Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Harry Potter

#11
Primul film pe care l-am vazut a fost al doilea din serie. Cred ca m-am uitat de cel putin 20 de ori la el in clasa a doua, ma uitam o data pe saptamana si tot nu ma saturam de el, eram obsedata.
Primul din serie nu mi-a placut asa de mult. Doar ca Harry era asa de sweet cand era mic, un copilas dragut. 71 Hagrid a fost extrem de simpatic si amuzant in acest film, chiar imi place de uriasul asta.
"Harry Potter si prizonierul din Azkaban" mi-a placut iarasi foarte mult. A fost mai trist pt ca si hipogriful si Sirius erau nevinovati, dar unul a fost condamnat la moarte si celalalt la o viata distrusa in inchisoare. M-am bucurat mult cand am vazut ca au zburat amandoi spre libertate. 4
"Harry Potter si Pocalul de Foc" a fost preferatul meu, dar si cel mai trist dintre toate, datorita mortii lui Cedric. Harry a suferit si el mult in acel cimitir cand Voldemort a incercat sa-l omoare, Fleur a fost ranita si speriata, iar Viktor a innebunit si i-a atacat pe ceilalti fara sa se poata controla.
Filmul cu numarul cinci nu mi-a prea placut. Nici nu imi amintesc exact ce se intampla in el, doar ca Harry il salveaza pe Dudley de dementori, o saruta pe Cho, iar Sirius este omorat la sfarsit.
Al saselea in schimb mi-a placut foarte mult, nu imi puteam lua ochii de la ecran, m-a tinut in suspans tot timpul. Harry si Ginny erau foarte sweet impreuna, orice ar fi avut Ron de comentat. Iar saracul Dumbledore si-a pierdut puterile band potiunea si a fost omorat mai incolo.
Imi plac actorii din aceste filme, toti sunt foarte potriviti cu rolurile. Daniel este exact asa cum mi l-am imaginat pe Harry atunci cand am citit cartea. Hermione este desteapta si draguta si ador prostia lui Ron, sau mai mult faptul ca e extrem de aiurit. Tom Felton e si el foarte potrivit pt rolul lui Draco, are o moaca destul de ingamfata, stie cum sa se poarte ca un baiat rasfatat.
Efectele speciale din toate filmele mi-au placut foarte mult. Si ador Hogwarts-ul. 8 E suberb, desi stiu ca nu exista. E creat pe comp, printr-o combinatie dintre Oxford si o catedrala.
Acum astept ultimul film, sau ultimele doua, ca am inteles ca va fi facut din doua parti. Am citit de mult timp ultima carte din serie si sunt chiar curioasa cum vor reusi sa puna pe ecran acest roman superb, preferatul meu din toata seria.
[Imagine: sig_reinoir.png]

#12
Nu m-am uitat la toate filmele fiindca nu mi s-a parut asa de interesant. Filmul nu respecta deloc actiunea din carte si actorii nu-mi prea plac. Decorurile sunt chiar interesante si mi-a placut cum arata scoala pe dinafara, chiar misto. Singurul actor ce mi-a placut foarte mult a fost cel ce l-a jucat pe Cap - de - Mort. Mi-a placut tare mult tipul [ nu sunt gay , dar imi placea aspectul ]. Mi-au placut si chestiile - animalutele - din film. Aratau chiar realist.
Povestea, ce-i drept, nu m-a impresionat mai deloc. Nu ma pasiona. Era pur si simplu banala. De aceea am renuntat la a ma uita la filme [ le-am vazut doar pe primele trei ] . Nici cartile n-am reusit sa le citesc : )) . Cu mult efort am terminat primul volum -.- .
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#13
Iubesc H.P., este una din putinele filme fantasy, mystery & magic care mi-au placut. deci nu avea cum sa nu ma fii uitat la el.
Am vazut toate cele sase filme si acum il astept pe ultimul. Pacat ca se termina asa repede. Este o serie savuroasa zic eu.
A‚h citisem pe net despre ultima carte - nu am citit cartile- si m-a cam dezamagit putin in sesul ca toata lumea e fericita si Harry se marita cu soralui Ron, eu ma asteptam ca Harry sa moara sau ceva. Cat despre triler-ul ultimului film, ne da cam putine informatii. Sper ca ultima parte sa fie pe masura asteptarilor si sa nu dezamageasca.

Mi-a placut mult cum arata castelul, toate animalele si chestiile alea maigice, aratau asa cul si reale - de animale vorbind-. Deci totul la fost bestial.
Abea astept sa vad cum este distrus Hogwarts arata asa bestial in poze.

Ca persoanaje mi-a placut mult de Hagrid, caman tipul era asa de big dar era simpatic rau, Severus Snape, iubesc tipi astia misteriosi gen, si imi placea pleata lui neagra = )). Mi-a mai placut mult Harry. Avea o cicatrice misto. Povestea sa a fost destul de impresionanta zic eu.
‚a mi-a placut mult de Cap-de-mort, sau a rog de actorul care il interpreta, a fost genial. Ca personaj m-a placut mult de el si povestea sa. Cred ca e tare sa fii asa de temut incat nimeni sa nu iti pronunte numele .
Am cam ramas surprinsa atunci cand Dumbledore a murit, chiar nu ma asteptam. Dar cred ca era de asteptat ca unul dintre personajele principale sa moara.

in concluzie iubesc tot ce tine de acest film, de la personaje la cea mai neobservabila chestiuta :3.
[Imagine: guitargirlsignature.png]
Mulţumesc Alysu : o3

- eÅŸti piraat?
- nu supă la plic : ))

#14
Harry Potter e totuna cu adolescenta mea 21 Imi aduc aminte inainte sa le citesc, ma miram de toata galagia din jurul lor, insa asta s-a schimbat. Sunt absolut superbe, sunt un fan SF si fantasy si le indragesc la nebunie, nu stiu daca suna bine 21. Fimele imi plac, doar ultimul adica Harry Potter si printul Semipur mi se pare cam plictisitor. Dar e totusi, genial 4. In plus, poti evada cateva ore din viata reala si ai posibilitatea sa intrii pe un taram care nu va exista numai in imaginatia ta :X. Acesta e cel mai frumos lucru cand vine vorba de Harry Potter.
Nu cred ca pot inlocuii seria cu alte carti, sau cu o alta serie. Imi place iarasi Eragon, dar nu se compara. Actiune este cata vrei, personaje foarte bune si de toate, in Harry Potter 21 Recomand.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#15
Ce inseamna Harry Potter pentru mine?
Nu sunt doar niste carti simple pentru copii, scrise de J. K. Rowling. E o intreaga lume creata de aceasta scriitoare, in care si-au pierdut mintile o multime de persoane, inclusiv si eu. Nu trece nici o zi in care sa nu ma gandesc la ceva legat de acest subiect, cum s-ar spune - traiesc cu asta. Cand mi-am facut un tatuaj cu Slytherin, parintii m-au privit ciudat, dar nu e treaba lor la urma urmei, e alegerea mea. Pe langa toate posterele cu 30 Seconds to Mars si J-Rock, peretii camerei mele sunt ocupati de postere cu Harry Potter. Nu mai am loc, dar as lipi si ceva imagini cu FanArt. Ah, ce tine de FanFiction, cred ca toti fanii stiu ce inseamna asta. Am citit peste 2000 de ficuri cred si am scris cateva, mai scriu inca. Nu cred ca va veni si ziua cand ma voi plictisi. Filmele sunt ceva frumos, care mi-au completat imaginea mea despre lumea Harry Potter. Cred ca multi actori au fost alesi bine si isi joaca rolurile perfect.
Alan Rickman, Ralph Fienes, Tom Felton, Jason Isaacs, Dan Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Evana Linch (mai ales ea), Bonnie Wright... toti imi plac.
Ar trebui sa mentionez pe cineva nepotrivit, dar nu stiu...
Cu toate ca multi critica filmele si spun ca nu sunt bune, eu nu sunt de acord. sa incerce ei sa le faca mai bine. si totusi cartile sunt inceputul =) As scri toata noaptea referitor la tema asta
Personajele mele preferate sunt Severus Snape, Lucius si Draco Malfoy, Tom Riddle, Harry Potter, Blaise Zabini, Theodor Nott si altii.
si de-ar fi Snape un Dumnezeu, de ar fi macar o religie cu aluzii la dansul, as crede.
La ultimul film nu vreau sa ma uit. Nu vreau sa vad cum mor toti, ma voi enerva la sigur.
Dar probabil nu voi rezista si il voi privi. in orice caz nu la cinema. Am fost o singura data la Harry Potter si a fost oribil. Vin acolo niste retardati, care nu inteleg nimic, urla si fac misto pe tot parcursul filmului. Nici o placere din vizionare. Acum recitesc ultima carte si ajung la momentul meu nepreferat. Totusi nu a putut Rowling fara asemenea drame, mda.
Mie filmele mi-au dat posibilitatea sa-mi imaginez cum arata un teren de Quiditch, cum se joaca Quiditch, ce inseamna un Hippogriff - eu imi imaginam cu totul altceva si nu era clar. E bine sa vezi si filme, sa citesti si carti si tot - hrana pentru imaginatie. Eu cred ca sunt bune. Voi ati vazut ultimul trailer? Mi se pare superb.

#16
Harry Potter = My Life.
Strange, huh? Da, probabil, insa asta e adevarul.
Cartile, la fel ca si filmele mi se par pur si simplu geniale, si acest film are singurul trailer care poate sa ma faca sa plang. De ce? Pentru ca imi dau seama ca asta chiar este finalul, si roscatul meu favorit trebuie sa moara, ca sa nu mai zic de Snape, Dobby...
Cand am vazut ca Dobby moare pur si simplu am izbucnit in lacrimi, bunica'mea era langa mine, defapt nu chiar, dar era in pat, si cica dormea, ca m-o fi auzit sau nu putin conteaza.
Ajungi la un moment dat si iti dai seama ca toate personajele tale preferate mor luptand pentru cei la care tin.Any, tot nu ma consider destul de puternica sa ma uit la parea a 2a a filmului, sau chiar daca ma voi uita, nu cred ca o sa treaca o singur minut din lupta de la Hogwarts in care sa nu stau cu 100 de servetele aproape.
Pentru mine, ca si pentru multi altii copilaria se incheie cu Harry Potter deoarece am crescut privind acel film si acum cand se termina imi dau seama cat e de greu sa spui " La Revedere" la ceva ce iti place.
Imi pare rau chiar si de Lord Voldemort, adica...era o piesa din acest puzzle numit HP, si e un personaj interesant, chiar daca e rau.
Daca ar fi sa imi scriu aici primele personaje preferate acelea ar fi: Fred si George Weasley, Severus Snape, Harry Potter, James si Lilly Potter, Arthur si Molly Weasley, Ron Weasley, Dobby, Bellatrix Lestrange, Nagini(ok, poate nu e chiar un personaj, dar tot imi place sarpele asta 15).
De ce imi place Lestrange? Pentru ca, trebuie sa recunosc, semanam in multe privinte, dar asta nu conteaza aici.

In incheiere ce sa zic...mi-ar placea ca Jo sa mai scrie inca o carte, sau una din perspectiva lui Snape, ori Bellatrix.
Poate este un sfarsit de poveste dar este un inceput de legenda <3!
Pentru iubire nu se multumeste, in consecinta, n-o sa-ti multumesc nici eu. Doar te iubesc sublim si nebuneste, atat de pur, total, nepamantesc.

#17
De ar scri Rowling o carte numai ÅŸi numai despre Severus Snape, ar fi regina mea! ÃŽi pup picioarele, sincer.
Ar fi cel mai frumos cadou pentru atâţia oameni din lumea asta, copii, adolescenţi, maturi, ce mai! Ar fi încă o minune a lumii. Serios vorbind, nu cred că ar face ea una ca asta... dar măcăr ceva ceva să scrie, ceva nou şi tot legat de HP!
O idee bună ar fi să facă o carte despre noua generaţie, despre Albus Severus, James, Lily, Rose, Teddy şi restul. Ar fi genial...

#18
Am urmarit filmele de mica, m-au captat pe atunci probabil efectele si decorurile atat de neobisnuite. Acum cativa ani, am primit ultima carte de Craciun. Am fost foarte dezamagita, pentru ca pe atunci nu prea eram prietena cu cititul. Timpul trecea si cartea statea in biblioteca, neatinsa, pana cand parintii m-au obligat sa o citesc. O data ce am citit primele pagini, nu am mai lasat-o din mana. Atunci am realizat cat de tare imi placea defapt povestea in sine. Mi-am cumparat Hp 6 si acum, le caut pe celalalte. Am vazut toate filmele si pot sa spun ca m-a bufnit plansul la ultimul. Mi s-a parut atat de trist ca totul se termina, ca nu o sa mai fie altele, pur si simplu se ducea o parte din copilaria mea. Am vazut ultimul film la cinema in 3D si ma simteam acolo, langa ei, iar atunci cand s-a terminat am avut un sentiment foarte placut, de nedescris.
Ei bine, mie mi-a placut foarte mult si..o felicit pe scriitoare pentru ideea geniala.

*Hugs`.*
.
Where is the love?
[Imagine: 14uuh6x.gif]
Does love have a reason?

#19
Harry Potter = My Life.
I feel the same way.

Copilaria mea a fost marcata de Harry Potter, adolescenta inca este si pun pariu ca si in viitor va fi la fel. Povestile cu si despre magie si lumea vrajitoreasca m-au fascinat intotdeauna, iar Harry Potter a avut cea mai reusita poveste.

tin minte ca intai am vazut Harry Potter and the Philosopher Stone la ProTv pe cand aveam vreo 8 ani (?) sau asa si am fost complet captivata de poveste. Vazusem un pustiulica roscat in tren si prima mea reactie a fost sa-i spun maica-mii ca ma marit cu el. Apoi, cand au ajuns la Hogwarts, am sesizat un alt pustiulica, de data asta blond cu dintii strambi si-am fost ceva gen: Mama, adopta-l, pare un copil trist!. xD Mi-a placut mult. Dupa ce am vazut filmul am inceput sa-i bat pe ai mei la cap sa-mi cumpere fiecare revista in care apar articole despre Harry Potter, orice chestiuta HP related. inca am un album cu abtipilduri pe care, sincer, nu mai stiu de unde l-am procurat.
Dupa ce am vazut primele 3 filme am reusit sa pun mana si pe carti. Eram in clasa a 4-a si 3 zile am refuzat sa merg la scoala ca sa stau sa citesc cartile.

Cand a aparut al 4-lea film la cinema situatia devenise deja mai grava; Voldemort se intorsese, un om murise. stiam ca lucrurile aveau sa ia o intorsatura aiurea si ca inocenta aia va disparea.
Al 5-lea film: a aparut Luna. Doamne, cat o pot iubi pe individa. E genul de persoana singuratica, care isi doreste totusi prieteni, care e putin sarita de pe fix si careia nu-i pasa ce cred altii. Ah, si care va fi mereu loiala prietenilor ei. Apoi a murit Sirius si, vai, cat am plans. Aici eram deja mai mare, intelegeam ce avea sa se intample. Asa am vazut si restul filmelor. Tot mai multi morti, tot mai multi adepti ai lui Voldy, tot mai multe rasturnari de situatii. Pe parcursul anilor am pus mana pe toate cartile pe care le-am citit si recitit fara sa ma plictisesc absolut deloc de ele.

Partea a doua din The Deathly Hallows m-a dezamagit. Ma asteptam la cu totul altceva, foarte multe evenimente importante din carte nu au fost incluse in film. Ma asteptam sa plang, dar n-a fost cazul. Am plans citind cartile, in special ultimele doua.

Personaje preferate am destule, oh: Luna Lovegood, Severus Snape, Alastor Moody, Fred&George&Ron Weasley, Hermione Granger, Minerva Mcgonagall, Sirius Black, Hagrid.
Ah, this reminds me of something... stiti de ce a ales Rowling sa-l omoare pe Fred? Initial voia sa-l omoare pe Hagrid care e personajul preferat al surorii ei, dar a amenintat-o ca daca Hagrid moare nu mai primeste cadouri de Craciun. Asa ca a ales sa-si omoare personajul ei preferat, pe Fred. Trist, da, stiu.

L-am compatimit mult pe Draco odata cu aparitia celei de-a 6-a carti. Era prins, saracul, intre doua extreme si nu stia ce sa aleaga. Vorba lui Dumbledore, the boy who made all the wrong choices; dar intr-o familie de Devoratori ai Mortii la ce se astepta? Draco chiar e o persoana trista, aveam dreptate in copilarie.

De-a lungul anilor am capatat tot felul de ticuri verbale gen: merlins, bloody hell, wicked, pe care le folosesc, inconstient, destul de des. De asemenea, din cand in cand ma trezesc dand citate din Harry Potter, in special de-ale lui Dumbledore, Fred si Arthur Weasley; cateodata Hermione si Luna.

Mi s-ar parea ideal ca Rowling sa mai scrie doua carti: una desore generatia trecuta si una despre generatia viitoare. That would make my collection complete.
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~

#20
Harry Potter...
Well, recunosc ca nu sunt cine stie ce fan. Am vazut doar 3 filme, lol : )). N-am citit nicio carte, desi am vreo doua-trei in biblioteca, nu stiu de unde. Nu m-au prea impresionat, I don't know why. Poate pur si simplu nu e genul meu. Insa mi-a placut mult ultimul film, partea I. Ne-a pus diriga sa ne uitam la el la liceu. Well, chiar a fost interesant si m-a captivat. Foarte diferit de primele filme, mai multa actiune, mai mult suspans. Si mai multe lucruri de invatat.
Au fost unele faze chiar foarte tari, in sensul ca am ras cu pofta, iar altele chiar emotionante.
Well...nu prea imi plac mie actorii, I don't know why. Chiar nu am fost satisfacuta din acest punct de vedere. Au facut o treaba grozava, insa nu imi plac actorii in sine : )).
Poate o sa urmaresc si ultima parte din ultimul film, poate...

[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !





Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)