Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Mermaids Adventures

#21
Roxana lasa solzii acolo unde i-a gasit si se intarse spre directia de unde se auzea vocea.
Salut! Cine esti? Nu vreau sa iti fac nimic rau. Ma intrebam daca solzii aceia sunt a vreunui peste urias sau mai exista si alte sirene ca mine. Deci si tu esti tot o sirena? Eu ma numsc Roxy. Eu sunt noua pe aici si nu prea stiu cum stau lucrurile in lumea asta a apelor. Eu sunt aici doar pentru a mai gasi niste coliere ca acesta daca mai exista. Nu am de gand sa fac rau nimanui. Ba din contra am de gand sa le gasesc pana nu pica in mainile cui nu trebuie. Se zvoneste ca puterile lor ofera purtatorilor o putere enorma. Iar daca sunt unite ar avea o putere cosmica uriasa in stare sa distruga o planeta intreaga din doar cateva clipe. Nu as vrea sa pice in maini malefice.

#22
Haloisi privi sirana cu indoiala, dar hotara sa nu fie nepoliticoasa. Auzise ca mai existau sirene undeva in nord, si ca erau atat de putine incat se credeau mutanti... Privi colierul curioasa si-l recunoscu imediat.

-Acela e Innotatoarea Stanga... nu te juca prea mult cu el... se spune ca isi trage puterea din spiritul celui care-l foloseste... Nu stiu unde l-ai gasit, dar cu siguranta nu e o jucarie. Ca tot veni vorba... unde l-ai gasit? o interoga evitand sa atinga bijuteria sau sa stea prea aproape de ea.

Stia ca erau 10 astfel de bijuterii, si doar cateva, numite dupa organe indispensabile, erau benefice atat pentru purtator cat si pentru actiunile intreprinse, desi erau foarte fragile. Se spunea ca acestea erau singurele medalioane care se puteau gasi in apa, restul fiind ascunse in lumea terestra, pentru a fi cat mai greau de gasit, si, din moment ce doar sirenele puteau folosi medalioanele 'parti', inofensive. Auzise odata o lengenda a unui om care folosise medalionul Splina, si cum ca acesta ar fi inca in viata pregatindu-si razbunarea pentru ca sirenele refuzasere sa i se supuna, dar era sigura ca medalionul zacea deja pe niste oase roase de vreme.
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)

#23
Dis-de-dimineata Aura se trezi, lua micul dejun si pleca sa se plimbe. In cele din urma ajunse pe plaja cand o zari pe Roxana si isi aminti ca in urma cu o zi, cand se plimba cu noua ei prietena Angeli , intalni o fata ce privea trista spre mare.
- Angeli mi-a spus ca ea este Roxana, o jurnalista. Oare ce cauta asa de dimineata pe plaja?
Ea hotari sa o urmareasca, o vazu ca se urca intr-o barca indreptandu-se spre o insula.
- Ma scuzi, ati dori sa-mi faceti o favoare? spuse Aura unui barcar. Puteti urmari aceea barca?
Barbatul accepta si o duse pe tanara pe insula spunandu-i ca o va astepta dar sa nu stea prea mult. Multumi si pleca in cautarea fetei misterioase. Frunzele verzi ale copacilor dansau in adierea blanda sub razele fierbinti ale soarelui. Pasarile incantau auzul trecatorilor cu melodiile lor fermecatoare, purtandu-i cu gandul, parca pe alte meleaguri. Totul parea ca o lume de vis, ca un Eden. La un moment dat, auzi voci dintr-o pestera; se apropie tot mai mult pana o zari pe Roxana si...spre surprinderea ei o sirena. Se ascunse dupa o stanca si asculta discutia dintre jurnalista si sirena.
-Roxana este o sirena? Nu-mi vine sa cred! Acum inteleg de ce privea mereu spre mare si era trista, gandi Aura.
Isi dadu seama ca descoperise cel mai mare secret al Roxanei. Dar cine era cealalta persoana, daca i se putea spune asa! Se indeparta de pestera, indreptandu-se spre plaja unde o astepta barcarul. Ajunsa acasa inca socata, se intreba cum de exista sirene,cand erau doar un mit.Tot ce isi dorea acum, era sa afle cat mai multe despre ele. Acum constientiza ca urma sa inceapa o adevarata aventura, plina de capcane si mistere.
[Imagine: Untitled-1.png]

#24
Deci acesta este un colier magic si are char o magie foarte puternica sa inteleg? Din moment ce l-am gasit in podul casei intr-un cufar lasat mostenire de la bunica. Ma intreb daca si ea pe vremea cand era de varsta mea in urma cu 70 de ani a fost sirena sau nu. Si o coincidenta la care ma gandesc e ca am gasit acest colier exact in zuia de nastere a bunicii mele. Si fix anul acesta s-a implinit 90 de ani de la nasterea ei. si 70 de cand si-a aniversat 20 de ani. Ea a primit colierul de la o vrajitoare batrana exact in ziua cand implinea 20 de ani. Azi se implinesc fix 70 de ani de la acest eveniment. Ma gandesc o fi vreo coincidenta intre aceste cifre. 7 si 9 sunt cife magice. Am gasit colierul chiar azi dimineata. Poate ca o fi vreo legatura poate ca nu asta nu se stie. Si amimpresia ca tu ai sti mai multe despre legenda decat mine. Si cam ce puteri re acest medalion? Ce poate sa faca de unul singur? Eu nu stiu ce poate sa faca medalioanele de unele singure, dar stiu ca impreuna pot face atat bine cat si rau depinde de cine le foloseste.

#25
-Iti faci o impresie gresita... Nu stiu decat zvonuri... nu stiu la ce folosesc ele individual, stiu doar ca impreuna pot elibera o creatura sigilata... Mai stiu ca Partile sunt rele si sunt ascunse pe pamant, iar Organele sunt bune si sunt ascunse in abisuri, pesteri, si alte locuri infioratoare... N-am idee nici macar ce poate insemna toata insiruirea de numere pe care mi-ai aruncat-o-n fata... ii taie ea tot avantul. Daca tu nu stii, atunci eu de unde as putea sti? Astea sunt lucruri interzise de cand ma stiu... e mult si cat am mai auzit pe ici pe colo... Acum o sa te rog sa pui colierul unde l-ai gasit si sa uiti ca exista.

Se intoarse cu spatele, nervoasa. Nici ea nu credea tot ce spunea, si se simtea de parca ar fi fost o profesoara severa. Dar nu putea risca... exista inca acea mica posibilitate ca totul sa fie doar de fatada... ca s-o aduca inapoi in apa.
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)

#26
De ce te-as asculta cand doar ce ne-am intalnit aum pentru prima oara? Eu sunt o fire mai aventuroasa si imi place riscul. Mai bine plec sa cercetez singura in continuare. Cred ca ma voi duce la o vrajitoare. Ea sigur trebuie sa stie mai multe. In cele de pe pamant nu am incredere prea mare se stie ca sunt sarlatane. Daca exista sirene sigur exista si vrajitoare ale marii.
Si Roxana ii intoarse spatele si pleca. Innota asa pe sub apa pe o distanta de cateva sute mile. Mai iesea din cand in cand la suprafata sa mai ia cate ogura de aer apoi se scufunda din nou. Ajunsese cam departe in larg. Tarmul nu se mai zarea. Cand dadu de un vulcan subacvatic inactiv de mii de ani din cate stia ea. Intra pe conul vulcanului si descoperi inauntru o pestera in care intrarea se facea prin conul vulcanului. Innota pana la baza vulcanului si prin pestra.

-Cine indrazneste sa ma deranjeze? (se auzi o voce)
-Oricine ai fi iarta-ma nu am vrut sa te deranjez. Eu doar cautam o vrajitoare a marii sa imi spuna ceva despre colierul acesta.
-Atunci ai venit unde trebuie, fetito.
-Eu sunt o vrajitoare buna. Iti voi povesti legenda

In total sunt 10 astfel de medalioane magice. Se spune ca medalioanele au fost faurite de un puternic vrajitor acum 1000 de ani pentru a ingloba in ele o putere cosmica uriasa. Medalioanele acestea daca ar fi unite ar putea face atat bine cat s rau. Pot elibera o creatura periculoasa, pot distruge lumea prin calamitati in cateva clipe sau pot fi folosite pentru a descoperi un secret. Depinde de cine le foloseste si in ce scop. Ele individual au 10 puteri magice: 7 din ele au puterile elementelor: foc, apa, aer, pamant, intuneric, lumina, viata si celelalte 3 au 3 elemente spirituale: cunostinta, intelepciune si adevar.
Ele sunt numite dupa organe indispensabile nu dupa elementele pe care le detin. Desigur la intrebarea pe care ti-o citesc in minte am un raspuns. Intradevar este o mare legatura intre acete cifre. Nu intamplator ai descoperit azi primul astfel de medalion. Dar mai mult despre legatura intre cifre nu iti pot spune. Tu vei descoperi in curand 9 prietene si fiecare veti avea cate un medalion. Fiecare descoperind cate un medalion. Desigur cine va descoperi medalionul niumit Splina va fi conducatoaea grupului. Acesta deocamdata se afla in mainile unui batran vajitor care inca mai traieste. In ciuda varstei sale de 3000 de ani, datorita medalionului arata ca un batranel de 55 de ani. El este un vraitor malefic care vrea sa se razbune pe sirene si mai mult de atat sa gaseasca cele 10 medalione care sa ii ofere nemurire si sa conduca lumea. El trebuie oprit cu orice pret. Si doar tu si cele 9 prietene ale tale pe care le vei descoperi veti putea face aceasta si doar lucrand impreuna in echipa. Cele 10 medalioane va poate oferi super puteri. Daca fiecare le purtati la gat si va uniti toate 10 intr-un cerc atunci veti avea puterea suprema in fata caruia nici cel mai puternic vrajitor nu ii poate rezista. Desigur fiecare veti avea dupa cum am zis cate o putere si mai exista puteri care medalioanele vi le ofera atunci cand va tineti de mana cate 2 sau cate 3 sauu cate 4 etc.
Si acum sa va spun formele magice in care treuie sa va uniti: cand veti descoperi al 2-lea medalion trebuie sa va tinti de mana si sa stati in linie, cand veti descoperi pe cel de-al 3-lea va veti tine de maini formand un triunghi, cand il veti descoperi pe cea de-al patrulea treuie sa formati un patrat si pentru cele de-al 5-lea pana la al 9-lea sa formati: pentagon, hexagon, septagon, octogon, Pentru al 9-lea si al 10-lea veti foma un cerc. Aceste forme pe care le veti forma va ofera atcri decisive impotriva vrajitorilor. Sfatul meu este ca dusmanul trebuie ametit cu atacuri magice ce le confera medalioanele in mod singular si pe urma lovitura de gratie data de aceste forme. Desigur nu il veti putea ucide pe vrajitor ci doar sa il invingeti in fiecare batalie. Doar atunci cand il veti lovi cu forta decisiva a tuturor celor 10 medalioane va putea fi invins. Iar despre creatura care poate fi eliberata cand toate cele 10 medalioane vor fi unite exact aceasta va putea sa il invinga pe vrajitor. Ea poate sa invinga unvrajitor malefic astfel fiind folosita in scopuri bune, sau poate crea distrugeri in lume daca e folosita in scopuri malefice.
Deci sa ai grija atat tu cat si viitoarelevtale prietene sa descoperiti medalioanele inaintea vrajitorului. Acum vino sa vezi in globul de cristal cum arata cel de care trebuie sa va feriti.

Dupa o incantatie in care vrajitoarea a invocat puterea globului de cristal, a aparut pe el imaginea vrajitorului.

Acum cred ca te-am lamurit suficient. Iti urez succes in aventura care te asteapta.
Inainte de a pleca trebuie sa iti mai spun ceva. Sirena Haloisi cea cu care ai vorbit azi are o fire mai complicata e un pic mai artagoasa dar pana la urma va veti putea intelege bine si ea va fi una din membrele grupului. Diseara ma voi arata in vis la toate cele 10 alese pentru aceasta misiune adica inclusiv tu si Haloisi. Toate cele 10 veti avea acelasi vis iar apoi incepand cu maine dimineata va trebui sa plecati in noua voastra aventura.

#27
Inca socata de cele descoperite cu o zi in urma, Aura hotari azi sa ramana acasa, pana cand o auzi pe mama ei strigandu-o.spunandu-i ca are un oaspete. Era Angeli ce venise sa o invite la o plimbare pe plaja. Era o zi frumoasa, razele soarelui reflectandu-se in oglinda marii linistite, iar o adiere blanda isi facea simtita prezenta. In timp ce mergeau Angeli ii povestea cate ceva despre istoria acestui oras, pana cand un grup de baieti trecu pe langa ele impingand-o in apa. Aura se infurie si vru sa spuna ceva, dar ei plecasera deja. Se intoarse sa o ajute pe Angeli, dar...

- Si tu esti sirena? intreba uimita Aura.
- Mai cunosti pe altcineva ca si mine? spuse Angeli.
- Nu! Nu-i pot spune lui Angeli ce am descoperit ieri, gandi tanara cu parul albastru ca cerul. Ce sa fac? Acum ea este o sirena, suntem pe plaja unde trec multi oameni. Nu trebuie sa fie vazuta.

Angeli observa nelinistea din ochii ei si incerca sa o calmeze,dar stia ca ascunde ceva.In cele din urma totul reveni la normal si spre norocul lor, in aceea perioada nu mai fusese nimeni prin preajma. Aura fu rugata sa pastreze secretul, oricum nu avea cum sa spuna nimanui. Cine o va crede?
[Imagine: Untitled-1.png]

#28
Dupa o dimineata mai mult decat agitata,cele doua prietene continuau sa se plimbe pe faleza.Angeli incerca pe cat posibil sa se departeze de apa,insa observa ca Aura face acelasi lucru.De ce oare?Nevrand sa isi agaseze amica cu fel si fel de intrebari,a continuat sa mearga,avand insa grija la baietii care treceau pe langa ea.Nu avea de unde sa stie cine o va mai impinge.Intr-un final,Aura a deschis o discutie.
-Cum ai ajuns....sirena?
-Nici eu nu imi pot explica.S-a intamplat intr-o noapte,pe cand era luna plina.am intrat sa fac baie in mare,insa am fost putin speriata de atmosfera.Era infricosatoare.A doua zi,dimineata,cand mi-am facut baie,am constatat cu stupoare ca aveam coada.As fi vrut sa tip,insa am renuntat la idee.
-Aha...interesant.
Fata cu parul albastru a observat ca prietena ei era agitata.Parca ascundea ceva.In timp ce mergeau agale,un om in varsta stropea cu furtunul asfaltul din fata casei.Nevrand sa devina o sirena,din nou,angeli a deviat cursul lichidului.Observand acest lucru,Aura a intrebat,aparent speriata.
-Ce...ai facut?
-Tocmai am descoperit ca una din puterile mele este controlul apei.Uneori mi se pare tare,alteori am impresia ca sunt o ciudata.
Fata cu parul albastru a tacut.Oricum,nu ar fi putut zice nimik.La urma urmei,si ea era o ciudatenie a marii.
[Imagine: comanda1semnatura.png]
My sin is Pride.
I'm on my highway to Hell!
Yuki is my kamy-sama. So...Shut the f*** up!
Criticii nu-i pot ranii pe creatori decta cu permisiunea acestora.


You tried to hold me under, I held my breath
Alone and now you wonder, what I possess
Nothing you can say , nothing's gonna change what you've done to me
Now it's time to shine, I'm gonna take what's mine
While you're burning inside my light




#29
Dupa ce pleca de la vrajitoare, Roxana, sau mai bine zis Nery caci acum era sirena, innota prin ocean hotarata sa descopere locuri noi. Innota mai spre largul oceanului si dupa ce lua o gura de aer incepu sa se scufunde si innota pana dadu de fundul oceanului. Apoi zari un canion in care se scufunda si spre uimirea ei descoperi pe fundul canionului o gradina subacvatica imensa care arata ca un colt de paradis cu plante si flori subacvatice multicolore, corali multicolori, cu o fauna bogata, stelute de mare arici de mare, pestisori exotici, etc.
Zarira niste tufe uriase de alge si din curiozitate intra in ele. Acolo se simntea bine si in siguranta. Nu putea fi vazuta de nici un peste pradator. In plus in aceasta zona nu prea erau rechini sau pesti pradatori ori mamifere acvatice pradatoare. Ea se simtea aici in siguranta si percepu acest loc ca un loc bun pentru relaxare. Cand iesi din apa la suprafata deja era intuneric. Merse repede spre casa, si vazu pe ceasul electronic de la parterul unui magazi ora 22.30. Cand se scufundase ultima oara in apa, era ora 15.00 dupa cum constatase ea dupa pozitia sarelui. Acum era uimita sa constate ca a putut rezista in apa mai bine de 6 ore si jumatate fara sa iasa la suprafata.Se intreba de faptt ce se intamplase cu ea. Dupa ce a ajuns acasa se asea in pat si incepu sa mediteze la ceea ce i se intamplase. Tot gandidu-se realiza ca de fapt dupa un timp de cand a intrat in apa a inceput sa respire in apa fara sa isi dea seama. Acum era incantata de acest fapt. Isi dadu seama ca acum putea rezista oricat doreste sub apa. Ce se intamplase de fapt? La atingerea apei nu numai infatisarea i se schimba ci si intreaga anatomie. Astfel nu numai ca picioarele i se transforma in coada de peste ci si ca plamanii i se transforma in branhii asa ca poate rezista sub aa oricat doreste. La iesirea la suprafata cand pielea i se usuca ea edevine fata. Uscarea se producea rapid datorita ca in contact cu aerul de la suprafata organismul ei emitea o caldura interna asa ca in 3 minute redevenea fata.
Acum merse la bucatarie sa isi faca o limonada ar cand limonada fu gata fara sa isi dea seama trecu mana deasupra paharului si limonada incepu sa se inalte in aer serpuind. Roxana se feri apoi ridica palma spre vrejul de apa care se formase ca si cum i-ar arata semnul "stop" si il ingheta intr-o secunda. Era uimita si speriata de aceste noi puteri ale ei. Dar acestea nu erau singurele. Urmeaza sa afle ca mai are si alte puteri speciale.

#30
Haloisi ramase singura in pestera si aproape ca regreta ca o repezise asa pe sirena din nord. Isi lua bluza si o sfasie, bandajandu-si piciorul ranit, cu gand sa roage vreun peste sa-i aduca niste alge care s-o vindece, dar realiza ca nu mai putea intra in apa... Schiopata spre iesirea din pestera si incerca sa se catere, dorindu-si sa fi fost si ea zburom, macar pana iesea de acolo...

Aluneca din nou si se trezi cu pamant si-n dinti, descoperind ca are un gust ciudat, care nu-i facu mare placere. Scuipa cat putu si agita din cap cu gura deschisa, dar din moment ce nu mai era in apa miscarea nu avu niciun efect. Isi sterse limba inciudata si incerca sa se urce din nou, cand unghiile i se infipsera dureros in ceva.

Sari tipand cat o tineau plamanii (si dat fiind ca era totusi sirena asta insemna ceva) incercand sa-si elibereze degetele de... un pandativ. Sari cat colo ingrozita cand realiza ce fel de pandantiv era: unul din organe... sau asa spera, caci picaturi de sange i se scursesera deja pe metalul acestuia, facandu-l sa straluceasca in pulsatii, de parca era viu.

-I...Inima... icni ea privind ingrozita pandantivul.

Ramase privind bijuteria de parca ar fi fost un pestisor ce se straduia sa iasa din ou... era fermecator, dar incepu sa pulseze din ce in ce mai incet cand un plescait ii atrase atentia sirenei ca ceva se intampla. Prinse pandativul si urca in fuga, fara sa-si dea seama ca aproape plutea pe pamantul moale si instabil. In urma ei nori de pamant indicara ca intr-adevar fusese in pericol. Se opri epuizata abia la cativa kilometri de pestera, gafaind. Cazu cu fata in pamant, si, chiar daca nici acum nu-i placu gustul, ramase asa cateva ore, fara sa stie unde era.

Abia cand o bicicleta trecu periculos de aproape de ea intelese ca se afla pe un drum, asa ca se rostogoli pe fata, intr-o margine.

Se facuse deja noapte si ceul era plin de stele, care, ca de obicei, se vedeau aftfel din afara apei. Zambi, uitand ca tinea strans medalionul in mana. Abia cand isi duse mana la piept, oftand, simti un puls diferit de al ei... In acelasi timp o umbra se lasa asupra ei: cineva se apropiase si a cum o privea curios.
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Mermaids Adventures-character's descriptions Lye 10 11.428 01-06-2010, 05:53 PM
Ultimul răspuns: Ryuu


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)