Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Libera la mare(sasusaku)

#1
Disclaimer : Nu detin nici un personaj , inafara de cele create de mine , e ii apartin lui Masashi Kishimoto din anime-ul/manga-ul Naruto si nu fac profit de pe urma acestor intamplari/personaje
CAP 1
Sakura:Ma trezesc de dimineata deranjata de razele soarelui.Eram foarte fericita!De ce?Pentru ca era prima zi de vacanta de vara.Am uitat sa ma prezind.Ma numesc Sakura Haruno si am 17 ani.Am parul roz ca florile de cires si ochii ca cel mai stralucitor smarald din intreaga lume.Cum am zis ma trezesc eu de dimineata si:
-Sakura am o veste minunata!spune mama
-Si care e acea veste minunata?intreb eu plictisita
-Pai eu si cu parintii Hinatei am hotarat ca aveti nevoie de o vacanta impreuna asa ca...dupa-amiaza veti merge singure la mare!
-P..pe bune?!E minunat!
Eram in extaz!Poftim?!Sa mergem singure la mare?Prea tare!
Orele au trecut si iata-ma pe mine si Hinata la vila ei de la mare.Vila era foarte spatioasa cu 2 etaje:parter si etaj unu,bucatarie cu gresie maro si faianta alba cu tot cu o mobila crem,la etaj erau 4 camere,eu mi-am ales o camera de un roz bombon pe parchet era un covor alb pufos.
-Hinata vrei sa mergem in club diseara?o intreb eu
-Da,de ce nu?
Ce uituca sunt!Am uitat sa v-o descriu pe Hinata.Ea este o fata bruneta cu ochii lila,foarte prietenoasa,dar in acelasi timp si timida.
-Ok deci atunci o sa mergem in club la 22:00,ok?
-Ok asa e bine!Ma duc sa ma imbrac avand in vedere ca e 21:00.
Acestea fiind spuse m-am apucat sa ma imbrac si eu.Mi-am luat o fusta de blugi,un tricou alb lasat pe umeri pe care scria cu negru :''Call me'' si o pereche de pantofi negri cu toc cui.
-Hai sa mergem!spune Hinata intrand in camera
Era imbracata cu o pereche de blugi negri skiny si un maieu albastru.In picioare avea o pereche de sandale albastre cu toc.
-Ok hai sa mergem!
Cand am ajuns acolo n-am comandat un shake de fructe si dupa am inceput sa dansam.Hinata a dansat cu un tip pe nume Naruto care era blond si avea ochii ca albastrul cerului.eu am dansat cu vreo zece tipi.La un moment dat ne asezam la o masa si Hinata il intreaba pe Naruto:
-N-ai si tu un prieten dragut pentru Sakura?
-Pai tre sa apara prietenul meu Sasuke dar are iubita,spune Naruto
-Asta nu e o problema pentru Sakura,daca e dragut ei nu ii pasa!spune Hinata
-Hey nu-i adevarat!spun eu ofensata
-Pai atunci cam s-a intamplat cu..dar nu o las sa termine propozitia :
-Mai termin-o!Se mai schimba si omu'!
-Da sigur!spune Hinata
-ai sa vezi ca la el nu o sa ma dau!spun eu
-Pe cat pui pariu!
-Pe 200 lei si un shake!
-Bine s-a facut!Daca te dai la el eu castig si daca nu tu castigi.
Atunci intra in club un tip brunet,bine facut,cu ochii ca cel mai intunecat abis.Era foarte atractiv.
-Uite Hinata la el m-as da da la Sasuke ala nu!spun eu aratand catre brunet
-Ala e Sasuke!spune Naruto razand
-Cee?!!De ce trebuia sa fac pariul ala stupid!spun eu
-Hey!Ce mai faci Naruto?!spune brunetul
-Eu ce sa fac!Bine!Nu te-am mai vazut de 3 zile!Pe unde umbli?
-Pai sti tu teme...ah!nu pot sa te mint!...Karin in ultimul timp ma sufoca!
-Probleme cu iubitica a?spune Naruto
Ce pacat ca are iubita!Sakura trezeste-te!doamne!
-Ceva de genu.Cine sunt ele?intreaba brunetul
-A ele sunt Hinata si Sakura!spune Naruto
-Incantat Sakura!spune acesta cu un sarm aparte
-Hey da bine ca numai ei i te adresezi!spune Hinata suparata
-Incantat fetelor!spune acesta
-Asa mai merge!spune Hinata
Dupa cateva minute in care am stat si am vorbit Hinata s-a dus pe ringul de dans impreuna cu Naruto.
-Iesi maine pe plaja?ma intreaba Sasuke
-Pai daca iesi tu ies si eu!ii spun eu cu un aer seducator apropiindu-ma de el cat mai mult.Mai aveam 2cm si ne sarutam dar fix atunci intra o roscata cu ochelari si striga apropiindu-se de Sasuke:
-Ce faci iubi?!!
SFARSITUL CAP 1


E primul meu fic.Astept com.!SCZ CA E ASA DE SCURT VIITORUL CAP IL FAC MAI LUNG.

#2
Iti voi comenta dur si pe text, asta cuprizand mici ironi. Daca nu te simti in stare nu il citi si prefate ca nu am comentat.

(03-03-2011, 09:22 PM)*just4you* A scris: Disclaimer : Nu detin nici un personaj -inafara de cele create de mine - ce ii apartin lui Masashi Kishimoto din anime-ul/manga-ul Naruto si nu fac profit de pe urma acestor intamplari/personaje => bravo pentru disclamer, dar ai cam gresit la el scumpo =_="

CAP 1 => puteai sa scri normal Cap 1 si cred ca nu te durea degetele si sa scri cuvantul intreg Capitolul 1, apropo estetica e cam varza =_="

P.O.V.Sakura:Ma trezesc de dimineata deranjata de razele soarelui.spaceEram foarte fericita!spaceDe ce?spacePentru ca era prima zi de vacanta de vara.spaceAm uitat sa ma prezindprezint=> sec aici de ma doare lenea de sec ce e.spaceMa numesc Sakura Haruno si am 17saptispe sau saptesprezece => la scoala tanti profesoara de romana ne-a invatat ca numeralele se scriu in litere, exceptie facand materile de real ani.spaceAm parul roz ca florile de cires si ochii ca cel mai stralucitor smarald din intreaga lume.spaceCum am zis ma trezesc eu de dimineata si:
-Sakura am o veste minunata!spacespune mamapunct
-Si care e acea veste minunata?ispaceintreb eu plictisitapunct
-Pai eu si cu parintii Hinatei am hotarat ca aveti nevoie de o vacanta impreuna asa ca...spacedupa-amiaza veti merge singure la mare!
-P..pe buneP-pe bune?!E minunat!
Eram in extaz!spacePoftim?!spaceSa mergem singure la mare?Prea tare!
Orele au trecut si iata-ma pe mine si Hinata la vila ei de la mare.spaceVila era foarte spatioasa cu 2doua scumpo, ca asa se citeste doi etaje:spaceparter si etaj unu,spacebucatarie cu gresie maro si faianta alba cu tot cu o mobila crem,spacela etaj erau 4patru camere,space si punct cu litera mare apoi => Eueu mi-am ales o camera de un roz bombon pe parchet era un covor alb pufos.
-Hinata vrei sa mergem in club diseara?spaceo intreb eupunct
-Da,spacede ce nu?
Ce uituca sunt!spaceAm uitat sa v-o descriu pe Hinata.spaceEa este o fata bruneta cu ochii lila,spacefoarte prietenoasa,spacedar in acelasi timp si timida.
-Ok deci atunci o sa mergem in club la 22:00,spaceok?
-Ok asa e bine!spaceMa duc sa ma imbrac avand in vedere ca e 21:00.
Acestea fiind spuse m-am apucat sa ma imbrac si eu.space si era virgula si nu punct >.>Mi-am luat o fusta de blugi,spaceun tricou alb lasat pe umeri pe care scria cu negru :''Call me'' si o pereche de pantofi negri cu toc cui.
-Hai sa mergem!spacespune Hinata intrand in camerapunctul bata-l cucu sa-l bata
Era imbracata cu o pereche de blugi negri skiny si un maieu albastru.spaceIn picioare avea o pereche de sandale albastre cu toc.
-Okvirgula hai sa mergem!
Cand am ajuns acolo n-amne-am comandat un shake de fructe si dupa am inceput sa dansam.spaceHinata a dansat cu un tip pe nume Naruto care era blond si avea ochii ca albastrul cerului.si urma cuvantu "si"eu am dansat cu vreo zece tipi.spaceLa un moment dat ne asezam la o masa si Hinata il intreaba pe Naruto:
-N-ai si tu un prieten dragut pentru Sakura?
-Pai tretrebuie sa apara prietenul meu Sasukevirgula dar are iubita,spacespune Narutopunct
-Asta nu e o problema pentru Sakura,spacedaca e dragutvirgula ei nu ii pasa!spacespune Hinata[]bpunct[/b]
-Hey nu-i adevarat!spacespun eu ofensata
-Pai atunci cam s-a intamplat cu..spacedar nu o las sa termine propozitia :
-Mai termin-o!spaceSe mai schimba si omu'!
-Da sigur!spacespune Hinata
-ai sa vezi ca la el nu o sa ma dau!spacespun eu
-Pe cat pui pariu!
-Pe 200doua sute de[/i] lei si un shake!
-Bine s-a facut![b]space
Daca te dai la el eu castig si daca nu tu castigi.
Atunci intra in club un tip brunet,spacebine facut,spacecu ochii ca cel mai intunecat abisspace.Era foarte atractiv.
-Uite Hinata la el m-as da da la Sasuke ala nu!spacespun eu aratand catre brunet
-Ala e Sasuke!spacespune Naruto razand
-Cee?!!spaceDe ce trebuia sa fac pariul ala stupid!spacespun eu
-Hey!spaceCe mai faci Naruto?!spacespune brunetul
-Eu ce sa fac!spaceBine!spaceNu te-am mai vazut de 3 zile!spacePe unde umbli?
-Pai sti tu teme...ah!spacenu pot sa te mint!...Karin in ultimul timp ma sufoca!
-Probleme cu iubitica a?spacespune Naruto
Ce pacat ca are iubita!spaceSakura trezeste-te!spacedoamne!
-Ceva de genu.spaceCine sunt ele?spaceintreaba brunetul
-A ele sunt Hinata si Sakura!spacespune Naruto
-Incantat Sakura!spacespune acesta cu un sarm aparte
-Hey da bine ca numai ei i te adresezi!spacespune Hinata suparata
-Incantat fetelor!spacespune acesta
-Asa mai merge!spacespune Hinata
Dupa cateva minute in care am stat si am vorbit Hinata s-a dus pe ringul de dans impreuna cu Naruto.
-Iesi maine pe plaja?spacema intreaba Sasuke
-Pai daca iesi tu ies si eu!spaceii spun eu cu un aer seducator apropiindu-ma de el cat mai mult.spaceMai aveam 2cmdoi centimetri => nu trisa prescurtand [-( cuvinte, fiindca la romana nu mergem pe furatul gaini :-" si ne sarutamvirgua dar fix atunci intra o roscata cu ochelari si striga apropiindu-se de Sasuke:
-Ce faci iubi?!!
SFARSITUL CAP 1 => fara caps lock


E primul meu fic.Astept com.!SCZ CA E ASA DE SCURT VIITORUL CAP IL FAC MAI LUNG. => si nu tipa pe noi!

Sa incepem cu degetele de la mana si cred ca vor fi mai multe, ca va trebui sa ma descalt ca sa pun si pe cele de la picioare =_=. Let's go:
Unu la mana: descrierea e varza, ambigu si vai de capul ei, fiindca este mecanica. Ar ajuta mai mult daca ai face descrierea persoajelor si a locurilor pe parcursul ficului sa fie mai incitant.
Doi la mana: naratiunea ma ia cu greata o palma mai sus si inapoi, sa il citez pe proful meu de romana. Este in aceasi oala cu descrierea si vezi ca trebuie sa scri P.O.V. sau tradus, punct de vedere.
Trei la mana: Caps Lock-ul are rolul de a tipa la cineva pe forumuri sau mess, deci nu il mai folosi.
Patru la mana: Actiunea e grabita ca pasta, mai redu din ea bagand descriere.
Cinci la mana: dialogul e sec si vai de capul sau, puteai sa mai reduci din el la vorbire indirecta.
Sase la mana: noi am invatat ca numeralele se scriu in litere in texte si nu in cifre ca la matematica, fizica, chimie si alte stiinte exacte.
Sapte la mana: punctuatia e pusa aiurea, ca m-am saturat tot sa scriu punct si virgula.
Opt la mana: Lasa space dupa fiecare semn de punctoatie, fiindca e obositor asa.
Noua la mana: Estetica e cam varza, asta insemnand sa lasi un rand liber intre diclamer, titlu - capitolul 1 - si restul capitolului.
Si zece la mana ar veni titlul ficului, care, scuze ca iti spun imi aminteste de melodia a formatie Andre - Libera la mare. Cred ca de aici ti-a venit ideea cu marea si restul
Whatever :-j, astept nextul si daca nu e bomba atomic de la asta, nu il voi corecta, daca e, mai ai o portie de coretaj >:)
Have a good day or night ^.^
[Imagine: opus.jpg?t=1332600540]
If I can't move Heaven, I'll raise Hell... - Sebastian Morgenstern (The mortal instruments)
Perfect enemyMy fan fic blog[Imagine: chibi_4003.gif]Yo man, chibi Manu^.^

#3
Continui acest fic prin colaborare cu just4you
CAPITOLUL 2
Fata misterioasa sari in bratele baiatului incepand sa il sarute. Sakura, dupa doua minute de uitat la cei doi cu scarba, varsa sucul pe fata murdarind-o pe fusta si bluza. Fata suparata se ridica si zice:
-Tocmai mi-ai murdari fusta si bluza mea cea noua!!
-Ups, scuze! Nu am vrut! zise Sakura oarecum invingatoare.
Dar in mintea ei Sakura: OMG! ce iubita si-a mai ales si asta e asa de... de... Dar Sakura fu intrerupta de Sasuke:
-Scuz-o pe Karin, e putin cam isterica.
-Putin? Ce iubita mai ai si tu!
Sakura fiind intrerupat din convorbirea cu Sasuke de catre Karin, zice evervata:
-Termin-o odata femeie cu tipetele astea! Este numai gura de tine!
-O, da? Mai vedem noi asta!
Karin se apropie de Sakura ridica pumnul amenintator. Sakura se ridica in fata fetei si se uita la ea si zice:
-Nu am tupeul sa ma lovesti!
Karin enervapa o loveste dar Sakura ramene pe loc. Nu simtise nimic.
-Doar atata poti?
Atunci Sakura ridica pumnul si o loveste pe Karin drept in burta. Aceasta zbura vreo doi-trei metri inapoi, cazand la pamant. Lui Sasuke nu ii pasa deloc de Karin ci se uita uimit la Sakura gandind : Si frumoasa dar si puternica, imi place de ea!
Sakura linistita se aseaza pe scaun revenind la Sasuke:
-Deci la ce ora mergem maine pe plaja?
-Eu horatarem cu Naruto ca pe la ora unu jumatete doua. Daca vrei invit-o si pe Hinata daca nu a facut-o Naruto. Stai asa, unde sunt?
Ne uitam printre multimea de oameni care acum dansau si ii vedem pe cei doi cum se sarutau.
-Broavo, Hinata! Ti-ai gasit jumatatea in sfarsit! zise Sakura bucuroasa de prietena sa.
Se apropie de ei ca sa ii felicite:
-Felicitari, Hinata! Presupun ca te-a invitat deja Naruto la plaja maine, nu?
-Da, m-a invitat! Sasuke te-a invitat pe tine presupun...
-Mdea, m-a invitat! Poti veni putin pana la baie, te rog?
-Desigur, vin imediat! zise fata partenerului ei.
-La baie-
-Ce s-a intamplat?
-Cred ca m-am indragostit de Sasuke! Am innebunit!
-Ce-i asa mare branza daca te-ai indragostit de Sasuke? E liber acum ca Karin e in spital, poti sa ii spui pur si simplu ca il placi si poate ca si el te place, cine stie?
-Da, usor de zis pentru tine. Da chiar, tu si Naruto sunteti un cuplu?V-am vazut sarutandu-va!
-Da suntem! Dar si tu si Sasuke puteti fi! Stii, daca nu poti sa o faci acuma poti sa o faci maine pe plaja.
-Buna idee, Hinata, esti cea mai tare!
-Mi s-a mai spus! zise Hinata medesta.Apropo, sigur nu te-ai dat la Sasuke, nu?
-Nuu.... nu m-am dat la el... zice Sakura sarcastica iesind repede pe usa toaletei.
Hinata in gandul ei: Ooo da, am castiga pariul! Acum pot sa imi iau chitara electrica!
Iese si Hinata din baie vrand sa se intorca la Naruto care o astepta la masa vorbind cu Sasuke, dar imediat se opri din convorbire cand o vazu pe Sakura ca se aseaza pe scaun. Se duse si Hinata la masa, se aseaza pe scaun, dupa care Sasuke zice:
-Si Sakura.... ai vrea sa dansezi?
-Aaaa.... da...de ce nu?
Se indeparteaza de masa si se duc pe ringul de dans luminat de coloratele lumini din club.'
-Oameni buni, acum o sa incetinim un pic atmosfera cu niste cantece lente.
Prin dufuzoare se auzea o melodie perfecta pentru un vals. Sasuke ma ia de mijloc, ma ia de mana, iar eu imi pun mana pe umarul lui si incepe sa ma indrume. Eu incercand sa nu il calc pe picioare am prins usor, usor pasii dar se termina melodia.
Am plecat pe la ora doua impreuna cu Hinata si baietii care, fiind politicosi si vrand sa vada unde stam, ne-au condus acasa dupa care zice Naruto:
-Hey, voi doua stati chiar langa noi!
-Chiar? Ce tare! Deci atunci, noapte buna!
-Noapt buna, fetelor!
Hinata il saruta pe Naruto dar nu vroia sa se desparta de el. Atunci Sakura incepe sa traga de Hinata iar Sasuke de Naruto pentru ai desparti:
-Hai odata Hinata/Naruto!! zisera Sakura si Sasuke in cor.
Cei doi enervati:
-Bine, bine! Noapte buna!

#4
Well am venit şi eu pe aici aşa că o să las şi un comm.

În primul rând titlul mi se pare plictisitor şi nu este original. Am văzut foarte multe greşeli de tastare şi de exprimare. Ai foarte mult dialog care de cele mai multe ori este sec serios ( is boring).
Descrierea la voi este inexistentă, noi cei care citim vrem să ştim ce gândesc personajele, cum se simt etc, etc. Acţiunea foarte grăbită ai face bine să o mai încetineşti puţin.
A da în capitolul 2 văd că scrii la persoana a 3 a ai face bine să te hotărăşti cum vrei să scrii, nu arată prea bine un capitol scris din perspectiva Sakurei şi celălalt la persoana a 3 a şi aşa estetica lasă de dorit.
De spus ar mai fi multe, dar acum nu am nici timp şi nici dispoziţia necesară, aştept nextu.

#5
O sa tin cont de faptul ca esti incepatoare:

Citat:Continui acest fic prin colaborare cu just4you
CAPITOLUL 2
Fata misterioasa sari in bratele baiatului incepand sa il sarute. Sakura, dupa doua minute de uitat la cei doi cu scarba, varsa sucul pe fata murdarind-o pe fusta si bluza. Fata suparata se ridica si zice:
-Tocmai mi-ai murdari fusta si bluza mea cea noua!!
Este prea aglomerat, arata urat. Ar merge:

Continui acest fic prin colaborare cu just4you

CAPITOLUL 2

Fata misterioasa sari in bratele baiatului incepand sa il sarute. Sakura, dupa doua minute de uitat la cei doi cu scarba, varsa sucul pe fata murdarind-o pe fusta si bluza. Fata suparata se ridica si zice:
-Tocmai mi-ai murdari fusta si bluza mea cea noua!!

Descriere ar mai trebui putina...mai multa...sincera sa fiu. Ideea insa este colosala, nu am mai intalnit-o pana acum. Imi place ficul.

P.S.: Te rog sa ma anunti cand pui cap!

Ja ne

#6
Am adus nextu scz ca e prea scurt da mama nu m-a lasa la calculator mult.

Capitolul 3

P.O.V Sakura:
Nu imi vine sa cred! De doua zile m-am despartitde fostul iubit Yuro si deja incep sa ma indragostesc de alt cineva? Sunt asa de proasta!Plus ca el are deja iubita!Cand el m-a privit am simtit cum pamantul imi fuge de sub picioare.Oare chiar il plac cu adevarat pe Sasuke?Oricum si maine e o zi .
Cu acestea spuse imi inchid pleopele si intru usor in lumea viselor.
De dimineata in loc sa ma trezeasca ceasul m-a trezit Hinata care a dat buzna in camera la mine.Oare de ce a dat buzna asa?
-Sakura,m-a sunat mama si a spus ca o sa ramanem aici sa terminam liceul pentru ca parintii mei si ai tai vor pleca la Londra cu afacerile!
Pe fata Hinatei se vedea ca era fericita si asa eram si eu.Am mai stat si am discutat despre ce vom face in aceasta vacanta,pana ce am ajuns la subiectul ''Sasuke''
-Deci tu chiar il placi pe Sasuke?
-Da,dar mi-se pare prea devreme.Intradevar era cam prea devreme pentru mine,dar nu mai suportam.Trebuia sa ii simt atingerile,buzele..pur si simplu trebuia sa il simt.Vazand ca am intrat intr-o stare ''hipnotica'' ,Hinata imi spune:
-Eu cred totusi ca Sasuke te place.Ai vazut cum se uita la tine?!
Dar nu apuc sa ii raspund pentru ca atunci suna cineva la usa.Cine o fi la ora asta?Ma indrept spre usa cu pasi marunti pe gresia rece.Cand deschid usa simt cum imi transpira mana si inima incepe sa imi bata neobisnuit de tare.Oare de ce au venit Sasuke si Naruto la noi acasa la ora zece dimineata?
-Buna Sasuke!Ce te aduce pe la mine?
-Pai nu trebuia sa mergem pe plaja?
-Aaa da sigur!Poti sa ma astepti zece minute sa ma schimb?
Fara sa mai astept raspunsul lui merg in pas alergator pana sus si imi i-au costumul meu de baie roz format din sutien si slip,iar peste imi pun o rochie galbena cu bretele.Cand ajung jos ii vad asteptandu-ma .
Pe drum Hinata se saruta cu Naruto.E clar ca astia doi sunt impreuna!Ce mi-as dori ca si eu cu Sasuke sa fim la fel.Tot stau si ma gandesc cum ar fi daca eu si Sasuke am fi impreuna si brusc simt o mana care mi-o atinge pe a mea.Simt un fior pe sira spinarii.La atingerea cu mana lui parca nu mai eram pe Pamant,eram intr-un loc unde nu exista ura,rautate,unde exista doar fericire si iubire,ca in paradis.Dar acea stare nu a durat mult pentru ca Naruto a strigat:
-In sfarsit am ajuns pe plaja!
In acel moment Sasuke isi desprinse mana de a mea si paradisul meu s-a spulberat intr-o clipita.Naruto imi vine sa te omor!!
Dupa ce mi-am revenit m-am intins pe prosop sa ma bronzez putin chiar daca stiam ca e aproape inposibil sa pot reusi.
Nu am stat prea mult pe prosop pentru ca Sasuke,de nebun ce e,m-a aruncat in apa.La contactul cu apa rece am inceput sa tremur.Nervoasa i-am tras un pumn,iar acesta a lesinat si s-a dus usor pe fundul marii.
Speriata m-am dus dupa el si l-am tras cu greu spre malul marii.Singura solutie era sa ii fac respiratie gura la gura .La atingerea buzelor mele cu ale lui m-am simtit..nici nu am cuvinte sa descriu..m-am simtit de parca un fulger m-a traznit,care m-a facut sa ma simt mai bine.Dupa cateva respiratii gura la gura Sasuke se trezi:
-Sa sti ca eu defapt nu m-am inecat..am vrut doar sa iti simt buzele
La rostirea acelor vorbe am inlemnit.Nu am apucat sa spun nimic pentru ca Sasuke ma cuprinse intr-un sarut tandru,iar mai apoi nebunesc.Limba mea se juca cu limba lui.Ma simteam asa de bine,vroiam sa opresc timpul pentru ca acel sarut sa nu se mai termine,dar din pacate dorintele nu se indeplinesc mereu.


Scuze ca e asa de scurt dar nu am avut timp.Astept com

#7
Well am revenit din nou pe la ficul tău sper să nu te superi că o să fiu puţin mai dură, dar am văzut că poţi asculta şi de sfaturi.
So, să revenim
Ai spus că este un capitol cam scurt si întradevăr aşa e nici nu ştiu dacă a avut patruzeci de rânduri.
Am văzut că ai încercat să mai adaugi ceva descriere, dar tot ar mai trebui să ştii aş vrea să descrii mai mult sentimentele personajelor.
Dialogul deşi nu a mai fost în cantităţi atât de mari, tot mi s-a părut prea mult într-un capitol atât de mic aşa că ai grijă pentru că tinde să devină sec.
Greşeli am văzut destul de multe, iar uneori ai mai ratat unele semne de punctuaţie, iar pe altele le-ai pus aiure. Acţiunea nu a mai fost atât de grăbită, dar tot mai ai de lucrat la ea.
Cam atât aştept nextu nu uitaţi să mă anunţi bye, bye.

#8
buna dear am aterizat si eu pe aici si inca sunt buimaca de la "impact" :)) gata sa ma calmez. sa incepem, as vrea sa spun multe lucruri pozitive, dar...vei vedea: titlu ei bine mi-e mi-a atras atentia de aia sunt si aici, imi aduc aminte de cantecul ala de la trupa Andre: "libera la mare/ stau cu tine tine la soare/ ne iubim pe nisipul fierbine/ nu mai sunt o fata cuminte...." da clar am innebunit:)), nu ca nu eram, dar asta e alta poveste:)) dar nu de astta sunt aici...sa revenim la oile noastre, adica fic, vezi ca aberez deja, am nevoie de o consultatie la nr 7....back
descrierea:aproape ca nu exista. :scary: ai momente cand pui, dar putina, Aloooooooooo trezirea descriere! Pamantu catre descriere ma auzi?Receptie! deci intelegi ce vreau sa zic? mai pune descriere, nu fi zgarcita...
naratiunea: exista, dar o poti inmulti.
dialog: mult si cam sec:?: poti sa transformi in vorbire indirecta uneori, exemplu:"ne-am luat ramas bun si am intrat in casa, chiar daca amorezi nostri nu si-au delectat buzele suficent de mult si posibil ca ma injura amandoi" vezi? e mai bine asa.
actiunea: vaiiiiiiiii nu mai mai fugari ca eu obesesc:sry:, imblanzeste-o! ce o alegi, laso linistia si sa respire. De exemplu in club: s-au intalnit, naturo si hinata sunt deja un cuplu, aoleu! si Sakura si Sasuke deja s-au si indragostit? imi place faza cu Karin:)) stiu sunt rea:ha: deci ai grabit mult actiunea, daca continui asa imediat termini ficul, tine-ne pe jar, nu pot sa cred ca am spus asta, doar urasc sa fiu tinuta in suspans, asta e...
greseli nu am vazut, multumesc...
Sper ca nu te-ai suparat, dar vreau sa te perfectionezi, nu ca eu as fi...stiu ca poti, daca te-a suparat comul, da un pm si s-a rezolvat.. Inca ceva incearca sa modelezi personajele dupa placul tau.
Da am vorbit cam mult, cel mai lung com la un fic dat de mine, waw...Astept nextu si te rog sa ma anunti. sper sa tii cont de ce am spus aici. Gata ca ma dor degetele. Spor la scris

:bye:
[Imagine: h8v.gif]
 

#9
Multumesc pentru com.O sa incerc sa tin cont de ele.

Capitolul 4

P.O.V Sakura: Din pacate Sasuke rupe sarutul. Ne uitam unul in ochii celuilalt. Off doamne, ma pierd in ochii lui! In club, cand m-am uitat in ochii lui ei nu exprimau nimic, dar acum..parca sunt plini de caldura si iubire. M-am pierdut in abisul acela intunecat. Nu sakura! Nu trebuie sa te lasi asa de usor!
-De ce m-ai sarutat?
-Pai nu stiu...pur si simplu..din instinct
Nu am mai spus nimic. M-am intors pe patura si am inceput sa vorbesc cu hinata:
-Sti ce ai zice daca am merge la munte?ma intreaba Hinata
-Pai nu stiu abea am ajuns aici..sii.
-Hai o sa fie distractiv! Te rog!!
-Bine, bine! Dar cand o sa mergem?
-Maine! Ii luam si pe baieti.
-Stai..stai ce?! De ce si cu baietii?!
-Pentu ca asa o sa ne distram mai mult.
Pana la urma am acceptat.Deci maine vom merge la munte si din spusele Hinatei vom sta o saptamana.Totusi sper sa fie bine, am un sentiment prost ca ceva o sa se intample si e ceva rau nu bine! Ok! Gata nu mai fi pesimista Sakura! Totul o sa fie bine..sper...
Eu si Hinata i-am invitat pe baieti la noi acasa sa mai vorbim despre excursie. Baietii normal ca au acceptat , cum sa nu accepte o invitatie de la noi? Am ajuns acasa, ne-am asezat pe canapea si am inceput sa discutam.
La un moment dat m-am dus in bucatarie sa beau niste limonada.M-am dus la frigider si am luat un pahar de limonada in mana, dar nu am apucat bine sa iau o gura pentru ca simt cum doua maini ma prind de solduri. In acel moment scap paharul din mana, pe jos, spargandu-l in mii de bucatele cristaline. Normal cel care m-a prins de solduri a fost Sasuke.
-De ce ai reactionat asa? intreaba el
-Pai cum sa reactionez daca m-ai speriat?! spun eu pe un ton nervos
Nu astept nici un raspuns si incep sa strang cioburile de pe jos. Sasuke incepe sa ma ajute, dar neatent se taie la mana. Era o rana cam adanca, asa ca l-am dezinfectat si i-am pus un bandaj.
A inceput sa se apropie de mine cat mai mult, si mai mult. O nu o sa o faca din nou! Din nou o sa ma sarute! Fara sa mai apuc sa ma gandesc la ceva, Sasuke imi da un pupic scurt dar dulce pe buze. Ma uit in ochii lui si ii spun ca vreau sa fiu singura. Acesta ma lasa, eu ma asez pe scaun si imi pun niste limonada. Stau in liniste pana cand brusc paharul se crapa. Asta nu e un semn bun!
Ma intorc la ceilalti si le spun ca am o presimtire rea legata de excursie. Acestia incep sa rada si sa imi spuna ca nu o sa se intample nimic rau si ca sunt eu pesimista. Poate au dreptate, dar eu tot am o presimtire proasta.
Mai pe seara baietii pleaca acasa la ei si ne spun ca ne vedem in fata casei la ora opt dimineata. Am dat afirmativ din cap si am urcat sus la mine in camera pentru a intra in lumea viselor.
In acea seara am visat o pata alba, dar neclara. Ciudat nu? Oare ce vrea sa insemne asta?
De dimineata m-am pregatit si la ora opt fara cinci minute eram in fata casei cu Hinata, care drept sa va spun era foarte nerabdatoare.
Dupa cateva minute au ajuns si baietii care stateau intr-un BMW argintiu , Habar nu am ce marka pentru ca nu sunt pasionata de asta. Ne urcam in masina si plecam, ghidandu-ne dupa o harta pentru ca GPS-ul s-a stricat.
Hinata il ghideaza pe Sasuke, care conducea, pe unde sa mearga. Eu si Naruto ne plictiseam de moarte.
Dupa un timp Hinata spune ca am ajuns. Stateam in fata unei case nici prea vechi nici prea noi care avea un gard foarte urat si foarte ruginit.
-Hinata esti sigura ca asta e ocul? Adica suntem in apropierea unui camp nu la munte! spun eu
-Pai asa indica pe harta, spune aceasta.
-Dami sa vad! spun eu foarte nervoasa pentru ca Hinata gresise locatia.
Ma uit pe harta si incep sa strig la Hinata ca a tinut harta invers. Fara sa imi dau seama scap harta din mana si vantul o ia si o duce departe.
-Sakura unde e harta? intreaba Sasuke.
Ma uit si vad ca nu mai e in mana la mine. Nu pot sa cred! Sunt mai rea decat Hinata! Acum am pierdut harta! Groszav! Nu se putea mai bine!
-Upss..cred ca am pierdut-o! spun eu cu capul in jos
-Upss?!! Acum ce facem?! Se insereaza! spune Hinata agitata.
-Pai singura alternativa este...spune Naruto aratand spre casa care nu prea ma incanta.
Pana la urma am mers in casa aia sa stam pana ce ne gasesc ajutoarele . Cum am ajuns in casa mi-am ales camera si am coborat la parter sa mai vad ce e prin casa.
La un moment dat am vazut o usa. Era usa de la beci. Curioasa am deschis usa, am coborat scarile si..


Next il va scrie sunnylife.Astept com bye

#10
Dura:

Citat:-Sti ce ai zice daca am merge la munte?ma intreaba Hinata
-Pai nu stiu abea am ajuns aici..sii.
-Hai o sa fie distractiv! Te rog!!
-Bine, bine! Dar cand o sa mergem?
-Maine! Ii luam si pe baieti.
-Stai..stai ce?! De ce si cu baietii?!
-Pentu ca asa o sa ne distram mai mult.
Mergea un dialog indirect: "Si ma asez pe patura pufoasa( sa bagam si niste descriere) incepand o discutie normala cu bune mea prietena. Se pare ca acesata doreste sa ne improspatam plamanii cu aerul curat de munte ( este mai bine asa decat sa spui direct munte), lucru la care personalitatea mea rebela nu are nimic de spus. Dra din pacate o furtuna se aseaza deasupra mea cand realizez ca ea vrea sa mergem si cu baietii." Mai trebuia, dar nu scriu tot, asta este treaba ta.

Nu scriu mai multe, si celelalte dialoguri trebuiau taiate ( adica sa pui si actiune indirecta printre ele), imi place ideea, actiunea este buna, deci imi place ficul.
Ja ne



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yuri] Nici un pret prea mare CyBeR 9 5.562 02-10-2012, 11:19 PM
Ultimul răspuns: CyBeR
  O viata pe mare mailin 3 3.429 21-12-2011, 03:01 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Un suflet Singur pe o Mare din Lacrimi Sincere RouXiss Đx 42 17.132 10-09-2011, 05:37 PM
Ultimul răspuns: Kayla.
  In cadere libera Elusive wolf 20 10.729 21-05-2010, 11:30 PM
Ultimul răspuns: Elusive wolf


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)