Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

I`m going in an adventure!

#1
Sunt foarte entuziasmata privitor la acest thread, pentru ca am avut ocazia de a calatori destul de mult si voi avea si pe viitor ocazia de a face acest lucru. Am fost la mare , la munte [ Bucegi si Transfagarasan ] si aproape in toate regiunile tarii, insa nu am reusit sa ajung in locatiile mai importante, cum ar fi Delta Dunarii sau Maramuresul.
Nu voi pune poze momentan deoarece sunt conditionata de timp, insa doresc sa fac o lista de sugestii si obiectivele turistice de acolo:

Voi incepe cu judetul meu : Bacau, respectiv orasul meu: Targu- Ocna. A fost declarat statiune turistica , este inconjurat de munti si de paduri, astfel nu ai cum sa te plictisesti vara daca esti un iubitor al naturii. Partea proasta este ca nu are cinematograf , ceainarie, cafenele , ci doar trei restaurante , insa care au servire foarte buna si un meniu complex. Targu -Ocna este renumita pentru mina de sare si cele 7 izvoare cu apa minerala din Parcul Magura. Din punctul meu de vedere, piscina din parc este total banala, strica decorul si este ca si picata din luna, insa multi o prefera, mai ales pe timpul verii cand e foarte cald afara. Mai este un strand in mina, cu apa sarata.
Pot fi vizitate multiplele biserici din zona si M-rea Magura si pot fi facute nenumarate drumetii .
Al doilea oras in care am copilarit foarte mult este Blaj, recunoscut pentru valoarea sa istorica. Printre obiectivele turistice se numara :Crucea lui Iancu, teiul lui Eminescu, chereteul [ un lac considerat a nu avea fund] , cea mai veche gradina botanica din Romania [care sper ca va fi reconditionata] s.a. Este un oras marisor iar pe timpu verii se organizeaza tot felul de festivale si concerte pe Campia Libertatii.
O alta sugestie este Campulung Muscel. Nu am avut ocazia de a vizita orasul, ci de a sta la o doamna care a gatit cea mai buna supa de rosii pe care am mancat-o vreodata si dimineata m-a servit cu un pahar cald si proaspat de vin. Am admirat peisajul de pe un leagan, in timp ce soarele apunea si am mancat mere din livada , dupa care am gasit un arici. Daca se intampla sa cunoasteti pe cineva din zona, duceti-va si stati acolo cel putin 4 zile, pentru ca este mirific si extraordinar de linistitor!
Gura Humorului e o alegere foarte buna. Este in Judetul Suceava, intrarea in Bucovina. Un oras rustic, inclusiv bancile fiind facute din lemn si avand sculptate motive traditionale. Veti gasi superbul muzeu al Obiceiurilor si Traditiilor Bucovinene , care contine si o galerie de arta , puteti vizita M-rea Humor si, langa aceasta, este un domn care sculpteaza in cioate si trunchiuri pe care le gaseste in padure.

Voi continua data viitoare mai pe larg despre anumite locatii si voi pune si poze! Data viitoare: Cluj.
[Imagine: 2zsuvx5.gif]

#2
Iubesc calatoriile. De cativa ani calatoresc in vacante, si inca tot nu cunosc Romania. N-am ajuns in locuri uluitoare cum ar fi Cheile Nerei sau Bucovina, sau, cum ai zis si tu, Delta. N-am fost nici la Sarmisegetuza, nici in Iasi, sau judetele din Nordul Moldovei.

Am calcat o data granita, pana in Cehia, insa nimic, nimic nu ma uimeste mai mult decat Romania.
[Imagine: universul1.jpg]

#3
[Ayrin Charles]
Ceea ce povestesti tu este foarte frumos,si eu locuiesc in judetul Bacau mai exact in Bacau si nu am avut ocazia de a vedea frumusetiile tarii noastre...Ce-i drept am calatorit foarte mult insa in afara,am vizitat in mare parte Italia,Slovenia,Bulgaria,Ungaria iar acum astept sa vad Germania.Am invatat foarte multe din occident si consider ca fiecare om are nevoie de o iesire in afara hotarelor tarii sale.Nu este nimic mai frumos decat a trai intr-un mediu total diferit de al tau si de a cunoaste noi persoane asa poti compara experientele de afara cu cele de acasa,tot timpul este loc de mai bine!Mmegusta
[Imagine: tumblr_mjtw9yLVo91r1fh46o1_500.jpg]

#4
Am fost putin prin Grecia (nu in capitala) insa din cate am inteles nu am pierdut mare lucru, tara e prea laudata, oamenii sunt intradevar de treaba, cateva ruine pe ici pe colo pe langa capitala dar cam atat, marea nu e cine stie ce, nici serviciile oferite.

Constanta noastra e raiul fata de plaja lor, NU am gasit absolut niciun magazin dea lungul plajii, doar hoteluri si restaurantele hotelurilor respective...nici nu am avut umbrela pentru soare deci da....degeaba protectie 50%, am fost rac pentru o saptamana :D.
Singura chestie e ca a noastra plaja nu e prea curata, dar din orice alt punct de vedere Constanta e super buna.

Turcia ce mi sa parut frumoasa, nu neaparat plaja (daca ai de gand sa stai pe plaja nu poti fara sa cumperi ceva de la un nene care te tot inebuneste cu ceva de baut), ci mai mult SPA-urile lor, m-am simtit minunat dupa ce am iesit din SPA, 10/10 :), ai si de calatorit prin piete iar stilul de arhitectura este foarte interesant.

Aveti grija la rahatul turcesc, SUNT MULTE FACATURI, i learned it the hard way if you know what i mean xD....
Drumurile din Turcia sunt super bune, si se circula la viteza mare, insa AVETI GRIJA la modul de condus, majoritatea NU respecta semafoarele.
[Imagine: MEVzYF0.png]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)