Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Indragostita de Sperietoarea de pasari ....

#1
va rog sa nu fiti duri:)sunt mai noua si nush cum functioneaza:) si nush daca e vreo suparare sa-mi pun si OC-ul in fic....sper ca nu.

DISCLAIMER : Nu deţin nici un personaj din animeul Naruto de Masashi Kishimoto inafara de personajele create de mine şi nu fac profit de pe urma acestora.
1.[/size]

-Prinde-ti demonul!
-RAWRRR
In padurea de langa sat,o fata care nu stia ca satul e atacat, se antrena
...demonul Ryoku,un demon de 30 de m,forma de tigru,acoperit de flacari....neavand un loc unde a se ascunde intra in fetita.
Trecerea unui suflet de demon intr-un corp omenesc a fost trecuta de dureri insuportabile.Se simtea de parca picioarele iar fi calcat in zeci de cioburi,mainile erau de parca ar fi fost taiate,pieptul se strangea impiedicand aerului sa pattrunda in plamanii care acum erau inabusiti de durere.Intrase cu totul,ramanea numai sa joace teatru...si sa se dea drept acea fetita...
-Hei fetito....esti bine?
-umm...aaa....da...
-bine...sa speram ca nu ni se va mai intampla nimic.
Inauntrul fetei se dadea o lupta,discutia dintre sufletul ei si al demonului avea loc.
-Ci...cine esti?
-Heh,n-ai auzit de mine?
-Nu.
-...Ryoku..un suflet care nu-si gaseste pacea,imi pare rau ca....sti tu...am intrat asa....dar era pentru binele meu.
-Si de ce fix in mine?numai existau oameni?
-hei pustoaico relxeaza-te....zau esti mai morocanoasa decat mine....si eu' s demon.
-NU VREAU SA MA RELAXEZ! vreau sa iesi!
-aa....sti,e cam greu sa fac asta acum,durere mare si pentru mine si pentru tine sunt urmarit,nu mai bine incercam sa ne cunoastem?
-Bi....bine...


2.
Simteam cum incepeam sa ma inteleg cu fata,era ciudata,dar intr-un fel imi placea. Avea ochii negrii ca jarul.parul era albastru inchis,inaltuta pentru varsta de 10 ani,si foarte impunatoare.Numele ei era Kato Takemoto atat stia despre ea.
Mi-a povestit cum parintii ii murisera cand era la materna si cum a fost crscuta pana la 8 ani de calugarii din templu.
I-am spus ca eu am fost omorat cand eram un pui,un animal nevinovat,care nu facuse rau niciodata nimanui inca.De aceea am ajuns demon,sufletul nevinovat care nu-si poate gasi pacea interioara,ramane stingher,inlaturat de tot si de toate,autoizolandu-se devenind in final un suflet ravasit de chin cautand razbunare.
-Si,crezi ca ne vom putea intelege daca raman in tine?
- Da,pentru un demon....ciudat ca spun esti de treaba...si sincer,nimeni nu a mai vorbit cu mine...
-De ce?
-Pentru ca eu sunt fata ciudata,toata lumea se fereste de mine,nu stiu de ce...
-Hei micut-o nu te amagi pt. asta,in viata vei trece peste mai multe decat asta....
-Ryoku..
-Da?
-Multumesc...
-Pentru?
-Pentru ca ai incercat sa ma intelegi.


-Kato....trezeste-te,kato!
-Ahhhh....ce?
- Ai visat,balbaiai ceva in somn....
-Hinata,cred ca nu ar mai trebui sa ma antrenez asa mult,sau iar ajung aici...in spitalul asta nenorocit pe care nu-l suport...
-Acum ti-ai dat seama?
-aaa...Da.
-...Hinata...ce zi e maine?
-7 iunie prostuto,ziua ta...
-a daaa...20 de ani....ceas mai vrea sa am din nou 10....
-mda...ar fi mai usor.
-Katoooo!!!!intra naruto disperat dupa atentie cu ditamai buchetul de flori in mana.
-Na...Naruto...IESI AFARAAAA!!!!
- de ce?!
-pt. ca ma enervezi!
-ooo ce minune....Sasuke nu se mai tine dupa coada mea?
-Nu,la palmuit Sakura pentru ca sa imbatat ieri seara si sa dat la ea inconstient....
-aha.....siii...aaa si Kakashi?
-Buna.
- ca tot vorbeam de lup.
-vad ca iar ai vizitat spitalul,mi se pare mie sau te-ai indragostit de locul asta?
-mi se pare mie sau esti prea obsedat de cartea aia?
-.....ha,ha ce amuzant.

3.
Imi dadusera drumul.Afara ploua linistitor,cerul era culoarea fumului iar din el curgeau picaturile reci si amare din intunecatul cer.
Afara era pustiu,oamenii ascundzandu-se in case de lacrimile amare ale cerului.
M-am oprit in mijlocul drumului,stateam acolo uitandu-ma la cer,cu picaturile de apa curgand pe fata mea.Inchid ochii si ma las purtata de ganduri.
-Hei!
-Aaaahhhh? intrerupta din melancolia de dineaori....
-Ai uitat asta la spital.
in fata mea statea Hatake Kakashi,ce il mai uram pe tipul asta....nul sufeream,pur si simplul faptul ca-si batea joc de noi cand eram mai mici....desiii....din cate stiu a avut un trecut urat.
-Multumesc.
-Nu crezi ca ar trebui sa te grabesti acasa?ai putea racii stand asa in ploaie.
-Nu e treaba ta ce fac eu! Clar?
-Nu trebuie sa te enervezi...nu am facut decat sa....
-N-ai facut decat ca iti bati gura degeaba,stau afara cat vreau eu,pe ce vreme vreau eu si daca am chef stau si pe zapada in tricou... asa ca fa pasi sperietoare de ciori.
-Sti? de aa nu vorbeste nimeni cu tine,esti precum o lamaie,acra si bosumflata toata ziua!
-Eo macar nu's perversa ca tine....sperietoare!fa pasi
-Las-o balta cu tine e ca si cum ai vorbi peretilor,nu-ti intra nimic in cap.
Eram mandra de faptul ca m-am certat cu el,ce credea ca daca e mai mare ca mine are vreun drept asupra mea? nu cred,in plus nici nu mai sunt o fetita.
Desii...cateodata cand il vad...imi vine sa-l sarut,n-am stiut niciodata de ce,pur si simplu vroiam sa-i ating buzele...
Simteam cum stomacul meu o lua razna....ma durea ingrozitor de tare,capul imi exploda iar respiratia imi era intretaia...totul se incetosa,apoi am cazut intr-un intuneric.
Ma trezesc intr-o camera luminata,intr-un pat alb cu albastru,in camera era un miros parfumat si linistitor,ma simteam ametita inca,partea cea mai proasta e ca nu stiam unde eram.
-Ti-am zis sa nu stai afara!
-Aaaa...Kakashi
-Stai sa vad daca mai ai tamperatura!
-Da ce's eu?copil de 10 ani?
-In ce stadiu erai,se poate spune si asa...
-Ticalosule....
Se uita la mine de parca eram o papusa....ma infricosa privirea lui dar in acelasi timp imi si placea....dorinta aceea puternica deal sauta revenise.
Incerc sa ma ridic,dar el ma impins inapoi in pat si mi-a spus sa ma odihnesc.L-am ascultat...mirosul de lacramioare din camera ma linistea,el se uita la mine,ma simteam stresata de lucrul asta.
-Vrei sa pleci odata de aici?
-Aaa....scuze.Te las sa te odihnesti,
-Multumesc.
Pleoapele imi erau grele,mirosul ma adormea,dupa cateva minute am adormit.

#2
Buna! Deci ahem. In primul rand: NU ai 40 de randuri. Mai pune cateva randuri daca nu capitolul se va sterge.
In al doilea rand, actiunea e extrem de grabita. Nu ai descriere DELOc, iar dialogul este...cum sa spun eu... SEC, foarte sec.
Ah, da! Era sa uit. Nu mai pune emoticoane in fic. Nu e estetic.
Si... nu mai scrtie la aceasta marime, las-o pe cea a forumului. Dupa parerea mea, e mult mai estetic asa.
Pai... greseli de tastare nu cred ca am vazut. Sa-ti spun sincer, nu mi-a luat mai mult de 2 minute sa-ti citesc "Capitolul".
Si, oh, semnele de punctuatie... nu sunt puse DELOC unde trebuie.

Ai spus ca nu vrei comm-uri dure. Pai altfel cum ai putea sa te perfectionezi?[nici nu stiu daca vrei asta]
Daca te-a deranjat comm-ul meu, i-am id-ul de la profil si mai vorbim
Astept un capitol mai bun. Bye!
[Imagine: o7k7f6.jpg]

Parfumul iubirii... -> Comm? 55
Wild Love[+18] -> Comm please 71

#3
(29-10-2010, 07:05 PM)Kato A scris: 1.[/size]

-Prinde-ti demonul!
-RAWRRRpunct
In padurea de langa sat,spaceo fata care nu stia ca satul e atacat, se antrena
...demonul Ryoku,spaceun demon de 30 de m,spaceforma de tigru,acoperit de flacari....spaceneavand un loc unde a se ascunde intra in fetita.
Trecerea unui suflet de demon intr-un corp omenesc a fost trecuta de dureri insuportabile.spaceSe simtea de parca picioarele iar fi calcat in zeci de cioburi,spacemainile erau de parca ar fi fost taiate,spacepieptul se strangea impiedicand aerului sa pattrunda"patrunda" in plamanii care acum erau inabusiti de durere.spaceIntrase cu totul,spaceramanea numai sa joace teatru...spacesi sa se dea drept acea fetita...
-Hei fetito....spaceesti bine?BTW sa sti ca sunt decat trei puncte de suspensie;)
-Litera maree, la naiba daca era doar o data as fi inteles dar la tine in fic sunt mai multe exemple asemanataore!umm...spaceaaa....spaceda...
-Bine...spacesa speram ca nu ni se va mai intampla nimic.
Inauntrul fetei se dadea o lupta,spacediscutia dintre sufletul ei si al demonului avea loc.
-Ci...spacecine esti?
-Heh,spacen-ai auzit de mine?
-Nu.
-...Ryoku..spaceun suflet care nu-si gaseste pacea,spaceimi pare rau ca....spacesti tu...spaceam intrat asa....spacedar era pentru binele meu.
-Si de ce fix in mine?numai existau oameni?
-Hei pustoaico relxeaza-te....spacezau esti mai morocanoasa decat mine....spacesi eu' s demon.
-NU VREAU SA MA RELAXEZ! vreau sa iesi!
-Aa....spacesti,spacee cam greu sa fac asta acum,spacedurere mare si pentru mine si pentru tine sunt urmarit,nu mai bine incercam sa ne cunoastem?
-Bi....spacebine...
Hello dupa cum vezi ti-am corectat o parte din capitol pentru ca mi-ar fi luat muult prea mult sa iau tot textul la corecat. So observ ca ai o problema cu punctele de suspensie, in primul rand sunt doar trei nu patru,cinci si asa mai departe in al doilea rand sunt prea multe. Incearca sa mai reduci din puncte de suspensie pentru ca nu da bine la aspectul ficului cu atatea "gauri" prin el.
Si mai am sa iti spun ca dupa orice punct, semn exclamari, virgula etc... se pune space;).
(29-10-2010, 07:05 PM)Kato A scris: 2.
Simteam cum incepeam sa ma inteleg cu fata,era ciudata,dar intr-un fel imi placea. Avea ochii negrii ca jarul.parul era albastru inchis,inaltuta pentru varsta de 10 ani,si foarte impunatoare.Numele ei era Kato Takemoto atat stia despre ea.
Bun aici te-ai cam impotmolit. Ba vorbesti la persoana a treia, ba vorbesti la persoana intai. Din cauza asta nici nu prea am inteles ori vorbeste acel Ryoku despre fetita in care a intrat ori povestesti despre ea la persoana a treea.
So in restul capitolului este cam ambiguu. Este numai dialog as putea spune. Si ce e cu atatea interjectii fara sens. Din cate am inteles tu ai postat trei capitole?? Pentru ca imi pare rau sa te dezamagesc in locul tau as face unul din toate alea. Unu la mana nici unul dintre ele fiind singur nu are numarul de de randuri pentru un capitol. Si in al doilea rand trebuia sa mai bagi descrierea pentru ca inca o data iti spun: este prea mult dialog. Si din cauza asta devine sec. Iar despre naratiune as putea spune ca o ia la goana.
Well eu cam atata am avut de spus astept next-ul sa vedem cum evoluezi :*:*.
Just the
way you know me..

#4
Bunaa!!! Am trecut si eu pe la ficul tau.
Prima idee: sa zicem ca este original..
A doua idee: Originaliteatea ficului este total eclipsata de : descrierea, care e vai de capul ei, naratiunea X_X la fel ca descrierea.. iar dialogul este...foarte, dar foarte mult si in cele mai multe parti sec... greselile de tastare sunt si ele prezente, la fel ca cele de exprimare; sa nu mai vorbim de repetitii si cuvintele prescurtate.. incearca sa nu te mai repeti si sa nu mai prescurtezi cuvintele.
Mai departe.. niciun capitol nu are 40 de randuri( nici 30 macar.. nu le- am numarat), iar ceea ce nu inteleg eu la tine este dc. pui capitolele unul dupa altul?? Ca sa nu ti le stearga? stiu ca este greu dar mai lungeste capitolele.. si nu le insira pe toate. Incearca sa scrii cuvantul de la inceputul propozitiei sau dialogului cu litera mare, arata foarte urat asa.. si ai grija si cu semnle de punctuatie ca le- ai cam incurcat.
Mai am multe de zis.. insa ma opresc aici.. sper sa nu te supere com- ul meu... eu critic ficul si nu pe tine.
Nu vreau sa ma crezi rea sau atotstiutoare :((, insa asta este parerea ta.. sa stii ca am tinut cont ca este primul tau fic... nu te suparaaaa :((.
Mi-e foameee!!!

#5
Nu mai scrie cu caps în primul rând + treci pe la regulament - Îl găseşti mai jos în semnătura mea. Doi la mână ai o groază de puncte de suspensie * . . . * ceea ce nu este deloc bine. Nu ştii să le foloseşti asta am înţeles din faptul că le uzezi cu carul în fiecare enunţ. Acum poate o să zici că ba ştii să le foloseşti, dar nu e aşa. Practica dovedeşte contrariul. Pe undeva nu pui semnele de punctuaţie. Nici punct nici nimic. Ficul este compus în întregime din dialog. Mai scoate - l şi bagă naraţiune.



ps : când vă văd că nu ştiţi ce e aia o descriere îmi vine să râd. Assyria ce clasă eşti ?
-

#6
Cea ce vreau sa spun este dorinta arzatoare de a citi momentul in care fata acesata ( scz dar nu i-am invatat numele deoarece ma concentram prea mult la ce o sa comentez) se va saruta cu Kakashi- sensei. Daca ar trebui sa spun cate ceva despre comentarile de mai sus asi spune ca sunt adevarate dar cam dure, tu ai cerut lucruri frumoase asa ca nu ar fi trebuit sa se exprime asa de dur. NU mai spus nimic deoarece ai vrut comenatrii bune.
Sper sa termini ce ai inceput.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Indragostita de un star dydy 1 1.961 02-08-2012, 11:59 PM
Ultimul răspuns: Hope
  Indragostita de seful Yakuza denieverlove lovever 7 4.896 21-08-2011, 04:30 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Sa fii indragostita de...nimic. robsten 13 7.221 15-01-2011, 10:12 PM
Ultimul răspuns: robsten


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)