Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Lucruri întâmplătoare

#1
Mă holbam la topicul cu Stop ! Violenţei împotriva animalelor şi mă tot gândeam la animale. Acest topic nu are nici o legătură cu topicul în sine menţionat mai sus ci vreau să dezbar altă chestiune care îmi venise în gând în timp ce postam comentariul meu la idem mai sus.
Animalele, mai întâ vreau să vă spun că ele sunt fiinţele care trăiesc ori în sălbăticie sau la bloc sau în oraş, oriunde. În principal, doream să povestesc o întâmplare care mi s-a petrecut acum multă vreme, dar mai întâi vreau să fac o mică paranteză. De ce se spune că un câine este inteligent ? Întrebarea asta îşi va avea rolul în următoarea chestie pe care o voi spune, dar vreau să fac mai întâi aici altă paranteză şi să îmi spun părerea. Deci, părerea pe care o am despre câini este una extrem de bună. Am o fobie inexplicabilă faţă dă căţei şi mă duc la terapei pentru a rezolva chestia asta, deoarece eu iubesc câinii, dar totodată îmi e frică de ei şi nu mă pot apropia de ei. E cam greu să trăieşti cu o fobie şi totodată o iubire faţă de câini de aceia mă duc la terapie [ la psihoterapeut, nu, nu sunt nebună ] Acum vreau să vă povestesc că la magazinul pe care încă îl mai am lângă blocul meu stă aşezaţi 4 mari mândri câini. Sunt foarte bine îngrijiţi şi unul dintre ei este maroniu, celălalt are o culoare aurie aşa la blană şi are o privire blândă, incredibil de blândă. Celălalt seamănă cu un ciobănesc foarte alb şi pufos şi nu în ultimul rând deştept, dar cam leneş. Ultimul este cel mai bătrân, iar el a a vut un mare, foarte mare impact în viaţa mea. A avut grijă de mine, bine eram prea mică şi totuşi el m-a protejat de un incident nefericit. Acum, vine întrebarea care este de fapt ideea topicului : Vreodată, un animal a avut un aşa impact major în viaţa voastră ? orice animal. Vreun animal a avut un rol important în viaţa voastră şi încă are ? [ adică spre exemplu : v-a salvat de la vreun accident de maşină, sau cu el aţi avut şi încă aveţi o legătură spirituală profundă...etc...lucruri de genul. ]
Pentru mine, un animal este sfânt din toate punctele de vedere şi acest căţel a avut un major impact în viaţa mea pentru că încă îl iubesc şi il voi iubi mereu. Mereu mi.a fost drag de el deşi ştiam că nu îl puteam aduce acasă deoarece mama nu m-ar fi lăsat, dar imediat ce voi pleca la bucureşti [ după ce mă mut ] am să-mi iau un câine şi o pisică. Legatură [ presimt ] pe care o voi avea cu ele va fi profundă şi intensă şi presimt că nu mă voi dezlipi de ele şi voi avea grijă foarte mare.
-

#2
Vreodată, un animal a avut un aşa impact major în viaţa voastră ? orice animal. Vreun animal a avut un rol important în viaţa voastră şi încă are ?

Sincer, nu. Niciodată nu am fost legat de un animal şi niciodată n-am vrut unul. Un impact major...nu. Nu am ţinut la animale, dar nici nu le-am urît. Pentru mine erau precum şi celelalte fiinţe vii. O singură dată am avut un câine şi mi-a ajuns până peste cap cu el . Mama tot timpu mă bătea la cap să-l scot afară etc. Până la urmă, n-am mai suportat şi i l-am dat unui prieten. Per total, la toate întrebările tale, răspunsul meu este: nu.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#3
Vreodată, un animal a avut un aşa impact major în viaţa voastră ? orice animal. Vreun animal a avut un rol important în viaţa voastră şi încă are ?
da, cu siguranta. o data, ca pro**ta am lasat pisica in camera cu papagalii, si nu am vazut k e colivia deschisa (noi le mai dam drumul prim ksa), shi a prins pisoiu papagalitza si i-a smuls toooooooooate penele din coada. pana atunci, nu mi-am dat seama cat de mult tin la animalele mele, dar atunci, shi yo shi sor'mea am inceput sa plangem...Doamne, dar ce amare si calde au fost acele lacrimi...
shi uite-asa mi-am dat seama cat de mult tin la acele animalute, mici shi pricajite, dar dragalase si pufoase...

p.s.: live and die for metal: sa stii k acel caine, oricat de mare sau mic, ar fi atras fetele...bine, nu toate sunt innebunite dupa caini, dar majoritatea...
Hope si-a lasat urma pe-aici...71
,,Lucrurile nu sunt bune sau rele în sine, gândirea noastră le face să fie astfel."- William Shakespeare
[Imagine: 6ru0k7.jpg]
Mai genial nici ca se putea. Multumesc muult mult de tot, Abyhug

#4
Hm şi eu am doi papagali drăgălaşi şi la un moment dat nu mi.am mai făcut griji de ei, iar deodată mi.am dat seama că sunt nişte psări încântătoare. Sunt peruşi sunt foarte cute. În ceea ce priveşte pisicca, săraca a făcut ce stăpânul ia permis să facă . xdd sfat pentru cei care au pisici şi câini, sau pisici şi păsări, nu le lăsaţi una în preajma altuia. Lăsaţi-le în camere diferite, altfel vor apărea altercaţii şi binenţeles poate duce la păparea unuia dintre ei, în cazul tău a fost papagalul. 21
-



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  10 Lucruri de facut in casa atunci cand ploua afara Dufresne 24 25.532 10-01-2012, 01:52 AM
Ultimul răspuns: Luzer
  5 lucruri ce iti plac si 5 care nu white angel 130 58.910 10-11-2011, 08:49 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Lucruri amuzante de zi de zi Ayuka 11 8.318 18-12-2010, 11:38 PM
Ultimul răspuns: Vero


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)