
Hm..si poveste m-a atras in mod special inceputul e bestial..^ ^..cum se intalnesc ele doua in tren...etc etc...m-a intristat ep..hm parca era 14...acela in care Shouji a ales-o pe Sachiko aia in loc de Nana ce Looser eu in locul Nanei Osaki [care a avut intentia sa-l bata] l-as bate 19...sad...dar are si atatea momente dragute mai ales cele de dragoste si de prietenie...alea in care Hachi e din nou cu Nana in apartamentul 707...mi-au palcut episoadele in care Hachi era cu NObu..so cyte..ce pacat ca l-a ales pe Takumi [acum regreta ^ ^" ..stiu din manga]...mai apare si mama Nanei care duce o viata buna alaturi de doi copii si un sot..e o femie egoista caci nu ii pasa de Nana cu toate ca o vede zilnic la T.V si stie ca e fiica ei [manga..^.^]si mi-e lene sa mai vorbesc ca as intinde-o pana maine..^ ^...buh byee

P.S:sa stiti ca in manga poveste continua...si in anime va continua [sper...] ca doar nu il lasa asa...ca nu e asta sfarsitul [a da..spoiler..blast se vor desparti si nana isi face cariera solo..20 NOOO]
back in black
I'll bite you, so don't bite me.
I am all the little things you hate

[Imagine: zvx369.png]
I was a sinner, a bad girl, Lord pardon me
I was deaf, dumb and blind, but know I can't see



#6
Yeeey! NANA! E animeul meu preferat! Pacat k sunt doar 47 de episoade...sper in continuare k vor aparea si altele. Am inceput sa'mi cumpar mangaul (disperata) dar pe mangashop nu e dekt pana la volumul 8 2 dar vad k mai apar in timp so...astept 4 dak le are cineva pe calculator si e dragutz sa le imparta ...sa dea un pm si ...vad eu cum ma revansez 4
Km atat...restul ati spus voi Smile
Ah si...nu uitati de filmul NANA kre desi nu e k animeul (evident) e destul de bine realizat si fanilor le va placea sigur

#7
Bubbles daca vrei manga...eu am citit-o pe toata online 21...daca vrei iti dau un pm...cu site-ul ^.^....deobicei acolo citesc manga...damn astept de atata timp o continuare si nimic...*saddddd facee*...cannddd connnttiinuuaaaa?? Ai Yazawa e un ggeeniuu adica si paradise kiss mi se pare la fel de bestial ca Nana....vreaauu conttiinuuaareeaa...pana acum manga e doar pana la 71 iar anime-ul l-ar continua dar mai bine manga ca sa vad ce se intampla [manga e mai inainte cu mult fata de anime] ehe sorry daca e spam..but i wanna help Bubbles ^.^ and Nana powerr :X
back in black
I'll bite you, so don't bite me.
I am all the little things you hate

[Imagine: zvx369.png]
I was a sinner, a bad girl, Lord pardon me
I was deaf, dumb and blind, but know I can't see



#8
Acest anime l-am vazut si eu prin vara la recomandarea unei prietene ^^ . Este un anime destul de trist si eu la unele episoade chiar am plans T-T . Am fost impresionata de povestea de prietenie dintre Hachi si Nana T-T . Un mare nesimtit a mai fost si Shouji ca a ales-o pe Sachiko aia care apropo de fiecare data cand o vedeam imi venea sa intru in anime sa o strang de gat.Mi-a placut povestea de dragoste dintre Hachi si Nobu pacat ca va ramane cu Takumi.La inceput de fiecare data cand se intalneau[Nana si Takumi] tot la sex ajungeau X.x . Takumi si Hachi sunt un cuplu care mie nu mi-a placut deloc --_--"" plus ca Takumi o inseala,oh da Hachi isi gaseste numai iubiri perfecte >.> . Ren si Nana dupa parerea mea sunt cuplul perfect :X . Recunosc as fi vrut sa ramana cu Yashu dar mi-am schimbat parerea desi Yashu nu e rau deloc 65 . Am vazut tigari Black Stone in oras si vreau sa le cumpar ca amintire ^^ . De atunci dependenta de Anna Tsuchya ^^ .
Sper sa apara si sezonul 2 si din cate stiu are sanse 39 .

#9
Nana.....unul dintre anime-urile mele preferate. Si eu l-am urmarit la recomandarea unei prietene si m-a prins de la primul episod.
E cel mai realist anime pe care l-am vazut pana acum.
Storyline-ul mi se pare genial...doua fete se intalnesc in tren. Au acelasi nume dar personalitati total diferite...si totusi devin cele mai bune prietene.
Grafica mi se pare foarte buna.....ador stilul lui Ai Yazawa. Reuseste sa dea viata personajelor si le face extrem de reale.
La capitolul sunet nu pot decat sa spun : no comment. Vocile Oliviei si Annei Tsuchyia sunt superbe.[btw.....am toate melodiile pe PC si nu ma mai satur sa le ascult].
Cum anime-ul se termina cam la jumatatea povestii....acolo unde devine mai interesanta am inceput sa citesc manga. Am citit tot si acum in fiecare luna trebuie sa astept un nou capitol >.< E un pic aiurea dar merita.
Sper sa se faca si sezonul 2 pentru ca anime-ul asta merita toata atentia.

#10
I love this anime <:333 E printre primele anime-uri pe care le-am vazut pe net O.o dar a ramas pintre preferatele mele xD Acum m-am apucat de manga,am ajuns la cap 77 si abia astept sa apara urmatorul ^_^

Ce pot spune despre anime.Povestea e foarte draguta si interesanta.Coloana sonora e bestiala <:3 [I love Olvia and Anna].Apreciez ca nu e un shoujo clasic si nu e asa de previzibil.
Ma fermecat prietenia puternica ce s-a format intre Nana si Hachi.Ce n-as da sa am si eu o astfel de prietenie.Daca ar fi sa aleg dintre ele doua as alegeo pe Nana O.She's cool and funny, are o personalitate puternica,desi bea cam mult.Nu pot spue ca nu imi place si de Hachi ,she's cute <:3 ,a avut de luat niste decizii grele,si inca mie ciuda ca l-a ales pe Takumi >.< Damn that big player.Daca nu o insela pe saraca Hachi atunci poate il mai agream dar asa preferam sa ramana cu Nobu ^^
Imi place cuplul Ren x Nana.Se potrivesc foarte mult,desi in manga relatia lor se cam deteriora y_y Si tot in manga a inceput sa imi placa si de Shin x Reira.Si in anime imi placea dar in manga e mai detaliat.
I like Yasu too,sau cum ii ziceau in manga Baldy 21 [sau cum se scria].Desi fumeaza cam mult >.< Ca majoritatea de acolo.El e cel mai apropiat de Nana si e singurul care stie sa o calmeze cand e suparata.

Anyway nu ma mai lungesc atat ca as putea scrie un roman intreg.Oricum imi place asa de mult incat mi-am mai facut doua gauri in ureche,desi una cred ca mi s-a inchis *crying* >_<
Si eu sper sa apara sezonul 2 cat mai curand ^___^




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)