Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Mangaka preferat

#1
Mangaka sunt artistii care au desenat manga ^^; [panarama inceput....]

Mangaka mei preferati sunt:
  • CLAMP - imi place foarte mult stilul ,parca e ceva combinat dintre shounen si shojo
  • Shiro Miwa - autorul/autoarea DOGS - stilul este inconfundabil ,perspectiva si detaliile foarte bune 4
  • Ryu Fujisaki - cum puteam sa nu-l adaug pe autorul Houshin Engi... Stilul sau m-a impresionat cel mai mult si mi-a influentat propiul stil de a desena.
  • Kubo Tite - autorul Bleach - multumirile mele pentru ca a realizat binecunoscutul manga pt care il stim cu totii


Probabil lista va mai creste ,asa ca voi reveni ^^

#2
Cam greu sa ii scriu pe toti... eu sunt una din personele alea care iubeste mii de stiluri de desen si mii de genuri de manga...
Dar hai sa incerc:
  • Maki Minami autoarea manga-ului Special A, imi place mult ca lucreaza ingrijit...
  • Shiori Furukawa - multi nu suporta stilul ei, dar mie imi place ca are unul unic, autoarea manga-ului Five...
  • Meca Tanaka - eh aici un mangaka care are simtul umorului... tot incerc sa pun mana pe toate lucrarile lui, desigur in afara de un oneshot toate sunt ori on-going, ori inca nu au fost traduse de grupurile care se ocupa de ele... (btw he's curent project is Faster than a Kiss...)
  • Nana Haruta - cea ce imi place la acest mangaka-ul este ca nici unul din personajele ei feminine... nu sunt tocmai feminine... luati ca exemplu Chocolat Cosmos sau Saboten no Himitsu...
  • Bisco Hatori - cum as putea sa uit de el binecunoscutul creator al Ouran Highschool Host Club-ului...
  • Arina Tanemura - desi are unele lucrari mai siropoase lucreza frumos, stilul ei nu deranjeaza si e frumos de urmarit...

Mai toti autorii de sus sunt specializati in shoujo, dar toti cei care sunt cu shounen au manga-uri on-going... *sigh*

#3
So, here's my list:
-OH!Great-pentru o anatomie superba[mai ales in Air Gear], si pentru un umor de calitate, even tho it's ecchi X3
-CLAMP-pentru un stil original, si pentru grija si migala cu care sunt lucrate mangaurile lor. Stil superb, multe detalii si ornamente.
-Kaori Yuki-autoarea binecunoscutului angel Sanctuary, desi my fav manga from her is Fairy Cube xD. In principal de la ea imi place puritatea povestilor, precum si faptul ca a fost profund influentata de Lewis Caroll. Ceea ce nu-mi place la mangaurile ei este ca sunt prea imbacsite si obositoare-iar uneori gender bender is just too confusing @,@[try A.S.]
-Naoki Urasawa- in mare parte pentru ploturile din Monster si 20th century boys. Practic te fac sa-ti dai palme singur.
-Yukimura Makoto-pentru Vinland Saga. Imi place felul in care sunt construite personajele, precum si grija pentru detaliu in ceea ce priveste personajele secundare/episodice/de decor. Intentionez sa citesc PlanetES too.
-Miwa Shirow-ptr Dogs. Reuseste sa creeze un univers interesant ce surprinde totusi atmosfera din comicsuri. Dar mi se pare kie, sau ultimele 2 chaps din Dogs B&C au fost varza dpdv grafic?:/

#4
dawn A scris:-Naoki Urasawa- in mare parte pentru ploturile din Monster si 20th century boys. Practic te fac sa-ti dai palme singur.
-Yukimura Makoto-pentru Vinland Saga. Imi place felul in care sunt construite personajele, precum si grija pentru detaliu in ceea ce priveste personajele secundare/episodice/de decor. Intentionez sa citesc PlanetES too.

Subscriu! Ambii au un stil superb!
L-as mai adauga in cap de lista pe Kentaro Miura, geniul din spatele Berserk, o manga desenata superb si plina de detalii. Nu cred ca exista vreo manga la fel de detaliata precum Berserk.
Si ar mai fi desigur Hideo Yamamoto, autorul Ichi the Killer, iarasi un desenator foarte talentat.
Desigur, sunt si multe manwha-uri desenate grozav, dar nu au totusi povestile captivante pe care le au multe dintre manga-urile care mi-au placut.

#5
mangaka preferat.. ar fi mai multi aici...

Ca si alexis Oh!Great dar mai ales pt Tenjou Tenge[even though the anime totally suked the manga -is- great]. grafica superba si deasemenea umor foarte bun.
Iwahara Yuji pt King of Thorns si pentru Koudelka. story-uri mult prea complexe twisted plot actually . mereu te ia prin surprindere cu ceva nou si deasemenea o grafica foarte buna .
CLAMP pt TRC X si xxxHolic. rly cool art @.@ story-uri complicate[si lungi]. [thinkin of readin Clover 39]
Minekura Kazuya pt Wild Adapter si pt Stigma I . grafica superba si ploturi excelente[thinking of reading Saiyuki]
mai nou Naoki Urasawa pt Pluto story foarte bun[suspans] grafica cat de cat ciudata.. i mean what's with their noses ? Oo but still the plot compensates[thinkin of readin 20th century boys since ppl are buggin me bout it ^^]
Naono Bohra pt grafica . Serios acum nu cred k este cineva care sa vada grafica si sa nu'i placa cat de cat. Ce imi place este modul cum combine fantasy cu *chough* yaoi'ul .. erm let's say love stories.. i know i know it's a yaoi mangaka but her art is sooo cool @.@[rly rly]
Obata Takeshi doar pentru Blue Dragon: Ral Ω Grado nu si pentru Death Note well grafica e cat de cat diferita avand in vedere ca Blue Dragon e mai nou[2007 parca 39]. Iar story-ul oricum e al lui Takano Tsuneo deci no credits for him ^^'.
Sadahiro Mika for the art...[and more]
si Endo Hiroki pt Eden si pt For Those Of Us Who Don't Believe In God. Story-uri complexe incepi si iti pui singur intrebari asupra unor lucruri. Grafica buna [at least me likes it 39]

cam asta ar fi tot[cred]. destuli de multi dar fiecare se remarca printr'un stil unic sau un story excelent ^^

#6
Si eu am mai multi....
-Ikeyamada Go-imi place mult stiulul ei si l-as recunoaste din o mie.Plus Moe Kare!! e unul dintre manga-urile mele preferate
-Hiroyuki Takei pt Shaman King care in momentul de fata e preferatul meu.Are un story foarte bun,care ma tine mereu in suspans.Si pot spune ca sunt putine manga-uri care m-au impresionat asa de mult^^
-CLAMP-uff...xxxHolic un manga foarte bun cu o grafica la fel de buna.Are un stil original si foarte atent la detalii^^
-Ai Yazawa-la fel un stil incomfundabil.E unul dintre cei mai talentati mangaka...alaturi ed inca cativa.Asta e parerea mea.
-Sakai Mayu-imi place cum lucreaza si pt Nine Puzzle si Nagatachou Strawberry^^
-Kaori Yuki-pt binecunoscutul Angel Sanctuary care e unul din preferatele mele^__^
Si cam atat momentam..in ultima vreme nu am mai avut timp sa coitesc alte manga-uri...

#7
Pff... deci sa incep 19

1.Matsuri Hino --> God ! ador stilul ei si povestile care le face.Uneori ma intreb de unde are atata imaginatie.Anyway...cel mai mult mi`au placut Vampire Knight si Meru Puri.Meru Puri e super simpatica si plina de umor si romantism:X [exact de cam ce sunt eu obsedata]

2.Arina Tanemura --> O mangaka greoaie [asa a spus o prietena buna] dupa parerea ei 21 din cauza ca e prea multa palavragala in manga`urile ei ^.^. Intr`adevar citesti mult,dar stilul si actiunea sunt super @_@.

3.CLAMP --> Pfff <3 mor dupa stil si grafica si personaje. It's so cool... si povestea e super mereu ^_^.

O.o cred ca astia ar fi cei care mi`au atras atentia in mod special ^.^

#8
dooky then...

1.Takanaga Hinako --> place stilul xDD kawaaai des`...prin expresia personajelor => pricepe la comedie ...am citit fiecare manga xD and i luv it
2.Fukushima Haruka --> omg so sweet 8 grafica arata kawaaii ...iar povestile sunt really cute&romantice xD my fav AAA
3.Ukyou Ayane --> honly God..grafica superba...place ca ochii sunt expresivi iar anatomia personajelor bine lucrate...pervestile uneori dramatice O.o alteori siropoase dar m-au tinut in suspans xD [ex: Desire Climax]
4.Nakamura Shungiku --> Junjou Romantica [JR] zaa` best after all.....place ca arata baietii asa insensibil si inocenti...iar ceilalti superiori si hot O.O..+ suspansul ce mi-l provoaca cu fiecare capitol xD
5.Mishima Kazuhiko --> Really...mi-au placut toate...[Love Necoco a fost sweet + Oyaji Hiroimashita so damn funny] iar grafica...no comment anyway ~~"

then....revin cu preferate noi xD
[Imagine: mi08ow.jpg][Imagine: eujbj7.jpg]
J-ROCK Power!
----------------------------------------------------

#9
Bineinteles, Ca si mie imi place stilul lui Tite Kubo xD Dar mai am cativa favoriti =3

Hiromu Arakawa: Am luat 10 anul trecut pe o lucrare la franceza despre ea xD Stilul ei este funny, yet se combina prea bine cu actiunea din F.M.A.

Takeshi Obata: Art'ul la Death Note si Hikaru no Go este awesome ^_^

Ken Akamatsu: Este cel cu Negima. XD Si Love Hina =D
[Imagine: 01op7.jpg]

#10
Oh Well,mai inainte eram cu CLAMP [bine inca sunt xD] now,I pretty like Hiro Mashima style xD Chiar si asa,mi`a placut[si oricine citeste Fairy Tale sau Rave Master] observa ca e asemanator cu Eiichiro Oda[One Piece] Even so,stilul lui este foarte tare,bine desenat and all that stuff :X
[Imagine: FES_Icon_by_ShardRenzi.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)