Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Memoriile unei Flori

#11
o sa dureze ceva pana voi reusi sa iti ofer o critica pentru tot ce ai postat tu aici.
sa incepem cu inceputul:))

Capitolul unu
nu mai folosi diminutive atunci cand descri, le poti folosi at cand vorbeste personajul dar chiar suna urit in descrierea ta delurete, mai ales ca dupa ele spui de munte ceea ce implica automat ca ceea ce vede caracterul numai delurete nu sunt. Apoi, din moment ce vezi zapada pe varful muntelui cum poti sa spui ca este putina? Este gresit sa spui ca e putin zapada pe varf doar pt ca asa ti se pare tie.
Trenul scrâşni din frane. poate gresesc eu dar trenul nu are cum sa scrasneasca din frane. suna gresit, poti spune ca trenul a scrasnit atunci cand s-au activat franele.
sar primul din tot tren - nu inteleg ce spui, bine, de fapt inteleg ce vrei sa spui, dar trebuie sa formulezi altfel. sar primul din tren, fara acel tot acolo.
apoi, vre-un de fapt se scrie impreunat fara cratima, asta daca nu cumva intre timp s-au schimbat din nou regulile.:)
lăsându-i pe cei doi înaintea noastră, as putea spune ca e un pic gresit sa lasi 2 persoane care poate nu au mai fost in acel oras inainte ta, sa mearga spre cineva pe care nu cunosc, dar avand in vedere ca totusi ai dat de inteles ca se intampla in Romania, nu e chiar atat de greu sa gasesti iesirea dintr-o gara din Romania. Deci trecem peste, dar sa stii ca in mod normal cel care primeste vizitatorii, oaspetii este intr-un fel obligat de maniere sa ii conduca, nu sa se lase condus.
ai unele momente in care te repeti fara sa vrei, am vazut ca ai un moment in care o faci intentionat pentru a puncta ideea.
Descrierea nu este chiar foarte rea, dar ai putea sa mai lucrezi la ea. Naratiunea inca nu o fugareste nimeni ceea ce este bine. Dialogul, acele 2-3 replici pe care le-ai avut au fost okay. DAR, si e un mare dar, ai mare atentie la cum formulezi propozitiile pentru ca pe tot parcursul povestii am avut impresia ca le-ai taiat cu satarul. parca ai pus punctul ala in locuri total nepotrivite. oh, si vezi ca mananci litere.
si inca ceva, iubirel, iubirica? seriously? suna...fara suparare si Aly for the name of God do not punish me... pitzipongesc

capitolul doi
aceleasi greseli. mananci litere, dar parca propozitiile sunt mult mai bine formulate.
la sfarsitul subcapitolului pe care tu l-ai denumit El, nu mi-a placut urmatoarele lucruri:
-Cu mama fetei, care e si invatatoare pe deasupra in minunata noastra Romanie, el o pupa pe gat iar ea, asa cum descrie el, ii da o pupa.
Nici o invatatoare, nici o mama nu ar accepta un asemenea comportament din partea unui strain. pentru ca cel putin pana acum Andrei este un strain pentru mama fetei. nu stiu cum s-au cunoscut, cum s-au indragostit dar sunt sigura ca totusi Andrei nu a mai intalnit-o pana acum pe mama fetei, fapt care tu il confirmi atunci cand mama "presupune" cine este Andrei. Si oricum, din pur bun simt el nu s-ar fi comportat in acest mod, iar ea nu i-ar fi dat o "pupa".
Te sfatuiesc sa mai citesti si sa scapi de aceste cuvinte de genul: iubirel, iubirica, pupa.
Acum întrebarea este: sunt oficial a trei-a îndrăgostire? - recunosc nu inteleg ce ai vrut sa zici cu asta, nici nu vreau sa inteleg ce ai vrut sa zici.
Vezi ca te-ai repetat pe la inceput cu mama. mama in sus, mama in jos. Si apoi cu ocollitul pisicii, din moment ce mama ei conduce, ea a ocolit pisica, nu restul pasagerilor care dormeau;))
dialogul de la sfarsit este plictisitor sau cel putin pe mine ma plictiseste.

Asa ca o prima impresie dupa 2 capitole sau mai bine zis doua posturi, pentru ca povestea ta nu are nici o structura decat faptul ca povestesti din 2 puncte de vedere care da impresia ca ai impartit povestea, dar este o impresie gresita. Mi-ar fi placut sa vad Capitolul 1, 2, 3 la inceputul ficarui post sau niste stelute sau orice altceva decat acel El si Ea. Ca prima impresia, ideea este banala, cliseica, povestita de atatea ori si in atatea feluri ca m-am plictisit. Tot ceea ce pot spera este ca undeva pe drum tu sa vii cu ceva nou, sa ma lasi uimita. Nici macar prologul nu ma atrage. Pot sa iti spun deja ca tu ai asociat acea floare cu fata, ca personajul asociaza acea floare cu fata si ca de aici se trage titlul. EL salveaza sau incearca sa salveze floarea intr-o incercare disperata de a schimba ceva. Deci o sa faca ceva si o sa o piarda si de fapt prologul tau este epilog. Sper ca ai inteles ceea ce am vrut sa iti zic.
O sa revin cu un edit pentru a iti comenta si celelalte posturi.

Later Edit:
Intr-un sfarsit am terminat!! YEY!!
Asa cum a zis si colega mea, ai grija la timpuri. Am observat si eu asta ca le amesteci de parca ai uita la ce timp povestesti.
Ai o imbunatatire in descriere in capitolul trei dar mai trebuie sa lucrezi.

Capitolul patru
Nu am ce sa comentez aici, este un capitol bun in afara de acea poezie de la inceput. Nu mi se pare legata de capitol. Ai pus-o acolo, de ce nu stiu. Si alta chestie, daca iti placea poezia puteai sa o integrezi in capitol nu sa o pui la inceput dand astfel de inteles ca este un fel de rezumat la acel capitol. E si mai ciudat mai ales ca pana acum nu ai facut asa ceva si nici dupa nu ai mai facut, deci practic pui un semn la acel capitol de parca el ar fi foarte important.

Capitolul cinci
E ft plictisitor. Te repeti si aici nu ma refer numai la anumite cuvinte ci si la intamplari. Nu este neaparat nevoie sa povestesti exact aceleasi intamplari din ambele perspective. Iti dai seama de ceea ce simte celalalt chiar daca nu povestesti. Poti continua povestea din a doua perspectiva fara sa povestesti tot ceea ce s-a intamplat in cealalta perspectiva.

Impresia mea de la inceput inca ramane. Momentan inca nu am vazut nimic neobisnuit care sa scoata aceasta poveste din banal.

#12
Oke... Hai sa vedem. Eu una sunt cam proasta la oferirea sfaturilor fara o critica, pentru ca aia te-ar face sa intelegi mai bine ceea ce vreau sa punctez, dar sa zicem ca incerc si asa :)) Si daca sfaturile mele se transforma cumva in critici, imi cer scuze O.o si imi mai cer scuze daca am greseli in cea ce am scris, insa nu mai pot sa corectez, deoarece ma grabesc in momentul de fata.

Primul capitol.

-Bine, primul sfat este acela de a-ti numerota capitolele. Cifre romane, arabe, nu conteaza, dar ar arata mai bine.
-Scapa de "El" sau "Ea" cand specifici trecerea de la un personaj la celalalt, foloseste stelute, sau si mai bine, foloseste spatiul de 1-2 randuri, nu mai multe pentru ca la reguli zice ca nu e permis(si arata urat).
-Cand folosesti punctele de suspensie, poti continua pe urma cu litera mica doar cand continui aceeasi idee. Aici: "uşor... plăcut... vântul "--> propozitia urmata dupa al doilea "set" de puncte de suspensie, trebuia scrisa cu litera mare.
-Cand spui ca auzi ceva, precizeaza ce auzi... cum auzi si ce fel de sunet... poti chiar sa il compari cu ceva ca "un tunet" sau "un ciocanit in usa" (eh, exemple "inteligente"=)))
-Evita sa faci comparatii, expresii sau orice altceva care sa sune ciudat sau nelalocului lui pentru contextul tau. Ca "pentru a o face să crească la putere maximă.", deoarece vorbesti de o floare ea fiind una firava si asa mai departe, poti inlocui cu oricare alta expresie care sa nu te faca sa uiti de gingasia unei flori.
-Nu mai folosi adjectivul "intunecos/intunecoase/intunecosi"... nu exista asa ceva (adica ce vorbesc! Exista, doar ca nu suna bine :"3). Ideal ar fi "intunecat/intunecate/intunecati".
-Cand spui ca acele culori au fost inlocuite, ar insemna ca altele de alta natura le-au luat locul, dar daca spui ca sunt tot aceleasi, mai bine spui simplu ca acele culori s-au intunecat.
-Dupa ce ai o conjuntie "cand" urmata de un gerunziu "privind" intre ele doua terbuie sa existe o virgula.
-Nu mai pune intrebarile catre "propria persoana" ca si cum ar juca la "Te pui cu blondele" ca "Intrebarea este...". Si odata ce ai o intrebare, undeva trebuie sa urmeze un semn al intrebarii.
-Cand ai o exclamatie precum "Ce oameni!" Nu uita de semnul care arata asta, sau daca nu, punctele de suspensie.
-Nu mai folosi diminutivul pentru deal "deluret" astfel de diminutiv nu exista... e doar "un mic deal" sau orice alt sinonim, dar nu e deluret.
-Expresiile gen "Baga mare"... scapa de ele(sau le poti folosi in dialogul dintre doi prieteni), si mai bine, gandurile care nu sunt "musai" sa se scrie direct, le poti face indirecte si ar iesi o propozitie mai lunga.
-Ai grija la virgule. Ai unele scapari. Iar unele numere/cifre le poti scrie cu litere, astfel sa incepi propozitia cu litera mare.
-Sa mai citesti de cateva ori textul inainte de a-l posta;)) poti scapa din greseala unele diacritice si semne de punctuatie.
-Si revizueste-ti putin gramatica... "intr-o parte si-ntralta" este de fapt "intr-o parte si-ntr-alta", "am luato" ---> "am luat-o", "sarutato"---> sarutat-o. Cand te referi la divinitate, scrie cu litera mare "Doamne, Domnul, etc."
-Cand vorbesti despre limbajul trupului, fi sigura ca unele semne sunt usor recunoscute. Ca "ii facusem un semn cu mana sa mai astepte" si era de ajuns, pentru ca toata lumea intelege cum e semnul de "mai asteapta".
-Nu scrie "iubitul" cu "i" mare.
-Pentru sarutari poti folosi alte expresii care sa prinda mai bine cititorul "in plasa". Ca "i-am cuprins buzele intr-un sarut","ii acaparasem buzele", etc.

Capitolul doi.
-Nu mai folosi cuvinte care par ok in romana si vin din limba engleza ca "a distruba", pentru ca nu exista. Ci doar "a perturba/deranja" sau alte sinonime
-Ai grija la repetitii
-"I-am luat capul uşor, după geam şi l-am asezat destul de confortabil pe umărul meu, cu o mână mângâindu-l uşor şi admirând felul liniştit în care dormea."--> aici sicer te sfatuiesc sa nu mai folosesti accentul bucurestean, "dupa geam". Suna ca si cum ia un craniu din spatele geamului si il pune pe umarul ei.
-Ai unele descrieri care mi s-au parut dragute, iar altele care... nu prea. dialogul este pe alocuri sec, nu prea interesat, insa... dragut, ca sa spun asa. totusi ar terbui sa mai lucrez la el.

Capitolul trei.
-Ai grija la timpuri. Vad ca le amesteci unde nu e nevoie. "Aveau", "Acum au..."
-"Drumul indică că"--> ai grija la cacofonii :)

Oook, deci observ aici o imbunatarire a descrierii. De fapt o foarte mare imbunatarire a descrierii si te felicit ^^ nici nu am avut prea multe de "comentat" pe aici, ci am observat cateva greseli de repetitie sau din neatentie.
E bine ca descrierea e multa iar dialogul si-a micsorat raza de actiune. Acum se imbina amandoua.

Capitolul patru.
-Poezia de la inceput ma duce cu gandul la o alta, ce ii apartione poetului nostru bine cunoscut, Mihai Eminescu: "E usor a scrie versuri. Cand nimic nu ai a spune, Insirand cuvinte goale. Ce din coada au să sune." si aici ma refer la faptul ca poezia pare goala(cum zice versul), nu transmite sentiment. Nu am ce altceva sa spun de ea avand in vedere ca nu is profilata pe opera lirica :)) doar ca trebuie ca ea sa semnifice ceva anume

Capitolul cinci.


-Mi se pare enervant faptul ca repeti aceeasi actiune din punctul de vedere a amandurora. Mai bine preia doar o particica din ce zice unul, si introdu in ceea ce zice celalalt. . Ca sa iei absolut totul, devine plictisitor, pentru ca actiunea se repeta, chiar daca descrii sentimentele celuilalt. e de apreciat ca scrii din ambele puncte de vedere, insa, inceraca sa nu mai fie chiar totul.


Cam atat am avut de spus @-) dar in mare parte, plecand de la capitolul 1, ai evoluat. Altceva in privinta povestii nu am ce spune, deoarece colega mea, Fallen Angel a mentionat cam tot ce aveam si eu in minte.
---MY YAOI BLOG-- *click*
[Imagine: _Gay_Rights__by_Minty_Hippo.png][Imagine: Not_a_choice___stamp_by_ethereal_cr.gif]
Why is it that, as a culture we are more comfortable with seeing two men holding guns than holding hands? [Ernest Gaines]


#13
Fic închis la cererea autoarei
-



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Flori de cerneala . Biscu' iz back ^^ 7 3.760 26-07-2011, 01:33 PM
Ultimul răspuns: Moony691
  Flori purtate de vant Whisky 15 9.604 23-02-2011, 02:48 AM
Ultimul răspuns: Vero
  Memoriile lui Keyko Kasumi Child Of Sunset 12 8.976 04-08-2009, 12:41 PM
Ultimul răspuns: Alisia-chan*
  Memoriile unei iubiri ஜSheirஜ 5 5.791 18-05-2009, 11:10 PM
Ultimul răspuns: ***candy bar***


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)