Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

J-Rock

#11
J-rock <33 Imi place la nebunie pot spune , este unul dintre genurile mele preferate de muzica , dar nu pot sa spun ca ascult tot timpul , insa merita admiratie . Imi place acet gen , deoarece imi place mult limba japoneza , iar mie una mi se par superbe cantece in japoneza . Versurile sunt atat de interesante , parca imi ajung la inima =]] Nu stiu chiar totul ce inseamna , dar caut pe internet traduceri in engleza xD Imi plac multe trupe , dar cele mai importante sunt : An cafe , Charlotte , Nightmare , The Gazette , Alice Nine , Hime Ichigo , x Japan , Versailles , Deluhi si etc xD
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#12
J-rock’ul , aş putea spune că este genul meu de muzică preferat <3 . Ador tot ce se exprimă prin acest gen de muzică . Prima mea formaţie de j’rock , a fost An Cafe , care încă îmi place , datorită stilului lor unic şi a vocii extraordinare a lui Miku :3 . Mi-au plăcut din prima clipă când i-am văzut într-un articol . Mda , pe atunci nu le prea aveam cu rockul şi nici cu Japonia , dar mi-a plăcut stilul lor vestimentar [ I luv visual-kei and oshare kei ] şi nu am putut să le rezist . şi dintre toate melodiile de la ei , cea care îmi place cel mai mult este MY HEART LEAPS FOR 'C' , o ador <3 .
Trupa mea preferată este însă Dir en Grey . Preferatul meu este Kyo , şi îmi plac toate melodiile de la ei , sună aşa de bine :] . Alte trupe ar mai fi : the GazettE , Moi dix Mois , Malice Mizer , Screw , Nightmare , M.U.C.C , L’arc en ciel , Deluhi şi lista poate continua .
Pot să îi ascult într-una pe cei de la Dir en Grey , sunt o trupă marfă , dar şi restul trupelor îmi plac foarte mult . Pur şi simplu le ador stilurile , fiecare sunt atât de unici , în felul lor . And I hate people which say that j'rockers look like girls , Jesus , I rilly hate that kind of people :] .

#13
Un bun J-Rocker (dupa parerea mea) trebuie sa stie sa se reinventeze mereu si sa aiba foarte multa imaginatie... Eu ascult J-Rock cam de trei ani! Am inceput cu The GazettE, carora le sunt si acuma fidela, (pentru ca am aproape toata discografia lor 4),
Ascult:
Miyavi, care este foarte amuzant si are piese vesele, in mare parte
Moi dix Mois, care se evidentiaza cu imaginea lor intunecata. Imi place cum interpreteaza live piesa "Night Breed"
Girugames
An Cafe
Ayabie
Versailles
Si azi am inceput sa ii ascult si pe Screw. (Am auzit de ei de mai demult, am chiar si un poster cu ei pe perete in camera 4)

#14
I love J-rock. Este genul meu de muzica preferat. And I love Visual Kei too. <3 Ascult J-rock de aproximativ un an si ceva. Cand am ascultat prima data o melodie J-rock, nu eram prea interesata de rock in general, dar m-am indragostit pe loc de acest gen, si acum ascult mai mult jrock (si rock). ^^ Mi-a placut de la inceput cum suna melodiile lor in japoneza, felul in care le canta, imi place mult si stilul vestimentar si machiajul. <3 Prima formatie J-rock pe care am ascultat-o a fost Nightmare. Imi place si acum. Printre preferatii mei se numara:
~Nightmare (of course)
~The Gazette
~An Cafe
~MUCC
~Moi dix Mois
~Alice Nine
~D=Out
~X Japan
~12012
~SuG
~Ayabie
~Dir En Grey
~L'arc en ciel
~Gackt
~Miyavi
~UnsraW
~Hangry & Angry
~si lista continua...
[bine.. nu sunt tocmai in ordinea preferintelor.. dar imi plac toti <3]
[center][Imagine: Orochimaru-tongue.gif][/center]
[center]大蛇丸[/center]

#15
»Majoritatea sunt rock pur :X si nu sunt chiar asa nebuna dupa rock , dar totusi sunt cateva melodii care imi plac si mie . Trupele ar fi :
-Plastic Tree
-Nightmare
-Sug
-Sid
-Ayabie
-An cafe
-Alice nine
-The Gazette , parca astea sunt 39 Am incercat sa ascult si melodiile altor trupe dar urechea mea nu e obijnuita cu rock pur 9

#16
Doamne, eu nu am lăsat reply aici?!!!
Anyway, cantitatea de j-rock (bine, şi heavy metal) pe care o ascult eu e industrială. Şi bine, eu sunt aia moartă după trupele anilor '90 - ăia făceau muzică adevărată (deşi sunt câteva trupe bunicele şi în prezent).
Aşa, listă de artişti preferaţi...
- X JAPAN, primii şi cei mai mari care or să fie trupa mea de suflet mult timp <3 Deci am ascultat toată discografia lor, de la, ştiu şi eu, Lady in Tears şi Stop Bloody Rain până la JADE şi Born To Be Free. Total faves: Kurenai, Silent Jealousy, Endless Rain, Sadistic Desire şi, mai nou, Vanishing Love. But all their songs are fxxking good [cu o mică excepţie pentru Born To Be Free]. Şi vreau să vină 15 martie mai repede :X A, da, şi membrii sunt ai naibii de hot, în ciuda celor... mulţi ani pe care îi au. Mai ales Heath. Schelet, neschelet, omul arată bestial.
- LUNA SEA, pe care i-am descoperit cu ajutorul X, pentru că nenorocitele astea de trupe merg mână-n mână. Şi holy shit, şi ăştia sunt bunăciuni, adică mă omoară tot ce scot ei. De-abia aştept să vină 16 luna asta :X
- GLAY, noua mea mare dragoste, descoperiţi prin LS XD Iarăşi un stil demenţial, alte melodii care au stat în fruntea Oriconului mult şi bine, alte concerte gigantice (in fact, cel mai gigantic: 200.000 de oameni). Şi... îs mişto rău, ce să mai.
- hide with Spread Beaver, pentru că îmi place să scriu numele complet. Scurt, dar bun. Şi no comment.
- DEAD END, cea mai cea trupă care i-a influenţat pe toţi, fără nicio excepţie. În cinci ani de carieră a lor în anii '80 (şi după ce au revenit în 2009, dar mai puţin) au influenţat o întreagă generaţie de artişti. MORRIE a stat la baza formări multor artişti, şi cel mai evident exemplu este Ryuichi din LS (în zilele lui de mult, făcea cosplay Morrie la greu). Şi ca să nu mai spun că Serafine e cea mai badass baladă hard pe care am auzit-o.
- Zi:KILL
- LADIES ROOM
- Media Youth
- BUCK-TICK
- Malice Mizer
- SIAM SHADE
- Raphael
- LOUDNESS
- D.T.R. (Dirty Trashroad)
- SHAZNA
- Baiser
- Penicillin
- La'cryma Christi
- PIERROT
- SOPHIA
- Janne da Arc
- Kuroyume
- V6, cu toată foarte scurta lor activitate
- L'Arc~en~Ciel
- COLOR
- D'eralanger
Şi nu mai pun aici toată activitatea solo a unor artişti ca Yoshiki, SUGIZO (deşi muzica lui e cam ciudăţică, e foarte...), heath sau Taiji. Şi printre cele mai bune şi mai... underrated (deşi nu au fost niciodată în mainstream) e Yokosuka Saver Tiger, prima trupă a lui hide. God, those guys really were something.
Ideea era că ascult chestii foarte vechi, care se găsesc al naibii de greu, dar care merită. Şi fiecare dintre trupele alea de mai sus are un stil propriu cu care se identifică - nu poţi să le încurci. Bine, poate că seamănă (de, doar au avut aceleaşi influenţe), dar nu se confundă. Păcat că mare parte din ele sunt despărţite, multe au fost foarte puţin cunoscute şi extrem de underrated, dar mă bucur că astea mari s-au reunit şi sunt în pline activităţi xD
[Imagine: sig0147.gif]

#17
Cred ca nu as mai putea trai fara acest gen de muzica de acum incolo. Uneori stau si ma imaginez, batrana si cu castile in urechi. Pare funny, dar sunt sigura ca asa va fi! Muzica e totul pentru mine. Am inceput sa ascult piese de la Gackt, care m-au fascinat total. Am continuat cu Malice Mizer, imi placeau unele melodii de la ei, erau un fel de rock simfonic.
Am continuat cu Girugamesh si Dir en Grey, care imi plac pana in ziua de azi.
Acum am o lista mai lunga, caci raman fidela tuturor care mi-au placut vreodata. I-podul meu e plin cu J-Rock.

*Buck-Tick (trupa mea preferata)<3 Atsushi Sakurai are cea mai frumoasa voce si fizic si omul acesta m-a cucerit. Taiji, Dress, Kuchizuke, Love Letter, Coyote ... etc etc etc
Doamne, sunt geniali - piesele astea ma fac sa zambesc, sa traiesc.
*Hyde, ma omoara vocea ingerului asta.
*Gackt
*X-Japan
*Hide 2
*Dir en Grey
*Versailles
*Girugamesh
*Miyavi
*Der Zibet
*SuG
*Abingdon Boys School
*The GazettE
*ViViD
*Luna Sea
*D=OUT
*DIO ~distraught_overlord~
*VAMPS

God, sper ca nu am uitat pe nimeni. Ii ador pe toti in aceeasi masura, deja fac parte din viata mea.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)