Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Leoaica isi apara intotdeuna puii

#1
Hello ! Am mai deschis un fic ! Va spun ceva , personajele vor fi animale . Scuze , dar mi-a venit ideea sa-l fac cu animale ! Sper sa va placa !

[center]Disclaimer : Nu detin niciun personaj din manga/anime-ul Naruto si nu fac profit de pe urma acestuia[/center]

Capitolul 1

Sakura

Caldura invaluitoare din Safari este ca si-n desert .
Sunt o leoaica , la care nu ii este teama de pericol .
Doar de iubire .
Mie teama sa cunosc iubirea .
Doar odata am cunoscut iubirea , dar , mi-a fost luata . Mi-a fost luata de vanatorii de lei .
Urma ca eu cu Oscar sa avem pui , dar , la sperietura pe care am facut-o , atunci cand l-au impuscat pe Oscar , am pierdut puii .
Lui Oscar ii se mai spunea : "Oscar , leul mortii " , odata am auzit de la un leu ca , "Iubirea uneori lasa rani adanci " . Si avea dreptate . Am simtit tristete .

Flashback
De ce ? ...vesnica intrebare .
Oare mai are rost ceva in viata asta , daca tu nu esti langa mine ? Oare poate iubi cineva un leu asa cum te iubesc eu pe tine ? ...cred ca e greu de raspuns . Poate nu eram facuti unul pentru celalalt ... dar atunci , de ce ne-am intalnit ? De ce a trebuit sa vii in viata mea , daca tu m-ai parasit ?
Inima imi spune ca tu nu ai vrut asta , iar eu te voi iubi mereu .
Te iubesc si vei fi mereu in sufletul meu , iar orice s-ar intampla , tu vei ramane prima mea dragoste !
End flashback

Cand l-am vazut mort in fata mea , am inceput sa alerg spre ei , cu gandul sa-i omor .
Eram atat de nervoasa , incat nu mai conta nimic . Odata ajunsa aproape de ei , mi-am luat avant si am sarit pe ei .
I-am omorat .
M-am uitat la sufletele lor neinsufletite , iar apoi , m-am apropiat de Oscar .
M-am lasat jos langa el , si am inceput sa vars lacrimi .

Visuri , amintiri si cuvinte nerostite au disparut in noapte , la fel cum ai plecat si tu , fara sa-ti pese de lacrimile mele .
Adio inger fara chip , ai plecat fara sa-ti privesti urma , dar mi-au ramas amintirile , clipe de neuitat , cele mai frumoase momente de pana acum .
Intotdeauna , inimii ii va lipsi iubirea ta .
Mereu iti va simti lipsa , chiar daca nu am sa te mai vad zambind , chiar daca nu am sa te mai vad venind , chiar daca amintirile au ramas de acum cu mine .
Chiar daca nu te mai pot intalni , chiar daca nu te voi mai vedea , vei ramane mereu slabiciunea mea .
Vei fi mereu zambetul meu din fiecare dimineata , soaptele din noapte care ma vor face sa iubesc urmatoare zi , lacrimile ce vor curge pe blana mea cand voi zambi .
Si daca voi pleca departe de locurile care imi amintesc de tine , chipul tau va fi mereu in nima mea , ca un tatuaj .

Trecand peste toate , lasand dupa soapte , noapte de noapte , gandindu-ma la moarte , las amintiri prin fapte distanta ne desparte , dar poate ... voi reusi sa nu-ti uit iubirea .

Dupa o saptamana

A trecut o saptamana de gand a fost ucis Oscar . Cu greu am reusit sa trec peste asta . Acum am parte de prieteni . O mai am pe mama . Care este intotdeauna aproape de mine si imi este aproape la bine si la rau .
In aceea saptamana , eu cu mama .......................
...........





Capitolul 2

In aceea saptamana , eu cu mama , mergeam pe o poteca , care ducea spre o campi .
Am ajuns , iar eu am intrebat-o pe mama cum a murit tatal meu .

- Pai , inainte sa te nasti tu , il aveam pe fratele tau , Chaka .

Flashback
Intr-o zi , Scar se apropie de Chaka .
- Tatal tau are o surpriza pentru tine , spuse el .
Scar il conduse pe puiul de leu inauntrul unui defileu cu pereti abrupti .
- O sa-mi placa surpriza , unchiule Scar ?
- Chaka , o sa mori de placere . Acum trebuie sa astepti aici , spuse Scar , lasandu-l acolo pe Chaka .
............
Nu departe de locul unde astepta Chaka , pastea o cireada de gnu . Aproape de cireada , asteptau trei hiene . Dar ele asteptau un semnal de la Scar .
Shenzi il vazu prima .
- Uite-l ! Hai !
Hienele alergara catre cireada de gnu . Simtind pericolul . animalele se speriara si o rupsera la fuga in defileu , direct inspre Chaka .
In apropiere , tatal lui Chaka si Zazu observara praf ridicandu-se din defileu .
- Stapane ! striga Zazu , aparand din spatele unei stanci . Repede ! Goana ! Chaka-i acolo !
Fara sa gandeasca la propria siguranta , regele leu sari in defileu si-l insfaca pe Chaka din calea copitelor mortale .
Regele sari pe o margine de stanca si-l puse jos pe Chaka . Deodata , simti stanca faramandu-i-se sub labe .
- - Frate.,..ajuta-ma ! il ruga el pe Scar .
Scar se intinse catre fratele sau si-l trase mai aproape .
- Sa traiasca Regele ! sopti el , si-i dadu drumul .
Mufasa aluneca si disparu in multimea de animale in miscare .
End flashback

- Nu-mi vine sa cred ! Scar l-a omorat pe tata !
- Linisteste-te ! Scar e mort ! Datorita fratelui tau , care acum , are o familie .
Ma uit la mama cu putina usurare , dar dintr-o data apare ......


Uita-ti capitolul 2 , l-am pus cam repede , stiu , dar spre sa va placa .
[Imagine: emo-love.jpg]

Tacerea inseamna durerea
Iubirea inseamna speranta
Iar dragoste inseamna viata alaturi de tine
Silence means pain
Love is hope
Love is life with you !

Familie :

Surioara : Alle and

Mamica mea perversa : Roseta^^
Verisoara : Shibaa nebunaZuppy07

familia mea este mai mare , dar nu incape aici

#2
Nu mai primesc comentari ? :((
Sper sa va face-ti timp sa comentati acest fic
[Imagine: emo-love.jpg]

Tacerea inseamna durerea
Iubirea inseamna speranta
Iar dragoste inseamna viata alaturi de tine
Silence means pain
Love is hope
Love is life with you !

Familie :

Surioara : Alle and

Mamica mea perversa : Roseta^^
Verisoara : Shibaa nebunaZuppy07

familia mea este mai mare , dar nu incape aici

#3
Nu te mai plănge, dăle timp cititorilor şi userilor să citească. Mai ales că acum a început şcoala din nou.
Desigur că nu mereu vei primi com, aşteaptăte la asta, însă nu dramatiza. Speranţă este, uinte-mă pe mine. Oricum nu o să fiu singura, sper care are să citească ce ai scris tu.

Ce aş vrea să-ţi spun este că am mai citit odată primul capitol din acest fic, l-am mai văzut pe un site. Sper că este al tău... Şi dacă nu este ai cam încurcat-o. Însă dacă cu adevărat îţi aparţine menţionează asta. Oricum am de spus multe deci fi atentă:

Capitole extrem de scurte... mult prea scurte ÅŸi chiar nu pot fi numite astfel.
Ideea este extrem de originală, dar nu are să-ţi fie aşa de uşor, mai ales că personajele sunt animale şi nu oameni.
În primul rând: trebuie să descri mai mult, fiindcă ai propoziţii extrem de seci, scurte şi chiar de neînţeles(cea în care Scar la ucis pe regele leu).
Repeţi de multe ori acelaşi cuvânt sau nume. Nu te reduce la atât, dezvoltă şi încearcă să abordezi şi alţi termeni, mai ales în catzul în care doreşti să aduci vorba de un personaj original sau neoriginal în poveste.
Nu scri corect. De ce laşi atâta space între semne. Normal nu trebuie atâta. Trebuie ataşat de cuvânt, iar atunci când scrii în continuare doar un spaţiu laşi între punctul sau semnul anterioro. Poate pare interesant sau cool/diferit-dar nu este corect... Deci încearcă să corectezi de acum în colo.
Pui virgulele de prea multe ori. : | : | Şi mereu începi de la capăt... ceea ce nu este bine. Tu nu auzi cum sună propoziţia? Reciteşte cu intonaţie şi vei vedea sigur. Virgula se pune în locuri de pauză dar şi în alte situaţi. Deci încearcă să te pui la punct cu acest factor negativ care aduce greşeli în poveste. Fi atentă cum pui de la capăt propoziţiile.
Nu prea ai reuşit să evidenţiezi bine sentimentele leoaiecei... sincer trebuie să le amplifici. Şi acolo când ai băgat partea când plângea după Oscar, trebuia să rectifici lacrimile, mai mult mergea suspin, mârâit... sunete caracteristice unei astfel de fiare.
Cu toate că poate poţi pune şi lacrimi... dar eu una în viaţa mea nu am văzut animal căruia să-i pice lacrimi ca la om. : )) De umezit, ochii da poţi specifica acest lucru.
Acţiunea este fugitivă... toul s-a decurs sub influenţa unei maniere rapide, subţiri, vără volum de substanţă.
Conturează mai bine: personajele şi caracterul lor, acţiunea, ideile şi locurile.
Vezi că ai avut şi greşeli de exprimare. Una gravă care este şi de geografie, consider eu este că ai făcut la început o propoziţie ciudată... care compară greşit.
Safariul are şi deşert. La tine parcă totul în safari este verde şi umed, dar safari-ul are şi deşert... iar la tine s-a subînţeles altfel.

Ce mi-a plăcut cel mai mult a afost tema şi ideea în general. Sunt originale 100%.

#4
Hmm, sigur ti-a venit tie sa-i faci animale:-?
Si esti sigura ca numai pentru Naruto trebuie disclaimer? Pentru ca eu am cu totul alta parere. Ai folosit doar un personaj Naruto pe cand din Lion King(Regele Leu) i-ai folosit pe:
1. Scar, care apropo, Scar e doar porecla din cauza cicatricii pe care o are. Adevaratul nume este Taka si este unchiul lui Simba.
2. Mufasa - tatal lui Simba, fratele lui Taka(Scar)
3. Zazu - e o pasare si este servitorul lui Mufasa.
4.Shenzi - una dintre cei trei prieteni hiene a lui Scar.
Din pacate nu pot numi acest fic o combinatie intre cele doua animatii din cauza lui... Chaka! Dupa mine Chaka e Simba, fiul lui Mufasa si cel care a fost pacalit de Scar(Taka) deci din cauza ca i-ai inlocuit numele, ai plagiat. Te satuiesc sa-l schimbi in cel original pentru ca daca nu o sa ai probleme. Iar in legatura cu disclaimer-ul ar fi bine sa mentionezi ca e inspirat si din Lion King care apartine lui Walt Disney.

Iar acum putina critica, ce zici?;;)
In primul rand, lucreaza, te rog eu frumos, la descriere si adapteaza mai bine emotiile personajelor, ca de exemplu, ar trebuii sa studiezi putin fiintele pe care le folosesti. Noua, oameniilor, ne e mai usor sa scrie despre oameni pentru ca traim printre ei:)) Fiecare popor are regurile si traditiile lui si sa nu crezi ca animalele fac exceptie de la regula! Doar pentru ca sunt animale sa nu crezi ca nu sunt ordonate. Stupul e mai bine organitat decat scolile:)) Si plus, ele nu plang. Ele sufera in tacere orice rani, sufletesti sau fizice.
Mai ai de lucrat, in general a mentionat Kt.Kat ce trebuie sa inbunatatesti deci nu prea mai am ce sa iti zic.
App. Data viitoare cand postezi, posteaza in casuta pentru comment ca sa observam ca a aparut cap. nou, ok?;)
Spor la scris si anunta-ma pentru ca vreau sa te vad evoluand.
Bye Bye~

[Imagine: KMS02-5.gif]
An alter-ego: Let your trouble fly like they have wings.
Me: Well,they actually have...
The alter-ego: What?
Me: It's just... they follow you anywhere XD

#5
Imi place mult ficul, este diferit. Si eu l-am vazut pe alt site, dar nu am reusit sa-l citesc pana la capat. Este draguta ideea, ma intreb cand il v-a intalni pe Sasuke, daca o va face. Chiar nu-mi pot imagina cum ar arata Sasuke si Sakura lei. Si cu pui. Sakura de culoare roz si Sasuke cu coama neagra. Ar fi foarte amuzant!

#6
Arigatou pentru commuri , si acest fic este al meu intradevar , si l-am mai pus pe un forum .
As vrea sa pun si poze , dar nu stiu cum .
Multumesc ca va place si voi incerca sa pun maine sau marti cap. 3
[Imagine: emo-love.jpg]

Tacerea inseamna durerea
Iubirea inseamna speranta
Iar dragoste inseamna viata alaturi de tine
Silence means pain
Love is hope
Love is life with you !

Familie :

Surioara : Alle and

Mamica mea perversa : Roseta^^
Verisoara : Shibaa nebunaZuppy07

familia mea este mai mare , dar nu incape aici

#7
Pentru că nu s-a mai postat de două luni, fic închis.
[Imagine: Jun0xCa.png]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Cineva de sus ma apara!! Crazy Person 3 3.410 06-02-2010, 03:12 PM
Ultimul răspuns: Crazy Person


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)