Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Haru wo Daiteita: Winter Cicada

#1
Prin anii 1800 Japonia suferea foarte mult datorita bataliilor intre clanuri ce opreau dezvoltarea tarii.
Dar doi tinerii idealisti din clanuri diferite incearca sa reformeze totul, lucru ce ii face sa se indragosteasca unul de celalalt.
Insa vazand ca piedicile lor nu se opresc niciodata, isi gasesc sfarsitul: impreuna, ingropati in zapada.

Personal, mi s-a parut un serial mult mai bun decat originalul Haru wo Daiteita, insa vreau sa aflu si parerile voastre.

#2
Am intrat si eu pe la sectiunea de yaoi/yuri sa vad daca exista anime despre care sa nu fi scris ceva si am gasit topicul pentru winter cicada. L-am vazut de muuult timp, nici nu mi stiu acum cat timp, si doar o singura data, asta pentru ca nu mi s-a parut ceva extraordinar. Cel mai mult mi-a placut povestea, a fost originala si interesanta, putin cam prea tragica pentru gusturile mele, dar pana la urma in asta consta originalitatea. Uf...acum ca stau sa ma gandesc nici nu mai stiu numele persoajelor, dar mi-e prea somn ca sa stau acum sa revad anime-ul [e pe undeva prin PC in caz caz o sa vreau sa-l revad4]. Hm..nu stiu daca mi-a placut mai mult ca Haru wo Daiteita sau nu... La grafica nu se pune problema ca sa fac diferenta singura, asa ca mai raman povestea si scenele de sex...ca poveste, e mai captivant Winter Cicada, dar nu si ca scene yaoi, pur si simplu nu ma incanta ideea ca un tip invalid sa se culce cu altul..it's quite strange65
Oricum se merita vazut, macar in lipsa de un yaoi mai bun 71
[Imagine: 2rqzqjc.jpg]

* Just...Stay Bizarre *


[Imagine: 28qqdxz.jpg] ♥ [Imagine: 2wf645h.jpg] ♥ [Imagine: 51f0xu.jpg]

"Putina mea experienta de viata m-a invatat ca nimeni nu e stapan pe nimic, totul este o iluzie. [...] Cine a pierdut o data un lucru pe care il socotea garantat invata pana la urma ca nimic nu-i apartine." - "Unsprezece minute" - Paulo Coelho

[center][Imagine: jigapt.jpg][/center]

#3
My favourite, for sure. Mai ales Winter Cicada, ce pot sa zic, inafara de grafica excelenta si plot la fel de genial, sfarsitul a fost cel mai touching, aproape ca am simtit lacrimi in ochi atat de bun a fost. Merita si manga citita pacat doar ca nu sunt multe scene.capitole cu winter cicada ci doar manga'ul in sine haru wo daiteita. Merita vazut neaparat pt iubitorii hard yaoi too. 4 xD
[Imagine: heartagram_dock_icons_928844_img_944.png]
{D.i.s.a.s.t.e.r.}//PIECE

BLOG. Pt ca se poarta.

#4
Asta e un yaoi pe care Sako chan (pe care am traumatizat-o pe viata obligand-o sa se uite la sfarsitul de la Yebisu Celebrities) mi-a sugerat sa nu il vad( desi nici ea nu il vazuse, nu l-a vazut si nu il va vedea mai mult ca sigur).Totusi cel mai mult m-a impresionat povestea.De fiecare data cand trebuie sa plang dintr-un motiv sau altu ma gandesc la ea si pac fin lacrimile.
[Imagine: fgdhdr.png]

Tnx Nibbles


Stay by my side . I won\' t let you down . I\' ll never betray you . Call my name and I\' ll save you from the dark . You know I\'m never far .

I\' ll say it as many time as you need : I love you . You are my superstar <3

Nothing can\' t stop me from loving you

#5
Hmmm daca stau bine sa ma gandesc l-am vazut si eu acum ceva vreme. Nu cred ca il confund dupa cum am citit aici, asta trebuie sa fie. Da, alt yaoi cu sfarsit tragic, sincer doar cand iti aduci aminte cum acea iubire se sfarseste te intristezi automat. Uhm, cateodata la asa sfarsituri imi vine sa plang dar nu pot sa ca simt doar cum nu mai am chef de nimic.
Referitor la asta, cred ca primul lucru care imi vine in minte e ca in lumea asta si nu doar acum, ci si in trecut si cel mai sigur si in viitor vor fi povesti de dragoste gen Romeo si Julieta, singura diferenta fiind ca sunt necunoscute. E un anime ce m-a emotionat foarte tare, e acel gen pe care nu il poti uita prea curand. Grafica e foarte frumoasa, povestea e emotionanta si chiar interesanta, pot sa zic. E genul de yaoi care imi place.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#6
Am renunta la el cand am vazut cum arata roscatelul mamii (eram PRO roscatii atunci -nu ca acum nu as fi). >.> Asa ca l-am abandonat, asta a fost acum ceva timp. Dupa ce mi-am luat laptop-ul, peste cateva zile, hai sa caut ceva la care sa ma uit. Pana la urma i-am dat o sansa lui Fuyu no Semi (Winter Cicada). Sa moara Veta... TT^TT Bocit, bocit, bocit. Frumos anime, mai. Si nu sunt doar eu cea care recomanda, ci si alte persoane cu slujba (mi-a zis X ca prietenul sau de la munca, japonez, i-a recomandat sa se uite la Fuyu no Semi -as vrea si eu asemenea coleg, dar asta e alta poveste >.>).

Anime-ul e frumos, dar.... FUFUFUFUFUFUFUFUFUFUFU! Imi venea sa ii dau una cand a zis "Nu mai esti cum erai" atunci cand tipul roscat i-a salvat viata omorandu-si un camarad. TT^TT Ce naiba?! Iar la sfarsit zice ca stie ca a fost vina lui pentru ce a ajus el si ii pare rau. Eram gen: you fucking kidding me?

Cam 'multa' istorie. In unele parti, incercand sa inteleg si etc., m-a cam obosit, dar... YAOI -> ISTORIE! Merge, merge. 21 Ce nu fac eu pentru yoai... 21
Nu stiu ce sa zic. 9?
Grafica e buna, povestea e buna, iubire interzisa buna, alte chestii misto care au fost bune, dar totusi... de ce nu si-a lasat parul blond? 21 Sau nu putea?
Recomand! Nu va lasati pacaliti de aia de la palarie deasupra la barbie (rima, rima)!
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#7
Multa vreme m-am ferit ce acest anime deoarece ii stiam sfarsitul de-a dreptul tragic si nah eu sunt cam slaba against this kind of stories...inca de pe la ova 2 am inceput cu plansul numai cand ma gandeam cum se va termina, insa ma linisteam cu gandul ca cei doi sunt doar actori, iar Fuyu no Semi e filmul in care ei joaca. De aici si asemanarea perfecta dintre Katou si Iwaki din Haru wo Daiteita si Kusaka si Akizuki din Fuyu no Semi. Deasemenea in manga Haru wo Daiteita au fost destul de multe capitole despre cum cei doi filmau Winter Cicada, so cheer up ppl. They didn`t really die 4 Acum sper doar ca n-am stricat supriza la unii care n-au citit manga 4

Anyways since i liked Haru wo Daiteita so much it was pretty obvious i`d like this as much as that one..or maybe more. Acesta a avut un plus la fiecare categorie : poveste, drama, ohh but the forbidden love !

@ yaoi maniac: Well Kusaka avea parul blond, dar cum a ajuns intr-un grad inalt in armata imperiala era obligat sa poarte acea peruca rosie, la fel cum si Aizawa avea parul scurt si negru si purta peruca aceea de culoare alba (daca nu ma insel). Idk..era un fel de "traditie" i guess...
Don`t argue with idiots. They will drag you down to their own level and beat you with experience

#8
De la un amv cu mixuri de animeuri yaoi l-am ales pe acesta. Ok, recunosc, si datorita Dianei m-am decis sa-l urmaresc. Un anime reusit din punct de vedere al povestii, insa grafica mergea mult mai bine, dar n-ai ce sa le faci animeurilor vechi. Din primul si al doilea OVA nu am reusit sa retin numele protagonistilor deloc, ba chiar il mai incurcam pe Akizuki cu Aizawa si va dati si voi seama ce incurcatura iesea ~_~
Al doilea OVA mi-a placut cel mai mult, mai ales cand Kusaka trebuia sa plece la Londra si au facut-o acolo, in locul in care invatase engleza. Povestea chiar m-a surprins, dar exista si loc de mai bine. L-am urmarit de curand, de aceea sunt asa de entuziasmata. Nu se afla pe lista de preferate, insa finalul cu siguranta da. Si aici, si la Ai no Kusabi s-a petrecut ceva dramatic.
Legatura dintre titlu si povestea de aici mi-a atras atentia si m-a pus pe ganduri pana in ultimul moment cand Kusaka a desfacut saculetul ce-l purta brunetul la gat. Intr-un final ma bucur ca ambii protagonisti au patit ce au patit (hai sa nu fac prea multe spoilere) astfel, dupa ce am terminat de vazut, nu am ramas profund dezamagita si nu am simtit niciun fel de gol in suflet, pentru ca amandoi au luat aceeasi decizie.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Haru wo Daiteita Lye 8 7.478 17-03-2011, 10:47 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)