Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Metal's photos . : p

#31
Hi there, am zis să trec şi eu pe aici deşi nu mă pricep prea bine pe aria asta a fotografiei.
Dau edit peste 5-10 minute, să-mi termin îngheţata. *poate o să fiu şi eu prima care comentează la un topic, ORICE topic*
Aşa, gata. =] Eu o s-o iau pe pagini pentru că ai o colecţie .. meh, impresionantă şi îmi e mult prea lene să le comentez pe toate.
De pe prima pagină m-a impresionat a patra fotografie din primul post, cea cu muguraşul. A ieşit bine, macro întotdeauna iese bine la lumina soarelui ce-i drept, dar îmi place cum au ieşit culorile. În rest, pe prima pagină majoritatea fotografiilor sunt cam şterse, dau în banal imo =).
Next to the second page:
Ce m-a deranjat dintotdeauna şi încă mă deranjează pe la topicul ăsta au fost pozele modificate excesiv. O poză ştearsă sau facută în condiţii de iluminare oarecum proaste poate prinde culoare dacă e modificată cum trebuie, şi aici mă refer la fotografia cu \"Apusul editat\" din postul numărul 13 dacă nu mă-nşel. Oricum in my opinion ar fi fost mult mai nice dacă lăsai poza aşa cum era sau umblai doar puţin la culori şi/sau brightness/contrast.
Apusul la Mare a ieşit chiar nice, îmi place că ţi-au ieşit casele ca niste umbre, dă bine la poză. Cerul nu e tocmai perfect dar presupun că nu e vina ta - nu e, nu? =)
Ow w8, avem şi varianta needitată =] Zi-mi tu mie, care ţi se pare mai reuşită? Natura întotdeauna a fost frumoasă, nu încerca s-o \'schimbi\' atât de radical.
În postul numărul 17 ţi-au ieşit puţin cam blurate pozele, bine înafară de cea cu floarea *btw, ce floare e?* care a ieşit destul de clară. Totuşi, cea cu girafele a ieşit destul de nice, i might say.
Din postul numărul 20 îmi plac ultimele două, cea cu skaterii şi \"Highway to hell\".
A 3-a pagină *damn, nu trebuia să faci atât de multe poze, ştii? =)*
Meh, aici au ieşit bine pozele dacă e să ne luăm de calitate dar nu par atât de interesante.
Ultima pagină *omagaomaga*:
Aici prima cu stickere a ieÅŸit mai bine, celelalte sunt uÅŸor miÅŸcate, meh. =]
ÃŽn mare te pricepi destul de bine, insa iti trebuie mai multa inspiratie =)
Astept alte poze.
[Imagine: p4KKzIN.png]
You could be the best of me when I'm the worst for you.
golden tragedy


#32
Helăăău. *hugs*
Ai poze! :]]
Nu credeam asta. Eh, nu contează. Trec şi eu pe aici şi mă apuc de comentat - decât ultimul post, căci ai cam multe poze :- " . Aşa. Deeci, first, ai nişte idei fooarte drăguţe şi geniale. x)
Prima poză : Oh, am văzut un bon pe acolo. :]] It's kinda cute. I mean, poza îi tare simpatică şi btw, ai cam muulte stickere. >.> Dar nu contează. Îmi place poza, deşi e puţin cam simplă. Nu ştiu, dacă erau puse altfel sau...:- ?? Dar e ok şi aşa. ^^
A doua poză : Cred că e mişcată. >.> Sau e luată de prea aproape şi strică. Don't know, dar are ceva care nu-mi place. Care mă deranjează, actually. Fotografia în sine e drăguţică, aş fi preferat să fie luată din alt unghi or smth. Oh, îmi place păpuşă. <3
A treia poză : Mno, ce-ţi place să-mi faci în ciudă. =]] Răule! Oricum. Îmi plaaace muuult pălăria. Dar poza e mişcată. : P Încearcă, te rog, când faci poze să ...:- ? faci mai multe din acelaşi unghi cu acelaşi 'subiect' , până iese una „perfectă” sau aproape perfectă. ^^ Aşa n-o să mai fie mişcate. Mă rog, dacă vei fi atent la detalii. Eniuei. Dar e drăguţă. Fotografia, dacă dăm la o parte faptul că îi mişcată, e chiar ok. Like. x]
Aştept lucrări noi! Spor la fotografiat, diăr! *hug*

xoxo
[Imagine: tumblr_lvu3z0OC361qkx1cbo1_500_large.gif]
The Mad Hatter: Have I gone mad?Alice: I'm afraid so. You're entirely bonkers. But I'll tell you a secret. All the best people are.


#33
O chestie trebuie tu sa afli NEAPARAT: fotografia de interior arata ca dracu daca tii camera in mana (cu rare exceptii in care ai lumina sa n-ai ce face cu ea, becul nu e suficient).

Sunt multe de zis de pe topic, dar ce consider ca e cel mai important de zis si ca tu sa retii: in interior, cateva carti suprapuse + un capacel care sa vina sub camera ca sa o orientezi + temporizator cand apesi pe declansator = fotografii MULT mai bune. Asta daca n-ai trepied. Daca ai, e o crima sa nu-l folosesti.

[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#34
Hei!
Eh`, de data asta am venit fără introducere...am lipsă de inspirație pe moment.
Am să comentez doar pozele din ultimul post, so:

*Poza este cea mai resuita din acest post, zic eu. Claritatea și calitatea pozei sunt foarte bune, la fel și unghiul. Contrastul culorilor este foarte interesant și frumos, mie una chiar îmi place foarte mult. Păi, ce aș mai putea spune? Chiar e bine realizată.
[ÃŽmi plac stickereleeee tale xD]

*Hmm..este cam neclară, mișcată. Nu știu, nu cred că este doar impresia mea. Sincer, subiectul pozei este bun, păpușă este chiar interesantă și frumoasă [înțelegi tu], dar poza nu este chiar..cea mai bună. Claritatea lasă de dorit siiii calitatea pozei a scăzut o dată cu neclaritatea. :]

*La fel că în poza anterioară, este mișcată. Poate ai scos blițul și de aceea calitatea pozei este mai scăzută, pare mișcată, este neclară. Nu știu care a fost motivul, dar puteai să încerci să..nu știu, altfel. :]]
Dacă fotografiai toată căciulă și nu o tăiai în partea de sus era super xD.

Baftă la fotografiat siiii...baftă! :]]

*Hugs`.*
.
Where is the love?
[Imagine: 14uuh6x.gif]
Does love have a reason?

#35
Helău! Am revenit după ani. Aşadar, mi-am schimbat aparatul de fotografiat şi, în momentul de faţă, folosesc un Nikon D5000 de care sunt, personal, mulţumit. Dar n-am să încep să fac reclame pe aici sau să vă explic de ce n-am venit mai rapid. Nu.
Am de gând, însă, să vă mulţumesc pentru comentarii, chiar mă bucur că mi-aţi spus părerile voastre.
Ştiu că pozele din precedentul post sunt fail, nu am habar de ce le-am postat. Anyway.
Astăzi am să vă ' încânt ' cu câteva macro - uri făcute din plictiseală şi, ei bine, sper să vă placă.

Redooo

Rain

Dark side of the moon

Pearl...

Rose~

Aşadar, am terminat. Vă aşept părerile! Smile
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#36
Hey...
Ehm, nu m-am uitat prin toate pozele sincer, doar astea de pe ultima pagina. Avand in vedere ca nu pot comenta pe partea artistica a pozelor, o sa ma rezum la problemele evidente.
La colectia de stickere, puteai de exemplu sa pui focusul pe un singur sticker, ala care iti place tie mai mult din colectie si restul sa iasa putin blurry, astfel incat sa ai un subiect in poza. Sau sa le dai o anumita ordine, sau forma.
The voodoo doll, focusul este aiurea, nu e setat pe papusa asa ca se vede ca naiba. Incadrarea insa este ok, am invatat si eu ca exista o anumita incadrare a pozei, iar centrul este a no no.
England...ok, e o palarie? Sau ma rog, partea inferioara a palariei. Focusul este iar plecat pe campii, si sincer...nu prea ai subiect aici. Puteai, spre exemplu, sa faci o poza a palariei ( cred ca e palarie ), pe jumatate si un fundal negru ( jumatate verticala ma refer ).
Redooo este mai ok ca si poza, dar incadrarea este aiurea, dupa cum am mentionat, nu mai centra subiectul. Puteai iarasi, sa faci o poza din fata, in care sa prinzi picaturile de roua ce se vad pe margine. Atunci ar fi ceva.
Rain, iar ai ratat putin focusul, parea superioara a frunzelor este blurry, si puteai sa focalizezi partea aia iar frunzele de sub sa fie mai sterse si sa se vada putin picaturile. Asta sau te axai pe O funza care avea o picatura de ploaie pe ea si faceai un macro.
Dark side of the moon...care e o bufnita? Cred...anyway, iar e centrata poza dar focusul e relativ ok. O idee mai buna ar fi fost sa luminezi tu jumate de...obiect? si partea cealalta sa o lasi sa fade to black, tot pe un fundal negru. Ar fi aratat mai bine.
Pearl...nu inteleg. E o radacina? Chiar nu imi dau seama, si oricum ar fi, poza nu are subiect, e centrata si nefocalizata.
Rose este ok ca poza, putin intunecata din pacate. Ar fi mers sa o faci de sus, sa nu se vada nici un background, doar petalele si forma de sus a trandafirului.
Well, that's kinda what I have to say.
[Imagine: tumblr_m95uonbiuU1re9dfoo1_500.gif]

#37
Hello. i'm back in za city.Multumesc pt. comentarii, Poate ar fi trebuit sa trec mai devreme pe ici, dar n-am avut timp si stiti poezia clasica, nu o mai repet.

Muntee.

Autumn

Si cam atat for the moment. Va astept parerile (:
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#38
Bună, Metal? Adică, bună, da, da.

Da, nu ştiu ce caut aici când sunt paralelă cu fotografia, dar fie. Cred că am să comentez ultimu' post.
La 'muntee' îmi place calitatea bună şi claritatea. Fără blur sau ceva să'mi deranjeze privirea.
Culorile, iar, îmi dau o stare...plăcută. Mă liniştesc, iar violetul - albăstrui sau ce culori or fi la munţii/dealurile din zare este superb. Dă o aură mai speşiăl fotografiei. Unghiul e ok, eu aş fi încercat să fac şi din altele, dar e un peisaj reuşit.
Un macro la 'autumn' şi era perfectă. Sau un focus, ceva, orice pe prima frunză. E prea simplă, nu ai vreun subiect care să-mi sară în ochi şi nici unghiul nu este tocmai bun.
Mă rog, sper că nu te-am supărat.

Bam-bam-pum-pum.

#39
Mulţumesc pentru comentariu şi te mai aştept : ).
Am tot ţinut să trec mai devreme pe aici, dar pur şi simplu îmi e prea lene să uploadez fotografiile. Bun motiv, nu? În fine, pozele astea două le-am pus pe blog ieri cred şi aşa că am să le pun şi aici.

Flame.

Când nu ai ce face.

Vă aştept părerile ! : )
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#40
Heiiouu, my dear! hug

Sfat, înainte să mă apuc de comentat serios: Începe să te semnezi pe poze, nu ştii niciodată cui îi vor plăcea fotografiile tale aşa de mult - înţelegi tu ce zic X"D - şi în caz că îmi vei asculta sfatul, când o să te semnezi, să nu faci fontul prea pompos şi nici să nu iasă în evidenţă prea mult, că va lua din farmecul fotografiei. Acum, revenind la ale noastre.
1) Flame : Calitate din plin şi asta se vede! o.o" Macro-ul este ok, îmi place foarte mult felul ăla în care se văd luminiţele alea în spate. Culorile calde, să zicem că-mi dă un sentiment plăcut, aşa "familiar" . De alte chestii nu prea mai am ce zice, but...39 Puţin banală fotografia. Nu comună, că n-am văzut prea des, dar banală. Totuşi, îmi place. :"D
2) Când nu ai ce face : *erau câteva firicele de praf pe beculeţ, hihihi* Uhm, nu comentez la partea cu calitatea. Apoi, culorile îmi plac, sunt cam la fel ca la prima, deci nu am ce zice. Totuşi, eu văd fotografia fiind făcută din alt unghi. :- ?? Mno, ţi-a ieşit , trebuie să recunosc, ceva frumos.
Oricum, spor la muncă! *huggies*

M.

[Imagine: tumblr_lvu3z0OC361qkx1cbo1_500_large.gif]
The Mad Hatter: Have I gone mad?Alice: I'm afraid so. You're entirely bonkers. But I'll tell you a secret. All the best people are.





Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)