Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Mangaka preferat

#11
Eu la un artist mana apreciez in special stilul de desen... deci, preferatii mei sunt:
Akira Toriyama - pentru stilul absolut superb de desen (sau cel putin asa il consider eu...) si pentru opera de arta numita Dragon Ball... :X
Oh!Great - la fel imi place foarte mult stilul de desen (mai ales cum deseneaza fetele[girls] :X) si il apreciez foarte mult pentru Air Gear!
Yabuki Kentaro - la fel ca si Oh!Great, deseneaza fete[girls] foarte frumoase :X
Takeshi Obata - cu un stil de desen foarte frumos...si imi place foarte mult ca poate sa-si schimbe stilul de desen in functie de subiectul manga-ului (Bakuman si Death Note au stiluri de desen destul de diferite)
[center][Imagine: Haruhi-Sig.png][/center]

[center]Spark's Blog[/center]
[center]Dacă apar manifestări neplăcute, puneţi-vă ştreangul de gât[/center]
[center]Holy F**K, that tree is eating the sky![/center]



#12
Pai ar fi:

- Matsuri Hino - imi place stilul ei. Nu ma dau in vant dupa Vampire Knight dar cu siguranta Meru Puri si Wanted m-au cucerit
- Hiro Mashima - nu citesc One Piece, deci nu stiu daca seamana cu stilul lui Eiichiro Oda. Insa stilul lui chiar imi place XD.
- Motomi Kyousuke - am citit toata manga completa de la mangaka asta. Faptul ca e barbat ii da un + la povestile din manga, iar personajele sunt bine realizate. Mereu cute guys in manga-urile lui :X
-Masashi Kishimoto - pentru Naruto 4
-Aya Nakahara - am citit Lovely Complex si imi place mult stilul ei - e clar, iar personajele sunt superb realizate. Trebuie sa mai citesc ceva manga desenata de ea =D
-Ako Shimaki -pentru Isshun no Tsuki :X, un oneshot superb
-Yuu Watase - pentru Absolute Boyfriend, primul meu manga 71

Eh, eu de obicei aleg manga-urile alea cu grafica buna, so ar fi mai multi. Momentan, cred ca numai astia merita sa fie p`aici.



[Imagine: 28223o2.jpg]
My manga list



[Imagine: chibi_1290.gif]
, chibi-ul lui anonim_alex

Feed, cum il cheama p`asta? Asta de sus 5



[Imagine: mkdlaw.jpg]

#13
Oh well, nu stiu ce sa zic 21
Preferata mea e..umh.. umh.. Minami Haruka. Nu o sa intru in detalii despre ea, va las sa aflati singuri.
Imi place si Kako Mitsuki, de cand cu Ai Hime~Ai to Himegoto, care recunosc ca a fost simpatic...
Nici Yuki Kaori nu imi displace, desi nu am citit decat Angel Sanctuary pana acum.
Si Shinjo Mayu imi place. In special Haou Airen. Nici aici nu voi comenta prea mult 21
Si.. si sunt manga-ka de la care nu am citit decat cate-o manga, care mi-a placut, sau doua, dar nu m-au uimit in mod deosebit.

#14
1. Arina Tanemura
Inainte nu suportam manga-urile ei, ma feream de ele intotdeauna pentru ca mi se parea ca e prea multa palavrageala, adica personajele avea replici prea lungi & stuff ^^; Dar dupa ce m-am apucat de Full Moon wo Sagashite am devenit o fana infocata ^^ Grafica este superba, mai ales in Shinshi Doumei Cross se pot observa niste detalii incredibile in coafurile personajelor, dar mai ales la haine si uniforme. Am citit toate lucrarile ei, in afara de Kamikaze Kaitou Jeanne, which is anyways on my plan to read list :3

2. Sakai Mayu
Probabil am ceva cu stilul "cute & refreshing", pentru ca e probabil cea mai buna descriere a stilului acestei mangaka ^^ Am inceput cu Rockin' Heaven, si am sfarsit prin a-i citi toate manga-urile. Exista clisee, ce-i drept cam multe, insa sunt o lectura usoara si placuta, cu grafica relaxanta. Personajele sunt desenate extrem de frumos, accentul cade uneori si pe imbracaminte [fashion clothes, bineinteles xD].

3. Takanashi Mitsuba
O grafica inconfundabila, personaje memorabile, foarte frumos desenate si reprezentate in lucrarile sale. In special in Akuma de Sorou [completed] si Crimson Hero [currently on-going]. In Akuma de Sorou mi-au placut la nebunie hainele lui Takeru, freza lui, everything actually <3 Se vede ca e buna la ceea ce face ^^

4. Matsuri Hino
Era pe locul I inainte, dar se pare ca acum imi place Arinacchi mai mult. Si totusi, nu puteam sa o exclud din top pe cea care l-a creat pe absolut incredibilul Zero 38. That smilie says all about her. Unul din principalele motive pentru care citesc Vampire Knight.

5. Kaho Miyasaka
First manga ever read by her, Kare First Love. Nu mai citisem pana atunci [eram la inceput cu manga XD] o manga cu un astfel de plot si pe moment mi s-a parut ceva like "totally omg wow so cool!" Mai tarziu mi-am dat seama ca era deja oarecum folosit si patetic, but oh well, era prea tarziu. Desi povestea a fost trasa de par, cliseica la greu, cu aceea a 3a persoana care se baga intre cei doi indragostiti atat de enervanta, grafica era intr-adevar foarte draguta. De asta imi plac lucrarile ei atat de mult ^^ Momentan citesc Bokutachi wa Shitte Shimatta si din cate se pare, pana acum este mai buna decat KFL. Insa e inca on-going, asa ca mai e timp sa-mi schimb parerea ^^;

6. Kaoru Fujiwara
Nyuu, trebuia sa-i pastrez un loc mai sus ;_;
Oricum, am citit pana acum doar Vampire Girl, A Story from long ago si Fetish. Grafica e -g e n i a l a- <33 pacat ca nu prea i se gasesc lucrarile pe net, asta ma omoara ;_; Am gasit o manga de Kaoru-sama pe MAL dar inca nu e scanlata, abia astept sa-mi pun gherutele pe ea 8

Alte mangaka demne de mentionat ^^
Chiba Kozue, Haruta Nana, Takada Rie, Hazuki Kanae, Mitsuki Kako, Shimaki Ako.

#15
Eu nu prea dau atenţie mangacailor, dar de ceva timp am avut o obsesie cu Mihara Mitsukazu <3 Nu ştiu de ce, am plâns prea mult la una din măngi şi le-am vânat şi pe restul. Şi voiam mai mult ;___;.
Apoi tot aşa terminasem yo, acolo şmechera, Love Hina şi eram plânsă pe podea, înfigea lumea beţişoare în mine şi deodată mă scol [EU, nimic altceva] şi caut celelalte măngi: termin Ai ga Tomaranai-plâng, acum citesc Mahou Sensei Negima şi aştept să termin ca să plâng, ofc! Deci e şi Akamatsu Ken pe aici pe undeva.
Ai Yazawa- Am citit Paradise Kiss-am plâns, am citit Gokinjo Monogatari- am plâns, am vrut să citesc Nana- dar nu ştiu ce s-a întâmplat că pe la 60 şi ceva m-am oprit, oricum am plâns.
Hiromu Arakawa-Pentru că cel mai mult am plâns la FMA niahahah. :]] Şi e manga-ul meu preferat :3
Shiina Karuho-E un stil dulce şi lent şi delicat...şi am plâns.

Mă, cam atât îmi amintesc eu deocamdată, dacă mai sunt i-am uitat, dar oricum nu sunt eu prea adâncită în manga :]] Şi da, ca să-mi placă un autor trebuie să plâng de cel puţin 2 ori. Rău. :3
[Imagine: 51pt12.png]
Eu mă semnez uneori "cam retardă" şi uneori cam aşa.

#16
-Motomi Kyousuke :
IL ADOR! Dengeki Daisy e manga mea preferata, si Beast Master e super de asemenea. cu asta am avut o mare problema daca e femeie sau barbat...pe unele site-uri scrie femeie, pe altee barbat...weirdo. are un stil super, in fiecare manga e un tip dragutz, si ii place mult sa te tina in suspans...iubesc atat stilul lui de desen, can si povestile lui in sine.
-Matsuri Hino :
Vampire Knight Rulz! Kaname-sama and Zero-kun are so sweet!
-Masashi Kishimoto :
<3 Naruto. absolut bestiala, printre primele manga pe care le-am citit.
-Fujiwara Yuka :
stilul ei e sweet. am citit Hug! in romana pe zup 4

#17
Ah, ar fi mai multe, dar sa le enumar 8 cateva din ele sau cativa din ei 8
FUKUSHIMA Haruka: am citit doar AAA, Cherry Juice si Orange Planet, dar vreau sa mai citesc; imi place stilul ei.
MITSUKI Kako: cu Ai Hime am ramas efectiv 8 vrajita de stilul ei 8 dar am mai citit si Kiss/Hug, si Suki, Tokoro ni Yori Arashi.
SHIGANO Iori: e preferata mea 8 am citit aproape tot ce-a terminat 8 Kiss Dake Ja Kaesanai a fost preferatul meu <3
TAKADA Rie: am citit tot ce inseamna Takada Rie si mi-a placut f. mult 8
IKEYAMADA Go: iarasi, una din preferatele mele 8 am citit aproape tot 8
Imi mai place stilul mangaka-ului: NANAMI Yasuna, HAYAKAWA Tomoko, HINO Matsuri, SHIINA Karuho, PARK So Hee, etc.
[Imagine: mboi6o.png]

#18
1.CLAMP au fost,sunt si vor fi intotdeauna grupul meu de mangaka preferat.Nici macar nu stiu cu ce sa incep.Ador efectiv stilu de desen unic pe care il abordeaza(desi tr sa spun ca il prefer pe cel utilizat in lucrarile mai recente...la inceputul carierei era un pic,un piculet cam prea detaliat dar de la CardCaptor Sakura in colo pana la Tsubasa Chronicle,XXXHolic si Kobato n-am ce reprosa...absolutely flawless).De asemenea imi plac foarte mult personajele.La o adica,cine nu-i iubeste pe d'alde Mokona,Sakura,Tomoyo,Yuuko,Syaoran,Fai,Kurogane,Kobato,Fujimoto,Kero-chan and so on?Iar plot-urile sunt intotdeauna complexe.Niciodata nu inceteaza sa ma uimeasca!Suspans la tot pasul!!Momentele dramatice alterneaza cu unele de-a dreptul hiare!Si deobicei pana pe la jumatatea firului exista acel obscur care nu iti permite sa intelegi intru totul ce se intampla pt ca "plot"-ul incepe in forta si nu se dau decat cateva detalii vagi despre intriga in sine si personaje(caracter,trecut etc).Abea apoi esti introdus in adevarata poveste si informatiile iti sunt date treptat.(si mai apoi iti bati capul cu tot felul de speculatii si tot esti luat prin surprndere...gotta love them)Anyway,as putea sa o tin tot asa cu palavragitul si tot nu as enumera toate motivele pt care ador Clamp.Grupul asta de mangaka este EPIC,genial de-a dreptul!Masterminds!

2.Hiro Mashima....Deci,deci,deci domne, efectiv genial tipul!Tr sa recunosc ca pana acum o luna doua,nu as fi citit nimic scris de el nici sa ma pici cu ceara.Dc?Pt simplul motiv ca,frunzarind Fairy Tail sau Rave Master,stilul lui nu prea m-a dat pe spate.Dar dupa ce am inceput sa citesc Fairy Tail (meritul este al unei prietene care s-a tinut de capul meu pana m-am apucat) n-am mai putut sa ma opresc.Stilul ca stilul...pe la inceput,treaca-mearga,nu era chiar asa rau.Dar plot-ul era genial(in sfarsit cv nou)si personajele de-a dreptul hilare!Omul asta are un incredibil simt al umorului!De mult n-am mai ras atat de mult citind un manga!Plus ca povestea nu se concentreaza in jurul unui singur personaj sau al unui grup restrans ci al tuturor celor din Fairy Tail (bn...se pune mai mult accent pe Lucy,Nastu,Gray,Erza dar en fin...fiecare personaj are particica lui si contribuie enorm la plot).Ce mi-a mai placut mult la Hiro Mashima e faptul ca de-a lungul timpului stilul lui s-a schimbat drastic.Pe la sfarsitul lui Rave Master,inceputul lui Fairy Tail,tr sa recunosc,aduce nitel a stilul de desen din One Piece.Dar deja s-a schimbat cu totul.Daca va uitati peste ultimele capitole din Fairy Tail (tot fac referire la el pt ca e cel mai recent,deci pot compara stilul de la inceput pana in momentul de fata + este manga-ul meu preferat scris de el)este cu totul altceva fata de ce era pe la inceput (la o adica,fiecare mangaka isi schimba stilul pe parcursul unui manga,tot desenand aceleasi personaje...unii mai putin,altii mai mult).Acum pot spune ca imi place cu adevarat stilul pe care il abordeaza.Nu am ce-i reprosa (desi exagereaza nitel pe ici pe colo la marimea...boobsilor T__T).Gotta love this guy!He's a genius !

3.Motomi Kyousuke-in general nu prea m-am omort cu shojourile dar tipul asta m-a convertit...Tipul asta e un TIP si face shojouri mai bine decat femeile in general!Beast Master si Dengeki Daisy (cele mai populare lucrari ale sale) sunt epice!Imi place foarte mult stilul de desen si personajele sale.Ca sa nu mai zic de plot-uri foarte interesante.Am citit manga-urile lui si sunt foarte interesante(pacat ca unele nu sunt terminate)Imi place foarte mult din toate punctele de vedere.This guy is hilarious!

4.Jun Mochizuki-I absolutely love her!She's a mastermind!De la stil de desen la plot si la personaje,o ador cu totul!!Oricine a citit Pandora Hearts isi poate da seama ca este un geniu!Are un stil de desn superb,intriga de zile mari si personaje pe masura(majoritar excentrice...gotta love them)Am citit si Crimson Shell dar Pandora e de departe mai bun.Deocamdata stau cu sufletul la gura sa vad cu evolueaza PH dar astept cu nerabdare proiectele urmatoare.

Cam asta ar fi topul meu...as putea spune cateceva despre inca multi altii,dar dintre toti,acestia sunt preferatii .Va recomand cu caldura tuturor ce nu au incercat lucrarile lor.

EDIT:OK...deci intre timp m-am apucat de Bleach si topul meu s-a schimbat nitel...Tite Kubo s-ar plasa la momentul asta pe 3 sau 4.Stilul de desen actual este foarte reusit(a evoluat muuult in timp.la inceput fata lui ichigo era atat de pentagonala incat era creepy...dar acum manga-ul arata bine cu totul....desi cateodata distanta dintre ochi este mai mica decat ar trebui...si mai mereu tr sa adauge si o pleata fix intre ei,lucru care scoate si mai mult in evidenta acest micut lucru)In plus,Bleach prezinta cele cateva aspecte care le admir la un manga:plot bun(desi in anime e cam tapit din cauza fillerilor),personaje bine definite,suspans si mult umor.Trebuie sa recunosc,este un mangaka de exceptie.
Of course I'm weird.If I wasn't weird, you'd be weird and I'd be out of job:yes:

#19
Mangaka-ul meu preferat este Inariya Fusanosuke - artista care a facut si Maiden Rose, precum si Giglio, Netsuno Ori sau Zion no Koeda si multe, multe altele.. numa' ca acelea erau cele ma importante)
Ce-mi place la artista asta este modul cum deseneaza figura umana, anatomia si toate cele.
Subiectele abordate sunt mereu critizate ca fiind bizare, ciudate, insa la cate se intampla in lumea asta, nu cred ca ideile ei sunt ciudate deloc, sunt chiar pline de imaginatie!
I don't support people from different camps, I don't chose sides... see me as Switzerland...
[Imagine: sigpic350185_1-1.jpg]
-aceiasi "signature" pe care o am si pe AarinFantasy-

#20
Tite Kubo: pentru ca a realizat unul din mang-urile mele preferate si anume Bleach. Am citit si prima manga pe care a publicat-o, Zombie Powder. Mi-a placut ideea si e pacat ca s-a terminat brusc. Sper ca Bleach sa nu aiba aceeasi soarta.
Masashi Kishimoto: pentru Naruto, manga-ul meu preferat.
[Imagine: robin-1.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)