Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Jurnalul lui Sasuke

#1
Disclaimer: nu detin niciun personaj din anime-ul/ manga Naruto al carui detinator este Kishimoto Masashi si nu fac profit de pe urma personajelor si intamplarilor.

sper ca aceasta idee sa nu mai existe pentru ca vreau sa ''invat'' sa fiu cat mai originala
deci..in aceasta poveste Sasuke isi povesteste intamplari...sigur ca la persoana I . Sper ca va va place, altfel il voi inchide ;;)
sa trecem la subiect :D

1. Prima zi

Draga jurnalule, eu sunt Sasuke. Se pare ca aceasta este prima zi in care ma ''descarc'' cu ajutorul scrisului.
Te-am primit acum ceva timp de ziua mea, de la o fata de la fosta scoala. Probabil a observat cat de inchis sunt asa ca mi te-a dat in dar. Se spune ca prin scris te descarci de griji, asa ca m-am hotarat sa incerc si eu.
Pentru inceput, as zice sa vorbim despre aceasta zi. Ca de obicei m-am transferat la alta scoala. De ce? La toate scolile la care am fost, nu exista fata care sa nu fie innebunita dupa mine. Nu imi place deloc asta. Tot ce vreau este sa fiu singur. Doar gandurile au voie sa stea cu mine.
Credeam ca noua scoala va fi ca si celelalte, dar m-am inselat. Fetele nu erau innebunite dupa mine, doar doua, dar nu am fost interesat de ele. Fetele de varsta lor sunt mai mult interesate de baieti decat de antrenament. La fostele scoli, baietii erau invidiosi pe mine deoarece nu puteau sa isi faca prietene. Baietii din noua scoala m-au bagat in seama, ba chiar m-am imprietenit cu cativa. Profesorii par in regula si se pare ca nu voi avea motiv de plictiseala. Noii prieteni au inceput sa ma ajute sa nu mai fiu atat de inchis. Nu cred ca am observat vreo fata, pe care sa o simpatisez. Una dintre cele care ma plac este blonda, cu ochi albastrii si un costum violet. Nu pare puternica, poate putin desteapta. Se pare ca nu are amici datorita atitudinii sale. Cealalta are parul bombon, ochii verzi si are un costum visiniu. Pare destul de enervanta asa ca nu are sanse. Ambele sunt cam ''lipicioase'' si asta urasc cel mai mult. Eu am nevoie de spatiu. Cu restul fetelor nu m-am imprietenit, dar intentionez sa o fac cu cele care nu au o anumita pasiune pentru mine.
Baietii sunt foarte de treaba! Ma simt bine in preajma lor. Il cunosc pe Naruto care este destul de bleg dar de treaba. Un alt prieten este Shikamaru, care este un lenes in toata regula, dar in acelas timp foarte bun la jocurile de strategie. Neji este ultimul cu care am facut cunostinta. Seamana putin cu mine. Este singuratic si este putin laudaros deoarece, din cate am inteles, este foarte puternic.
La antrenament, am remarcat cativa copii. Exact cum am presupus, cele doua fete care se tin dupa mine nu sunt deloc puternice. Deasemenea, am remarcat un baiat roscat, din Satul Nisip. Dintre fete, nu este niciuna speciala care sa imi atraga atentia.
Aceasta a fost prima mea zi, care a fost destu de diferita. La revedere, jurnalule! Deja ma simt mai bine pentru ca ti-am marturisit totul!

sper ca v-a placut :D o sa incerc sa il fac mai interesant ;)

#2
Heya! ^^ Um...Voi spune ce aveam de spus aseara, si n-am spus din cauza problemei cu disclaimer-ul. So: A fost exact ce aveam nevoie - ceva nu prea lung si usor. Thanks ^^ But, evident am si puricat (yep, cei de la Naruto FF ma stiu ca purichez tot ^^'). Deci sa vedem ce greseli gasim:


Cealalta are parul bombon, ochii verzi si are un costum visiniu. -> cam nasoala repetitia...puteai sa inlocuiesti al 2-lea "are" cu "poarta"

Este singuratic si este putin laudaros deoarece, din cate am inteles, este foarte puternic. -> este, este, si iar este @.@ Incearca asa: "Este singuratic si putin laudaros deoarece, din cate am inteles, e foarte puternic."

Satul Nisip -> Satul Nisipului (Sunakagure)

Aceasta a fost prima mea zi, care a fost destu de diferita. -> repetitie (againd -.-') si o mica greseala de tastare (sau mai bine zis scapare de tastare :)) ) Cred ca ar merge "Aceasta a fost prima mea zi, destul de diferita de celelalte.", ne? ^^


Cam atat am gasit. Tin sa iti spun ca am fost uimita sa vad cat de bine stapanesti virgulele O.O Ehm, bine, iti mai scapa una-doua in plus, dar spre deosebire de altii O.O Repetitii cam multe, dar tuturor ne scapa. Sincer, m-am uitat la cap ca la felu' 14 cand am vazut ca ai doar o greseala (scapare) de tastare (nu ca mine, o groaza >.<). So, eu raman o cititoare fidela, pt ca mi se pare interesanta ideea de abordare ^^ And that means:

Gambatte & Kissu

:bye:
[Imagine: thekillers.png]

#3
Heyy Mamb >:D< !! Imi las si eu amprenta pe aici ;))
Pai singurul lucru care l-am remarcat si eu ti l-a spus Agent Eli. Deci nu ma mai repet si eu :) !
Imi place ideea. Este originala si foarte interesanta.
Greseli de tastare nu am vazut ceea ce este foarte bine :)
Astept " a doua zi " ;)) !!
Spor la scris >:D< !!

#4
ma bucur ca va place ''povestioara'' mea:D imi place ca criticati ceva mai dur...Agent Eli, chiar stapanesc atat de bine virgulele? voi incerca sa nu ma mai repet ca totusi...am un vocabular cat de cat bogat :D
dar sa trecem la subiect ;)

2.Greul abia incepe...

Draga jurnalule, nu este chiar atat de simplu cum credeam. De curand am inceput andtrenamentul, dar coechipierii mei nu sunt chiar cum ma asteptam.
In aceasta dimineata, am stat putin cu sufletul la gura deoarece ma gandeam la antrenamentul ce urma sa inceapa in curand. Cand am intrat pe poarta scolii, toti elevii erau agitati. Probabil din aceeasi cauza ca si mine, si nu ii condamn. Mereu avem fluturi in stomac cand este vorba de inceputul a ceva nou. Cand sunase clopotelul, cu totii ne-am imbulzit pentru a ajunge cat mai repde in sala. Fiecare copil isi framanta mainile, semn ca emotiile nu dadeau pace. Profesorul intrase cu o lista in mana pe care se aflau viitoarele echipe. Sincer sa fiu, si eu eram putin emotionat. Ma gandeam, daca voi avea un coleg prea ingamfat, prea slab, exagerat de puternic, certaret, mereu pe cont propriu...numai eu stiam ce gandesc.
Cand din gura profesorului au inceput sa iasa sunete, toti elevii au cascat ochii. Erau nerabdatori sa afle cu cine se vor afla in echipa. Cu aceasta ocazie, am aflat toti elevii din scoala. Cand s-a ajuns la echipa numarul sapte, primul nume rostit a fost al meu. Inima mea incepea sa bata cu putere, chiar daca era vorba de un motiv cam banal. Apoi, urmatorul meu coechipier era Naruto, care il cunosteam din ziua precedenta. Ultimul meu coleg era o fata destul de zimpatica, exagerat de timida, pe nume Hinata. Nu in preajma tuturor era rusinoasa, mai mult cand blondul era aproape de ea. Ma bucur ca nu ma simpatizeaza pe mine deoarece ajung doua fete. Dupa ce se anuntasera si celelalte echipe, ne-am intalnit profesorii. Senseiul meu este o femeie tanara, pe nume Kurenai. Este foarte frumoasa, dar este si un foarte bun antrenor din cate am inteles.
Dupa ce am facut cunostinta, ne-am intalnit toti patru Nu am stat de vorba si ne-am apucat de antrenament. Ne-a dat o mica misiune care parea simpla, dar nici in momentul de fata nu am reusit. Tot ce trebuia sa facem era sa scoatem un copac din pamant. Era destul de dificil avand in vedere ca arborii aveau radacinile foarte bine infipte in pamant. Trebuia sa ne adunam cat mai multa chackra in maini, iar apoi sa tragem de copac pana il scoatem cu totul si cu totul din pamant. Totusi, era mult mai usor de spus decat de facut. Naruto se enerva foarte tare la fiecare incercare esuata a lui. Biata Hinata a obosit foarte repede. Se parea ca este foarte fragila. Adevarul este ca nici eu nu ma descurcam mai bine. Mainile ma dureau din ce in ce mai tare. In ceea ce priveste concentrarea chackrei in maini ma descurcam destul de bine, dar cand trebuia sa ridic copacul pierdeam brusc controlul. Dupa multe incercari, cand eram cat p-aci sa ridic arborele, am simtit cum oasele imi pocnesc, iar durerea a crescut considerabl. Cazusem in genunchi, iar ceilalti au venit langa mine. Erau ingrijorati asa ca m-au dus rapid la spital. Doctorii au descoperit ca mi-am fracturat ambele maini asa ca acum le am cu totul si cu totul bandajate.
Chiar si in acest moment, ma chinui sa scriu pe filele tale, dragul meu jurnal caruia ii pot marturisi totul.


sper ca v-a placut..nu am avut multa inspiratie

#5
Yeeey! Un nou cap! Nici nu-ti pot spune cat de bine a picat! ^^ Chiar aveam chef de ceva mai scurt si nu prea greoi, iar tu ai venit la fix ^^ Thaaaanks! >:D< Now let's see if we have mistakes:


andtrenamentul -> antrenamentul

repde -> repede

emotiile nu dadeau pace -> cui? "emotiile nu le dadeau pace"

din gura profesorului au inceput sa iasa sunete -> in primul rand, suna cam urat, in al 2-lea rand...te face sa te gandesti la altceva...ma intelegi ^^'

era Naruto, care il cunosteam -> era Naruto, pe care il cunosteam

zimpatica -> simpatica

Este foarte frumoasa, dar este si un foarte bun antrenor...-> Este foarte frumoasa, precum si un bun antrenor , ...

chackra -> chakra

Naruto se enerva foarte tare la fiecare incercare esuata a lui. -> ehm...nu e logic ca incercarea e a lui? o.O


Finish! ^^ Acum, sincer, chiar mi se pare ca stai foarte bine cu virgulele. Ma bucur ca iti place sa fii criticata mai dur, pt ca asa sunt toate comm-urile mele (ok, exceptand unul de la Lynn care mi-a doborat recordul de comm-uri nasoale >.< ) Am vazut ca ai venit cu ideile tale originale asupra formarii echipelor ^^ Totusi, la Sasuke sunt putin cam rpea oroginale. Vreau sa spun ca i-ai schimbat total firea. Sau asta ar trebui sa fie adevarata lui fire, cea pe care numai jurnalul sau o cunoaste? Oricum, mie imi place ^^ Chiar reusesti sa imi captezi atentia. E destul de simplu redactat, insa exact acest lucru ii da farmec. Plus ca ne si tii putin in suspans ;) So:

Gambatte & Kissu

:bye:
[Imagine: thekillers.png]

#6
merci mult Agent Eli ca treci pe la acest ifc, destul de slabut dupa parerea mea. eu nu am probleme cu criticile dure deoarece le dati pentru binele meu si al ficului ;)
dar totusi, am venit pentru un motiv anume :D

3.Ziua in care am devenit genin

Draga jurnalule, astazi a avut loc un eveniment special pentru mine, dar nu acela ca am fost externat foarte repede din spital, ci acela ca am devenit genin. Poate ca pentru altii este o chestie banala, dar pentru mine este un semn ca am evoluat. Deasemenea, am primit si bentita Satului Ascuns intre Frunze.
In prezent, cunosc toti elevii din scoala, majoritatea fiind foarte de treaba. Examenul consta in clone jutsu. Eu m-am descurcat bine, chiar si cu bandajele pe mana. Am aflat ca cele doua fete care ma simpatizeaza se numesc Sakura si Ino. Asa cum am banuit de la inceput, ele au fost singurele care nu au luat examenul. Ele s-au concentrat mai mult pe mine decat pe antrenament. Chiar si in acest moment, se antreneaza in padure pentru a reusi sa imi capteze atentia. Chiar daca oricat ar incerca sa ma impresioneze, le respect ambitia. Asa cum banuiam, cel mai bine s-a descurcat Gaara, baiatul roscat din Sunakagure. Cu chiu cu vai, a reusit si Naruto. Hinata s-a descurcat chiar foarte bine, asta inseamna ca in spatele mastii de fata timida se ascunde o adevarata luptatoare. Chiar daca coechipierii mei nu sunt perfecti, tin la ei de parca i-as cunoaste de ani intregi. Dupa ce am primit toti bentitele caracteristice satului, Sakura si Ino se dadeau la mine, spunand cat de bine imi sta cu ''medalia''. Nu le-am luat in seama, am destul timp pentru asa ceva.
Dupa acest mic eveniment, ne-am intors la antrenament. Kurenai, senseiul nostru, ne-a laudat pentru reusita noastra. Nu am stat mult de vorba ca ne-am intors la pe misiunea care am primit-o ieri. Mie imi era destul de greu cu mainile ranite. Nu am renuntat, deoarece durerea nu mai era atat de mare. Trebuia sa termin ceea ce am inceput. Dupa cateva incercari esuate, am inceput sa ma gandesc la o alta modalitate de a scoate arborele din radacini. M-am hotarat sa imi folosesc picioarele, chiar daca parea imposibil. Zis si facut. M-am asezat in sezut, mi-am pus picioarele de o parte si de alta a trunchiului, mi-am concentrat chakra si am inceput sa trag cu putere. Rezultatul nu a fost foarte bun, dar am reusit sa scot copacul din pamant pe jumatate. Kurenai a vrut sa ma opreasca deoarece era ingrijorata ca imi voi rani grav picioarele. Puteam sa ajung din nou la spital, dar nu pentru o zi, ci mult mai mult. Nu am renuntat, vroiam cu orice pret sa reusesc, dar m-am oprit deoarece simteam durere. Nu vroiam sa se intample ca in cazul mainilor si sa nu ma mai pot antrena.
Acum, dupa ce ti-am povestit aceasta zi, ma pregatesc pentru culcare deoarece maine ma aseapta alta zi de antrenament.


cam scurt, dar sper sa va placa...

#7
Yey! A new cap! Hurray!
In legatura cu "merci" n-ai pt ce ^^ Eu iti multumesc ca ai creat ficul, asa mai am si eu ce citi :)) Si daca tot iti plac criticile, let's start:


Satului Ascuns in Frunze. -> Satului Ascuns intre Frunze (ca doar nu e in interiorul frunzelor, nu?)

In prezent, am cunoscut toti elevii din scoala -> asta nu e chiar (deloc) corect...2 variante "In prezent, cunosc toti elevii din scoala" sau "Am cunoscut toti elevii din scoala"

moajoritatea -> majoritatea

Chiar daca oricat ar incerca sa ma impresioneze, le respect ambitia.-> chiar daca & oricat ? O.O Si nu prea inteleg enuntul...Si de ce "ar incerca" ? Nu incearca deja? O.O

daca coechipierii -> cacofonie >.<

Nu le-am luat in seama, am destul timp pentru asa ceva. -> In primul rand, ai folosit 2 timpuri. In al 2-lea rand...nu am inteles O.O Cred ca ai vrut sa zici "Nu le-am luat in seama, nu aveam destul timp pentru asa ceva."

... senseiul nostru ... reusita noastra -> nu suna pre bine, huh? Nu aveai nevoie de "noastra" de la "reusita noastra" ^^ Si asa nu-ti mai iese repetitia

misiunea care am primit-o -> misiunea pe care am primit-o

Chiar daca durerea nu mai era atat de mare, nu am renuntat. -> E incorect. Ori zici "Nu am renuntat, deoarece durerea nu mai era atat de mare." ori "Chiar daca durerea era la fel de mare, nu am renuntat", desi tind sa cred ca e prima varianta cea pe care o doresti

vroiam -> voiam


That was it ^^
Ehm...Cu picoarele? O.O That was...ehm...original? :D Never mind :-j Merci de cap, sunt mai relaxata acuma ^^ Abia astept sa vina si urmatoarele si nu uita: raman o cititoare fidela ;) So:

Gambatte & Kissu

:bye:
[Imagine: thekillers.png]

#8
ma bucur ca am macar un cititor fidel al jurnalului, si anume Agent Eli. Iti raman datoare ca treci mereu pe aici :*

4.Am resuit, dar trebuie sa fac ceva mai greu

Draga jurnalule, azi am reusit sa imi depasesc limitele. In ciuda durerii, am izbutit!
Dupa ce m-am trezit dimineata, am mers imediat la locul de antrenament. Normal, trebuia sa fiu acolo pe la pranz, dar eu venisem cu gandul de a ma antrena. Imediat ce am ajuns m-am apucat de treaba. De data asta, am incercat alt mod. Am facut o gaura destul de adanca in trunchiul arborelui, si mi-am bagat mana acolo. Apoi, mi-am concentrat chakra cat am putut de bine, am ridicat copacul si am reusit! Eram foarte mandru de mine. Nu stiu din ce motiv eram obosit, chiar daca nu am facut decat o incercare. Dupa aproximativ doua ore, au aparut si ceilalti colegi care vedeau cum scoteam copacii din pamant rand pe rand. Nu le venea sa creada. Cand sosi si Kurenai, ramase impietrita. Pe pamant erau copaci care au fost victimele mele. Aceasta a zambit, semn ca era fericita de reusita mea. Sigur ca nu avea cum sa imi dea liber, asa ca mi-a dat o noua misiune. Trebuia sa ridic un bolovan. Prima data mi s-a parut banal deoarece bolovanul nu era infipt in pamant, dar mi-am retras cuvintele. Nici nu il puteam misca, dar sa il ridic?
Am incercat sa il ridic in timp ce ieseam din pamant, dar degeaba. Era mult mai greu. Trebuia sa fie niste vraji la mijloc. Nu reuseam de loc. Oricata chakra as fi folosit, nu reuseam. Kurenai imi spunea ca trebuie sa imi descopar puterea secreta, dar nu am inteles despre ce vorbea. Am eu un demon inchis in mine? Are clanul meu o putere secreta pe care eu nu am aflat-o? Despre ce vorbea senseiul meu? Intrebarile se plimbau in capul meu, cautand un raspuns. Dupa ce Naruto si Hinata au reusit sa isi indeplineasca misiunea, Kurenai le-a dat ceva mai simplu de facut. Tot ce trebuiau sa faca era sa lucreze impreuna pentru a face o noua miscare. Trebuiau sa stea aproape unul de celalat, sa se invarteasca cu multa putere pentru a forma o mica tornada. Era important sa fi concentrat, sa nu ti se distraga atentia de la orice motiv banal si sa eliberezi cat mai multa chakra. Era destul de simplu, insemna ca senseiul imi daduse ceva mai greu pentru un motiv anume, dar care?
Chiar si in acest moment, cand scriu, ma gandesc intr-una la puterea secreta de care mi-a spus Kurenai.

sper ca va place...incep sa imi vina niste idei :D

#9
Yey! A new cap! La fix, mai e putin si plec ^^
Daca tu imi ramai datoare ca trec mereu pe aici, eu iti spun ca iti raman datoare ca ai creat acest fic :)) Acum sa vedem ce avem in acest cap:


Am resuit -> Am reusit

si mi-am bagat mana -> unde? O.O (copii, nu va ganditi la ce ma gandesc si eu -.-') So "si mi-am bagat mana acolo"

Intrebarila -> Intrebarile

sa fi -> sa fii

concebtrat -> concentrat

puetrea -> puterea


That was it! ^^ Ai avut chiar putine greseli de data asta, si mai toate au fost de tastare, so no problem ;)
Interesanta continuare, chiar reusesti sa imi captezi atentia in fiecare cap ;) Abia astept sa vad ce va urma, si sa fii sigura ca raman o cititoare fidela ;) Nu stiu ce m-as face fara ficul tau :)) Imi fac placere si lecturile ample (desi mai nou mi-e cam lene sa le citesc pe cele care nu sunt macar aproape perfecte :)) ) insa si cele simple dar care te tin pe jar ;) So, ca de obicei:

Gambatte & Kissu

:bye:
[Imagine: thekillers.png]

#10
Am aterizat si eu pe aici ^_^.
Deci nu mai scriu greselile pe care le-am descoperit pentru ca deja a facut Agent eli treaba. In fine nu am venit cu un comentariu cam pe la primele capitole si imi cer scuze, dar vin acum si sa sti ca ti-am citit ficul de la primul capitol :*. Asa ce am sa iti spun e sa te grabesti cu nextul si te rog faci si tu capitolele mai lungi??? iar in legatura cu ideea, e originala si nu iti mai fa griji ca ficul e plagiat :-j (nu are cum sa fie plagiat)
Am vazut ca te descurci sa faci ficuri mai ales sa desenezi (ti-am vazut desenele...bravo!) si ficul e ok adica are descriere si toate cele.
Cam atat am avut sa iti zic si te astept cu nextul :*
Aaaaaaa...dar sa nu uit: in ficul tau va exista vreun cuplu? (si nu cred ca e sasusaku :(( preferatul meu :love:
:bye: and Gambatte!
:bye:
In the naked light of day
Even great scientific minds,
Can not resist the seduction of immorality
But, when darkness falls,
Beasts of science
Well rise to seek revenge
The choise is yours
What do you want to do?

[Imagine: kcz2wi.jpg]




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Jurnalul unei fete pierdute in amintiri Hinata-san 3 3.020 13-10-2013, 12:26 AM
Ultimul răspuns: Mathilde
  Jurnalul întunericului Marie 1 1.883 18-12-2011, 04:31 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  Jurnalul amicului meu onu' 4 2.793 12-12-2011, 08:59 PM
Ultimul răspuns: yaoi maniac
  Jurnalul vietii mele - [+18] Layla. 47 23.770 09-10-2011, 03:30 PM
Ultimul răspuns: Rose ^^
  Jurnalul secret al vietii mele [+18] Savarina Ali 7 7.590 21-09-2010, 11:36 PM
Ultimul răspuns: Savarina Ali
  Jurnalul blestemat [+16] Splendora Cromwell 21 12.295 26-03-2010, 08:25 PM
Ultimul răspuns: Splendora Cromwell
  Jurnalul unei adolescente imature Little Star 4 3.313 16-12-2009, 08:41 PM
Ultimul răspuns: Sushiiushii
  Jurnalul unui vampir [+16] Bye Bye nu's 3 9.599 20-05-2009, 09:08 PM
Ultimul răspuns: Bye Bye nu's


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)