Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Materii ce nu trebuiau inventate

#1
Materii ce nu trebuiau inventate.

Spune-ti aici ce materii nu tb inventate la scoala. Ma refer la materii fara rost. Acelea la care inveti degeaba ca nu iti folosesc la nimic in viata. Sau macar trebuiau sa aiba o arie restransa.

Parerea mea:

Fizica si chimia trebuiau sa aiba arie restransa. Sa le invete doar cei ce doresc sa devina oameni de stiinta. Noua la ce ne trebuie?

#2
Fratzilor... Daca e sa stam la discutii cum vreti voi, toate materiile ar trebui sa fie optionale. In cele douasprezece clase pe care le facem, ar trebui sa ne asigure un minim de cultura.

@Bloom
Nu sunt de acord cu tine, chiar daca nu imi place nici mie chimia xP ... Iti serveste destul de mult sa ai idee de substante si combinatii si... asa mai departe ^_^... si fizica la fel.
@fleetingray
Tehnologica isi are si ea sensul ei, sa stii... Chiar te ajuta sa fii in stare sa deosebesti plasticul de bumbac. Sau ai chef sa cumperi plastic la pret de bumbac?

Si asa, sa-mi dau si eu cu parerea... Sportul, muzica si desenul ar trebui sa fie optionale. La ce bun sa pictezi trei linii strambe daca nu ai pic de talent si nu iti place, sau sa te lalai mai rau ca Guta la ora, sau sa alergi ca dispertaul si sa simti ca ti se taie respiratia la sport?...
[Imagine: autumncopy.png]

"Se spune ca de la viata trebuie mai intai sa iei, apoi sa platesti. Unii au luat fara sa plateasca, in schimb eu am platit fara sa iau nimic."

#3
numai cu Fleetingray sunt de acord

Autumn Shadow,Dana ,draga mea...Muzica ma ajuta la medie ,la fel si Sportul...desenul..nush daca imi ridica media,dar mai afli una doua la teorie 10

Bloom..urasc chimia si mai ales fizica,dar sunt importante in viata,din pacate :-l

o materie caruia nu ii gasesc niciun rost,cum spuneam,tehnologia..deci pur si simplu dorm si nu fac nimic la orele alea,mai bine stau acasa si civica...adica da vai sa mai cunosti bunul simt si bla bla bla si cat de prost e Basescu ,numai asta ne zice proful de civica 21..materie inutila..
[Imagine: tuomasdivers1015ru1copy.png]
"It doesn't matter if You win or lose, it matters if I win or lose!"
-Winston Churchill -

#4
Pai sa fiu sincer sunt unele materii carora nu le vad rostul in programa scolara.
Pot incepe cu Tehnologia.Nu ii vad rostul absolut deloc,adica ce ne trebuie noua sa stim cum se construiesc casele sau care este diferenta dintre materiale de lana sau cele sintetice.Pe langa asta sunt anumite lectii care ajuta foarte mult in viata cum ar fi cea cu ecologia in care invatam sa nu poluam natura.Eh fiecare materie cu bunul si cu raul ei.
A doua materie careia nu ii vad rostul la scoala este muzica.Pur si simplu pentru cei care nu au voce(adica eu) li se pare o pierdere de vreme,tot nu o sa invat nimic cu vocea pe care o am.Oricum pentru cei care au talent este folositoare,dar acest fel de elevi este foarte rar.
Si ultima materie careia nu ii vad rostul este desenul.Am inteles ca este o materie la care trebuie sa te relaxezi dar pana la urma poti sa faci asta si acasa,nu are sens sa faci la scoala si nu te ajuta cu nimic in viata faptul ca tragi cateva linii acolo.Poate decat pe cei care au talent dar aceia sunt o categorie mai speciala.
[Imagine: deidaradq4.jpg]
[Imagine: deidaradq4.134c2d98db.jpg]
What I’ve done
I'll face myself
To cross out what i’ve become
Erase myself
And let go of what i’ve done

#5
nu trebuiau inventate materii de genul: desen, chimmie, sau fizica. mai ales daca esti la profil de filologie... de ce naiba mai ai nevoie de astea dak oricum nu intentionezi sa le folosesti in viata?

#6
Hm.. de fapt nu trebuia inventat sistemul roman de invatamant ^^.
Cum trebuia sa fie? .. Well, cred ca dupa 4 ani de scoala [da, scoala generala] poti alege ce iti doresti.. Desi mai bine ar fi 6 sau 7. In acesti ani sa studiezi putin din fiecare materie, nu sa ajungi la radacinile ei in 3 ore si dupa aceea sa dai un test cu 30947 intrebari >.> .
Insa cum sa lasam noi copii sa aleaga singuri.. trebuie sa ii stresam noi 12 ani si sa ii afundam in toate domeniile posibile, ca apoi la examen sa nu mai stie saracii la ce sa invete mai intai.. >,<

Materiile nu au fost inventate ca sa ne streseze. De fapt nici nu au fost inventate. Sunt niste domenii din care trebuie sa stim cate putin nu ca la noi..
Nu cred ca exista o materie care sa nu existe in scoli.. daca mie nu imi place franceza, nu inseaman ca nu trebuie sa existe.
[PS: Chimia, Engleza, Matematica, Istoria si Romana sunt materiile mele preferate.. anul trecut imi placea si Biologia, insa profa de anul asta a avut grija sa nu imi mai placa..]

#7
1. cred ca religia nu ar fi trebuit sa fie pusa in programa caci nu o sa imi tina de foame daca stiu toate datele din calendar si ceo facut sf petru pentru credintza. cine vrea sa se faca popa sa se duca la facultate de teologie sau sa ia cursuri particulare la religie.
2. muzica. nu cred ca acest obiect nu are loc in program dar copiii ar fi mai captivati de acest obiect daca nu sar pune note pt ca nu toata lumea se pricepe la asa ceva si nu toata lumea are ureche muzicala. ar trebui sa fie un fel de optional
3. desen. si la desen la fel ca la muzica. e o materie frumoasa dar ar trebui sa nu se puna note . cine vrea sa fie pictor sau cantaret sa se duca la o scoala cu profil artistic
4. eu ador sportul dar cred ca nu ar trebui sa se puna note la acest obiect pt ca sunt unii copii care au greutate mare si nu pot sa sare 1 metru sau sa alerge diagonala terenului de sport in zece sec.
sunt unele obiecte pe care nu leam precizat care nu ar trebui sa cuprinda prea multe lectii pentru ca nu toti o sa lucreze in domeniu, completarile fiind facute pe la scoli avansate sau facultatzzi fara a mai stresa copii la gimnaziu.
gomene sig prea mare

[Imagine: chibi_56.gif]
Chibi-ul lui Vodafone

#8
Dupa mine desenul,muzica si sportul nu trebuiau sa fie inventate ca materii ...

Desenul ..n`am nici un fel de talent la asa ceva si dupa parerea mea e cam pierdere de timp ca materie,desigur consider ca cei carora le place sa deseneze o faca si in timpul liber.

Muzica ..lalaiala asa cum zicea si Autumn Shadow ...daca n`ai talent de ce sa te apuci de asa ceva,pentru ca iti doresti sa ajungi star sau mai stiu eu ce ...pentru cei fara talent e mai mult pierdere de vreme .Poate nah mai inveti si tu cativa "artisti" nu ca Adrian & Co[sau care mai e la moda acum], asta daca iti place muzica clasica dar in rest nu ii vad importanta .

Sportul..il poti face acasa nu trebuia sa o faca materie,nu cred ca ai nevoie neaparat de un ghid .


#9
Eu sincer nu stiu cu ce ma ajuta tehnologia si chimia.De fapt..eu una nu stiu cu ce ma ajuta orice materie,pentru ca nu suport niciuna 10,insa o sa ma rezum la astea 2.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#10
dupa parerea mea...desenul, muzica si sportul ar trebui sa fie optionale. sau macar sa ai dreptul sa alegi daca vrei sa faci muzica, sau desen deoarece nu toata lumea are talent la cantat sau in arta asa ca nu ar trebui chinuiti degeaba 10.
fizica si chimia, desi poate ceva mai greutze, eu le consider fundamentale pentru cultura generala a unei persoane, mai ales k aflii 'chestii' care iti vor ajuta in viata, sau macar iti vor explica niste fenomene care se intampla zi de zi.
educatia tehnologica....well....aici profesorul e devina. am un prof care ne pune sa conspecam lectia, cand neo preda oricum nu intelegem mai nimica, iar cand se apropie testele, ne da intrebarile. (pentru asta ii multumesc k shtiu din ce sa ma pregatesc shi iau nota mare 10 ). dar personal nu cred k ma ajuta cu ceva sa shtiu sa tai cu panza de traforaj (chiar nam de gand sa devin tamplar) sau k imi spune nush ce aberatii despre alimente. 'aberatiile' (k atunci cand le spune proful cam asha par...) le aud si la ora de biologie, si la educatie pentru sanatate si de facut mancare pot invata si acasa.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)