Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Nana

#61
Sunt atatea de spus si atat de mult spoiler de facut.
Antiteza dintre Nana si Hachi, ideea principala a animeului -ideea ca oricine ai fi, tot ai sentimente-. Felul Nanei de a se opune situatiilor dificile, de a-?i impune punctul de vedere intr-un mod aspru, de a-?i ascunde sentimentele sub o masca de persoana dura, puternica; si optimismul lui Hachiko, felul sau de a fi fericita in permanenta, de a asculta mai mult de spusele celorlal?i, expunerea sentimentelor intr-un mod neglijent si copilaresc, toate duc la un anime bun. Povestea avand la baza evolutia relatiei dintre cele doua fete te cam lasa cu gust amar la sfarsit deoarece acestea isi separa drumurile brusc, pierzand legatura -ma refer strict la anime-. Actiune impresionanta, originala; grafica frumoasa, ideea si conceptul bune.
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!

#62
Citat:Cel care imi displace insa in toata povestea era Takumi pentru ca o inseala pe Hachi, desi nu ar trebui(stiu ca partea cu inselatul nu e in anime dar de asta m-a facut sa nu il mai plac).

De curiozitate, pe Komatsu Nana (Hachi) o placi? Observ ca nu il placi pe Takumi pentru ca a inselat-o pe Hachi, dar nu a fost ea prima care l-a inselat pe Takumi? Vad foarte multi care ii plang de mila lui Hachi, de parca ea ar fi o sfanta sau ceva de genul.

Hachi - 1.a devenit amanta unui barbat insurat pe cand ea era inca in liceu. 2. s-a culcat cu shoji in secunda doi cand au devenit iubiti 3. s-a sarutat cu nobu cand ea era inca cu takumi i.e hachi a inselat prima. 4. s-a despartit de takumi ca sa fie impreuna cu nobu, deci nu a existat nici o perioada ca sa-si vindece inima ranita 5. s-a culcat cu nobu 24 de ore mai tarziu dupa despartirea de takumi.

Imi place de Hachi, nu-mi place de ceea ce a facut Takumi, dar nu ii plang de mila lui Hachi, si nici nu voi sari la beregata lui takumi. Hachi nu e diferita de takumi.

Citat:Si mai era o faza ca, atunci cand Nobu i-a atins mana lui Hachi in ultimul episod, ea avea doua inele, nu unul... hmm.

inelul cu piatra e inelul pe care i l-a cumparat takumi in ep 40+, iar cel de al doilea inel e o verigheta.
verigheta pe care hachi o poarta incepand cu cap 55. nobu nu are nici o legatura cu inelele

Citat:Hachi a ramas cu Takumi si a nascut fetita (desi iti da de gandit daca chiar a ramas cu el pentru ca pe fetita nu au m-ai numit-o Sachiko cum voiau)

satsuki este numele pe care ren l-a ales pentru copil
[Imagine: 486312-1.jpg]


#63
NANA imi lasa un gust amar, nu pentru ca povestea nu e buna, ci pentru realitatea din ea. Poate o realitate mult prea adevarata, nu stiu cum sa o numesc altfel. Nu cred in intamplari wow spooky ci mai degraba in munca Universului. Si nu pot decat sa ma gandesc la faptul ca cele doua fete s-au intalnit si au locuit impreuna pentru ca a fost vorba de mult mai mult decat relatia dintre ele. Nana are nevoie de Hachi mai mult decat are Hachi nevoie de ea, dupa cum a mai fost spus si sunt de acord. Si nu o judec pe Hachi pentru ce a facut sau cu cine a facut-o pentru ca, pana la urma, si-a asumat faptele si a platit pentru ele, daca pot sa spun asta. Nu am continuat cu manga si chiar daca as vrea sa o fac, nu sunt sigura ca as rezista, dupa cele urmarite in anime pana atunci. In viziunea mea, aceasta serie ca si ParaKiss sunt mai mult Slice of Life decat Romance, chiar daca dragostea e un subiect major, daca nu principal in ele. La cat de trist s-a simtit Nana catre final, man, e peste nivelul meu. Dar seria e mult mai mult decat geniala.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#64
Uuuuuuu Nana. Ce anime frumos. Chiar si acum imi amintesc cum pierdeam noptile numai pentru a ma uita la Nana pe Animax care se difuza pe la 1 dimineata. Mie unul mi-a placut desi nu am reusit niciodata sa aflu cum se termina pentru ca la un moment dat nu mai mergea deloc Animax si eu era ceva in genul NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU Get-out-crazy-rabbit-emoticonGet-out-crazy-rabbit-emoticonGet-out-crazy-rabbit-emoticonGet-out-crazy-rabbit-emoticonGet-out-crazy-rabbit-emoticonGet-out-crazy-rabbit-emoticonGet-out-crazy-rabbit-emoticonGet-out-crazy-rabbit-emoticonGet-out-crazy-rabbit-emoticonGet-out-crazy-rabbit-emoticonGet-out-crazy-rabbit-emoticonGet-out-crazy-rabbit-emoticon
[Imagine: tumblr_mra5mj78VK1seq1xdo1_500.gif]
Please tell me why!
Am I a savior, meant to save us all?
The people cry!
They want an end
A curtain call!

#65
Mi-am propus de mult timp sa trec pe aici si uite ca am gasit momentul perfect de procrastinare. Nana. Nici nu pot curpinde in cuvinte ce inseamna animeul asta pentru mine. Cred ca l-am vazut prima data acum vreo sase ani, intr-o vara. Mai precis, in vreo cinci zile, pentru ca cu greu ma desparteam de el ca sa mai fac si altceva. Tin minte ca am plans la final si m-a lasat cu un gust teribil de amar si voiam mai mult si mai mult asa ca evident ca m-am apucat de manga, citind-o de unde se oprise animeul. Am devorat fiecare pagina, am mai plans o tura la unele scene mai devastatoare decat orice se intamplase pana atunci in anime si am ramas in aer. O data la cateva luni imi rezerv vreo ora sa caut in disperare stiri si informatii noi despre manga, dar fara niciun succes, ceea ce e pe cat de chinuitor, pe atat de frustrant AHH.

But now back to the story. Ador realismul povestii, felul in care sunt conturate personajele, soundtrackul (inca le mai ascult pe Anna Tsuchiya si pe Olivia Lufkin cu la fel de mare placere si la fel de multa emotie), intorsaturile de situatie dar si relatiile dintre fiecare in parte, trecutul lor, totul. Un personaj nu este static si nu este nicidecum prezentat clar, pe tava, exact cum e in acel moment, ci apare mai degraba ca suma tuturor experientelor care si-au lasat amprenta asupra lui si ca amalgamul de trairi, de relatii, de prietenii, de visuri si de esecuri care l-au marcat si l-au definit si l-au schimbat intr-un final. Si mi se pare fascinant sa urmaresti asta de-a lungul povestii, pentru ca nu ai niciodata impresia ca vezi niste personaje fictive intr-un anime oarecare. Sunt oameni pur si simplu. Vieti omenesti care se intrepatrund si se imbina armonios sau se distrug.

Prietenia dintre cele doua este, desigur, punctul central al animeului. I fangirled over it so hard. Still do actually. Mi s-a rupt inima cand am vazut cum incep sa se indeparteze incetul cu incetul una de cealalta, desi nu ar fi vrut, desi nu s-au certat propriu-zis si iremediabil, ci era doar... viata. Life happens. And you grow apart. Iar maturizarea asta a lor s-a vazut, mai ales in cazul lui Hachi, care a luat propriile decizii, niste decizii pe care, oricat le-am contestat eu tare si raspicat, ea si le-a asumat. Intr-un final, Nana a fost cea care nu s-a putut adapta schimbarii, care s-a mintit pe sine ca e in ordine si cred ca asta a distrus-o cel mai mult: incapacitatea de a accepta alegerile celorlalti, de a accepta ca totul se schimba intr-un final, oricat de neplacut ar fi. Pana la urma, cu tot cu atitudinea matura pe care o afisa, Nana a ramas acea fata care il suna pe Yasu cand avea probleme sau care zambea mereu cand o vedea pe Hachiko, asteptand-o acasa. And that's heartbreaking. Inca imi amintesc vie in minte scena in care s-au spart cele doua pahare si am stiut ca nu mai e cale de intoarcere, cel putin nu la ceea ce a fost la inceput.

Dintre celelalte personaje, stiu ca mi-a placut tare mult de Reira. Nu numai prin prisma relatiei ei cu Shin, ci pur si simplu din felul ei copilaros de a fi, putand sa dea si dovada de maturitate. Nobu a fost iar printre preferatii mei si probabil din cauza asta am fost atat de suparata pe Hachiko atunci cand l-a ales pe Takumi. Sper totusi ca asta se va schimba (daca se va mai schimba), avand in vedere cum ne-a lasat mangaul in aer. There's still some hope there. Si mi-a placut povestea episodica a lui Miu, din manga (I hope I spelled that right, too lazy to check), with the self-harm and her career and then her relationship with Yasu. S-au potrivit tare bine si ma bucur pentru asta, era si momentul ca Yasu sa nu mai fie doar "cel la care poate apela Nana zi si noapte" si atat. Nu il voi mentiona pe personajul al carui destin s-a schimbat cel mai mult in manga, simply because I'm in denial and I don't want to think about that unless I get some closure from Ai Yazawa.

Cat despre manga, vreau vreau vreau sa fie continuata, iar lipsa stirilor imi accentueaza tot mai mult teama ca nu va mai fi. Dar ar fi crud, cumplit de crud sa fim lasati asa, in aer. Mai ales din cauza faptului ca, mai ales in ultima parte, au existat atatea flashbackuri cu Nana cantand in barul acela sau ce era si cu ceilalti cautand-o. Refuz sa cred ca ea si cu Hachi nu s-au mai vazut niciodata asa cum refuz sa cred ca nu o vor mai gasi. Ceva imi spune ca nu mai e mult pana la scena disparitiei ei (mai ales in contextul ultimelor intamplari WHYYY), asa ca de ar continua numai odata... We need those chapters and we need closure and maybe we'll even get another anime series pentru continuare? Pot si eu sa sper.

All in all, Nana este si va ramane mereu animeul meu preferat pentru ca... it speaks to me. Pur si simplu. Ma trece prin toate starile posibile si este de un realism crud, dar de efect, de o veridicitate aparte dar si de o frumusete greu de egalat in inima mea. L-am vazut, l-am revazut (mai putin ultimele episoade, I didn't want to turn into a sobbing mess again), am citit continuarea de la manga, apoi am recitit-o de la capat si are acum loc de onoare pe raftul meu de carti, partial in engleza, partial in germana (desi mai am inca vreo cateva volume de completat). Asa ca nu pot decat sa caut si sa caut acel capitol 85 care nu mai apare odata.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"

#66
Nana....un anime pur si simplu genial...m-a surprins prin realismul lui...Dar m-a dezamagit finalul care a fost pur si simplu sec irelevant si prea grabit. Pur si simplu inca odata legea cu plus si minus se atrag este aplicata.cu toate ca nana cat si hachi au caractere cu totul diferite acestea au o prietenie adevarata bazandu-se pe incredere si multe sentimente investite. Inca din primele episoade povestea celor doua fete incepe sa prinda un contur armonios.
Inceputul povesti dintre Hachi si Takumi nu mi sa parut de un impact enorm in primele episode... Mai tarziu cand hachi isi arata sentimentele am ramas putin uimita, pt ca pana la urma "relatia" lor se baza doar pe sex. Inceputul povesti dintre Nana si Nobu ma facut sa cred ca de fapt el este alesul pentru ea. Dar odata cu aparitia copilului aceasta are un sfarsit tragic. Oricum mi-au ramas multe intrebari pe tema asta. Oare daca Hachi l-ar fi ales pe Nobu acesta ar fi accepta copilul? Nu i-ar fi pasat daca e a lui Takumi?hmmmm intrebari fara raspuns.
Chiar daca se vede bine ca Takumi e un egoist si un plin de el si vrea ca totul sa ii apartina mi sa parut putin ciudat ca a convins-o pe Hachi sa ramana langa el, mai ales constient ca el nu o iubeste si o trateaza ca pe un "lucru"....trist....oricum oare va reusi Takumi sa o iubeasca vreodata.
In cea ce o priveste pe Nana era de asteptat ca ea sa ramana cu Ren. Cu toate ca relatia lor are multe controverse. Nana cu toate ca pare o persoana dur si nepasatoare o preocupa foarte mult fericirea lui Hachi Dar uneori este egoista si nu poate accepta unele decizi astfel incat spre finalul animeului relatia dintre acestea se raceste.
Imi place foarte mult micutul joc dintre Shin si Reila se potrivesc foarte bine.
Cat despre final un pic cam tras de par si care oarecum prin ultima scena promite o continuare....sa speram cat mai curand.
^^




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)