Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Jurnal 1: Cammeron Niller

#11
Capitolul II


Orele s-au desfasurat incet,prea incet pentru Cammeron care tot se gandea la plecare ,sau mai bine zis la Ryan. Ii simtise chiar respiratia in ceafa si abea se abtinea sa nu planga de nervi. Ii va fi dor.
A fost trezita din ganduri de catre dirigintele lor,profesor de Geografie,pe care l-a auzit strigand-o sa vina sa traga un biletel alb dintr-o cutie. Pentru ce ? Nu prea fusese ea atenta insa auzise ceva despre un proiect de ziua recunostintei. Cumparatur,cadouri…Stai! Colegi,cadouri… Oo nu.Si probabil ceva printre randurile astea.

“Cammeron.Hai, nu ai fost atenta?” spuse dirigintele zambind.
“Trage biletelul cu numele celui caruia va trebuii sa ii faci cadoul.”
"Ummm."
Se gandea. Si in secret se ruga sa fie Ryan.Nu stia ce sa-i ia insa chiar ar fi vrut sa-i lase ceva in urma. A intins mana spre capatul cutiei la cel mai din spate bilet, din stanga..si l-a tras afara.
S-a dus grabita in banca privind biletul cu suspans .Isi simtea mainile ca tremura in timp ce se chinuia sa il despature.
“Nu,nu,nu acum!Asta o faceti acasa.Totul trebuie sa fie secret.” Le face cu ochiul profesorul ,cu privirea spre Camm care se chinuia sa dea de cap biletului si sa-l deschida.
”Amm.Presupun ca e randul meu?” zise Ryan ridicandu-se din banca cu greu.
Acesta lua biletul ,se mai uita odata la cutie.A decis ca asta sa fie biletul care il va avea si pleca inapoi in banca .
Se ridica o fata din a doua banca dinainte sa o roage macar dirigintele sa stea in picioare .Si se duce rapid spre cutie si ia pe fugite biletul cel mai de sus .
"Eu am cel mai bun bilet.Sunt sigura,fraierilor." Inconfundabil ,era Sabrina.
Amuzat de atitudinea fetei,"Mikky" merge si el si ia pe fuga,fix ca draga si populara Sabrina un bilet mai din dreapta, fara sa se prea uite la ele.Nu-i mai pasa prea tare de chestiile astea.Si-asa, daca nu ii pica Cammeron tot degeaba.
Dupa ce au ales toti,exact cand ultimul a luat biletul s-aauzit soneria.
“Stati putin. As vrea sa respectati toti numele de pe bilete. Si sa nu schimbati sau altceva.Iar astea fiind spuse la revedere.Ziua recunostintei fericita.” Zice si dirigintele cu un zambet parintesc.
S-a auzit un ecou de voci suparate din partea clasei care pareau a fi in acelasi timp foarte curioase. Erau multe legaturi amoroase prin clasa asta.Jumatate din fete vroiau oricum sa fie cu Ryan.
Noroc de cea care ii avea biletul.Iar baietii toti doreau sa fie cu Sabrina sau cele doua prietene ale ei,Alice si Sara ,trioul fetelor populare si frumoase. Era destul de mult suspans la mijloc.
Si-au luat ghiozdanele fara sa mai vorbeasca unii cu altii decat in soapte intrebandu-se :
"Oare cine o sa ne pice?"



“In sfarsit s-a terminat.Ce faci mai incolo?” zise Ryan uitandu-se la Dominic.
“Pai cred ca o sa ma gandesc la cadouri.” vine si raspunsul prietenului bun al lui Ryan.
“Asta ne mai trebuia” zise Ryan razand,uitandu-se la biletul din mana sa abtinandu-se sa-l tina inchis pana acasa.
“Eh.De doua ori pe an o faci.”
“Si care ar trebuii sa fie a doua oara?”
“De Craciun, Ryan.”
“Ah ,da.”
„Deci ne vedem maine,da?“ zise Dom' stiind ca au ajuns in fata blocului lui Ryan.
„Da ,pe maine.“

„Ce faci caine?“ .Catelul se uita la el dand din coada.Isi saluta mama care facea de mancare si pleca in dormitorul lui.
Arunca ghiozdanul se tranti in pat si printre gandurile fara sens pe care le avea si-a adus aminte de biletul cu numele norocoasei.”Numele norocasei..?” se intreba el in sinea lui.
I-a aparut un zambet pe fata pentru un moment,apoi a despaturit biletul.
“Firar,nici sa desfac un bilet nu pot." Baiatul se uita la numele de pe bilet.Il citit in gand, apoi isi dadu cu palma peste frunte.


Asezata ca de obicei in patul ei calduros cu Yuki in brate se chinuia si Camm sa despatureasca biletul . Se rugase mai inainte de vreo doua ori sa fie Ryan,inca se ruga.Se ruga si tragea cu grija de bilet ca nu cumva sa se rupa.
Il deschide, reusise sa-l despatureasca incet.
"Mihael Nigel…Rellin? Cine ,mai e si asta? E coleg cu noi?" Isi freaca tamplele."Haa?‘Serios acum..Cine era asta?’ Doar trebuia sa-I faca un cadou,nu de alta.
"Ah, stai! Mihael,Mihael.." Nu era atenta cu numele dar stia ca la ei in clasa din toti colegii ei vechi de la inceputul anului care erau notati in catalog niciunul nu avea numele de Familie cu R.Deci era un coleg nou.
Dar singurul coleg nou pe langa ea era...
"Nu …stai!Nu se poate.. Mihael!?!" Aproape a tipat. "Nuu!De ce ? "’De ce Mike?’ ii venea sa-si traga o plam zdravana. O ia pe Yuki in brate.
" Hey,Yuki..asta e mult mai rau decat ca nu a picat Ryan. Ce ma fac?"



Dominic era acasa. Statea intins pe canapea tragand de colturile biletului lui cu frica.’Sa il deschid ?Sa nu il deschid?
Isi mai rodea un pic unghiile. Era un tic nervos de-al lui.
“Haaaai, cat de greu poate sa fie?E doar un nume"intinde mana spre biletul care statea linistit pe birou .
„S.A.R...A.” Si deodata din linistea de inmormantare din casa se auzii fericirea baiatului ca o avea pe Sara Stewart pe bilet.


Mihael deschide usa, isi tranteste ghiozdanul,locuia singur si era al naibii de greu sa plateasca facturile chiar si cu banii de la parinti. ‘Ziua recunostintei? Pentru ce naiba? Ca nu l-au lasat restantier la curent?’ Dar oricum,deschide biletul; citeste tare "Irene Darwill.Asta e~Cine e? ". Numele ei suna bine iesit din gura lui. Avea o sonoritate anume.Era melodic…
‘Interesant’. Trebuia sa faca si un cadou,unei fete de care nu stia nimic.'Oh wow..' Si totusi incepea sa se gandeasca greoi la ce sa-i ia din putinii bani, ca tot era un proiect. Maine urmeaza sigur sa se uite sa vada cine este fata in cauza.Oare o fi populara? Spera ca nu,dar nu asculta el barfele asa ca nu putea stii sigur.


Intr-o camera de culoare portocalie statea o fata bruneta cu parul scurt .Se uita la bilet cu putina nervozitate si mult entuziasm.Il deschise usor.
Ochii caprui ai fetei parca s-au umplut de bucurie cand a citit biletul"Jasper Sall."
”Off doamne .De ce esti asa bun cu mine?Stiam eu ca asa va fi! Stiam, stiam!”
Incepuse sa se invarta .Si isi ridica pisica din culcusul ei, tinand-o in brate in timp ce isi manifesta fericirea. Aceasta saraca accepta energia fetei si statea nemiscata .
“Uff, Bijjuu.Ti-am zis eu ca asa o sa fie?”Pisica era neagra cu ochii sticlosi si albastrii.Nuanta batea aproape de albastrul cerului.Se uita la ea si inchise ochii, iar fata s-a intins tinand-o langa ea si mangaind-o usor pana a auzit-o torcand.


In propria-i camera aranjata personal cu peretii vopsiti si fluturi desenati pe geam,Sabrina isi piaptana parul lung ,blond inchis si deschide cu emotie biletul.Avea asteptari de la proiectul ala.
"Conferido.Stai!!!..RYAN!!! " Ah,Ryan.." ii venea sa sara in sus de bucurie.Dintre toate fetele stiuse ea ca e cea care avea biletul cel mai bun .Nu degeaba spusese,era o norocoasa! Ryan va fi al ei dupa ce-i va darui un cadou bine ales.Trebuia sa se gandeasca numai ce..



Intr-o camera albastra un baiat cu parul blond si ciufulit statea si se gandea la numele fetei care era pe bilet.
Se intinse ,isi lasa chitara din mana si lua biletul din ghiozdan.Il deschise incet, cu sperante mari si vedea numele pe care si-a dorit sa il vada.Era Alice Woon.Acesta zambii .Isi lua iar chitara si incepuse sa cante o melodie speciala.

Begining of chapter 2.. Don't fret much ca sunt multe personaje noi..ca toate vor folosi la ceva in the future of the story.
Also: Urmeaza~ Buying the presents and presenting the couples

#12
A doua zi Ryan se trezise. Isi relua actiunile de trezire:se ridica, la baie ,dus ,oglinda.Apoi se imbraca si isi ia banii .
Iese pe usa si se indrepta sprea mall-ul din mijlocul orasului.Se gandea ce cadou se potrivea uneia ca Sabrina.Isi spuse iar ca era o prostie fara sens .Fel de fel de lucruri ii treceau prin cap: de la bluze si ursuleti la ornamente.
Apoi la Sabrina care facea toate acele lucruri roz ,pline de iubire si fericire.Isi scutura usor capul,si zau ca vroia sa scape de gandurile pe care le avea.O sa vada el acolo ce ii gaseste fetei .
Ajuns acolo se uita prin magazine.Pana la urma gasise un fel de set de iarna rosu cu manusi ,esarfa ,caciula si tot pachetul .Erau chiar dragute .Ii mai luase un set de machiaj si prodise pentru par.A trebuit sa treaca prin chinul de a auzii la stand intrebari de genul:
“Sunt pentru iubita ta,nu?” Si daca le spunea ca nu trebuia sa sufere privirile socate si uimite ale oamenilor.Nu prea facea el cadouri dar cand le facea le facea cat pentru sapte oameni la un loc.Mama lui il invatase asa.Luase o punga mare si frumoasa cu
desene colorate si pleca spre casa.



Cammeron se trezeste cu alarma in cap.Simte nevoia sa azvarle ceasul enervant cat colo.Cat mai departe de urechile ei, care mai aveau putin si se defectau de tot. Vede biletul de pe masa.Aoleu. Cadouri.. pentru Mike.Pfff!'Mai bine nu ma trezeam.' Si cu asta coboara din pat si isi ia tenesi in picioare.
"Uite cum m-i se strica mie dimineata ,Yuki.Ca sa ii iau cadouri lui "Mikky"".

Acum ca era weekend oamenii numai pareau atat de "in treaba lor" ca in restul zilelor dar chiar daca asta inseamna ca atmosfera se destinde putin ea nu putea decat sa-si faca griji. Intra in primul magazin pe care il vede.Ce sa-i ia..tipului astuia? Serios acum. Trebuia ceva care sa-i placa.
Haine nu i-ar lua,ar fi prea personal.Si-asa nu stie ce se face daca vede Ryan cui trebuie sa dea ea cadouri.Poate iar interpreteaza gresit. Iese din magazin,si merge la urmatorul.
Magazinul de muzica si arte. "Ah ,de ce nu m-am gandit?!" Tipul e artistic,canta,are chitara ,deseneaza. Toanta mai esti,Camm!" Ii ia repede de pe raft niste carti despre istoria artelor si un bloc mare cu foi de desen de calitate.
"Ar face bine sa se multumeasca cu astea. "
Si pleaca spre casa,cu sentimentul(sau macar speranta) ca ar fi scapat oarecum de o girja.


Deoarece lui Dominic chiar ii placea de fata aia..Sara, acesta se indrepta spre magazinul de bijuterii.
Ii lua un lantisor pe care statea initiala ei, 'S' .Ii mai lua un inel(I-ar fi luat si doua).Chiar vroia sa o impresioneze si sa ii arate cat de mult tine la ea. Oare va fi multumita de cadouri?
Sara tocmai ce iesea din casa se gandea ce sa ii ia lui Dominic .Iar cand l-a vazut iesind din bijutierie.Nu a prea rezistat si a alergat dupa el ,era curioasa.

“Buna ,ce faci pe-aici?" ii zambeste din fuga.Dupa care se opreste in fata lui.
Dominic se uita la ea cu ochii mari.Si raspunse un pic mai greu.
“Pai bine.” Nu prea stia ce sa-i spuna..
“Pe cine ai avut pe billet?” il intreba Sara zambind.
“Pai eu,eu ..Stii tu.Pai,eu..” De ce-a trebuit ea sa intrebe tocmai asta?
“Deci pe cine ai avut?” reintreba aceasta razand.’Curioasa si.. draguta.Off’
“Nu pot sa spun .Vreau sa fie o surpiza.” Probabil a iesit din situatia incomoda cu asta. ”Tu pe cine ai?” O intreaba grabit si ii urmareste reactia .
“Eu?Pe..tot o surpriza!” Ar fi vrut sa-I zica ceva dar fata nu l-a lasat.
“Atunci vedem maine la scoala, da?”
“Da." raspunse baiatul zambind.

‘Pai daca a iesit din bijutierie inseamna ca ii plac. Ce ar fi sa ii iau o bratara si un ursulet sa o pun pe el?’ Se gandea Sara la un cadou potrivit.”Asta fac! “zise fata incantata de idée.


Alice era intr-un magazin de muzica.Stia ca lui Jasper ii place sa cante la chitara. Ii luase niste CD-uri cu solouri de chitara si o chitara nou nouta.
Tot timpul ea era cu zambetul pe buze.Era asa fericita ca in sfarsit visul ei poate sa se inplineasca.Oare se poate? Spera ca da.Spera sincer.
Inainte sa plece intreba vanzatorul.
" Puteti sa o personalizati un pic?"
"Da cum sa nu.Ce doresti?"
"Pai vreau sa scrie aici 'Jasper' si mai jos 'De la Alice' ." si ii arata vanzatorului locul unde voia ca acestea sa fie scrise.
“Da, nu dureaza mult.” ‘Politicos vanzator’.

“Buna,Alice” Aude o voce familiara in spate.
Fata se inoarse si I se inmuiara putin si genunchii.
“Oh, Jasper. Ce faci?"
“Bine .Ma gandeam sa imi cumpar cateva CD-uri.”
“Oh..”
Vanzatorul revenii.
"Vreti sa scriem sus numele ?"
“Shhh!!” Zise fata zambind, inrosindu-se toata.”Scrieti cum am zis .”Deci Jas~..” fata ii puse mainile la urechi lui Jasper.
”Scrieti cum am zis sus si jos si gata.”
“Ok.”
Alice il lasa pe baiat in magazin imediat ce ia chitara si fuge in asa fel incat acesta sa nu o vada .



Se trezeste la zece.In urma unui telefon de la mama lui(adoptiva).Se intoarce de pe o parte pe alta.
Azi e ziua de cadouri,dar ce cadou sa-I iei unei tipe pe care nici macar nu o cunostii.
Logica simpla de iarna si cadouri cere haine groase.Cand ai o fata si e iarna si nu stii ce sa-I cumperi. Cumperi haine groase,insa dupa el asta era o insulta la adresa oricarei fete.Poate nu era populara,inganfata si altele,poate era o tipa mai unica.
Oricum are timp sa se gandeasca si pe drum.Dar unde sa mearga? Chiar nu avea idée.Mall-urile nu-i placeau,n-ar fi mers nici mort acolo ,bijuteriile sunt prea personale,hainele sunt prea aiurea,accesoriile..muzica sau alte obiecte personale nici gand. Nu avea nici cea mai vaga idée despre gusturile fetei.

Vizitase deja magazine de sport,muzica,toata piata de la cap la coada.Unde a rezistat tentatiei sa ia un pulover ieftin de pe primul raft numai pentru ca alte idei n-avea.
“Incep sa cred ca ar trebuii sa ma dau batut.“Se aseaza pe-o banca in parcul din centrul zarvei de oamen. Nu putuse sa vina cu nicio idée,o brosa ceva. Nu era el atat de indifferent sa ia ceva la alegere..fara sa stie daca nu o insulta pe fata in cauza cu acel ceva.
Statea langa o fantana. Doi batrani stateau si ei pe banca de alaturi,hraneau porumbeii,arata pasnic. Era si libraria acolo…
“Ah stai.. Librarie!” .Libraria era fix acolo. Era ultima incercare a sa,daca ii lua fetei o carte nu avea ce sa zica,era studenta,nu era personal..Daca era o carte cunoscuta ,chiar daca el nu stia ce tip de carti prefera ea sau daca citeste macar ( Naiba..nu stia nici cum arata.Avea numai un nume..) Fata va trebuii sa se multumeasca cu atat,oricum cititul le face bine fetelor din clasa aia.Mai ales alora de pe langa Sabrina aia.Nu-I va strica o carte buna.

Deschide usa cu clopotel a librariei. Vede rafturile numerotate si organizate alfabetic, aproape ca propria sa mica biblioteca din apartamentul in care statea.Numai ca in modul in care batea soarele din ferestrele mari pe cartile astea asta parea a avea mult mai multa viata decat a lui.
Si intre ferestre era …Zeita luminii in persoana? Era o fata,dar zau ca nu putea fi mai tanara de saispezece-saptespezece ani, aproape ca el (el mai avea putin sa implineasca saptesprezece). Probabil ca fata asta lucra aici? Era…(ii era si aiurea sa admita dar ~) era de-a dreptul frumoasa in ochii lui. Avea parul blond (nici prea deschis nici prea inchis si nu arata deloc ca una din celelalte blonde pe care le stia el de pe la scoala) si ochii caprui si caldurosi.
“Cauti ceva?”
“Caut multe.Nu stiu ce caut” ‘Stai..ce-a spus? La ce se gandea? Mai bine zis nu se gandea…
”Caut o carte.. e cadou,pentru o colega.” Ii raspunde corectandu-se rapid, incercand sa ii evite privirea.
Fata avea un zambet plin de iubire si..intelegere?.Era chiar uimit.
„Ah,e un cadou.“ ii raspunde ea zambind. „ Inteleg. E o prietena? Ce fel de carti ii plac?“ Vocea libraresei era si ea cu o subtenta de ceva placut.
“Sincer sa fiu,nici nu o cunosc” Asta a facut-o pe fata sa-si ridice privirea in semn de curiozitate.” Avem un proiect. Nu stiu decat numele dar caut ceva .Care sa nu fie prea deranjant..nici prea simplu.”
“Ah ,de-aia spui ca nu stii ce cauti?”
“Ceva de genul.” ‘ A trebuit sa-I admit.'
“Atunci hai sa ne plimbam si sa vedem daca te intereseaza ceva.” Si au inceput plimabrea printre rafturile librariei pe langa cartile cele mai vechi.Sincer pe Mike il interesa mai mult librareasa decat cadoul pentru colega sa. De fiecare data cand ar fi gasit cate o carte de arta sau teoretica,s-ar fi oprit si librareasa ar fi citit pentru el cateva pasaje cu vocea ei calda dupa care le-ar fi discutat,uneori ar fi pus amandoi mana pe aceeasi carte in acelasi timp si degetele lor s-ar fi atins,dupa care ea si-ar fi retras mana grabita ,ar fi zambit si ar fi trecut mai departe.
Au stat de vorba… cica nimeni nu prea venea pe la libraria asta vreodata.El nu intelegea de ce. A aflat si ca fata era de varsta lui ,nascuta in luna lui Noiembrie (cu o luna inaintea lui)si ca impartaseau multe idei. dar niciunul din ei nu au gasit nicio carte ca fiind potrivita drept cadou pentru colega lui Mike.
“Cred ca plec,se face tarziu. Daca n-am gasit nimic asta e. Ii voi lua niste bomboane sau ceva.Ar fi simplu.Oricum multumesc pentru ajutor. Si mi-a facut placere sa vorbesc cu tine.. Ai niste idei foarte interesante.Ai o minte frumoasa.De acum incolo voi veni numai la libraria asta.” Fata parea luata putin prin surprindere,intr-un mod bun. El era fericit de asta.
“Am sa-ti dau cartea mea favorita. “ Si scoate o carte veche prafuita de jos din sertar.
“Se cheama 'Irene',si este despre o eroina intr-o tragedie. Are toate genurile, dar predomina romantismele(fetelor le plac astea) si aventura.. cat si multa personalitate.Cred ca i-ar placea colegei tale.”
“Ce coincidenta… “
“Ce coincidenta ?” Intreaba fata .
“Nimic “ Ii zambeste. “Mersy.” Si da unul din zambetele lui faimoase lasand banii pe masa si indreptandu-se spre iesire.
Era deja la jumatea drumului spre casa cand isi da seama ca nici nu ii ceruse fetei acesteia noi numele.


Sabrina se trezise de dimineata, se fardase,periase si schimbase. toate in numai zece minute,batandu-si probabil si un record personal de-al ei.
Era hotarata sa-i ia lui Ryan cadoul perfect. Ceva care sa-l faca sa o placa.Ceva special. Il va lua de la magazinul cel mai de calitate pe care il stia.
I-ar fi luat un costum,dar costumele nu prea erau genul lui Ryan…”Hmm.”

In magazin..a vazut multe lucuri care-I plac,dar parca niciunul nu se ridica la asteptarile ei pentru Ryan.
Lanturi,bratari,costume… nimic nu parea destul de interesant.
Trebuia sa fie ceva de-a dreptul unic.
‘Sepci?’ Ryan nu poarta asa ceva. “Ah, am gasit! E,e perfect! „ ‚Am sa pot sa-l trag pe Ryan la mine si sa-l sacai cat vreau.’ Se tot gandeste fata blondina indreptandu-se cu ochii mari negrii catre standul cu cravate.
Pune mana pe o cravata albastru inchis. Isi gasise cadoul,nu era prea formal,insa era un frumos accesoriu de imbracaminte si parea culoarea lui Ryan.Ba chiar si-ar fi luat si ea una roz sa se asorteze. Si il va ajuta pe baiat sa si-o aranjeze in fiecare zi.Numai ei doi.
‘Sabry.. esti un geniu!’ Se autocomplimenteaza mental inainte sa se indrepte spre vanzator.”Iau asta.”



Jasper se balbaia in fata unui magazin cu rochii pentru fete.Stia ca tot magazinul o sa se uite urat dar a tras aer adanc in piept si a intrat.
Toate femeile dinnauntru se uitau sceptic la el.Din spate se auzii o voce.
“Va putem ajuta cu ceva?” Acesta tresarii si se intoarse.
“Daa..pai. Caut o rochie pentru o fata cam atat de inalta .”
“Culoare? Model?”
“Pai mov..” o mica pauza timp in care se gandeste.”Si modelul.Uitati modelul ala e perfect!” Si arata catre o rochie expusa.”Cred ca o sa o prinda foarte bine.”
‘Oh ,Doamne sper sa ii placa’.






________________
Asta e pana acum. Initial aveam de gand sa postez mai mult insa seee blocheaza.. *sweatdrop*.
Next up: Deschiderea cadourilor+ date de nastele la chacaters :D~M44

#13
Salutare :]

Am citit capitolul ieri, dar nu am mai avut timp sa las coment, asa ca las acu' ^^"
Se pare ca banuiala mea e tota eronata [ cred ca deja imi fac o obisnuinta in a gresi o.O ]
Nu prea am ce sa zic, decat ca a fost bun, totusi eu astept sa vad reactia lui Ryan cand va afla cui i-a luat cadou Camm :>
Ah... abia astept sa vad datele de nastere XD
Greselile nu le mai vad, desi cred ca erau putine; felicitari ti-ai imbunatatit mult modul de a scrie fata de inceput :D
Citat:Sabrina se trezise de dimineata, se fardase,periase si schimbase. Toate in numai zece minute,
O.O zece minute?! Mie imi trebuie numa un sfert de ora sa ma trezesc =))
Uite ceva ce am observat acuma: dupa virgula sau alte semne de punctuatie ar fi mai bine sa lasi un spatiu ca se vede mai frumos.

Nu cred ca trebuie sa iti spun ca vreau urmatorul capitol, asai? ;;)
Zbye! :bye:

P.S.: Iara am ratat un capitol, scuze... :eto:
[Imagine: teru.png]


#14
Majoritatea au venit nedormiti la scoala in ziua de luni.Cammeron ii tot arunca priviri lui Ryan si se intreba deja oare cui ii va da Ryan cadoul ? S-a asezat jos in banca si a asteptat ca dirigintele sa inceapa ora..
“Asezati-va .Asezati-va.” vocea dirigintelui.
"Suntem asezati." Zic Mike si Sabrina dintr-o suflare, amandoi plictisiti.
“Suntem toti deci putem incepe..” Incearca dirigintele sa ii potoleasca pe elevi care nu stateau linistiti deloc.
"Taceti.Hai, va rog." Indrazneste si Camm sa zica.

“Suntem toti deci putem incepe.Dupa catalog primul este Ryan Conferido.” Il indeamna dirigintele sa-si prezinte cadoul.
Cand sunteti in fata spuneti numele de pe billet. Persoana respectiva vine in fata, isi ia cadoul si in aceeasi liniste merge inapoi la loc.”.
“Da.Deci eu...” se ridica Ryan din banca si se duce in fata.
“Sabrina.”
Sabrina era in delir..
"Ah ,eu, Ryan! Nu-i asa ca e asa de frumos ca ai picat cu mine? Doamne! Stiam eu ca noi vom pica impreuna !"
“ Mmda ,cum zici tu.”
'De ce ma simt ciudat de ..tradata?' Cammeron se gandea.
'Deci ea a picat cu Ryan,huh?'
Se uita la Ryan,apoi la Sabrina care in ciuda comentariului sarcastic al baiatului (pentru care ea ii multumea) era o oaza de fericire.
Ryan i-a dat cadoul incercand sa plece.
“Conferido, nu sti ca e frumos sa pupi o fata dupa un cadou?
”Baiatul inghitii in sec.
Sabrina facea semne cu degetul catre obrazul ei. "Haide, nu fi timid !"
Iar Camm simtea ca i se face de-a dreptul rau. ' Nu face asta Ryan.Te rog ,Doamne sa n-o faca.'
Baiatul se apropie de ea si o pupa usor pe obraz.Apoi pleca in banca, trantindu-se in aceasta.
"Awww!" exclama Sabrina. Acum Ryan sigur o va iubi.E doar o chestiune de timp. 'Ma place'.

“Sabrina Cole ramai in fata.Si spune.”
"Umm" isi pune degetul inocent pe buze si se uita tentativ la Ryan.
"Ryan !" si ii face semn baiatului sa vina in fata inca odata.
“Oh...” baiatul se ridica din banca si merse iar in fata clasei.
Cammeron simtea deja nevoia sa se infinga serios in parul Sabrinei.Nu era ea de obicei asa dar fata asta chiar o infuria azi. De parca mai rau nu se putea.
Sabrina scoate o cravata albastra inchis si i-o leaga strans de gat lui Ryan privindu-l in ochi dupa care se apleaca sa il pupe si ea pe obraz.
Cammeron voia sa plece .Incerca sa-i arunce lui Ryan o privire ranita.Poate, poate isi da seama. Dar defapt.. de ce se strofoca?
“Oh, multumesc.E chiar frumos.”
Cammy chiar si-a iesit din minti la faza asta. Ryan mai si spune ca-i frumos. Nici nu se mai uita la el.Numai putea sa-l priveasca .

„Mihael Nigel Rellin“ Asa se auzi vocea profesorului care isi aranja ochelarii.
„ In fata.“
"Eu." Se ridica Mike si se duce in fata urmarit de privirile unei fete din partea cealalta a clasei, pe care nu reusise sa o observe pana acum vreodata.
"Irene Darwill." Si se uita in jur .
'Chiar era curios. Cine era fata asta?Ar fi bine sa fie recunoscatoare pentru alergatura lui dupa cadoul de ieri.
Fata din ultima banca se ridica si vine in fata clasei lasandu-l uimit. Blonda, par mediu, un blond placut,”zeita a luminii”,ochi caprui,calzi. Librareasa.
"Tu…"
"Da,eu.Multumesc Mihael." si ii ia cartea din mana.
"Mi-am primit cartea inapoi pana la urma " si rade usor mergand inapoi in banca.
"Wow.."

“Cammeron Niller.” se auzii iar vocea profesorului care era chiar incantat de cadourile pe care si le faceau copii si cum se intelegeau.
Fata se ridica si inghite orice fel de protest pe care-l simtea.Azi nimic nu iesea bine.Scoate bietul din buzunar si citeste.
"Mihael." si ii arunca o privire plictisita lui Mike care abea se asezase.
Surprinzaor baiatul parea cu capul in nori de data asta, inceracand sa o vada pe fata din randul din spate.Asa ca a fost nevoita sa-l strige din nou.
"Mike,vino sa-ti iei cadoul.Haide ca n-am toata ziua."
"Ah.Woah, scuze.." Si s-a grabit in fata sa primeasca un bloc de desen nou si o carte.
"Ah,o carte." zice el in soapta.
" Da.Wow, Einstein! E o carte.." ii zice si Camm sarcastica.Era inca suparata pe el din cauza a ce ii facuse ei si lui Ryan si avea prea multe pe cap sa fie draguta acum.
"Hehe,merci." Si se duc amandoi inapoi in bancile lor, fara ca fata sa uite sa-I arunce o privire lui Ryan care parea destresat acum (avand in vedere ca imediat ce a auzit de Cammeron si Mike in aceeasi propozitie isi scosese compasl s incepuse sa traseze liniute apasate pe banca).

“Dominic Sandoval in fata .”
“Ah, pai eu.Sara!”
“Aha! Deci asta era surpriza.” zise Sara zambind.”Wow, cat de frumoase sunt!” exclama fata vazand lantisorul si inelul.
Nu s-a mai sinchisit sa-l pupe odata pe obraz ca majoritatea celor de dinainte.Ce pupat? Aceasta a sarit, luandu-l in brate pupandu-l de doua ori.

“Sara Stewart”O striga profesorul.
“Pai eu tot Dominic.”si ii zambeste baiatului.
“Ca tot vorbeam de surprise. E chiar super “zise baiatul luand ursuletul in mana ”Ah, si..Te rog sa imi pui si mie bratara.” ii zise baiatul zambind apoi pupand-o la randul lui pe obraz si intinzand mana ca fata sa-i ataseze bratara cat amandoi merg la bancile lor.

“ Jasper Sall.In fata.”
“ Alice...”
“Eu??” zise fata tresarind din ultma banca.
“Wow,doamne ce..! Ce frumoasa e !”fata ii sarii in brate si cu o voce de copil ii multumii.
Si intorcandu-se catre profesor”Daca tot suntem in fata?” zambii si spuse “Eu am avut pentru Jasper.” Fata ii inmana chitara si CD-urile si il pupa.
Baiatul zambii si ii raspunse cu acelasi multumesc.

“Eu, deoarece sunteti mai multi, am luat o cutie de bomboane sa va impart la toti.” profesorul trecu pe la fiecare banca.





Soneria anuna sfarsitul orei.
Toti s-au indreptat spre cantina dar era putin diferit acum.Avand in vedere ca Jasper isi tinea mana pe dupa gatul lui Alice , Dominic o tinea si el pe Sara de mana.
Iar Camm incerca sa-l evite pe Ryan dar se gasea fix langa el. Si incerca sa se apropie putin de el avand in vedere ca numai petrecuse de mult timp impreuna numai cu Ryan. Si era atat de trista ca va pleca.
A facut primul(si cam singurul) lucur pe care si l-am amintit ca-l faceau ei. Insulta si bataie.
"Tontule?Ce mai faci ? " Ii zambeste si il ciufuleste usor. Poate daca-l enerva statea cu ea.
Baitul zambii si o lua de gat si o ciufulii si el.”Bine .Tu?”
Subit uita de necazurile ei si zambeste. "Bine.Ma gandeam." zice tinandu-si zambetul intact pe fata. Uitase de toata povestea de acum zece minute cu cadoul si Sabrina. In momentul asta.. era fericita sa stea iar cu Ryan.
"Oh,Ryan.Te-am gasit!!"
‘Sau nu?’
"Ryan!" Il trage de cravata pe care nu apucase sa o dea jos de la gat.
“Hai sa iesim undeva,vrei?" Ii face cu ochiul.
“ Toti mergem la cantina acum,Sabrina. Unde vrei sa iesim?” zise baiatul uitandu-se sceptic la ea.
"Umm.Nu stiu! La o cafenea undeva.Dar daca tot mergeti voi la cantina vin si eu." si se lipeste de el ca o a doua piele.
Cammeron va avea grija sa stea departe de ei la masa cantinei.Nu ar suporta atitudinea Sabrinei.

La locul respectiv sau asezat cam asa .Sara statea fix langa Dominic, Alice in bartele lui Jasper .Sabrina langa Ryan,inghesuita in el.Iar ultimul loc pentu Cammeron era chiar langa Sabrina.
Fata aia tot incerca sa ii prinda mana lui Ryan cumva intr-a ei, sa-si faca ochi dulci cu Ryan. Iar Cammeron statea de parca i s-au innecat toate corabiile langa ea. Mai ales ca de fiecare data cand Ryan ii refuza avansurile,spre fericirea lui Camm, ea s-ar fi intors sa ii sopteasca un " E vina ta" sau alte injuraturi si cuvinte nu chiar frumoase la adresa lui Camm.

Probabil a fost bine de Mihael ca a ales sa o urmeze pe Irene.Irene , noua colega pe care cica ar fi descoperit-o la pranz.Se intreba multe despre ea.’Oare de ce lucreaza intr-o librarie? O avea nevoie de bani? Oare cati ani o avea pana la urma ?Ce i-o place sa faca ?’si multe alte ganduri de genul. Fata s-a asezat langa nucul mare din curte, pe iarba si el a urmat-o tacut asezandu-se langa ea. Si si-au aruncat cate un zambet reciproc.
“Deci..tu erai Irene cu care mi-am mancat toti nervii ieri pentru cadou.” Sopteste el incet.Spera ca fraza nu o supara prea tare.De obicei nu-I pasa daca supara pe cineva dar cu fata asta era diferit,se pare.
“Da.Chiar eu. Si tu esti Mihael ,nu?“
El da din cap.Ce altceva era sa zica?
„Stii.. teoretic cartea era a ta.Si nu ti-am luat nimic.Trebuie sa ma revansez cumva.”
“Nu-ti fa probleme .Dar daca chiar vrei.. ai vrea sa iesim pe undeva?” ‚Um wow..’
„N-ar trebuii sa te intreb eu asta?“ Se uita unul la altul si chicotesc scurt.
”Si.. totusi..ce fel de carti iti plac?”
“Porcariile romantice cu priza la public.”
“Ah, zau?”
“Da, zau.”
“Pai se vede ca iti place mult sa citesti.Cu toata slujba la librarie..si totul.” Era o ghiceala cam toanta.
“Nu e vorba de asta.Ador cititul insa slujba este ca sa-mi platesc chiria. Am venit sa studiez aici acum un an,si slujba o am part-time. Am nevoie de un loc unde sa stau ca sa-mi continui studiile.”
“Eu stau singur. Parintii mei nu ma mai prea verifica mai nou. Dar imi dau sume considerabile de bani. Prefer sa platesc tot din munca proprie oricum.Si eu am avut slujbe de genul,pentru ca mai am ceva pana sa fac optesprezece ani.”
“Si eu la fel. Scuza-mi eventuala impolitete dar sunt curioasa. Cati ani ai?”
“Saisprezece. Implinesc saptesprezece pe douazeci si cinci Decembrie..”
“Esti nascut de Craciun. Wow.E u sunt prin Noiembrie.Saisprezece.Am saptespezece ani totusi. Se pare ca-s mai mare. Va trebuii sa ma gandesc ce sa-ti iau de ziua ta.”
’Uh.Ce comentariu .’
“Tot tu sa-mi iei cadouri? Eu am restanta deja fata de tine la unul.“ ‚Doamne’.Simtea nevoia sa zambeasca.

La cantina Ryan incerca sa scape de Sabrina care tot il sacaia cu avansurile ei evidente.
Se uita pe geam, mai manca un pic..
"Dar, Ryaaan!Eu vreau sa merg cu tine in parc!"
“ In parc?” Ridica o spranceana.
"Da!! Nu conteaza unde atata timp cat sunt cu tine." Si fata se lipeste de bratul lui de nu-l lasa nici sa manance.
Lui Camm i-a cam ajuns pana la os.
"Da-te de pe Ryan.“Vine vocea ei ferma directionata catre Sabrina.
Ryan se uita uimit la fata.
"Stai. Ce mi-ai zis. Ai zis ceva?!" Se intoare Sabrina socata la Cammeron.
“Da ,Sabrina.Scuza-ma ,dar exagerezi !“exclama Alice.
Cammeron nu prea inghitea situatia.Ii venea greu sa nu faca un show.
" Daca Ryan te placea ar fi aratat niste interes in tine mai demult.Nu-l mai sacaii. ma stresezi,stau langa tine."Ii spune Sabrinei
Macar spera ca nimeni nu va mai zice ceva dupa asta si s-a asezat sa manance din nou.
Ryan incepuse sa rada discret.Ii convenea ce a zis Cammeron.
Din nefericire fata n-a observat. Se simtea aiurea rau. Zisese ea ca nu pleaca dar era si ultima ora. S-a dus in clasa. Urma sa stea acolo.
"Scuze dar eu nu mai stau. Nu am pofta de mancare si asa." Ii era sa nu regrete ca ii lasa pe cei doi singuri.
Cat despre Mike si Irene au continuat sa vorbeasca despre oricine si orice pana la pauza…si despre cateva carti pe care le citisera amandoi. Asta pana cand a venit intrebarea :
“Spui ca n-ai unde sta? Vrei sa vii sa stai la mine?Nu de alta dar..“’Doamne ce-am zis?Abea o cunosc.’ „Ah lasa..“
„Um.Defapt.As vrea daca nu te deranjez, daca vrei si daca ma poti primi.“Parea aproape trista. Cum sa o refuze?
„Atunci s-a rezolvat.Sa ma anunti numai cand vei veni.“ Si se ridica in picioare oferindu-i si ei o mana de ajutor , dupa care se indreapta amandoi spre clasa.


Alice merse dupa Cammeron impreuna cu Sara.
“Nu o asculta, Camm. E nebuna si proasta.” replica Sara.
„Noi ne-am saturat de mult sa stam in umbra ei.“ zise Alice suparata.
"Um. Nu e vorba de ea, nu e vorba de Sabrina.Vedeti voi. " Sa le spun ce e cu mine si Ryan.?Sau sa nu le spun?
"Umm.."
Si clopotelul suna pentru inceperea ultimei ore.
Baietii revenira in clasa , la fel si Sabrina.
Era minunata ora de istorie care ramasese neschimbata.
“ De ce? De ce!? De ce ??? se tot plangea Dominic dandu-se cu capul de banca.
Ryan se uita la Cammeron apoi isi intorcea capul subtil la Sabrina care stia ca aceasta se uita la ea.
“Uh..” Camm ofteaza si se uita la Ryan.. Care se uita la Sabrina.
Nu-mi zice.'Ryan chiar o place?' ‘Pai asta e .. Umm,pur si simplu fantastic,nu?’
Alice statea lipita de Jasper ..din cate arata mai avea putin si adormea.


Soneria se auzii .In sfarsit,toti erau de mult gata sa plece acasa. Isi stransesera ,cartile ,ghiozdanele si to arsenalul.
Iesea si Alice pe usa cand o trage Jasper de mana .”Psst, Alice !”.Vazand ca se intoarce..
“Am o surpriza. Cheama-i pe toti in curte ,am ceva sa va zic,dar trebuie sa merg sa iau ceva.”
___________________________
Next: O aventura cuu toate personajele :
Multumire: Eru! Thanks ca ne tot urmaresti povestea ( am mai zis odata .. Suntem la dublu. M44 si Chrisu. 2 persoane care am scris povestea asta.
Multumim iar pentru sfaturi si corecturi
Acum ce promisesem: (The extra.)
Informatii si Birthdays :D (Am sa bag additional info pe parcurs .Cand mai postam )
Nume: Ryan Conferido
Porecla : ?
Varsta: 17 ani
Data nasterii: 20 iunie

Nume: Cammeron Niller
Porecla: Cammy/Camm
Varsta: 16- 17 ani
Nascuta pe : 13 August
Zodie: Leu

Nume: Mihael Nigel Rellin
Porecla: Mikky/ Mike/Mikey
Varsta: 16-17 ani
Data Nasterii: 25 Decembrie
Zodia: Capricorn

Nume: Dominic Sandoval
Porcela: Dom
Varsta:17 ani
Data nasterii: 19 Mai
Zodia: Taur

Nume: Alice Woon
Porecla: ?
Varsta : 17
Data nasterii: 20 Septembrie
Zodie: Fecioara

Nume: Jasper Sall
Porecla: Jasp
Varsta :17
Data nasterii: 12 decembrie
Zodie :Sagetator

Nume : Sara Stewart
Porecla: ?
Varsta :17
Data nasterii: 3 Octombrie
Zodie : Balanta;

Nume : Sabrina Cole
Porecla: Sabry/ Printesa
Varsta: 16 ani jumate
Data Nasterii: 6 Februarie
Zodie : Varsator

Nume: Irene Darwill
Porecla: ?
Varsta: 17 ani
Data Nasterii: 13 Noiembrie
Zodie : Scorpion



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Pagini de jurnal alexandraofe 3 2.870 04-06-2013, 10:46 PM
Ultimul răspuns: alexandraofe
  A doua pagina de jurnal. Intalnire cu un succubus SethMeth 0 2.114 04-07-2010, 10:20 PM
Ultimul răspuns: SethMeth
  Viata... un jurnal sumbru case 7 4.818 20-05-2008, 08:56 PM
Ultimul răspuns: Jigoku


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)