Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Cum este ficul ?
urat
8.33%
1 8.33%
asa si asa
8.33%
1 8.33%
bun
41.67%
5 41.67%
foarte bun
41.67%
5 41.67%
Total 12 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Medalionul

#11
NOOOO! Why?! Whyyyyy?!:(( :((((
Ma sinucid!!!! Ia mana de pe mine ca te bat!! Lasa-maaaaa! Vreau sa ma omor! Lasa-ma am zis!
Ma sinucid fiind ca nu mai sunt prima=))
Imi place continuarea, felul in care ai descris mi-a placut, dar nu ma vei putea multumii vreodata, nimeni nu a putut, mwhahaha!Nu ca eu m-as multumi....^^'
Dupa cum a zis si Saya, o singura greseala. Faza cu fetita a fost spontana si a readus-o la o gandire pozitiva pe Erika si asta ma bucura.
Zbye girls!
[Imagine: images?q=tbn:ANd9GcTudpQ7ld6hFMSKvoA5Gqq...h75WkQbrCQ] Can you see me now?

#12
doamne! iar a postat calculatorul asta prost acelasi mesaj de doua ori, scuzee^^'
[Imagine: images?q=tbn:ANd9GcTudpQ7ld6hFMSKvoA5Gqq...h75WkQbrCQ] Can you see me now?

#13
Salut! Chiar mi-a placut ficul si inca imi place. Ideea mi se pare originala pentru ca nu am mai vazut-o pana acum. Ai o problema cu greselile gramaticale. Sunt unele locuri in care trebuie virgula si unele in care nu. Data viitoare sa fii mai atenta.
Nu iti spun toate astea doar pentru a te critica. Vreau doar sa te ajut sa iti imbunataesti stilul si sa faci cat mai putine greseli. Nu o spun de parca eu nu as avea greseli. Sper sa nu ma intelegi gresit.
Am gasit anjumite parti in care ceva nu e in ordine. Era o fraza in care spune ceva de genul ( nu gasesc ghilimelele ) pe scoala. Cred ca vroiai sa spui sper scoala sau la scoala ca nu inteleg ce cauta ea pe scoala.
Cam atat am de spus. In afara de lucrurile mentionate mai sus, e problema cu ; ii ;. Nu suna bine. Pune e sau este in loc.


Pa Pa deocamdata si Lanna incheiat. Sper ca nu te-a suparat comentariul meu.
Soarele-i felinar ascuns printre stele
Ce straluceste in visele mele.
Iar carte-ai regina,cu parul de aur,
In ochii de gheata ascunde-un tezaur.

Fantana-i oglinda ce-n somn a cazut
Cand regele vulpe cu oaste-a trecut,
peste mosia lui cioara-mparat
Caruia viata el i-a crutat
.

Dincolo de adevar:
http://animezup.com/forum/showthread.php...407&page=1
KatieÈš;
http://animezup.com/forum/showthread.php...569&page=1

[Imagine: chibi_5539.gif]
Iasym

#14
Am venit cu continuarea . De acum inainte am sa incerc sa pun un capitol pe saptamana sau macar la doua , sunt clasa a 8 si urmeaza sa dau examenele , sper sa ma intelegeti .
Multumesc pentru comentarii Saya , Zouly si Lanna .
Si Lanna chiar nu ma deranjeaza comentariul tau , chiar dimpotriva vreau critici cat mai multe si dure pentru a imi putea perfectiona scrisul .

Capitolul 5 : Vise


Era intuneric , nu vedeam nimic , fugeam si fugeam incercand sa scap de acele umbre care ma urmareau . Fugeam si iar fugeam , inima imi batea cu putere , imi era frica de umbrele care ma urmareau . Nu stiam unde eram , intunericul total ma facea sa simt ca innebunesc , tremuram toata , imi doream doar sa vad lumina , sa imi cada rezele calde ale soarelui pe fata , sa vad natura , imi doream sa supravietuiesc acelei terori , era terefiant . Ma impiedicasem de ceva , m-am intors si umbrele au sarit la mine . Ajutor ! am strigat trezindu-ma . A fost doar un cosmar , rasuflam usurata , dar parea atat de real . Inima imi bubuia cu putere mai sa imi iasa din piept , transpirasem toata . M-am uitat in jur si ma ridicasem repede din pat sa aprind becul , nu mai vroiam sa stau in intuneric . imi era frica . Mai avusem cosmaruri , dar nici unul nu a fost atat de real . M-am dus la baie sa ma spal pe fata , apoi sa mananc ceva . Era doua noapte , m-am dus in camera si m-am intins pe pat , incercand sa dorm , dar cand inchideam ochii acele umbre reveneau din nou , asa ca am stat toata noaptea treaza . Stateam pe balcon sub clar de luna , ma uitam la micile luminite ce straluceau pe cerul intunecat , era o noapte racoroasa si placuta . In noaptea linistita auzeam o divina melodie ce imi mangaia sufletul , frunzele straluceau ca niste monezi de aur sub razele purpurii ale lunii . Ma linistea acea priveliste , ma simteam ca odinioara , cand eram mica si aveam cosmaruri obijnuiam sa stau afara pe terasa impreuna cu mama mea , stateam si priveam luna blanda si ascultam cantecul greierilor la fel ca si acum . Razele lunii imi cadeau lin pe fata , de fiecare data cand stau afara noaptea ma linistesc . Nu imi placea sa stau inchisa mult timp intr-un loc , imi placea sa studiez natura , sa fac poze , sa ma plimb . Iubeam natura si tot ce tine de ea , si asa a trecut o noapte intreaga meditand la natura .
Era sapte dimineata , imi era atat de somn , pleoapele imi cadeau , m-am dus sa ma spal pe fata ca sa ma trezesc . Apoi m-am imbracat cu o bluza galbena ce avea un decolteu adanc , mi-am luat un pulover negru deasupra si o esarfa gri cu negru ce imi ascundea decolteul , o pereche de blugi gri si in picioare o pereche de pantofi negri . M-am machiat discret , mi-am prins parul intr-o coada la spate , mi-am luat geanta si am plecat la scoala .
Stateam in fata scolii si o asteptam pe Anna , dupa cinci minute de asteptare o vad , de obicei ea se imbraca elegant dar de data asta era imbracat sport , avea un maieu roz cu negru si io pereche de pantaloni de trening negri si in picioare conversi mov . Nici nu imi amintesc cand am vazut-o ultima data in trening in afara orelor de sport , s-a apropiat si mi-a zambit , radia de fericire .
- Ce sa intamplat cu tine , de esti asa de fericita ? am intrebat-o cu un ranjet pe fata , nici nu stiu de ce am mai intrebat-o pentru ca stiam deja raspunsul . Clar a vazut pe cineva dragut de care ii placea , puteam sa fac o lista lunga ce nu se mai termina cu numele baietilor de care i-au placut .
- M-am ingragostit ! imi spunea ea in timp ce se aseza pe o banca , am inceput sa rad . Nu rade , de data asta e diferit , de restul nu stiu , doar ma simteam atrasa de ei , dar de el sunt indragostita total , niciodata nu am simtit asta .
- Serios ? am intrebat-o putin uimita , parea ca vorbea serios . Deci unde l-ai vazut si cand ? Cum arata ? Te place ? Ai vorbit cu el ? am intrebat-o eu in timp ce radeam .
- Hoo .. prea multe intrebari . Pai ieri dimineata cand m-am dus la scoala l-am vazut in fata blocului . E un inger ! E blond cu ochii albastrii , foarte deschisi ca cerul , are un corp bine facut si nu nu-l cunosc , dar m-am interesat si am auzit ca s-a transferat la noi la scoala si il cheama Kevin . Cred ca ma place , cand a observat ca ma uitam la el ...
- Adica te holbai , am intrerupt-o eu incercand sa ma abtin sa nu rad .
- Hmm ... poate , ce era sa fac eram vrajita de el , oricum cand m-a vazut mi-a zambit , si doamne ce zambet are , mi-a facut cu mana , apoi i-am facut si eu , as fi vorbit cu el dar ma grabeam si a trebuit sa plec . Iti zic , dragoste la prima vedere alt raspuns nu gasesc , sunt innebunita dupa el ! am ascultat-o si am cascat din cauza somnului , imi era foarte somn . Ce , sa nu imi spui ca te-am plictisit , mi-a spus ridicand o spranceana .
- Nu , doar ca nu am dormit prea bine azi-noapte , am avut un cosmar teribil .
- Avem istorie azi , asa ca poti dormi linistita , mi-a zis si am inceput sa radem amandoua .
Ne indreptam catre clasa , cand mi-am amintit .
- Hei , da cum de esti imbracata sport ? am intrebat-o din curiozitate , nu ca m-ar interesa atat de tare .
- M-am inscris in clubul de volei , stii de ce ? m-a intrebat si am dat din cap ca nu . Pentru ca am aflat ca el s-a inscris in club , asa ca o sa avem antrenamente impreuna , iar la volei am fost intotdeuna buna , nu mai stii cand ma tot batea profa la cap sa intru in club si eu nu am vrut , trebuia sa o vezi cand i-am spus ca intru .
Clubul de volei ? Mda , asta explica totul si eu sunt in clubul de atletism , dar eu obijnuiesc sa imi pun intr-o geanta echipamentul , insa ea prefera sa se imbrace de acasa si sa se schimba dupa antrenamente .
Am ajuns in clasa si asteptam sa vina profsorul , nu mai rezistam , ochii mi se inchideau asa ca m-am lasat prada somnului . Eram pe o campie , apele curgeau la vale , muntii se ridicau in sus , rasunau mii de glasuri , pasarelele zburau pe cerul albastru , discul arator incalzea cu razele lui campia , peste tot flori , verdeata, pomi in floare, zumzet de albine, ciripit de pasarele , totul era magic . Ma plimbam si admiram peisajul , dar dintr-o data totul se intuneca , era o eclipsa de soare , m-am uitat imprejur dar nu vedeam nimic , era bezna , cand am vazut o mica luminita . Am inceput sa alerg spre ea dar nu ma miscasem deloc , am mai incercat o data dar de data asta faceam un pas inainte dar parca luminita se indeparta , am alegat spre ea dar ea se tot mai indeparta pana nu am mai vazut-o deloc . Acel intuneric imi provoca frica , nu auzeam nimic , doar gandurile mele . Eram ingrozita , m-am asezat in fund cu genunchii la piept , am simtit ca cineva ma atinse pe umar , am tresarit , m-am uitat in jur dar de geaba . Din nou am simtit si din nou am tresarit , credeam ca innebunesc . Apoi visul de azi-noapte se repetase . M-am trezit tipand , toti se intoarsera catre mine , respirasem intrerupt , ma uitam in clasa , toti erau speriati inclusiv profesorul . Profesorul a venit langa mine si mi-a pus o mana pe umar , mi-a spus sa merg pana la infirmerie si asta am si facut . In drum ma gandeam la ce am visat , doar gandindu-ma si un fior rece imi strabatu sira spinarii . De ce aveam cosmarurile astea ? Speram ca asistenta sa ma ajute cumva . Eram cu gandul departe , asa ca nu ma uitasem in fata si ma lovisem de cineva .
- Imi pare rau ! imi spuse persoana . Eu sunt Tyler , mi-a spus baiatul si mi-a intins mana ca sa ma ajute sa ma ridic .
- Nu-i nimic , m-am uitat la el , aproape ca ma holbam , acum o intelegeam pe Anna , era foarte frumos si misterios , sau cel putin asa parea . Avea parul castaniu putin zburlit cu niste ochii caprui , acei ochii ma vrajeau si imi inspirau mister , el era inalt si bine facut . purta o bluza gri si un hanorac alb peste , avea o pereche de blugi iar in picioare tenisi . Eu sunt Erika , am spus intinzand mana , m-am ridicat si am continuat . Imi pare bine ! apropo nu te-am mai vazut in scoala , esti nou ?
- Da , ieri m-am transferat impreuna cu fratele meu Kevin . Kevin ? Baiatul de care ii place Annei . Stii , esti draguta , cand l-am auzit m-am inrosit , m-a studiat putin dar nu m-a deranjat , privirea lui i s-a oprit la medalion . Brusc atitudinea lui s-a schimbat . De unde ai medalionul ? M-a intrebat putin rastit , nu intelegeam de ce s-a schimbat asa brusc , a mai vazut acest medalion sau ce ?
- De la un prieten , am spus destul de incet . L-am primit acum doua saptamani , dar de ce intrebi ? l-am intrebat , oare il stia pe Kai ? Erau prieteni sau dusmani ? Stia ceva de el , unde a plecat si ce probleme are ?
- Scuze , cred ca l-am confundat cu un alt medalion , mi-a spus zambindu-mi . Nu il credeam , clar ascundea ceva , asa ca am sa stau pe langa el , poate aflu ceva despre Kai de la el . Si oricum mi se parea dragut si misterios , doua lucruri ce imi plac la un baiat si pe langa asta poate reusesc sa il uit si pe el , acel gand imi aduse in minte cat puteam rade impreuna cu el si cate faceam , desi nu mai plangeam si nu mai eram trista , nu puteam sa mi-l scot din inima , inca il iubeam , imi era dor de el . Sa-i vad acel zambet care ma facea si pe mine sa zambesc , sa fiu suparata si el sa ma inveseleasca , speram sa-l pot revedea intr-o zi .
Mi-am cerut scuze , spunandui ca trebuie sa merg pana la infirmerie si s-a oferit sa ma insoteasca pana acolo . In timp ce mergeam ma intrebase de ce trebuia sa ma duc acolo si i-am spus de visele mele , parea foarte interesat de ele . Cand am ajuns acolo , ma uitam in jur , n-am mai fost la infirmerie deoarece niciodata nu avusesem nevoie . Peretii erau albi si podeau din gresie gri , erau doua paturi intr-un colt , mai erau cateva dulapuri si o chiuveta . Asistenta mi-a facut un control , iar concluzia finala era ca am mancat ceva ce nu mi-a picat bine , nu prea credeam asta , adica din cauza mancarii ? Hai sa fim seriosi . L-am intrebat pe Tyler in ce clasa avea ora si mi-a spus ca in A-2 unde aveam si eu . Am intrat amandoi in clasa , eu m-am dus la locul meu iar el a ramas in fata , ca profesorul sa faca prezentarile . Anna ma intrebase cine era , i-am spus ca m-am intalnit pe drum ce mergeam la infirmerie si i-am mai spus ca era fratele lui Kevin , cand a auzit a ramas putin pe ganduri si apoi mi-a spus .
- Hai sa iesim azi dupa ore , eu cu Kevin si tu cu el , o intalnire in patru . Ce zici ? imi propuse ea , era o idee chiar buna . Si cine stie poate te cuplezi cu Tyler si poate reusesti sa il uiti si pe el , imi spuse ea .
- Sigur , dar sa-i intrebam si pe ei .
Tyler statea langa mine , eram fericita ca profesorul l-a pus acolo , din cand in cand ma uitam la el cu coada ochiului . De data asta m-am uitat mai atenta studiindul , de obicei nu ma atrageau ochii caprui , dar acestia aveau ceva , ce te fermeca . Nasul era micut si drept , iar buzele erau asa senzuale , buza superioara fiind mai subtire fata de cea inferioara . Am observat ca avea un cercel in urechea stanga , privirea mi-a cazut incet spre corp , atunci mi s-a oprit brusc la brelogul lui ce iesea afara din buzunar , era exact modelul de pe medalionul meu , o pereche de aripi de inger , aratau la fel . Apoi mi-am adus aminte de scena cand m-a intrebat de medalion . Oare Kai si Tyler , era o legatura intre ei ? Gandurile ma framantau .
- Hei , Erika ! m-am auzit strigata , m-am uitat sa va cine ma striga . Psss ... , era Tyler . Ce s-a intaplat ? Aveai o privire ratacita , la ce te gandeai ? m-a intrebat el putin ingrijorat .
- La ... la ... antrenamentul ce o sa-l am maine , am mintit eu . Sunt in clubul de atletism , i-am spus zambind .
Ora trecuse repede , stateam pe banca impreuna cu Anna , atunci i-am vazut pe cei doi frati , Kevin era exact asa cum il descrise amica mea . Daca te uitai la cei doi nu ziceai ca sunt frati , parul si ochii erau diferiti , dar daca te utai mai atent chiar semanau , aveau aceasi inaltime , acelasi nas , gura si formatul fetei . L-am studiat putin si am vazut ca avea o pereche de aripi de inger ce atarna de bratara lui , era la fel ca medalionul si brelogul . Sincer , nu m-ar interesa ca aveam acelasi model , deoarece multe lucruri pot fi la fel , dar mi s-a parut ciudata reactia lui , prea ciudata ca si cum nu ar fi numai un exemplar pentru anumite persoana sau ceva de genul . Sunt sigura ca ascund ceva . Ne-am ridicat si ne-am dus la ei , am facut prezentarile si le-am propus sa iesim azi la un suc dupa ore si au fost de acord .
Era ora trei , trebuia sa ne intalnim la patru la mall . Nu stiam cu ce sa ma imbrac , afara era placut desi era toamna , soarele cu dinti stralucea puternic azi si cerul era senin . M-am hotarat sa imi i-au un maieu verde , niste blugi negri si in picioare conversii gri cu verde , mi-am mai luat si o esarfa , nu prea imi placea sa port esarfe pentru ca imi ascundea medalionul , de cand il primisem nu l-am dat deloc jos , totusi sufla putin vantul si nu aveam ce face . Mi-am lasat parul desfacut sa cada pe spate , mi-am pus cerceii verzii , m-am dat cu mascara si cu luci si eram gata . Mi-am luat geanta si am plecat .
Ajunsesem la locul stabilit . Baietii erau deja acolo , m-am uitat pe ceas sa vad daca nu am intarziat dar era fix patru , probabil au venit ei mai repede , m-am uitat in jur si nu o vedeam pe Anna , lipsea , de fiecare data intarzia . Tyler era imbracat cu un hanorac alb cu negru in dungi , blugi si adidasi , iar Kevin purta un tricou albastru ca ochii lui , blugi si tenisi . Ne-am hotarat sa ne asezam pe o banca pana vine ea . Deja ne-am plictisit , il vedeam pe Kevin cum bate cu degetele de la mana in banca de nerabdare . Intr-un final a ajuns si ea dupa cincisprezece minute , a bagat motivul ca avea antrenament si nu a avut destul timp . Ne-am dus la o cofetarie si ne-am comandat fiecare ce a vrut , eu am luat un suc de portocale si un tiramisu , Anna la fel ca si mine doar ca a in loc de suc a luat o cafea , mi-e nu imi placeau cafelele deloc . Kevin isi luase numai o cafea , iar Tyler a comandat o savarina si o cafea si el .
- Deci , Anna de cand esti la volei ? a intrebat-o Kevin .
- De doua luni , mintise ea , ma uitam urat si insistent la ea ca sa spuna adevarul , intr-un final renuntase . Bine , bine , de o zi . Cand am auzit-o nu m-am putut abitine sa nu rad .
- De o zi ? De cand is si eu , a spus in timp ce pe fata i-a aparut un zambet strengaret , banuia el ca numai pentru ca s-a inscris si el . Tu iesti la un club ? ma intrebase apoi pe mine .
- Da , la atletism de doi ani , si nu mint , am spus accentand ultimele cuvinte in timp ce ma uitam la colega mea , am inceput sa radem cu totii . Tyler , tu nu te inscrii la un club ? l-am intrebat si mi-a spus ca nu , ca nu are timp .
Stateam de vreo trei ore , si am decis sa mergem sa ne plimbam . Aflasem multe despre cei doi , cum ar fi ca s-au mai transferat si inainte si ca au stat si in Europa . Mi-am dorit mult sa ma duc acolo , am auzit ca e foarte frumos , a fost odata o excursie , dar m-am imbolnavit si nu m-am mai putut duce .
Dupa ce ne-am plimbat putin , ne-am salutat si am plecat fiecare acasa .

Trecuse deja 4 zile de cand ii cunosteam pe cei doi si cinci zile de cand am visurile acelea , de atunci de fiecare data cand dormeam aveam exact aceleasi cosmaruri . Stateam intinsa pe pat , era unu noapte . Ce mult imi doream sa pot sa imi inchid ochii , ma gandisem la cei doi frati , din ziua aia nu mai aflasem nimic despre ei si intr-un final am renuntat , poate eram doar paranoica . Ochii mie se inchideau , nu ii mai puteam tine deschisi si am adormit . De data asta eram intr-un parc , era noapte , era ceva ciudat la acest vis nu era ca si celelalte , fugeam de ceva , eram speriata , terefiata , m-am uitat in spate sa vad de cine fugeam , era o creatura inaripata , nu o vedeam clar din cauza intunericului , am reusit sa ajung la un bec si m-am oprit pentru ami trage sufletul , am inceput din nou sa fug dar era prea tarziu creatura ma ajunse . O vedeam limpede si clar . Era un om cu o pereche de arpi negre , avea ochii rosi ca sangele , parul brunet si era imbracat tot in negru , cand l-am vazut am paralizat de frica . Eram ingrozita , ingerul , demonul sau ce o fii se apropia de mine si a scos o sabie , a ridicat-o spre mine , si a reusit sa ma zgarie pe umarul stang . Ma trezisem tipand , instinctiv mi-am dus mana la umar si am vazut ca rana e si in realitate , acel vis nu a fost unul obijnuit , tremuram toata , eram ingrozita , imi era frica sa cobor din pat ca nu cumva acel demon sa vina din nou . Mi-am facut curaj si m-am dus la baie ca sa imi ingrijesc rana . Hotarasem sa nu ma duc la scoala in acea zi.
[Imagine: thumb_PZmARB7MAJisueUWn5YLmX35.png]
________________________________________________________________________________
Un zambet nu inseamna fericire asa cum o lacrima nu inseamna durere.Poti plange cand esti fericit,poti sa razi cand inima iti plange....

Povestea mea : Medalionul
http://animezup.com/forum/showthread.php...335&page=1

#15
I'm here dear>:D< Let's see:

Foarte cullll capitolul. Descrierea destula si ma bucur ca nu ne inneci cu dialog^^ Stii... am pica pe dialog din nastere:]] Injuram asistentele cand eram mica pentru ca vorbeau prea mult>.<
Nu am vazut greseli dar vezi ca grabesti putin actiunea.Adica au trecut 4-5 zile^-^ Mi-ar fi placut sa vad ce se intampla intre Tyler si Erika : > Cat despre continut ,de cand am terminat de citit intrebari imi strabat gandul: Care este treaba cu medalionul? De ce au si fratii aceleasi medalioane? Oare au legatura cu Kai? Oare sunt extraterestrii? Vezi poate matii in suspans prea mult! Soo Gambate la imaginatie si scris^^ My sweetheart^.^
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!

#16
Uite ca am venit si cu continuarea . Scuze ca a durat atat dar am fost in perioada tezelor si a simularilor, mai am si proiecte de facut deci sper sa ma intelegeti .
Mersi Lullabaly ( Saya ) pentru comentariul tau >:D< .

Capitolul 6 : Confuzie

Nu m-am dus ieri la scoala , imi era teama . Cum se putea ca un vis sa devina realitate ? Am stat toata ziua in casa si am incercat sa gasesc ceva pe net despre vise reale , dar nimic concret .
Azi m-am dus la scoala pentru ca nu vroiam sa-i ingrijorez pe ceilalti , nu din nou . Era o zi senina , norii nu prevesteau furtuna .
Ma indreptam catre banca , cand in fata mea au aparut Anna si Tyler , m-au intrebat de ce nu am venit la scoala ieri si le-am spus ca nu m-am simtit bine si le-am facut cu mana in semn sa uite, erau putin ingrijorati dar le-a trecut repede cand m-au vazut ca radeam cu pofta la gluma unui coleg care era cel mai amuzant din clasa . Stateam in banca , nu puteam sa fiu atenta la ora , gandul imi era la acel vis , nu mi-l puteam scoate din minte . Totul era atat de confuz si de ciudat . Asa s-a intamplat si la celelalte ore .
Dupa ore cei trei au venit la mine , Anna alergand si topaind si ceilalti doi au venit in urma acesteia .
- Vrei sa vii azi in oras ? ma intrebau toti in cor sperand sa ma faca sa ma simt mai bine . Deci au obserbat ca nu eram in apele mele si eram cu capul in nori .
- Imi pare rau , dar nu . Nu am dispozitia necesara , le-am spus eu sperand sa renunte , vroiam sa ma duc acasa ca sa imi mai continui cercetarea mea . Ieri nu am gasit nimic , dar poate aveam noroc astazi si daca nu gaseam din nou nimic , aveam de gand sa ma duc pana la bibloteca sa caut si in carti .
- Hai Eri , o sa te simti mai bine daca vii , mi-a spus amica mea , haide , te roooog ! Intr-un final am acceptat la insistentele lor , oricum era ocazia perfecta sa uit acea intamplare , puteam sa ma duc si maine la bibloteca .
Ne-am dus la mall , drumul a fost placut . Copacii erau rosiatici , frunzele in mii si mii de culori de la galben pal la rosul de foc se dezlipeau de crengi cazand pe jos si creand un covor fasnitor de arama , pomii erau imbracati de roade , norii plumburii ascundeau jumatate de soare , razele palide ale acestuia imi cadeau pe fata . Ajunsi la mall , fiecare si-a luat ce si-a dorit . Baietii si-au luat fiecare cate un tricou , Anna si-a luat o esarfa si o pereche de blugi , iar eu mi-am luat o bluza albastra ca seninul cerului , apoi am mers la un suc . Am glumit , am ras , ne-am distrat . Am reusit sa uit intamplarea pana cand a trebuit sa ne despartim ca sa mergem fiecare acasa . Tyler s-a oferit sa ma conduca , dar am refuzat deoarece casa lui era in directia opusa casei mele . Trebuia sa accept ca si Anna , dar bineinteles eu trebuie sa fiu proasta si sa refuz .
Era zece seara , afara era noapte si ca sa ajung acasa trebuia sa trec prin parc , aveam o retinere dupa acel vis . Stelele mici licareau ca niste tinte de argint , luna rasarea ca o vatra de argint . Trecusem aproape prin tot parcul , mai aveam putin si ieseam , cand am simtit ca sunt urmarita . Am inceput sa grabesc pasul pana m-am trezit ca fugeam , mai aveam cinci metri si ieseam . Cand am realizat ca persoana respectiva ce ma urmarea se afla la mai putin de un metru in spatele meu m-am oprit , pentru ca stiam ca si daca fugeam tot ma va ajunge oricat de rapida as fi fost si m-am intors incet . Era un om sau cel putin asa credeam , imbracat tot in negru ca cel din visul meu , numai acesta avea parul taiat scurt si argintiu , era inalt si parea ca era bine facut .
- Stii , fetitele mici nu ar trebui sa se plimbe prin parc noaptea , nu stii ce se poate intampla , mi-a spus el si mi-a zambit destul de infricosator in timp ce mai facea cativa pasi in fata ca sa se apropie de mine , iar eu facem cativa pasi in spate .
- Da , am sa tin cont de sfatul dumneavoastra , am spus cu jumatate de gura si zambindu-i fals . Cica fetita mica , am optsprezece ani si pe langa asta m-am mai plimbat noaptea si mai tarziu prin parc , dar trebuia sa recunosc ca acum imi era putin teama .
M-am intors sa plec , cand persoana a aparut brusc in fata mea , din nou a disparut si a aparut in spatele meu . Simteam ca lesin , cum se putea un om sa dispara asa , ca si cum s-ar teleporta , acum chiar ca eram confuza . Un om nu putea face asa ceva , numai daca nu era un om . Acel gand ce mi-a trecut prin minte m-a facut sa tremur , vroiam sa fug dar picioarele imi erau inghetate , eram incremenita .
El s-a pus in fata mea si apropiindu-si capul de al meu , a inchis ochii si i-a deschis din nou , avea ochii rosii ca sangele inainte erau negrii ca smoala , dar cum ? Apoi si-a intredeschis gura si si-a lasat la vedere caninii ce erau neobisnuiti de lungi . Era un vampir !
Inima a inceput sa imi bata accelerat , respiram intrerupt . Vampir . Acel cuvant mi-a ramas tiparit in minte . Cum se putea ? Perceptia mea asupra lumii s-a schimba radical . Un vampir . Daca chiar exista si nu visam eu , cine stie ce mai este pe lumea asta . Totusi acum ar fi o logica , acuma stiam de unde provin povestile cu zane , vampiri , fantome si mai multe . Intotdeauna mi-au placut cartile si filmele de fictiune si intotdeuana mi-am pus intrebarea : de unde le-a venit ideea asta cu vampirii si restul ? Mi-am mai intrebat parintii si acestia mi-au raspuns ca din legende , stiam ca si in legende trebuie sa fie o parte de adevar , dar nu ma asteptam sa fie adevarate in totalitate sau cel putin unele .
Vampirul isi intinse mana si imi atinse parul dandu-mi-l la o parte lasand la vedere gatul , apoi mana trecuse usor spre gatul meu atingandu-l, m-am cutremurat , un fior rece mi-a strabatut sira spinarii . Era atat de rece ca gheata , s-a apropiat si mai mult gata sa isi infinga coltii in gatul meu . Credeam ca acela o sa imi fie sfarsitul .
- NU ! am strigat , ducandu-mi instinctiv mana la medalion . Acesta a inceput sa straluceasca ca o mica stea , vampirul vazand s-a dat inapoi cativa pasi si a ramas uimit , mai mult socat la vederea medalionului . Acesta a inceput sa straluceasca si mai tare cuprizandu-ma si pe mine in lumina orbitoare . Ma uitam in jur nedumerita si am observat ca ma ridicam in aer . Eram la vreo doi metri disanta de pamant .
Desi eram intr-o situatie terefianta , parca scoasa dintr-un film de groaza , in acel moment ma simteam bine , ca toate grijile mele evadasera , parca se topira . Ma simteam ca in al noualea cer , dar dupa vreo treizeci de seconde acea stare magica se evapora si s-a schimbat brusc . Inima parca ma strangea si nu mai puteam respira . Niste dureri ingrozitoare ma invadara , am strigat de durere . Parca din rai am ajuns direct in iad . Ma uitam in jur si abea daca reuseam sa disting vampirul , il vedeam in ceata , dar i-am putut auzi foarte clar cuvintele ce-i ieseau pe gura in ciuda faptului ca abea il vedeam .
- N ... nu ... n ... nu se poate , a spus destul de incet si balbait . Este imposibil ! deja a inceput sa strige facand pasi inapoi , parca ar fi vazut o monstruozitate . N-a mai spus nimic si a inceput sa fuga in directia opusa , s-a mai si impiedicat de cateva ori . L-am urmarit pana cand a fost inghitit de umbrele copacilor si de intuneric .
Mi-am dus mainile in fata , studiindule , dar mi se parea la fel ca si inainte , in clipa aceea mi-am data seama ca durerile disparusera . Nu intelegeam de ce s-a speriat in halul acesta , apoi am continuat sa ma uit la maini si la restul corpului si nimic , dar ceva imi spunea sa ma uit in spate . Mi-am intors capul incet , incercand sa aman momentul dar nu stiam de ce . Am ramas socata dea dreptul , din spatele meu iesea o pereche de aripi de ingeri exact ca si de pe medalionul meu , m-am uitat la pandantivul meu care inca continua sa straluceasca . Acum eram , cred ca de zeci de mii de ori mai confuza ca si inainte . Ce , eram un inger ? Totusi chestia asta poate avea legatura cu faptul ca am acele vise si ca stiau parintii mei ca avionul acelea avea sa sa prabuseasca si nu o sa fie supravietuitori . Si pe langa asta , oare are legatura si cu Kai , cel care mi-a dat acest medalion si a plecat asa brusc ? Si cu cei doi frati , care de asemenea au acelasi semn pe brelog si bratara ? In acel moment tot ce mi-a dorit a fost sa cobor jos , dar nu stiam cum . Mi-am dus mana la lantisor si mi-am dorit in gand sa cobor , sperand sa functioneze si chiar a mers . In mai putin de o secunda am fost cu picioarele pe pamant , dar nu mai aveam aripile , banuiam ca apar cand vreau eu sau cand eram in pericol . Mi-am venit in fire si am inceput sa alerg catre lac , parca drumul nu se sfarsea atat de lung mi se parea . Am ajuns intr-un final dar mi s-a parut o vesnicie .
M-am apropiat mai mult de lac si m-am uitat in apa putin tulbura dar suficient de calma ca sa ma uit la reflexia mea . Nimic nu se schimbase , tot acei ochi albastri ca seninul cerului si tot acel par saten , mi se parea ca era putin mai lung , dar cred ca era in imaginatia mea . M-am uitat mai bine , nasul , gura , tenul , toate erau la fel cu o mica exceptie : putin mai sus de tampla in fiecare parte era cate o stea mai neobisnuita cu sapte colturi , erau mici , stralucitoare si albe ca zapada ; spre fericirea mea nu se prea vedeau din cauza bretonului ce-l aveam asa ca nu imi faceam griji in legatura cu semnele acelea , totusi ce ma nedumerea era faptul ca mai aveam inca un semn exact la fel pe spate intre omoplati , dar acela era din nastere . Intotdeauna l-am ascuns ca sa nu il vada nimeni , nu stia de ce pentru ca mi se parea chiar dragut , dar il ascundeam , deci nimeni nu stia de acest semn .
M-am dat inapoi si m-am razemat de un copac . Ma gandeam cum era posibil . Era prea mult pentru mine intr-o singura noapte . Nu mai intelegeam nimic ; semnul , visele , vampirul si acum ca sunt un inger , cel putin asa banuiesc . Incercam sa ma calmez , inima imi batea tot accelarat mai sa imi sparga pieptul , tremuram toata . Am inchis ochii incercand sa scap de acele ganduri care imi dadeau fiori , dar cand ii inchideam acei ochi rosii imi apareau in minte asa ca ii deschideam din nou si pe langa asta imi era si somn , cum nu prea am dormit in ultimele nopti . Pleoapele imi cadeau , m-am lasat prada somnului si facandu-mi curaj sa infrunt acei ochi .
Telefonul incepuse sa imi sune si bineinteles ca m-a trezit , de mult nu am mai dormit asa de bine .
- Ce naiba ... ? am spus eu cu jumatate de gura si somnoroasa , mi-am deschis ochii , m-am uitat in jur si imi dadusem seama ca eram inca in parc . Alarmata mi-am luat telefonul din buzunar si am raspuns fara sa ma mai uit cine ma apeleaza .
- Da ? am spus cascand , m-am ridicat in picioare si am inceput sa alerg catre casa .
- Erika ! Unde esti ? Bat la tine la usa si nu imi raspunzi , dormeai ? E ora doisprezece !
- Cat , doisprezece ?! O , fi-rar , scoala ... da ce cauti la mine acasa , n-ar trebui sa fii la ore ? am intrebat-o accelerand pasul .
- E sambata , asa ca nu iti face griji ... da vi sa ma deschizi odata ? Stau aici , in fata usii tale de mai bine de zece minute , mi-a spus ea parand destul de enervata si nerabdatoare .
- Da , imediat ajung acasa , am spus respirand intrerupt . Desi eram in echipa scolii de atletism , distanta dintre parc si unde stau eu e destul de mare si pe langa asta eu sunt buna la viteza nu rezistenta si apoi si intamplarea de aseara .
- Ajungi acasa ? Da , unde esti ? m-a intrebat ea pe un ton mai ciudat , parca o vedeam si sunt sigura ca ranjea .
- Nu-ti inchipuii nimic pentru ca nu am facut nimic , am ajuns in parc si era prea frumos afara ca sa nu admir peisajul si asa ca m-am asezat pe iarba si fara sa imi dau seama am adormit , i-am spus eu , in mare parte e adevarat si oricum daca ii spuneam tot m-ar fi considerat o nebuna , asa ca e mai bine sa nu spun nimanui ce s-a intamplat . Nu vroiam sa ajung in spitalul de nebuni doar pentru ca ei nu ma cred . Anna , vezi ca inchid . Ajung in cateva minute , asteapta-ma ! i-am spus eu pe un ton mai rugator si am auzit un oftat .
Asa cum am spus am ajuns destul de repede . Intram in scara ducandu-ma la apartamentul meu de la etajul doi . Cea ce m-a uimit foarte tare a fost momentul cand i-am vazut pe Tyler si Kevin asteptandu-ma impreuna cu Anna in fata usii mele .
Am zambit fortat si le-am facut cu mana , acestia mi-au facut si ei cu mana cu exceptia lui Tyler care se uita la mine studiindu-ma de sus pana jos .
Mi-am facut loc printre ei ca sa ajung la usa si sa o deschid . I-am poftit inauntru , acestia intrand dupa care si eu . Aveam exact cum intri inauntru , langa usa o oglinda si cum am trecut pe langa ea , am apucat sa ma uit putin la mine , nu aratam prea bine .
- Ma duc sa ma schimb ! le-am spus si m-am indreptat catre camera mea dar cineva ma prinse de mana ca sa ma opreasca .
- Ce s-a intamplat ? m-a intrebat Tyler si ma privea in ochii , se putea citi foarte usor ingrijorarea lui pentru mine . Nu imi placea sa ii fac pe cei din jurul meu sa se simta ingrijorati dar ce era sa fac ca toate lucrurile rele mi se intampla doar mine , ce ma deranja cel mai mult era faptul ca nu mi-am putut tine promisiunea : sa nu mai fac pe nimeni sa se ingrijoreze pentru mine .
- A ... aa ... nimic . Ce ... sa se intample ? am spus balbait , speram sa nu se observa ca vocea imi tremura . Mi-am tras capul intr-o parte ca sa nu imi vada privirea , dar el mi-a prins barbia ridicandu-mi-o putin in sus facandu-ma sa ma uit in ochii lui . Nimic , ti-am mai spus , ma lasi sa ma duc ? am incercat cat de mult puteam sa par cat de cat sigura pe mine , dar nu stiu daca mi-a iesit . Vazand ca nu zice nimic am continuat . Ma lasi ? si mi-am tras putin mana de care inca continua sa ma tina el .
- Nu te cred ! Uitate la tine , arati ca in ultimul hal , toata esti murdara si pe langa asta bluza ti rupta , sfasiata in spate . Spune-mi ce s-a intamplat cu adevarat ! mi-a spus tragandu-ma mai aproapre de el si ridicandu-mi barbia mai sus , expresia de pe fata lui i s-a schimbat brusc , era socat ca si atunci cand mi-a vazut medalionul ; nu , era mult mai socat de cat atunci , atunci mi-a venit in minte stelutele . Am uitat complet de ele !
Era atat de liniste , nimeni nu indraznea sa scoata nici un cuvant , pana la urma mi-am pierdut rabdarea si m-am tras mai tare eliberandu-ma de el si m-am dus in camera . M-am uitat la mana de care m-a tinut si era rosie , se vedea foarte clar ca ma tinuse strans , ciudat , dar nu simteam nimic , absolut nimic . M-am dus la baie si m-am uitat in oglinda mai atenta , chiar ca aratam oribil , nici nu mi-am dat seama ca bluza era rupta . Mi-am dat jos hainele , bluza am aruncat-o intr-un colt , era buna acum de carpa si m-am bagat sub dus . Picurii de apa reci ma ajutau sa imi pun in ordine gandurile . Apoi m-am schimbat cu un trening si m-am dus la oaspetii mei neinvitati .
Am intrat in living , toti stateau pe canapea .
- Doriti ceva ? i-am intrebat sperand sa fi renuntat la subiectul acela .
- Un pahar cu apa , te rog ! mi-a cerut Anna iar restul au dat din cap in semn ca nu .
Dupa doua minute m-am intors cu paharul pe care i l-am dat Annei si cu o farfurioara cu covrigei pe care am pus-o pe masuta dintre canapea si fotoliu , apoi m-am asezat pe fotoliu .
- Deci , ce va aduca pe aici ? i-am intrebat incercand sa par vesela .
- Nu conteaza , se pare ca esti obosita si ai avut o noapte grea , banuiesc , deci ... uita , mi-a spus colega mea facandu-mi cu mana in semn sa dau uitarii motivul pentru care au venit .
- Nu , zii , m-ati facut curioasa , le-am spus destul de hotarata .
- Pai , vroiam sa te rog sa vii azi cu mine pana in oras ca sa imi i-au o rochie .
- O rochie ? am fost destul de surprinsa cand mi-a spus , pentru ce-i trebuia o rochie si pe langa asta ce cautau cei doi aici , nu mai intelegeam nimic . Pai ... sigur ca vin cu tine sa iti ei , dar pentru ce iti trebuie si ce cauta ei aici ? am intrebat-o si aratand cu degetul catre frati .
- A ... pai ? mi-a spus intorcandu-se catre Tyler ca sa continuie el , acesta a dat din cap si a continuat raspunsul la intrebarea mea .
- Este un bal organizat de scoala peste fix o saptamana , pentru asta ii trebuie o rochie si ce cautam noi doi ? Kev , sincer nu stiu de ce a venit , pe langa eu ... amm ... vrei sa fii partenera mea ?
- Bal ?! Si eu de ce nu stiu de acest lucru ? m-am revoltat eu ridicandu-ma in picioare , uitand complet de intrebarea lui . Si pe langa asta , cum adica peste o saptamana ? De ce asa brusc ? Deobicei balurile se anunta cu o luna inainte sau cel putin doua saptamani dar asta foarte rar , dar nu o saptamana . Acum eram nedumerita , trebuie sa fie ceva foarte imporatant de s-a luat o asa decizie si din cate tin eu minte nu se intampla nimic pe data respectiva .
- Anuntul se face abia luni , dar pe mine m-a anuntat Rose care e in comitetul scolar , vineri a avut loc o sedinta in care s-a hotarat sa fie un bal si nu ma intreba cu ce scop pentru ca asta nu stie nici ea , doar a venit directorul si le-a spus , imi explica Anna dand din umeri , si mi-a mai spus ca tema balului este regina si rege sau ceva de genu , oricum trebuie sa ne imbracam cu rochii din alea mari cum purtau reginele si printesele , intelegi ce vreau sa spun , nu ? m-a intrebat si am confirmat cu un semn din cap . Si vreau sa ma duc azi pentru ca vreau sa gasesc o rochie calumea . Deci ai sa vi si tu la bal ? Pe mine m-a invitat Kev si am acceptat , mi-a spus zambindu-mi cu gura pana la urechi , chiar parea fericita , se vedea foarte clar ca era indragostita pana peste cap .
Nostalgia ma cuprindea ... imi adusem aminte de Kai , intotdeauna ma duceam cu el la baluri ca partenera lui . Eram in culmea fericirii cand ma invita si nu intelegeam pe atunci de ce , dar acum am priceput , eram indragostita de el desi nu imi dadusem seama , credeam ca ma simteam asa doar din cauza ca mergeam la bal . Ce amintirii ... amintirea este un lucru atat de minunat, este aproape ca o dorinta de care iti este dor si cand iti dai seama ca nu o poti trai din nou te doare , te doare in piept , pentru ca orice incercare de retrai ce-a ce a fost candva va ramane zadarnica . Asa ma simteam si eu , imi era chiar dor de el , sa-l vad , sa-l aud dar acest lucru e imposibil sau poate nu . Clar acum nu mai pot spune ca un lucru este imposibil dupa ce mi s-a intamplat mie , atunci mi-a venit in minte propunerea lui Tyler , am uitat complet de ea .
- Da , am sa vin la bal , ca partenera lui Tyler , am spus zambind intorcandu-ma catre el sa-i vad reactia , a schitat un zambet triumfator . Si am sa vin si cu tine azi , oricum si eu trebuie sa imi i-au o rochie si stiu exact de unde .
- Pai ... atunci noi plecam , trebuie sa ma pregatesc si te sun eu , ok ? m-a intrebat Anna si am dat din cap in semn ca da .
Ne-am ridicat cu totii si i-am condus la usa si le-am facut cu mana dupa ce au iesit .
Am inchis usa si m-am dus in camera , m-am indreptat spre biroul meu pe care era o poza cu mine si cu Kai . Balul care va urma o sa fie primul meu bal fara Kai . Imi era dor de el , nu-l puteam uita orice as face . Ce n-as da ca sa-l pot vedea din nou . M-am aruncat pe pat si am stat intinsa uitandu-ma la tavan . Imi adusem aminte de clipele frumoase si magice pe care le-am petrecut impreuna , clipe de vis care speram sa nu se termine , dar orice lucru are un sfarsit . Imi mai adusesem aminte de primul meu bal cu el , de primul dans cu el .
[Imagine: thumb_PZmARB7MAJisueUWn5YLmX35.png]
________________________________________________________________________________
Un zambet nu inseamna fericire asa cum o lacrima nu inseamna durere.Poti plange cand esti fericit,poti sa razi cand inima iti plange....

Povestea mea : Medalionul
http://animezup.com/forum/showthread.php...335&page=1

#17
LuLu is here!
Ce sa zic . . . Chiar nu mai am ce comenta! Adica aripi? Vampiri? incepe sa imi placa >:) Nu pre-a mi-a placut cum ai descris sentimentele fetei. Ai cam grabit actiunea si asta a continuat cu mai mult dialog si desigur =capitol cam sec. Incearca sa descrii sentimentele;)
Soo, gammbate la imaginatie si scris. Bye >:D<
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!

#18
In sfarsit am terminat si acest capitol , scuze pentru intarziere , dar mno examenele . :pfiu: am trecut cu bine peste ele :D . In fine , am venit cu acest capitol cel mai lung dintre toate .
Mersi Lullaby. pentru comentariul tau , sper ca acesta sa fie mai bun ca cel de data trecuta .



Capitolul 7 : Amintiri ~ part. I

- Hei , Erika ! Stii de bal ? ma intrebase Kai .
- Bal ? Nu , ce bal ? eram putin curioasa .
Am mai participat la doua baluri , unul dintre ele a fost ce-l de sfarsit de gimnaziu , dar cred ca acela nu se pune si balul bobocilor ,
- Scoala noastra organizeaza destul de des , cam la fiecare ocazie speciala . Peste o saptamana este un bal cu tema marea , pentru ca este ziua directorului si el iubeste marea . Stiu ca este brusc si ca abia ti-ai revenit dupa acel incident , dar cred ca acum esti mult mai bine . Deci , a facut o mica pauza si apoi a continuat , ai vrea sa vi cu mine ?
Am stat putin sa analizez situatia , si mi-am dat seama ca eu nu aveam nici o rochie care sa mearga cu tema , dar speram sa gasesc una in acest timp scurt . Asa ca i-am raspuns :
- Da , mi-ar placea . Faza este ca nu am rochie , nu am stiut nimic , am spus putin ingrijorata gandindu-ma la rochie . Totusi cred ca am mai auzit mai multe fete vorbind despre rochii si mai multe , dar nu prea aveam eu chef sa stau si sa le ascult dupa ce s-a intamplat .
- Pai esti aici de doar trei saptamani , nu ma mir ca inca nu stii unde se pun anunturile si pe langa asta in primele doua saptamani nu te-ai simtit bine , in saptamana aceasta ai inceput sa prinzi viata . In fine , urmeaza-ma , am sa iti arat locul cu anunturile si sa te uiti personal pe foaia sa vezi cand , unde si cum .
- Sigur , si l-am urmat .
Am strabatut impreuna aproape toata scoala ca sa ajungem la locul respectiv . Cand am ajuns mi-a aratat un panou mare pe care era o multime de foi . M-am uitat peste el si mi-a luat cam ceva timp pana sa gasesc foaia cu balul . Acesta avea loc in sala de sport , care e imensa , sambata care urma la ora 8 seara , cu tema marea cu ocazia de implinire a patruzeci si cinci de ani a domnului director.
- Si trebuie sa ducem ceva cadou ? l-am intrebat pe Kai in timp ce ma intorceam catre el , nu voiam sa fiu singura care nu duce ceva .
- Nu-i obligatoriu , numai daca vrei . Majoritatea duc ceva mic , simbolic .
- Tu duci ?
- Nu , nu ma prea priceam sa fac cadouri , asa ca mai bine nu . Am incercat de mai multe ori , dar in zadar .
- Stii , nu conteaza ce-i duci , conteaza intentia si sunt sigura ca orice i-ai da va fi fericit , daca vrei putem lua impreuna ceva . Putem merge maine in mall , i-am spus schitand un mic zambet . Deci , ce zici ?
- Sigur , dar acum hai sa mergem la ore .
M-a cuprins de talie si ma tragea dupa el si eu bine inteles ca il urmam , as fi dispusa sa-l urmez pana la capatul lumii , desi abia il cunoscusem . Parca il stiam de o viata intreaga . E amabil , dragut , amuzant si intotdeauna se ofera sa-i ajute pe cei din jurul lui . A fost tot timpul langa mine de la acel incident si ma bucur . M-a sustinut si imi ridica moralul , cand plangeam el zicea o gluma si eu incepeam sa rad . Daca nu ar fi fost el , nu stiu cum as fi trecut peste acea tragedie .
- Uite clasa ta . dute , mi-a zis si m-a impins usor apoi fluturand din mana ca sa ma duc in timp ce zambea strengareste , iar eu ca fetita cuminte il ascultam .
Zambetul lui imi umplea golul din inima mea lasat de moartea parintilor mei . Eram in acelasi an , dar in clase diferite . Ce n-as fi dat sa fiu cu el in clasa .
Aveam matematica , ca de obicei nu intelegeam nimic , desi eram atenta . Pentru mine parca si chineza era mai usoara . Stateam si ma gandeam cu ce o sa ma imbrac la bal , imi trecu prin minte o rochie lunga si albastra , atunci imi picase fisa . Cu doua zile in urma am vazut o rochie ca adancurile marii , lunga si stralucitoare la un magazin din mall . Am sa ma duc azi , poate am noroc si nu au vandut-o , mi-am spus in gand .
Restul orelor au trecut repede , nu m-am mai vazut cu Kai de dimineata . Din cate am inteles era ocupat cu balul , deoarece e in comitetul de organizare .
Dadeam sa ies pe poarta scolii cand ma aud strigata , m-am intors recunoscand acea voce .
- Erika ! Asteapta-ma ! a strigat Kai .
- Hai , da incet te mai misti , i-am spus razand .
- Scuza-ma ca nu alerg asa de tare , mi-a spus cand s-a apropiat de mine si mi-a dat un ghiont .
- Au ... de ce ai facut asta ? l-am intrebat dandu-i un pumn prieteneste in umarul stang si i-am scos limba . Stii , si bunica alearga mai bine ca si tine , pana faci tu o tura de teren , ea face zece , iar eu fac cam douazeci , i-am spus eu razand .
- Daca esti asa de buna cum presupui , atunci de ce nu te inscrii in clubul de atletism ? mi-a introso el , dar bine inteles ca nu m-am lasat mai prejos si am continuat :
- Poate chiar am s-o fac . Sa sti ca sunt chiar buna , am fost in echipa scolii la atletism , i-am spus scotandu-i din nou limba si incrucisandu-mi mainile la piept .
- Bine , bine , astept sa te vad in echipa si apoi o sa mai vorbim . Apropo , unde mergi asa de grabita ? m-a luat el la rost , parca ar fi mama .
M-am intristat putin , cand mi-am adus aminte de ea . Era o persoana ce rar mai vezi in zilele astea , era amabila cu oricine , intotdeuana se lasa pe ultimul loc si de fiecare data se oferea sa ajute pe oricice chiar daca era un strain . O data a adus un copil la noi acasa , deoarece s-a pierdut de ai lui , a cautat o saptamana in continu ca sa-i gaseasca parintii . Desi m-a mintit in legatura ca ei nu sunt parintii mei bilogici , nu puteam fi suparata pe ea , pentru ca intotdeauna a incercat sa imi ofere tot ce imi doream , sa imi faca pe plac . Asa mi s-a intiparit in mintea mea si in sufletul meu , era o intruchipare a perfectiunii bunatatii sufletesti .
Vazand ca nu-i raspund la intrebare , Kai m-a intrebat daca sunt bine readucandu-ma cu picioarele pe pamant si i-am raspuns :
- Sunt bine si ma grabesc ca sa imi cumpar o rochie pentru bal , am vazut una acum cateva zile si sper sa mai fie .
- Atunci vin cu tine , mi-a spus si m-a luat de dupa umar in timp ce ieseam pe poarta , dar dupa cativa pasi m-a oprit si i–am facut cu degetul in semn ca nu .
- Nu , tu nu vii cu mine . Nu trebuie sa vazi rochia pana in sera balului daca vrei sa fim parteneri si daca vrei sa mergem dupa cadou putem maine , bine ? l-am intrebat si a dat din cap in semn ca da fara sa protesteze si s-a intors prefacandu-se suparat .
Mi-am inabusit un chicot , parea un copil de cinci ani care daca nu-i dau acadeaua se supara . L-am mangaiat incet pe cap ca sa-i treaca asa zisa suparare si apoi m-am indepartat de el facandu-i cu mana si el mi-a raspuns la fel .
Am luat un taxi si ma indreptam catre mall , speram din tot sufletul ca rochia sa mai fie si sa imi fie si buna . Am ajuns cam in zece minute si am platit taximetristului . Am alergat pana la magazinul respectiv de frica sa nu o ia altcineva inaintea mea . Am intrat in magazin , in fata mea a aparut o doamna de varsta a doua , micuta si slaba . Era bruneta cu ochii caprui si purta o pereche de ochelari de vedere , imi amintea de profesoara de fizica , cam asa arata si ea .
- Buna ziua ! Cu ce te pot ajuta ? ma intrebase vanzatoarea zambindu-mi .
- Buna ziua ! am spus in timp ce ma uitam in jur dupa rochie , dar nu o vedeam nicaieri . Am vazut acum doua zile o rochie albastra pe manechin , o mai aveti ?
- Da , ai venit la fix pentru ca mai avem o singura rochie , pentru tine nu-i asa ? m-a intrebat si am confirmat . Numai sper sa iti fie buna .
S-a intors si s-a dus catre un dulap , a cautat ceva timp si a venit cu ea , mi-a intins-o si mi-a aratat cabina de schimb . Dupa ceva timp am iesit din cabina .
- Woow , artati , a facut o mica pauza si apoi a continuat , arati superb , esti ca o zeita .
Am mijit ochii cand am auzit-o .
- Sigur ca nu , exagerati , i-am spus si m-am indreptat catre o oglinda ca sa ma vad deoarece cabina de proba nu avea .
Am fost uluita cand m-am vazut , nu aratam ca o zeita , dar puteam spune ca aratam destul de bine . M-am studiat putin , rochia imi punea foarte bine in evidenta formele , era exact genul meu . Nu avea un decolteu foarte adanc , era fara bretele , lunga si taiata pe un picior . Intr-un cuvant era perfecta . Culoarea rochiei se potrivea foarte bine cu ochii mei , stralucitoare si eleganta dar nu extravaganta . M-am intors catre vanzatoare si i-am spus sa astepte un moment pana ma schimb .
Dupa ce m-am schimbat , am iesit din cabina cu rochia in mana stanga si cu cealalta mana imi cautam portofelul din geanta .
- O iau , e perfecta , imi vine foarte bine , cred ca pe chipul meu se citea doar exaltare . Cat costa ? am intrebat uitandu-ma in portofel , aveam o mie de dolari , speram sa nu fie scumpa si sa nu coste mai mult pentru ca imi mai trebuiau si pantofi si accesorii .
- O mie cinci sute , mi-a spus zambindu-mi fals , cred ca si-a dat seama na nu aveam atatia , si reduceri nu se fac .
- Dar am numai o mie si pe langa asta imi trebuie si pantofi , am spus oftand si lasandu-ma pe un fotoliu inchizand ochii .
Voiam atat de mult rochia , dar nu mi-o puteam permite . Puteam cauta alta , dar m-am indragostit deja de asta si nu vroiam alta . Mai bine nu merg la bal decat sa port alta rochie , mi-am spus in gand , apoi Kai imi trecuse prin minte , cred ca daca i-as fi spus ca nu ma mai duc cu el s-ar fi suparat pe mine rau de tot si nu doream asta , nu dupa cate a facut pentru mine . Atunci m-am hotarat ca trebuie sa port rochia aceasta la bal cu orice pret . M-am ridicat in picioare si m-am uitat la vanzatoare .
- Sunt dispusa sa fac orice imi cereti , sa fac curat , sa strang hainele , nu stiu , orice . Doar sa imi reduceti pretul . Va rog din suflet , chiar imi doresc aceasta rochie ! am strigat aplecandu-ma in fata , aveam noroc ca nu mai era nimeni in magazin , daca nu cred ca atrageam ceva atentie .
Vanzatoarea s-a uitat putin la mine si chipul i-a fost luminat de un zambet , s-a apropiat de mine si si-a pus mainile pe umerii mei , uitanduse acum la mine cu o expresie serioasa , puteam sa-i observ mai bine fata brazdata de trecerea timpului .
- De mult n-am mai vazut asa o fata plina de perseverenta , care lupta pentru ce isi propune . In acesti ochi superbi pe care ii ai se poate citi doar hotarare pentru ati indeplini scopul . Asteapta putin timp , vin imediat ! mi-a spus , luandu-si mainile si s-a indreptat catre o usa si a intrat in incapere .
Am asteptat ceva timp pana sa vina , nu prea imi placea sa astept . Acesta era un defect de al meu , eream prea nerabdatoare . M-am asezat din nou pe fotoliul de mai devreme si am inceput sa bat ritmic cu degetele in masuta alaturi de acesta .
Intr-un final s-a intors , mi-am dat ochii peste cap . A durat mai mult de „ putin timp ’’ . S-a apropiat de mine luandu-mi mainile intre ale ei . A vrut sa spuna ceva , dar s-a oprit , a stat cateva secunde , iar eu ma uitam nerabdatoare la ea .
- Uite , am vorbit cu seful meu si l-am rugat sa faca o exceptie de data asta . Am reusit sa reduc pretul la noua sute de dolari , dar nu o sa iti ajunga pentru celelalte , asa ca am sa te fac asistenta mea . Iti voi da zece dolari pe ora , mai mult nu pot , pana vei strange doua sute de dolari , deoarece am o pereche de pantofi ce merg de minune cu rochia , acestia sunt o suta optzeci de dolari si iti mai raman o suta douazeci pentru accesorii . Deci va trebuii sa muncesti pentru mine cinci ore pe zii timp de patru zile , douazeci de ore in total . Poti incepe de maine , ce zici ?
Eram foarte fericita , cand am auzit-o, am ramas fara glas . Cred ca , nu , mai mult ca sigur ochii mei erau numai lumini si binecuvantare pentru doamna din fata mea . Am izbucnit in lacrimi de bucurie , chiar imi doream foarte mult aceea rochie . Vazandu-ma , vanzatoarea m-a luat in brate incercand sa ma linisteasca . Dupa ceva timp mi-am revenit , fiind din nou capabila sa gandesc coerent . Mi-a aratat pantofii de care mi-a spus , acestia imi veneau foarte bine . Erau argintii , desfacuti in fata , cu un toc cui de zece centimetri . I-am multumit din tot sufletul , i-am facut cu mana si am plecat .
Tot drumul spre casa , am cantat si saream sprintena . Oamenii se uitau bizar la mine , banuiesc ca ma considerau o ciudata sau o nebuna , dar sincera sa fiu nu imi pasa de ce credeau , radiam de fericire .
Mai aveam putin si ajungeam acasa , mi-am ridicat capul catre cer , nu puteam sa nu observ cum cerneala cerului se rosea dintr-o data , caci soarele se apropie de asfintit si pierzandu-si razele stralucitoare in inaltimi , se rostogolea ca o minge de foc spre linia orizontului , lasand loc amurgului .
Dupa ce am ajuns acasa , am mancat niste spaghete carbonara , am facut un dus si m-am trantit pe pat . Urma sa am o saptamana grea , deoarece vanzatoarea mi-a spus sa fiu la magazin la ora trei pana la opt seara in fiecare zi . La naiba ! Mi-am adus aminte ca i-am spus lui Kai ca in urmatoarea zi vom merge sa-i luam cadou directorului . Am sa-i spun ca pot doar de la ora opt dupa ce ies de la slujba , mi-am spus in gand . Am adormit cu gandul la el .
In urmatoarea zi , abia l-am vazut pe Kai , nici nu am apucat sa vorbim , din ce am inteles au intervenit ceva probleme cu organizarea balului .
Dupa ce orele s-au terminat , am dat sa ies pe poarta scolii , cand ma aud strigata de el , exact ca in ziua precedenta . M-am intors catre el cu un zambet pana la urechi , s-a uitat putin ciudat la mine , apoi si-a scuturat capul si s-a apropiat de mine .
- Esti bine ? m-a intrebat el putin ingrijorat , cred ca zambetul meu l-a speriat putin , fu cat pe ce sa izbucnesc in ras la vederea reactiei lui , dar m-am abtinut . Ce e cu zambetul asta ? m-a intrebat incretindu-si fruntea si ridicand dintr-o spranceana .
- Nimic , nimic , i-am spus incercand sa par indiferenta si am fluturat din mana ca sa uite . Oricum , vroiam sa vorbesc cu tine , stii ca ti-am spus ieri ca mergem azi sa cautam cadou , eu pot doar dupa ora opt , e bine ?
- Sigur , dar cu ce esti asa de ocupata ? m-a intrebat schitand un zambet cam suspect , sigur se gandea la zambetul de mai devreme si acum ca-s si ocupata , banuiam la ce lucruri se gandea .
- Nu te gandi la cine stie ce lucruri , pentru ca nu e asa , bine ? Oricum , ce fac nu trebuie sa te intereseze , nu trebuie sa fii asa curios – cine vorbea , eu care intotdeuna imi bagam nasul in oalele altora . Deci azi la opt , la mall . Pa ! i-am spus si apoi am plecat spre slujba mea , nelasandu-l sa mai zica ceva .
Aveam noroc ca profesorii nu ne dadeau teme si acum cu balul nu ne dadea nici teste , deci nu trebuia sa imi fac griji in legatura cu invatatul .
Cand am ajuns la magazin am vazut-o pe vanzatoare , era imbracat cu un costum maro de birou .
- Doamna , am venit sa imi fac datoria ! i-am spus ducandu-mi mana la frunte ca cei din armata si am inceput sa rad .
- Spune-mi Jessica , fara doamna sau stiu eu cum , sa ne tutuim , mi-a spus zambindu-mi . Pe tine cum te cheama ? Ca am uitat ieri sa te intreb .
- Erika , i-ar raspuns .
- Pai , Erika , pentru inceput ai putea sa strangi hainele din cabine , dupa cum vezi avem o zi cam aglomerata , apoi ai putea matura .
Si asa a trecut cele cinci ore , facand curat . La ora opt il asteptam pe Kai , eram foarte nerabdatoare sa-l vad . In timp ce il asteptam m-am uitat prin jur , dupa cum a spus Jessica , chiar ca azi era o zi aglomerata fata de ziua de ieri . Privirea mi-a fost captata de un magazin de bijuterii . Inelele , lantisoarele , bratarile si cerceii erau absolut superbi , m-am mai uitat si am vazut niste ceasuri , erau din aur , din argint , acestea erau exagerat de scumpe , cel mai ieftin fiind de patru sute de dolari .
- Hei , ce faci ? m-a intrebat o persoana care era prea aproape de mine, am sarit in sus de spaima . Mi-a luat ceva timp sa realizez cine era persoana . Nici nu m-am intors , pentru ca continuam sa ma uit la ceasuri si i-am raspuns :
- Bine fac , cu exceptia ca era sa fac un atac de cord aici , i-am spus intorcandu-ma catre el si am continuat : Nu ar trebui sa te furisezi prin spatele cuiva , nici nu stii ce m-ai speriat , i-am spus punandu-mi o mana pe piept in dreptul inimii incercand sa-l fac sa se simta putin vinovat , dar in zadar , nu m-a crezut . Macar cereti scuze pentru fapta pe care ai facut-o , i-am spus incrucisandu-mi bratele la piept si dand din picior .
- Scuze , a spus cu o jumatate de gura si uitanduse in alta parte ca privirile sa nu ni se intalneasca .
Eram ca mama si fiul , nu m-am putut abtie si am izbucnit in ras amandoi . M-am intors si m-am uitat la un ceas , el s-a apropiat de mine si si-a pus mana pe umarul meu .
- Deci , ce-ai vazut ? m-a intrebat , dar apoi a continuat repede vazand la ce ma uitam . Ceasuri , sunt cam scumpe , dar merge , imi place acela la cinci sute saptezeci de dolari din argint , ce zici ?
- Si mie , dar e cam scump , clar nu e ceva simbolic si eu am doar o suta , nu-l putem cumpara , i-am spus intristandu-ma , restul am dat pe rochie .
- Nu fi trsita , eu am trei sute la mine si vedem noi ce facem cu restul , bine ? a incercat sa ma consoleze si am dat din cam in semn ca da , apoi mi-a picat fisa . Ce facea cu atatia bani la el ?
- Imm ... trei sute ! Si pe langa asta nu poti plati tu aproape tot .
- Nu-ti fa griji , bine ? atat mi-a spus si a intrat in magazin tragandu-ma dupa el . Ma scuzati , imi puteti arata cel ceas ? l-a intrebat aratand cu degetul catre ceasul respectiv din vitrina . Vanzatorul l-a luat si ni l-a intins in fata . Ce zici , sa-l luam ? ma intrebase el , s-a uitat la mine asteptand un raspuns , vazand ca nu-i ziceam nimic a continuat : Il luam , poftim , i-a spus si a intins sase sute de dolari , pastrati restul . Va multumim si la revedere ! l-a salutat el si am iesit din magazin .
Eu am ramas socata cand l-am vazut , pe langa asta i-a pus sa pastreze si restul , adica treizeci de dolari , is multi bani . Mie mi-a luat ani pana sa strang acei o mie de dolari , pe care i-am dat pe o rochie , i-am economisit pentru o ocazie speciala . Dupa ce mi-am revenit din socul acel am sarit in fata lui oprindu-l .
- Esti cumva un bogatas si n-am stiut ? Ai spus ca ai trei sute , da tu , vad ca ai peste sase sute , sau ma rog aveai . In fine , imi explici si mie , cum vine faza asta?
Am asteptat sa imi explice , dar nu mi-a mai zis nimic altceva , doar s-a oferit sa ma conduca acasa , atat .
Tot drumul nu am spus nimic , linistea tulburatoare si apasatoare a pus stapanire pe intreg tinutul , din cand in cand se mai auzea cate o masina .
Cand am ajuns la mine , m-a pupat pe ambii obraji pregatindu-se sa plece . Se indrepta catre iesire , dar l-am oprit tragandu-l usor de bluza .
- Am sa iti dau jumatate din banii de pe ceas , atat am spus si am alergat catre usa mea , am intrat repede inchizand usa nelasandu-l sa mai zica ceva .
Mi-am facut toaleta , m-am schimbat in pijamale si m-am dus sa ma culc fara sa fi mancat ceva .
Dormeam atat de bine , dar am fost trezita de ceasul de desteptare . L-am oprit somnoroasa , dupa care m-am ridicat din pat . Nu aveam nici un chef sa ma duc la scoala . M-am dus la baie pentru a imi face igiena , apoi am luat micul dejun.
In aceea zi m-am imbracat cu un tricou alb imaculat cu volanase , o fusta in carouri cu negru si gri , iar in picioare mi-am luat sandalutele negre , apoi am iesit din casa .
Tot drumul am mers incet si linistita , chiar nu imi faceam griji ca voi intarzia , deoarece profesorul de istorie venea dintotdeauna pe la si un sfert . Mai aveam putin pana ajungeam la scoala , cand cineva isi pune mana pe umarul meu drept . M-am intors si l-am vazut , chiar nu aveam chef de el , mai ales dupa ce mi-a facut .
- Pa ! am spus si am inceput sa grabesc pasul , dar acesta a alergat pana a ajuns in fata mea . Pleaca ! am incercat sa-l evit , dar nu m-a lasat , se tot punea in fata mea . Nu mai auzit ce am spus sau esti surd ? Pleaca ! am strigat , deja incepea sa ma calce rau de tot pe nervi .
- Asteapta ! Uite , imi pare rau pentru data trecuta , deci ce zici sa uitam tot ? mi-a spus cu un zambet fals , se vedea foarte clar ca nu-i parea rau pentru cele intamplate .
- Pa , Jacob ! am spus si am alergat spre scoala .
Se parea ca nu m-a urmarit . Slava Domnului ! mi-am spus in gand .
Am ajuns la fix la ora , m-am asezat la locul meu , asteptand sa inceapa ora . Profesorul ca de obicei a intrat in clasa la si un sfert , toti cei din clasa s-au ridicat in picioare in semn de salut . A facut prezenta si la ajugand la Harrison Jacob s-a oprit , vazand ca nu este in clasa l-a pus absent si a continuat cu ceilalti , el a fost singurul absent . Apoi a inceput sa scrie pe tabla .
Pe la sfarsitul orei , absentul zilei intra brusc in clasa fara sa zica nimic si a mers in banca lui , profesorul l-a ignorat , banuiesc ca era obisnuit cu comportamentul lui .
Dupa cinci minute se aude clopotelul , toti se ridica sa mearga in pauza . Eu aveam de gand sa-l caut pe Kai , dar apoi mi-am amintit ca era ocupat cu balul asa ca am ramas la locul meu . Jacob se aseaza pe locul din fata mea , m-am intors ca sa nu-l vad , dar acesta da cu pumnul in banca ca sa imi atraga atentia .
- Nu am terminat de vorbit ! Uite , stiu ca esti inca suparata pentru faza aia , a spus si i-a aparut un suras pe fata , doar uita , oricum nimeni nu-si mai aduce aminte , a incercat sa ma convinga sa dau totul uitarii , dar era imposibil , nu i-am zis nimic doar mi-am dat ochii peste cap , dar lasa ca nu asta am vrut sa vorbim . Trec direct la subiect . Ai vrea sa vi cu mine la bal ? m-a intrebat pe un ton bland si rugator , afisand o fata de catel , dar bineintels ca nu m-am lasat pacalita . Esti noua si probabil nu te-a invitat nimeni si nu cred ca ti-ar placea sa ramai acasa , deci accepti ?
- De ce crezi tu ca nu m-a invitat nimeni ? Si pe langa asta , chiar de n-ar fi facut-o nimeni , as prefera sa raman acasa decat sa merg cu tine , ai inteles ? i-am spus destul de enervata de tupeul lui .
- Aa ... te-a invitat „ printul ” , nu ? mi-a spus presupand corect .
- Nu te intereseaza cu cine ma duc , bine ? Asa ca lasama in paca , cheama pe altcineva care sa iti faca jocurile , i-am spus si m-am ridicat furioasa de pe scaun ca sa ies din clasa si sa nu mai fiu nevoita sa-l vad cel putin pentru un moment .
- Deci el te-a invitat . In fine , o sa-ti para rau ca m-ai refuzat , mi-a spus destul de nervos si a tot iesit din clasa .
Am ramas socata de ce a zis , ma ameninta cumva ? Am ramas incremenita , readusa cu picioarele pe pamant am fost numai atunci cand clopotelul a anuntat inceperea orei .
Ora era pe sfarsite si tot nu imi puteam scoate din cap ce mi-a zis . Nu am putut fi deloc atenta la lectie , cuvintele lui imi rasunau in minet tare si clar . Asa s-a intamplat si la celelalte ore , doar ca la ultima ora , profesoara mi-a pus o intrebare si eu nu am stiut ce sa raspund , deoarece nu am auzit intrebarea respectiva . M-am uitat cu coada ochiului la Jacob si l-am vazut ca ranjea , cred ca acesta i-a fost scopul , sa ma dea peste cap , sa ma tulbure . La faza aceea m-am enervat destul de rau , aveam de gand sa-l pleznesc , dar m-am abtinut pentru ca nu puteam face asta in mijlocul orei .
Dupa ce orele s-au terminat m-am dus la slujba , cand ora opt a venit , m-am dus acasa . Cam acesta a fost programul meu pentru urmatoarele zile .
Nimic nou nu s-a petrecut . Cu Kai nu m-am mai intalnit si Jacob nu m-a mai deranjat , cred ca doar gura a fost de el . Era pace si liniste , pana cand a venit ziua de vineri , ziua de dinaintea balului . Toti vorbeau , mergeau de colo-colo fiind ocupati cu pregatirile pentru bal . Era o harababura totala !
Eu stateam linistita , toate erau pregatite : rochia , pantofii , accesorile si cadoul pentru director . Le-am auzit pe celelalte fete , unele n-aveau plic , altele pantofi sau gablonzurile , am mai auzit ca o fata nu avea inca nici o rochie si voia sa mearga la bal . Ore nu faceam , asa ca ma plictiseam , aveam de gand sa merg in acasa sau in parc , dar am ramas la scoala , mai exact la bibloteca . Mi-am ales o carte la intamplare , dar nu prea aveam chef sa citesc asa ca am renuntat . Desi nu am citit nimic , am ramas tot in bibloteca si am adormit .
- Hei , trezeste-te ! Erika ! ma striga cineva , dar nu vroiam sa ma trezesc , imi era prea bine , departe de toata galagia aceea .
Vazand ca fata , nu stiam cine era , tot continua sa incerce sa ma trezeasca , am renuntat . M-am ridicat , aveam ochii intredeschisi , am incercat sa disting persoana , o vedeam putin in ceata , m-am frecat la ochi .
- Esti bine ? Deja e doua , nu ar trebui sa dormi in bibloteca , ea este aici ca sa citesti nu sa atipesti . Nu cred ca am mai vorbit inainte , desi suntem in aceasi clasa , corect ? am confirmat dand din cap . Eu sunt Anna , in caz ca nu stiai , stau in fata ta in clasa . Am auzit ce s-a intamplat , a facut o mica pauza si apoi a continuat , condoleante ! Chiar imi pare rau , ma mir ca ti-ai revenit asa de repede . In primele doua saptamani ai fost cam devastata , apropo ma mir ca ai venit la scoala . Eu probabil as fi stat acasa cel putin doua luni . Oricum , ce vroiam sa zic , din nou a facut o pauza ca sa isi puna in ordine gandurile , aa ... da , insa in saptamana asta te-am vazut si razand . Chiar imi pare rau ! Ai vrea sa fim prietene ? Sunt sigura ca ne-am intelege foarte bine , mi-a spus ea .
Nu credeam ca se va mai opri . Ce mult vorbea : taca , taca , taca . M-am abtinut sa nu rad , dar mi-a scapat un mic suras , ea care pana acum a fost un pic cam incordata a devenit ceva mai relaxata zambind usor . Parca era un copil de clasa I si isi dorea sa-si faca un prieten pentru prima data .
- Mult mai vorbesti , i-am spus dand ochii peste cap si oftand , atunci zambetul i-a perit , nu m-am mai putut abtine si am izbucnit in ras .
Am observat ca nu mai intelegea nimic , mi-am dus o mana la gura si cealalta la stomac ca sa ma opresc din ras , dupa ceva timp am reusit sa ma calmez si am continuat :
- Cum am spus vorbesti mult , dar stai linistita ca pe mine nu ma deranjeaza , ba chiar mi se pare dragut , am spus si mi-a scapat un chicot , si in legatura cum am reusit sa trec pesta asta , a fost datorita lui Kai , el m-a sustinut de la inceput . Cred ca daca nu ar fi fost el , acuma stateam acasa in pat cu baxul de servetele langa mine si imi plangeam de mila , as fi murit de nu ar fi fost el si scuze ca nu te-am bagat in seama sau pe ceilalti din clasa . Ce zici sa o luam de la inceput ?
- Sigur , mi-ar placea ! mi-a raspuns si am dat mana . Eu sunt Anna . Vrei sa fim prietene ?
- Erika , si da mi-ar placea sa fim prietne si cred ca ne vom intelege foarte bine . Deci cu cine mergi la bal ? am intrebat-o cu un zambet larg si mi-am inabusit un cascat , se vedea ca inca nu m-am trezit complet.
Imi parea bine ca mi-am facut o prietena , de cand nu am mai vorbit cu cineva ca intre fete .
- Cu Mike , m-a intrebat acum o saptamana , am fost foarte fericita ca mi-a propus , credeam ca am sa stau acasa . Tu cu cine mergi ? Stai nu imi spune ! Cu Kai , nu ? am afirmat , cred ca aveam fata rosie cand mi-a pus intrebarea . Apropo , intre tine si Kai este ceva ? cand am auzit-o ce m-a intrebat am ramas putin incremenita , am dat din maini si din cap in semn ca nu dar nu am zis nimic . Dar intre tine si Jake ?
- Eu si mascariciul ala , niciodata , am protestat . Sti ce s-a intamplat , nu ? am intrebat-o si mi-a confirmat dand din cap . In plus , ma everveaza la culme , se crede atat de important si nu e . Ba chiar m-a invitat la bal ca partenera lui si l-am refuzat , clar , mai bine stau acasa de cat sa ma duc cu el , i-am spus si chestia asta in fata si fii atenta ce tupeu are , m-a amenintat .
- Te-a amenintat ? Asta nu e bine , ai grija , mare grija . Am auzit ca a bagat mai multe persoane in spital , am ramas socata cand mi-a spus , un fior rece mi-a trecut pe sira spinarii , dar stai linistita acestea sunt doar niste zvonuri , acestea pot sa nu fie reale ...
- Sau nu ! am intrerupt-o . Glumesti , nu ? am inceput sa tremur de frica , m-am uitat imprejur putin agitat , privirea mi s-a oprit la ceas , era doua jumate . Fi r-ar , trebuie sa plec ! Mai vorbin , papa ! am alergat din clasa , fara sa mai apuce sa zica ceva .
Ma grabeam foarte tare , m-am decis sa i-au un taxi pentru ca daca mergeam pe jos sigur nu apucam sa ajung la fix . La trei trebuia sa fiu acolo , la slujba mea , era ultima zi cand lucram acolo si chiar nu doream sa intarziu . Dupa ce am urcat in taxi si i-am spus destinatia , m-am tot gandit la ce mi-a spus Anna , chiar speram ca acele lucruri sa nu fie adevarate . Tot drumul , pana la mall , n-am incetat nici o clipa sa tremur . Nu era din cauza ca eram, fricoasa sau ceva de genul , ba din contra intotdeauna de cand ma stiu am fost tupeista , curajoasa , am facut si un an Karate , dar apoi m-am lasata din nu mai stiu ce motiv . Nu mai ca de data asta era diferit , aveam o presimtire proasta ca in ziua cand parintii mei au murit , atunci nu l-am bagat in seama si daca l-as fi bagat poate ca nu se intampla tragedia .
Nici nu mi-am dat seama ce repede a trecut timpul ca deja am ajuns , am fost scufundata complet in ganduri . Am platit taximetristului si am coborat din masina , am intrat in mall indreptandu-ma spre magazinul Jessicai . Era fara cinci cand am ajuns acolo .
- Jessica , am ajuns ! Salut ! am salutat-o , ea facand la fel doar cu un gest al mainii , era ocupata .
Magaziunul era plin , m-am uitat in jur ca sa gasesc cauza cestui lucru . Se pare ca aproape toate lucrurile erau la jumatete de pret , parca nu se facea reduceri .
M-am apropiat de Jessica si am intrebat-o cu ce o puteam ajuta si ea mi-a raspuns sa strang hainele , ce faceam de obicei .
Era tat de aglomerat , o persoana m-a impins cand incercam sa i-au o bluza de pe un scau si m-am lovit la cap in spatarul scaunului , l-am injurat in gand si mi-am continuat treaba . Altii ma calcau sau mai imi trageau un cot in stomac . Dupa cele cinci ore care au trecut eram franta . Doamne , oamneii astia nu-si pot duce hainele inapoi , mi-am spus in gand , cred ca urma sa am niste vanatai in urmatoarea zi .
- Pa , Jessica ! Iti sunt complet indatorata ca m-ai facut asistenta ta , nu iti pot multumii in deajuns , i-am spus si m-am apropiat de ea ca sa o pup pe ambii obraji .
- Stai linistita , ai fost un asistent foarte bun si eu iti multumesc . Pa ! mi-a spus si m-a privit cum ieseam afara din magazin .
Am luat din nou un taxi , eram prea extenuatea ca sa merg pe jos , primul lucru ce urma sa-l fac cand ajungeam acasa era sa fac o baie calda . I-am platit taximetristului cand am ajuns si am coborat . Astia te fura , nu gluma , noua dolari pentru o distanta asa de mica , mi-am spus in gand .
Am intrat in casa , m-am dezbracat lasandu-mi hainele pe jos de la usa de intrare pana la baie si mi-am lasat apa in vana , apoi am intrat . Era asa de placut , ma revigora dupa o zi foarte obositoare , puteam sa stau asa pentru eternitate , dar fiecare lucru are limita lor . Am stat cam o ora in baie , dupa aceea m-am dus si mi-am facut o salata de rosii , imi placeau foarte mult , erau legumele mele preferate . Apoi m-am dus in camera mea si m-am trantit in pat , cand imi suna telefonul . L-am luat de pe noptiera si am vazut ca am primit un mesaj de la Kai . Am inceput sa-l citesc : Hei , salut ! Scuze ca nu am mai vorbit saptamana asta , dar am fost ocupat . E bine daca vin maine sa te ia-u la sapte ? I-am raspuns : Nu-i nimic si sigur , te astept . Scurt si l-a obiect , mi-am pus telefonul inapoi pe noptiera si m-am culcat .
In urmatoarea zi , m-am trezit devreme ca sa ma pot pregati . M-am dus la coafor , la manichiura si am ajuns acasa pe la patru . apoi m-am machiat si m-am schimbat . M-am pus in fata oglinzii , aratam foarte bine , nici nu ma recunosteam . Parca eram alta persoana . Parul il aveam desfacut , lasat pe spate , era usor buclat , iar bretonul il aveam intr-o parte , imi incadra foarte bine fata . Machiajul era discret , dar perfect pentru o seara , am folosit culorile pamantii si putin albastru , dermatograful si mascara , imi scoteau foarte bine in evidenta culoarea ochiilor . Mi-am pus bijuteriile : cerceii din argint subtiri si lungi , un lantisor fin tot din argint cu un medalion in forma de scoica si in final o bratara la fel ca si lantisorul . Mi-am luat pantofii si plicul , m-am mai uitat o data in oglinda , totul era perfect . Iubeam aceea rochie ! In timp ce stateam in fata oglinzii am auzit soneria .
M-am dus si am deschis usa , in fata mea statea Kai .
[Imagine: thumb_PZmARB7MAJisueUWn5YLmX35.png]
________________________________________________________________________________
Un zambet nu inseamna fericire asa cum o lacrima nu inseamna durere.Poti plange cand esti fericit,poti sa razi cand inima iti plange....

Povestea mea : Medalionul
http://animezup.com/forum/showthread.php...335&page=1

#19
Hmm ... nici un comentariu . Sper ca de data asta sa primesc . In fine , am venit cu continuarea . Citire placuta :D .


Capitolul 8 : Amintiri ~ part. II

M-am dus si am deschis usa , in fata mea statea Kai . Arata foarte bine . Purta un costum negru , sacoul il avea desfacut si se putea vedea camasa alba care era bagata in pantalonii de stofa , cravata era neagra cu linii albastre . In buzunar avea o batista albastra ce mergea foarte bine cu cravata . Parul ca razele soarelui l-a lasat rebel ca de obicei .
Am stat asa pret de cateva secunde . Ochii lui m-au atras ca un magnet , niciodata nu imi puteam lua privirea de la ei .
- Salut ! Ce faci ? m-a intrebat , dar mi-a luat ceva timp pana sa-i raspund , eram prea absorbita de ochii lui verzii .
- Calatoresc in ochii tai ! i-am raspuns fara sa imi dau seama de ce spusesem . Aveam obiceiul sa vorbesc inainte sa gandesc , deci spusesem multe prostii la viata mea .
- Ce faci ? ma intrebase el mijind ochii , atunci mi-am dat seama de ce prostie zisesem .
Cred ca eram toata rosie . Se vedea foarte clar ca se abtinea sa nu rada , era amuzat de replica mea . Ranjea .
Rusinata m-am scuzat si i-am spus sa uite ce am zis , dar parca vedeam ca dupa asta avea sa ma necajeasca . Ii placea sa faca glume , uneori cam rautacioase , dar stia ca pe mine nu ma deranja . Bine poate putin , dar ii intorceam si eu cateva cuvinte sau poate mai multe . Mi-am luat plicul de pe masa si am iesit . Pana la masina m-a tinut de brat si apoi mi-a deschis usa . Era un gentleman .
Nimeni nu a zis nici un cuvant tot drumul , era o liniste ametitoare . Cand am ajuns , Kai mi-a deschis usa de la masinasi mi-a intins mana , i-am dat-o pe am mea si am coborat lent si usor . Inainte sa mergem spre sala balului , l-a salutat pe tipul care a condus masina si i-a multumit . Cred ca era un prieten de a lui . Apoi mi-a oferit bratul si ne-am indreptat spre destinatie .
- Esti superba azi ! mi-a zis in timp ce inaintam .
Am incercat sa ma uit la fata lui , deoarece aveam un presentiment ca rosise , dar nu i-am putut-o vedea deoarece se uita in alta parte . Fir-ar ! Puteam sa ma leg de asta in urmatoarea zi daca zicea ceva in legatura cu ce am zis mai inainte .
- Doar azi ? l-am intrebat si am ridicat dintr-o spranceana , incercam sa mai disting atmosfera .
- In fiecare zi , doar ca azi arati – a facut o pauza mai lunga ca sa isi aleaga cuvintele – arati altfel , ca o zeita .
Am mijit ochii , cand l-am auzit . Apoi mi-am adus aminte de remarca Jessicai cand m-a vazut in rochia aceasta . Am fluturat din mana in semn ca exagera si ne-am continuat drumul .
Cand am ajuns in sala balului , am ramas stupefiata . Era ... Nu imi puteam gasi cuvintele , era splendid . Decoratiunile erau perfecte . De tavan atarna o balena mare facuta din confeti ce din gura ei iesea un glob de discoteca ce imprasitea lumini multicolore si orbitoare . Pe scena canta o trupa de care nu mai auzisem inainte , dar erau chiar buni . Langa scena era o statuie destul de mare in forma de delfin . Pe pereti era hartie creponata albastra . Apoi mai erau baloanele de un turcoaz ce mie imi placea foarte mult umplute cu heliu si erau legate de mese astfel incat sa pluteasca prin sala . Pe masa de la bufet erau o gramada de gustari si prajituri , un bol cu punch si o fantana de ciocolata , mai era o masa unde se puneau cadourile . Spre surprinderea mea , era plina . Toti erau imbracati in albastru sau macar aveau ceva albastru la tinutele lor .
Ma uitam dupa director , dar nu il vazusem nicaieri . L-am intrebat pe Kai unde ar putea fi , dar nu stia . M-a luat de dupa talie si ne indreptam catre masa cu cadourile . A scos cutiuta cu ceasul din buzunarul de la sacoul lui si l-a pus pe masa . Apoi m-a invitat pe ringul de dans .
Dansam si iar dansam . Aveam impresia ca pluteam . Nu , parca zburam , ca ceilalti care erau in jurul nostru se evaporasera si am ramas doar noi doi , in mica noastra lume , creata de noi . Era perfect , magic . Scena scoasa parca dintr-un basm . Ma simtisem ca Cenusareasa si el era printul meu , si asa el avea porecla asta la scoala . Cred ca am continuat tot asa timp de o ora , i-am spus lui Kai ca ma duc pana la masa cu bufet ca sa beau ceva , ca muream de sete .
Mi-am pus intr-un pahar punch si apoi m-am bucurat de gustul unei prajiturele . Era asa de cald inauntru , asa ca m-am dus pana afara sa i-au niste aer proaspat . Inauntru era o inabuhala cumplita , daca mai stateam mult ma sufocam .
M-am uitat la cer , luna plina stralucea si lumina tot cerul intunecat , era ajutata si un pic de micile luminite . Nu m-am putut abtine si m-am dus pana in gradina scolii . Florile ma intampineau cu parfumul lor imbatator , am rupt un trandafir alb si l-am ridicat in razele purpurii ale lunii , parea magic . O petala s-a schimbat intr-o culoare rosiatica ca sangele , numai dupa ce m-am uitat mai atent am observat ca lichidul rosiatic provenea de la mine . M-am taiat in spinii lui . Am pus de o parte trandafirul si mi-am bagat degetul aratator in gura pentru a opri sangerarea , dupa ceva timp s-a oprit . Vazand ca timpul s-a scurs asa de repede , am decis sa ma intorc . Am facut cativa pasi spre iesirea din gradina , cand am auzit un fosnet . M-am intors sa vad cine putea fi , m-am mai uitat o data , dar nu era nimeni . Eram singura sau cel putin asa credeam .
Am inceput sa alerg spre iesire , cand o persoana sare in fata mea . M-am izbit de ea . Fara sa vad cine era , m-a intors cu spatele la ea , tinandu-mi mainile la spate . Am auzit din departare o voce tiranica , un ras care se tot apropia pana a ajuns la mai putin de doi metrii de mine . Statea in fata mea , dar nu i-am putut vedea fata . Statea cu spatele la luna , incat razele ei nu ii cadeau pe fata facandu-l sa para ca o umbra . Am putut vedea doar un ranjet ce inflorea pe fata lui . S-a apropiat de mine , stand chiar in fata mea . Atunci mi-am putut da seama cine era . A ridicat o mana si mi-a prins barbia ridicandu-mi-o sus , ma uitam la el cu o ura de nedescris .
- Da-mi drumul , idiotule ! am strigat furioasa incercand sa ma eliberez de tipul care ma tinea , dar era prea puternic pentru mine . L-am si calcat pe picior , dar nici nu s-a clatit de durere , parca era facut din piatra .
- Ti-am spus ca o sa iti para rau ca m-ai refuzat . Stii ... tot asteptam sa te vad singura ca sa imi pot pune planul in aplicare , dar tot timpul dansai cu el . Ce are el si eu nu ? m-a intrebat , dar nu am raspus . Era cumva gelos pe el ? A continuat : In fine , dar tu esti chiar proasta , sa vii aici singura in gradina asta care e destul de departe de sala de sport fara sa ii spui lui unde mergi . Ne faci treaba mult mai usoara ! a spus cu ranjetul lui de porc obsnuit .
- Da-mi drumul Jacob ! am urlat , incercand din nou sa ma eliberez , dar in zadar .
Se uita la mine si eu ma uitam la el , am stat asa ceva timp fara sa zic ceva . Puteam sa strig dupa ajutor , dar nu vroiam sa ii amplific satisfactia lui Jacob de a ma vedea speriata sau ceva de genul . Eram cam incapatanata si intotdeuna ma comportam dur si tare in momente de genul asta desi inauntrul meu tremuram de frica . Am facut karate , poate daca el era singur il puteam bate , dar cu gorila asta din spatele meu care ma tinea nu prea aveam sanse . Si iar daca strigam oricum nu ma putea auzii nimeni , deoarece nimeni nu prea vine pe aici . Nu intelegeam de ce , era un loc foarte frumos , linistit si te puteai relaxa aici . Nu in nebunia aia de la scoala .
Jacob a inceput sa rada zgomot spargand linistea tulburatoare , speram sa-l auda cineva si sa vina aici , dar nimic . Si-a bagat mana in buzunarul de la pantalanii de stofa si a scos un pumnal . S-a apropiat si mai mult de mine si imi flutura incet cutitul pe langa fata mea .
- Ce am putea face la faţa asta frumusica ? Ce zici sa te taiem pana nimeni sa nu te mai recunoasca sau inainte ar trebui sa facem altceva ? mi-a pus cu un zambet pervers si isi indrepta cutitul spre pieptul meu .
- NU ! am urlat cat de tare am putut si am inceput sa ma zbatiu pe acolo . Jacob a inceput sa rada mai tare , cred ca i-am dat ce si-a dorit . NU ! am urlat din nou , in timp ce se apropia de mine sa ma sarute .
S-a auzit un fosnet , cand o persoana a facut un salt indraznet din tufisuri si s-a avantat ca o sageata asupra lui Jacob trantindu-l pe pamant si reusind sa imi faca o mica zgarietura pe fata mea . Mi-am dat seama ca persoana care ma salvase era Kai . Jacob s-a ridicat de pe pamant zicand o injuratura in timp ce isi scutura pantalonii de la praf , apoi a sarit la bataie cu salvatorul meu . Imi doream din toata inima ca invingatorul acelei batalii sa fie Kai , in sinea mea ma rugam si sa nu se raneasca . Jacob tot incerca sa-l taie cu pumnalul , dar el se tot ferea . S-a apropiat de Jake si a reusit sa ii arunce cutitul din mana si dandui o lovitura puternica in stomac , devenind acum o lupta corecta , dar uitasem un mic detaliu . Eu . Gorila vazand ca stapanul lui pierde , a strigat incercand si reusind sa atraga atentia celor doi , a inceput sa ma tina mai puternic si a scos si el din buzunar un cutit punandumi-l indreptul gatului . Kai a facut un pas inapoi si a ridicat mainile in sus in semn de predare . Jacob vazand cum s-au rasturnat lucrurile a inceput sa zambeasca si s-a apropiat de mine , apoi a luat pumnalul de jos .
- Nu vrei ca persoana pretioasa tie sa pateasca ceva , nu ? Pai atunci ti-as spune sa stai cuminte la ce urmeaza sa fac . Am ramas putin nedumerita la ce spusese , el s-a apropiat si mai mult pana ce buzele noastre s-au intalnit . Uram acel sarut , simteam ca ma contamina cu bacteriile lui .
Un sarut ar trebui sa fie tandru , dulce ... dar acesta era desguztator , oribil si violent . Incercam sa ma eliberez din infernul acela , dar nu puteam . Si cel mai mult ma deranja faptul ca ma saruta in fata persoanei pe care o admir si o indragesc cel mai mult . Puteam simiti cum lacrimile mi se preling pe fata . Intr-un final teroarea s-a sfarsit sau cel putin asa credeam . S-a indepartat de mine si s-a dus catre Kai , a inceput sa-l loveasca fara mila , calcandu-l in picioare . Nu putea face nimic , numai din cauza mea . Trebuia sa sufere din vina mea .
Mi-am inchis ochii si mi-am lasat capul in jos , nu vroiam sa vad acea scena . Simteam ca in inima mea intra o mie de ace , asa de mare era durerea pe care o simteam eu .
Am auzit o creanga care tocmai s-a rupt , mi-am ridicat capul sa ma uit in directia de unde venise zgomotul , dar nimic . Apoi m-am uitat la ceilalti , se pare ca eu eram singura care auzise , m-am uitat din nou si l-am vazut pe tipul care a condus masina azi . S-a uitat la mine si si-a pus degetul indreptul gurii , semn ca eu sa nu zic nimic si asta am si facut . Am vazut cum se apropie tot mai mult pana a ajuns in spatele gorilei lovindu-l in cap tot lesinand . Cei doi s-au uitat la noi si l-am putut vedea pe Kai cum sare la Jay , lovindu-l in spate tot cazand si el inconstient . A venit repede si m-a luat in brate invartindu-ma de fericire ca eram in regula , apoi s-a dus la prietenul lui .
- Austin , nici nu stii ce ma bucur sa te vad . Iti raman complet indatorat ! a strigat si au facut ceva semn de al lor , banuiesc . Esti bine ? m-a intrebat pe mine apoi , studiindu-ma sa vada daca sunt ranita , apoi si-a dus mana la obrazul meu unde m-a taiat el , apoi a coborat cu mana pana la buzele mele , uitandu-se cam trist , cred ca isi aducea aminte de momentul acela .
- Glumesti ?! Uitate la tine mai intai . Eu n-am nimic , sunt foarte bine in comparatie cu tine ! am spus cam rastit punand mana pe umarul lui scotand de la el un geamat de durere . Scuze ! am spus eu facand un pas inapoi incercand sa nu-i sar in brate de fericire ca era bine . Cei doi au inceput sa rada zgomotos ,
Eu am inceput sa plang . Nu stiu de ce , de fericire sau din cauza a ce a vrut sa imi faca el . Dar cred ca mai mult de fericire , am fost foarte ingrijorata ca va pati ceva grav , dar Kai statea in fata mea in picioare si radea . Era bine , putin batut , dar era bine . Ce ma mira era faptul ca in urma a cate lovituri a primit trebuia sa fi avut rani ceva mai serioase , dar el avea doar cateva julituri , zgarieturi si buza superioara sparta , atat . Dar nu conta asta , cel mai important lucru era ca era bine .
Vazand ca eu plang , m-a luat in brate . Eu scufudandu-mi capul in pieptul lui , iar el si-a pus o mana pe capul meu , mangaindu-ma usor .
- Gata , linistestete . Atata timp cat sunt cu tine , te voi proteja . Nu voi lasa pe nimeni sa iti faca vreun rau . Deci nu-ti fa griji ! mi-a spus pe un ton asa de bland , dar cand l-am auzit m-am eliberat din imbratisare facand un pas inapoi .
- Tu de asta crezi ca eu plang ? am spus putin cam tare stergandu-mi lacrimile , incat cei doi s-au uitat la mine confuzi . Stii ce ingrijorata am fost eu pentru tine ? Stii cate griji mi-am facut ? Nici nu puteam sa nu ma gandesc ca din vina mea tu trebuie sa suporti toate astea . Ai idee cum ma simt ? Chiar nu imi pasa de ce avrut el sa imi faca , atata timp cat tu esti bine ! am strigat izbucnind in plans si sarind la el dand cu pumnii in pieptul lui scotand din nou de la el un geamat de durere . Cand mi-am dat seama ce am facut am facut un pas inapoi si am zis : Scuze .
- Tu de asta iti faceai griji ? Stai linistita , is mai dur de cat par . Intreaba-l pe el , mi-a spus si mi l-a aratat pe tipul pe nume Austin care retinu un zambet si incuvinta din cap .
Nu am avut ocazia sa-l studiez , dar era chiar frumos . Avea parul pamantiu cu ochii de un albastru ca cerul , iar despre corpul lui , nici nu mai zic . Era inalt ca un munte si era imbracat si el la costum , banuiesc ca era si el un elev la noi la scoala desi nu il mai vazuem inainte . Era chiar frumos , orice fata se putea indragosti usor de el . Dar nu eu , eu foarte greu ma indragostesc de cineva , trebuie sa treaca ceva timp pana sa iubesc in felul acela pe cineva din toata inima
.
-Aa ... el e Austin , mi l-a aratat pe tipul de mai devreme , e la noi la scoala si e mai mare cu un an ca noi , e intra unsprezecea , a spus , apoi s-a intors catre mine si a continuat : ea e Erika .
- Imi pare bine ! i-am spus zambindu-i si m-am uitat in jos , am observat ca curelusa de la pantofi s-a desfacut , asa ca mi-am fixat-o . Apoi m-am ridicat si mi-am scuturat rochia de praf .
- Hai vino ! a strigat Kai care era cam in fata de mine . Nu pot sa cred ca m-a lasat in urma , am alergat pana am ajuns indreptul celor doi punandu-ma intre ei . Kai imi zambii si imi puse mana in cap ciufulindu-ma .
- Hei ! am strigat uitandu-ma urat la el si scotandu-i limba . Banuiesc ca mergem acasa , nu cred ca ne mai primeste cineva la bal aratand asa . Hmm ... si chiar vroiam sa stau pana la final .
- Stai linistita , balul s-a terminat acum o jumatate de ora . Se pare ca cineva a adus alcool .
- Hmm ... naspa !
Am inceput cu totii sa radem uitand complet evenimentele neplacute din ziua aceea , si sa ne amintim doar acele momente magice si de nepretuit .

Cea mai buna metoda de a te pregati pentru viata este sa incepi prin a trai cu adevarat!
[Imagine: thumb_PZmARB7MAJisueUWn5YLmX35.png]
________________________________________________________________________________
Un zambet nu inseamna fericire asa cum o lacrima nu inseamna durere.Poti plange cand esti fericit,poti sa razi cand inima iti plange....

Povestea mea : Medalionul
http://animezup.com/forum/showthread.php...335&page=1




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)