Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Materii ce nu trebuiau inventate

#11
Eu numai am probleme cu Muzica,Ed.plastica sau Tehnologie,pur si simplu nu se mai fac incepand cu clasa a XI-a.Insa ce materie nu ar fi trebuit inventata este fizica.Ma intreb la ce ne foloseste noua informatii despre Teorie Haosului...
[Imagine: Untitled-1.png]

#12
Deci eu nu am zis ca nu t sa se fi inventat Fizica si Chimia. Ci tb sa fie optionale. Cine vrea sa fie chimist sa se duca sa faca chimie cine vrea fizician la fel sa se duca sa faca fizca.

Pareea mea e urmatoarea:

Din clasa a 5-a totul ar tb sa fie optional si fiecare sa isi aleaga doar 5 materii care le va urma si la care sa dea ex in a 8-a si la liceu sa isi aleaga o materie si alte 4 ce aiu leg cu aceasta. Nu sa ne chinuie cu zeci de materii care nu ne foloseste. Deci nu spunn sa se desfiinteze ci doar sa devina totul optional.

#13
in capitolul asta se incadreaza perfect fizica si chimia,dupa parerea mea.
in locul lor as studia cu cea mai mare placere metafizica(stiinta ce studiaza tot ce iese din domeniul fizicii) si alchimia(foarte asemanatoare cu chimia,dar mult mai experimentala si mai interesanta,avand in vedere scopurile celebre ale alchimistilor).

#14
Pfff....cele dua materii pe care yo le urasc din tot sufletul sunt:Tehnologia(chiar dak la liceu nu se mai face)si fizica.Ce o fii fost celui care a inventat aceste "dureri de cap"!?Orikm ar fii...yo urasc aceste doua materii!
[Imagine: comanda1semnatura.png]
My sin is Pride.
I'm on my highway to Hell!
Yuki is my kamy-sama. So...Shut the f*** up!
Criticii nu-i pot ranii pe creatori decta cu permisiunea acestora.


You tried to hold me under, I held my breath
Alone and now you wonder, what I possess
Nothing you can say , nothing's gonna change what you've done to me
Now it's time to shine, I'm gonna take what's mine
While you're burning inside my light




#15
Dupa parerea mea muzica e o matrie care trebuie facuta doar la scolile speciale.....ce rost are sa canti cand nu ai deloc voce!?...pt ce?! sa rada cei din clasa de tine..
Materia pe care o urasc eu cel mai mult este germana..nu zic ca nu e bine sa stii o limba straina dar nici asa....profesoara ne tortureaza de zici ca o sa ne mutam in Germania....si eu un chiar nu vreau sa pun niciodata piciorul in tara aia
O alta materie fara sens este latina....o limba pe care nu poti sa o vorbesiti
in nici o tara.De ce trebuie sa invatam noi ce limba vorbeau inainte oamenii !?

#16
materie inutila? Poi, Metode de informare si documentare... da, stiu ca e materie de facultate, dar chiar 'nu' cred c-o sa ma descurc fara ea in viata ca medic veterinar... sa vezi ce-o sa ma sparga bibliotecile ca 'nu' stiu cate timpuri de organizare a datelor au si cate mari categorii exista... nu cumva sa-l pun pe Rembrandt la Muzica, te pomenesti... DUUH! cand au impresia ca n-au cu ce sa ne rupa mintea inventeaza ei ceva...

din liceu, cele mai inutile mi s-au parut logica si filozofia
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)

#17
Ei bine eu nu am putut sa sufar logica, dupa mine e o materie inutila! Apoi nu inteleg de ce se mai studiaza latina. Slava Domnului eu am facut latina numai in clasa a 9-a. Dar cei de la uman care avea 4 sau 5 ore pe saptamana. La ce iti mai trebuie latina?

#18
Pentru ce naiba s-a inventat tehnologia si sportul,nu prea folosesc la nimic,ba mai mult ma plictisesc de moarte...
Pe langa asta desenul chiar este o tampenie mai ales la mine-n scoala,adica la mine iei 5 daca nu ai creat nustiu ce nuanta de rosu,cum sa-mi placa o asemenea materie...

Si mai sunt,dar in principal astea...

#19
Let`s see:
1.Tehnologia
Ok,materia asta e complet inutila si mai avem si o baba ca profesoara ce iti da un 9 daca ai gresit o chestie mica..45 She annoys me..si in plus,ce ma intereseaza pe mine din ce e facuta banca mea?[mahon,vorba lu` colegamiu24]
2.Desen
Imi place sa desenez dar nu ma pricep nici moarta sa desenez cu acuarele>.< si sincer,nici nu ne preda nu stiu c eimportant..mai mult ne pune sa desenam doar.
3.Muzica
Oh my god..profa` nici nu vine la ora si nici nu ne invata despre marii compozitori sau chestii de genul asta.Cand vine la ora,ne pune sa cantam si atat.Sincer,m`as putea lipsi de ea.
LOLNOPE

#20
Eu zic ca toate materiile stau bine unde stau. Din fiecare avem ceva de castigat in viata si e bine sa avem macar cateva notiuni generale. Ce-i drept si la noi in Romania a fost interpretat gresit "cateva notiuni generale", avand prea multa materie pentru acestti termeni, lectiile sunt explicate in detaliu chiar si prin urmare nu mai sunt "generale".

Pana si fizica si chimia isi au rostul... Din fiecare trebuie sa invatam cate un pic pana intr-a opta. Sunt un fel de pregatire pentru liceu, ca sa stii pe ce profil te duci... trebuie sa ai macar cateva notiuni, nu? Si Kyo, chiar daca esti la filologie si ai si materii de profil real, acestea nu se fac intens si contin informatii pe care le-ai putea folosi in viata. Asa ca nici invatamantul asta nu e prea tampit pus (cu exceptia multitudinii de lectii).




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)