Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Manga vs Anime

#1
Dupa cum majoritatea stiti animeul nu este atat de asemanator cu manga-ul poate doar putin la inceput insa si atunci difera ~finalul din chapter 1 de ex~.Mi-as dori tare mult sa fi vazut ca anime partea din manga cu Noah Circus Smile dar,asta e.
Desi sunt cam indecisa..voi alege animeul.Pentru ca mi-a placut povestea si inca imi place,ca pot sa ii vad color si miscandu-se si sa le aud vocile si mi se pare mai frumos asa si mai placut.
Voi ce preferati ?Si de ce?
~~~~~~

"My angel,my sunSHINe <3.
"
[Imagine: 16lh2lj.gif]
"I still look at you"
[Imagine: 257estt.jpg]


#2
Intradevar, animeul nu seamana decat cu un volum din manga.
Si eu mi-as fi dorit sa vad cazul acela cu circul 46. Mi s-a parut foarte interesant, iar modul in care a actionat Sebastian... Ar fi fost genial sa-l vad ecranizat.
Oricum, revenind la ideea initiala, trebuie sa recunosc ca imi palce mai mult manga. De ce? Hm... in anime nu stiu, mi se pare ca bat campii cam mult >.<. Plus aparitia acelor personaje... Alois si Claude. E un lucru bun totusi... adica majoritatea animeurilor seamana cu manga. Asta ar putea fi o exceptie21.
Oricum, eu sunt interesata mai mult de cazurile politiste, mister chestii... Poate deaia si imi place mai mult manga. Mai ales ultimul capitol... nu ma asteptam ca ala sa fie criminalul O.O. In anime cam prevad ce o sa se intample21. Chiar si asa, astept ceva intre Seby si Ciel [ nu conteaza unde]
[Imagine: asdsadfu.jpg]
Sank you, Valkyrja *hug*


#3
Ah sa nu uit de faptul ca ador animeul extrem de tare, desi eu in general cel mai mult citesc manga. Cum sa nu uit ca ador sa ma uit la Kuro, nu ca il ictesc. Ei bine mie imi place mai mult firul animeului. Cel din manga e cam diferit desi imi place si ala. Suspansul e mai ridicat atunci cand vezi un anime. E o coloana sonora speciala pentru chestia asta care nah iti da suspansul ala, iar in manga ma rog acolo daca e vreun suspans, e redat prin imagini, insa mai realistic e in anime unde acolo exista coloana sonora si multe alte lucruri care redau mai pe larg si mult mai realist suspansul. Mie imi plac amandoua, desi ca sa fiu sincera imi place mult mai mult animeul ca e mai bine redat. Faza e urmatoarea, eu sunt maniaca dupa manga : )) iar animeurile sunt pe locul doi, insa cand vine vorba de Kuroshitsuji e total invers. Pur si simplu ador sa ma uit la anime cu o cana de ciocolata calda langa mine sauuuuu sa ma uit ziua stand in pat dupa ce am mancat sau in timp ce mananc inghetata sau floricele de porumb. Mie imi place mai mult animeul nu doar din cauza firului ci mai mult ca totul e redat pe larg si e realistic. In manga sunt imaginile, dar nu si restul.
-

#4
Mie imi plac amandoua.Anime-ul oricum e mai bun,pt ca nu il arata pe Sebby mort :3,si pt ca ii vezi miscandu-se,auzi vocile lor,e altceva e o alta experienta fata de manga,unde citesti tu replicile tuturor personajelor,si nu le vezi miscarile ca in anime.Si mie chiar mi s-a parut mai interesanta ideea anime-ului xD.Ma rog,nu ma intelegeti gresit,imi place si manga cu ideea ei,dar parca e altfel la anime xD.
[Imagine: girlsignature.png]

Kiss me, k-k-kiss me
Infect me with your love,
And fill me with your poison.
Take me, t-t-take me
Wanna be your victim,
Ready for abduction.
Boy, you're an alien,
Your touch is foreign
It's supernatural, extraterrestrial.


[Imagine: ilikemusicsignature2.png]
A painter paints pictures on canvas.
But musicians paint their pictures on silence. ~L. Stokowski



#5
Dupa umila mea parere, manga are mai multe detalii. Ei bine, prefer, bineinteles, anime-ul. De ce? Pentru infatisarea personajelor, si aici ma refer in mod special la Seby , pentru actiune,pentru suspans, pentru absolut totul. Prefer si manga intr-o masura mai mica, insa nu atat de mult. Nu citesc de obicei manga pe cat urmaresc anime-uri, insa Kuroshitsuji si inca cateva fac exceptie.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#6
Animeul nu face nici mai mult nici mai putin decat sa macelareasca cam tot ce e bun in manga, iar seria 2 e deja blasfemie la adresa unei povesti asa de bine inchegata si cu o atmosfera asa de frumos redata pentru un gothic / victorian -detective -supernatural manga (numai Kaori Yuki reuseste sa mai scoata o astfel de atmosfera intr-un manga de genul, she is the master of the style after all).

Seria 1 - primele cateva episoade sunt ok, personajele sunt cat de cat in character...dar dupa arc-ul cu Grell o ia de tot in jos, toata lumea se comporta OOC, nu prea mai are nimic legatura cu trecutul lui Ciel (parca asta era firul central al manga-ului nu?), o scot pe regina din manga care is the best ever ca sa puna faza aia cu ingerul picat in cap din cer, macelaresc arc-ul cu Noah Circus care e heartbreaking si..well...nici macar n-are un sfarsit ca lumea.

Seria 2 - bullshit for yaoi fangirls. Ah da... si animatie mai proasta rar am mai vazut. Plot? What is plot? characters? what are those? +gaygaygaygaygay = reteta succesului

E evident ca aleg manga over the half-excuse of an anime (cum am zis prima serie incepe ok, ii dau cateva puncte pentru asta)
//---Change the scheme! Alter the mood! Electrify the boys and girls, if you'd be SO kind!---//

[Imagine: war-sig-2.jpg]

~~~Grindin' mah bears... grindin' mah bears... Oshi*splat*~~~




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)