Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Cum ti se pare fic-ul ?
Este OK
0%
0 0%
Nu este prea reusit.
0%
0 0%
Inchide-l, este de tot rasul.
100.00%
1 100.00%
Total 1 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

INDIUS love

#1
Disclaimer: Nu detin niciun personaj din anime-ul Naruto al caror posesor adevarat este defapt Kishimoto Masashi si nu fac profit de pe urma personajelor sau intamplarilor.

Aceasta este prima mea poveste de pe zup si pot sa spun ca am mari emotii.Vreau sa am comentari dure, nu vreau sa ma luati usor.

Primul capitol:Cine esti?


SASUKE:Ce zi plictisitoare, nu s-a intamplat nimic deosebit, totul a fost cat se poate de plictisitor, in varf cu aceasta ora de geografie, profa le-a vorbit la colegii mei despre Europa. De ce spun ca la colegii mei le-a spus, pentru ca eu nu eram atent la ea, ma gandeam la ce o sa fac in aceasta vacanta de iarna. Pentru ca vine vacanta, profa o sa ne dea o tema in echipa, iar eu pic mereu cu un pros pe nume Naruto, care nu face nimic si se asteapta sa fac eu tot. Numele meu este Sasuke Uchiha iar al lui este Naruto Uzumaki, eu sunt inaintea lui la catalog, si de asta pic mereu cu el in echipa.
Ce pot sa zic despre mine?sunt o fire retrasa care nu a cunoscut iubirea parintilor ca ei erau mereu plecati, sunt mai arogant si nu am respect pentru batranete.Cat despre aspect pot sa zic ca arat bine, am parulul si ochii negri ca pana corbului.
-Copiii pentru ca vine vacanta o sa va dau tema de echipa. spune profa
-Ce bine !spune un baiat cu parul blond si ochi albastri, acesta este Naruto
-Ma bucur ca esti fericit, dar de data asta se trage la biletele pentru a va alege partenerii.
-Cum?nu-i corect doamna, de doi ani fac echipa cu Sasuke, iar acum o sa pic cu altcineva?
-Ma bucur ca te intelegi atat de bine cu colegul tau
-Cui ii pasa de asta ,acum o sa trebuiasca sa muncesc ,nu o sa faca altcineva treaba mea.spune trist Naruto
-Naruto astai viata ,acum sa va spun cum va decurge tragerile .Baietii trag din dreapta unde se gasesc nume de fete ,iar fetele din stanga unde se gases tari din Europa.Voi copiii va trebui sa scrieti cat mai multe lucruri despre acea tara .
-Vom fi fata si baiat in echipa ? spun eu cam intrigat ca va trebui sa fac proiectul cu o fata .Sunt cel mai popular din scoala ,asa ca toate fetele ma inebunesc,asta da blestem.
-Asa este ,domn director a hotarat sa se procedeze asa .Acum baieti veniti si trageti ,in ordine alfabetica
Am ajuns si eu langa catedra si am tras ,pe biletel scria “Sakura Haruno”
-Cine e Sakura Haruno?spun eu curios pentru ca nu am mai auzit acest nume
-Eu sunt Sakura Haruto ,si se ridica din ultima banca din mijloc o fata de talie mijlocie,cu parul roz bombon, pana la jumatarea spatelui iar ochi verzi ca zmaraldele.
Am ramas socat ,nu am mai vazut-o pana acum, cine o fi, ca nu am avut colegi noi cand a inceput scoala.
-Scuza-ma dar tu cine est?,nu te-am mai vazut.spun int-run fel trist ca a trebuit sa zic asta.
- Eu sunt aici din clasa a IV-a, spune ea pe un ton suparat
-Scuze ca nu te-am vazut ,dar nu prea ma uit la fete,spun eu trist dar in acelasi timp prostesc ca m-am purtat ca un necioplit.
-Nu-i nimic ,sa sti ca ma asteptam sa nu ma cunoasca numeni,cu atat mai putin tu ,mereu esti inconjurat de fete. spune ea fara sa se observe nici o schimbare de sentiment .
Nu am mai spus nimic am ramas acolo ,nemiscat ,ca o stana de piatra ,si ma gandeam la ce a spus aceasta fata .Cum e posibil sa te astepti sa nu te observe nimeni,oare ce poveste tragica ascunde de nici macar nu mimeaza un sentiment .
-Acum o sa trag eu, si o sa aflam despre ce o sa fie tema.spune Sakura si se indreapta agale spre catedra.Trece de mine ca si cum nu asi fi fost acolo si se indreapta spre bilete.A tras si s-a indreptat spre profa ca sa-I spuna care este acea tara .Profa aude numele si scrie in agenda,Sakura se intoarce in banca fara sa-mi spuna nimic.In acest moment ma simteam vinovat ca s-a comportat atat de rece si fara sentimente ,daca asi fi recunoscut-o poate nu se simtea prost,in pauza am de gand sa-mi cer scuze .Ora s-a terminat iar acum a venit pauza ,momentul in care eu trebuie sa trec peste orgoliu si sa-mi cer scuze unei fete.Zis si facut am iesit afara din clasa si m-am intreptat spre curtea scolii,imi plimb privirea prin curte si incerc sa o zaresc pe fata cu care trebuie sa fac proiectul la geografie,dar fara rost nu vedeam altceva decat fete obsedate de mine si care incercau sa se faca observate.Dar putin mai departe de terenul de basket vad pe banca o fata care citea dintr-o carte ,ma indrep spre ea cu mainile in buzunar si spun:
-Despre ce trebuie sa facem proiectul ?
-Romania.spune Sakura fara sa isi ridice ochii din carte si cu glas plictisit.
-Romania? nu imi amintesc sa fi vorbit de aceasta tara la ora.
-Normal ca nu am vorbit, profa nu avea cum sa ne dea despre o tara care am facut-o la clasa,nu ar avea nici un sens sa invatam despre o lectie pa care am invatat-o inainte.spune pe acelasi glas ca ininte.
-Nu e vorba despre asta ,si despre faptu-l ca nu a enumerate-o cand ne-a spus tarile din Europa ,numai daca nu e in Europa.spun pe un ton ceva mai ridicat ,dar nu cu mult
-Este in Europa centrala ,are ca limba romana,are ca vecini :Ucraina, Ungaria , ,Serbia ,Bulgaria si Republica Moldova .Are iesire la Marea Neagra.
-Tu de unde stii ?spun pe un ton curio ,gen suparat
-Am invatat .spune fara nici cea mai mica miscare.Am oftat ,mi-am luat curaj si am continuat discutia
-Imi pare rau ca nu te-am recunoscut ,mai ales ca suntem in aceasi clasa de 2 ani.
-N-ui nimic .
-De ce spui ca esti obijnuita,si m-ai ales de ce nu te evidentiezi ?adica esti desteapta ,si ar fi trebui sa te laude profesori .
-Nu ma lauda nimeni,nici daca asi fi presedinte nu m-ar sti nimeni.
-Nu vreau sa fiu bagacios asa ca nu intreb nimic legat de viata ta personala.Dar trebuie sa te intreb cand si unde vom incepe sa ne ocupam de proiect .
-Niciodata ,niciunde ,il fac eu pe tot
-Iti multumesc pentru acest gest ,dar nu vreau sa faci tu toata munca si sa lom amandoi laudele
-Dar eu am facut mereu temele si am luat amantoi laudele
-La fel a facut si Naruto cu mine ,dar vreau sa muncesc .dar nu am putut continua ca atunci apare idiotul de Naruto

SAKURA:


-Ce faceti aici?spune el punand mainile la ceafa
-Discutam despre proiect,dar tu despre ce trebuie sa faci?spune Sasuke calm
-Despre Rusia,si sunt in echipa cu Hinata ce noroc ,ca nu am auzit de aceasta tara .
-Cum sa nu auzi este singura tara care se intinde pe 2 continente :Europa si Asia.incerca Sasuke sa-l invete cava pe Naruto.
-Ce este Asia ?
-Poftim?este un continet,si tot aici se gaseste Japonia.
_Japonia?
-Este tara in care noi traim.spunand astea Sasuke mai avea putin si il lua la bataie pe Naruto.
Cat de pros poate fi acest copil,sa nu sti in ce tara te afli,vai de noi cum a ajuns asta in clasa a VI-a?
-Naruto pe ce planeta suntem?intreaba Sasuke
Hai te rog ,nu are cum sa nu stie ,sau nu stie? .Daca nu stie e cea mai proasta persoana din lume toti copiii stiu asta.
-Sasuke nu cumva tu nu stii?
-Pai da ,dar nu incerca sa ma faci sa-ti spun raspunsul ca nu merge .
Dar atunci se suna si Naruto a fost salvat.,ce noroc poate avea ,eu cand nu stiu ceva ,parca timpul sta in loc.
-S-a sunat ,hai sa intram ca avem dirigentie.spune Naruto usurat
-Ce pacat ca nu am aflat raspunsul.spun eu foarte trista
-Nu-ti face griji ca am eu un plan
In acest moment nu ma puteam gandi decat la acel plan pe care la gandit Sasuke.Ma intreb de ce Sasuke ,cel mai frumos baiat din scoala a incercat sa fie prietenos cu o fata atat de neinsemnata ca mine?Oare ma place,ce prosti vorbesc nu are cum sa-I placa de mine,sunt atatea fete frumoase in jur si el sa se uite taman la mine,sunt o proasta.Si chiar dac-ar fi adevarat,si chiar mar placea va trebui sa-i spun secretul care ma opreste sa fiu o persoana normala ,si care ma face sa fiu un nimeni pe langa ceilalti.
-Sakura s-a intamplat ceva?spune Sasuke foarte ingrijorat ,pentru ca am intrat in aceasta transa muta.
-Nu .Ce ai de gand sa-I faci lui Naruto?
-Sa-l fac de ras in fata tuturor.
Cum ar putea sa faca asta ,oare ,nu ,nu o s-o faca nu e atat de josnic.
-Sakura s-a intamplat cava?
-Doar nu o sa faci ce cred eu ca o sa faci?
-Daca e cea ce cred eu ca crezi ,asta o sa fac.
-Nu poti sa fi atat de josnic,o fi Naruto pros dar nu merita asta
-Sakura de cand iti pasa de cineva?
-Mai taci ca si tu esti mai ciudat
-Eu sunt ciudat? aaa,ca nu imi place sa stea fetele roi in jurul meu?
-Nu,ca de obicei nu vorbesti cu nici o fata si acum stai la taclare cu mine.
-Pai trebuie sa facem proiectul impreuna.
Sasuke este cel mai popular din scoala, oare el este cel care se va afla pe lista mea. Mi s-a spus ca o sa elimin un mare cuceritor care se indragosteste de fetele care se comporta cu el obijnuit, si ii displace cand toate ii cad la picioare. Sacacul de el, ce rau imi pare de el. Daca nu ii paream eu in cale poate traia mai mult. Dar eu sunt un ...

Acest capitol a fost editat din probleme personale.
Va rog frumos sa cititi in continuare poveste pt. ca nu este urata, primul capitol a fost scris mai demult si de asta este asa. Celelalte sunt noi si mai bune.

#2
heeey ^_^ am trecut si pe la ficul tau... fic nou ha ?
Sa iti spun .. idee a este super :X imi place dar sa vedem ce se v-a intampla in continuare
Am vazut cateva greselutse de tastatura ....
profa le-a vorbit la colegii mei - profa le-a vorbit colegilor mei.
De ce spun ca la colegii mei - de ce spun ca , colegilor mei [ scuze dar n-am alta idee acum ]
pros - prost
numele - Numele [ "N" ca e dupa punct :-w]
sunt - Sunt [ "S" ca e dupa punct iar ]
astai - asta-i [ ai uitat cratima ?:)) ]
gases - gasesc
pa care - pe care
curio - curios
N-ui nimic - Nu-i nimic
lom - l-om
amantoi - amandoi
cava - ceva
pros - prost
Cam astea au fost .. daca nu le-am enumerat toate scuzele mele . Ne bagam acum la descriere si naratiunea ... Sunt bune amandoua .. stau la locul lor . Actiunea nu este grabita .. Dialogul nu este sec ... ce sa mai spun .. Imi place la nebunie ficul si sper sa pui nextu' cat mai repede ..
Chuu & Kissu'

#3
Hei...se pare ca nu scapi de mine nici aici:))!
Hmmmm...cu ce sa incep?

Pai,ai unele greseli de tastare.
Descrierea:Mie nu mi s-a parut sa ai multa descriere.Nu prea ai descris personajele.Numai daca spui ca am parul si ochi de cutare asta nu e descriere.Ti-am mai spus si pe celalalt site sa descrii[nu dau nume de site].
Dialog:Mama-mia!Deci ai bagat dialog...MULT!Dar e bine pentru ca nu e sec.
Actiune:E tinuta bine in lesa de sefa':))

Restul...vad ca e exact ca cea de pe celalalt site.Ori cum da-mi pe mess un mesaj cand pui continuarea
[Imagine: pink.gif]

I luv PINK and to do everythink what I want.


#4
Hellow! ^^

Imi place ideea ficului.Sakura e cam tocilara=)) . Glumeam. Ei doi au proiect despre ROMANIA :)) Mama-Mia >.>" . Naruto e cam prost sau mi se pare mie o.O" .Nici in ce tara este nu stie, dar mite pe ce planeta. Cine stie o zice ca pe Pluto=)). Imi place dialogul naratiunea descrierea . In fine descrierea e putin a personajelor dar in fine mie una imi place primul capitol . Ashtept nextu ^^ Bye:P
[Imagine: Jun0xCa.png]

#5
Deci, am trecut si eu pe la ficul tau. Am vazut ca nu te deranjeaza commurile dure, asa ca sa te astepti la ceva tare din partea mea, pentru ca ai nevoie. Nu vreau sa te vad ca renunti la fic de la un comm mai dur, ci ca te perfectionezi. Deci, uite ca vine cel mai lung comm din istoria mea de critic ( ar fi tare sa zica mozii ca e spam :)) )

Incepem cu greselile banale din capitol:
Citat:SASUKE:Ce zi plictisitoare ,( Space aici, nu inainte de virgula )nu s-a intamplat nimic deosebit,( Space )totul a fost cat se poate de plictisitor ( plictisitoare, plictisitor, cam multe repetitii nu crezi? eu sincer am inteles din prima ),( Space )in varf cu aceasta ora de geografie ,( Space dupa virgula, nu inainte ) profa le-a vorbit la colegii mei ( Le-a vorbit la colegii mei? OMG, aceasta minunata eleva schimba limba romana, aplauze. Nu este o exprimare corecta draga mea. Le-a vorbit colegilor mei suna mult mai placut pentru ureche... banuiesc ca intelegi la ce ma refer ) despre Europa.( Space )De ce spun ca la colegii ( Aici se intelege oarecum de ce ai pus la colegii mei, adica, pare o incercare fortata de a evita o cacofonie, insa poti incerca si in alt mod sa eviti ) mei le-a spus,pentru ca eu nu eram atent la ea ,( Space aici, nu inainte de virgula, etc. Ai inteles tu acuma )ma gandeam la ce o sa fac in aceasta vacanta de iarna .Pentru ca vine vacanta ( ai mai repetat o data cuvantul vacanta in propozitia precedenta. Evita repetitiile asa apropiate ) ,profa o sa ne dea o tema in echipa ,iar eu pic mereu cu un pros(t) pe nume Naruto,care nu face nimic si se asteapta sa fac eu tot ( Si partea asta e deranjanta la auz. Daca ziceai ca nu face nimic era suficient dupa parerea mea ).numele ( la inceput de propozitie e litera mare )meu este Sasuke Uchiha iar al lui este Naruto Uzumaki (Lui Naruto iai mai zis odata numele, dar nu intreg. E cam enervant) ,eu sunt inaintea lui la catalog ,si de asta pic mereu cu el in echipa.
Ce pot sa zic despre mine?sunt o fire retrasa care nu a cunoscut iubirea parintilor ca ei erau mereu plecati ( Deoarece ei erau mereu plecati suna mai corect. Ai putea si sa detaliezi mai mult tristetea indurata de sasuke datorita faptului ca ii lipseste dragostea parintilor si mai multe sentimente etc ), sunt mai arogant si nu am respect pentru batranete ( Ciudat ca a recunoscut asta :)) ).Cat despre aspect pot sa zic ca arat bine ( Modest rau de tot, baiatu` ), am parulul si ochii negri ca pana corbului ( Ce descriere seaca, sorry. Oricum stim cum arata sasuke, probabil gandesti, insa nu conteaza. Vreau mai detaliat, mai plin de epitete si figuri de stil ).
-Copiii ( Doar cu 2 de "i" aici si trebuie o virgula dupa ce spui ex. numele unei persoane careia i te adresezi intr-un dialog. Yoy, nici eu nu inteleg ce am explicat aici ) pentru ca vine vacanta o sa va dau tema de echipa. ( Aici trebuia o minunata virgulita in loc de punct. Ciudat, eu am invatat asta in clasa a doua. la sfarsitul unei propozitii, daca nu este dialog sau mirare, exclamare etc, se pune virgula daca urmeaza sa spui cine vorbeste. Sper ca intelegi ca nu prea stiu sa formulez ) spune profa ( Punct "." , De asemenea iintr-un text este normal sa folosesti profesoara, nu profa ca si cand ai fi cu colegii la o discutie ambulanta )
-Ce bine !spune un baiat cu parul blond si ochi albastri ,acesta este Naruto ( Punct "." )
-Ma bucur ca esti fericit ,dar de data asta se trage la biletele ( Se trage la sorti, nu la biletele ) pentru a va alege partenerii.
-Cum?nu-i corect doamna ,de doi ani fac echipa cu Sasuke ,iar acum o sa pic cu altcineva?
-Ma bucur ca te intelegi atat de bine cu colegul tau
-Cui ii pasa de asta ,acum o sa trebuiasca sa muncesc ,nu o sa faca altcineva treaba mea.spune trist Naruto
-Naruto astai ( asta-i ) viata ,acum sa va spun cum va decurge tragerile .Baietii trag din dreapta unde se gasesc nume de fete ,iar fetele din stanga unde se gases© tari din Europa.Voi copiii va trebui sa scrieti cat mai multe lucruri despre acea tara .
-Vom fi fata si baiat in echipa ? spun eu cam intrigat ca va trebui sa fac proiectul cu o fata .Sunt cel mai popular din scoala ,asa ca toate fetele ma inebunesc,asta da blestem ( Da, cu siguranta. Si modestia lui e tot un blestem? ).
-Asa este ,domn director ( Domnul Director ar zice o profesoara ) a hotarat sa se procedeze asa .Acum baieti veniti si trageti ,in ordine alfabetica ( punct )
Am ajuns ( Mai devreme era prezent, iar acum ai ajuns sa scri la perfectul compus? Alege un timp si continua pe el. Stiu ca e greu, dar straduieste-te ) si eu langa catedra si am tras ,( Punct aici, nu virgula ) pe biletel scria “Sakura Haruno” ( Punct )-Cine e Sakura Haruno?spun eu curios pentru ca nu am mai auzit acest nume ( Punct )-Eu sunt Sakura Haruto ,si se ridica din ultima banca din mijloc o fata de talie mijlocie,cu parul roz bombon, pana la jumatarea spatelui iar ( Poate vrei sa spui "si" ) ochi verzi ca zmaraldele.
Am ramas socat ,nu am mai vazut-o pana acum ,( Punct, nu virgula )cine o fi ,ca nu am avut colegi noi cand a inceput scoala.
-Scuza-ma dar tu cine est?,( "esti?" )nu te-am mai vazut. ( Yoy, ce replica inteligenta ai putut sa pui aici. Plus ca nu era si virgula si semnul intrebarii acolo ) spun int-run fel trist ca a trebuit sa zic asta.
- Eu sunt aici din clasa a IV-a, spune ea pe un ton suparat ( punct )-Scuze ca nu te-am vazut ,dar nu prea ma uit la fete,spun eu trist dar in acelasi timp prostesc ca m-am purtat ca un necioplit
-Nu-i nimic ,sa sti ca ma asteptam sa nu ma cunoasca numeni,cu atat mai putin tu ,mereu esti inconjurat de fete.spune ea fara sa se observe nici o schimbare de sentiment ( Punct... Aici ai iar alte doua propozitii foarte inteligente. Fata trebuia sa se aseze jos suparata, iar sasuke sa taca, ar fi iesit mult mai oke )Nu am mai spus nimic am ramas acolo ,nemiscat ,ca o stana de piatra ,si ma gandeam la ce a spus aceasta fata .Cum e posibil sa te astepti sa nu te observe nimeni,oare ce poveste tragica ascunde de nici macar nu mimeaza un sentiment ( Mimeaza nu este cuvantul potrivit aici… De asemenea, cum poti deduce din atata lucru ca a avut un trecut tragic? E penibil, chiar si ceea ce a spus ea este penibil. Oricum faza a fost tare. “ Sunt aici din clasa a IV-a “ . Aici ai nimerit-o. Chiar am ras. )-Acum o sa trag eu, si o sa aflam despre ce o sa fie tema.( Space, iar ma apuca :)) )spune ( Acum ai trecut din nou la prezent… Hotaraste timpul si pastreazal ) Sakura si se indreapta agale spre catedra.Trece de mine ca si cum nu asi( fara “i” aici ) fi fost acolo si se indreapta spre bilete.A tras ( Acum iar ai schimbat timpul ) si s-a indreptat spre profa ca sa-I spuna care este acea tara .Profa aude numele si scrie in agenda,Sakura se intoarce in banca fara sa-mi spuna nimic.In acest moment ma simteam vinovat ca s-a comportat atat de rece si fara sentimente ,daca asi fi recunoscut-o poate nu se simtea prost,( punct nu virgula )in pauza am de gand sa-mi cer scuze .Ora s-a terminat iar acum a venit pauza ,momentul in care eu trebuie sa trec peste orgoliu si sa-mi cer scuze unei fete.Zis si facut am iesit afara din clasa si m-am intreptat spre curtea scolii,( punct )imi plimb( Iar ai trecut la prezent ) privirea prin curte si incerc sa o zaresc pe fata cu care trebuie sa fac proiectul la geografie,dar fara rost nu vedeam altceva decat fete obsedate de mine si care incercau sa se faca observate.Dar ( ai mai folosit cuvantul dar putin mai devreme ) putin mai departe de terenul de basket vad pe banca o fata care citea dintr-o carte ,ma indrep spre ea cu mainile in buzunar si spun:
-Despre ce trebuie sa facem proiectul ?
-Romania.spune Sakura fara sa isi ridice ochii din carte si cu glas plictisit. ( Aici ai inversat putin… Corect era “ Spune Sakura cu un glas plictisit, fara sa isi ridice ochii din carte “. Asa cum ai pus tu se pierde putin sensul propozitiei )
-Romania ?nu imi amintesc sa fi vorbit de aceasta tara la ora.
-Normal ca nu am vorbit, profa nu avea cum sa ne dea despre o tara care am facut-o la clasa ( Despre care am vorbit in clasa, sau pe care am facut-o in clasa, nu “la clasa” ),nu ar avea nici un sens sa invatam despre o lectie pa care am invatat-o inainte ( am mai facut-o inainte ).spune pe acelasi ( cu acelasi ) glas ca ininte.
-Nu e vorba despre asta ,si ( ci, nu si ) despre faptu-l ca nu a enumerate-o cand ne-a spus tarile din Europa ,numai daca nu e in Europa. ( Virgula, nu punct ) spun pe un ton ceva mai ridicat ,dar nu cu mult.
-Este in Europa centrala ,are ca limba romana,are ca vecini ( are ca, are ca, iar o repetitie. Evita-le ) :Ucraina, Ungaria , ,Serbia ,Bulgaria si Republica Moldova .Are iesire la Marea Neagra.
-Tu de unde stii ?spun pe un ton curio ,gen suparat ( nu am inteles ce vroiai sa zici aici. Ton curios, gen suparat? Poate ma lamuresti si pe mine :)) )-Am invatat .spune fara nici cea mai mica miscare.Am oftat ,mi-am luat curaj si am continuat discutia ( punct )-Imi pare rau ca nu te-am recunoscut ,mai ales ca suntem in aceasi clasa de 2 ani.
-N-ui nimic .
-De ce spui ca esti obijnuita ( obisnuita ),si m-ai ales de ce nu te evidentiezi ?adica esti desteapta ,si ar fi trebui sa te laude profesori .
-Nu ma lauda nimeni,nici daca asi fi presedinte nu m-ar sti nimeni.
-Nu vreau sa fiu bagacios asa ca nu intreb nimic legat de viata ta personala.Dar trebuie sa te intreb cand si unde vom incepe sa ne ocupam de proiect .
-Niciodata ,niciunde ,il fac eu pe tot ( punct )
-Iti multumesc pentru acest gest ,dar nu vreau sa faci tu toata munca si sa lom ( luam ) amandoi laudele ( punct )-Dar eu am facut mereu temele si am luat amantoi ( amandoi ) laudele ( punct )
-La fel a facut si Naruto cu mine ,dar vreau sa muncesc .dar ( Iar ai facut o repetitie folosind cuvantul dar de doua ori la o distanta prea mica… Plus ca la inceput de propozitie trebuie litera mare ) nu am putut continua ca atunci apare ( iar ai schimbat timpul ) idiotul de Naruto

SAKURA:


-Ce faceti aici?spune el punand mainile la ceafa ( Punct )-Discutam despre proiect,dar tu despre ce trebuie sa faci?spune Sasuke calm ( Punct )
-Despre Rusia,si sunt in echipa cu Hinata( Punct ) ce noroc ,ca nu am ( mai ) auzit de aceasta tara .
-Cum sa nu auzi ( semnul intrebarii “?” ) este singura tara care se intinde pe 2 ( In ficuri numerele mai mici de zece, si uneori chiar si cele mai mari, se scriu cu litere, nu cu cifre ) continente :Europa si Asia. ( Virgula, nu punct ) incerca Sasuke sa-l invete cava pe Naruto.
-Ce este Asia ?
-Poftim?este un continet,si tot aici se gaseste Japonia.
_Japonia?
-Este tara in care noi traim. ( Virgula, nu punct ) spunand astea Sasuke mai avea putin si il lua la bataie pe Naruto. ( Propozitia este formulata prost. “ Spuse Sasuke, care mai avea putin si il lua la bataie pe Naruto. “ Dupa parerea mea e mai corect. )
Cat de pros(t) poate fi acest copil, ( Punct, nu virgula ) sa nu sti in ce tara te afli, ( Punct )vai de noi( Semnul exclamarii ) cum a ajuns asta in clasa a VI-a?
-Naruto pe ce planeta suntem?intreaba Sasuke ( punct )
Hai te rog ,nu are cum sa nu stie ,sau nu stie? .Daca nu stie e cea mai proasta persoana din lume toti copiii stiu asta.
-Sasuke nu cumva tu nu stii?
-Pai da ,dar nu incerca sa ma faci sa-ti spun raspunsul ca nu merge .
Dar atunci se suna si Naruto a fost salvat.,( Punct apoi incepi cu litera mare ) ce noroc poate avea ,( Semnul exclamarii “!”, nu virgula )eu cand nu stiu ceva ,parca timpul sta in loc.
-S-a sunat ,hai sa intram ca avem dirigentie.spune Naruto usurat( punct )-Ce pacat ca nu am aflat raspunsul. ( Virgula, nu punct ) spun eu foarte trista ( Punct )
-Nu-ti face griji ca am eu un plan ( Punct )
In acest moment nu ma puteam gandi decat la acel plan ( Iar ai facut o repetitie ) pe care la ( l-a ) gandit ( Alta repetitie ) Sasuke.Ma intreb de ce Sasuke ,cel mai frumos baiat din scoala a incercat sa fie prietenos cu o fata atat de neinsemnata ca mine?Oare ma place,( Semnul intrebarii, nu virgula )ce prosti vorbesc nu are cum sa-I placa de mine,( Semnul exclamarii, nu virgula ) sunt atatea fete frumoase in jur si el sa se uite taman la mine,( Semnul intrebarii, nu virgula )sunt o proasta.( Semnul exclamarii, nu punct ) Si chiar dac-ar fi adevarat,si ( Nu pui si virgula si “si” decat in anumite cazuri, iar acesta nu este unul dintre ele ) chiar mar ( m-ar ) placea( virgula ) va trebui sa-i spun secretul care ma opreste sa fiu o persoana normala ,si ( Exact ce am scris mai sus ) care ma face sa fiu un nimeni pe langa ceilalti.
-Sakura ( virgula ) s-a intamplat ceva?spune Sasuke foarte ingrijorat ,( Nu trebuie sa pui virgula aici ) pentru ca am intrat in aceasta transa muta.
-Nu .Ce ai de gand sa-I faci lui Naruto?
-Sa-l fac de ras in fata tuturor.
Cum ar putea sa faca asta, ( Semnul intrebarii, nu virgula) oare ,( semnul intrebarii )nu , ( Punct, nu virgula )nu o s-o faca nu e atat de josnic.
-Sakura( virgula ) s-a intamplat cava? ( Aceeasi intrebare ca mai devreme. Nu e repetitie de data asta, insa ar fi cazul sa le mai schimbi din cand in cand )
-Doar nu o sa faci ce cred eu ca o sa faci?
-Daca e cea ( ceea ) ce cred eu ca crezi ( Cacofonie. EVITA-LE !! ) ,asta o sa fac.
-Nu poti sa fi atat de josnic,( punct ) o fi Naruto pros dar nu merita asta
-Sakura ( virgula ) de cand iti pasa de cineva?
-Mai taci ( virgula ) ca si tu esti mai ciudat ( punct … “ Mai taci, ca tu esti mai ciudat “ , suna cu siguranta mai bine )-Eu sunt ciudat? aaa,ca nu imi place sa stea fetele roi in jurul meu?
-Nu,ca de obicei nu vorbesti cu nici o fata si acum stai la taclare ( taclale ) cu mine.( Asta a fost prea direct. Penibil de direct )
-Pai trebuie sa facem proiectul impreuna.
A spus atat de repede ,fara sa-i pese de nimic , ( punct ) am fost o proasta sa cred ca el ar putea sa simta ceva pentru mine ,( punct, nu virgula ) am visat,dar sunt mandra ca pentru prima oara in viata mea neinsemnata am avut un vis,oare acest sentiment este iubire ? ( Nu crezi ca se prinde mult, multe prea repede? Ca totul se intampla prea repede? De asemenea, ei sunt cam mici teoretic, pentru a se putea indragosti cu adevarat, in special sasuke. Baietii se maturizeaza mai greu. Pe la 14 ani hormonii pleaca la plimbare. Pana atunci iubirea adevarata nu prea poate exista. Te plictisesti repede )

Concluzia miilor de comentarii pe care ti le-am lasat pana acum este ca :
Nu pui punct la toate propozitiile.
Estetica ta lasa mult de dorit ( Spatiul se lasa dupa semnul de punctuatie nu inainte )
Nu sti sa folosesti semnele de punctuatie.
Schimbi timpul.
Nu sti bine ortogramele.
Nu te exprimi mereu corect.
Unele propozitii sunt penibile.

Iar acum sa vedem critica de rigoare:
Descrierea e cam absenta, plecata la plimbare. Ai tu cateva adjective pe acolo, dar nu e destul. Descrie clasa, personajele si cel mai important sentimentele si trairile. Stiu ca e greu, mai ales de la prima creatie, dar numai ascultand sfaturi si critici dure te perfectionezi. Sa nu te prind ca renunti :-w .
Naratiunea… totul se petrece cam repede. Adica, acum a vorbit prima data cu el si deja crede ca il iubeste. Apoi, ai unele chestii penibile, gen deductiile lor. Ce ma deranjeaza este acel secret ciudat al Sakurei, care e cam trantit in aceasta actiune plictisitoare. Apreciez totusi ca e si ceva suspans.
Dialogul este prea mult. Jumate din ce scri tu e dialog. Mai renunta la el. Pune mai multa descriere si naratiune si vei vedea ca totul va suna mai bine.
Ideea, e destul de interesanta. Nu foarte originala, insa are ceva al ei acolo, si voi citi in continuare. Mia placut faptul ca nimeni nu o stia pe Sakura. Asta a fost ceva original, si intrarea pe care sia facuto a fost amuzanta :)). Ma enerveaza ca lai facut pe naruto exagerat de prost, chiar penibil pot spune. Exista o limita pentru orice...
Te rog ai grija la ce ti-am zis sa nu imi racesc gura degeaba. Commul asta mia luat o ora. Sper ca nu teai suparat. Daca mai e ceva, i-ami Id-ul din profil. Ja ne si astept nextul.

#6
:x:x:x Salut :x:x:x
Imi cer scuze sa va spun dar al doilea capitol este sters din cauze personale. Cea ce se gaseste in el era amuzamentul luat de la prostia lui Naruto. Singurul lucru important este ca urmatoarele capitole sunt mai bune.
Va rog frumos sa cititi urmatoarele capitole pt. ca primul nu este important, el a fost o gresala, se leaga dar se face o mare schimbare.
:x:x:x Va rog sa cititi in continuare :x:x:x

#7
CE next frumos!Ce poveste interesanta , abia astept sa vad ce se va intampla in uramatorul capitol:X:X!O God inca-i multumsec sisului meu pt ca mi-a zis de fic:)):X:X..pai descrierea e foarte bogata si nu e seaca, ceea ce e foarte bine, pentru ca m-am saturat de ficuri gen: " E o zi insorita in satul Konoha.Pasarelele canta."..iada iada..si asa mai departe:p..pai dialogul e bun si ma bucur ca infarsit s-a ivit cineva care sa scrie un dialog mai lung de doua cuvinte.. in fine naratiunea e cea care face totul..o si ai simtul umorului:)) am ras cu lacrimi la acea ora cu jocul in care Naruto a fost intrebat tot felul de intrebari de gradinita:))..si el nu le-a stiut..tare faza cu: " Pe ce planeta locuim? " ..si el dor raspunsuri gresite a dat..cum ar fi Oceanul nustiu care..mama ce am putut sa rad..abia astept nextu si sper sa fie luung si la fel de bun ca pana acum..muulta inspiratie si succes :bye:

MY FIC ะ PETALA RĂTĂCITĂ ะ
Dᵃᶜᵃ ᶰᵒʳᶤᶤ ᵛᵃʳˢᵃ ˡᵃᶜʳᶤᵐᶤ ˢᶤ ᶤᵘᵇᶤʳᵉᵃ ᶰ⁻ᵃ ᵗʳᵉᶜᵘᵗ, ᵖᵒᵃᵗᵉ ᵐᵃᶤ ᵃᵖᵃʳᵉ ᵒ ˢᵃᶰˢᵃ ˢᵃ ᵖᵒʳᶰᶤᵐ
De La-nceput ..!
Dʳᵃᵍᵒˢᵗᵉᵃ ᵉ ᵒ ˢᵃᵍᵉᵃᵗᵃ ᶜᵉ ᶤᵗᶤ ᶠᵃᶜᵉ ʳᵃᶰᶤ ᵈᵉ ᶠᵒᶜˑˑˑ ˢᵘᵖᵃʳᵃ ᶜᵉˡ ᶜᵉ ᶤᵘᵇᵉˢᵗᵉˑˑˑ ᶜᵉˡ ᶤᵘᵇᶤᵗ ᶤˢᶤ ᵇᵃᵗᵉ
Joc
Tʳᶤˢᵗᵉᵗᵉᵃ ᶤᶰᶜᵉᵖᵉ ᶜᵘ ᵒ ˡᵃᶜʳᶤᵐᵃ, ᵇᵘᶜᵘʳᶤᵃ ᶜᵘ ᵘᶰ ᶻᵃᵐᵇᵉᵗ, ᶤᵃʳ ᶠᵉʳᶤᶜᶤʳᵉᵃ ᵐᵉᵃ ᶤᶰᶜᵉᵖᵉ ᶜᵘ..
Tine

#8
Mi-a luat-o sis inainte :]] ..Uite ca am ajuns la ficul tau ! In primul rand : Heya >:D< ! Gelatina Iru eu care credeam ca la mine ai lasat cel mai lung comentariu :]]. Nici eu nu ma pricep la descriere dar pot zice ca a cam lipsit de pe aici. Daca am gresit imi pare rau :]] Nu le am cu critica. Dialogul ori mi se pare mie ori e cu gramada :]] Greseli.. am vazut pe acolo dar se rezolva ele cu timpul nu-i asa ? ;]
La faza cu Naruto cand a zis ca Franta o are ca si capitala Turnul Eifel am izbuncit intr-un ras isteric de s-au speriat si vecinii :]]. Am inceput sa rad ca dementa pe aici :]].
Eu vin sa te stresez cu semnele de punctuatie :]]. Lasa space dupa ele nu inaintea lor cum am vazut a faci pe unele locuri :]]. Arata urat cand te uiti la fic. Dar asta e parerea mea. E ficul tau si faci ce vrei cu el.
Deci cam atat am avut de spus. Sper sa nu te fi suparat.. nu am fost dura cum sunt cateodata :]] Mai prins in toane bune :]]. Sper sa vi cat mai repede cu urmatorul capitol ^___^ Chuu & Gambate :*

#9
Imi pare rau daca am greseli sau altceva dar aceasta poveste a fost pusa mai intai pe sun iar acolo nici nu se fac descrieri asa ca nu mi-a pasat foarte mult.Cat despre copierea capitolului si apoi sa-l corectezi ca nu am pus space cand trebuie mi se pare o nebunie.Nu mi-a placut cand am vazut la alti si cu atat de putin cand mi se face la al meu.Sa fie foarte clar ca nu accept sa se copiese si apoi sa se corecteze, luati si voi prin sarite.Poate o sa intru la voi si o sa fac lafel, dar nu o sa fac acum cand sunteti la cine stie a cata poveste si la prima.

#10
Draga mea, nu ma intelege gresit, dar eu nu am chef sa iti iau fiecare cuvant sa ti-l comentez, ca daca era, sincer, nu imi pierdeam eu timpul cu atata munca. Tu ai prea multe greseli ca sa ma iau sa migalesc atat. Daca un om incearca sa te invete, cum arata bine, cum se scrie corect nu te iei si comentezi ca nu iti place. Vrei sa te imbunatatesti? Ei bine, atunci asculta sfaturile. Mi-a luat mai mult de o ora sa scriu comentariul acela, crezi ca imi convine sa imi insulti munca? Vrei numai laude in viata? Sa sti ca nu prea se poate. Daca pe forumul pe care ai postat inainte nu contau lucruri precum descrierea sau altceva, nu inseamna ca trebuie sa fie asa pe toate forumurile. Animezup este un forum care se respecta, cu useri talentati, care si ei au scris prost la inceput, dar cu sfaturi si ajutor din partea binevoitorilor care isi pied timpul cu ei ( Arrigato letty, A'Svear... :D ) ajung sa scrie bine. Fi sigura ca nici eu nu eram geniala. Si evident ca nu o sa stea un om sa iti corecteze fiecare capitol atat de meticulos, dar prima data trebuia sa iti dea niste exemple mai mari, sa intelegi totul mai clar.
Scuzati de off-topic ^_^
Sa revenim totusi la ale noastre... Am inteles ca ai capitolele postate pe un alt forum. Si la mine era la fel. Scrisesem un ficulet de doi bani, postat pe un forumel mai mic pe care toti mau laudat, Vai doamne ce fain e... blabla, etc. Apoi vin pe zup, postez primul capitol increzatoare si ce gasesc dupa douazeci de minute? Trei commuri... Dar dracoase toate, mai sa imi musc pumnii de durere :)). Exagerez si eu. Toti vroiau descriere, si mai putin dialog ( eu aveam 5 capitole postate pe celalalt forum. Si ce sa faci Irule? Te iei sa modifici capitolele. Dai si elimina dialog, baga descriere, etc. Ajunsese sa imi fie rusine cu ficul meu. In fine, apoi a venit o mare eroare a zupului, sau pierdut multe ficuri si eu am scapat de rusine. Yepii. mai e si noroc in viata mea :D. Deci, stiu ca nu iti place, dar ai putea sa corectezi la ficul tau macar lucrurile de genul:
- Semne de punctuatie
- Greseli de exprimare si tastare
- Estetica ( dupa fiecare semn de punctuatie se lasa spatiu, si nu inainte. O sa vezi ca o sa iti intre la un moment dat in reflez si nu va mai fi o problema )
Astea sunt chestiile cel mai usor de modificat, iar imbunatatirile se pot vedea imediat. Nu insulta munca celor care iti comenteaza ficul. Si ei au lucruri mai bune de facut, dar te ajuta pe TINE!! Simte-te onorata.

Deci, acele lucruri sunt foarte usor de introdus, odata ce le afli. Apoi vin lucrurile mai importante:
- Descrierea: Este elementul cel mai important din tot ficul. Un om nu poate trai actiunea din fic fara sa descri sentimente, loc, personaje, trairi... La inceput va fi greu, dar cu timpul te vei prinde cum vine si va iesi tot mai bine. Deci, cateva adjective azi, cateva maine, apoi epitete si alte chestii si ajungi sa scri mult mai bine.
- Naratiunea: Nu e grabita insa e seaca. Ce se intampla in general la o scoala stim cu totii si nu ne atrage cu nimic. Tu ai ceva aparte la ficul tau: Sakura. In acest moment este un mister. Ai pus un voal peste ce este ea cu adevarat. Fa actiunea mai piperata, pentru ca nu se potriveste cu Sakura. Totul e sec, iar din cauza asta ea iese prea mult in evidenta. Pare tras de par. De asemenea, ai exagerat prea tare cu prostia lui Naruto. Ajungea sa nu stie chestii ca Rusia, dar e anormal sa nu sti pe ce planeta te afli sau in ce tara traiesti. La inceput era amuzant, dar atunci cand exagerezi un lucru el pare tras de par si penibil. Nu uita asta. Astept sa vi cu idei mai bogate pentru naratiune, pentru ca deja ai un ceva acolo care atrage. Si nu uita: Fara exagerari.
- Dilogul este mult prea mult si deaia devine sec. Evita sa pui in dialog ceea ce poti nara. Ei bine, nu stiu cum sa explic, dar mai redu din el. Tot ce ai tu e dialog, iar descrierea si naratiunea sunt cam seci. REDU DIALOGUL, URGENT!!
Asa, sa nu te superi ca te intreb, dar cati ani ai. In caz ca esti mai mica, vreau sa stiu ca poate dau termeni de limba romana pe care nu ii intelegi si atunci nu te ajut la nimic. Nu te supara de intrebare ^.^ .
No, te rog tine cont de sfaturile mele si mai citeste de cateva ori si comentariul anterior, nu iti va strica. Spor la scris. Ja ne !




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)