Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Intrebari despre Sony Vegas/ editare video

#1
Am decis sa deschid topicul asta ce va fi dedicat intrebarilor in legatura cu tutorialele urmatoare din Sony Vegas si nu numai. Nu am vrut sa fie puse ca o salata in acest topic, pentru ca vreau sa il pastrez doar pentru tutoriale sa nu se incurce si sa nu se mai vada care pe unde este.

Daca nu e ok, rog pe cineva sa stearga, dar eu zic ca este necesar unul.

Fiti curajosi si intrebati. ^^

#2
Well, eu am citit tutorialul si am mai lucrat in Sony Vegas Pro 10, chiar am facut cateva filmulete, dar nu am inteles absolut nimic din tutorialul tau. Daca ai de gand sa faci tutoriale, te rog fa-le ca lumea si nu da motiv ca nu ai rabdare. Am mai avut un caz de persoana care dadea lectii si nu avea rabdare. Nu uita ca esti in proba.

Danke
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#3
Ma gandeam eu ca e foarte greu de inteles *sigh* Da, aveam nevoie de o parere in legatura cu ele. Deci mai bine ma las de photo si incep cu video. Pentru mine par usoare, ca eu le-am facut. Oricum, daca ai programul in fata nu cred ca e atat de greu de facut, dar o sa incerc aceleasi "chestii", doar ca video.

#4
Hmm,cele mai bune reguli mi se par cele de la Forum War's.Sunt clare ,le intelege toata lumea si se aplica la toate concursurile.Reguli foarte bune si pe intelesul celor avansati dar accesibile majoritatea si incepatorilor,sunt cele de la Sakura Project.
[Imagine: wqymg0.jpg]

#5
Huh? La ce te referi?
In orice caz, eu am facut un tutorial video, dar nu prea e pentru capete patrate, hehe. ^_^" Anyway, deea, vrei sa luam regulile de pe Sakura Project, sa facem iar ca cu tutorialele?

#6
Ce reguli? Cele de la concurs sunt mai mult decat bune asa cum le-a pus Aly, punct. Cat despre tutoriale, sunt acceptate doar cele facute de voi cu propria manuta, ok? Asa cum a incercat Rain, careia nu aveam nimic sa-i spun daca era mai explicita si pentru 'capete patrate'.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#7
Intrebari generale:
Cam cat dureaza creerea unui amv decent de 3minute?
Cat de lungi/scurte ar trebui sa fie scenele?
Este necesara legatura intre ele?
Cum scot subtitrarile? o.O
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#8
1. Depinde cat de bun vrei sa iasa. Cu multe efecte, poate dura destul, de la 5-6 ore, la 12 sau chiar mai mult, asta daca lucrezi incontinuu. Daca pui scene una dupa alta, iti poate lua doar o ora.
2. Sa nu depaseasca 10 secunde, nici daca se petrece ceva important in ele. Mai bine tai scena de 10 secunde, spre exemplu, de la jumate, si mai adaugi intre cele doua create, inca una de 2-3 secunde. Intelegi? Acum depinde si de beat. Una poate fi mai mica si de o secunda.
3. Cum mesajul este foarte important, legatura dintre ele trebuie, de asemenea, necesara. Asta depinde la ce te-ai referit. In general, ca sa iasa ceva bun, trebuie ca scene sa se lege ca sa se intelega mesajul.
4. Am facut un tutorial despre cum sa scoti subtitrarea dintr-un amv, insa asta se poate face si cu un program special. Practic, in Sony Vegas nu scoti subtitrarea, ci maresti imaginea pana nu se mai vede. Tutorialul e aici.

#9
De acum incolo acesta va fi threadul cu intrebari, iar cel cu tutoriale, dupa ce am vorbit cu Lia, l-am sters. Feel free to ask. ^^

#10
Efecte clasice pentru amv-urile pe melodii lente?
Ceva de background sau doar sa dea bine pe durata full.
Sunt curios de pareri aici
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Reguli generale Anime Music Video Area. Sushiiushii 0 6.789 21-09-2013, 10:54 AM
Ultimul răspuns: Sushiiushii


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)