Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

J-Rock

#1
pai... am vazut ca s-a deschis topic despre rock... dar de ce sa nu deschidem si despre j-rock..
pentru cei care nu stiu: japonese-rock
eu nu ascult de mult timp.. ascult de vreo 4,5 luni... imi plac aproape toate formatiile dar cel mai mult... si cred ca va ramane pt. mult timp preferata mea... este gazette....imi place cum canta chitaristu.. unu dintre ei21 aoi... imi plac si chitarile lui....
ar mai fi: an cafe si moi dix moi... asta ii un top trei la mn...
ce parere aveti despre j-rock?
[Imagine: 20080626090306.jpg]

Imi aprind visatoare o tigara. Fumul trece lenes si nepasator prin fata mea, formand niste spirale demne de admiratia unui artist..



#2
Hm.... 39 Formatiile mele preferate cred ca ar fi : UVERworld ,High and Mighty color ,Acces ,Nightmare, L-arc de ciel . Imi plac cam toate melodiile de la Nightmare ,mai ales Moebius 4

Ah si ar mai fi D'espairs Ray [daca am scris corect e bn] . Pe astia o colega mi i-a dat dar nu stia ca sunt in japoneza melodiilepana i-am spus eu 21

#3
Logic ca ascult j-rock @__@ pe mine scrie j-rock mare si in culorile curcubeului u.u' Hmm sa vedem trupele mele preferate :

-Versailles, Dir en Grey, Nightmare ~ nu pot decide -_-'
-Ayabie
-Poitrine
-SuG
-Aile
-Irokui
-Megamasso
-Plastic Tree
-MUCC
-Jive
-the GazettE
-ClearVeil
-Deluhi
-12012
-X Japan
-Charlotte
-D
-Alice Nine
-D'espairs Ray
-Lolita23q
-LuLu
-Malice Mizer
-Moi dix Mois
-Phantasmagoria
-Sadie
-Screw
-Sid
-ViDoll
-D=OUT
-UnsraW

and many others O_O' pentru ca daca stau sa le scriu pe toate o sa umplu 2-3 pagini, oricum j-rock FTW >_> si nu mai am ce sa zic.

#4
pfff. ^_^
este stilul care mie personal imi place foarte mult...
am inceput sa ascult j-rock cam de vreo 1 an si 4-5 luni de la o colega de clasa acre asculta si ea....m-a introdus oarecum in aceasta lume a muzici....pot zice acum ca sunt unele formatii foarte bune pe care le ador ^^"

Formatii preferate:
Nightmare
An Cafe
The Gazette
Moi dix Mois
Malice Mizer
††
You define The line beetwen human and divine
In this empty place intrinsic GRACE, SO necesary...
†Aoi†
you define
[Imagine: df.jpg]
There are times, {Aoi}, I wish I had never set eyes on you,
Because every look makes me fall in love with you more,
And make it so i cannot live without you.



#5
imi place j-rock, mai ales ca earwen ma taraste prin tot felu d genuri (asta o fast acu cv vreme) si mels
momentan is setata p maximum the gormone si the gazette
concluzie:
j-rock face bine atat la corason cat si la urechi
21
anime lover is just a dreamer
[Imagine: Untitled-1-5.png]
if you love anime just dont sleep
you will get hurt

#6
o.o...Sincer sa spun sunt cam obsedata de Jrock. Sunt unele trupe care sunt foarte bune si chiar merita ascultate. Oricum, un top al meu ar fi cam asa:
~ The GazettE
~ Girugamesh
~ Dir en Grey
~ Versailles
~ Ayabie
~ SuG
~ Nightmare
Ma rog, sunt mult mai multe trupe, dar acestea imi plac cel mai mult.

#7
Me lovez j'rock! genul meu preferat de muzica.
Hmm..let'z see..some fav bandz: the Gazette, Alice Nine, S.u.G, Malice Mizer, Moi dix moi, D=out, Nightmare, meth., Girugamesh, Versailles, Ayabie, Dir en grey, Screw, 12012, Sadie, Plastic Tree, MUCC, Buck-Tick..hmmm..ah right xD era sa uit..Acid Black Cherry and Kat-KUN and so on! din cate imi amintesc pe moment..
Ascult j'rock de...*thinkin`*...un an. Prima trupa pe care am ascultat'o a fost Alice Nine, care va ramane una speciala pentru mine.
Imi place ritmul in special, cat si vocea solistilor. Majoritatea cred ca j'rockul nu are nici o valoare, si ca acestia fac asta doar pentru bani. Insa se vede prin melodiile lor cata pasiune reiese din fiecare vers. I'm totally in love with it! Ftw =P
And nu am nimic cu visual kei'ul xD chiar imi place.
[Imagine: mi08ow.jpg][Imagine: eujbj7.jpg]
J-ROCK Power!
----------------------------------------------------

#8
J-Rock'ul este dorgul meu xDD nu pot trai nici cateva minute fara sa ascult vreo melodie sau fara sa citesc versuri etc. Sunt o mare dependenta de j-rock ^^
Formatii preferate:
~12012
~ .heidi
~ Ayabie
~ Alice Nine
~ Awoi
~ An Cafe
~ Alibi
~ Acid
~ Chariots
~ Charlotte
~ Canzel
~ ClearVeil
~ Deluhi
~ Dolly
~ D
~ D=Out
~ Danger Gang
~ Daizy Stripper
~ Downer
~ Duel Jewel
~ Dio.- Distraught Overlord
~ Gemmik
~ Girugamesh
~ Galcier
~ Heisei Ishin
~ Hizaki Grace Project
~ Hime Ichigo
~ Jealkb
~ Kra
~ Kagrra
~ Kanon Wakeshima
~ Luna Sea
~ Lolita23q
~ L'Arc~en~Ciel
~ LiZ
~ Lycaon
~ Moi dix Mois
~ Megamasso
~ Mix Speaker's Inc
~ Megaromaina
~ Malice Mizer
~ MUCC
~ Merry
~ Nightmare
~ Plastic Tree
~ Pierrot
~ Poitrine
~ Phantasmagoria
~ Soroban
~ Sid
~ Sadie
~ SuG
~ ScReW
~ Serial Number
~ Skull
~ The Gazette
~ The Candy Spooky Theater
~ Unsarw
~ Versailles
~ Vistlip
~ ViDoll
~ ViViD
~ X Japan

[Nu sunt in ordinea preferintelor insa sunt in ordine alfabetica. Formatiile care totusi imi plac cel mai mult sunt Ayabie, Alice Nine, ScReW, Soroban ^^, The Gazette and MUCC]

#9
J-rock = dragoste la prima melodie ... asta a fost intre noi ...
pai .. formatii preferate .. :
-The Gazette
-Miyavi(nu e formatie dar nah )
-LM.C
-An Cafe
-Vidoll
-Distraught Overlord (DIO)
-Mantenrou Opera
-Dir En Grey
-D'espaires Ray
-Versailles
-SuG
-SiD
-Kagrra
-Lolita23q
-Kra
-Screw
-D=OUT
-Canzel
-Clearveil
-Himeyuri
-Alice Nine
-etc.

#10
In afara hainelor ciudate,a frezelor mai mult decat interesante si a machiajului extrem de dubios,sunt si trupe bune,nu multe ,dar sunt.Eu le prefer pe cele mai vechi ,care au pus bazele j-rockului,dar trupe ca An Cafe sau SuG mi se par penibile(scuzele mele fanilor).Multi compara rockul japonez cu cel vestic ,lucru care mi se pare o tampenie,din moment ce practic sunt doua genuri diferite.
Concluzie: desi chestiile pe care scrie "made in Japan" sunt in general de calitate,sunt de parere ca pe j-rock ar trebui sa scrie "made in China".Sper ca ati inteles cam unde am vrut sa bat. 3
"I'm selfish, impatient and a little insecure. I make mistakes, I am out of control and at times hard to handle. But if you can't handle me at my worst, then you sure as hell don't deserve me at my best." Marylin Monroe




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)