Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Materii ce nu trebuiau inventate

#21
Am un fost coleg care s`a mutat in Irlanda prin clasa a IV-a.Anul acesta am dat si eu de id`ul lui,din greseala(ce m`am mai bucurat ca l`am gasit).Din vorba`n vorba,am ajuns si la capitolul ''scoala'' si cand l`am intrebat cate ore face pe zi,a spus ca 9,dar ca poate sa faca ce vrea el din toate materiile.Cand am auzit lucrul acesta,m`am bucurat ca a dat de noroc(daca am fost foarte apropiati in generala,cum sa nu ma bucur pentru el?).
Pacat ca nu e si la noi asa,sa alegem ce ne place...
Nu zic de nici o materie de la noi ca nu e folositoare,dar,totusi,sunt prea multeee si temele la fel.Si cum au spus si altii de aici,muzica si desenul sunt pentru cei cu talent (daca ati vedea cum desenez si cant eu,o sa spuneti ca imi bat joc de aceste doua materii).
Dar o sa ne gasim noi talentele noastre pana la urma si toata lumea va fi fericita(sau poate ca nu,ca dupa aceea vine serviciul,care e si mai greu TT_TT).






#22
Oky ..nu am apucat sa citesc tot ce ati zis dar eu as zice de urmatoarele schimbari.Scuzati ca unele sunt cam..ciudate si nu au legatura cu materile
1) Religia ar trebui sa fie optional-serios mai bine as face o ora de mate sau romana care stiu ca imi foloseste decat religia care pe deasupra..mai iti da si 9 din cand in cand(nu in cazul meu)
2)Sportul,desenul si muzica sa fie fara teste si sa ne treaca direct 10 oricum au fost introduse in programa doar pentru odihna un fel de pauze pacat ca mai pica in orar asa :romana,mate,desen,muzica,sport 22 2 ore scoala 3 ore ..pauza
3) Sa nu ne bage pe gat SAH-UL.Nu m-am nascut sahista si nu intentionez sa invat nuj ce sah mai bine monopoli sau remi.
4)Sa scoata catalogul din functie-uni mai copiaza,alti nu,alti mai gresesc si li se duc tot viitorul.In ziua de azi de i-ei un noua la engleza sau ceva toata viata regreti intr-un combinat undeva noua ala.
5)Ar trebui sa mai scoata din ore adica-in loc de 3 ore de sport doar 2,in loc de 3 ore de fizica doar 2 si sa ne lungiiiim mult la o lectie ... oricum oricat de mult am face noi la scoala tot canadienii is mai destepti (studiu realizat mde nuj cine si pus si la tv 20 romania nu era in top 13
6)Tehnologia sa o lase mai moale-facem ditamai schemele si analizele de produs plus fabricarea papusilor din ata si a ciucurilor...doamne iarta-ma dar cum au putut sa faca olimpiada la asa ceva? :?? (misterele romaniei)
Cam atat am avut de zis...dupa un imens offtopic(de il pot numi asa) hai sa revin ..nu as scoate nici o materie in schimb as mai muta unele la optionale altele le-as mai scadea din lectii
Dar totusi asta ar insemna manuale noi-pierderi de bani 22
o.o" wot

#23
materii zici...sunt multe materii care nu isi au rostul...ma rog la mine in scoala.
Religia-proful vine se uita in catalog asculta pe cineva,dar dak nu si-a invatat nu ii pune nota si la sfarsitul anului se trezeste ca nu are note eleve.:glare: si in loc de religie mai mult istorie. Ex: vorbeam de bisrici construite de un domnitor si la sfarsit am ajuns
la nu stiu ce masini dacia care s-au confectionat intr-o anumita perioada.21 Nu stiu de ce mai facem ora..zau/
Franceza-deh..am o profa 14 nu stiu ne preda ceva si ne trezim a doua zi cu un test.Zau cine o intelege..si mai vine pe la jumatatea
orei sau nu mai vine de loc.:glare:
Sportul-la ora de sport ma credeti sau nu stam...nu facem nimik. Pe baieti ii trimite la fotbal si p e noi fetele...? de ce mai facem ora?
Tehnologia-OMG facem si cu diriga...odata mi-a pus 5 pe degeaba
:scary: pe o tema de 2 exerciti amarate. Era sa o omor.
ora asta o urasc.....cam atat...

#24
La noi profele de muuzica nu veneau tot timpul anului, si venea doar de 2 ori adica o data inainte de incheierea primului semestru si a 2-a oara ianinte de incheierea celui de-al 2-lea semestru. Ghici pt ce? Sa ne puna din burta cu ochii inchisi cate 2 de 10 la fiecare. smile Profii de desen veneau dar in clasa nu se facea nimic, doar mazgaleli pe hartie, insa pt acasa, ne dadea teme, si veneau copii cu planse facute nu de ei, ci de oricine altcineva, de ziceai ca sunt facute de pictori adevarati smile Si uite asa se mai punea doar 10. La sport, pe baiati ii trimitea la fotbal si baschet iar pe fete la volei.
Ne mai aduna cateodata pe toi, sa ne dea cate o proba de atletism de 400 m. Oricum nu s-a pus mai jos de 9 niciodata la sport smile

#25
iar topicul in care toti isi spun pasul scoala a fost facuta ca sa fie nu sa va plangeti voi cei care nu doreati nici o materie asa ca la recycle bean

Thread Closed




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)